Filmy

100 filmów na Dzień Kobiet

Dziś obchodzimy jeden z najważniejszych świąt w roku, jeśli nie najważniejsze. Zwykle świętujemy je z bliskimi, a te chwile relaksu często poświęcamy na seans ulubionych filmów bądź seriali. Po jakie gatunki najczęściej sięgacie? Czy są to komedie romantyczne, czarno-białe klasyki, marvelowskie serie czy może filmy animowane? Jakie seanse sprawiają Wam największą radość, przynoszą odprężenie i pocieszenie? Które z filmów widziałyście po kilka razy, ale nadal możecie obejrzeć je po raz wtóry? Czekam na Wasze komentarze. Mam też dla Was propozycje na piątkowy wieczór. Mój wybór jest subiektywny, około połowa wymienionych to komedie i animacje. Sama selekcja nie była łatwa, ale może niektóre z tytułów przypadną Wam do gustu. Wszystkim Paniom składam najlepsze życzenia w Dniu Kobiet!

Rozważna i romantyczna (1995)
 1. Rzymskie wakacje (1953)
  Księżniczka Anna przyjeżdża do Włoch. Znużona życiem pod kloszem, planami i świtą, ucieka i zasypia na ławce. Annę znajduje dziennikarz Joe Bradley, który proponuje księżniczce gościnę w swoim mieszkaniu. Zapowiada się wielki skandal… Gregory Peck, nagrodzona Oscarem Audrey Hepburn, kostiumy, muzyka, Wieczne Miasto – czy trzeba pisać coś więcej?
 2. Pół żartem, pół serio (1959)
  Jerry i Joe podpadają mafii. Bezrobotni muzycy muszą ukryć się przed gangsterami i wpadają na pomysł dołączenia do damskiej orkiestry. Uwagę Joego przyciąga Sugar Kane Kowalczyk (Marilyn Monroe)… Genialna komedia zwrotów akcji, gagów i napięć. Plus saksofon i kontrabas.
 3. Pociąg (1959)
  Przypadkowe spotkanie w jednym przedziale. Jerzy zapomniał biletu na wagon sypialny, Marta przeżywa rozstanie z chłopakiem. Na Hel droga z Warszawy daleka, więc zmuszeni sytuacją Jerzy i Marta nawiązują rozmowę… Opowieść o traumie i samotności, okraszona muzyką Trzaskowskiego.
 4. Rozważna i romantyczna (1995)
  Porywy serc w osiemnastowiecznej Anglii. Siostry Dashwood zostają zmuszone do opuszczenia rodzinnej posiadłości. W Londynie spotykają Edwarda Ferrarsa, Johna Willoughby i pułkownika Christophera Brandona. Emma Thompson, Hugh Grant, Kate Winslet, Alan Rickman… Nigdy nie mam dość tej historii.
 5. Duma i uprzedzenie (2005)
  Proza Jane Austen przeżywała przez dekadę swoisty renesans, czego efektem były miniseriale i bollywoodzki film z 2004 r. 😉 Pięć sióstr, dwóch dżentelmenów, suknie i surduty oraz cel: zamążpójście. Tylko to może poprawić los panien Bennet.
 6. Zakochana Jane (2007)
  Młoda pisarka, Jane Austen, klepie biedę. Poznaje przystojnego Irlandczyka, który początkowo wzbudza jej irytację. Inteligentny i arogancki Tom Lefroy kradnie serce Jane, która wkrótce traci szansę na korzystne zamążpójście…
 7. Zakochany Szekspir (1998)
  Will przeżywa blokadę twórczą, a właśnie otrzymał zamówienie na sztukę, która może odmienić jego karierę. „Romeo i Ethel, córka pirata” stoi w martwym punkcie, Will pije… Aż pewnego dnia na przesłuchanie przychodzi urodziwy młodzieniec, który okazuje się być piękną Violą w przebraniu.
 8. Anonimus (2011)
  Film, który ucieszył wielbicieli teorii o Szekspirze. William Szekspir był oszustem, a wszystkie jego sztuki wyszły spod pióra Edwarda de Vere, lorda Oxford. William Cecil uważał teatr za wymysł szatana, więc biedny Edward, miłośnik sztuki, miał niełatwe życie u boku królowej Elżbiety.
 9. Ania z Zielonego Wzgórza (1985)
  Kto z nas nie zna historii rudej sierotki z Avonlea, która na uniwersytecie podbiła serce młodego doktora Gilberta? Zaczęło się od marchewki, Maryli, Mateusza i Diany, a skończyło w czasach wojny. Książkową serię pochłaniałam z wypiekami na twarzy, filmy różnią się od oryginału, ale warto obejrzeć. Ku pokrzepieniu serc.
 10. Ogniem i mieczem (1999)
  Nie wiem jak u Was, ale Bohun, Skrzetuski, Zagłoba, Wołodyjowski, Podbipięta, Tuhaj-Bej i pozostali zawsze wywołują u mnie takie ciepło w środku. Na deser “Dumka na dwa serca”.

  Dobry rok (2006)
 11. Masz wiadomość (1998)
  Nowy Jork. Kate jest właścicielką małej księgarni, a jej chłopak to zapalony dziennikarz. Joe jest jednym z właścicieli megaksięgarni Fox, ma jacht, labradora i wredną dziewczynę. Znajdują się na czacie internetowym, a w tle leci uroczy soundtrack z końca lat 90. oraz najpiękniejsza Somewhere over the rainbow…
 12. Czekolada (2000)
  A gdyby tak otworzyć cukiernię w małym miasteczku, gdzie życie będzie zatruwać burmistrz i konserwatyści przeciwni travelersom? I jeszcze pomagać ludziom, narażając się na społeczny lincz? I znaleźć miłość, choć chciałoby się uciec jak najdalej?
 13. Pokojówka na Manhattanie (2002)
  Jennifer Lopez w roli Kopciuszka. Pokojówka przymierza ubrania bogaczki z apartamentu, gdy przypadkowo jej syn wyciąga ją na spacer z lordem Voldemortem. Zakochany Voldi proponuje JLo bal, choć ma na głowie kampanię polityczną i psa.
 14. Dom nad jeziorem (2006)
  Kate kupuje dom nad jeziorem. W skrzynce znajduje listy od Alexa, poprzedniego właściciela. Architekt rozkochuje w sobie doktor Kate i postanawiają się spotkać…
 15. Dobry rok (2006)
  Russell Crowe w roli brytyjskiego biznesmena, który zapomniał, jak dzieckiem był i na francuskiej prowincji pływał w basenie. W odzyskiwaniu wspomnień pomaga mu Marion Cotillard, cudowne krajobrazy oraz wino.
 16. Holiday (2006)
  W tym miejscu powinna być Garsoniera (1960), a nie film bardziej odpowiedni na święta, ale Jude Law sprawia, że Holiday można dawkować o każdej porze roku. Dwie kobiety mają dość otoczenia, mężczyzn i postanawiają na tydzień zamienić się miejscami. Bogata Amerykanka ląduje na angielskiej wsi, a brytyjska dziennikarka w Hollywood.
 17. I tak cię kocham (2017)
  Kumail jest stand-uperem, Emily uroczą studentką. On ma konserwatywną rodzinę z Pakistanu, ona czeka na wyznanie miłości i obiad z bliskimi. Nagle ich życie wywraca się do góry nogami… O filmie lepiej pisał redaktor SithFrog.
 18. P.S. Kocham cię (2007)
  Holly poznała Gerry’ego w Irlandii. Kochali się na zabój, gdy nagle jego dopadła choroba. Śmierć Gerry’ego doprowadziła do załamania nerwowego u Holly. W dniu trzydziestych urodzin znajduje pierwszy list od męża… Galway Girl Love You Till the End.
 19. Oświadczyny po irlandzku (2010)
  Anna pragnie tylko idealnego mieszkania i poukładanego partnera. Słowem wszystkiego, co stanowi przeciwieństwo jej irlandzkiego ojca. By to osiągnąć, postanawia pojechać za chłopakiem do Irlandii, oświadczyć mu się zgodnie z irlandzką tradycją i żyć długo. I szczęśliwie?
 20. Pozew o miłość (2004)
  Pierce Brosnan kontra Julianne Moore, czyli dwóch adwokatów prowadzących sprawę rozwodową o położony w Irlandii zamek. Aby zapoznać się z przedmiotem sprawy, lecą do Europy, gdzie… biorą ślub.

  Kate i Leopold (2001)
 21. Pretty Woman (1990)
  Czy to współczesna wersja Kopciuszka, czy też opowieść o nieoczekiwanym uczuciu, pozostawiam do oceny każdemu indywidualnie. Ostatnio odświeżyłam sobie historię romansu Richarda Gere z Julią Roberts i myślę, że ten film wcale się nie zestarzał. A scena na fortepianie nadal urzeka.
 22. Kate i Leopold (2001)
  Książę Leopold, żywcem wyjęty z XIX wieku, trafia przez tunel czasoprzestrzenny do współczesnego Nowego Jorku. Tam wpada na Kate, która porzuciła marzenia o księciu z bajki na rzecz reklamy margaryny. Hugh Jackman postanawia podbić serce bizneswoman.
 23. Moje wielkie greckie wesele (2002)
  Toula ma dużą rodzinę i pracuje w rodzinnej restauracji, ale czuje się samotna. Wspólnie z matką przekonuje ojca, by pozwolił jej zrobić kurs komputerowy. Zmiana otoczenia wpływa na poprawę wizerunku Touli, a co za tym idzie – wzrastają jej szansę na rynku matrymonialnym. Cudowny ojciec Touli sprawił, że doczekaliśmy się drugiej części oraz Mojej wielkiej greckiej wycieczki (filmu nie związanego z losami bohaterów wesela).
 24. Córka prezydenta (2004)
  Anna, wzorem imienniczki z Rzymskich wakacji (1953), ucieka swoim ochroniarzom, by wpaść na złodzieja z Niemiec, motocyklistę i paradę równości w Berlinie. A mówili, nie ufaj nieznajomym.
 25. Prosto w serce (2007)
  Hugh Grant podrywa Drew Barrymore na piosenkę. W tle skrzyżowanie Britney z millenialsową youtuberką, czyli Cora Corman. Od podlewania kwiatków do wspaniałego hitu, Way Back Into Love. Śpiewający Hugh ♥
 26. Dwa tygodnie na miłość (2002)
  Sandra Bullock zostaje nianią multimiliardera, choć całe dorosłe życie poświęciła na walkę z bezdusznymi korporacjami niszczącymi zabytki kultury. Do jej zadań należeć będzie m.in. wybór krawata do koszuli Hugh Granta.
 27. Narzeczony mimo woli (2009)
  Sandra Bullock mści się na młodszym odpowiedniku Hugh Granta za dobieranie krawatów, dlatego zmusza swojego asystenta do ślubu. Na Alasce odkrywa rodzinne wartości, drapieżne ptaki polujące na małe psiaki oraz babcine triki.
 28. Walentynki (2010)
  Być może w tym miejscu powinny się znaleźć Cztery wesela i pogrzeb (1994), albo Notting Hill (1999), a nie kolejna wersja To właśnie miłość (2003) czy Sylwestra w Nowym Jorku (2011). Jednak jest coś w Ashtonie Kutcherze grającym właściciela różowej kwiaciarni, co poprawia humor przy każdym kolejnym seansie. Plejada gwiazd opleciona miłosną siecią w Mieście Aniołów.
 29. Julie i Julia (2009)
  Amy Adams w roli Julii, która zakłada skromnego bloga, by relacjonować czelendż gotowania z książki kucharskiej Julii Child. Od przepisu do przepisu, przez żołądek do serca, od retrospekcji z Meryl Streep do kulinarnej uczty.
 30. Dziś 13, jutro 30 (2004)
  Jenna Rink nie chce być dłużej trzynastolatką. Gdy jej impreza urodzinowa zmienia się w koszmar za sprawą śmietanki towarzyskiej z klasy, Jenna zamyka się w schowku i wypowiada życzenie. Nieoczekiwanie budzi się jako 30-letnia kobieta sukcesu i okazuje się, że nie wszystko w jej życiu ułożyło się idealnie.

  Moja dziewczyna wychodzi za mąż (2008)
 31. Mr. & Mrs. Smith (2005)
  Kto z nas nie lubi filmów o tajnych agentach? Historia małżeństwa pracującego w konkurencyjnych firmach. Pewnego dnia dostają to samo zlecenie i okazuje się, że muszą się zlikwidować. Przy okazji remontują dom.
 32. Niania w Nowym Jorku (2007)
  Czarna Wdowa pod pseudonimem Annie zatrudnia się jako niania, by obserwować amnezję Kapitana Ameryki, który mieszka po sąsiedzku. Inwigilacja Avengersów odbywa się przy pomocy kamerek w misiach.
 33. Moja dziewczyna wychodzi za mąż (2008)
  Kiedy całe życie szukasz miłości, nagle okazuje się, że ta jedyna to twoja najlepsza przyjaciółka. Zdajesz sobie z tego sprawę w chwili, gdy prosi ją o rękę facet w kilcie. By odbić ukochaną, rzucasz pniem w zawodach dla twardzieli.
 34. Jedz, módl się, kochaj (2010)
  Liz bierze rozwód i rusza w podróż do Europy oraz Azji. Włochy, Indie, Indonezja, Julia Roberts i Javier Bardem w adaptacji książki Elizabeth Gilbert.
 35. Brzydka prawda (2009)
  Producentka telewizyjna Abby Richter ma podstępnego kota. Zwierzak włącza tv w chwili emisji programu dla uczuciowych nieudaczników. Następnego dnia prowadzący Mike Chadway zostaje zatrudniony w stacji Abby i zaczyna doradzać szefowej jak poderwać lekarza. Okazuje się być także ekspertem zakupowym.
 36. Histeria (2011)
  Romantyczna historia wibratora. Młody D’Artagnan traci pracę w angielskim szpitalu. Wielki Wróbel proponuje mu posadę w swoim gabinecie – będzie przyjmował bogate damy cierpiące na histerię. Przyjaciel lekarza, Secundus, konstruuje maszynę mającą zastąpić spracowaną dłoń pocieszyciela arystokratek. Testowane na pokojówkach i królowej Wiktorii.
 37. W starym, dobrym stylu (2017)
  Schorowani emeryci tracą oszczędności przez podstępny bank. Morgan Freeman, Michael Caine i Alan Arkin próbują oszukać FBI, klub emerytów oraz najbliższych, by ukraść pieniądze i zapewnić sobie godną starość.
 38. Baby Driver (2017)
  Baby pracuje jako kierowca. Praca dla włamywaczy bywa stresująca, a w domu czeka na chłopaka niepełnosprawny opiekun. W życiu Baby’ego najważniejsza jest muzyka, a wkrótce drugie miejsce zajmie piękna Debora… Łapcie recenzję SithFroga.
 39. Iluzjonista (2006)
  Główny bohater, Eisenheim, to syn rzemieślnika, który został iluzjonistą. Przyjeżdża do Wiednia, gdzie jego występy przyciągają tłumy. Tam spotyka ukochaną z dzieciństwa, a obecnie narzeczoną księcia Austro-Węgier…
 40. Robin Hood: Książę złodziei (1991)
  Kevin Costner, Morgan Freeman i Alan Rickman w interpretacji legendy, która obok przygód rycerzy króla Artura i trzech muszkieterów była interpretowana na wiele sposobów. Według mnie na uwagę zasługuje jeszcze Robin Hood: Faceci w rajtuzach (1993).

  Hrabia Monte Christo (1975)
 41. Ella zaklęta (2004)
  Można mieć pecha albo pijaną matkę chrzestną. Wróżka obdarowuje Ellę darem posłuszeństwa. Biedna dziewczyna odgrywa rolę Kopciuszka, a jak znawcom tej bajki wiadomo, znajdzie się książę, który sprzeda Ellę olbrzymom, elfom, wujom lub wrednym siostrom.
 42. Zaczarowana (2007)
  Zła królowa skazuje księżniczkę na banicję na Manhattanie, gdzie przyjdzie jej śpiewać w parku i leczyć złamane serce przystojnego Roberta. Plus wątek krawiecko-porządkowy z ptasią grypą w tle.
 43. Piękna i Książę (2014)
  Niemieckie filmy na Pulsie w większości stanowią udaną adaptację baśni, nie tylko braci Grimm. Historia mola książkowego, który pod przebraniem przenika do zamku księcia, by uratować rodzinę od straszliwego losu.
 44. Piękna i Bestia (2014)
  Niedawno pojawiła się filmowa Piękna i Bestia (2017), która stanowi remake animowanej Pięknej i Bestii (1991), ale to francuska wersja La Belle & la bête przyciąga uwagę ujęciami przywodzącymi na myśl malarskie cuda.
 45. Kopciuszek (2015)
  Niezależnie od wyboru wersji, czy to piękna bryluje w świecie mody, czy śpiewa w liceum, czy podrywa Robba Starka na zgrabną stopę, seans z klasycznym baśniowym schematem zawsze cieszy, gdy wredna macocha i siostry dostają za swoje.
 46. Królewna Śnieżka (2012)
  Śnieżka dołącza do zbrodniczych karłów, Julia Roberts morduje na wstępie Neda Starka, a przystojny książę giba na wpół rozebrany. W tle ryczy bestia, a oczy porażają dziwaczne stroje nawiązujące do Alicji w Krainie Czarów (2010), stanowiące kontrast do Królewny Śnieżki i Łowcy (2012), który w sequelu rozpracowuje traumę.
 47. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)
  Will Turner wiódł spokojne życie do czasu, aż na jego drodze stanął kapitan Jack Sparrow. Pierwsza część przygód korsarzy, których pokochaliśmy jeszcze mocniej w drugiej i trzeciej części. Czwarty i piąty rozdział tej historii lepiej pominąć milczeniem.
 48. Król Artur: Legenda miecza (2017)
  Jeśli jest jakiś soundtrack, który powala przy każdym kolejnym seansie tego samego filmu, to na pewno jest to ścieżka do przygód Artura w reżyserii Guya Ritchiego. Okazuje się, że Merlin może być zbędny! Film rozpracowywał redaktor SithFrog.
 49. Hrabia Monte Christo (1975)
  Chyba bardziej jest znana wersja z 2002 roku, ale to telewizyjna adaptacja z Richardem Chamberlainem zachowuje więcej wątków z książkowego oryginału. Edmund Dantes zostaje oskarżony o spiski ze stronnikami Napoleona i skazany na śmierć w Chateau If. Po latach ucieka i znajduje skarb…
 50. Trzej muszkieterowie (1993)
  Młody nastolatek ze szpadą wyzywa na pojedynek trzech rozrabiaków z królewskiej akademii. Kardynał próbuje zdetronizować króla, a tylko czterech zabijaków może powstrzymać spiski Milady de Winter. Starsze wersje, jak ta z 1993 r. i Człowiek w żelaznej masce z 1998 r. mają swój niepowtarzalny urok lat.

  Pan od muzyki (2004)
 51. Życie od kuchni (2007)
  Kate Armstrong zostaje prawnym opiekunem siostrzenicy. Nie radzi sobie z wychowaniem małej, a jako szef kuchni potrafi zasiedzieć się w pracy do późnych godzin. Na szczęście pojawia się Nick.
 52. Jeden dzień (2011)
  Emma i Dexter poznali się w Edynburgu po studiach. Przez kolejne dwadzieścia lat spotykają się w rocznicowy dzień, 15 lipca. Zaopatrzenie w chusteczki obowiązkowe.
 53. I że cię nie opuszczę (2012)
  Paige i Leo stanowili udaną parę, aż pewnego dnia w wyniku wypadku Paige traci pamięć. Leo robi wszystko, by żona na nowo się w nim zakochała.
 54. Zanim się pojawiłeś (2016)
  Lou Clark zostaje opiekunką sparaliżowanego po wypadku Willa Traynora. Podopieczny odmienia życie dziewczyny z małego miasteczka.
 55. Jutro będziemy szczęśliwi (2016)
  Samuel baluje na plaży i na jachtach, aż pewnego dnia dowiaduje się, że ma małą córkę imieniem Gloria. Dziewczynka wywraca jego świat do góry nogami. Sam układa sobie życie w Londynie, gdy nagle wraca matka Glorii.
 56. Upiór w operze (2004)
  Podziemia opery to sanktuarium Upiora zakochanego w pięknej śpiewaczce Christine. Adaptacja musicalu Andrew Lloyda Webbera.
 57. Pan od muzyki (2004)
  Clément Mathieu zostaje nauczycielem w ośrodku dla trudnej młodzieży. Wprowadza urwisów w świat muzyki. Soundtrack pozostaje z nami na wiele lat po seansie.
 58. Znamię (2002)
  Żona doktora Joe ginie w wypadku w Wenezueli. Od tamtej pory prześladują go wspomnienia. Ciała Emily nie odnaleziono, a pacjent wybudzony ze śmierci klinicznej mówi Joe, że Emily próbuje nawiązać kontakt z mężem…
 59. Billy Elliot (2000)
  Rodzina Billy’ego to górnicy. Ojciec planuje karierę bokserską syna, brat dokucza, a sam Billy marzy o balecie. Pani Wilkinson śni o Billym tańczącym w Królewskiej Akademii Tańca.
 60. Dom dusz (1993)
  Gdy myślę: Meryl Streep, Jeremy Irons, Glenn Close, Winona Ryder, Antonio Banderas i Hans Zimmer, w mojej głowie pojawiają się kadry (i muzyka) z Domu dusz. Esteban, ubogi właściciel plantacji, robi wszystko, by zrealizować swoje marzenia. Obserwujemy losy Estebana na przestrzeni lat, gdy zmienia się w okrutnego polityka i nieomal traci wszystko…

  Sindbad: Legenda siedmiu mórz (2003)
 61. Planeta skarbów (2002)
  Jim Hawkins próbuje wymknąć się gwiezdnej policji, pomóc matce w prowadzeniu karczmy i dorosnąć bez wsparcia ojca. Pewnego dnia do gospody przylatują piraci szukający mapy wiodącej do skarbów legendarnego kapitana Nataniela Flinta…
 62. Sindbad: Legenda siedmiu mórz (2003)
  Bogini Eris kradnie śmiertelnikom magiczny artefakt, Księgę Pokoju. W rabunek wrabia pirata Sindbada. Proteusz ratuje przyjaciela od śmierci, ale Sindbad musi odszukać Księgę. Nie ma lekko, bo gadziny z mitologii próbują go zjeść.
 63. Nowe szaty króla (2000)
  Cesarz Kuzco żyje w azteckiej piramidzie, wyzyskując poddanych. Yzma postanawia pozbyć się władcy i zamienia go w lamę. Uważajcie na wiewiórki!
 64. Herkules (1997)
  Hades w roli Stannisa, Zeus jako Bobb, Herkules wciela się w Edrica Storma. Jest też karzeł i megiera, która pogrąża JPK. „Przybyłem, zobaczyłem, zapaliłem”.
 65. Anastazja (1997)
  Cudem ocalała z pogromu Romanowów księżniczka Ania wyrusza do Francji, by odnaleźć babcię.
 66. Aladyn (1992)
  Życie złodziejaszka z małpą obfituje w zaskakujące zwroty akcji, gdy na swojej drodze spotykają złego czarnoksiężnika z gadającą papugą. W pakiecie z lampą wpada niezrównoważony dżin, tygrys, sułtan, księżniczka i bogactwo.
 67. Mulan (1998)
  Zamiast make-upu i wymyślnych fryzur woli galopować na koniu. By ocalić ojca od śmierci, przebiera się za faceta i wstępuje do armii. Nic dziwnego, że bogowie zesłali jej do opieki świerszcza i smoka.
 68. Atlantyda – zaginiony ląd (2001)
  Milo James Thatch pracuje w kotłowni muzeum. Marzy, by być jak dziadek i podróżować. Gdy odkrywa położenie zaginionej Atlantydy, nikt nie chce sfinansować wyprawy do czasu, aż pojawia się dawny przyjaciel dziadka.
 69. Mój brat niedźwiedź (2003)
  Stara indiańska legenda i piosenki. Kenai zostaje zamieniony w miśka i musi znaleźć sposób na powrót do ludzkiej postaci. Łosie grają w zgadywanki.
 70. Odlot (2009)
  Carl Fredricksen sprawia wrażenie zamkniętego w sobie starca, który załamał się po śmierci żony i nie darzy sympatią skautów. Nic bardziej mylnego. By spełnić marzenie, odlatuje do Ameryki Południowej.

  Spirited Away: W krainie Bogów (2001)
 71. Spirited Away: W krainie Bogów (2001)
  Chihiro i jej rodzice gubią się podczas przeprowadzki w wielkim lesie. Dziewczynka trafia do magicznego hotelu, gdzie najmniejszym zagrożeniem wydaje się być kierowniczka Baba Jaga Yubaba. Urokliwy, zachwycający, oszałamiający za każdym seansem mistrzowski popis Hayao Miyazakiego.
 72. Ruchomy zamek Hauru (2004)
  Staruszka Sophie trafia do domu czarnoksiężnika, gdzie zawiera pakt z ogniowym demonem. Dziewczyna zaklęta w starą kobietę postanawia także pomóc Hauru, a wokół szaleje wojna. Nie potrafię zdecydować, który film Hayao Miyazakiego jest lepszy.
 73. Strażnicy marzeń (2012)
  Jack Frost, psotnik z ludowych podań, zostaje wplątany w międzynarodową aferę dentystyczną. U jego boku zobaczymy m.in. Norda (św. Nikolasa), Zająca Wielkanocnego, Wróżkę Zębuszkę, Władcę Snów i Pana Mroka. Pamiętajcie, że nie warto zatrudniać Yeti do kolorowania zabawek.
 74. Krudowie (2013)
  Ogień odmienia życie rodziny jaskiniowców, która dotąd prowadziła ustabilizowany rytmem dobowym żywot. W tle grasuje wielki koteczek i babcia.
 75. Wielka Szóstka (2014)
  Hiro Hamada marnuje intelekt na walki robotów. Brat namawia Hiro na wstąpienie na wydział robotyki, co kończy się katastrofą. Policja w SanFranTokyo nie umie łapać przestępców, więc Hiro musi zebrać drużynę…
 76. Vaiana: Skarb oceanu (2016)
  Nie znajdziemy tu bogów z polinezyjskiej mitologii, ale za to poznamy Thora Mauiego z magicznym majchrem, szalonego koguta i plemienną księżniczkę z zacięciem do piractwa.
 77. Kubo i dwie struny (2016)
  Opowieść o Kubo, który opiekuje się mamą i snuje muzyczne historie. Los i bogowie sprawiają, że Kubo musi odnaleźć legendarną zbroję. Jego towarzyszami zostają małpa i świerszcz. Cudowna, poklatkowa animacja, którą opisywał SithFrog.
 78. Zaplątani (2010)
  Gdy Flynn ucieka przed pałacowymi strażnikami, znajduje schronienie w wieży nieco szalonej blondynki z ekstremalną fryzurą. Zaczyna prześladować go koń i kameleon, więc Flynn wdaje się w koncert z bandytami, a na deser poluje na niego czarownica.
 79. Jak wytresować smoka (2010)
  Wiking Czkawka próbuje iść w ślady ojca i eksterminować valyriańskie potwory. Z marnym skutkiem, gdyż ustrzelony przez chłopca smok przeżywa i daje się oswoić.
 80. Ratatuj (2007)
  Każdy szczur wie, że najlepsza kuchnia to francuska kuchnia. Dlatego Remy próbuje podbić Paryż swoim kulinarnym talentem, wykorzystując do tego celu nieco ciapowatego pomywacza.

  Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (2002)
 81. Poszukiwacze zaginionej Arki (1981)
  Młody, przystojny i archeolog. Nosi charakterystyczny kapelusz oraz bicz u pasa. Nic dziwnego, że Marion Ravenwood straciła dla niego głowę. Indy grasuje w Egipcie, by ocalić świat przed nazistami. Najlepszy z filmów o profesorze Jones.
 82. Asterix i Obelix kontra Cezar (1999)
  Zarówno komiksy, jak i filmy animowane o galijskiej wiosce stawiającej opór Cezarowi od lat zachwycają. Wersja z końcówki XX wieku jest chyba najlepiej oddającą klimat komiksów, w tle gra urokliwa ścieżka dźwiękowa. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (2002) zasługuje na osobną wzmiankę. Należy oglądać tylko i wyłącznie z polskim dubbingiem oraz powtarzać seans z równomierną częstotliwością 😉  „Jak zmniejszę ilość batów, będziecie się obijać i nie skończymy na czas, a wtedy ja ekspresem do krokodyli!”.
 83. Narzeczona dla księcia (1987)
  Ta historia zawiera wszystko, czego potrzebuje widz: epickie pojedynki na szpady, nieoczekiwane zwroty akcji, tortury, księcia i pirata, piękną w opałach, olbrzyma i przebiegłego konusa, pościgi i zemstę, bagna i zamki, króla i uzdrowiciela, rozstania i powroty…
 84. Mumia (1999)
  Nie tylko księżniczki w wieżach bywają niebezpieczne, o czym przekonał się młody żołnierz Rick O’Connell. Bibliotekarka z Egiptu wplątuje go w poszukiwanie starożytnych skarbów, co kończy się uwolnieniem mumii kapłana Ozyrysa.
 85. Gladiator (2000)
  Legendarny soundtrack + Russell Crowe + Rzym i Kommodus = zachwycający majstersztyk, który nawet po niemal dwóch dekadach od premiery zbija z nóg. Recenzja SithFroga.
 86. Pompeje (2014)
  Ale to już było… powiedzą fani Gladiatora. Nie do końca, bo tu mamy wulkan, wyścig z czasem, piękne konie i zakazaną miłość. Muzyka mniej magiczna niż w hicie Ridleya Scotta.
 87. Książę Persji: Piaski czasu (2010)
  Dastan, bohater gier komputerowych, trafił na duży ekran. W Piaskach czasu zostaje wplątany w morderstwo przybranego ojca, króla Persji. Na dodatek walczy ze strusiami i oporną kapłanką.
 88. Nieustraszeni bracia Grimm (2005)
  Wilhelm i Jakub Grimm zostają zdemaskowani jako oszuści. Muszą wcielić się w rolę, którą sami wybrali i jako pogromcy upiorów ruszą do zaczarowanego lasu.
 89. Liga niezwykłych dżentelmenów (2003)
  Allan Quatermain, Kapitan Nemo, Niewidzialny człowiek, Tomek Sawyer, Dorian Gray, Dr Henry Jekyll, Mina Harker kontra Fantom. Ekranizacja dużo gorsza niż komiks, ale i tak warto zobaczyć dżentelmenów oraz damę w akcji.
 90. Maska Zorro (1998)
  Ile filmów i seriali powstało o zamaskowanym mścicielu uciśnionych, tyle wersji życiorysu Don Diego de la Vegi. W tej z 1998 r. Diego mści się na Montero za zabójstwo żony i porwanie córki, a pomaga mu w tym młodszy model. Scena w stajni bawi za każdym razem.

  Obłędny rycerz (2001)
 91. Obłędny rycerz (2001)
  Najważniejszy film z Heath Ledgerem? Prawdopodobnie tak. Giermek William Thatcher przyjmuje tożsamość rycerza i spektakularnie zwycięża w kolejnych turniejach, podpadając hrabiemu Adhemarowi. Nie wiem, czy lepsza piosenka Queen w prologu, czy monolog Kate o miłości. Każda z postaci to scenariuszowa perełka.
 92. Smokiem i mieczem (2004)
  Jerzy smoka ubił, w to nie wątpi żaden znawca legendy. Przed tym niecnym uczynkiem zdarzyło mu się spotkać Maura, księżniczkę, wielbiciela lukrecji oraz Czarnego Rycerza. Ciężki jest żywot świętego.
 93. Co robimy w ukryciu (2014)
  Wampiry nie mają lekko, tym bardziej w dobie postępującej technologii. W świat elektroniki może wprowadzić je tylko ciepły człowiek. Taika Waititi pokazuje kunszt, który po latach został doceniony i doczekał się pełnometrażowej wersji, a wkrótce pojawi się także serial. Viago, Deacon i Vladislav to najlepsze trio nieumarłych ever.
 94. Skarb narodów (2004)
  Nicolas Cage już po seansie Twierdzy (1996) czy Adaptacji (2002) przyciągnął moją uwagę, a jego rola Bena Gatesa smarującego cytryną najważniejszy amerykański dokument jest moją ulubioną. Na ekranie także Jon Voight, Diane Kruger, Sean Bean i Harvey Keitel.
 95. Sherlock Holmes (2009)
  Serialowy Sherlock nie przebije filmowego. Duet Robert Downey Jr. i Jude Law, neurotycznego socjopaty i poukładanego doktora, to majstersztyk. Oglądanie Sherlocka ze skrzypcami zawsze poprawia humor, szczególnie zaserwowane przez Guya Ritchiego.
 96. Gwiezdny pył (2007)
  Septimus próbuje przejąć tron po zmarłym ojcu, a w kolejce przed nim jest jeszcze kilku braci. Plany krzyżuje mu młody Tristan, czarownice i podniebni piraci. Ujęcia czarują widza nawet przy dwudziestym seansie. Idealny odstresowywacz.
 97. Podniebna krucjata (1994)
  Poddani rycerza na włościach przejmują statek kosmiczny w noc poślubną suwerena. Postanawiają ruszyć nim na krucjatę. Świeżo poślubiona pani dołącza do eskapady, a z nią wierny minstrel, zakonnik i dwaj kaci. Książkowy oryginał lepszy, ale film bawi równie mocno.
 98. Watchmen. Strażnicy (2009)
  Zmęczeni seriami Marvela i DC? Zapraszam na seans najlepszego filmu o superbohaterach, jaki kiedykolwiek powstał. Nie wierzycie? Przeczytajcie recenzję.
 99. Strażnicy Galaktyki (2014)
  Mój ulubiony film Marvela. Pełnokrwiste postaci, interesujące lokacje nie zabijające widza efektami specjalnymi, gagi, zwroty akcji i ta muzyka… Wszyscy jesteśmy Grootem!
 100. Władca Pierścieni (2001-2003)
  Tylko wersja reżyserska, z odpowiednim zaopatrzeniem w jedzenie i napoje, najlepiej całą trylogię obejrzeć na raz. Dla Gondoru, dla Faramira i Aragorna, szarży Rohirrimów, dla Rivendell i oczywiście dla hobbitów!

Kolejną setkę zapewne otwierałyby: Avatar, Tristan i Izolda, Braveheart, Aleksander, John Carter, Pulp Fiction, Iniemamocni, Mroczne miasto, Łowca androidów, Monthy Python i święty Graal, Wonder Woman… Nie sposób wybrać idealnych czasoumilaczy na to wyjątkowe święto. Udanego seansu i jeszcze raz wszystkiego najlepszego, drogie Panie! Panowie, dbajcie o swoje kobiety! 🙂

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 23

  1. Pamietam te dyskusje z dziewczynami, Bohun czy Skrzetuski. Oczywiście Bohun wygrywał. Ja jako jedyna nie kochałam żadnego z nich tylko księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Cudowny był, mimo że troche stary. Najlepszy jego moment to jak się modlił. Jak obiecywał Matce Boskiej, że bunt w krwii utopi. Miodzio <3

   1. Prawdziwy Wiśniowiecki w czasie buntu Chmielnickiego miał raptem 36 lat i był niewiele starszy od pierwowzoru Skrzetuskiego. Nie da się jednak ukryć, że kreacja pana Seweryna była jednym z wielu plusów niesłusznie krytykowanego Ogniem i Mieczem.

    1. Chyba sobie jeszcze raz przeczytam. Mało paniętam, Sienkiewicz ma trudny dla mnie styl mimo, że sama mam na nazwisko Sienkiewicz.
     Znam fakty historyczne o Wiśniowieckim i go uwielbiam

 1. O tak! Bohun na zawsze w moim serduszku <3 I Anastazja i Duma i uprzedzenie! I Herkules też! 😀

 2. lista nienajgorsza, sprawdzając tekst w oko mi wpadły dwie pozycje, które pewnie obejrzę 😛
  a od siebie polece the dreamers ^^

 3. Najważniejsze święto, bo raz do roku nie musisz sprzątać i zmywać. Wielkie mi rzeczy.
  Ciekawe czy w niedziele też tyle szumu będzie na fsgk

  1. Kolego AldE, czemuż tak buraczysz? Koleżanki Cię w szkole szarpały za warkocze, czy co? Dzień kobiet to ładna okoliczność, mieliśmy pomysł na związany z tym tekst, a Ty robisz jakieś nieeleganckie wycieczki w stronę Lai bez cienia powodu. Weź się wytłumacz.
   A przy okazji możesz mi wytłumaczyć o co chodzi z niedzielą, bo nie kojarzę co to za święto wypada.

 4. Nie ma to jak malownicza opowieść o dziewczynce pracującej w burdelu na Walentynki. 😀

 5. Annie Hall, Kiedy Harry poznał Sully, Cztery wesela i pogrzeb- te komedie romantyczne na pewno powinny znaleźć się na liście. Kiedyś bardzo polubiłem Buntownika z wyboru, świetny Matt Damon, oscarowa rola Robina Wlliamsa i scenariusz, urocza Minnie Driver. Jak już zapomnę fabułę za jakiś czas to muszę obejrzeć ponownie. Świetny film. Z klasyki jeszcze Absolwent, ostatnia krucjata zamiast poszukiwaczy, Imperium Kontraatakuje, skazani na shawshank, Truman show, Chłopaki nie płaczą… Można tak wyliczać wiele.

 6. Dlaczego filmowy Sherlock miałby przebijać serialowego? W mojej opinii sama bardzo dobra rola Roberta nie wystarcza, bo wszystkie inne postaci były nijakie, a fabuła niezbyt interesująca. Kontynuacja była lepsza, ale nadal półkę niżej niż naprawdę znakomity serial.

  1. Miranda Otto jako Eowina z Władcy Pierścieni, konkretnie z Powrotu Króla, scena z uczty w Rohanie

 7. Świetna lista, Lai, pod wieloma propozycjami się podpisuję, niektórych nie znam i, skoro polecasz, chętnie sprawdzę. Od siebie dorzuciłabym „Dzień Świstaka”, „Rob Roya”, „Księcia w Nowym Jorku” i disneyowskiego „Dzwonnika z Notre Dame”.

  1. A, no i jeszcze „Prawdziwe kłamstwa” i „Wojna państwa Rose”. Ku przestrodze.

 8. Może to mało babskie, ale ja wolę jak się krew leje, sceny walki, a najlepiej fantasy! To jest seans?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button