Pomylone Analizy: Gra o Tron, sezon 7, odcinek 7, “Smok i wilk”

Stało się. Ostatni odcinek siódmego sezonu już za nami. Czy zaskoczyły Was zwroty akcji? Czy urzekły efekty specjalne? No i w końcu – czy ostatni odcinek nadał trochę więcej sensu wydarzeniom oglądanym w poprzednich epizodach? Jeśli chcecie poznać moją opinię, to jest ona następująca: nie, trochę, trochę. A jeśli chcecie poznać opinię wyrażoną nieco większą ilością słów, to zapraszam Was do zapoznania się z poniższą analizą.

Ale najpierw, zgodnie z pradawnym zwyczajem, małe przypomnienie zeszłorocznych proroctw. Spekulowaliśmy, że w finale sezonu zobaczymy jak:

 • Sansa skazuje Littlefingera na śmierć. Arya wykonuje wyrok przy pomocy sztyletu użytego wcześniej do próby zabicia Brana.
 • Cersei budzi się w zakrwawionym łożu.
 • Sam i Bran odkrywają prawdziwą tożsamość Smętnego Jona – jest legitymizowanym bękartem o imieniu Aegon (bo Rhaegarowi skończyły się pomysły na imiona dzieci). Potem widzimy flashback… ze ślubu Rhaegara i Lyanny. Więc po co legitymizacja???
 • Dochodzi do spotkania wszystkich ważnych postaci w Smoczej Jamie w Królewskiej Przystani. Są tam: Cersei, Tyrion, Daenerys, Jon, Jorah, Varys, Missandei, Qyburn, Brienne, Euron, Góra i Ogar. Ser Gregor bohatersko rąbie wskrzeszoną istotę na kawałki, ale ta dalej się rusza.
 • Cersei oferuje pomoc w walce, ale jak później przyznaje bratu, to tylko ściema, bo chce, żeby Biali Wędrowcy wybili jej wrogów. Jaime nie przyjmuje tego ze spokojem i postanawia samemu wyruszyć na Północ. Euron w ogóle nie jest zainteresowany walką z Białymi Wędrowcami.
 • Odcinek kończy scena łóżkowa pomiędzy Jonem i Dany, przerywana niszczeniem Muru przez wskrzeszonego Visariona.

Problem legitymizacji został wyjaśniony. Bran nadal sądzi, że Jon to bękart, prawdę odkrywa Sam. Okazuje się, że to nie Góra, ale Ogar rozwala upiora na kawałki. No i nie mamy sceny poronienia przez Cersei (być może zobaczymy to w następnym sezonie). Poza tym wszystko się zgadza. A zatem – przystępujemy do analizy.

Królewska Przystań

Odcinek rozpoczynamy obserwując przygotowania do spotkania w Smoczej Jamie. Jaime i Bronn nadzorują obronę miasta, wymieniając celne i humorystyczne uwagi na temat praprzyczyny wszystkich wojen (są nią penisy). Pod murami Królewskiej Przystani ustawiają się kolumny Nieskalanych oraz dothracka horda. Lekka konnica nie jest wprawdzie wymarzoną formacją do zdobywania miast (chyba, że w realiach serialu Dothrakowie potrafią już wjeżdżać po murach), ale jak wiemy chodzi tu bardziej o demonstrację siły. Na statku płynącym do Królewskiej Przystani Jon i Tyrion rozmawiają na temat rozmiarów miasta. Tyrion twierdzi, że Królewska Przystań ma około miliona mieszkańców. Jest to najwyższy z możliwych szacunków na temat rozmiarów miasta w okresie Wojny Pięciu Królów. Jon odpowiada, że to więcej, niż jest ludzi na całej Północy. I nie bardzo wiadomo za co zganić Jona – za brak wiedzy na temat własnego królestwa, czy problemy z matematyką? Północ, choć bardzo rzadko zaludniona, powinna liczyć od 3 do 4 milionów mieszkańców.

W Czerwonej Twierdzy Cersei przygotowuje się na spotkanie, wydając odpowiednie dyspozycje Gregorowi (kolejność rozwalania łbów: Dany, Tyrion, Jon).

Spacerek wszystkich poselstw do Smoczej Jamy budzi pewne skojarzenia ze starą “Grą o Tron”. Wszystko toczy się powolnym, spokojnym tempem, a bohaterowie, którzy nie widzieli się przez długi czas mają okazję choć chwilę ze sobą porozmawiać. Jest to niewymuszone, i przywodzi na myśl najlepsze strony pierwszego sezonu.

Nawet Ogar przebrał się w gustowne wdzianko. Tylko Jon wszędzie w tym futrze popyla.

Pierwszy sezon przypomina nam się po raz kolejny gdy docieramy do Smoczej Jamy i widzimy braki w budżecie serialu. Ruiny rzymskiego amfiteatru po prostu nijak się mają do kolosalnej Smoczej Jamy, ustępującej rozmiarem tylko Czerwonej Twierdzy i (być może) septowi Baelora. Jak się w tej serialowej jamie miały pomieścić wszystkie smoki? Dlaczego serialowa jama ma widownię? I czemu do diaska wygląda, jakby była pozostawiona samej sobie nie przez 150, ale 1500 lat? Tym razem trzeba było zainwestować w green screen i grafikę komputerową.

Ale zostawmy już wygląd Smoczej Jamy, a przejdźmy do samych pertraktacji. Ogar i Góra stają ze sobą oko w oko, a Sandor zapowiada ponowne – i ostateczne – spotkanie (co zapaliło mi w głowie pierwszą czerwoną lampkę – ale o tym później). Po chwili Tyrion zaczyna swoją prezentację. W słowo wchodzi mu rozpaczliwie ratujący ten odcinek Euron. I wbrew temu, co tłumaczył ratując swoją twarz Krasnal, żart wcale nie był słaby ani niepotrzebnie objaśniony. Przeciwnie, żart był dobry, a Euron zakończył go pointą wykorzystującą dwuznaczność słów. Gdyby dodał jeszcze zdanie odnoszące się bezpośrednio do wzrostu – wtedy moglibyśmy mówić o spaleniu dowcipu. Musiałem o tym wspomnieć, bo nienawidzę, gdy szarga się dobre imię Eurona.

Po krótkiej wymianie zdań Sandor przynosi paczkę z niespodzianką w postaci ożywionego przez Innych upiora. Scena jest zrealizowana po mistrzowsku, bez pośpiechu i ze zrozumieniem prawideł horroru. Kiedy ożywiona istota rzuca się na Cersei czujemy więcej napięcia, niż we wszystkich dotychczasowych scenach z umarlakami (może z wyjątkiem pojawienia się wskrzeszonego Othora – ale to były czasy, gdy upiorów nie dało się rąbać na kawałki mieczem). Prawdziwą wisienką na torcie jest reakcja Qyburna.

Cersei Lannister, ostoja rozsądku.

Jon przejmuje od Tyriona wskaźnik od Powerpointa i kontynuuje prezentację, demonstrując sposoby zabicia ożywieńców. Ogień i obsydian. Prezentacja spotyka się z owacyjnym przyjęciem. Jon i Tyrion dostają zaproszenia na liczne konwenty.

Tego co dzieje się potem, lepiej zbyt długo nie analizować. Jeśli Euron był dogadany na przeprowadzenie fortelu, to czemu Cersei w ogóle ryzykowała zerwanie negocjacji, zamiast udawać, że próbuje coś wytargować, by zmylić przeciwnika? Jeśli Cersei po rozmowie z Tyrionem chciała odegrać zaplanowaną wcześniej woltę, to czemu nie zrobiła tego w jakiś nieco bardziej wiarygodny sposób? Mogła na przykład domagać się podziału Siedmiu Królestw i zatrzymania Krain Zachodu i Reach… Pytania się mnożą, dlatego proponuję wynieść z całych pertraktacji tylko dwie rzeczy.

Po pierwsze – Jon Snow jest imbecylem, o czym wiedzą już w każdym zakątku Siedmiu Królestw. Wystarczyło, by poprosił o czas do namysłu. Ale nie, tak być nie może. Jon jako honorowy człowiek nie złamie raz danej przysięgi. No, chyba, że będzie to przysięga Nocnej Straży. Zapytany, czy zadeklaruje neutralność w konflikcie o Żelazny Tron, powiedział, że już ugiął kolano przed królową Daenerys. Z rodu Targaryenów – dodał po chwili, żeby było wiadomo o kogo chodzi.

Po drugie – Rozmowa Cersei z Tyrionem to ostateczny dowód na to jak różne są te postaci w stosunku do książkowych oryginałów. W tym sezonie Cersei jest zadziwiająco racjonalna. Z kolei Tyrion jest jeszcze bardziej wybielony niż kiedykolwiek. Nie zmienia to faktu, że dwójka kompetentnych aktorów i scenariusz, który przynajmniej próbuje wiarygodnie naśladować konwersacje, jakie mają normalni ludzie, oznacza ciekawą scenę. Duży plus.

Jon, ty naprawdę jesteś taki głupi?

Tymczasem w Smoczej Jamie rozmowa pomiędzy Daenerys i Jonem schodzi na temat dzieci. Dany po raz kolejny podkreśla, że jest bezpłodna i dodaje, że wie o tym od czarownicy. Ciekawe której? W końcu w serialu tę część proroctwa Mirri Maz Duur wycięto. Ale nie mamy czasu by nad tym rozmyślać, bo oto wraca Tyrion, a tuż za nim Cersei. O radości! Okazuje się, że Cersei zmieniła zdanie o 180 stopni. Tyrion musiał użyć jakichś bardzo przekonujących argumentów po tym, gdy ekipa przestała kręcić scenę ich rozmowy. Nikomu nie wydaje się to podejrzane. Ostatni raz równie wiarygodną zagrywkę widziałem w odcinku Smerfów, gdy Gargamel przysiągł, że nie zrobi krzywdy niebieskim stworkom.

Wyprawa Eurona po Złotą Kompanię to kolejna wiadomość, przez którą poczułem się trochę nieswojo. Ale o tym za chwilę…

Winterfell

A na Północy trwa urabianie Sansy. Dziewczyna narzeka na Jona, który nie pyta jej o zdanie w kwestii sojuszu z Daenerys. Co za bękart. I nie pierwszy raz mu się to przydarza. Nie pytał ile wina może wypić na uczcie, ani czy może wstąpić do Nocnej Straży. Problemem jest też ślepo posłuszna Jonowi Arya. Littlefinger rzuca mądrościami rodem z książki “Intrygi dla opornych” – sugeruje przyjęcie najbardziej negatywnej interpretacji intencji Aryi.

Wkrótce potem Arya zostaje wezwana przed oblicze Sansy. Sansa stawia zarzut zdrady… ale kieruje go w stronę Petyra Baelisha. Dziewczyna wspomina o śmierci Lysy, o liście który rozpoczął konflikt z Lannisterami, a w końcu o tym, jak Baelish zdradził ich ojca w sali tronowej w Królewskiej Przystani. Zarzuty te potwierdza jak zwykle pozbawiony emocji Bran.

Littlefinger próbuje zaprzeczać, prosi o pomoc Yohna Royce’a, w końcu błaga o życie. Ale Sansa jest nieprzebłagana. Wyrok wykonuje Arya.

Z jednej strony trzeba chyba twórcom podziękować za eutanazję Littlefingera. Bo niewątpliwie od momentu opuszczenia Doliny, Petyr Baelish stracił w serialu rację bytu. Nie czynię tu nawet porównania do materiału książkowego. Patrząc wyłącznie na serial trudno zaprzeczyć, że Littlefinger był ostatnio śmieszną karykaturą samego siebie z sezonów 1-4.

Zabawne, mam ten sam wyraz twarzy ilekroć serial wraca do romansu Missandei i Szarego Robaka.

Z drugiej strony trudno oprzeć się wrażeniu, że zwrot akcji był wyjątkowo tanim chwytem. A jest to tym bardziej widoczne, że stanowi swego rodzaju odbicie (w krzywym zwierciadle) intrygi Littlefingera z sezonu 1. Różnica jest jednak zasadnicza. W pierwszym sezonie wszystkie elementy układanki były widoczne. Wiedzieliśmy, że Baelish nie lubi Neda. Wiedzieliśmy, że darzy niezdrowym uczuciem Cat i Sansę. Wiedzieliśmy, że oddanie Żelaznego Tronu Stannisowi oznacza dla Littlefingera utratę pozycji. I w końcu wiedzieliśmy, że Littlefinger okłamał Neda i Cat w kwestii sztyletu. Zdrada była nieunikniona, zwrot akcji polegał na tym, że byliśmy zbyt pochłonięci innymi wydarzeniami, by zwrócić na to uwagę. Niestety najnowszy odcinek sięgnął po znacznie prostsze rozwiązanie. Kazał nam uwierzyć, że trzy spośród głównych postaci odbyły z dala od naszych oczu serię rozmów, wyjaśniając sobie to wszystko, czego do tej pory nie wiedziały. Bardzo tani chwyt i bardzo niesatysfakcjonujący zwrot akcji.

Poza tym cały ten sąd nad Littlefingerem trąci nieco metodami Szalonego Króla. Skazanie na podstawie wizji? Brak możliwości obrony? Egzekucja wykonana przez dziecko?  A wystarczyło sprowadzić do Winterfell Ogara, który był przecież świadkiem zdrady Baelisha, i wszystko miałoby trochę więcej sensu.

Smocza Skała

Na Smoczej Skale trwają przygotowania do ekspedycji na Północ. Dowiadujemy się, że Dothrakowie mogą dotrzeć do Winterfell w ciągu dwóch tygodni. Jak na realia książkowe jest to tempo zbyt duże (ale nie bardzo, jeśli założymy, że Dothrakowie przypominają Mongołów). Jak na realia serialowe, mamy do czynienia z tempem bardzo spokojnym.

Po naradzie Theon rozmawia z Jonem na temat ciężaru tożsamości i popełnionych błędów. Rozmowa ma oczywiście drugie dno i nawiązuje do faktu, że Jon jest Targaryenem. Jest też całkiem zgrabnie odegrana. Problem polega na tym, że ta konwersacja wpisuje się w powtórkę dokładnie tej samej przemiany, jaką Theon już w serialu raz przeszedł. Jest kompletnie zbędna. Cały ten wątek jest niepotrzebny. Tak samo jak idiotyczna bójka na plaży z żelaznymi ludźmi. Uważam, że twórcy mogli nam tego oszczędzić. A Theon zasługiwał na bohaterską śmierć dobre kilka odcinków temu.

To oczywiście prowadzi nas do pytania – czy Theon odpłynął szukać Yary? Jeśli tak, to w porządku. Ale jeśli nie, to… Cóż o tym opowiem za chwilę.

No, mogli nam to darować.
Królewska Przystań

Najgłupszy z Lannisterów (oj, czyżby Cersei zapomniała o Lancelu i Tommenie?) przygotowuje armię do wymarszu. Jak się dowiadujemy odpowiednia aprowizacja wojsk powinna zająć dwa tygodnie. Jeśli zastanawiacie się dlaczego w “Grze o Tron” wszystko zajmuje dwa tygodnie, to śpieszę z odpowiedzią. Scenarzyści znają tylko jedno średniowieczne określenie miary czasu – “fortnight”, które oznacza 14 dni. Cersei wyjaśnia Jaimemu, że nie ma zamiaru wspierać Daenerys i Jona w walce z Innymi. Wyniszczenie wojsk Matki Smoków i Kuzyna Smoków jest jedyną nadzieją Lannisterów na przetrwanie. Królowa wspomina też, że Euron wcale nie popisał się tchórzostwem, ale udał się do Essos, skąd zamierza sprowadzić Złotą Kompanię (i to dwa razy większą od książkowej, bo liczącą aż 20 tysięcy ludzi). Jaime próbuje protestować, doprowadzając Cersei do wściekłości. Rzucone zostają pewne groźby, ale ostatecznie Jaime opuszcza w pojedynkę Królewską Przystań, pozostawiając ciężarną matkę swego dziecka samą sobie. Zaczyna padać śnieg, i złota ręka marznie, więc Jaime zakłada na nią rękawicę.

Winterfell

W Winterfell świeżoprzybyły Sam odwiedza Brana. – Jesteś dobrym człowiekiem Sam – mówi Bran – Tylko już niczego nie kradnij. Chłopcy składają do kupy informacje o tożsamości Jona. Jak się okazuje Trójoki Bran nie wie wszystkiego (bo nadal ma Jona za bękarta), a dwuoki Sam słyszał wszystko, co mówiła mu Goździk, mimo, że nie przejawiał tym zainteresowania. Logiki w tym nie ma za grosz, ale parafrazując scenarzystów “Miało to dla nas sens, ponieważ chcieliśmy, żeby to się wydarzyło”.

Ale rozmowa rozmową, a tymczasem retrospekcja, którą przedstawił nam Bran miała swój urok. Rhaegar może nie był tak przystojny jak książkowy książę, ale z drugiej strony można było uwierzyć, że Daenerys pomyliłaby go z Viserysem (tak jak to uczyniła w Domu Nieśmiertelnych w “Starciu królów”). Pewnie scena byłaby jeszcze ciekawsza, gdyby nie nachalne tłumaczenie, skierowane do nieco mniej wyrobionego widza.

No i problem Aegona… Ech, ja wiem, już mi się wypomina, że to imię wykrakałem. Cóż, mogę tylko powiedzieć, że nadal jestem przekonany, iż GRRM nam tego nie zrobi. A jeśli naprawdę będzie chciał nadać Jonowi imię Zdobywcy, to znajdzie sensowniejsze uzasadnienie. Ale póki co jestem przekonany, że Jon to Aemon.

W drodze na Północ

W ostatnich minutach odcinka dowiedzieliśmy się czegoś nowego o naszych bohaterach. Okazuje się, że nie tylko Bran jest podglądaczem. Stał się nim również Tyrion, potwierdzając tym samym panującą w Westeros opinię, iż wszystkie karły są sprośne. Ciocia Daenerys i jej bratanek Jon splatają się w miłosnym uścisku. Kuzyn Smoków zostaje Ojczymem Smoków. A tymczasem…

Wschodnia Strażnica

Na Murze Tormund trzykrotnie zadął w róg. Nadchodzą Biali Wędrowcy i armia umarłych. Wskrzeszony Viserion niszczy niebieskim (a więc, jak mniemam, gorętszym od czerwonego) płomieniem wschodnią część Muru. Beric i Tormund ledwo uchodzą z życiem. Rozpoczęła się inwazja Białych Wędrowców. W realiach serialu prawdopodobnie niewykonalna, gdyby nie głupie pomysły sprowadzenia upiora na południe.

Stawiam złote smoki przeciw orzechom, że GRRM znajdzie inny sposób na ominięcie problemu Muru.
Podsumowanie i DaeLowe lęki

Jak ocenić cały odcinek? Cóż, trudno mówić o jakimkolwiek obiektywizmie. Każdy ma swoje indywidualne oczekiwania wobec serialu. Oczekiwania, które nie muszą się koniecznie pokrywać z oczekiwaniami ogółu widowni. Każdy ma też zupełnie różny próg irytacji. Mogę napisać tylko tyle, że mam wrażenie, iż był to najsłabszy z dotychczasowych finałów sezonu, co nie oznacza, że był jednoznacznie zły. Waham się pomiędzy siedmioma a ośmioma ciasteczkami, ale ostatecznie chyba zdecyduję się na mocne siedem.

Wspomniałem też kilkukrotnie w trakcie analizy, o pewnych niepokojących rzeczach. No to powiem wprost – byłem już chyba kilkanaście razy pytany co sądzę o przeciekach związanych z fabułą sezonu ósmego. I ciągle, bardzo jednoznacznie, odpowiadałem, iż jestem przekonany, że są nieprawdziwe. Po dzisiejszym odcinku tak jednoznacznej odpowiedzi bym nie dał. Przecieki mówią o tym, iż Euron wraca do Królewskiej Przystani wraz ze Złotą Kompanią. Dzisiejszy odcinek potwierdził tę informację.

Z drugiej strony odcinek zaprezentował nam też Theona, który – jak się wydaje – wyrusza na poszukiwanie Yary. To z kolei kłóci się z treścią przecieków. Tym niemniej nie jestem już tak pewien fałszywości wspomnianych przecieków. Co oznacza, że będziemy się musieli im niebawem przyjrzeć nieco dokładniej. Już wkrótce przeczytacie też moją refleksję na temat całego siódmego sezonu. Niebawem wrócą też Szalone Teorie… Być może pojawią się też nowe teksty związane z “Pieśnią Lodu i Ognia”. Wrzesień zapowiada się ciekawie.

Aha, i nie przegapcie najbliższego podcastu Westeros.pl (środa 30 sierpnia wtorek 29 sierpnia, godzina 22.00). Będę gościem “łesterosów”, a rozmawiać będziemy oczywiście o finale sezonu.

A tymczasem zapraszam do głosowania. Ile cytrynowych ciasteczek przyznalibyście “Smokowi i wilkowi”?

 

-->

Kilka komentarzy do "Pomylone Analizy: Gra o Tron, sezon 7, odcinek 7, “Smok i wilk”"

 • 28 sierpnia 2017 at 12:03
  Permalink

  Scena z Aryią i Sansą ładna, już myślałem że Sansa do końca będzie durną dziewuchą

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:07
  Permalink

  Scena na łodzi trochę żałośnie wyszła ze względu aktorstwa 😀

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 20:31
   Permalink

   Matka smoków lubi ostro tak jak to było w 1 sezonie khal drogo [*]

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:07
  Permalink

  Ja najbardziej nie wierzyłem w to co widzę jak Theon wygrywał pojedynek z tym gościem….

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 13:28
   Permalink

   Dlaczego? Ramsey nauczył go odporności na ból 😉

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 15:49
    Permalink

    Dokładnie, trening u Ramseya przyniósł efekty … A ludzie i tak nadal go będą nienawidzić…

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 21:51
     Permalink

     Nie no okej, że jest niewrażliwy na ból, nawet mu kibicowałem, ale ten zwrot akcji z tym, że dostaje z kolana w “jaja”, a tam nic nie ma i dlatego wygrywa całą walkę to jak z jakiejś komedii z Jackie Chanem 😀

     Reply
     • 5 września 2017 at 01:16
      Permalink

      dobre mordobicie musi się pojawić

      Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 18:38
   Permalink

   Wychodzi na to, że Theon nie jest Starkiem i Greyjoy’em jak chciałby Jon. Bardziej by mu pasowało nazwisko z pewnej słynnej filmowej serii. Theon Balboa-Greyjoy, to brzmi dumnie.

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 01:46
    Permalink

    Raczej Theon Noballboa 😀

    Reply
    • 6 września 2017 at 17:52
     Permalink

     zarówno noball jak i noboa 😉

     Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:10
  Permalink

  Co to za dziewczyna z Viserysem na zdjęciu?

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 12:12
   Permalink

   To nie Viserys a niby Rhaegar. I Lyanna

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 12:21
    Permalink

    Przecież Rhaegar nie żyje

    Reply
     • 28 sierpnia 2017 at 13:30
      Permalink

      W naszych sercach i tej peruce <3

      Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 13:45
   Permalink

   To jest niepublikowane dotąd zdjęcie ze ślubu Anakina z Pademe na planecie Naboo

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 14:10
    Permalink

    To Geralt i Yennefer przed zamkiem Stygga

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:13
  Permalink

  Chyba każdy się zgodzi, że za dużo chcieli zmieścić w jednym epizodzie.
  Moim zdaniem najlepiej z całego odcinka wyszły sceny w Winterfell, szczególnie napięcie, kiedy Arya przyszła do wielkiej sali, ale ostatecznie “proces” dotyczył Littlefingera.
  Euron, rozmowa Clegenów…Niczego lepszego nie można było się spodziewać, gdy scenariusz piszą Benioff i Weiss
  Boatsex- fajnie wyglądało wejście Jona do kajuty Daenerys, ale sama scena łóżkowa wyglądała słabo. Zastanawia mnie, co miały przedstawiać ujęcia zmartwionego Tyriona, czyżby posiadał jakieś dodatkowe informacje, a może sam chciał uwieść Dankę?
  Fajnie, że Theon się ogarnął, ale nie mam pomysłu, jak mógłby uwolnić Yarę, a wątpię, żeby po tylu przejściach zginął.
  Marsz Innych i rozwalenie muru ok, ale muszę się oswoić z widokiem Nocnego Króla na smoku, bo dziwnie to wygląda. A sam smok wyszedł im bardziej przerażający niż te żywe.

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 12:16
   Permalink

   Według Cersei, Eurona nie ma w domu, a Yara jest prawdopodobnie na Wyspach, więc 20 dobrych ludzi Theona może dać rade ją “odbić”.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 12:46
    Permalink

    W końcu brał korepetycje od mistrza 😉

    Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 14:13
    Permalink

    Niestety muszę cię rozczarować. Ser Twenty of House Goodmen poległ w Bitwie Bękartów przynajmniej raz powalony przez Jona Snow 😛

    Myślę, że ciekawiej by było, gdyby Theon przechwycił Yarę, Żelazną Flotę i Złotą Kompanię po solowym pojedynku z wujaszkiem w porcie Volantis. I uratował tyłek naszym herosom w ostatecznej bitwie, gdzieś nad Tridentem poprzez wsparcie militarne (i być może magiczne jeśli zgarnąłby Mel i jej świtę kapłanów LoL-a, piromantów z dzikim ogniem, itd.).

    Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 13:38
   Permalink

   Tyrion jest kopalnią interpretacji w tej scenie. Przykładowo:
   Po pierwsze wie, że szczęśliwe romanse i miłość typu “kochajmy się jakby nie było jutra (gdzie na 99% tak jest)” nie mają prawa dożyć własnej starości w tym świecie.
   Po drugie uosabia rozsądek. Który nawet w tak małej postaci (hehe) staje się zbędny, gdy pojawia się młoda miłość i namiętność.
   Po trzecie, jest banerem do widza “niczego takiego nie promujemy, to tylko jedna scena z wielu jakie eksponuje ta historia, ten świat przedstawiony”.
   Etc., etc., …

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 15:53
    Permalink

    A może sam gdzieś po cichu liczył, że da radę wyrwać Dankę na swój urok osobisty (plus dużo złotego arborskiego …. dużo, dużo złotego arborskiego….)?

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 15:56
     Permalink

     Też ale wystarczy, by nie wspominał już więcej jej ojca lub spalenia Tarlych 😀

     Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 01:49
   Permalink

   Tyrion może czuć niepokój, gdyż uważa i Daenerys i Jona za osoby impulsywne. Czuje, że traci grunt pod nogami, jest rozdarty, Daenerys traci zaufanie i przestaje go słuchać. Za to zwiększają się wpływy Jona, zaczyna słuchać jego. Nawet statkiem płyną, bo posłuchała Jona odrzucając pomysł Tyriona. Być może ma wrażenie, że takie zbliżenie, romans jeszcze bardziej odstawią go na bok jako doradcę, człowieka, który ma wpływ, odsuną jego wizje dotyczące Westeros. Choćby sprawę sukcesji.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:14
  Permalink

  Aerion
  Aegon
  Aemond
  Aenys
  Aerys
  Aeryn
  Aemon
  Aelor

  Baelon
  Baelor

  Daemon
  Daeron

  Gaemon
  Gael

  Jaehaerys

  Maelor
   Maegor
  Maekar

  Rhaegel
  Rhaegar

  Viserys
  Vaegon
  Valerion

  To tylko przykładowe imiona. Mógł być też Jon po Conningtonie. Cokolwiek…

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 22:29
   Permalink

   Ziomuś, jeszcze Valarr Targaryen, jak już jedziesz przez wszystkich Targaryenów 🙂

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:56
    Permalink

    Nie mam jak edytować i zorientowałem się za późno. 🙁

    Reply
    • 29 sierpnia 2017 at 20:05
     Permalink

     Rozumiem 😉 Bo tak w ogóle – świetna robota!

     Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 01:51
   Permalink

   I jeszcze Tyrion, pamiętaj o nim 😀 Wprawdzie to Lannister/Hill, ale krew to krew 😀

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 13:49
    Permalink

    Jakby liczyć wszystkich krewnych to jeszcze dzieci Rhaenyry: Lucerys, Jacaerys i Joffrey XD

    Reply
  • 4 września 2017 at 20:25
   Permalink

   Gael to chyba dziewczynka była.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:16
  Permalink

  dobre : lądowanie smoka
  poprawne : śmierć Baelisha, upadek muru
  złe : po 30 minutach oglądania gadających głów musiałem przewinąć
  razem 5 ciastek

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:23
  Permalink

  Odcinek jak dla mnie zaczął się od Winterfell. Dialogi z KP i całe to spotkanie mnie rozwaliło doszczętnie. Głupota do kwadratu. Przetransportowanie całej armii Dany przez połowę Westeros tylko po to co by se postali chwilę………. Przecież to było najgłupsze co Scenarzyści mogli wymyślić. Wątek w Winterfell fajnie rozwiązany, wątek Sama całkiem logicznie spójny. Pokazanie ślubu R=L jak na serial przystało dobitnie potwierdza od dawna wiadomą rzecz. Przejście armii umarłych przez mur trochę spłycone ale ogólnie OK. Rady Tyriona nie dają nic Dany. Co jej nie doradzi to niewypał, ja bym go na miejscu scenarzystów pozbawił głowy w KP. Nie wyciągną już nic z tej postaci. Ogólnie serial troszeczkę osładza oczekiwanie na Martina. Mam jednak nadzieję, że książka będzie miała niewiele wspólnego z serialem.

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 12:28
   Permalink

   Będzie miała niewiele wspólnego, zwłaszcza to, że się nie ukaże.

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 01:55
   Permalink

   Wydaje ci się, że głupota do kwadratu, bo nie masz pojęcia, co się dzieje. Nieskalani szli spod Castelry Rock, dothrakowie byli niedaleko, nad Czarną Wodą. Teraz spójrz na mapę Westeros. Podpowiem ci – to niedaleko stolicy. Będącej po drodze z tych miejsc na Smoczą Skałę.

   Warto czasem sprawdzić takie rzeczy. Przy okazji – sama Smocza Skała jest po sąsiedzku z Królewską Przystanią.

   Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 12:31
   Permalink

   Według pierwszego scenariusza Martina, Jon i Tyrion mają kłócić się/konkurować/walczyć (ciężko powiedzieć) o kobietę. W tym scenariuszu była to Arya. Być może Dedeki coś wiedzą więcej, a i sam scenariusz był niejednokrotnie zmieniany u Martina.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:34
  Permalink

  Powiem szczerze, że natrafiłem jakiś czas temu na spoilery, przez co mniej więcej wiedziałem co się stanie i bardziej zwracałem uwagę na sposób zaprezentowania tych wydarzeń widzowi. Świetnie oglądało się wątek Aryi i Sansy. Był fajnie nakręcony, przez co widz miał wrażenie, że następuje naprawdę mocny zwrot akcji.
  Spotkanie w Smoczej Jamie trochę zawiodło. Spodziewałem się więcej akcji, gierek ze strony Cersei. Wyszło trochę prostolinijnie. W mojej opinii gdyby

  Spoiler! Pokaż

  to jej reakcja byłaby identyczna.
  Ostatnia scena miażdży i pokazuje ogrom wpier*olu, jaki szykuje nam się w nadchodzącym sezonie. Ciekawe, czy książka będzie choć trochę podobna do wydarzeń z serialu.

  Przerażają mnie otaczające ze wszystkich stron spoilery sezonu 8 (niby wyciek z HBO). Nie chciałbym zepsuć sobie całej zabawy na rok przed jego wyświetleniem.

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 13:08
   Permalink
   Spoiler! Pokaż
   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 13:33
    Permalink

    Nie przypominam sobie żadnych wzmianek o koronacji Viserysa, ale z tego co pamiętam, to po śmierci Rheagara, ale przed zdobyciem KP król Aerys obawiał się jakiejś zdrady ze strony Dorne, więc umyślnie pozostawił Elię i jej dzieci w mieście, a odesłał tylko swoją żonę i syna, którego ogłosił swoim następcą. Więc to w sumie możliwe. No i chyba wtedy faktycznie można by uznać Dany za następną w kolejce do tronu, bo dzieci Rhaegara zostały wydziedziczone.

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 18:57
     Permalink

     Jakim prawem? Sukcesja w średniowiecznej Europie, z której czerpie PLiO była ściśle określona. Nigdzie, poza Rosją od XVIII wieku, władca nie wybierał sobie dziedzica (chyba że sztyletem). Decyduje krew i tyle. Jon ma, jak to się ładnie prawnie mówi, wyższe pierwszeństwo do tronu, niż Daenerys, która jest w kolejce bezpośrednio po nim, dopóki Jon nie spłodzi potomstwa.

     Reply
     • 28 sierpnia 2017 at 19:17
      Permalink

      “Wysłał swą ciężarną królową, Rhaellę, i młodszego syna oraz nowego dziedzica, Viserysa, na Smoczą Skałę, jednakże księżną Elię wraz z dziećmi Rhaegara zmusił do pozostania w Królewskiej Przystani”
      Cytat ze Świata Lodu i Ognia. Może autor tylko się pomylił, ale może po prostu króla Aerysa prawo niewiele obchodziło.

      Reply
      • 29 sierpnia 2017 at 10:36
       Permalink

       Nikt nie wiedział że Rhaegar ma syna wtedy więc jak najbardziej Viserys był oficjalnym “nowym dziedzicem”

       Reply
       • 29 sierpnia 2017 at 11:11
        Permalink

        Przecierz kiedy Aerys odsyłał Rhaellę i Viserysa z miasta, Elia i jej dzieci jeszcze żyły

        Reply
        • 29 sierpnia 2017 at 16:34
         Permalink

         Przecież najpierw dziedziczyły dzieci Szalonego Króla a potem Rheagara. Więc Viserys był po Rheagarze, jako brat a potem dopiero syn Rheagara, a potem Danka, jako córka Aerysa, potem córka Rheagara.

        • DaeL
         29 sierpnia 2017 at 16:46
         Permalink

         @pp Nie, sukcesja w Westeros to agnatyczna primogenitura w linii prostej. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii (tyle, że tam jest kognatyczna primogenitura w linii prostej – to znaczy kobiety mają takie samo prawo do tronu).
         Innymi słowy, trzymając się przykładu brytyjskiego – załóżmy, że królowa Elżbieta II umarła i królem jest Karol. Następcą tronu jest książę William. Ale gdyby książę William umarł przed swoim ojcem, to następnym dziedzicem jest… książę George (syn Williama), a nie książę Harry (brat Williama).
         Tak samo jest w Siedmiu Królestwach. Dzieci pierworodnego syna mają pierwszeństwo przed drugim synem króla. Liczy się pierworodna linia. System o którym Ty myślisz, to seniorat agnatyczny.

        • 4 września 2017 at 20:32
         Permalink

         “Nie, sukcesja w Westeros to agnatyczna primogenitura w linii prostej. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii (tyle, że tam jest kognatyczna primogenitura w linii prostej – to znaczy kobiety mają takie samo prawo do tronu).”

         Powiedzmy sobie, że to czy sukcesja Żelaznego Tronu będzie primogeniturą agnatyczną (co na razie się utrwalało, ale dość krótko) czy kognatyczną (za czym przemawia tradycja Andalów) jeszcze od biedy mogłoby się zmienić.

         Inna kwestia, że jeśli uznamy bezwzględny agnatyzm – to Daenerys nie ma żadnych praw do tronu, bo nie ma ustalonego precedensu co robić jak linie męskie wymrą, pomijając nawet obu faegonów.

     • 4 września 2017 at 20:28
      Permalink

      Avallachu – pamiętaj jednak, że Targaryenowie nie przestrzegali ściśle andalskich metod sukcesji – które są wzorowane na brytyjskich.

      Fakt, że uznaje się Maegora w pocztach królów, a nie jego bratanka Aegona, najlepiej świadczy, że Targaryenowie sami kształtowali prawo a tradycja mająca ledwie 150 lat to nie jest mocna i silna tradycja.

      Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 17:50
    Permalink

    wyślesz linka do spojlerów 8 sezonów?

    Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 13:26
   Permalink

   Raczej Wichry zimy nie będą podobne do tego co było w 6/7 sezonie skoro nawet
   5 sezon mocno różni się od Uczty dla wron/Tańca ze smokami. Jestem ciekaw czy w końcówce Wichrów zimy doczekamy się momentu, że Inni przekroczą mur.

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 01:56
   Permalink

   Ten niby wyciek został już potwierdzony przez autora jako własny pomysł, nie jest prawdziwym scenariuszem. Więc spokojnie.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 12:45
  Permalink

  Jestem zażenowana tym odcinkiem. Było kilka dobrych scen, jak te w Winterfell, ale reszta? To całe spotkanie w Królewskiej Przystani wiało nudą, Cersei doszczętnie mnie już denerwowała… ale cieszę się, że Jaime w końcu od niej odszedł. Co do retrospekcji, to przez całą scenę byłam przekonana, że Rhaegar jest grany przez dokładnie tego samego aktora, co Viserys. Aż musiałam to sobie wygooglować. Zburzenie Muru i Nocny Król na Viseryonie było spektakularne, ale niczego nie czułam oglądając tę scenę.
  Podsumowując, miałam nadzieję na więcej, ale czego można się było spodziewać po dedekach?

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 13:01
  Permalink

  M ie najbardziej zawiódł Rhaegar. On miał być przystojny! W serialu jest paskudny. Twarz jak najbardziej pasuje do Viserysa ale nie do Rhaegara. Nie chciało im się kastingu robić czy co?

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 13:56
   Permalink

   Pewnie znaleźli by się lepsi kandydaci i peruki. W sumie Lilka też nie wyglądała szałowo. Nasuwa się, więc kilka wniosków:
   – poprzez pospolitą (takie 8/10) urodę tej pary chcieli pokazać, że “Hej, to tylko bardowska historia. Tu i tam ubarwiona, wyidealizowana, z ponaddźwiękowymi krukami i smokami, a także masą nieaktualnych i nieakceptowalnych społeczne zachowań/skłonności takich jak krewno-bójstwo czy kazirodztwo.
   – Starkowie mają swoją fryzurę tzw.”na Neda” to czemu Targaryenowie nie mogą mieć “na Viserysa” – paralel międzysezonowych ciąg dalszy;)
   Również chciałem widzieć Rhaegara w wersji premium ale cóż za plus można uznać, że zachowali realizm i logikę (lul) przedstawiając księcia, który z długowłosego artysty stał się wojownikiem wygrywającym turnieje i mającym nadzieję na wygranie wojny. Długie włosy czasem mogą utrudnić walkę (zwłaszcza w rzecznym brodzie Tridentu – RIP książkowy Rheagar).

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 17:04
    Permalink

    Nie chodzi mi o włosy. One ujdą. Twarz jest okropna

    Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 17:51
   Permalink

   też myślę że lepiej by tu pasował legolas z LOTR xd

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 19:03
    Permalink

    Szczerze, to Harry Lloyd byłby idealny, między innymi dlatego, ze połowa widzów serialu już zapomniała kim w ogóle był Viserys a tym bardziej jak wyglądał 😀

    Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 01:59
   Permalink

   Rhaegar i Viserys byli niemal identyczni. Byli braćmi bardzo do siebie podobnymi, bo chów wsobny. Producenci związali sobie ręce wizerunkiem Viserysa.

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 22:52
   Permalink

   Zawsze mnie zastanawia, czemu o facetach mowi sie, ze mysla tylko o jednym. Tymczasem 3/4 bab wypisuje jaki to Rhaegar byl malo przystojny i w ogole… Serio po to ogladacie ten serial?

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 13:37
  Permalink

  Ciekawie czy możliwe jest, że Cersei zatruła to wino(jakąś wolno działającą trucizną), które pił Tyrion( może dlatego był taki smutny). Cersei nie piła go, a w każdej dotychczasowym wystąpieniu wino piła ( chyba, że ma świadomość, że alkohol w ciąży szkodzi, ale raczej nie sądzę).
  W każdym razie jest jakaś nadzieja, że scenarzyści pozbędą się wreszcie postaci Tyriona, która od końcówki 5 sezonu wnosi do serialu tylko nieśmieszne żarty i głupie plany.

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 13:12
   Permalink

   Oglądając tą scenę pomyślałem sobie o czymś podobnym, ale to o tym, że Tyrion mógł zatruć to wino.
   W ogóle była by beka gdyby po tym winie poroniła to już w ogóle Tyrion mógłby mówić, że wszystkie dzieci jej wybił 😀

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:01
   Permalink

   Możliwe jest, ale szansa na to jest niemal zerowa. Nie miałoby to większego sensu. To, że nie piła, to kwestia bycia w ciąży. Od tego ma Qyburna, by jej robił zalecenia. Ba, właśnie to, że się nie napiła, było, razem z jej gestem, sugestią dla Tyriona, że jest ciężarna.

   Co skłania ku teorii, że poroni, nie, że wymyśla sobie ciążę.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:04
  Permalink
  Spoiler! Pokaż
  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 14:06
   Permalink

   To samo sobie pomyślałam, mogli jakoś połączyć imię Jon z jego ‘targaryenowskim’.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 17:06
    Permalink

    Wedle jednej fajnej teorii to Jon w książkach będzie się nazywał Aemon

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:06
  Permalink

  Dobrze że zakończyli już wątek Littlefingera. I tak uważam, że długo za długo już mu się udawało. Pamiętam jak w jednym odcinku była taka parafraza cytatu z Ojca Chrzestnego (rozmowa Stannisa z Jonem chyba). Chodzi o cytat “Przyjaciół trzymaj blisko o wrogów jeszcze bliżej” i odpowiedz “Ktokolwiek to powiedział, nie miał zbyt wielu wrogów”. Ktoś taki jak Littlefinger w realich Ojca Chrzestnego nie powinien przeżyć pierwszego sezonu. Naprawdę te jego intrygi były strasznie naciągane – niby wszyscy wiedzą że coś kombinuje że mu nie wolno ufać a i tak nikt nic z tym nie robi. Tak jak to zostało rozwiązane w ostatnim odcinku – ktoś o jego pozycji (powiedzmy bez nazwiska, bez poparcia ludzi) – mógł być usunięty w takim właśnie na szybko zrobionym, ramowym procesie.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:16
  Permalink

  Ten odcinek to najlepsza komedia jak się ukazała w tym roku. Jon i Danka dialog i akt miłosny w stylu zrobmy sobie wnuka, w tym przypadku dziecko. Bronn jak zawsze gdzie moj zamek? Teraz od Tyriona dostanie 2 zamki. Szkoda że Ogar pociagnął za łańcuch bo milibyśmy romantyczny pocałunek zombi z Carsei, ciekawe czy by odwzajemnila? Ok w Winterfall sie działo , Beilish nie dotrzymał w tańcu kroku Aryi, piękne cięcie. I majsterszyk spotkanie wszechoczytanego Sama i wszechwiedzacego Branneta. Jednak luka w systemie byla lub zwykle zwronienie wnioskuje ze mielismy Jona Snow, Jona Stark, Jona Sand i tada Aegon Targaryen, widac w tym rodzie uwielbiaja to imię. Sam naszczescie wgral poprawke i juz z chwile na brantubie ogladalismy ze Rhegar ti Viserys wiec nie mial szans z Robertem, pozniej Brann egoista nie zaprosil Sama na seans na zywo w kanale branhub na family porno Aegona i Dany bo nie myślcie ze on z tymi krukami poleciał jakues martwe smoki ogladac. Biedny Tyrion bez dostepu do krzakneta musiał przez dziurke od klucza podgladac i był w szoku bo on o Danke nie jest zazdrosny tylko o to że Jon ma wiekszego od niego. Szkoda muru bo jak widac zaklecia to była bujda starej niani, teraz Tormund i Beric muszą coś wykombinować, przynajmniej NK pokazał jak ze smoka korzystać a nie puste przeloty.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:19
  Permalink

  8000 lat trwania Nocnej Straży
  Obłożenie Muru potężnymi zaklęciami
  Zjednoczenie Nocnej Straży, Dzikich, Północy i Doliny.
  Przemysłowe wydobycie obsydianu.
  Obdarzenie Brana potężnymi mocami.
  Zapewnienie sobie wsparcia smoków i Lannisterów (z narażeniem życia)

  …i wszystko psu w du*ę 😛

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 15:27
   Permalink

   wszystko psu na budę
   to tylko tak żebyś kolegom na podwórku powtórzył

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:25
  Permalink

  LOL, był taki film (nie pamiętam już jaki), w którym wszyscy synowie pewnego faceta mieli na imię Grześ. Od razu mi się to przypomniało. Jednak dedeki to debile. Nawet tak prostą rzecz jak imię dla bohatera spieprzyć to już naprawdę wyczyn.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:29
  Permalink

  Dedeki zmarnowali potencjał na dobrą fabułę, a aktorzy nie wykorzystują w pełni swych umiejętności. Ale nad serialem pracuje przynajmniej jedna osoba, która chyba nie mogłaby robić lepiej tego co robi. Jest to geniusz Ramin Djawadi. Szósty sezon został zwieńczony jego niesamowitym “Light of the Seven” i wydawać się mogło, że osiągnął wtedy wyżynę swoich możliwości. Ale ten sezon pokazał, że dało się to przebić, mimo że przez większość odcinków odgrzewał swoje stare, klasyczne motywy. Utwory “Truth” i “Army of the Death”… szczena opada. Nie wiem jak inaczej to opisać. Geniusz. Po prostu geniusz.

  A co do prawdziwego imienia Jona i kreatywności Rhaegara, cóż… Nie jednemu psu na imię burek 😉

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:35
  Permalink

  Odcinek był całkiem niezły, ale na pewno nie aż tak spektakularny jak mógłby być.

  Sceny w Winterfell były bardzo fajne i żałuję, że jakieś trzy dni temu przeczytałam gdzieś szczegółowy opis procesu Baelisha. Te ogólne spoilery, o tym że on zginie już znałam, ale wolałabym zobaczyć jak to dokładnie zostało przeprowadzone jako małą niespodziankę.
  Z pozostałych scen w Winterfell, reakcja Sama na oświadczenie, że Bran jest Trójoką Wroną była chyba najszczersza i najrozsądniej przedstawiona.

  W tym odcinku Dany gadała chyba najmniej w całym sezonie, co było dobre, ale i tak zdążyła wcisnąć gdzieś wzmiankę o tym, że Targaryenowie byli najfajniejsi, kiedy ich smoki latały swobodnie i paliły kogo tylko chciały. Okey, to w końcu jesteś za rządami terroru, ognia i krwi czy za zbudowaniem nowego wspaniałego świata, pełnego równości i szczęścia?

  Ostania scena jakoś tak mnie nie zachwyciła. Smok ziejący błękitnym płomieniem, burzący Mur i torujący drogę dla armii umarłych? To powinna być najbardziej spektakularna scena sezonu, a w moim odczuciu była o wiele słabsza, niż smok palący parę wozów na drodze, kilka odcinków temu.

  I jeszcze trzy małe, ale wybijające mnie z klimatu odcinka szczegóły:-
  – dlaczego insygniem władzy Jona nad Północą jest futro? Nie mógł zamówić sobie jakiegoś diademu i nie pocić się bez sensu, kiedy inni chodzą w takich raczej letnio-jesiennych ciuchach?
  – czy skoro Dany jest ognioodporna to nie zabezpieczone w żaden sposób świeczki na jej statku automatycznie nie stanowią zagrożenia pożarowego dla nikogo?
  – jak rozumiem, ożywione przez Innych upiory poruszają się za pomocą magii i nie podlegają już prawom fizyki. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że Viserionbez problemu lata sobie z podartymi skrzydłami?
  Tak, wiem, czepiam się. Ale kiedy zauważę taki szczegół, to na prawdę mnie to rozprasza i przez następne dziesięć minut nie skupiam się na fabule, tylko zastanawiam co by się stało, gdyby przy mocniejszym przechyle te świeczki pospadały, albo płomień zacząłby dotykać drewnianych ścian.

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 15:37
   Permalink

   Odniosę się tylko do szczegółów.
   – to raczej nie insygnium, to fabularny dress-code. W w skórze i futrze wydaje się bardziej męski, osłonięty i silny/władczy. Wcześniejsze peleryny Dany też nie były przypadkowe. Podobnie strój podróżno-najemniczy Jamiego.
   – może stanowią ale lepsze to niż siedzieć na statku po ciemku lub potknąć się i wypaść za burtę
   – i z całymi nie miałby prawa oderwać się od ziemi a tym bardziej zawisnąć w powietrzy niczym koliber (nie wierzę, że trzeba to tłumaczyć)
   Ta opowieść jest mitem, legendą, podaniem ustnym, opowieścią barda i jedyne prawa jakie w niej obowiązują to te, które przedstawia nam autor/narrator opowieści. Ponad to nie ma tu mowy o jednej słusznej wersji danego zdarzenia. Martin opowiada swoją (lub na swój sposób), filmowcy swoją i czytelnicy/teoretycy również. Pogódźcie się z tym i dajcie się porwać historii w każdym jej formacie. Bo ma ona sprawić nam przyjemność a nie przysporzyć pracy intelektualnej wartej stopnia naukowego czy czegoś podobnego.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 16:12
    Permalink

    Co do pierwszego punktu, to rozumiem co masz na myśli i bez wątpienia w ten właśnie sposób myśleli też twórcy. To po prostu taki mały drażniący mnie szczegół.
    Co do drugiego punktu, to te świeczki mogli po prostu wstawić do wnętrza latarenek. http://www.halloweenforum.com/attachments/halloween-props/1318d1215387089-pirate-lanterns-deadmanschest2.jpg
    Co do trzeciego punktu, to wracamy do dyskusji, która przewija się tu już od jakiegoś czasu. Autor/narrator opowieści informuje nas, że smoki latają, bo mają skrzydła. Więc te skrzydła powinny być sprawne. Jakby autor/ narrator powiedział nam, że ten smok latał dzięki przetwarzaniu strawionych przez siebie substancji na paliwo rakietowe, które podpala przy wydalaniu, dzięki czemu ma swój własny silnik odrzutowy, to stan skrzydeł nie miałby znaczenia.

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 19:04
     Permalink

     Świece są pewnie nadziane na jakieś “gwoździe”/”szpikulce”, które uniemożliwiają zmianę położenia.

     Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 18:34
    Permalink

    takie małe dziurki w skrzydłach nie psują specjalnie opływu powietrza wokół nich, samoloty z wiekszymi dziurami latają. Poza tymsmok został wybebeszony wiec jest lżejszy.

    Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 21:57
   Permalink

   Ty się przejmujesz skrzydłami, a ja się zastanawiam jak przyjąłeś do wiadomości, że umarli chodzą/latają? Ale ok, uznajmy na potrzeby książki/serialu, że to normalne. Jak jednak w takim razie wytłumaczyć poruszanie się niedźwiedzia czy człowieka bez połowy głowy czy ze złamanymi nogami? Dajcie spokój, przecież wiadomo, że to fantastyka.

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 02:06
    Permalink

    Nie dadzą spokoju, czegoś trzeba się przyczepić. Aż dziw, że odpuszczają dedekom, że są debilami, bo Mur, który pokazali w serialu nie ma prawa stać według fizyki.

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:36
  Permalink

  Bran widzi wszystko co było i co jest, a zadaje durne pytania, dlaczego pojawił się Sam? Myśli że Jon to znaczy Aegon jest bękartem tyle, że z Dorne. Rozumiem, że lepiej dla fabuły gdy wypytuje Sama i wprowadza widza w temat, ale jakoś średnio mi leży ta 3oka wrona. Bloodraven ogarniał co i jak 😉
  Co do przejścia Innych, Nocna Straż doskonale wie, że
  1 Biali Wędrowcy mogą wskrzeszać inne stworzenia
  2 NK zabił zestrzelił smoka
  3 Umarli giną w serialu od ognia i smoczego szkła
  mimo tego, nie ma żadnej próby zestrzelenia gada skorpionem, żadnej smoły oleju nic.
  jest mur, a co będzie to zobaczmy.
  zamiast durnych dyskusji w smoczej Jamie, czy Tyriona z siostrą wolałbym zobaczyć zamieszanie na murze

  Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:07
   Permalink

   Może zobaczyć wszystko, nie znaczy, że zobaczył. To jak z internetem. Możesz wrzucić w google hasło i w kilka sekund coś sprawdzić. Nie znaczy to, że przejrzałeś cały internet 😀

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 09:59
    Permalink

    RLG, świetne porównanie 🙂

    Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 22:10
    Permalink

    ja to widzę jeszcze inaczej: widzi wszystko (albo prawie wszystko, jak z tym internetem właśnie), ale przecież nie “wchodzi w głowę” ludziom i nie zna motywacji ich postępowania, tylko skutki.
    zatem pytanie “DLACZEGO” jest bardzo na miejscu.

    Reply
    • 31 sierpnia 2017 at 23:20
     Permalink

     A to osobna sprawa, wiadomo, że motywacji nie zna. Widzi wydarzenia. Interpretacja pozostaje własna.

     Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 14:56
  Permalink

  Co obiecał Tyrion swojej siostrze, że ta wróciła na rozmowy? Wg Was związek z tym co obiecał zrobić, miała jego mimika na statku?

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 15:44
   Permalink

   A co jej miał niby obiecać za zrobienie tego co od początku zamierzała zrobić? Politycznie ograła ich wszystkich.

   Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 17:42
   Permalink

   obstawiam, że obiecał, że jej dziecko będzie dziedziczyć po Dance, wskazuje na to: rozmowa o sukcesji i pomyslny finał rozmów po odkryciu, że Cersei jest w ciązy.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:34
    Permalink

    możliwe. bardzo możliwe. wydaje mi się że tyrion zginie 8 sezonie. szkoda patrzec na to jak nisza jego postac, tak jak lf. aktem laski dla postaci bylo jej usmiercenie. na taki akt zasługują tyrion mormont misandei jamie i varys. mawet davos ma slabsze momenty ostatnio nad czym bardzo ubolewam. nic już nie wnoszą. mam nadzieję, że to się zmieni w kolejnym sezonie.

    Reply
    • 30 sierpnia 2017 at 02:08
     Permalink

     Tyrion przeżyje albo w ogóle, albo niemal do końca. Podobnie jak Jon, Daenerys, Arya i Bran. Jeżeli zginą to dopiero w końcówce 8 sezonu lub w epilogu.

     Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 15:05
  Permalink

  Wychodzi na to, że Rhaegar dwóch synów nazwał Aegon. Naprawdę mało wyobraźni mają panowie scenarzyści

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 15:50
   Permalink

   To raczej Martin tak postanowił. Kontrowersje budzi anulowanie małżeństwa. Nie tyle, że nie byłoby ono możliwe u Martina ale nie wiem czy jest czas i sens wyjaśniać czemu nie mamy uważać Rhaegara za skończonego drania a Lyanny za hipokrytkę. Poświęcenie temu uwagi byłoby stoperem akcji w 8 sezonie lub średnio potrzebnym zapychaczem. Wobec tego na wątek dokładnego losu Elii Martell i jej dzieci musimy czekać do publikacji kolejnych książek PLiO.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 16:18
    Permalink

    Raczej wątpię żeby Martin tak postanowił. Nie po to z takim pietyzmem budował historię tej postaci, żeby pójść na łatwiznę i nazwać go tak samo jak przyrodniego brata.

    W dodatku ktoś tak oczytany jak Rhaegar nie doprowadziłby do sytuacji w której Dorne się wkurwi i spróbuje zrobić drugi Taniec Smoków. Prędzej uwierzę w małżeństwo poligamiczne niż w anulowanie

    Reply
    • 30 sierpnia 2017 at 02:09
     Permalink

     Widzę, że nie wszyscy dopuszczają, że imię Aegon mogło mieć spore znaczenie dla planów Rhaegara… który się pośpieszył z jego nadaniem. Dlatego nadał je ponownie, gdy już wiedział, że musiało być trzecie.

     Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 17:16
    Permalink

    W książce chyba Jon będzie miał na imię Aemon

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 18:07
     Permalink

     Też czytałem tą teorię

     Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 15:20
  Permalink

  Nie no, odcinek był bardzo fajny. Chyba czytanie komentarzy z zewnątrz jakoś negatywnie wpływa też na odczucia oglądających. Bardzo mi się podobała scena w Winterfell

  Spoiler! Pokaż

  .

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 15:24
  Permalink

  A może przez imię Aegon chcą w jakiś sposób połączyć historię Jona i książkowego Aegona?

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 15:53
   Permalink

   Albo zakończyć ród Targaryenów Aegonem Ostatnim Tego Imienia. Tak jak u Starków Branem. 😛

   Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 16:12
   Permalink

   Ostatnio gdzieś czytałam (nie pamiętam gdzie, trochę przekopuje stron o tematyce GoT), że Rhaegal, dał tak na imię swemu pierwszemu synowi sądząc, że to on będzie tym wyczekiwanym księciem z przepowiedni (uważał, że to idealne imię dla wybrańca). Jednak doszedł do wniosku, “że smok ma trzy głowy” i dopiero jego trzecie dziecko będzie przepowiedzianym księciem. Może już słyszał o śmierci Elii i dzieci więc powielił imię dla drugiego syna. Ale to tylko spekulacja, mogłam pomylić chronologie wydarzeń

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 16:29
    Permalink

    Rhaegar zginął przed splądrowaniem KP i zamordowaniem Elii i jej dzieci.
    Chwilowo serialowa wersja Rhaegara przedstawia bezwzględnego i wyrachowanego maniaka, który po zorientowaniu się, że jego dzieci z pierwszego małżeństwa nie spełniają oczekiwań (ciekawe w jaki sposób zauważył to u niemowlęcia), opuścił swoją żonę i dzieci, a potem uwiódł inną dziewczynę, po to żeby spłodzić z nią wybrańca.
    I teraz nie jestem pewna, czy twórcom o to właśnie chodziło, czy też po prostu uznali, że skoro Elia, Aegon i Rhaenys nie występowali w serialu, to wszyscy widzowie ich zignorują i bez problemu uwierzą w miłość Rheagara i Lyanny.
    Bran i Sam w każdym razie tak właśnie postąpili. Któryś z nich twierdzi, że Rebelia Roberta wynikła z powodu miłości, a nie porwania.

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 19:02
     Permalink

     Rhaegar wiedział, że smok ma 3 głowy i wiedział, że Elia nie może mieć kolejnego dziecka. Więc postanowił mieć to 3 dziecko z inną, co więcej Elia chyba nawet to akceptowała wierząc w to przeznaczenie.

     Reply
     • 28 sierpnia 2017 at 19:24
      Permalink

      Tak mi się zawsze wydawało, ale gdyby smok miał mieć trzy głowy, trójkę tak samo ważnych wybrańców, to raczej dwóch z nich nie powinno się tak samo nazywać.
      To, że serial wprowadził drugiego Aegona sugeruje, że Rheagar uznał pierwszego Aegona za niepełnowartościowego. No i w kontekście tej trzygłowej teorii fani spekulowali zawsze o wielożeństwie. Po unieważnieniu małżeństwa z Elią, pozostała dwójka dzieci będzie najprawdopodobniej uznana za bękarty, a tylko Jon/Aegon za prawowitego dziedzica.

      Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 16:55
   Permalink

   Ale w sumie Jon mógł by być takim serialowym Blackfyrem gdyby nie pokazano ślubu Rhaegara i Lyanny

   Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 17:29
   Permalink

   Myślę że chcą powiązać śmierć Jona z przepowiednią Lodosa (scena Sama z arcymaestrami) o tym iż Utopiony Bóg = Euron (scena śmierci brata na moście) zniszczy Aegona Targaryena

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 16:04
  Permalink

  Najlepsza scena – rozmowa Tyriona z Cersei
  Najbardziej żenująca scena – Littlefinger padający na kolana…. yyyy…
  Fajnie,że Theon wraca do formy.
  Szkoda, że Rhaegar tak bardzo przypomina z wyglądu Viserysa …yyyyy….
  Wisienka na torcie to aeral shoots , kinematograficznie ten odcinek był cudowny!

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 17:46
   Permalink

   Dlaczego szkoda że Rhaegar i Viserys są podobni? Przecież to bracia…

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 21:32
    Permalink

    Dlatego, że Raeghar miał być ponoć misterem Westeros swoich czasów.
    I niestety obsadzony w jego roli aktor zupełnie nie pokrywa się z moimi (i nie tylko) wyobrażeniami na temat księcia.

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 16:23
  Permalink

  Cytat odcinka i kwintesencja end-game`u:
  “Talk about my father if you want; tell me that’s the attitude that got him killed. But when enough people make false promises, words stop meaning anything. Then there are no more answers, only better and better lies; and lies won’t help us in this fight.”

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 17:18
  Permalink

  Aemon! On miał mieć na imię Aemon!!!
  Wrrr
  ?

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 18:35
  Permalink

  Trochę się zawiodłem. Wszystko było do bólu przewidywalne, nie było żadnych spektakularnych akcji, zwrotów wydarzeń itp. Dodatkowo to zakończenie, które nie zgadza się z moją wiedzą na temat tego uniwersum. No dla mnie to takie 7/10 i bodajże najsłabszy finał sezonu jaki dotychczas był.
  Niemniej sezon był krokiem do przodu względem 5 i 6, które obniżył loty, ale dalej nie dorównują sezonom 1-4, które najwidoczniej ustawiły tak wysoko poprzeczkę, że nie da się już tego powtórzyć(albo ktoś nie umie/nie chce/nie ma wystarczająco czasu) Na razie bez spojlerów, bo z nimi powstrzymuję się zazwyczaj do końca odcinka na hbo.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 18:37
  Permalink

  Dla mnie niestety żadnego wow w tym odcinku nie było, większe ciary miałem w odcinku ataku na karawanę z Wysogrodu..

  Cały sezon był dosyć dobry dlatego myślę, że ten odcinek nie wybił się jakoś na tle innych.

  Porównując ostatni odcinek poprzedniego sezonu (rozwalenie septu, śmierć Tommena, śmierć Ramseya (psy chyba były w ostatnim odcinku o ile dobrze kojarzę), muzyka idealnie dopasowana) vs ten dzisiejszy odcinek to jak zupełnie inna liga (albo kilkanaście lig)

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 18:52
  Permalink

  Jestem bardzo zadowolony z odcinka, usiekli wreszcie Littlefingera. Jeszcze zabiją tylko Jona, Dany, Cersei, Jeimiego, obu Grejdżojów, Varysa, Tyriona… No ogólnie rzecz biorąc Nocny Król powinien wygrać mordując wszystkie wkurzające postaci. A kilka tych które nie wkurzają powinny wyjechać do Essos.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 18:52
  Permalink

  Ciekawe kogo miał na myśli Ogar mówiąc do Góry, że “on po Ciebie przyjdzie” 😀 Jedynie na myśli mam Berica 😀

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 19:11
   Permalink

   “Who’s coming” nie “he’s”. Myślę że końcówka tego monologu wyjaśnia – zawsze wiedziałeś – chodzi o wieloletnią nienawiść Sandora do brata. Co więcej Ogar wielokrotnie mówił, że jeśli ktoś ma zabić Gregora to będzie to on, Sandor.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 18:57
  Permalink

  Dla mnie na plus w tym odcinku był jedynie Ogar i może początek Winterfell, zanim jeszcze Littlefinger ogarnął, co się dzieje. Jest mi po prostu smutno 🙁

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 19:21
   Permalink

   Littlefingera się pozbyto, bo scenarzyści chyba nie mieli pomysłu, co z nim zrobić. Dworski krętacz nie pasował do otoczenia, w którym się znalazł, poza tym rozkręcenie dobrej intrygi na Północy wymagałoby wprowadzenia kilku nowych postaci, na co producenci raczej nie mogliby sobie pozwolić z uwagi na ilość odcinków 😛

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 21:28
    Permalink

    Źle mnie zrozumiałeś Fusk. Nie jest mi smutno z powodu śmierci Littlefingera, ale z powodu marnej jakości odcinka, a nawet sezonu. Moje wnioski zapiszę poniżej.
    1) W ogóle w tym sezonie pominięto kompletnie pragmatyzm. Pojawiły się jedynie wzmianki o wieśniakach z Reech zbierających plony i komentarze Sansy na temat uzbrojenia ich armii. Gdzie były uczty, ludzie na drogach. Gra o Tron to nie planszówka, gdzie mamy kilka pionków tylko szachy, uwzględniające nawet tych najmniejszych. Teoretycznie wiemy, jak wygląda stosunek ludu do Cersei, ale to tylko domysły. Nie ma już też żadnych nawiązań do samego świata PLiO. Dedeki pokazują już tylko bohaterów, a kultura, zwyczaje, tradycje? Nic się nam nie pokazuje, tylko ludzi rozmawiających o bezpośrednio dotykających ich sprawach.
    2) Zaskakujące sytuacje w tym sezonie wynikały jedynie z kompletnego ukrycia przed widzem jakiegoś ważnego fragmentu wątku. Tak, jak napisał Deal o Starkach. Bran mógłby być ciekawą postacią, gdyby nie odebrano nam możliwości oglądania jego konkretniejszych interakcji z siostrami czy Roycem. Przecież w rozmowie z Samem wypadł ciekawie. To samo miało miejsce z Casterly Rock czy Euronem w finale.
    3) Rozwiązania zamykanych wątków są najprostsze. Po pojmaniu Elaria została dostarczona dla Cersei i skazana na okrutną śmierć i Dorn zniknęło z mapy wojennej Westeros. Poza tym w finale Dany była w KP. Dlaczego nie wspomniała nawet o możliwości zainteresowania się sprawą Elarii?? Ponoć jest taka dobra i tak bardzo dba o swoich ludzi.
    4) Rozmowy starych znajomych. Owszem, są świetne, ale przy takim nagromadzeniu, jedna po drugiej nużą. Mogli by je rozbić chociaż przerwą jednego odcinka.
    5) Wątek romansu Jona i Dany? Po co? Jak dla mnie to sposób na najłatwiejsze zamknięcie wątku konfliktu o ŻT. Albo Jon powie Dany, że z miłości jej ustąpi, albo się pobiorą i będą razem rządzić à la wcześniejsi władcy z rodu Targaryenów, oczywiście uznając kazirodztwo za normalne, dopuszczalne, a nawet dobre. Niby mieli zmieniać świat na lepsze, a będą powtarzać historię przodków? WTF!? Do tego ta finałowa scena. Fatalne ujęcia. Dany wygląda jakby była jakoś pokręcona i sytuację ratuje tylko tyłek Harnigtona. Zmienili kamerzystę, czy jak?
    6) Spłaszczenie postaci. Zauważyliście, że teraz już do każdej postaci można przypisać tylko jedną cechę i będzie git? Kiedyś np.: Ogar budził sprzeczne emocje, bo niby brutalny drań, a jednak na swój sposób dbał o Arię. Teraz? Jest kompletnie transparentny i wszyscy widzą, że szuka odkupienia. A nie, moment, nie widzą, tylko wiedzą, bo oczywiście widz jest tępy i musiał mu to wprost powiedzieć Dondarrion.
    7) Lekceważenie siły przepowiedni. Nie oszukujmy się, oryginalnie GoT na przepowiedniach właśnie stał, w końcu sezony oparte na książkach kładły na nie nacisk. Już w pierwszym sezonie widzieliśmy, że jeleń i wilkor padły trupem przez siebie nawzajem.
    Smutno mi, bo czekałam na ten sezon, a teraz muszę się jedynie trzymać swojej teorii na temat książek. Zaraz ją napiszę.

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 21:44
     Permalink

     Kontynuując (skończył mi się limit znaków w poprzednim poście), mam wrażenie, że Martin napisał już całą sagę i teraz tylko ją dopieszcza, natomiast wszedł w jakiś konflikt z twórcami serialu i dogadali się tak, że on się wstrzyma z wydaniem książek, żeby oni mogli wypuścić cały serial przed pojawieniem się powieści na rynku. Dlaczego mieliby tak zrobić? Ponieważ Martin nie zgadza się z ich tanią wizją losów opowieści (Martin chyba już nawet nie współpracuje przy tworzeniu scenariusza, choć tu mogę się mylić) i wiedzą, że przy książkach wypadną słabo, wręcz beznadziejnie i wielu fanów PLiO po prostu zjedzie serial od góry do dołu, co było widać już po rozbieżności z wątkiem Dorne czy Gryfa. Z kolei Martin mógł na to pójść, bo lubi robić ludzi w konia i niejako przyzwyczaił swoich fanów do długiego oczekiwania, więc wielkiej straty nie poniesie, zwłaszcza, że ma czas na rozpisywanie się w innych książkach o świecie Westeros. Zapewne dostałby też za taki układ sporo kasy. Z tego też powodu serial może mieć ograniczoną długość, bo Martim powiedział: “Ok, daję wam 2 lata” albo “Ok, ale za każdy miesiąc zwłoki płacicie mi tyle, a tyle”.
     Mam nadzieję, że może i ostateczne zakończenie serialu i książki będzie podobne, ale sam przebieg historii będzie kompletnie rozbieżny.
     Reasumując, zawiodłam się na tym sezonie, bo mam wrażenie, że Grę o Tron spotkał taki sam los jak Hobbita. Peter Jackson świetnie spisał się przy ekranizacji “Władcy Pierścieni”, ale Hobbit to głównie efekty komputerowe i skok na kasę. Myślałam, że jeśli uda się człowiekowi dorwać do takiej pracy, na tak wysokim poziomie i z takimi możliwościami technicznymi i finansowymi, to znaczy, że już ktoś zauważył, iż kandydat jest pełen pasji i robi to głównie z tego powodu, a wysokie zyski są jedynie bardzo przyjemnym, ale nadal tylko skutkiem ubocznym. A tu proszę, CGI i KASA! Szkoda mi takiego potencjału. Ach…, aby tylko “Wiedźmina” nie spotkał taki los… 🙁

     Reply
     • 28 sierpnia 2017 at 23:05
      Permalink

      Muszę się z Tobą zgodzić, co więcej Martin zarobi nawet więcej, jeśli wypuści Wichry rok po ostatnim sezonie. Wiadomo – ludzie przyzwyczajeni że co rok jest serial, kupią ksiazki żeby mieć namiastkę (mówię tu o osobach nieczytajacych, serialowcach z krwi i kosci)

      Reply
    • 30 sierpnia 2017 at 02:14
     Permalink

     Przez kilkadziesiąt godzin pokazywali tradycje, zwyczaje, kulturę itd. Jeżeli ktoś ich sobie nie przyswoił to już nie przyswoi. A to jest zakończenie. Miałbyś rację, gdyby to był początek, albo środek serialu. Ale tutaj są zamykane wątki, wszystko co miało być powiedziane zostało powiedziane. Musieliby rozciągnąć serial na kolejne 60 godzin by zaspokoić takie żądze – albo zrobić telenowelę bez końca. A to serial zamknięty, od początku określony kiedy i jak się skończy. To nie telenowela.

     Reply
     • 30 sierpnia 2017 at 09:59
      Permalink

      RLG masz niejako rację, ale zamiast niemal identycznych scen w salach obrad mogli czasem zjeść coś razem i tam omawiać różne kwestie, a ujęcia z różnego rodzaju przechadzek mogły łapać też postaci z tła, a nie mieć tylko wąskie ujęcie głównych postaci. Jak Jamie z Cersei i Tyrionem obgadywali losy Brana w pierwszym sezonie czy Dany kłóciła się z Viserysem albo Tyrion odprowadzał Varysa, to kadr pokazywał coś więcej niż tylko aktorów. Teraz mamy mnóstwo zbliżeń, cały czas te same lokacje i twarze. Nie chodzi mi o to, by były sceny rodzajowe, ale żeby pojawiło się drobne urozmaicenie. W KP nie było chyba pokazanego żadnego mieszkańca z wyjątkiem sceny z odnalezieniem Gendriego (pomijam tu dostarczenie prezentu przez Eurona, ponieważ tu ludzie stanowili rozwścieczoną tłuszcz, a nie zwykłą ludność). Krótkie dodatkowe ujęcia może przedłużyłyby cały sezon o 1 odcinek. Dodatkowo GoT to serial, a nie film, w którym trzeba koniecznie z punktu kulminacyjnego zmierzać na łeb na szyję do finału. Jest czas i miejsce na drobiazgi. Na mój gust, zwyczajnie dedeki bali się brać statystów ze względu na przecieki albo poszli w kasę i niewybredność widzów.

      Reply
      • 31 sierpnia 2017 at 23:18
       Permalink

       A to to prawda. Chwilami sceny wydają się puste. Pośpiech widać, to wiem. Ponoć to kwestia problemów z budżetem, HBO nie dosypuje, a koszty wzrosły. To by wyjaśniało sporo.

       Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 18:59
  Permalink

  Dwa pytania bo może ktoś wie.
  1 Co miał na myśli Sandor mówiąc że to się tak nie skończy i ze “ona” po niego przyjdzie, czy jakoś tak?
  2 Czy myślicie że Cersei naprawdę jest w ciązy a jesli tak to czy ojcem jest jamie?
  A tak swoja drogą to jakby nie kilku kretynów to armia nieumarłych nie przeszła by na drugą stronę. Skoro jedynym sposobem na zniszczenie muru było zabicie i wskrzeszenie smoka 🙂

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 14:32
   Permalink

   1. Dokładnie powiedział: “That’s not how it ends for you, brother. You know who’s coming for you. You’ve always known.” Też nie wiem jak to interpretować. Może po prostu twórcy chcieli znów nam zapowiedzieć, że Cleganbowl się odbędzie.
   2. Na początku myślałam, że kłamie, ale po jej ostatniej rozmowie z Jaimem zmieniłam zdanie. Ale jestem pewna, że to dziecko się nie urodzi.
   “Kilku kretynów” to raczej scenarzyści, którzy za wszelką cenę chcieli jak najszybciej dać Nocnemu Królowi smoka i wymyślić jak najprostszy i spektakularny sposób przejścia przez Mur, więc wpadli na to… coś.
   Fani ucieszeni, bo zebrana taka epicka ekipa, wypad za Mur był, bitwa z użyciem smoków była, a to że to bez sensu i w normalnych realiach Tyrion nigdy by na coś takiego nie wpadł, a Jon tego nie poparł to co się będą przejmować.
   Naprawdę ten brak logiki i przede wszystkim niszczenie charakterów postaci, które są w tym uniwersum tak długo bardzo mnie boli :/

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 02:16
    Permalink

    Tych kilku kretynów to Martin. O czym się przekonacie. Przy okazji kto powiedział, że to jedyny sposób. Albo, że znacie motywację wszystkich i każdego czy ich wiedzę. Heh.

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 19:19
  Permalink

  Róg Joramuna – miałam nadzieję, że to za jego pomocą rozwalą mur, że “zagra” istotną rolę, a tu co? 🙁 Foch…

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 14:34
   Permalink

   A w serialu ten róg był chociaż wspomniany? Wydaje mi się że nie…

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:19
   Permalink

   To by było dopiero w serialu idiotyczne. Przy tym wszystkim, przy eliminacji dosyć durnych wątków z książek (jak ślepy zaułek z Lady Stoneheart i tym podobne niewypały) nagle mieliby wytrzasnąć znikąd róg, niewprowadzony i niewyjaśniony wcześniej. To by była okropna deus ex machina, straszny imperatyw narratorski. Żeby serial udźwignął wszystkie wątki musiałby trwać 600 godzin, nie 60. Po drugie Martin może sobie wymyślić latające, tęczowe mamuty srające laserami i nic go to nie kosztuje – producent musi takie coś zrealizować. To jest czas, praca, pieniądz. Więc serial jest okrojony. Jeżeli jakieś wątki się nie pojawiły przez niemal całość to już się nie pojawiają, inaczej zaburza to sens i logikę, oszukuje widzów.

   Najpierw trzeba traktować książki i serial jako osobne twory. Zwłaszcza, że serial jest “na motywach”, to nie dokładna ekranizacja. O czym zapowiadano tysiąc razy.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 19:45
  Permalink

  Co do “Regała” on nie jest podobny do Viserysa, tylko Viserys do Rhaegara, ponieważ go podziwiał.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 20:04
  Permalink

  Oh Jonie Aegonie Snow Sand Targaryenie jak ty nic nie wiesz… nie ma to jak stracić smoka (który potem rozwala mur) po to by potem wszystko zmarnować wzorem swojego wujka vel honorable fool (serio jak ci starkowie przeżyli tyle wieków…) Poziom absurdu calego tego wątku przyniesienia umarlaka do Cersei przekracza wszelkie granice, widocznie reżyserka uznała ze Nocny Król musi mieć smoka i koniec kropka logika nie ma znaczenia – gdyby tylko te burzenie muru trwalo więcej niż 2 minuty!!
  Nie ma co się rozwodzić na temat tego finału, bo rozczarowujacy to małe słowo.
  Nad jednym się tylko zastanawiam może mi coś umknelo- jak Nieskalani znaleźli się pod KP? Ostatni raz ich widzieliśmy oblezonych w CR przez Eurona (przez chwile myślałam że Euron jednak się przyłączy do Danki bo przecież ona jest najpiękniejsza królowa) Ktoś?

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 20:08
   Permalink

   Euron chyba tylko zajumał im statki. I potem mieli cztery czy pięć odcinków na dreptanie przez Westeros.

   Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 20:11
   Permalink

   Też uważam finał za rozczarowujący, ale jest coś gorszego, a mianowicie wizja wycieku 8 sezonu, która staje się bardziej prawdopodobna. A gdyby to wszystko miało się tak skończyć to nawet nie nazwałbym tego rozczarowaniem :/

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 20:34
    Permalink

    czy możesz wysłać linka

    Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:30
    Permalink

    Wydaje mi się, że przeciek nie jest prawdziwy. Przeanalizowałam go jeszcze raz i znalazłam dowód, że jest to fake. W przecieku 7 sezonu była informacja, że widzimy Cersei zakrwawioną na łożu, jednak nic takiego nie zobaczyliśmy.! A w przecieku 8 sezonu w odcinku drugim pierwsza scena Cersei zapowiada się następująco.

    Spoiler! Pokaż

    .

    Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:21
   Permalink

   Jak się znaleźli? Przyszli tam. Od czasu walki o Casterly Rock minęło wiele czasu. Droga stamtąd na Smoczą Skałę wiedzie przez Reach, wzdłuż Czarnego Nurtu czy Wody, wypadło mi z głowy. Nad którą byli dothrakowie. Blisko stolicy. Więc po prostu tam się zebrali razem i ten kawałek podciągnęli.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 20:10
  Permalink

  Oglądając Tyriona wybierającego się do Cersei przypomniały mi się wszystkie egzaminy ustne brrr. Jeszcze ta jej mina nie pozostawiająca cienia nadziei, skąd ja to znam…

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 20:13
   Permalink

   Taa, albo ten moment kiedy niechcący powiedziało się coś głupiego, tak jak Jon na spotkaniu xD

   Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 20:16
   Permalink

   A Ogar, który nie wyjął przed wakacjami kanapek z tornistra, a te ucieszyły się nowym życiem i zaatakowały?

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:16
    Permalink

    lajkowałabym, gdyby tylko było to tu możliwe 😀

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 20:17
  Permalink

  Czy były już wysyłane nagrody za zrzutke na stronę? Na maila jeszcze nic nie przyszlo 🙁

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 20:54
   Permalink

   Pierwsza partia gadżetów fizycznych już poszła. Druga pójdzie jak tylko wrócę z urlopu (czyt. w połowie września). Ebooki pójdą do wszystkich, którzy potwierdzili maila, jeszcze w tym tygodniu. Parę osób jeszcze nie potwierdziło, ale nie będziemy już przedłużać, tylko zajmiemy się nimi we wrześniu.
   Jeśli nie dostałeś wiadomości z prośbą o potwierdzenie maila i wybór wersji ebooka, to napisz wiadomość na adres redakcja@fsgk.pl podając w tytule “BRAK MAILA”.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 20:46
  Permalink

  Myśle że George usmierci Cersei jeszcze przed koncem wichrów, a więc przed inwazja nieumarłych. Watpie tez w romans Dany i Jona. Być moze spiknie się z “Aegonem”. Mysle tez ze w “wichrach” jesli dozyjemy my i martin czeka nas kilka epickich bitew. Bardzo licze na starcie floty Victoriana z tą Eurona. Atak Victoriana na Wypy Tarczowe(???) był świetny więc i to moze być super.
  Ten sezon już zabił ducha gry o tron i zabił logiczne myślenie scenarzystów. Po co była ta cała akcja z geniuszem strategicznym pod Casterly Rock, bo rozumiem ze flota Eurona przywiozła Nieskalanych pod stolice. Po co Danka przyprowadziła ze sobą dwa smoki, pokazując że nie ma jednego. Jakby przyleciała tylko na Drogonie nie bylo by powodów by przypuszczac ze jednego stracila. Mały Palec i Varys całkowicie wyeliminowani z gry. jeden przez śmierć drugi przez to że przez cały sezon nie udzielił ani jednej rady ani nie wpłynął na zadną decyzję danki. W tym odcinku były momenty naprawdę dobre. Do ostatniej chwili myslalem ze ten upior nagle okaze sie calkowicie niezywy i caly plan na nic. Tak jak sadzilem, ze sansa okaze sie idiotka i uwierzy malemu palcui kaze rycerzom doliny zaatakowac arye. Tak jak zapowiadal sie ten sezon nawet obiecujaco tak okazal sie poza nielicznymi wyjatkami ogromna klapa.

  Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:23
   Permalink

   Kolejny… ciągle zarzucacie głupotę u innych. A nie spojrzycie na mapę. Zobacz sobie, gdzie jest Casterly Rock. Zobacz, gdzie Królewska Przystań.

   Po co? Wyłożono to dwa razy po co. By Daenerys uderzyła tam, gdzie nie ma Lannisterów, którzy uderzą tam, gdzie nie ma Daenerys. Wymiana “pionków”. Przy czym Wysogród był pionem strategicznym, bardziej, niż Casterly Rock. Ech. No ludzie.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 20:52
  Permalink

  Po Littlefingerze kolejnym “statystą” do eliminacji jest “mistrz szpiegów” Varys. To chyba łatwe ustalić dokąd odpłynęła flota mogąca pomieścić 20 000 żołnierzy, nie licząc obecnych na niej załóg… A już ruch armii najemników po Essos w kierunku portów to każdy zauważy. W żelaznym banku też powinien mieć jakąś agenturę, skoro pieniądze w tym świecie grają taką rolę… Co więc robią w tej chwili szpiedzy Varysa? Chyba, że Varys gra do innej bramki. Ale o to taki makiawelizm scenarzystów nie posądzam. Logicznie serial coraz bardziej dla “głupiego: widza. Oglądam z ciekawości, bo czekam na książki, mam nadzieję duuużo lepsze…

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 20:56
  Permalink

  @Deal
  Ogar i Góra stają ze sobą oko w oko, a Sandor zapowiada ponowne – i ostateczne – spotkanie (co zapaliło mi w głowie pierwszą czerwoną lampkę – ale o tym później).
  Wydaje mi się, czy nie wrócileś później do tego wątku ? 🙂
  Takie pytanie do was w związku z tym że Nocny król od poprzedniego sezonu wygląda troche inaczej niż np w Hardhome – jeśli chodzi o twarz. Zakładałem że to kwestia makijażu, zapewne nalozenie takiej maski trwa kilka godzin i ciężko jest powtórzyć to za każdym razem tak samo, natomiast dziś oglądając z dziewczyną która nie zagłębia się w szalone i pomylone teorie, stwierdziła ona patrząc na Brana z profilu w którejś ze scen że sa oni bardzo podobni. Słyszałem niedawno taką teorie, że Bran jest nocnym królem ale wydawało mi się to idiotyczne, ale wobec tych przecieków sam się teraz zastanawiam…
  Jak sądzicie, w jakich okolicznościach teraz może jeszcze dojść do cleganebowl ?

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 21:36
   Permalink

   Wróciłem. To znaczy akurat nie do Ogara. Ale chodziło mi o to, że przewinęły się rzeczy, które były wspomniane w tych rzekomych przeciekach. To znaczy ostateczne starcie Ogara z Górą i Euron popylający po Złotą Kompanię. O ile Cleganebowl można było przewidzieć, o tyle ten Euron i Złota Kompania mnie denerwują.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:10
    Permalink

    Może istniały dokładne przecieki tego odcinka i osoby, które pisały “wyciek” 8 sezonu skorzystały z tego przy pisaniu fun fiction. Gorzej jeśli tymi osobami były dedeki…

    Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:21
    Permalink

    Dael napisałeś, że będziesz musiał się przyjrzeć dokładniej przeciekom. Planujesz w takim razie coś na kształt pomylonych analiz tylko za materiał będą Ci służyć skrypty z poszczególnych odcinków ? I kiedy ewentualnie można by się tego spodziewać, chociaż domyślam się, że nie prędko biorąc pod uwagę, że do premiery 8 sezonu zostało jeszcze bardzo dużo czasu a co do premiery wichrów to chyba nawet Pan Światła nie byłby w stanie przewidzieć daty.

    Reply
    • DaeL
     28 sierpnia 2017 at 22:51
     Permalink

     Chciałbym w czwartek zrobić podsumowanie sezonu, a w poniedziałek pierwszą część analizy przecieków. Ale może z tym być różnie, bo w czwartek wieczorem będę już leciał na zasłużone wakacje. Więc wszystko zależy od tego, czy wyrobię się z tekstami przez najbliższe dwa dni. A został mi też do zrobienia “Czytaj” na sobotę. Będzie ciężko, ale może dam radę.

     Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:00
  Permalink

  Ehh, chyba się już nigdy nie dowiemy, co było w liście Baelisha do Catelyn… a to takie ciekawe.
  DaElu, co sądzisz na temat teorii Littlefingera jako ostatniego Reyne’a? Czy ma rację bytu? Byłoby to interesujące literacko rozwiązanie. W serialu ewidentnie nie mieli pomysłu na tę postać… żałuje przede wszystkim tego, że Cersei tak jakby zapomniała o Paluchu :/

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 22:54
   Permalink

   Interesujące literacko, ale raczej niemożliwe w świetle tego, co wiemy o rodzinie Littlefingera. Jego pradziadek był najemnikiem z Braavos, dziadek zaprzysiężonym mieczem Corbrayów, ojciec drobnym lordem. Gdyby to ojciec Littlefingera nagle pojawił się jako najemnik z Braavos, to OK, rzecz by miała sens. Ale w tej sytuacji to mocno wątpliwe.

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 02:26
    Permalink

    Z Reynów mogła być jego matka. To już możliwe w świetle tego, co wiemy o rodzinie Littlefingera… gdyż o matce nie wiemy nic pewnego. Zaś to by wyjaśniało wiele rzeczy. Począwszy od tego czemu ktoś taki, jak Arryn, przyjął na wychowanie kogoś z pośledniej rodziny.

    Reply
    • 31 sierpnia 2017 at 09:55
     Permalink

     Przyjął go bo sie polubili na wojnie na stopniach

     Reply
   • 31 sierpnia 2017 at 09:56
    Permalink

    Wiemy jak miała na imię

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:20
  Permalink

  2 razy napisane coś w stylu ale o tym później i nie było o tym więcej wcale : (

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:29
  Permalink

  Z calego odcinka, ba – chyba z całej siódemki, mi najbardziej podobał się wątek Winterfell, a już na pewno dzisiejsze zakonczenie. Bez fajerwerków, bez smoków, bez rzucania sie sobie w ramiona. Dziewczyny dojrzały i dogadają się. Łatwo nie będzie. Ale skoro Starkówny nie dały się zmanipulować LF… No i Sansa rozumu nabrała – slow learner, ale jednak.
  A minę Ogara widzieli? Jak rozmawiał z Brienne o Aryi? Ten uśmiech spod brody…

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:35
  Permalink

  Dael – napisałeś :
  “Ogar i Góra stają ze sobą oko w oko, a Sandor zapowiada ponowne – i ostateczne – spotkanie (co zapaliło mi w głowie pierwszą czerwoną lampkę – ale o tym później). ”
  Co miałeś na myśli? Nie wyczytałem nic o tym później 😛

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 21:38
   Permalink

   W podsumowaniu wspomniałem, że przewijają się przez odcinek rzeczy, które są też w tych rzekomych przeciekach z sezonu 8. Starcie Ogara z Górą – chociaż to ktoś mógł obstawić w ciemno. No i Euron płynący po Złotą Kompanię. To jest najbardziej denerwujące. Bo bez obejrzenia odcinka nikt by tego w ciemno nie założył. A pierwszy odcinek z przecieków to lądowanie Złotej Kompanii i Eurona.
   W przyszłym tygodniu poruszę temat szerzej.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:13
    Permalink

    Może ludzie od tego fanficu z 8 sezonu znali szczegółowy opis siódmego i potem wysnuwali teorie. Chociaż z drugiej strony… Theon popłynie na Wyspy, Cersei nie poroniła a w fabule 8 sezonu sie to nie pojawia a wschodnia Strażnica została już zaatakowana. Ciekawe co z Gendrym.

    Reply
    • 28 sierpnia 2017 at 22:35
     Permalink

     Mnie niepokoi jeszcze fakt, że aktor grający Eurona stwierdził, że jego postać będzie jeszcze bardziej znienawidzony niż Ramsay Bolton, a po tym sezonie raczej nie ma powodów go jeszcze tak nie lubić. Może to sugerować, że aktorzy znają już swoje końcowe role…

     Spoiler! Pokaż
     Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:26
    Permalink

    Ok, rozumiem.
    Proszę jeszcze o poprawienie mnie jeśli się mylę: w serialu nie pojawiła się przepowiednia o volonqarze – prawda ? Jeśli czegoś nie pominąłem, to niestety ale te wycieki bardzo mi pasują do konwencji serialu… albo sam staram się nadać temu sens. 🙂 W każdym razie, z chęcią przeczytałbym artykuł o Twojej opinii na ich temat, czekam z niecierpliwością i dzięki za te wszystkie artykuły, teorie !

    Reply
    • 30 sierpnia 2017 at 02:28
     Permalink

     Pojawia się przepowiednia, jaką Cersei otrzymała, gdy była dzieckiem. Nie pamiętam tylko, czy było tam o volonqarze, na pewno o jej dzieciach.

     Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 23:05
    Permalink

    Może w jakichś wyciekach odnośnie tego sezonu było coś o złotej kompani?

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:35
  Permalink

  W tym odcinku moje serce skradła scena wyjazdu Jaimiego z KL. Muzyka i te widoki … istne cudo. Sam się nawet nie spodziewałem, że ta scena mi się tak spodoba.

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 09:06
   Permalink

   To też moja ulubiony moment. Po raz kolejny w tym sezonie (po wojskach pod Wysogrodem) dostajemy piękną muzyczną scenę z Jaimiem. Oświetlenie King’s Landing nasunęło mi na myśl mi wątek braavoski :).

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:30
   Permalink

   Dołączam się. Piękny klimat. Jakże odmienny od dotychczasowego na południu. Taki surowy, zionący z jednej strony przytulnością, z drugiej grozą i pustką. Do tego bardzo symboliczne pożegnanie ze światem stolicy, jaki widzieliśmy. Stolica jest martwa, oderwana, pusta. Opuszczona, chociaż zyje tam milion ludzi. Zbliża się coś, co przenosi nas z wątków władzy, przepychu, gry na wątek zimy. Jednocześnie czuć pewną ulgę, zrzucenie wielkiego ciężaru.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:39
  Permalink

  Co do imienia Jona Snowa – skąd wiemy, że wizja Dany w Domu Nieśmiertelnych dotyczy Elii a nie Lyanny?

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 21:42
   Permalink

   W wizji Rhaegar trzyma niemowlę. Natomiast ze względu na tajmlajn nie mógł być przy narodzinach Jona, bo już od kilku miesięcy był trupem.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 22:26
    Permalink

    a co jesli wizja dotyczy czegoś co sie nie wydarzyło? Miesza mi się już troche film i ksiązka, ale zdaje sie były tez inne wizje alternatywnej rzeczywistosci tam.

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:48
  Permalink

  Kilka zarzutów zupełnie bezpodstawnych, np. zakładanie rękawiczki na dłoń ze złota (ukrycie czegoś ze złota poza dworem?, zimno w nadgarstek od zimnego złota?), sprowadzenie świadka zdrady Littlefingera (a co? niebylejaki świadek zabójstwa Lysy za mało), co ma niby wspólnego wynik (np. zerwanie) negocjacji do teatru z Euronem? chcieli zagrać rozpad sojuszu i byłby rozpadnięty niezależnie od wyniku negocjacji pomiędzy pozostałymi

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 22:27
   Permalink

   Zarzutów? Bez przesady. Nie wszystko jest tu zarzutem. Np. ta rękawiczka. Rękawiczka na sztucznej dłoni jest po prostu zabawna w świecie, gdzie nikt poza Freyami nie nosi czapek. Ale to nie jest jakiś zarzut.
   Trochę gorzej jest z tym sądem nad Littlefingerem. Świadek zabójstwa Lysy jest marny, bo:
   1. Świadek jest jednocześnie sędzią.
   2. Świadek wcześniej przedstawiał inną wersję, m.in. przed obecnym na sali Yohnem Roycem.
   Co do negocjacji i Eurona – jeśli Euron miał odegrać tę rolę, to tylko i wyłącznie w tym celu, aby Cersei nie była podejrzewana o to, że zamierza wszystkich oszukać. Gdyby doszło do zerwania negocjacji, to cała ta szopka nic by Cersei nie dała, bo Daenerys i tak walczyłaby przeciw Lannisterom. Jeśli Cersei planuje użyć fortelu, to powinna dążyć do stworzenia sytuacji, w której ten fortel jej coś daje.

   Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 08:50
    Permalink

    Nie oszukujmy się – Martin o sądownictwie też nie miał pojęcia, wystarczy wspomnieć o sądzie nad Tyrionem, gdy nawet pytań nie wolno było mu zadawać świadkom oskarżenia. Oczywiście w serialu scena z Littlefingerem w ogóle była bez sensu, już nawet nie mówię o braku logiki w zarzutach w zestawieniu z dowodami, ale to żałosne jęczenie o własne życie zupełnie do Littlefingera mi nie pasuje. Nie wątpię, że tak jak jego protoplasta w wojnie dwóch róż w książce też zginie, mam jednak nadzieję, że Martin opisze to inaczej.

    Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 12:21
    Permalink

    żelaźni ludzie noszą czapki 😀 przynajmniej w serialu
    w książce nigdy nie zwracałem na to uwagi

    Reply
    • 30 sierpnia 2017 at 02:33
     Permalink

     Do tego większość ludzi na Północy nosi kaptury 😀 Sami aktorzy wypowiadali się na ten temat – po prostu w filmografii istotne postacie zazwyczaj nie noszą nakryć głowy, chodzi o wizerunek. To rzecz umowna. Kaptury lepiej się nadają. Wiadomo, że czapki i tak dalej, ale trzeba postać pokazać. Dotyczy to też noszenia hełmów itd i jest powszechne w telewizji od milionów lat, odkąd dinozaury oglądały Modę na Sukces.

     Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:50
  Permalink

  A co do liczebności Złotej Kompanii, to jak w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie: jak klient wymaga 20 000, to się zaciąg zrobi i będzie tyle. 10 000 to może być “etat pokojowy”. A jako, że to najemnicy to w Essos sporo chętnych się znajdzie, jak pieniądze będą.

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 08:52
   Permalink

   Jeżeli przyjmiemy rzeczywistość serialową to tak, gorzej z książką, bo tam Złota Kompania to była elita sił najemnych, rzadko trafiał tam ktoś zupełnie z przypadku.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 21:52
  Permalink

  Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodziło Sandorowi gdy mówił do Gregora?

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:09
  Permalink

  Ogolnie odcinek mi sie podobał. Chociaż nadal boli coraz większy brak logiki części wydarzen, jak i duża przewidywalność. Chyba serialowi nie wyszło na dobre wyprzedzenie swojego książkowego odpowiednika … Oczywiście parę scen było całkiem dobrych, np spotkanie Cersei i Tyriona.

  Bardziej martwi mnie to, że wyciek scenariusza 8 sezonu wydaje się coraz bardziej realny. Poza złotą kompanią jest sporo takich drobiazgów, które się łączą z finałem 7 sezonu w całość jak choćby:
  [spojler] He asks Arya why she didn’t join the meeting in the Great Hall of Winterfell. Arya answers that Sansa is way better in those things than she is. [ spojler]

  Praktycznie to samo Arya mówi Sansie w 7 odcinku. W cytowanym fragmencie są to słowa skierowane do Jona. Dobrze, że czytanie fabuły 8 sezonu skończyłem na dwóch odcinkach, bo coś czuje, że znowu zepsułbym sobie widowisko.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:14
  Permalink

  Nie rozumiem trochę tego narzekania, że sezon 7 był przewidywalny. Pewnie, że był – zwłaszcza, gdy się znało przecieki 😉 Ale konia z rzędem temu, kto rok temu, przed pojawieniem się przecieków, przewidział, że Inni podpierniczą Dance smoka i wykorzystają go do zniszczenia Muru. Jak dla mnie cały sezon 7 był o wiele lepszy niż 5 i 6 już choćby z tego powodu, że nie było w nim takich totalnych absurdów, jakie mieliśmy okazję oglądać wcześniej. Ale do tego wrócę jeszcze przy okazji dyskusji o podsumowaniu sezonu 7.

  Odnośnie zaś finałowego odcinka – jak dla mnie wypadł zdecydowanie na plus i czuję się usatysfakcjonowany tym, co zobaczyłem. Oczywiście biorąc poprawkę, że już pogodziłem się z tym, iż serial poszedł zupełnie inną drogą niż książka i co by nie wymyśliły Dedeki, nigdy nie dorównają Martinowi. Ale spotkanie Ogara z Górą i zapowiedź Cleganbowl, które najprawdopodobniej jednak w serialu się pojawi – świetne! Rozmowa Cersei z Tyrionem, a potem z Jaime’m też bardzo fajnie wyszły. Może trochę mnie zawiódł “proces” Littlefingera i zgadzam się z Daelem, że scenarzyści poszli trochę na skróty i za bardzo uprościli sprawę, sugerując nam, że rodzeństwo Starków dogadało się gdzieś po kryjomu. Ba, nawet reakcja spiżowego Johna Royce’a, który, kolokwialnie mówiąc, olał Palucha, sprawiała wrażenie, jakoby właściwie wszyscy poza Littlefingerem wiedzieli, że ten proces nastąpi. Trochę to nie pasuje do wizerunku największego intryganta Westeros. Z drugiej strony, ten wizerunek zaczęto już psuć w Dolinie (bo przecież serialowy Paluch, w przeciwieństwie do książkowego, nie wybroniłby się sam po zabójstwie Lysy i z kłopotów musiała go wyciągnąć… Sansa), a ostatecznie pogrzebano go kuriozalnym sojuszem z Boltonami. Więc z tym wątkiem za bardzo już się nie dało nic zrobić i Littlefingera tak czy siak musiał czekać marny konec…
  Jon – niektórzy, w tym sam Dael, zarzucają mu głupotę, gdy król Północy zadeklarował lojalność wobec Danki. Ale powiedzmy sobie szczerze, czy jakakolwiek jego inna deklaracja coś by zmieniła? Czy gdyby Jon oświadczył, że zostanie neutralny, ba – gdyby nawet opowiedział się po stronie Cersei, czy ta by nagle wysłała swoje armie wspólnie z Danką i Jonem na wojnę z zombiakami? Przecież to jest całkowicie sprzeczne z całym jej zachowaniem, jakie mieliśmy okazję oglądać dotychczas w serialu. Nawet w tym odcinku mieliśmy jej gadkę z Tyrionem i z Jaime’em, gdzie w kółko powtarzała, że tylko rodzina się dla niej liczy i nic więcej. Misja przekonania Cersei czy Eurona, żeby nagle zrezygnowali z dążenia do tak bardzo pożądanej przez nich władzy w imię walki ze wspólnym zagrożeniem (nawet, jeśli bardzo realnym) była skazana na niepowodzenie od samego początku i nawet przetransportowanie jednego umarłego na dowód zagrożenia nie mogło tu niczego zmienić.
  Wątek miłosny Jona i Danki ani mnie ziębi, ani grzeje więc tu nie oceniam. Za to interakcja Sama i Brana moim zdaniem wyszła fajnie.

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 22:29
   Permalink

   Widzę, że pojawił się limit znaków więc dokończę w tym poście.

   Wisienka na torcie w tym odcinku – przejście Muru przez Innych. Moim zdaniem wyszło spektakularnie, czyli tak jak powinno być. Spodobał mi się pomysł z niebieskim płomieniem smoka. Niezłe zaskoczenie 😉
   Ale ktoś mi powie, co to w ogóle było? Początkowo pomyślałem, że Inni zmienili Viseriona w lodowego smoka, ale przecież pomysł rozwalenia Muru zbudowanego z lodu za pomocą lodowego zionięcia chyba nie jest zbyt mądry 😛 Więc co to było? Pioruny? Niebieski laser? 😛 Czy po prostu ogień, tyle że z niebieskim płomieniem?

   Jeszcze porównując ten odcinek z finałami innych sezonów. Moim zdaniem to bynajmniej nie był najgorszy finał. Może nie był tak spektakularny jak sezon 6 w tym względzie, że zginęła tylko jedna ważna postać (Littlefinger), gdzie w 6 zginęło tych postaci bardzo dużo (Margaery, Loras, Mace, Kevan, Wielki Wróbel, Pycelle, Lancel, Walder no i Tommen), ale jednak dla mnie palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o najgorszy finał, dzierży zdecydowanie ostatni odcinek 5 sezonu. Przypomnę, że wtedy w ciągu zaledwie 3 minut mieliśmy sekwencje: Po spaleniu Shireen Stannis i Mela odkrywają, że przyszła odwilż – pstryk – żołnierze Stannisa znajduą powieszoną Selyse – pstryk – ucieka połowa armii Staśka – pstryk – ucieka Mela – pstryk – on sam maszeruje na czele reszty armii przeciw jeździe Boltonów – pstryk – nie widać choćby sekundy walki, za to mamy od razu krajobraz po bitwie, w której zginęli wszyscy ludzie Stannisa, oprócz niego samego, mimo że maszerował na czele (sic!), do tego nie wiedzieć jak znalazł się w lesie – pstryk – pojawia się nie wiadomo skąd Brienne i zabija Stannisa “w imię króla Renly’ego” (sic!!). A to tylko przykład, bo przecież w finale 5 sezonu mieliśmy jeszcze m.in. tak genialne wymysły Dedeków jak otrucie przez żmijowe bękarcice Myrcelli (która oczywiście w ostatniej chwili zdążyła Jaime’mu powiedzieć, że wie o jego ojcostwie i mimo tego go kocha), czy skok Sansy i Theona z murów Winterfell (w książce to ma sens bo na skutek śnieżyc pod murami są ogromne zaspy, ale w serialu przecież chwilę wcześniej Stannis spalił Shireen i widzieliśmy wyraźnie odwilż :D). Można by tak jeszcze wymieniać długo.
   Daelu i pozostali – nadal uważacie, że finał 5 sezonu był lepszy niż 7? 😛

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 02:36
    Permalink

    Przy obaleniu Muru wydawało mi się, że zbyt szybko jednak. Za to już po obaleniu – ślicznie. Ten marsz armii umarłych miał klimat i grozę. Nie oczekiwałem bitwy pod Murem, tylko trochę dłuższego podejścia, a tak to Viserion migomatem przeciepał Mur chwilę po pojawieniu się umarłych.

    To są jednak szczegóły. Poza Littlefingerem zapominasz o Viserionie. Z pewnością można go uznać za ważną osobę 😀

    Reply
    • 30 sierpnia 2017 at 14:02
     Permalink

     Ale Viserion zginął w poprzednim odcinku, nie w finale sezonu 😉

     Reply
     • 31 sierpnia 2017 at 23:16
      Permalink

      A, Tobie o sam finał chodziło, mój błąd. To jeszcze Mur zginął, o 😀

      Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:15
  Permalink

  Jak zwykle w tym sezonie mam mieszane uczucia.
  DeDeki lepiej czuliby się robiąc pełnometrażowe hollywoodzkie produkcje niż serial gdzie mocnym punktem zawsze były intrygi, nieprzewidywalnosc i niepewność co do losu bohaterów. Gdy teraz brak jakiegokolwiek materiału książkowego widać jeszcze lepiej jak spłycają i wątki i bohaterów.
  Niby Kit Harington nie jest dobrym aktorem ale widząc wątek na Murze widziałam Jona. I z tymi wszystkimi jego rozterkami był moją ulubiona postacią.A teraz praktycznie od jego powrotu do żywych widzę aktora muszacego odgrywac nierealna rolę, którą twórcy piszą tak aby zrobić z niego idealny, nieśmiertelny wzór cnót. Coś poszło nie tak z poprowadzeniem jego postaci, jak i innych.

  Sceny na ktore najbardziej w tym odcinku liczyłam mnie zawiodły.
  Cała ta rozmowa w KP.. Zdecydowanie poniżej potencjału. Ja nie wiem czy oni tam pomiędzy pokazywanymi nam scenami nie rozmawiaja ze sobą cxy jak? Bo jeśli dobrze zrozumiałam (muszę obejrzeć potem jeszcze raz całość) to Tyrion nie wiedział że Jon w końcu kleknął przed Danka?
  Zreszta sam Tyrion to jest karykatura samego siebie z poprzednich sezonow gdzie mieli materiał książkowy. W poprzednim odcinku ostrzega Danke że Cersei na pewno nie zagra fair i nie można jej ufać, a teraz nagle jej pupilek, bo zobaczył że sie po brzuszku mizia.
  I wcale nie zdziwilo go, że siostra ktora zwariowala, wysadzila cały sept żeby objac całkowita władze i pozbyc sie wrogow, nie potrafi rozkazac Górze aby zabił czlowieka którego najbardziej na całym swiecie nienawidzi – czyli właśnie samego Tyriona.
  Ten Jon to jednak ma coś z Jezusa naprawdę. Tyle potrzeba było czasu i prób aby Theon zaczął znów być sobą.. Pare razy było blisko lecz Fetor zawsze wracał. A tu proszę- najwyraźniej wystarczyło pare zdań Jona o tym ze mu wybacza i ladna kwestia “So why you still talking to me?” i Theon w końcu odnajdzie siebie. No dobra nie czepiam się bo akurat cała scena Theona i to jak została zagrana to jeden z plusów odcinka. No i moze sie jeszcze okazać że to ich wszystkich uratuje, bo wątpię że jedynym co miałby zrobic Theon to uwolnienie Yary. Może zabije Eurona i przejmą Żelazną Flotę?
  Kolejny plus to cała akcja w Winterfell, choć padający na kolana Baelish to ewidentny pokaz, że po prostu twórcy nie wiedzieli co z nim zrobić więc go usunęli, dając fanom czego chcieli.

  Aegon… Ależ oryginalny wybór imienia…
  Retrospekcja trochę mnie rozczarowala – z resztą cała ta sekwencja scen, była po prostu za szybka.
  To zgranie “on kochał ją, a ona jego” wyszla fajnie, jednak to co potem to jakos nie bardzo.
  Sluchanie w tle creepy Brana podczas “boatsexu” to naprawde ostatnie czego od tej sceny oczekiwałam. XD
  I jeśli musieli łopatologicznie ogłosić wszystkim stereotypowym Ametykanom to co bylo pwiedziane już właściwie ze 3 razy- że Jon to prawowity dziedzic tronu, to mogli to ogłosić w bardziej dostojny sposób niż pokazujac jak sobie baraszkuje z Danuta..
  Ogólnie szału nie było takie 6/10.

  Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:20
  Permalink

  O jeszcze takie małe pytanko o ogień martwego smoka Czy możemy uznać go widmowy ogień ?

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 22:21
   Permalink

   W sensie to czym zionie 🙂

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:39
   Permalink

   Palnikiem acetylenowym 😀

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:26
  Permalink

  Ogar widział w płomieniach górę za murem. Beric uparcie twierdził, że bóg ma dla nich plan. Thoros wtórował. Albo na odwrót. Czy tak będzie w książce? Gdyby nie ten głupi plan to mur by nie padł. Mam wrażenie, że R’hlorr, który ma być antagonistą Wielkiego Innego przyczynił się do upadku muru. Czerwony Bóg to nasienie szatana? Knuje z Innym. Albo jest Innym. DaeL jak myślisz, jak to będzie? Ps. Tyrion kocha Danke?

  Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 22:31
   Permalink

   Może Rhlorr wysłał tam Ogara z kompanami bo przewidział ten idiotyczny plan Tyriona i że Jon sie na niego zgodzi.
   A Jon by bez nich pewnie umarł, więc trzeba było ratować naszego bohatera :p

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:32
  Permalink

  A mi sie pare rzeczy podobalo:) Littlefinger na kolanach ze lzami w oczach- az chcialoby sie nad nim ulitowac, co najwyzej zeslac na Mur, a tu ciach! I po krzyku. No i chyba nikt nie wspomnial o Samie i jego cudownie glupkowatej (ale jedynej wlasciwej) reakcji na slowa “Stalem sie trojoka wrona” “yyyy (Sam mysl szybko co tu powiedziec, by nie wyjsc na debila, ale co skoro ten nie jest ani wrona ani nie ma 3 oczu?) yyy (pokrec glowka i pokiwaj, udajac, ze cokolwiek zrozumiales) yyy tak, tak, oczywiscie, ale… Jeszcze raz, ze co?” pekalam przy tym ze smiechu 😀 troche zadrzalam slyszac propozycje Bronna, by wziac gdzies Podricka, cholera wie, co ten na zyczenie Cersei z nim zrobi. O watku Danuty i Jona wole zapomniec, chociaz po tej scenie zareczyny Rudej i Kita uznaje za probe zlagodzenia. To tak, jakby Wasz facet na oczach milionow pukal swoja byla, w dodatku co najmniej polowa ogladajacych skandowala ich imiona. No, nie ukrywam, moj facet po czyms takim fruwalby dalej i wyzej niz smoki i nie potrzebowalby do tego skrzydel;) reszta watkow byla taka se. Znalazly się duze glupoty (no szarza Dothrakow na hm nic i nikogo?) i male glupotki (nie bedzie mi zadna targaryenka pluc w twarz, ni ziemi mi smazyc smokami, a sekunde pozniej bo ktos zauwazyl brak checi do alko i wymowne trzymanie za brzuszek, to bede udawac, ze mnie to ruszylo). Ci, ktorych zaskoczyl fakt dogadania sie siostr, powinni ponownie zobaczyc odcinek w ktorym Arya dala Sansie noz do reki. Jezeli to nie byl wybitny dowod na to, ze na 150% Arya nie chce zabic siostry, to ja nie wiem, co innego mialoby byc takim dowodem. Burzenie muru ogladalam z zapartym tchem wlasciwie z jednego powodu. Byc moze dlatego, ze podobnie jak Brienne mam blond włosy i za duzy wzrost jak na kobiete 😉 licze tylko na to, ze doczekamy sie duzych rudych dzieci z duza kobieta i Tormundem <3 dla tego watku warto ogladac mniejsze lub wieksze glupotki 😉

  Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:41
   Permalink

   To są aktorzy. Profesjonaliści, wiedzą, że takie są role i je odgrywają. Nie sądzę, by miało to jakikolwiek wpływ na związek aktorów grających Jona i Ygritte. Nie pierwszy i nie ostatni raz Kit pokaże tyłek w telewizji.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:35
  Permalink

  Niech mi ktoś wytłumaczy ciąg myślowy Brana sugerującego, że Jon Snow powinien być Jonem Sandem? Bo biorąc pod uwagę możliwości przyporządkowania bękarciego nazwiska możemy je przyporządkować względem: matki dziecka, ojca dziecka lub miejsca urodzenia.

  W przypadku Jona wiemy, że na pewno nie urodził się na Północy, więc nie dostał nazwiska ze względu na miejsce urodzenia. Po matce nie dostał tym bardziej, bo z tego co pamiętam mówiono, że pochodziła z Reach (bardzo możliwe, że się mylę – poprawcie mnie wtedy). W przypadku Jona, przyporządkowanie do nazwiska ojca, zamiast Snow musiałby zostać Watersem. Jeżeli zaś brać miejsce zamieszkania, miejsce urodzenia nie ma żadnego znaczenia. Strasznie bolą takie niedociągnięcia w serialu :/

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 23:02
   Permalink

   Matka pochodziła z Północy. Przecież to Lyanna Stark 🙂
   Ale OK, mniejsza z tym, przejdźmy do Twojego pytania. Nazwiska bękartów zależą od miejsca urodzenia. Jon urodził się w Wieży Radości, na północy Dorne. Więc gdyby był bękartem, to miałby nazwisko Sand. Ale Ned nie nadał mu nazwiska Sand, żeby nie naprowadzać nikogo na pochodzenie bękarta.
   Miejsce zamieszkania ojca nie ma tu nic do rzeczy, bo na przykład bękarty Aegona IV Niegodnego miały różne nazwiska. Daemon (późniejszy założyciel rodu Blackfyre) był Watersem, podczas gdy jego bracia Brynden (późniejszy Bloodraven i Trójoka Wrona) oraz Aegor (później zwany Bittersteelem) byli Riversami.

   Reply
   • 28 sierpnia 2017 at 23:10
    Permalink

    W przypadku matki chodziło mi o tę oficjalną matkę, o której plotkowali ludzie, kiedy jeszcze nie było wiadome, że R+L=J :D. Dzięki za wyjaśnienie skąd dokładnie biorą się nazwiska bękartów, nie wiem jak mogłem zapomnieć o Wielkich Bękartach, wstyd :(. Aczkolwiek wciąż pozostaje kwestia, tego że było wiadome, iż Jon Snow nie urodził się na Północy, tylko w krainach na południu, więc uważam że uwaga Brana o Jonie Sand była trochę taka wzięta z niczego, bo wszyscy wiedzieli, że nazwisko Janka jest nadane przez Neda i tyle. Przynajmniej z tego co mi wiadomo.

    Reply
    • DaeL
     28 sierpnia 2017 at 23:17
     Permalink

     No tak, pod tym względem masz absolutnie rację. To żadne odkrycie, że Snow nie jest Snowem.
     A co do matki – obie “kandydatki” to znaczy Ashara Dayne oraz Wylla były z Dorne.

     Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 22:36
  Permalink

  Rozumiem, że Baelish stał się zbędną postacią ( jak większość tych ciekawych), ale miałem nadzieję, że chociaż dadzą mu na koniec jakąś interesującą intrygę. A okazało się, że zwodził Szansę i Aryę cały sezon zupełnie po nic, bo te i tak się dogadały albo wszystkowiedzący Bran powiedział im prawdę. To nie jest godny koniec dla największego spiskowca Westeros. Na dodatek zaczął jeszcze błagać, chociaż wcześniej był bardzo wyniosłą postacią. Trochę szkoda, że tak to się zakończyło, ale ten wątek został popsuty naprawdę dawno temu. Na koniec jeszcze dodam, że trochę mnie dziwi czemu Jamie jadąc na północ nie zabrał ze sobą armii. Raczej posłuchałaby swojego dowódcy, a nie królowej , która została schańbiona nagim przemarszem przez stolicę, a władzę zdobyła mordując masę ludzi.

  Reply
  • DaeL
   28 sierpnia 2017 at 23:05
   Permalink

   Cersei ma trzy atuty. Ser Gregora (wiadomo), Qyburna (który odziedziczył ptaszki) i dziki ogień (który jeszcze cholera wie gdzie może być). Więc powiedzmy, że są tam jakieś podstawy, żeby się jej ludzie bali.
   Co do Littlefingera – zgadzam się w stu procentach. Ale tak jak pisałem – od momentu wyjazdu z Doliny, scenarzyści nie mieli na niego kompletnie żadnego pomysłu. Powinni byli go już dawno zabić, zamiast tak nas zamęczać powolnym niszczeniem świetnej postaci.

   Reply
  • 28 sierpnia 2017 at 23:16
   Permalink

   Ja żałuję, że Littlefinger nie dożył inwazji Innych na Westeros. Mam nadzieję, że chociaż książkowy Paluch tego dożyje. Chciałbym zobaczyć jak ktoś, kto genialnie odnajduje się w ludzkich intrygach i planuje zawsze po kilka ruchów naprzód, zareaguje na sytuację, gdy nagle przyjdzie mu zmierzyć się z czymś, co przekracza racjonalne pojmowanie świata i czego nie da się zmierzyć kategorią ludzką 🙂 Czy książkowy Littlefinger w ogóle zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie czyha za Murem? Bo jeśli nie, to może się nieźle zdziwić 🙂 Mam nadzieję, że Martin da nam szansę to zobaczyć.

   Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 11:34
   Permalink

   Mi akurat błaganie o litość Paluszka nie przeszkadzało. Zazwyczaj jestem bardzo wyczulona na to, żeby nie psuć fajnych złoczyńców robieniem z nich tchórzy gdy zostaną pokonani, ale Littlefinger nie jest jakimś odważnym i dumnym Lordem Ciemności, tylko małym, sprytnym manipulantem.
   Jego błaganie o litość mogło być ostatnią, desperacką próbą zagrania Sansie na uczuciach, ale do postaci Littlefingera równie dobrze pasuje wyjaśnienie, że po prostu pierwszy raz znalazł się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia z której nie może wykręcić się sprytnymi kłamstwami, więc poczuł się bezradny i przestraszony.

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 02:43
   Permalink

   Wątek Littlefingera się nie skończył. Kto tak powiedział? To, że jest martwy nie oznacza, że nie odegra jeszcze roli. A od pierwszych sezonów jego rola była związana z Sansą i służyła jej. Do końca, konsekwentnie.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 23:27
  Permalink

  Pokuszę się o krótkie podsumowanie sezonu, a właściwie to jego wad, bo ciężko mi przychodzi znalezienie jakiś większych pozytywów.
  Po pierwsze D&D kompletnie nie radzą sobie z prowadzeniem wątków po wyczerpaniu materiału źródłowego wszystkie znaczące plot twisty są dość przewidywalne(co udowodnił już Dael) część jest mało logiczna a z części wątków(które w większości wprowadzili scenarzyści wbrew książce) zmierza po prostu donikąd i tak jest z wątkiem szarej łuszczycy Jorah czy wątkiem zebrania wielkiej armii w Westeros przez Deanerys której znaczną cześć traci w dwóch odcinkach.
  Po drugie zmarnowanie potencjału postaci Varys, Tyrrion i Littlefinger to cienie samych siebie, Arya wraca jako “człowiek beztwarzy” jakby nigdy nic, a o Euronie to aż żal wspominać(porównują oczywiście do książkowego pierwowzoru).
  Po trzecie kompletnie nie podoba mi się motyw Białych Wędrowców którzy sobie idą na południe ale po co?, czemu?, nie zostaje to w żaden sposób rozwinięte, a na tym etapie wątek ten jest już całkowicie obdarty z tajemniczość którą intrygował w pierwszych sezonach.
  I po czwarte widowiskowość. Gdy zapowiedziano że ten sezon będzie krótszy niż pozostałe i dostanie większy budżet, to spodziewałem się że będzie lepiej. Co prawda było jej dość dużo i nie była bynajmniej zła, jednak daleko jej do poziomu “Bitwy Bękartów”. Jak widać więcej nie znaczy lepiej.

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 09:13
   Permalink

   Tak jak napisałeś za zniszczenie tak świetnych postaci scenarzyści mają już przeznaczone miejsce w piekle artystycznym. Varys w tym sezonie tak naprawdę pojawił się może w trzech rozmowach, z których właściwie żadna nie była interesująca. Tyrion to cień samego siebie już od paru sezonów (niestety w książce też, ale idzie nadzieja na zmianę w kolejnej części). Wątek Petyra tak żałosny w serialu, że szkoda słów, a z Eurona zrobili pyszałkowatego durnia na kodach. Jak zwykle, tak to jest gdy amerykańska filmografia próbuje coś poprawiać i tworzyć samemu- byleby głośniej, efektowniej, a to że nie ma sensu i jest nudne to nikogo nie obchodzi. Tak jak to, co w tej chwili robią z mitologią grecką i nie tylko w filmach.

   Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 23:36
  Permalink

  nie mogę znaleźć.. taki artykuł o mieczu, który Sam zabrał ojcu.. gdzie to jest?

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 08:14
   Permalink

   nie mogę znaleźć tego artykułu. Może to nie był artykuł a komentarz. DaeL nie pisałeś o tym, że miecz, który Sam zabrał z domu był jakiś unikatowy?

   Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 09:21
    Permalink

    Valyriańska stal. Ale swoją drogą co się z tym mieczem stało w serialu? Pewnie mi umknęło, ale było jedynie pokazane jak kradnie miecz. Czy oddawał go maesterom?

    Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 22:55
    Permalink

    Sam zabrał miecz ze sobą, w ostatnim odcinku widać go z prawej strony wozu, w bardzo podobnym zawiniątku, w jakim był w poprzednim sezonie, gdy trzymał go patrząc na Wielką Wieżę w Starym Mieście.

    Reply
 • 28 sierpnia 2017 at 23:45
  Permalink

  A ja byłam prawie pewna że to resztki septu Baleora a nie Smoczka Jama , ale teraz te kości którymi się Jon bawił mają sens….

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 00:12
   Permalink

   Nie mają sensu, ponieważ podniesiona szczęka miała zapewne należeć do jednego z ostatnich smoków, co jest wykluczone z uwagi na to, że czaszki były najpierw trzymane w sali tronowej KP, a później zostały przeniesione do katakumb, chyba że Robert Baratheon zachował sobie tylko te najokazalsze, a pozostałe kazał porzucić w Smoczej Jamie. Z drugiej strony, w tej sytuacji zostały by prędzej rozkradzione przez zwykłych ludzi z KP, którzy fascynowali się smokami jak np.: Tyrion.

   Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 08:11
    Permalink

    SMOCZE kości były czarne.

    Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 00:10
  Permalink

  Przeczytałem kilkanaście pierwszych komentarzy i jestem szczerze zdziwiony słabą opinią nt. odcinka. Jak dla mnie to był chyba jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) odcinek. Od połowy miałem wrażenie, że co scena, to koniec odcinka, a tu po chwili pojawia się następne, mocniejsze zakończenie.

  Mnie się bardzo podobał ten finał i spokojnie daje 10/10

  Mam takie wrażenie, ze za bardzo szukacie ideału w tym serialu.
  Ja go nie oglądam jak… dokument, jak oryginalne kadry z prawdziwych zdarzeń (a mam wrażenie, ze tego oczekujecie, pomijając fakt, ze to jest fikcja oczywiście). Patrzę się na to jak na rekonstrukcję zdarzeń. “Usuwam” błędy, niedociągnięcia (tak, niekiedy są tak olbrzymie, że się nie da) i niemal każdy odcinek sprawia mi wielką frajdę, pomimo, ze PLIO i SLIO czytałem po kilka razy.

  Pozdrawiam 🙂

  Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 00:17
  Permalink

  1. Co to za niebieski ogień w paszczy viseriona? I czy jest skuteczniejszy od “zwykłego” ognia? Mamy już zielony ogień, czerwony a teraz niebieski… ?
  2. Czy Tyrion może zdradzić w jakiś sposób Dany, bo jego spojrzenia były podejrzliwe…? Na bank coś knuje.
  3. Ostatnia scena była przyszłością jaką widział Bran, czy teraźniejszością?

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 00:24
   Permalink

   1. Ogień jest tak samo skuteczny, zmienili tylko pod kolor smoka
   2. Nie, Tyrion tylko wymyśla głupie plany i opowiada nieśmieszne żarty. Zresztą i tak nie ma gdzie iść za bardzo teraz.
   3. Teraźniejszością, bo by tą scenę musieli powtarzać, a na to nie ma już kasy.

   Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 00:51
   Permalink

   Bran ma zdolność widzenia tylko przeszłości i teraźniejszości. Przyszłość jest poza jego zasięgiem, przynajmniej w serialu.

   Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 09:51
    Permalink

    Mnie ten ogień przypominał laser. W sumie płomień w piecyku też jest błękitny.

    Reply
    • 29 sierpnia 2017 at 10:45
     Permalink

     A ja odniosłam wrażenie, że zawiera w sobie sól drogową XD w końcu stopił lód. W sumie zasolone drewno pali się na niebiesko-zielono, więc by pasowało XD

     Reply
    • 29 sierpnia 2017 at 11:57
     Permalink

     Wyglądał jak w zapalniczce żarowej 🙂

     Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 01:37
  Permalink

  Mam pytanie do Daela:
  Co jeśli wizja Daenerys, którą cały czas uważamy za rozmowę Rhaegara z Ellią była tak naprawdę rozmową z Lyanną? To mogło się dziać już po ich ślubie i dotyczyć Jona! Trochę nie pasuje stwierdzenie: ” Potrzebne jest jeszcze jedno – rzekł, nie wiedziała do niej, czy do kobiety leżącej na łożu. – Smok ma trzy głowy.”
  Wtedy komentarz Daela pod szaloną teorią był następujący:
  “Po urodzeniu Aegona, Elia Martell nie mogła już mieć więcej dzieci. Stwierdzenie, że musi się narodzić trzecie dziecko możemy odczytać zatem jako wyraz straszliwej nieczułości Rhaegara… albo świadectwo uczciwości księcia, który podzielił się ze swoją żoną planem powrotu do targaryeńskiej poligamii.”

  Ja tu widzę inną możliwość – dlaczego cały czas uważamy, że chodzi o trójkę dzieci Rhaegara? Skoro zdecydował się rozpocząć wojnę przez “uprowadzenie” Lyanny musiał wiedzieć, że jego wcześniejsze dzieci nie będą “głowami smoka” – w jakiś sposób postanowił je poświęcić. Skoro syn jego i Lyanny miał być drugą głową to pierwszą oczywiście jest on sam. Albo już wtedy znając jakieś wizje przewidział Daenerys jako pierwszą z głów, a Jona jako drugą. W końcu to wizja Daenerys i ona sama tak stwierdza, że nie wie do kogo zwraca się Rhaegar.

  No i jeśli weźmiemy pod uwagę, że to może być wizja Rhaegara i Lyanny to Jona faktycznie będzie się nazywać Aegon Targaryen…

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 01:41
   Permalink

   Jeszcze komentarz Daela pod teorią dot. tego co wiedział Rhaegar:

   “Co w tym kontekście miała oznaczać pieśń lodu i ognia? Gdyby mowa była o Jonie, to nie ulegałoby wątpliwości, iż pieśń jest wyrażeniem metaforycznym, podkreśleniem jego podwójnej tożsamości jako Starka i Targaryena. Ale dlaczego do Aegona miałaby należeć pieśń lodu i ognia?”

   Trochę to by się wyjaśniało jeśli wizja dotyczy Lyanny.
   Cały czas nie mogę oprzeć się wrażeniu wskakiwania puzzli na swoje miejsce 😉

   Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 09:05
    Permalink

    Problem polega na tym, że Rhaegar nie miał prawa fizycznie być przy Jonie i Lyannie po porodzie. Więc wizja nie może ich dotyczyć.
    Eddard znalazł swoją siostrę umierającą po urodzeniu dziecka, wcześniej zdążył być w KL i spojrzeć z naganą na Krolobojce na tronie, W każdym razie Rhaegar nie żył już od tygodni albo i miesięcy (zależy ile trwała podróż do Wieży Radosci). Żadne puzzle się nie zgadzają

    Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 04:40
  Permalink

  1. W serialu w pierwszym sezonie Miri Maz Dur powiedziała Dany o jej bezpłodności. Użyła mniej więcej słów “gdy słońce zajdzie na wschodzie a wzejdzie na zachodzie, gdy oceany wyschną…(do ostatniego nie jestem pewien)” itp itd więc zwracam uwagę na mały błąd. Oczywiście pisze to nie dlatego, że jestem pewny swego ale dlatego żebym w razie pomyłki otrzymał sprostowanie ;p
  2. Miałeś napisać coś jeszcze o rozmowie miedzy braćmi Clegane ale chyba zapomniałeś

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 06:18
   Permalink

   1. Ta przepowiednia dotyczyła bezpłodności Dany w książkach. Niestety serial przedstawił ją jako odpowiedź Miri na pytanie Dany o powrót Khala Drogo do zdrowia, a kwestię bezpłodności pominięto.

   Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 04:45
  Permalink

  [część 1 z 4]
  Dotąd nigdy tu nie komentowałem, będąc tylko biernym czytelnikiem strony, ale czuję, że tym razem powinienem uczynić wyjątek.
  Nie wiem, czy ten rzekomy “wyciek”/”przeciek” fabuły 8. sezonu jest prawdziwy, czy nie. Możliwości jest wiele. Może być to podróbka wzorowana na stylu scenarzystów serialu, a napisana przez kogoś innego. Może być tak, że sami twórcy serialu specjalnie wypuścili fałszywy “wyciek”, aby wprowadzić w błąd osoby zainteresowane tego typu informacjami (podobnej “zmyłki” dopuścili się wówczas, gdy aktorka grająca Shae pojawiła się na planie 6. sezonu). Nie można jednak wykluczyć prawdziwości przynajmniej części tego “przecieku”. Należy jednak zaznaczyć, że sporo rzeczy już teraz się tam nie zgadza.
  Pozwolę sobie tu wypisać przynajmniej niektóre dostrzeżone przeze mnie nieścisłości, luki i dziwactwa w tym rzekomym “przecieku”.

  Spoiler! Pokaż
  Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 04:49
  Permalink
  Spoiler! Pokaż
  Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 04:51
  Permalink
  Spoiler! Pokaż
  Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 04:54
  Permalink
  Spoiler! Pokaż
  Reply
  • 1 września 2017 at 09:47
   Permalink

   czy masz jakies linki do poczytania na temat ludzi bez twarzy i ich sympatii ku WW?

   Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 05:56
  Permalink

  DaeL, nie w temacie, ale czy moglibyśmy liczyć w przyszłości na może mniej szaloną teorię dotyczącą planów Dorana Martella? Wiem, pisałeś, że Dornish Master Plan nie istnieje, ale nurtuje mnie np. dlaczego Arianne Martell dostała do przeczytania książki o septonach, smokach, dornijskim prawie i historii czy też to, czy próby kradzieży smoków rzeczywiście miały miejsce? Wydaje mi się, że można omówić kilka niejasnych kwestii dotyczących Martellów, poza tym trochę mało jest o nich w Szalonych Teoriach, a zasługują.

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 09:32
   Permalink

   Przyłączam się do prośby o szaloną teorię dotyczącą Martellów. Z tego co jednak pamiętam Dael pisał, że Dornish Master Plan nie istnieje w serialu, a nie w książkach. Co do książek wskazywał tylko, że krążąca teoria w internecie na temat tego planu zawiera zbyt dużo luk- to jednak nie wyklucza samego planu. Nie oszukujmy się- sam Martin wskazuje, że taki plan istnieje (nie wiemy nadal skąd Doran ma tak dobre informacje o tym co dzieje się w KP czy też skąd wiedział o planowanym zamachu na Trystana- są tylko wskazówki, ale jak na razie Martellowie nawet w książce są dość mało opisani, z dużych rodów gorzej jest chyba pod tym względem tylko z Wysogrodem, po części słabiej też z Freyami, Florentów nie liczę, bo nic wielkiego się z nimi nie dzieje.

   Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 21:16
   Permalink

   Może ja podzielę się swoimi przemyśleniami o tym.

   Dornish Master Plan polega na tym, że nie istnieje.
   Doran Martell i całe Dorne są tylko częścią planu Varysa i wiadomo do czego są mu potrzebni (Aegon). Te wszystkie działania, które Doran ostatnio podjął, jak wysłanie Nymerii by zajęła miejsce w Małej Radzie, Tyene by się kręciła koło Wielkiego Wróbla, czy Arianne na pertraktacje z Conningtonem, są wynikiem zagrania Varysa. Czemu Doran zdecydował się podjąć takie kroki? Przez informację o rzekomo planowanym zamachu na Trystane’a. Informację fałszywą. Mogę się mylić, ale nie przypominam sobie, żeby w rozdziałach Cersei, ta mówiła, że planuje zabić Trystane’a. Chciała go w Królewskiej Przystani jako zakładnika owszem, ale nie wspominała o planach zaatakowania go w drodze do stolicy. Od kogo Doran mógł dostać taką fałszywą informację? Od kogoś kogo zna i uważa jego informacje za pewnik, a kto pasuje tutaj lepiej niż Varys, który chce, by Martellowie wystąpili otwarcie przeciw Lannisterom?

   Reply
   • 31 sierpnia 2017 at 14:57
    Permalink

    Imho możesz mieć rację z tym Varysem.
    Zawsze staram się wzbraniać przed przypisywaniem wszystkich intryg w PLiO Paluchowi czy Pająkowi, ale w tym przypadku manipulacja eunucha ma większy sens niż DMP Prestona.

    Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 06:34
  Permalink

  To jest serial. Tania rozrywka dla mas. Zachowujecie się jak ktoś, kto wychowany na babcinej pomidorowej, jojczy że zupa z baru mlecznego nie smakuje tak samo. Czego oczekiwaliście po ekranizacji dzieł, które też wybitne nie są?

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 10:05
   Permalink

   Oczekiwałem tylko tyle, by trzymała poziom z wcześniejszych sezonów.

   Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 08:28
  Permalink

  Biedna Cersei. Łazi na piechotę z zamku do smoczej jamy w tę i we wtę. Widzielismy ze to daleko. Wyadała kasę na złotą kompanię i nie stać jej już na konie ani na lektykę

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 12:14
   Permalink

   A skąd wiesz, że cała drogę szła na piechote, nieboga? Może wysiadła z powozu przed bramą Smoczej Jamy.

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 02:48
    Permalink

    To po prostu jeden z tych, dla których, jeśli czegoś nie widzieli, to tego nie mogło być, nie przejmuj się 😀

    Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 12:08
  Permalink

  Słówko do tych, którym nie podobał się LF. Przecież on w tej scenie zrobił wszystko:
  – próbował się tłumaczyć (dobrem właściwie wszystkich)
  – próbował zagrać na prywacie względem Sansy
  – próbował namówić kogoś do obrony w próbie walki

  Z mojej perspektywy, w ciągu tych paru minut spróbował wszelkich możliwych opcji, aby uratować swoją skórę, rozpoczynając od tych bardzo charakterystycznych (ta jego pierwsza przemowa, machanie rękoma, zamiatanie peleryną) stopniowo przechodząc do tych bardziej desperackich, gdy widział że mu się to nie udaje. Gdy okazało się, że właściwie został skazany i nie ma nikogo chętnego do obrony, zostały mu trzy opcje:
  – walka z tym oddziałem rycerzy na wąskiej przestrzeni i ucieczka z Winterfell – niewykonalne, nawet jakby w sali była tylko trójka Starków
  – samobójstwo – odpadało ze względu na kurczowe trzymanie się życia, poza tym chyba nie miał możliwości (brak broni)
  – blaganie o litość

  Jak już wszystko zawiodło to nie zostało mu nic innego.

  Zarzut o “nielittlefingerowe zachowanie” byłby słuszny, gdyby od razu padł na kolana. A on zaprezentował całą szereg sposobów obrony, uderzał w różne struny, starał się ugrać na temacie z każdej możliwej strony.

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 13:44
   Permalink

   Zgadzam się z Gogi. Ogólnie myślę, że to było dobre uwieńczenie wątku postaci Littlefingera. Dostał śmierć w pomysłowo nakręconej scenie, zostały w niej przypomniane zbrodnie Baelisha, dzięki czemu widz przypomniał sobie za co ma go nienawidzić. Dlatego też jak została wspomniana zdrada Neda i wywołanie Wojny Pięciu Królów to ulżyło mi trochę, że osoba za to odpowiedzialna poniesie karę. Nie ukrywam, że również lubiłem tę postać na swój sposób, ale kiedyś trzeba było się z nim pożegnać. I jak na serial to było to zrobione bardzo dobrze. Godne wyróżnienie – jedyna śmierć w finale sezonu. Chyba wszyscy się zgadzamy, że niewiele postaci dostąpi (dostąpiła) tego “zaszczytu” (choćby Varys, który prawdopodobnie zginie w środku sezonu ósmego, który będzie masowym wymieraniem wielu lubianych postaci – czyli po prostu zginie w tłumie). A o śmierci LF będzie się mówić jeszcze długo przez te 1,5 roku czekania na następny sezon 😉

   Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 14:25
   Permalink

   Też się zgadzam, ta scena była dla mnie najmocniejszym punktem odcinka… i w sumie całego sezonu. Mimo to, wolałbym, by do upadku Littlefingera doprowadziła jedna pomyłka, jakiś mały błąd w całej jego intrydze, a nie cała dwusezonowa seria głupot i wszechwiedzący Bran.

   Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 21:50
    Permalink

    Ależ to była mała pomyłka w intrydze – przecenił głupotę Aryi i Sansy.

    Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 02:49
    Permalink

    Był. Dał Sansie narzędzie do wykończenia go. Swoją grę w złe zamiary. Przyłożyła tę miarę do niego samego.

    Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 14:31
  Permalink

  Co tu dużo pisać. To najsłabszy ze wszystkich sezonów GoT. Dopóki jeszcze trzymano się jako tako książki i było na czym oprzeć scenariusz dostaliśmy bardzo fajnie sezony 1-5. Sezon 6 miał trzy mocne odcinki z dobrymi scenami (piąty z Hodorem, dziewiąty z bitwą bękartów i dziesiąty z cała masą ważnych wydarzeń, dodatkowo z klimatem i genialną muzyką). W sezonie 7 nie było nic co mnie zachwyciło, a pojawiła się cała masa rzeczy drażniących, nieścisłości, głupich decyzji głównych bohaterów. Naprawdę oglądałem go bez specjalnych emocji.

  Mam nadzieję, że ma rację jeden z moich przedmówców, iż GRRM zrobił to specjalnie. Zgadzając się na serial myślał, że serial będzie napędzał sprzedaż książek, bo do końca serialu wszystko napisze. Napędzał dopóki było co napędzać. Teraz, gdy serial mocno wyprzedził książki, wielu ludzi po obejrzeniu całego serialu, nie wróciołoby do książek (jeśli kiedyś wyjdą). Sposobem na to była tak duża rozbieżność finału serialu i książek, iż nawet Ci co obejrzeli serial i byli zawiedzeni finałowymi sezonami, mogli przeczytać lepszą i logiczniejszą wersję losów swoich bohaterów. GRRM zarobiłby więc podwójnie.

  Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 20:23
  Permalink

  Doszłam do wniosku, że gdybym oglądała ten serial bez dogłębnych analiz, nawet pomylonych:), pewnie nie byłabym rozczarowana, bo nie poprzednie sezony postawiły wysoko poprzeczkę, lecz nabyta, czy też wyczytana wiedza. I teraz, posiadając owąż wiedzę, jestem rozczarowana finałem. Właściwie podobały mi się tylko sceny w Winterfell – nieprzegadane, nieprzekombinowane i szybko zakończone, jakkolwiek w sposób spodziewany, jednak ruch Aryi mnie zaskoczył. Poza tym nic. Przybycie Sama i rozmowa z Branem – po łebkach i bez ikry, chociaż Sam, jak to Sam, dobroduszny niby prostaczek, posiadł istotne informacje, ale ten tekst na końcu ich rozmowy “musi się dowiedzieć” – bez sensu, bo cóż innego mogli uczynić, zachować sekret? Rozczarowała mnie scena łóżkowa, czy raczej brak ciągu wydarzeń, które do niej doprowadziły, ani to pasuje do Jona, ani, mimo wszystko do Daenerys. Nie posiłkuję się absolutnie ich zachowaniami z książek, bo takie porównania nijak się mają do zachowań w filmie, ale i tak nie ma w tym choćby odrobiny przyczyny i skutku. Ot, popatrzyli, posmęcili i… hop do łóżka, mimo że w poprzednim odcinku on dla niej był za mały, bo co? Dlatego, że przysiągł miecz? Było gdzieś, że ugiął kolana, ale on nie kolanach gadał tylko o mieczu, co jednak nie musi oznaczać tego samego. Jeśli jednak oznacza, to niczym nie różni się od Roba, który swoje bitwy wygrywał, ale wojnę przegrał (tak tylko mi się skojarzyło). Mimo wszystko, nawet bazując tylko na serialowym Jonie to łóżko w momencie, kiedy mają przed sobą ważniejsze sprawy, zupełnie nie pasuje do budowanej przez wszystkie sezony postaci. Dla mnie osobiście sprawa się rypła:(.
  Jeszcze mogę pochwalić sam początek, owe spotkania po latach, bezpretensjonalne, spokojne, wyprane z zadawnionych emocji, jako że zastarzałe sprawy nie mają znaczenia wobec tego co nadchodzi, tak, to oglądało się całkiem przyjemnie.
  Zburzenie muru mnie rozczarowało. Jak już gdzieś wspomniałam, miałam nadzieję, że róg Joramuna, o którym tyle się gadało, odegra w tym dziele jakąś rolę, a tu tyle co sobie pogadali. Widowiskowo nie było źle, ale… no właśnie, brakowało mi jakiegoś ale, może nawet takiego, żeby owym ale był brak NK na smoku.
  Biorąc pod uwagę powyższe, właściwie jestem zadowolona. Nie będę, co mogło grozić, z niecierpliwością czekać na kolejny sezon. Przyjdzie, to obejrzę, i tyle.

  Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 20:37
   Permalink

   Końcowa uwaga bardzo słuszna. Po finale 6 sezonu, wiedziałem, że rok oczekiwania na kolejny sezon będzie się dłużył. Teraz zupełnie nie mam tego uczucia.

   Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 21:31
   Permalink

   Sam prostaczek? To syn lorda, potrafi czytać i pisać, a to niecodzienne umiejętności w tym uniwersum. W dodatku myśli logicznie i umie wyciągać wnioski. Posiada także wiedzę, której nie ma większość lordów westeros. Prostakiem to można nazwać Gorącą bułkę albo Gendriego.

   Reply
   • 29 sierpnia 2017 at 21:44
    Permalink

    Bardzo lubię Sama, określenie prostaczek nie dotyczyło jego pozycji społecznej, ale sposobu ukazania postaci w serialu i miało być w zamiarze, najwidoczniej nieudanym, za co przepraszam, wybrzmieć kpiną, właśnie za takie potraktowanie. Niemniej odnosiło się również do jego prostolinijnego i dobrodusznego charakteru, co wcale nie oznacza braku inteligencji, wręcz przeciwnie. Prostolinijność wymaga specyficznej odwagi, a nikt chyba tego Samowi nie odmówi. Być może źle się wyraziłam, nie chciałam umniejszać przymiotom umysłu, a podkreślić osobowość.

    Reply
  • 29 sierpnia 2017 at 22:03
   Permalink

   Zgadzam się z opinią co do sceny łóżkowej. Skoro już musi być jakiś wątek romatyczny,bardziej zrozumiałabym sytuację, w której Jonowi i Darnerys najzwyczajniej w świecie puściły hamulce(stres, samotność, ogromna odpowiedzialność), tym bardziej, że starano się pokazać, że ich do siebie ciągnie( chociaż te maślane oczy były potwornie denerwujące i sugestywne). Ktoś kiedys powiedział, że na samym szczycie człowiek czuje się ogromnie samotny i, gdybym była scenarzystką, własnie gdzies tutaj szukałabym motywacji bohaterów. A w tym przypadku pokazano nam klasycznego Disneya, w którym on kocha ją, a ona kocha jego i przenaczenie musi się dopełnić. I jeszcze ten Tyrion…ehhh…no mnie to nie przekonuje.

   Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 17:12
   Permalink

   Rogu Joramuna w ogóle nie było w serialu!
   Sama rozmowa Sama i Brana jakoś mi nie przeszkadzała, choć nie zgadza mi się to z tym co wcześniej widziałam. Sam miał przepisywać stare, niszczące się woluminy, a nie grubą, dobrze zachowaną ksiażkę maestra Marwyna. Tę księgę “ukradł” przecież na początku swojego pobytu z biblioteki szukając wszystkich wieści o Białych Wędrowcach. A przynajmniej miałam takie wrażenie. A nie słuchał w ogóle tego co Gilly do niego mówiła, więc cała tę scenę zrobili po to, żeby pasowała nie przejmując się tym, że wcześniej pokazali nam coś innego.
   No i ten głos w tle Brana podczas sceny łózkowej. Nie wiem co to miało na celu, może tylko żeby osoby oburzające się kazirodztwem między tymi postaciami też się czymś “ucieszyły” i zajęli myśli . Jedni cieszą się tym ze ci się spiknęli, a drudzy tym, że wprost powiedziano że to następca tronu. Bo inaczej to pasowało jak pieść do nosa. Naprawdę nastroju to to zdecydowanie nie zbudowało 😛

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 17:18
    Permalink

    Choć po zastanowieniu… i wróceniu do sceny to Sam znalazł na Pięści Pierwszych Ludzi róg, ale w serialu nie było chyba nawet wzmianki o tym że jest jakiś róg, który może zniszczyć Mur. No i potem chyba już w ogóle go nie widzieliśmy.

    Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 21:41
  Permalink

  Mam tylko 3 uwagi. Pewnie byłoby ich więcej, ale wyleciały mi z głowy i nie chce mi się czytać ponownie artykułu, by sobie wszystko przypomnieć 😉
  1. Myślę, że egzekucja Littlefingera nie jest na podstawie wizji i nie sądzę, by Ogar był potrzebny jako świadek. W końcu jednym z głównych zarzutów było morderstwo Lysy, które Sansa widziała na własne oczy i o którym Petyr mówił w Dolinie jako o samobójstwie. Skoro sędzia widział na własne oczy zbrodnię, to nie uważam, by potrzebował jeszcze potwierdzenia od innego świadka (możliwe że mniej wiarygodnego). Reszta zarzutów wydaje mi się bardziej retoryką typową dla amerykańskich sądów. Po prostu opis oskarżonego mający na celu pokazać słuchaczom/ławie przysięgłych, jak zła jest to osoba i że nie zasłużyła na żadną łaskę. Dowody w tym celu aż takie konieczne raczej nie są.
  2. Goździk czytała teksty, które Sam przepisywał. Oglądając tamten odcinek też uznałem, że Sam tego nie czytał, ale ostatecznie myślę, że ma to sens, że lekturę tego dziennika Sam miał już za sobą – choćby dlatego, że nie były to dla niego ciekawe i w domyśle nowe informacje. Innym uzasadnieniem może być to, że oprócz ksiąg z “działu ksiąg zakazanych” (których by nie dał Goździk do przeczytania) miał w pokoju raczej tylko te książki, które miał przepisać. Wątpię też by dał jej w ręce delikatny i niszczejący wolumin, a przynajmniej póki by go nie przepisał.
  3. Nie podoba mi się prawdziwe imię Jona. Jakoś mi do niego nie pasuje, choć brzmi jak takie John Doe wśród Targaryenów, co by się zgrywało z jego obecnym imieniem. Nie pasuje mi nazwanie go identycznie jak jego brata. Potrafię jednak to zrozumieć. Sam przytaczałeś wizję Danki, w której Rhaegar wybierał imię dla swojego pierwszego syna. Stwierdził wtedy “Jakie imię mogłoby być lepsze dla króla?” i wierzył, że wśród jego dzieci będzie książę, którego obiecano (i chciał go nazwać tym właśnie królewskim imieniem). Nie znam szczegółowej chronologii Pieśni Lodu i Ognia, ale z tego, co się orientuję, to w momencie narodzin Jona zarówno Rhaegar, jak i starszy Aegon już nie żyli. Skoro było już pewne, że Aegon VI nie jest obiecanym księciem, to Lyanna mogła chcieć spełnić wolę Rhaegara i nazwać nowego księcia, którego obiecano, wedle woli jego ojca. Gdyby było to powiedziane w serialu, to może nie czułbym takiego zgrzytu z racji dwóch Aegonów synów Rhaegara…

  Reply
 • 29 sierpnia 2017 at 23:24
  Permalink

  Co do LF to jak to się miało potoczyć? W serialu oczywiście, podjął próbę kolejnej manipulacji Sansy i poprzez jej ręce przejęcia władzy nad północą, jednak na drodze stała Arya, Brienne, jedna wysłał do KP a drugą chciał wyeliminować rękami siostry, to nie była zła intryga bo co miał zrobić? Wyruszając z doliny i walcząc przeciw Boltonom wypowiedział lojalność Lanisterą, jego pozycja w dolinie też nie była mocna, bo lordowie mu nie ufali, grał o siebie jednak Sansa dużo o nim wiedziała a on trochę nie docenił Brana, każdy popełnia błędy tym razem jego błąd oznaczał śmierć.Tak samo nudny i nielogiczny jest Tyrion i w sumie mógłby zginąć no ale zobaczyliśmy że on będzie grał dla Lanisterów w 8 sezonie wiec jeszcze coś ugra, fakt że marzył o smokach więc zostanie spalony przez smoka, za to Jamie zmieni front i będzie Lanister u Danki. No jeszcze Varysa trzeba wysłać w zaświaty bo tylko cudze listy czyta, szpiegów nie ma nic pożytku a szkody same bo zawsze sceptyczny.

  Reply
  • 31 sierpnia 2017 at 08:13
   Permalink

   Varys jest potrzebny bo pewnie zdobędzie złotą kampanie dla Danki 🙂

   Reply
 • 30 sierpnia 2017 at 00:03
  Permalink

  ,,Sam słyszał wszystko, co mówiła mu Goździk, mimo, że nie przejawiał tym zainteresowania. Logiki w tym nie ma za grosz”
  Przecież Sam powiedział, że przepisywał tę książkę.

  Reply
 • 30 sierpnia 2017 at 01:45
  Permalink

  Pominę najpierw biadolenia i przeskoczę do innej sprawy. Czy tylko mi się od jakiegoś czasu zaczyna wydawać, że Azorem Ahai był Rhaegar? Martin mówił, że legendy nie należy przenosić w skali 1:1. Co wiemy o Azorze?

  Jest tożsamy z Księciem, Którego Obiecano. To istotne, bo ten ma się wywodzić z linii Aerysa i jego żony. Co daje grupkę kandydatów: Rhaegara, Viserysa, Daenerys i dzieci Rhaegara. Viserysa można wykluczyć, bo nie pozostał ani on ani jego dzieło. Nic nie zrobił.

  Narodził się na nowo wśród dymu i soli. Pasuje na tragedię w Summerhall. Wskazywałoby na Rhaegara.

  Co robi Azor Ahai? Wykuwa Przynoszącego Światło. Po trzech próbach, udaje mu się dopiero, gdy przebija Nissę Nissę, składa ofiarę z ukochanej. Nissa Nissa to księżyc. Co się kojarzy z księżycem w kwestii kobiet? Okres, miesiączka.

  Co robi Rhaegar? Wyczytuje, że jest Azorem i płodzi dziecko. Potem drugie, ale uznaje, że musi być trzecie. Że to nie wystarczy, że nie wyszło. Brzmi znajomo? Azor podejmuje trzecią próbę, Rhaegar też. Zabija księżyc, przebijając go włócznią (penisem) – miesiączkę Lyanny zapłodnieniem jej, poświęca ukochaną – Lyannę, by wykuć Przynoszącego Światło. Ta umiera w połogu właśnie. Tak powstaje Jon.

  Jon – Przynoszący Światło, który jest zapowiedzią świtu dla ludzkości. W serialu Aegon, w książce zapewne Aemon.

  Uznajemy, że Rhaegar popełnił błąd myśląc, że był Azorem i dlatego szukał prawdziwego Azora… a co, jeśli popełnił błąd sądząc, że Przynoszący Światło to miecz, a nie człowiek? To drugie by wyjaśniało to, że musiał spłodzić trzecie dziecko. W pierwszym przypadku nie miałoby to znaczenia.

  Pamiętajmy, że mimo rozbieżności serialu i książki ich koniec ma być taki sam. Główne wątki są takie same, albo połączone. W serialu nie ma co się spodziewać wątku Przynoszącego Światło jako miecza, chociaż wzmianki o tym były. Przy zapowiedzi Martina o braku przeniesienia legendy 1:1 można więc taki miecz w fabule odrzucić i potraktować go jako metaforę człowieka, który przyniesie światło prowadząc ludzi do zwycięstwa nad Innymi.

  Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 20:11
   Permalink

   W kontekście tego co napisałeś to prędzej Lightbringerem będzie dziecko Jona i Daenerys. Będzie ono miało za zadanie odbudować świat po Długiej Nocy, czyli tak jakby przynieść światło 😉

   Reply
   • 31 sierpnia 2017 at 23:09
    Permalink

    To też możliwe… czy jednak literacko uzasadniony będzie taki przeskok czasowy? Chyba, że w formie epilogu. Wtedy też nie miałoby to nawiązania, ten “miecz” do walki z Innymi.

    Reply
 • 30 sierpnia 2017 at 04:04
  Permalink

  Proces Baelisha to jedyny słaby wątek odcinka. Jakby nie to byłaby dyszka.

  Sekwencję negocjacji obejrzałem naście razy i wam też to polecam. Te gry spojrzeń, te niuanse… podniesione brwi Jaime’a, ulga Dany, niepokój Tyriona. I ta finalna (błędna!) decyzja Snowa. I ta odwaga Tyriona. Genialne!
  Theon genialny. Jego dialog z Jonem rozwala system. Theon to najbardziej tragiczna postać serialu. On nie miał swojego wzoru. Był rozdarty bardziej niż Jon. Jon miał Neda. Lojalnośiowo rozdarty Theon nie miał nikogo!

  Szkoda mi też Joraha. Kocha Daenerys i jest o nią zazdrosny, ale się pogodził z porażką. Ależ to widać!

  Jon dający swój dowód lojalności może i przegrał wojnę, ale wygrał cipkę. Coś za coś 🙂

  9/10. Najlepszy odc 7 sezonu!

  Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 16:56
   Permalink

   Nie wiem czy ta decyzja Jona finalnie była taka błędna. Cersei tak czy siak nie miała żadnego zamiaru włączać się do tej wojny, gdyby Jon zgodził się na neutralność, Euron i tak by zebrał kompanię i Cersei chciała zdradzić i zaatakować. A tak jego decyzja tylko wzmocniła sojusz z Daenerys.
   Oprócz tego myślę, że ta jego rozmowa z Theonem i wyprawa tego drugiego po Yarę bedzie miała lepsze konsekwencje niz można przypuszczać i nie ograniczy się do samego jej uwolnienia.
   Problem jest taki, że wygląda jakby Tyrion ich zdradził, żeby wywrzeć na Cersei obietnicę pomocy i naiwnie jej uwierzył. Cały ten dialog z siostrą sugeruje nam, że możliwe, że obiecał jej, że jej dziecko będzie miało prawa do tronu po Daenerys.
   A tu wyjdzie dla niego dupa zbita, bo Cersei tego dziecka pewnie nie urodzi, on się dowie, że ona go oszukała, a Danka się dowie, że bez jej pozwolenia zbratał się z siostrą i zdradził Dankę.
   A Danka nie lubi zdrajców…

   Też mi się mega podobał cały dialog Jona i Theona. I to jak odnosi się nie tylko do Theona ale też do przyszłego dowiedzenia się Jona o swoim pochodzeniu.
   Ale ta logika Joraha to mnie rozwaliła. Jeśli Danka przypłynie sobie spokojnie łódką razem z Królem Północy to nie będzie bezpieczna i ktoś może ją zaatakować, jednak jeśli przyleci sama na krwiożerczym, wielkim smoku to wtedy nikt nie weźmie jej za zagrożenie xD taaa.

   Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 17:34
    Permalink

    Popieram – chodzi mi o decyzję Jona, akurat w tym momencie był sobą i nie wyobrażam sobie, że mógł postąpić inaczej. Oczywiście mógł, gdyby tak rozpisano scenę i cieszę się, że jej nie popsuto.

    Reply
   • 30 sierpnia 2017 at 20:07
    Permalink

    W pierwszym momencie też uznałem decyzję Jona za debilną. Jednak po zastanowieniu i jeszcze w trakcie trwania odcinka przyznałem, że to była słuszna decyzja. Tak postąpiłby Ned i tak też postąpił wychowany przez niego Jon. Tym razem się poszczęściło i prawdomówność oraz honor polepszyły jego sytuację.

    Reply
 • 30 sierpnia 2017 at 14:49
  Permalink

  Mówiłem że Sansa ogarnie

  Reply
 • 30 sierpnia 2017 at 22:50
  Permalink

  A ja mam takie pytanie, którego nikt nie zadał więc chyba nie zaczaiłem. Czy czasem Danka nie spaliła + nie zabrała pozostałej części złota Lannisterów? Chodzi o te zrabowane Tajrelom. Przeciez tym mieli zapłacić Żelaznemu Bankowi za armię. I jak oni niby to zrobili bez tego złota?

  Reply
  • 30 sierpnia 2017 at 23:04
   Permalink

   W rozmowie tuż przed atakiem Tarly mówi Jaime’mu, że całe złoto jest już bezpieczne za murami miasta.

   Reply
 • 31 sierpnia 2017 at 21:40
  Permalink

  Coś mi się zdaje, że lordowie Doliny od dawna kombinowali jak szybko i w miarę dyskretnie pozbyć się Bealisha. Bo chyba scenarzyści nie zrobiliby z nich takich kretynów, którzy uwierzyliby w winę swojego regenta tylko na podstawie słów Sansy i wizji brana, prawda?

  Reply
  • 31 sierpnia 2017 at 23:12
   Permalink

   Lordowie Doliny nie ufali Petyrowi i nie lubili go od początku. Był dla nich obcym mącicielem, ale respektowali jego prawa po ślubie z Lysą. Sądzę, że po pierwsze zostali poinformowani przed procesem, po drugie taki proces ich ucieszył, bo nie chcieli Petyra za Lorda Protektora. Było to dla nich wygodne.

   Reply
 • Pingback: Podsumowanie miesiąca: Wrzesień 2017 – FSGK.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków