KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #10: George podbija serca młodych ludzi

Mam nadzieję, że jesteście wypoczęci. Wracamy po świętach z garścią newsów ze świata Gry o Tron oraz Pieśni Lodu i Ognia.

Powrót Tycho Nestorisa

O tym, że Mark Gatiss wróci do serialu wiedzieliśmy już od dłuższego czasu. Ale dopiero teraz na jaw wyszły szczegóły. Aktor potwierdził, że odtwarzany przez niego bankier Tycho Nestoris powróci na dwa odcinki, by domagać się od Cersei zwrotu długu zaciągniętego przez Żelazny Tron. I tym razem nie ułaskawi go śpiew Mace’a Tyrella.

Niestety jest to kolejny przykład nielogicznego poplątania wątków przez serial. Na tym etapie, po sfinansowaniu przez Żelazny Bank nieudanej kampanii Stannisa Baratheona, powrót do żądań spłaty długu wydaje się absurdalny. Tym niemniej powrót Żelaznego Banku do gry może sugerować, że ma on do odegrania jakąś ważną rolę, nim serial (i fabuła książek) się zakończy.

Może kredycik we frankach dla Białych Wędrowców?

Arya w spocie promocyjnym HBO.
Arya w spocie promocyjnym HBO.

Nominacje do Nagród Hugo

Dwa odcinki szóstego sezonu Gry o Tron zostały nominowane o prestiżowych Nagród Hugo. Mowa o odcinku piątym („Drzwi”) i odcinku dziewiątym („Bitwa Bękartów”). George R.R. Martin potwierdził, że jeśli David Benioff i Dan Weiss nie będą w stanie pojawić się na ceremonii rozdania nagród, to właśnie pisarz pojawi się tam, by reprezentować twórców.

Komentarz ten oznacza z jednej strony, że problemy pomiędzy GRRM-em, a twórcami serialu mogły zostać zażegnane (przynajmniej częściowo). Z drugiej zaś strony jest to kolejny powód do niepokoju. George ma zdecydowanie zbyt dużo obowiązków.

Wichry będą, albo nie…

A skoro już o tym mowa, to zbliża się nieubłaganie termin premiery siódmego sezonu Gry o Tron, więc jeśli miałaby nastąpić równoczesna premiera Wichrów zimy i serialu, to powinniśmy w najbliższych tygodniach usłyszeć o pierwszych przeciekach. Tymczasem niektóre egzotyczne publikacje donoszą iż termin wydania książki jest już – rzekomo – znany. Według KoreaPortal.com (tak, to koreański portal) premiera miałaby mieć miejsce 20 września 2017 roku, to znaczy w 69 urodziny pisarza. Z kolei chrześcijański serwis ChristianPost.com mówi o kolejnym opóźnieniu i premierze… w 70 urodziny George’a R.R. Martina. A może ten pesymizm wynika z chęci uniknięcia liczby 69?

Tak czy siak nie przywiązywałbym szczególnej wagi do obu tych publikacji. Natomiast na pewno warto mieć w najbliższych tygodniach oczy i uszy otwarte. Po zeszłorocznym fiasku dowiedzieliśmy się bowiem, że specjalnie przyspieszona dla GRRM-a ścieżka wydawnicza „od manuskryptu do książki na półkach” trwałaby 3 miesiące. Jeśli GRRM celuje w lipcową premierę, to książka powinna być już u wydawcy.

Daenerys w spocie HBO.
Daenerys w spocie HBO.

Propozycja wzniesienia Muru

W odpowiedzi na plan zbudowania przez Stany Zjednoczone muru na granicy z Meksykiem, Keith Briggs, architekt z Florydy, przedstawił amerykańskiej administracji swój projekt odtworzenia Muru znanego z prozy Martina i serialu HBO. Oficjalny dokument znaleźć można tutaj: https://www.documentcloud.org/documents/3539781-Keith-Briggs-border-wall-proposal.html

Tekst zgłoszony przez Briggsa zawiera trochę niezbyt wyszukanych uszczypliwości pod adresem nowego prezydenta. Ale znajdziemy w nim również kilka ciekawych gier słów, związanych z faktem, że skrót od nazwy służby sprawującej w Stanach Zjednoczonych kontrolę nad granicami oraz imigracją, to ICE (czyli po naszemu – lód).

Mimo wszystko petycja nakłaniająca prezydenta Obamę do wybudowania Gwiazdy Śmierci podobała mi się bardziej.

GRRM i młodzież

Zachęcony przez wydawcę, George R.R. Martin postanowił powalczyć o młodszego czytelnika…

Komiksowe Starcie królów

6 czerwca premierę będzie miał pierwszy tom komiksowej adaptacji Starcia królów. Po bardzo dobrze przyjętej Grze o tron (komiks ukazywał się w latach 2011-2014), Starcie królów też pewnie odniesie spory sukces rynkowy. Na pewno warto ją polecić fanom serialu, których przeraża objętość PLiO. Swoją drogą to ciekawostka – premiera komiksowej Gry o tron była niemal równoczesna z premierą Tańca ze smokami… Hmmmm…

Jedna z okładek pierwszego tomu komiksowego Starcia królów.
Jedna z okładek pierwszego tomu komiksowego Starcia królów.

Related Articles

Komentarzy: 25

 1. Widzę, że propaganda Kim Dzong Una wciąż trwa. Ale spokojnie, co sprytniejszy czytelnik zauważy, że Koreańczycy chcą wymazać 1000 lat historii 😀

 2. Według KoreaPortal.com (tak, to koreański portal) premiera miałaby mieć miejsce 20 września 1017 roku, to znaczy w 69 urodziny pisarza.”
  zaraz zaraz, czyli premiera już była! OMUJBORZE co sie stauo

 3. Premiera w 1017 ok.
  A tak poza tym to wydaję mi się, że w dniu premiery sezonu 7 to Grrm zapowie premierę książki i oby był to ten 1017 rok.
  A co do żelaznego banku to mogą wesprzeć Jon oraz Daenerys. Bo z tego, co kolaże to wspierają wrogów może, zobaczymy złotą kompanię.
  To teraz czekamy na kolejne artykuły. 🙂

 4. „O tym, że Mark Gatiss wróci do serialu wiedzieliśmy już od dłuższego czasu. Ale dopiero teraz na jaw wyszły szczegóły. Aktor potwierdził, że odtwarzany przez niego bankier Tycho Nestoris powróci na dwa odcinki, by domagać się od Cersei zwrotu długu zaciągniętego przez Żelazny Tron. I tym razem nie ułaskawi go śpiew Mace’a Tyrella.” Zaraz zaraz. Mace Tyrell? Czy o nie zginął w czasie tego wybuchu w sepcie w finałowym odcinku 6 sezonu?

    1. Miejmy nadzieję, że aktualnego. Mógłbym powiedzieć, że na bank będzie w sobotę, ale wynikła mi dość nagle pewna pilna sprawa natury rodzinnej, więc pewnie dopiero w niedzielę dam radę usiąść do pisania.

  1. Nie wiem, czy coś się nie zepsuło, ale widać wyniki wyborów. Nie wiem, czy ostateczne, ale przewaga zwyciężczyni wcale nie jest przytłaczająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button