Bad Boys for Life (2020)

“Bad bojs, bad bojs, łociu gona du, łociu gona du łen dej kam for ju?” wdarło się do naszych uszu (i na ekrany kin) z impetem. Nowe pokolenie policjantów z Miami – Mike Lowery i Marcus Burnett – zdobyło serca widzów lubujących się w (pod)gatunku “buddy (cop) comedy”. Reżyserski debiut (!) Michaela Baya to film efektowny, dynamiczny i zabawny dzięki niesamowitej chemii między Willem Smithem i Martinem Lawrence’em. Druga część pojawiła się po ośmiu latach i zebrała niezłe opinie, ale mnie “to samo, tylko wszystkiego więcej” nie urzekło. O ile z jedynki pamiętam połowę scen i tekstów, o tyle z dwójki jedynie makabryczny pościg z rzucaniem denatami w samochody i obrażającą ludzką inteligencję wyprawę na Kubę w finale. Nawet John Matrix z “Commando” uznałby tę akcję za przesadzoną. Minęły kolejne lata, tym razem aż 17, a my otrzymujemy trzecią część przygód Mike’a i Marcusa. Czy warto było czekać?

Kadr z filmu "Bad Boys for Life"
Zabawny duet (ciut mniej fajnych niż oryginalni) policjantów z Miami powraca.

Z uwagi na upływ czasu spotykamy starych znajomych w nowych okolicznościach. Przynajmniej jednego znajomego. Marcus zostaje dziadkiem, coraz częściej myśli o oddaniu odznaki i przejściu na spokojną, zasłużoną emeryturę. Mike, z drugiej strony, czuje się wiecznym dwudziestolatkiem i deklaruje, że zamierza ścigać bandziorów “aż stuknie mu setka”. Nie przyjmuje argumentów o potrzebie stabilizacji, starzeniu się i przemijaniu. Będzie jednak musiał parę spraw poważnie przemyśleć, bo pewna sprawa z bardzo zamierzchłej przeszłości właśnie wraca i zamierza wszystkich wokół nafaszerować ołowiem, a na końcu ukatrupić samego Mike’a.

Bilall Fallah i Adil El Arbi, dwaj kompletnie nieznani mi belgijscy reżyserzy, wzięli się za reanimację leciwej już marki i… nie polegli. A to już coś! Wróciła magia między głównymi bohaterami, bywa zabawnie, bywa dramatycznie. Smith i Lawrence nie stracili “tego czegoś” i nadal potrafią z byle sceny zrobić coś zabawnego. Wraca też Joe Pantoliano jako wiecznie wkurzony kapitan Howard, a w ramach hołdu na sekundę pojawia się na ekranie sam Michael Bay. Do pomocy w rozwiązaniu zagadki Mike’owi i Marcusowi dorzucono AMMO, czyli wschodzące gwiazdy policji w Miami. Grupa młodych agentów do zadań specjalnych, obeznana w świecie cyfrowym (poszukiwanie specyficznych pocisków zaczynają od 4chana i dark web…), pod wodzą pięknej Rity, która ma z Lowerym skomplikowaną przeszłość. Antagoniści są – tradycyjnie – nakreśleni grubymi krechami: pałająca rządzą zemsty Meksykanka i jej syn.

Kadr z filmu "Bad Boys for Life"
Nowa ekipa jest… w porządku?

Jeśli do stworzenia filmu akcji potrzebujesz aż trzech scenarzystów, to wiedz, że coś się dzieje. Niestety widać, słychać i czuć, że jest to praca zbiorowa. Film ma bardzo poszatkowaną strukturę. Niezbyt subtelne przejścia od scen dramatycznych do zabawnych. Szybkie zmiany tonu nie służą, fan-serwisu jest zdecydowanie za dużo, a sceny akcji niepotrzebnie celują w dorównanie/przebicie obecnego stylu “Szybkich i wściekłych”. To nie ten gatunek kurde bele!

Drażnią nawet takie detale jak błędy w realizacji, gdzie w 45 sekund słoneczny dzień zamienia się w kompletne ciemności rozświetlane przez błyskawice (bo wiadomo, że dramatyczny finał musi się odbyć przy dźwiękach grzmotów). Podobnie nasza super techniczna ekipa AMMO. Z jednej strony mistrzowie współczesnej wojny informatycznej (drony, dark weby), a z drugiej jak przeglądają net w poszukiwaniu faktów, to strony internetowe wyglądają jak nagłówki zeskanowanych gazet. Owszem, mamy sporo mrugnięć okiem do widza, że nie wszystko jest na serio i trochę tu się bawimy zastaną konwencją, ale nie wszystko da się tak usprawiedliwić.

Kadr z filmu "Bad Boys for Life"
Jeśli film jest kontynuacją serii stworzonej przez Michaela Baya, to eksplozje są obowiązkowym elementem krajobrazu.

Mogło być zdecydowanie lepiej, bo udający wiecznie młodego Mike kontra Marcus “ok boomer” Burnett to świetny pomysł na dynamikę między bohaterami przez cały film. Niestety temat grzęźnie w bagnie wielu innych, niepotrzebnych wątków, aż w końcu pada pod ciężarem wychodzącej na pierwszy plan historii z przeszłości Mike’a. Jeden z bohaterów głośno komentuje, że ta sprawa jest jak żywcem wyjęta z telenoweli i rację ma po stokroć. Autoironia twórcom nie pomoże, bo kiedy domyśliłem się, kto jest kim – cały emocjonalny ładunek został wywalony za burtę jak pewien słynny transport herbaty. Z elementów zasługujących na pochwałę: najeżone kolorowymi neonami, duszne i parne Miami wygląda świetnie, a liczba spektakularnych wybuchów jak na kontynuację marki spod znaku Baya jest zadowalająca.

Kadr z filmu "Bad Boys for Life"
Antagoniści są wycięci z podręcznika “Czarne Charaktery dla Opornych”, a rozwiązanie ich tajemnicy trąci telenowelą na kilometr.

Zaprawdę, powiadam wam, dziwny to sequel. Zbyt dobry, żebym czuł się zawiedziony, ale za słaby, żebym cieszył się z powrotu znanej marki na ekrany kin. Taki typowy sensacyjniak do kotleta, który zapomina się po tygodniu. Z jednej strony to niegodny następca “Bad Boys” z 1995, z drugiej: już “Bad Boys II” nie było satysfakcjonującą kontynuacją. “…for Life” nie jest pod tym względem wyjątkowe. Biorąc pod uwagę dochody, raczej doczekamy się kolejnej odsłony, chociaż bardziej spin-offowej niż pełnoprawnej części czwartej. W międzyczasie Bilall Fallah i Adil El Arbi planują zrobić “Gliniarza z Beverly Hills 4”. Może wystarczy już tych kinowych ekshumacji?

Kadr z filmu "Bad Boys for Life"
Michael Bay – ojciec serii i twórca dwóch pierwszych części pojawia się przez chwilę na ekranie.
-->

Kilka komentarzy do "Bad Boys for Life (2020)"

 • 21 kwietnia 2020 at 12:19
  Permalink

  Film, który ma ogromne szanse znaleźć się w top3 najlepiej zarabiających filmów 2020 roku. Szał 😀

  Reply
  • SithFrog
   21 kwietnia 2020 at 13:29
   Permalink

   No. I pewnie za rok na wydaniu specjalnym blu-ray będzie wielkimi literami hasło w stylu “jeden z największych hitów 2020 pod kątem zarobków i ilości widzów w kinach” 😀

   Reply
 • 21 kwietnia 2020 at 14:51
  Permalink

  Chyba pierwszy raz uważam, że SithFrog dał za wysoką ocenę. Ten film to był usypiacz.

  Reply
  • SithFrog
   21 kwietnia 2020 at 15:34
   Permalink

   O kurde, aż tak? Ja przysypiałem dopiero na końcówce w tym opuszczonym budynku.

   Reply
 • 22 kwietnia 2020 at 05:50
  Permalink

  Co się stało z recenzja 365 dni? Czyżby fsgk padło ofiarą cenzury???

  Reply
  • SithFrog
   22 kwietnia 2020 at 08:19
   Permalink

   Raczej algorytmów stojących na straży dobrych obyczajów. Wiesz jak jest, możemy wrzucić tu autentyczny filmik z obcinaniem człowiekowi głowy, ale już kawałek cycka to skandal, zepsucie i zło wszelakie. Trochę dopasujemy kadry w recenzji do purytańskich standardów gugla i recenzja wróci 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków