Książki

Czekamy na Wichry Zimy #6: Mercy

Uwaga! W tekście występują spoilery związane z “Wichrami Zimy”! Czytacie na własną odpowiedzialność.
Rozdział Mercy GRRM udostępnił na swojej stronie, fanowskie tłumaczenie znajdziecie tutaj.

W Braavos Arya Stark poznała historię Ludzi bez Twarzy, początki miasta, techniki trucicieli, klientów Szczęśliwego Portu, handlarzy, karczmarzy oraz komediantów. Przyjęła tożsamość Cat znad kanałów, ślepej dziewczynki i brzydkiej dziewczynki. Jako ładna Mercedene przyłącza się do trupy Wielkiego Izembaro. Rozdział Mercy powstał przed opublikowaniem “Uczty dla Wron” i miał być pierwszym z POV-ów Aryi po słynnej pięcioletniej przerwie, a później (po porzuceniu pomysłu z przeskokiem czasowym) miał się znaleźć w “Tańcu ze Smokami”. George R. R. Martin przyznał, że wymyślone przez niego przygody Starkówny w Braavos starczyłyby na osobną książkę. Fani zwrócili również uwagę na obszerny opis dziewiątego Wolnego Miasta w “Świecie Lodu i Ognia” (Ujawnienie, Żelazny Bank, klucznicy) oraz szczegółową mapę Braavos w “The Lands of Ice and Fire” – GRRM interweniował przy konstrukcji pałacu Morskiego Lorda, obok którego znalazła się wyspa z drzewami i menażerią. W tym właśnie miejscu prawdopodobnie znajdują się czerwone drzwi oraz cytryny ze wspomnień Daenerys Targaryen. W rozdziale Aryi z “Wichrów Zimy” zwracają uwagę przede wszystkim klucznicy – czyżby zabójcy z Domu Czerni i Bieli szykowali się na manipulacje przy wyborach nowego morskiego lorda Braavos?

Charakterystyczne braavoskie fioletowe żagle pod nogami krwiożerczego Tytana.
Mercy

Skrócona wersja odcinka: Arya śni wilcze sny i skreśla kolejne imię ze swojej listy.

Postaci:

 • Mercedene (Arya Stark)
 • Wielki Brusco
 • Daena
 • Izembaro, Król Komediantów
 • Bobono, karzeł
 • Marro
 • Lady Stork
 • Quill
 • Cossomo
 • Yna, dziwka ze „Szczęśliwego Portu”
 • Dellono
 • Tomarro
 • Prestayn
 • Torone
 • Pranelis
 • Bessaro
 • Harys Swyft, poseł z Westeros
 • Czarna Perła Bellegere Otherys
 • Rafford
 • pozostali ludzie Góry

Role z “Krwawej Ręki”:

 • (Tyrion) Krwaworęki a.k.a. demoniczny karzeł – grany przez Bobono
 • (Robert) gruby król – grany przez Izembaro
 • (Joffrey) król chłopiec
 • (zwierz) dzik – grany przez Brusco
 • (bóg) Nieznajomy – grany przez Marro
 • (Cersei) Królowa – grana przez Lady Stork
 • (Sansa?) ofiara gwałtu – grana przez Mercy

Kto zginął?

 • Raff Słodyczek

Wspomniano:

 • Phario Forela (kuzyn Syria?)
 • Wendeyne, kochankę Izembaro
 • księcia Garina
 • pierwszą Czarną Perłę
 • Aegona IV Niegodnego
 • Aerysa II Targaryena
 • Górę, czyli nieżyjącego Gregora Clegane’a
 • żonę Harysa Swyfta
 • rodzinę Lannisterów
Mapa ukrytego miasta.

Arya wwargowuje się w skórę Nymerii, która prowadzi watahę wilków na polowanie w dorzeczu. Po przebudzeniu ze snu dziewczyna próbuje sobie przypomnieć, kim jest i gdzie się znajduje.

Mam na imię Mercy i dzisiejszej nocy zostanę zgwałcona i zamordowana. Jej prawdziwe imię brzmiało Mercedene, ale nikt nigdy nie zwrócił się do niej inaczej niż Mercy.

W wilczym śnie Nymeria polowała na zwierzynę. Arya czuje posmak krwi i wspomina drzewo ze snu, które obserwowało jej bieg. Czyżby Bran albo Bloodraven spoglądali przez ‘drzewonet’ na sytuację w dorzeczu?

Wiedziała jednak, że była tam krew, księżyc w pełni nad jej głową oraz drzewo obserwujące jej bieg.

Braavos wypełnia mgła, zimne powietrze wdziera się przez okna do pokoju Mercy. Dziewczyna odrzuca koc i podchodzi do okien, wsłuchując się w plusk przepływającej pod mostem wężowej łodzi.

— Która godzina? — krzyknęła Mercy do poruszającego tyczką mężczyzny, który stał na podniesionym ogonie gada. Przewoźnik spojrzał w górę, szukając źródła głosu.
— Czwarta, według ryku Tytana. — Jego słowa odbiły się głucho od kłębiącej się zielonej wody oraz ścian niewidocznych budynków.

Wieczorem trupa Izembaro ma wystąpić przed posłem z Westeros. Arya goli głowę, przebiera się i zauważa, że jej pończochy wymagają cerowania. Jak pamiętamy z pierwszych rozdziałów “Gry o Tron” dziewczynka nigdy nie lubiła szycia igłą, choć Jon przepowiadał jej “szycie” (Będziesz szyła przez całą zimę. Kiedy nadejdą wiosenne roztopy, znajdą twoje ciało z igłą w zamarzniętej dłoni). Mercy przypina do pasa nóż do owoców, ale do sekretnych kieszeni chowa narzędzia z Domu Czerni i Bieli.

Na samym końcu zarzuciła pelerynę na plecy. Była to prawdziwa peleryna komedianta — fioletowa wełna obszyta czerwonym jedwabiem, z trzema ukrytymi kieszeniami i kapturem, zapobiegającym zmoknięciu. W jednej z kryjówek okrycia schowała monety, w innej żelazny klucz, a w ostatniej ostrze.

Izembaro uważa elegancką Mercy za pełną wdzięku dziewczynę z pięknym uśmiechem. Arya przemierza kręte uliczki Braavos, spoglądając na Wielką Lagunę i Arsenał. Zaczepiają ją marynarze z ibbeńskiego statku wielorybniczego i kupcy z kogi z Westeros.

Mercy nie zawsze rozumiała ich język, ale wiedziała, co mówią. Czasami odpowiadała im uśmiechem i informowała, że mogą znaleźć ją w „Bramie”, jeśli mają pieniądze.

Gdyby Mercy wybrała dłuższą drogę w słoneczny dzień, mogłaby przejść przez Most Oczu, z którego widać Salę Prawdy, Fioletowy Port, Pałac Morskiego Lorda i wykonane z brązu ramiona Tytana. Braavos jest miastem kotów i zabójców. Kłębiąca się mgła powoduje kolizje w kanałach. Mercy spogląda na wysokie kamienice, których górne piętra niemal stykają się ze sobą i na niebezpieczne kanały. Teatr Izembaro nazywany “Bramą” przyciąga marynarzy i portowe dziwki. Arya przechodzi przez most z liny i surowych desek, i patrzy na czerwone litery afiszu “Krwawy namiestnik” (ang. bloody hand, dosł. krwawa ręka) i symbol ręki namalowany przez Brusco.

W Krwawym namiestniku było dwóch królów, gruby i młody. Izembaro grał grubego. Nie była to zbyt wielka rola, jednakże zawierała ciekawą przemowę, gdy umierał oraz niesamowitą walkę z demonicznym dzikiem tuż przed. Sztukę napisał Phario Forel, znany z najbardziej krwawego pióra w Braavos.

Izembaro opowiada trupie o pośle króla Tommena z Westeros, który wieczorem zjawi się, by złożyć hołd Królowi Komediantów (jak tytułuje się Wielki Izembaro). Bobono, karzeł, rzuca pożądliwe spojrzenia na Mercy i pyta ją, czy jest gotowa na gwałt.

Król Komediantów zignorował to krótkie poruszenie. Nie przestawał mówić, powtarzając, jak nieskazitelni muszą dzisiaj być. Poza wysłannikiem z Westeros na widowni będą również klucznicy i najsławniejsze kurtyzany. Nie miał zamiaru pozwolić im opuścić „Bramy” ze złą opinią.
— Skończy się to źle dla każdego, kto mnie zawiedzie — obiecał, używając groźby wypowiedzianej przez księcia Garina w przeddzień bitwy w Gniewie władców smoków, pierwszej sztuce Phario Forela.

Po zebraniu aktorzy nawołują Mercy, by pomogła im przeszyć suknie, przyniosła klej, odnalazła koronę, naprawiła sznurowadła przy przyrodzeniu, niezbędnym do sceny gwałtu.

Zabrawszy lepki klej, pośpieszyła do Nieznajomego i ponownie przykleiła jego lewy róg do czoła. Odnalazła koronę Izembara w wygódce, w której zawsze ją zostawiał i pomogła mu przyczepić ją do peruki, a potem pobiegła po igłę i nitkę, aby Snapper mogła przyszyć koronkowy skraj z powrotem do sukni ze złotogłowiu, którą królowa ubierze do ślubu.

Mercy grozi karłowi kastracją, jeśli nie przestanie rozwiązywać spodni. Bobono ciągle zapomina swoje kwestie, ostatnio rozpoczął Udręki archonta przemówieniem grumkina z Pożądliwej żony kupca. Karzeł przypomina sobie kwestię krwaworękiego i jednocześnie obmacuje Mercy, porównując jej protesty do zachwytów kochanki Izembaro. Mercy znajduje dla króla komediantów włócznię na dzika, a Wielkiego Brusco przebiera się w strój zwierza. Później Arya nalewa Lady Stork wino i spogląda na widownię.

W jednym boksie siedziało trzech potomków Otharysa, a każdemu towarzyszyła sławna kurtyzana. Prestayn, mężczyzna tak stary, iż nie spodziewano się po nim dotarcia do krzesła o własnych siłach, siedział samotnie. Torone i Pranelis, poza niewygodnym sojuszem, dzielili również lożę, a w Trzecim Mieczu przebywało pół tuzina przyjaciół.
— Naliczyłam pięciu kluczników — powiedziała Daena.

Bessaro, gruby klucznik, potrzebuje specjalnego siedzenia wielkości trzech normalnych. Daena opowiada historię zatonięcia jego ojca z rodu Reyaan, a później mówi Mercy, by zerknęła na lożę Morskiego Lorda.

— To musi być poseł z Westeros. Widziałaś kiedyś kogoś tak starego w takim ubraniu? Zobacz, zabrał ze sobą Czarną Perłę!
Wątły wysłannik zaczynał już łysieć, a z jego podbródka wyrastał zabawny, siwy kosmyk włosów. Płaszcz miał uszyty ze złotego aksamitu, tak samo jak spodnie. Kubrak był tak jasnoniebieski, że prawie zaszklił oczy Mercy. Na piersi żółtą nicią wyszyto tarczę, a na niej dumnego, niebieskiego koguta, w kolorze lazurytu.

Harys Swyft przyprowadził ze sobą jedną z najpiękniejszych kurtyzan Braavos, Czarną Perłę. Bellegere Otherys ubrała się w żółtą jedwabną suknię, założyła naszyjnik ze złota i gagatu.

— Pierwsza Czarna Perła była czarna jak atrament — powiedziała Daena. — Była królową piratów, którą syn morskiego lorda spłodził z księżniczką z Wysp Letnich. Smoczy król Westeros wziął ją sobie za kochankę.
— Chciałabym zobaczyć smoka — powiedziała Mercy tęsknie. — Czemu poseł ma kurczaka na klatce piersiowej?

Daena tłumaczy Mercy, że w Królestwach Zachodzącego Słońca wszyscy lordowie i ich przyboczni noszą herby. Gwardzistów Swyfta zdobią lwy.

Karmazynowe płaszcze były obszyte złotymi spiralami, a na ramionach trzymały je złote lwy o czerwonych oczach, zrobionych z granatów. Kiedy Mercy spojrzała na ich twarze ukryte pod pozłacanymi hełmami w kształcie lwów, poczuła ucisk w żołądku. Bogowie podarowali mi prezent.

Arya wymyka się z uścisku Daeny i kieruje ku strażnikom z Westeros. Podsłuchuje ich rozmowę, choć Mercy z Braavos nie powinna znać języka powszechnego Siedmiu Królestw.

— Na siedem piekieł, mokro tutaj — usłyszała narzekania strażnika. — Przemarzłem aż do szpiku kości. Gdzie są te przeklęte drzewa pomarańczowe? Zawsze słyszałem, że są drzewa pomarańczowe w Wolnych Miastach. Cytryny i limonki. Granaty. Ciepłe papryki, gorące noce, dziewczyny z nagimi brzuchami. Gdzie są dziewczyny z nagimi brzuchami, pytam się?

Starszy z ludzi Góry wspomina, jak raz odwiedził Lys z lordem Tywinem Lannisterem, gdy ten był namiestnikiem króla Aerysa. Cytryny rosną na południu, w Lys, Myr i Starym Volantis, a w Braavos jest dla nich zbyt zimno (najwyraźniej drzewko od Martellów znajduje się w pałacu Morskiego Lorda?).

— Jak myślisz, ile tutaj będziemy?
— Dłużej, niż byś chciał — odpowiedział stary. — Jeśli wróci bez złota, królowa pozbawi go głowy. Poza tym widziałem jego żonę. W Casterly Rock są schody, po których boi się chodzić z obawy, że utknie. Jest aż tak gruba.

Wygląda na to, że po śmierci Kevana Lannistera rządy znów objęła królowa Cersei, która wysłała Swyfta do Braavos na negocjacje z Żelaznym Bankiem. Czy już odbyła się próba walki Cersei i sąd nad Margaery? Arya nie może dalej podsłuchiwać, wraca do przebieralni.

Krwawy namiestnik rozpoczął się na cmentarzu. Kiedy karzeł wyłonił się niespodziewanie zza drewnianego nagrobka, tłum zaczął syczeć i przeklinać. Krokiem kaczki Bobono podszedł do brzegu sceny i spojrzał na nich z ukosa.
— Bóg o siedmiu twarzach oszukał mnie — zaczął, cedząc słowa.

Za Bobono pojawia się Marro w szatach Nieznajomego, z którego czoła sterczą rogi, a zęby ma w kolorze krwi. Widownia zamiera, a Arya przemyka cicha jak cień do gwardzistów Swyfta. Mężczyźni rozmawiają o zbiegłym Tyrionie, obserwując targi Marro i Bobono, którzy wymieniają kielich mający odmienić karła w bohatera bądź potwora. Mercy odmawia cichą modlitwę do Boga o Wielu Twarzach i zaczyna rozmowę. Kusi Raffa propozycją, po czym prowadzi go na zamgloną ulicę. Raff przyciska dziewczynę do ściany teatru i całuje. Arya kieruje swoją ofiarę do malutkiego pokoju, który wynajmuje. Tam przecina tętnicę udową zbira, który wpada w panikę.

Raff Słodyczek gwałtownie podniósł wzrok, kiedy długie, wąskie ostrze wysunęło się z jej rękawa. Wbiła je w jego gardło pod brodą, przekręciła i wyrwała bokiem jednym płynnym cięciem. Polał się krwawy deszcz, a światło w jego oczach zgasło.
— Valar morghulis — wyszeptała Arya, ale Raff był już martwy i nie mógł jej usłyszeć.

Mercy postanawia wrzucić ciało do kanałów, by zjadły je węgorze. Stwierdza, że będzie tęskniła za trupą Izembaro, a zamordowanie Raffa ściągnie kłopoty na Morskiego Lorda i Harysa Swyfta.

Jednakże tym będzie martwiła się później. Teraz nie było na to czasu. Muszę się spieszyć. Mercy nadal ma do powiedzenia swoją pierwszą, a zarazem ostatnią kwestię i gdyby spóźniła się na swój własny gwałt, Izembaro zażądałby jej pięknej, puściutkiej główki.

Mercy przemierza miasto kotów.

Szalone Teorie i inne teksty:

Teksty dotyczące „Wichrów Zimy”:

Dzik sugeruje zmianę władzy w Braavos. Nie wiemy dokładnie, jaki cel mają Ludzie bez Twarzy, ale wiele wskazuje na to, że Arya odwiedzi pałac Morskiego Lorda, który może udzielić azylu Harysowi Swyftowi. Poseł z Westeros prawdopodobnie nie opuści żywy Braavos. Do miasta fioletowych żagli kieruje się także Justin Massey z Tycho Nestorisem z Żelaznego Banku. Fani spekulują, czy Aryi uda się odwiedzić Tytana i świątynię czerwonych kapłanów, kto zajął się dzikimi z Hardhome przywiezionymi do Braavos przez Lyseńczyków oraz czy Izembaro współpracuje z Illyrio Mopatisem i Varysem?

Braavos nie ma księcia ani króla. Władzę sprawuje tam morski lord, wybierany przez magistrów i kluczników miasta spośród obywateli. Procedura wyborów jest zawiła i tajemnicza. Mieszkający w nadbrzeżnym pałacu morski lord dowodzi flotą wojenną, która nie ma sobie równych, a także statkami kupieckimi, których fioletowe żagle i kadłuby są częstym widokiem na wszystkich morzach znanego świata. (…) Żelaznym Bankiem nie władają jednak wyłącznie klucznicy. Również niektóre z najbogatszych i najpotężniejszych rodzin w Braavos, które osiągnęły swą pozycję znacznie później, posiadają udziały w banku, zasiadają w jego tajnych radach i mają prawo głosu w wyborach tych, którzy nim kierują. W Braavos, jak zauważyło wielu cudzoziemców, złote monety znaczą więcej niż żelazne klucze.
– Świat Lodu i Ognia –


Nie planuję omawiać rozdziałów Tyriona i Barristana z „Wichrów Zimy” z tej prostej przyczyny, że pełną analizę sytuacji w Zatoce Niewolniczej możecie znaleźć w tekstach Szalone Teorie: Oblężenie Meereen część 1 i część 2. Podcast o povie Theona możecie odsłuchać na kanale fsgk na youtube. Na czas emisji 8. sezonu „Gry o Tron” planuję zawiesić czytanie PLiO, ale nie oznacza to, że w soboty porzucimy temat cyklu George’a R. R. Martina. Wręcz przeciwnie, zajmiemy się teoriami mniej i bardziej znanymi w fandomie, o których wspominaliście w komentarzach. Do przeczytania!

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 11

 1. „Wygląda na to, że po śmierci Kevana Lannistera rządy znów objęła królowa Cersei, która wysłała Swyfta do Braavos na negocjacje z Żelaznym Bankiem.”
  yy nie wiem skąd takie wnioski przeciez:

  „Kevan suggests to Harys that he travel to Braavos and treat with the Iron Bank in person”

  1. O ile pamiętam, Kevan sugerował Swyftowi aby się udał do Żelaznego Banku w epilogu Tańca, czyli jeszcze tego samego dnia zginął. Więc Harys pewnie zdążył się dowiedzieć o śmierci swojego zięcia(przygotowania do morskiej podróży pewnie trwają kilka dni, może nawet tygodnie), potem pewnie jeszcze poczekał na wynik pojedynku. Cersei mogła w tym czasie odzyskać władzę.

 2. Chyba stąd:
  „— Jak myślisz, ile tutaj będziemy?
  — Dłużej, niż byś chciał — odpowiedział stary. — Jeśli wróci bez złota, królowa pozbawi go głowy.”

 3. 1 Lai kochana omów Tyriona i Barristana, super się ciebie czyta.
  2 Kim są ci klucznicy i jaki klucz ma Aria?

   1. Nie do końca… Klucznicy to potomkowie 23 założycieli Żelaznego Banku. W czasach, gdy rozgrywa się akcja PLIO jest ich ponad tysiąc. Jednak nie wszyscy są bogaci. Część z tych kluczników to po prostu taka braavoska „gołota”/”szlachta szaraczkowa” (nawet kolory ubrań pasują). W obecnych czasach, z racji na wspomniane zubożenie części kluczników, Żelaznym Bankiem zarządzają bogaci Braavosowie, niekoniecznie wywodzący się od założycieli Banku. Jedynym znanym klucznikiem jest występujący w rozdziale Mercy Bessaro Reyaan, przedstawiciel jednego z najbogatszych rodów.

    Znamy tylko nieliczne rody, ale podejrzewam, że w „Wichrach” dowiemy się więcej o wewnętrznej grze politycznej w Wenecji Essos. Obecnym Morskim Lordem jest Ferrego z rodu Antaryonów. Innym potężnym rodem są Prestaynowie (m.in. Luco i Moredo). Kolejnym rodem są Otharysowie. Z „Mercy” dowiadujemy się o sojuszu rodu Pranelisów z rodem Torone.

    Można podejrzewać, że do szlachty należą również rody:
    * Zalyne – Uthero Zalyne był Morskim Lordem w 111 roku od założenia Braavos
    * Fregar – Tormo Fregar według plotek zostanie wybrany Morskim Lordem po śmierci Antaryona
    * Tendyris – Oro Tendyris to bogaty kupiec, któremu na wychowanie oddano Bradamara Freya (ciekawe, co będzie, jeśli Arya spotka w Braavos Freya…)
    * Dimittis – Noho Dimittis jest wysokim urzędnikiem banku, który prowadzi pertraktacje z Żelaznym Tronem
    * Otherys – liczna rodzina wywodząca się od Bellegere i króla Aegona IV
    * Nestoris – rodzina Tycho Nestorisa, przedstawiciela Banku przy Stannisie Baratheonie

 4. A ja zapytam o Czarną Perłę, czy wiadomo o którym smoczym królu mowa? Maegor? Czy Aegon Niegodny? A może zupełnie ktos inny?

  1. Chodzi o Aegona IV, czyli Niegodnego. Pierwsza Czarna Perła, Bellegere Otherys, miała z nim trójkę dzieci: Bellanorę, Narhę i Baleriona. Od Bellanory pochodziła Bellonara, matka obecnej Czarnej Perły, Bellegere.

 5. Strażnicy nie muszą wcale znać się na niuansach polityki. Dla nich królowa to królowa, nawet jeśli jest pozbawiona wpływów mogą uważać, że to ona jest przyczyną ich podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button