“Tetris: Historia przekrętu” w najnowszym numerze CD-Action

Wspominałem już o tym wcześniej, ale niektórzy spośród Was mogli wiadomość przegapić. W najnowszym (05/2018), dostępnym od wczoraj numerze miesięcznika CD-Action można znaleźć mój (dość długi) tekst poświęcony walce o prawa do wydania Tetrisa na Zachodzie. Jest to historia jak ze szpiegowskiego thrillera. Lata 80., Moskwa, wielkie pieniądze, szpiedzy, aparatczycy, KGB i tajemniczy zgon brytyjskiego miliardera… a w samym środku tych wydarzeń prosty programista, który chciał zrobić grę o klockach spadających do studni.

Mały “sneak peak”.

Wszystkich tych, których interesuje historia gier komputerowych, a także tych, którzy lubią opowieści o szpiegach, serdecznie zapraszam do zapoznania się z efektem mojej pracy. Tekst posiada pełną rekomendację Bąbla. I oczywiście będę wdzięczny za wszelkie komentarze i uwagi.

CD-Action można dostać w każdym dobrym saloniku prasowym (i w kilku złych również), w cenie 16,99zł. Poza moim tekstem dostaniecie za te pieniądze całkiem fajne pismo oraz trzy pełne wersje gier wideo. Więc chyba warto 🙂

Folia w jakiej znajdziecie najnowszy numer CDA.

Niestety recenzji filmowo-serialowej dziś już na FSGK.pl nie będzie. Przykre wydarzenie losowe uniemożliwiło koledze Pquelimowi dokończenie dzisiejszego artykułu. Dlatego wszystkich miłośników tekstów o kinie zapraszamy za tydzień, a tych z Was, którzy czekają na tekst poświęcony Pieśni Lodu i Ognia – już jutro.

-->

Kilka komentarzy do "“Tetris: Historia przekrętu” w najnowszym numerze CD-Action"

 • 4 kwietnia 2018 at 12:38
  Permalink

  Super artykuł, polecam 😉

  Fajna ta grafika z książką niczym thrillerem politycznym .

  Ogólnie chciałbym dodać coś wnoszącego od siebie, ale nie bardzo mam co. Gdybym Cię “nie znał” i nie wiedział że jesteś “tym DaeLem” to w żaden sposób nie zwróciłbym uwagi na jakość tekstu -> chcę powiedzieć że w odbiorze jest na takim samym (dobrym) poziomie jak reszta czasopisma. Nie ma tu efektu na zasadzie “o rany, co za barana wrzucili do tego numeru”. A że do tego tematyka ciekawa to czytało się z przyjemnością.

  Ujawnisz trochę tajemnicy i napiszesz ile czasu mniej więcej zajęło Ci przygotowanie tego materiału?

  Reply
  • 4 kwietnia 2018 at 12:52
   Permalink

   “Fajna ta grafika z książką niczym thrillerem politycznym”

   +1

   też czytałam, niezłe jaja z tym rynkiem gier.

   Reply
  • DaeL
   4 kwietnia 2018 at 12:56
   Permalink

   “Fajna ta grafika z książką niczym thrillerem politycznym .”

   To było dla mnie mega-zaskoczenie, bo z wczesnym rozmów wynikało, że layout będzie trochę inny. Ale dział DTP musiał w ostatnim momencie wpaść na ten genialny pomysł.

   “Ujawnisz trochę tajemnicy i napiszesz ile czasu mniej więcej zajęło Ci przygotowanie tego materiału?”

   Naprawdę bardzo trudno to oszacować, bo ani razu nie siadłem do tego z zegarkiem w ręku. Nie wiem przede wszystkim ile trwał “risercz”. Historię znałem “z grubsza”, ale w miarę przeglądania źródeł dowiadywałem się kolejnych fascynujących rzeczy i odnajdywałem kolejne tropy. Pochłonęło mi to na pewno kilka wieczorów z rzędu. Natomiast samo przelanie tekstu na klawiaturę zajęło jeden dzień, a potem kilka godzin na zaklepywanie skrótów (w oryginale tekst miał 25 tysięcy znaków, to co ostatecznie trafiło do pisma jest gdzieś w przedziale 18-20 tys.).

   W każdym razie cieszę się, że się spodobało, zapraszam do CDA również za miesiąc 😉

   Reply
   • 5 kwietnia 2018 at 13:59
    Permalink

    Właśnie chodziło mi research, dzięki! 🙂

    Reply
 • 4 kwietnia 2018 at 15:04
  Permalink

  kiedys to byly czasopisma, teraz to jest internet ;(

  cybermycha [*]

  Reply
 • 4 kwietnia 2018 at 20:26
  Permalink

  dawno, dawno temu cd-action było na przyzwoitym poziomie, ale obecnie to poziom kału, więc nie masz się czym chwalić, bo i tak już prawie nikt tego nie kupuje

  zresztą, zachęcanie czytelników, by kupić takiego szmatławca z trzeba miernymi gierkami (i to w czasach steama, itp!) i to za ponad 15 zł to już szczyt zadufania w sobie

  o poziomie tej gazetki świadczy już to, że dali ci miejsce na te kilka zdań tekstu w numerze za to, żebyś wrzucił im reklamę na fsgk

  cd-action dostało reklamę za friko, a pan dael nakarmił swoją próżność, wielkie mi co

  gratuluję tej umowy, ale niestety tekstu nie przeczytam, bo szkoda kasy
  pozdro

  Reply
  • DaeL
   4 kwietnia 2018 at 20:55
   Permalink

   No, nie powiem, ten komentarz jest swego rodzaju osiągnięciem. Nie każdy byłby w stanie taką ilość bzdur umieścić w tak krótkim tekście. Jako koneser dobrego trollingu doceniam ilość włożonej w to pracy. A że trolling jest naprawdę prima sort niech świadczy to, że daję się oto złapać, i na komentarz odpowiadam. Ale tylko w kwestii faktów, nie opinii.
   1. “prawie nikt tego nie kupuje” – to największe pismo o grach w Polsce, jedno z największych w Europie.
   2. “kilka zdań tekstu…” – 20 tysięcy znaków.
   3. “żebyś wrzucił im reklamę na fsgk” – propozycję pisania do CDA dostałem jeszcze w 2013 roku, gdy FSGK nie istniało. Teraz też współpraca nie ma z serwisem nic wspólnego.
   No to w sumie tyle. Buziaczki.

   Reply
   • 4 kwietnia 2018 at 22:11
    Permalink

    Daelu drogi! Proszę nie karmić sfrustrowanego trolla, którego życiowym osiągnięciem jest paszkwil w necie. Narobił na wycieraczkę i się cieszy że w końcu “coś mu wyszło”. Przepraszam ale nie wytrzymuję, jak takie rzygowiny widzę…

    Reply
   • 5 kwietnia 2018 at 08:26
    Permalink

    Akurat w jednym się z tym chamem zgodzę. Mnie przyjemność czytania tego tekstu ominie, bo 17 zeta z uwagi na jeden artykuł nie wydam. Mógłbym wydać mniej, ale wersji bez płyty, która mnie kompletnie nie interesuje nie ma 🙁 Jest jeszcze na rynku jakaś gazeta o grach, która nie funkcjonuje na zasadzie bycia ‘dodatkiem do płyty’? #pytanieretoryczne

    Reply
  • 4 kwietnia 2018 at 23:02
   Permalink

   to nie jest trolling. to hejting w najczystszym – czyli najbardziej zidiociałym wydaniu. autor prawdopodobnie bardzo chcę się załapać do Action Redaciotn.
   krótka analiza:

   “dawno, dawno temu cd-action było na przyzwoitym poziomie…”

   czytaj: chcę, żebyś myślał, że jestem starym piernikiem (a tak naprawdę mam 15 lat i mi się pełne wersje w CDA nie podobajo, bo nie ma Half-Life 3 i fajnych skórek go CS:GO), który pamięta złote czasy polskiej szkoły dziennikarstwa komputerowego, więc teraz możesz mi podeszwę zlizać z tym Twoim żenującym CD-Akszyn.

   Ja akurat pamiętam lata ’90 i przełom tysiącleci, więc mogę coś tam powiedzieć: CD-A nigdy nie było bardzo dobrym pismem o grach, merytorycznie zawsze lekko odstawało od rdzenia branży (najmocniejszy – obiektywnie! – był notabene eśgiek, którego tradycję skutecznie kontynuuje niniejszy serwis. CDA zrobiło mocny hajp na pełniaki dołączone do materiału dziennikarskiego, które – na nieszczęście branży i właśnie głównie “przez CDA” – stały się obowiązkiem na rynku. W skrócie można śmiało stwierdzić, że poprzez dodawanie interesujących pełniaków CDA przeniosło ciężar wartości pism komputerowych z merytoryki na zwartość płyty CD. Nigdy natomiast nie było to pismo powalające jakością tekstów – było kilku “przyzwoitych” autorów, ale większość publikowanych tam tekstów to była (i niestety jest) papka. Z silnym i wyraźnym zwrotem w stronę gier wydawanych w PL przez CD-Projekt.
   Natomiast obecnie – w obliczu braku jakiejkolwiek konkurencji (bo hipsterski “Pixel” to inna grupa docelowa) takie dywagacje nie mają sensu, bo albo opublikują Cię tam, albo nigdzie. Także – gratulacje DaeL, jednak z jednym małym zastrzeżeniem – na tym portalu wisi tyle tekstów Twojego pióra, że równanie do “poziomu CDA” jest w przypadku FSGK.PL tak naprawdę równaniem do dołu. I nie mam na myśli tylko DaeLa, ale też świetne teksty Lai, czy recenzje filmowe, które regularnie czytam od kilku miesięcy.

   “zresztą, zachęcanie czytelników, by kupić takiego szmatławca z trzeba miernymi gierkami (i to w czasach steama, itp!) i to za ponad 15 zł to już szczyt zadufania w sobie”
   czytaj: mam ból dupy i nie przeszło mi po napisaniu pierwszego akapitu.

   “o poziomie tej gazetki świadczy już to, że dali ci miejsce na te kilka zdań tekstu w numerze za to, żebyś wrzucił im reklamę na fsgk”

   czytaj: nie znam się, ale się wypowiem… nie rozróżniam gazety od magazynu, ale to nie jest mój największy problem. Myślę też, że fsgk.pl ma większe audytorium niż ponadstutysięczny nakład CDA.

   “cd-action dostało reklamę za friko, a pan dael nakarmił swoją próżność, wielkie mi co”
   czytaj: nie umiem odróżnić newsa na fanowskiej stronie pasjonatów, od profesjonalnego pisma tworzonego przez dziennikarską redakcje. i mam kompleks mniejszości.

   “gratuluję tej umowy, ale niestety tekstu nie przeczytam, bo szkoda kasy
   pozdro”

   czytaj: świat powinien zapłakać, że nie raczyłem zapłacić równowartości kebaba z colą za pismo o grach. pozdrawiam z wierzchołka własnej dupy.

   Reply
 • 4 kwietnia 2018 at 23:49
  Permalink

  I to mi się podoba! Nie ma to jak inteligentne zgaszenie hejta 🙂

  Reply
 • 5 kwietnia 2018 at 09:31
  Permalink

  Skoro Dael jesteś już pełnoprawnym celem hejterów, to możesz być z siebie dumny, nie każdemu to się udaje ;).

  Reply
 • Pingback: Wieści z Cytadeli #22: Zombiaki-Dothraki – FSGK.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków