Książki

Zapowiedź Tolkienowskiego Q&A 5

Po dłuższej przerwie wraca seria, w której staram się odpowiadać na Wasze pytania dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena. Jeśli coś w legendarium Ardy jest dla Was niejasne, albo chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o którymś z jego elementów, bardzo proszę, napiszcie o tym w komentarzu poniżej, a ja w miarę możliwości będę próbował rozwiać wątpliwości i zaspokoić ciekawość. Jeśli macie pytania dotyczące tematyki „okołotolkienowskiej” – na przykład mitologicznych i literackich inspiracji Tolkiena – również spróbuję na nie odpowiedzieć.

Wyjaśnię, że od tej pory odcinki Tolkienowskiego Q&A będą najprawdopodobniej pojawiały się raz na miesiąc – na takie rozwiązanie wskazała większość spośród biorących udział w sierpniowej ankiecie na temat przyszłości tego cyklu. Przypuszczam, że w grudniowym odcinku odpowiem na około ośmiu pytań (choć oczywiście trudno to w tej chwili ocenić), a pozostałe przejdą do puli, z której będę czerpał w kolejnych miesiącach. Jednocześnie nie wykluczam, że gdyby pytania nadeszły szczególnie licznie, w ciągu tego samego miesiąca mógłby się pojawić drugi odcinek (a w razie potrzeby być może nawet kolejne) – zwłaszcza teraz, bezpośrednio po przerwie, która okazała się znacznie dłuższa niż pierwotnie przypuszczałem. Pamiętam o pytaniach, które pojawiły się pod ostatnim odcinkiem czwartej edycji tej serii, ale jeśli od sierpnia zadaliście pytania w innym miejscu lub nie odpowiedziałem na pytania zadane wcześniej, bardzo proszę o przypomnienie o tym poniżej.

Jako obrazek wyróżniający wykorzystany został obraz Alfreda Thompsona Birchera „Twilight in the Wilderness” (Wikimedia Commons).

Bluetiger

Proszę o podchodzenie z rezerwą do informacji, którymi dzielę się w swoich tekstach, gdyż nie jestem ekspertem. Staram się, by przekazywane treści były poprawne, ale mogą pojawić się błędy.

Related Articles

Komentarzy: 20

 1. Ostatnio czytałem, że Tolkien w wieku 20 lat nauczył się języka fińskiego tylko po to by przeczytać Kalevalę w oryginalnym języku. Czy to prawda? A jeśli tak, to jakie inspiracje „wyciągnął” z tego eposu?

  1. Pewnie takie ,ze warto konczyc dziela swojego zycia przed pobocznymi ksiazkami i serialami.Szkoda,ze inni pisarze mają z tym problem🤭

 2. Zawsze mnie zastanawia. Jakim prawem pisarze fantasy posługują się istotami stworzonymi przez Tolkiena. Ok on też się inspirował, ale nadawał im niepowtarzalne cechy. Inni pisarze tylko kopiują krasnoludy, czy elfy w stylistyce Tolkiena. Czy za jego życia to zjawisko już występowało i jeżeli tak to jak się do niego odnosił, ewentualnie jego niedawno zmarły syn ? Bo według mnie to trochę chamskie.

 3. Wiadomo coś o inspiracjach geograficznych Tolkiena ? Tworząc Ardę wzorował się na jakiś konkretnych krainach naszego świata ? Może miał jakieś ulubione miejsce na naszej planecie, które przeniósł do swojego świata ?

 4. 1.Czy jakikolwiek skrawek terenu z Śródziemia z trzeciej ery, występował w wydarzeniach z pierwszej i drugiej (np. czy zachowały się jakieś ruiny gondolinu, Angbandu itd?) Czy istnieje jakaś mapa ilustrująca zmiany terenów ?
  2. Czy Aragorn był spokrewniony z Elrondem, co za tym idzie z Arweną ? Z tego co pamiętam pochodził w linii prostej od Elendila, który nie był bezpośrednio spokrewniony z linią Elrosa.

  1. Te 1sze pytanie trochę zakręcone 🙂
   Jeśli brać pod uwagę to co w nawiasie i dalej to chyba powinno być: „1.Czy jakikolwiek skrawek terenu z Śródziemia z PIERWSZEJ ery, występował w wydarzeniach z drugiej i TRZECIEJ…”
   A jeżeli skreślić to co w nawiasie i po nim to może być jak jest – jako oddzielne pytanie.
   Odp.: wzgórze-grób Morweny 🙁

   1. W wydarzeniach nie brał udziału, ale chyba wspomniane, że to jedyne co się ostało po Beleriandzie.

 5. Mam pytanie odnośnie Wysłannika Mordoru czyli Ust Saurona. W filmie został on pokazany jako człowiek z szarą skórą i popsutymi zębami jak u rekina, w książce został po prostu opisany jako odrażający. W wersji filmowej wygląda jak człowiek który zmienia się w istotę podobną do Golluma (czyżby tak wyglądały upiory pierścienia zanim stały się całkowicie niematerialne?). Dodatkowo pamiętam, że gdzieś czytałem (niestety nie pamiętam gdzie, jeśli się mylę, proszę o sprostowanie), że Rzecznik jest dość starą personą. Pytanie brzmi: W jaki sposób Rzecznik przedłuża swoje życie? Czy Sauron dał mu jeden z pierścieni krasnoludów by przedłużyć mu życie (bo nie wierzę w wersję w której Sauron wykuł dla Niego nowy pierścień)? Czy może przedłuża życie w inny sposób?

  1. Po namyśle główne pytanie brzmi: Czy Rzecznik przedłuża sobie życie z pomocą pierścienia krasnoludów? Czy obserwujemy w ten sposób powolne narodziny 10 Nazgula?

 6. Fakt, masz rację, druga era rozpoczęła się już po wojnie gniewu.
  W takim razie pytanie brzmi jak bardzo zmieniła się mapa śródziemia po pierwszej erze.

 7. Drugie moje pytanie brzmi: Jak myślicie, gdyby jednak Sauron zwyciężył, co wtedy zrobiliby Valarowie? Poprosili by Eru ponownie o pomoc? Wysłali armię majarów i elfów? Sami dołączyli do walki? Czy wysłaliby więcej Istarich by Ci mogli zorganizować powstanie podbitych ludów, a potem partyzantkę/wojnę podjazdową?

 8. 1. Czym się różnił Sauron od Morgotha? Zarówno jeśli chodzi o osobowość jak i o ich rolę w historii.

  2. Czy postać Sarumana jest Tolkienowską interpretacją makiawelizmu?
  Saruman zdradza swoje ideały i obowiązki jako Głowa Białej Rady, uzasadniając, że tylko siłą można się sprzeciwić złu.
  „Polityka według Machiavellego to sztuka skutecznego działania, która musi być oddzielona od moralności – w polityce chodzi o skuteczność, a nie o czynienie dobra[2]. Mąż stanu, aby prowadzić skuteczną politykę, musi także sięgać po środki i metody sprzeczne z zasadami moralnymi[1]. Rządzenie powinno polegać na wytwarzaniu przeświadczenia, że działania rządzącego są w istocie dobre.
  Władca powinien zachowywać pozory łaskawości, prawości, człowieczeństwa, a siłę i terror powinien łączyć z podstępem i zdradą. Pożądane jest, by poddani szanowali i kochali swojego władcę, a przynajmniej – by wywoływał on lęk.”
  Cytat z wikipedii dla kontekstu.

  3. Czy Sauron jest Tolkienowską interpretacją idei „nadczłowieka” Fredericka Nietzsche?
  Sauron odrzuca moralność oraz wyższość Iluvatara oraz próbuje nagiąć świat do swojej woli, do swojej wizji.
  „Nietzscheański nadczłowiek miałby być istotą obdarzoną wielką wolą mocy, jednostką twórczą, której każda chwila życia jest doskonale pełna i warta ponownego przeżywania. Istota ta żyłaby poza zasadami obowiązującymi resztę ludzkości, poza rządzącymi nią obecnie prawami[….]”
  Cytat z wikipedii dla kontekstu.

  4. Jakie są według Ciebie najlepsze książki o twórczości Tolkiena oraz o nim samym.

  5. Kto dokładnie wchodził w skład Białej Rady? Dlaczego namiestnicy Gondoru zostali pominięci?

  6. Ożywione przedmioty w Śródziemiu, ile dokładnie ich było? Czy wszystkie pierścienie władzy były „samoświadome” jak jedyny pierścień? Miecz którego używał Turin Turumbar był również samoświadomy, czy było więcej tego typu przedmiotów?

 9. Mam jeszcze kilka spraw, o które chciałbym zapytać:

  1. Czy Sauron miał świadomość istnienia dziedzica Isildura? Kto w Śródziemiu wiedział, że taki dziedzic w ogóle żyje?

  2. Czy pozostali członkowie drużyny wiedzieli o tym, że Frodo chciał przywłaszczyć sobie Pierścień na stoku Góry Przeznaczenia? Czy ktoś byłby w stanie wrzucić Pierścień w ogień czy raczej także by go sobie przywłaszczył?

  3. Co miał na myśli Celeborn mówiąc do Aragorna żeby ten miał więcej szczęścia i zatrzymał swój skarb do końca?

  4. Jak potoczyłaby się Wojna o Pierścień, gdyby nie doszło do zdrady Sarumana, a on sam pozostał po stronie dobra?

  5. Dlaczego elfy, a zwłaszcza Elrond nie szukali Pierścienia wcześniej, wiedzieli przecież, że Isildur zginął, a Saurona można pokonać tylko niszcząc Pierścień?

  6. Czy Sauron nie popełnił błędu zbyt mocno skupiając się na poszukiwaniach Pierścienia. Czy nie powinien on najpierw zaatakować Rohanu i Gondoru, a dopiero później skupić się na szukaniu Pierścienia?

 10. 1. Jak potoczyłaby się historia, gdyby Gandalf „przypadkiem” nie spotkał Thorina w Bree?
  Czy w takim razie Bilbo nie odnalazłby pierścienia, nie byłoby drużyny, Sauron nawiązałby sojusz ze Smaugiem, co oznaczałoby zwycięstwo Saurona w Śródziemiu i początek ery Orków ?
  2. Dlaczego Rhovanion jest tak mało zamieszkany ? Już nawet wyłączając obszary wielkiego zielonego lasu (który to ma przecież też ogromny potencjał), mimo wszystko tereny są tak rozległe, że zmieściły by się tam Rohan i Gondor razem wzięte. W zasadzie na wschód od lasu są tam tylko doliny – można po mapie stwierdzić, że brak rzek, ale chociażby w dolinie rzeki Running, spokojnie powinno działać jakieś królestwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button