Mulan (1998)

Mulan ma być ładna, troskliwa, staranna i zadbana. Ma się uśmiechać, zabawiać przyszłego męża rozmową i naskakiwać mu jak przystało na dobrą żonę. Niekoniecznie tego chce, niekoniecznie się nadaje, ale tak stanowi tradycja, a przecież dziewczyna nie chce zawieść ojca i okryć hańbą rodziny. Sytuacja zmienia się kiedy barbarzyńcy atakują Chiny, a cesarz powołuje jednego mężczyznę z każdej rodziny. Schorowany, niepełnosprawny tato wojny na pewno nie przeżyje, więc Mulan cichaczem zajmuje jego miejsce. Zadanie? Stać się wojowniczką, nie ujawniać swojej płci, uratować ojca i obronić ojczyznę.

Klasyczna już animacja z 1998 roku dzięki użytej technologii nadal wygląda dobrze. Bardzo podoba mi się styl animacji, podobny do użytego w “Herkulesie” (jeden z najlepszych i najbardziej niedocenionych tytułów Disneya!). Ponadczasowość poza warstwą wizualną zapewniają też piosenki. Wpadają w ucho, jednocześnie zgrabnie opisują wydarzenia na ekranie. Dobrze brzmią tak w oryginalnej jak i w polskiej wersji językowej.

Kadr z filmu "Mulan" (1998)
Więź Mulan z ojcem jest wyjątkowo silna.

Przesłanie filmu też jest uniwersalne, więc aktualne i dziś. Poszukiwanie własnej drogi, występowanie przeciw schematom i zwyczajom nie dla samego buntu, ale dla odnalezienia samego siebie. Poszukiwanie spełnienia w roli innej niż widzą nas inni. Do tego mamy wątek wyjątkowej więzi ojca z córką, poświęcenie się dla sprawy i… o jeden element za dużo. “Mulan” nie potrzebował wątku romantycznego, który pojawia się w filmie dosłownie w dwóch scenach i wydaje się doklejony na siłę. Wręcz psuje odrobinę odbiór, szczególnie pewną sceną na koniec.

Nie chcę się rozpisywać za długo – kto zna, ten wie, że “Mulan” to nie jest najlepsza produkcja Disneya, ale na pewno też nie najgorsza. Chciałbym jednak poruszyć temat, który przy produkcji wchodzącego do kin “lajw ekszyn rimejku” (czyli nowej wersji z żywymi aktorami) spędzał sen z powiek producentom i decydentom w korporacji o twarzy myszki Miki. Mianowicie: dlaczego animacja, mimo oparcia o klasyczny chiński mit, nie zrobiła furory w Państwie Środka?

Kadr z filmu "Mulan" (1998)
Chińska armia nie została pokazana zbyt korzystnie.

Wystarczy jeden seans, a nawet pierwsze 40 minut, żeby sobie odpowiedzieć na to pytanie. Mężczyźni w chińskiej armii na dzień dobry jawią się jako banda nieokrzesanych, brutalnych idiotów. Są leniwi, obleśni i niezorganizowani. Tradycje dalekiego wschodu są w filmie albo wyśmiane, albo pokazane jako negatywne zjawisko. Wreszcie Mushu – mały smok, który ma pomóc tytułowej bohaterce – jest nieudacznikiem, pajacem, comic reliefem i mówi głosem Eddiego Murphy’ego, czyli brzmi jak ziomal z Brooklynu. Widownia w kraju, w którym smok uważany jest za symbol potęgi, odwagi i witalności, mogła uznać to za element cokolwiek nie na miejscu. Nie pamiętam czy w momencie premiery postać Mushu budziła moje pozytywne uczucia, ale dziś mam do niej stosunek ambiwalentny. Żarty rzadko bywają zabawne, a przez język i akcent mały smok wydaje się jakby wzięty z zupełnie innego filmu.

Kadr z filmu "Mulan" (1998)
Mushu – kontrowersyjny bohater prosto z Brooklynu.

Żeby dobitniej wyrazić moje myśli, taki przykład: wyobrażam sobie, że część Włochów mogłaby mieć lekki niesmak patrząc na swoich przodków w filmach o Asterixie i Obelixie. Prawda? A umówmy się, Włosi (czy generalnie szeroko rozumiana kultura zachodnia) mają nieporównywalnie więcej dystansu do siebie i swoich symboli niż narody dalekowschodnie.

Porażka na rynku chińskim nie dziwi więc wcale, ciekaw jestem bardzo drugiego podejścia z najnowszą produkcją, która właśnie teraz wchodzi na ekrany kin (a w USA jest dostępna w serwisie Disney+). Czy uda się przekonać do Mulan a.d. 2020 widzów w Państwie Środka? Bardzo mnie ciekawi aktorska wersja, bo po raz pierwszy nie wygląda jak przełożenie jeden do jednego animacji na tradycyjny film. Mam nadzieję, że po seansie będę miał same dobre wiadomości.

Kadr z filmu "Mulan" (1998)
Wątek miłosny odhaczony, ale zupełnie zbędny.
-->

Kilka komentarzy do "Mulan (1998)"

 • 15 września 2020 at 12:27
  Permalink

  Ja tam bardzo lubię orginalną animacje Mulan. Może nie oddaje w pełni chińskiej kultury, ale co z tego skoro film ogląda się bardzo przyjemnie.
  Co do remaku to nie obawiam, że źle ukarzą Chińczyków. Bardziej boję się, że teraz przesadzą w drugą stronę + przeszarżują z female power. Bardzo chciałbym się mylić, ale trailer na razie mnie nie przekonał.

  Reply
  • SithFrog
   15 września 2020 at 12:41
   Permalink

   Mnie przekonał o tyle, że nie wygląda jak kolejny “cash grab” czyli jeszcze raz to samo scena po scenie (jak Piękna i Bestia czy Król Lew). Widać, że chcą zrobić coś innego i bardzo jestem ciekaw co z tego wyniknie.

   Reply
   • 15 września 2020 at 13:07
    Permalink

    Jakby było to ,,kopiuj wklej” tylko z aktorami to w ogóle bym nie śledził.
    A tak to może wyjśc spoko orginalny film lub następny poprawny politycznie gniot.
    Zobaczymy …

    Reply
    • SithFrog
     16 września 2020 at 15:46
     Permalink

     Obejrzałem. Ojej… 🙁

     Reply
 • 15 września 2020 at 12:52
  Permalink

  Uważam, że najmocniejsza stroną Mulan jest oprawa muzyczna. Jerry Goldsmith stworzył naprawdę piękne kompozycje! Szczególnie zapadł mi w pamięci moment nacierania na siebie dwóch wrogich armii – utwór tu wykorzystany mógłby z powodzeniem ilustrować sceny batalistyczne w poważnym filmie wojennym. Jak się słucha płyty to aż trudno uwierzyć, że to “tylko” muzyka z bajki.

  Reply
  • SithFrog
   15 września 2020 at 13:29
   Permalink

   Muszę przesłuchać w takim razie, bo podczas seansu muzyka nie zwróciła mojej uwagi jakoś szczególnie.

   Reply
   • 15 września 2020 at 21:13
    Permalink

    Co do muzyki i Mushu to ciekawostką jest, że oryginalnie miał on mieć swoją piosenkę, którą ostatecznie odrzucono bo stwierdzono, że Eddie Murphy poradzi sobie bez niej. https://youtu.be/KiKHcPprzio

    Reply
  • 15 września 2020 at 21:03
   Permalink

   oj tak byczq +1

   Reply
 • 15 września 2020 at 13:26
  Permalink

  W Chinach może być problem. Nie wiem na ile ta cała afera z aktorką, która popiera działania policji w Hong Kongu, wpłynie na widzów. W każdym razie takie afery ostatnimi czasy są bardzo częste i różnie się kończą.

  Reply
  • SithFrog
   15 września 2020 at 13:30
   Permalink

   Pytanie w którą stronę. Skoro popierała działania władzy w Hong Kongu to dla ogólnej populacji Chin raczej byłby pozytyw niż negatyw. Tak bym zgadywał.

   Reply
 • 15 września 2020 at 15:42
  Permalink

  O, robią aktorską wersję Mulan? Fajnie będzie zobaczyć czarnych Chińczyków… 😛

  Reply
  • 15 września 2020 at 21:03
   Permalink

   mini-spoiler: czarnych chinczykow nie bedzie, beda za to gorsze rzeczy 😛

   Reply
   • 15 września 2020 at 21:18
    Permalink

    Aż się boję zapytać – jakie? 🙂

    Reply
    • SithFrog
     16 września 2020 at 15:49
     Permalink

     Nie wiem, nic strasznego nie było, poza samym filmem, który jest słabiuteńki.

     Reply
  • SithFrog
   15 września 2020 at 21:04
   Permalink

   Jak to robią? Już w kinach jest 🙂

   Reply
     • SithFrog
      16 września 2020 at 15:50
      Permalink

      Ten film przypomina Rise of Skywalker. Chcieli zadowolić fanów i antyfanów Last Jedi, ostatecznie rozczarowali wszystkich.

      Reply
  • 15 września 2020 at 23:23
   Permalink

   Robert Snów. Oboje z mężem się popłakaliśmy ze śmiechu na Twój komentarz😂😂😂

   Reply
   • 16 września 2020 at 20:36
    Permalink

    Przyjemność po mojej stronie. 🙂

    Reply
 • 15 września 2020 at 18:51
  Permalink

  Ale Asteriks i Obeliks to typowa komedia a Mulan to trochę poważniejsza historia. Dobrym przykładem przewrażliwienia są Polacy, wystarczy gdzieś ukazać Polaka w złej scenie, zaraz krzyk o polonofobii. (Inna kwestia że mało jest przykładów Polaków w zachodnich filmach w pozytywnym kontekście). Ogólnie wydaje mi się ,że tym uboższy kraj tym bardziej czuły na punkcie swojego honoru.

  Reply
  • 15 września 2020 at 19:55
   Permalink

   Bardziej kwestia kompleksów, chociaż jedno nie wyklucza drugiego.

   Reply
  • SithFrog
   15 września 2020 at 21:09
   Permalink

   Masz rację, ale to nie pasuje do tej sytuacji. W sensie czasem to wynika z kompleksu niższości, jak u nas.

   W Chinach czy Japonii sytuacja jest dalece bardziej skomplikowana. Tam kultura jest po prostu INNA. Nie inna jak nie wiem, między UK, a USA. Nie inna jak między powiedzmy wschodem i zachodem żelaznej kurtyny. Tam kultura jest INNA o 180 stopni. Świetnie to widać w “Ostatnim Samuraju” gdzie Tom Cruise ma samurajów za wieśniaków, barbarzyńców obcinających głowy schwytanym jeńcom itp. Dopiero kiedy musi z nimi zamieszkać i poznać kulturę, rozumie, że to wszystko ma sens, swoje miejsce i nie dzieje się bez przyczyny.

   A my często Japończykom czy Chińczykom próbujemy sprzedać swoje narracje, swój sposób widzenia ich kultury, swoje własne legendy tylko z aktorami z Azji. Albo ich legendy, które nie do końca rozumiemy próbujemy podlać własnym sosem (jak wspomniany smok-comic-relief z ziomalskim akcentem).

   To jest świat inny od naszego o 180 stopni, a przy tym dość dumny i z bardzo małą ilością dystansu do samych siebie. Dlatego Disney ma problem.

   Reply
    • SithFrog
     16 września 2020 at 15:56
     Permalink

     Wyjaśnienia super, ale forma taka, że miałem ochotę się pochlastać 😉

     Reply
     • 16 września 2020 at 16:47
      Permalink

      Niestety, taki kontent trzeba robić jak się chcę trafić do publiki… młodej zwłaszcza 🙂
      Dlatego wrzuciłem tylko dla treści 🙂

      Reply
  • 15 września 2020 at 23:25
   Permalink

   Te Tywin! A ty do toalety iść nie musisz?!! 😡😉

   Reply
 • 15 września 2020 at 20:44
  Permalink

  Amerykanie lubią kręcić filmy o obcych kulturach, ale pokazują je poprzez swój sposób myślenia. Wkładają w usta Chińczyków i Japończyków “mądrości”, których ci nigdy by nie wypowiedzieli i każą im robić rzeczy, których nigdy by nie zrobili. Chińska kultura jest mocno patriarchalna i tylko ludziom Zachodu wydaje się to niewłaściwe. Nic dziwnego, że Mulan kariery w Chinach nie zrobił. Dla nich to głupia historyjka o jakichś animkach udających Chińczyków, zrobiona przez ludzi nie mających o Chinach pojęcia. Niektórym nacjom takie rzeczy powiewają, ale akurat Azjaci (a już zwłaszcza Chińczycy) są na punkcie swojej kultury wyjątkowo czuli. Poziom zamożności nie ma tu najmniejszego znaczenia.

  Reply
  • SithFrog
   15 września 2020 at 21:11
   Permalink

   Masz Ci los. Trzeba czytać wszystkie komentarze, a dopiero potem odpisywać. Właśnie rąbnąłem ze 2 akapity w odpowiedzi Tywinowi, a miałem pod spodem Twój jeden, jeszcze lepiej streszczający tę samą opinię 😉

   Reply
   • 15 września 2020 at 21:20
    Permalink

    Spoko, lepsze dwa komentarze niż żaden. 😉

    Reply
 • Pingback: Mulan (2020) – FSGK.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków