KsiążkiSeriale

Debaty Małej Rady: Pytania wakacyjne

W dzisiejszym odcinku Debat Małej Rady postaramy się nieco odprężyć i pomyśleć o stworzonym przez Martina świecie nie jako arenie starć pomiędzy mniej lub bardziej nikczemnymi postaciami, ale jako urokliwej lokacji wakacyjnej.

Ale nim do tego przejdziemy – parę słów podsumowania na temat poprzedniej edycji. Udało mi się chyba dobrze trafić z pytaniem, bo dyskusja była wyjątkowo burzliwa. Choć wynik głosowania chyba tego nie odzwierciedla.

Na pytanie „Czy Littlefinger wie kim byli rodzice Jona Snow?” odpowiedzieliście w sposób następujący:

 • Nie 73.03% – ( 704 głosy )
 • Tak 26.97% – ( 260 głosów )

Tym samym jasne stało się, że większość z Was nie podziela moich (bardzo luźnych) podejrzeń dotyczących możliwej wiedzy Littlefingera. Koronnym argumentem używanym przez przeciwników tezy był fakt, że Baelish nie uczynił z tej wiedzy żadnego użytku. Choć miał ku temu sposobność i motywację.

Przy okazji dyskusji udało nam się częściowo odsłonić możliwy błąd George’a R.R. Martina związany z nieuzasadnioną nieobecnością (a może raczej – prawdopodobną nieobecnością) Tullych na turnieju w Harrenhal. Wszystkie powody dla których lord Hoster mógł odmówić udziału w turnieju udało nam się odrzucić.

No dobrze, ale dość już rozmowy o poprzednim głosowaniu. Zachęcam do zapoznania się z dyskusją, ale teraz przejdźmy już do dzisiejszych pytań. Celowo piszę pytań, bo chciałbym dziś postawić przed Wami aż 3 różne kwestie. Zaczniemy bardzo wakacyjnie.

W której z krain Westeros chcielibyście spędzić letnie wakacje?

[yop_poll id=”142″]

 

Ale wakacje to przecież nie tylko wygrzewanie się na skalistych plażach Żelaznych Wysp. To również zwiedzanie. A świat Martina aż roi się od turystycznych atrakcji. Powiedzcie mi zatem…

Który z Cudów Świata chcielibyście zobaczyć na własne oczy?

Bierzemy pod uwagę zarówno oficjalną listę znanych cudów (siedmiu spośród dziewięciu), jak i miejsca, co do których możemy tylko spekulować, że znalazły się na liście.

[yop_poll id=”143″]

 

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Tak jest również z wakacjami. Niektóre postaci znane nam z kart powieści postanowiły w pewnym momencie zniknąć. Odpocząć. Udać się na urlop. Jak myślicie…

Która z „zaginionych” postaci jako pierwsza pojawi się w „Wichrach zimy”?

Bierzemy pod uwagę tylko postaci, które widzieliśmy „na własne oczy” w książkach. Nie bierzemy pod uwagę postaci zaginionych wcześniej oraz tych, których los został (przynajmniej z dużym prawdopodobieństwem) wyjaśniony. Chodzi tylko i wyłącznie o znane postaci, które znikły nam z oczu i których los owiany jest (mniejszą lub większą) tajemnicą.

[yop_poll id=”144″]

 

Miłego głosowania!

Related Articles

Komentarzy: 36

 1. Mieszkam w Beskidzie wyspowym także wakacje na północy czy w dolinie odpadają, pozostaje dorn 😉 oczywiście mur i czarna ryba.

 2. Ciekawe ile lat trwałyby średnio „letnie wakacje” w Westeros 😀 Oczywiście, że Północ – latem jest nawet szansa, że nie będzie śnieżyć. Lorasa pewnie szybko znowu zobaczymy, ale Blackfish może pojawić się już w prologu.

 3. Chętnie odwiedziłbym Dorne, ale latem ze względu na temperaturę może być tam nie do wytrzymania (zakładając, że chce się przemieszczać po całej krainie, a nie tylko siedzieć w ogrodach Słonecznej Włóczni 😛 ), dlatego oddaję głos na Dorzecze. Urokliwe wzgórza, pagórki, pola i rzeki, a do tego kilka efektownych zamków – Riverrun, Harrenhall, Bliźniaki. Idealne miejsce na letnie wakacje 🙂

  Cud świata, który chciałbym zobaczyć na własne oczy – zdecydowanie Mur!

  Jest szansa, że Blackfish pojawi się już w prologu więc poszedł głos na niego.

  Przy okazji:
  „Ale wakacje to przecież nie tylko wygrzewanie się na skalistych plażach Żelaznych Wysp.”

  Ktoś tu chyba sugeruje, jak głosować w pierwszej ankiecie 😛

 4. Długo się zastanawiałem czy Reach czy Dorne bo ogólnie na Arbour bym chciał No ale jak wakacyjnie to Dorne bo plaża, słońce, dornijskie wino i bigamia z bękarcicami ? a później dla ochłody wycieczka na mur i po drodze odwiedziny u Blackfisha, chociaż obstawiam że Loras wróci szybciej.

 5. Brakuje mi rejsu w stylu Krasnala po królowej rzek i pływania z żółwiami 🙂 Dorne Mur Loras

 6. Dorne – ciepełko, piasek, paląca papryka, jaja, dornijskie wino i dornijki <3

  Mur – o większości tych essoskich cudach ledwo czytałem (zakładam że wystąpiły w ŚLiO) – ale Mur to jednak Mur.

  Tyrek – Martin chyba potwierdził, że pojawi się w Wichrach i mam wrażenie że może to być bardzo szybkie pojawienie się. Obstawiam prolog związany z akcją z dorzeczem.

 7. Reach chyba ma najwięcej do zaoferowania w kwestii zwiedzania :3
  No i najfajniejsze królestwo do życia, także na wakacje pewnie też.
  Są góry, są plaże, są zabytki.
  No żyć nie umierać

  1. Dokładnie, szczególnie, że Stare Miasto wydaje się być najbardziej interesującym miejscem w całym Westeros.

 8. Nie przepadam ani za zbyt chłodną, ani zbyt gorącą pogodą, a góry to też niekoniecznie moja bajka, więc wakacje spędziłabym w Dorzeczu.

  Mur mogę sobie obejrzeć w każdej chwili, wystarczy wyjrzeć przez okno 😉 A tak poważnie, wybrałabym Wysoką Wieżę, ponieważ interesuje mnie Stare Miasto jako takie, więc i wszystko, co ma do zaoferowania (oraz odkrycia :)).

  Obstawiam Blackfisha, ze względu na obecność Jeyne Westerling w prologu.

 9. Zagłosowałem na Blackfisha, bo raz, że jest w gronie ulubionych moich postaci z PLiO, dwa ma dość spore szanse na (bojowe) uczestnictwo w prologu. Jeśli jednak go w nim nie będzie, to stawiałbym na Aurane’a Watersa,
  [spoiler] który już jest wzmiankowany w jednym z opublikowanych rozdziałów Arianne w Wichrach.[/spoiler]

 10. Wakacje na pewno chciałabym spędzić w Reach – ogromny obszar,z tego co pamiętam wielkością ustępuje tylko Północy (ale mogę się mylić) więc jest co zobaczyć. Szczególnie Wysogród z najprawdopodobniej najpiękniejszym zamkiem w całych Siedmiu Królestwach. Mało tego Stare Miasto z Cytadelą, gdzie mamy największy zbiór zwojów i ksiąg ♥ (miłość mola książkowego) i pełno tajemnic do odkrycia. Do tego dochodzi wyspa Arbor słynąca z najlepszego wina i Horn Hill (po prostu chciałabym zobaczyć gdzie wychował się Sam i słynny miecz jego Pana Ojca). Dodatkowo jest to teren na, którym znajdę wszystko – morza, góry, rzeki itd. 😀

  Z cudów Martinowskiego świata ciężko mi było w sumie wybrać, ale ostatecznie postawiłam na Potrójne mury Qarth, bo przy okazji chciałabym zwiedzić to miasto, które w moim odczuciu jest i tajemnicze i urokliwe. Na drugim miejscu na pewno byłby Tytan z Braavos i zahaczenie o Dom Czerni i Bieli 🙂

  Ostatni wybór to oczywiście Blackfish,ale nie wykluczam też Rickona.

  PS Super debata!

 11. Szkoda, że do cudów świata nie zalicza się Orlego gniazda. No nic nadrobię to wakacjami w Dolinie. Jeżeli chodzi o pozostałe to przejście całego muru i biesiadowanie w fortach nocnej straży byłoby nie lada przeżyciem. Ale zaintrygował mnie również pałac tysiąca pokoi, z tego powodu, że go nie pamiętam, czy znajdę go tylko w świecie lodu i ognia, czy w lekturze sagi też? Z góry dzięki za informacje.

  1. Obecnie znajdziesz go w częściach w Vaes Dothrak. Znajdował się w Sarnorze i jest wspomniany w ŚLiO.

   1. Przeciez dokladnie to samo powiedzial 😉 a pytal sie czy znajdziemy go gdzie indziej jak w ŚLiO. Odpowiedź brzmi: ,,nie”

    1. Nie zgadzam się. Nie wspomniał o częściach w Vaes Dothrak 🙂 Mogłem dodać tylko między „w” i 'ŚLiO”.

 12. Zdecydowanie dolina. Turnieje najlepszych rycerzy, dobre jedzenie, piękne góry i niezapomniane widoki. Można też ujrzeć wiele historycznych miejsc związanych z Andalami i poszukiwanie pierwszych znaków pojawiania się siedmiu w Westeros ( taka mini pielgrzymka 🙂 )

  Największy cud który pragnąłbym ujrzeć to pięć fortów. Są jednym z najdalszych obiektów na mapie świata wiec nawet maestrzy nie wiedzą o nim wiele. Do tego ich wielkość ( podobno są nawet większe niż mur jeśli dobrze pamiętam) oraz mroczna otoczka powstania(celu?) i historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa.

  Co do zaginionych postaci nie mam zdania.

 13. Nie wiem jak wy, ale ja już obejrzałem wystarczająco Westeros w PLiO. Oddałbym całe pieniądze świata by zobaczyć wszystkie Wolne Miasta, Quarth, Yi-TI, czy morze Jadeitowe.

 14. Czy ktoś jeszcze wahał się między gorącym Dorne a chłodną Północą? Ostatecznie zaznaczyłam to pierwsze, bo bardziej egzotyczne, choć wystarczająco siedmiokrólewskie, ale z cudów Mur, bo tyle się o nim naczytałam!
  Z postaci wybrałam Oshę, bo widzi mi się rozdział z jej punktu widzenia. Rickona tak dawno nie było, że to już „przesada”, ale wątpię w jego POV.

 15. Cud- Mur, nie ma wątpliwości.
  Bohater- jako, że pow prologu nie dożywa do końca, więc wolałbym żeby to nie był Blackfish. Prolog Lorasa byłby ciekawy
  Wakacje- a gdzie są najfajniejsze góry? Chyba w Dolinie, więc głos na Dolinę. Brak w ankiecie Asshai 🙂

   1. Asshai brakuje jako miejsca na wakacje 🙂 Czemu Loras nie może być povem, choćby tylko w prologu?

    1. skad loras mialby sie wziac w dorzeczu? sa na to wieksze szanse niz pojawienie sie tam blackfisha? nie sondze

  1. A to nie jest przypadkiem tak że povami w prologu są tylko maesterzy albo osoby przebywające za murem ?? A pytanie jest kto pojawi się pierwsza ale nie od razu w prologu ?

   1. Wiem, ale stawiam, że to się połączy. No i to byłby wg mnie bardzo ciekawy pomysł narracyjny. W UdW był uczeń maestera, więc są wyjątki 🙂 Inna rzecz, że mój typ się nie sprawdzi, skoro w prologu pojawia się Jeyne Westerling, Loras ma do niej daleko. Więc kto? Może jednak Blackfish.

  1. Jak lubisz piratów to polecam serial Black Sails (Piraci) 🙂 myślę że mało znany serial szerszej publiczności a szkoda bo serial jest świetny, polecam

 16. Ja bym jednak wolała podróż do miejsc jak najbardziej tajemniczych, dlatego Pięć Fortów. A wakacje w Reach ze względu na klimat i bujne okoliczności przyrody.

 17. Najchetniej zobaczyl bym mur i sie z niego odlal jak Tyrion ale i tak samo jak Tyrion dlugo bym tam nie zabawił. Jednak uwielbiam wspaniale widoki i duze wysokości. Wiec na wakacje najchetniej wybralbym sie do Orlego Gniazda.
  Quathie to najbardziej intrygująca postac z listy wymienionych wiec to jej najszybszego powrotu oczekuję

 18. Najchętniej zwiedziłabym całe Westeros ale wybrałam Północ (cóż zawsze miałam słabość do Starków), dalej wybrałam Mur chodz Pięć Fortów w Essos też fajnie brzmi. Trzecie pytanie nie wiem nie czytałam książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button