Książki

Debaty Małej Rady: Niewyjaśnione tajemnice (część 1 – zagadki historyczne)

Ostatnia runda Debat Małej Rady przyniosła nam dość ciekawe rozstrzygnięcie.  Jak pewnie dobrze pamiętacie, prosiłem Was o wyobrażenie sobie sytuacji, w której Stary Niedźwiedź, Jeor Mormont, powraca żywy z wyprawy na Mur. Wkrótce jednak staje przed takimi samymi dylematami jak te, które dręczyły jego następcę. Będzie musiał ułożyć sobie jakieś relacje z królem Stannisem i jego kapłanką oraz zdecydować o losie Dzikich. Czy w podobnych okolicznościach Jeor Mormont podjąłby takie same decyzje jak Jon Snow? Zdania są podzielone, ale większość uważa, że… nie.

Na pytanie o to, czy Jeor Mormont udzieliłby Stannisowi wsparcia (rozumianego jako współpraca w walce z Boltonami i Żelaznymi Ludźmi), odpowiedzieliście następująco:

 • Nie 54.61% – ( 314 )
 • Tak 45.39% – ( 261 )

Z kolei odpowiedzi na pytanie o to, czy Jeor Mormont przyjąłby Dzikich na Murze, ukształtowały się następująco:

 • Nie 51.4% – ( 293 )
 • Tak 48.6% – ( 277 )
Niewyjaśnione tajemnice

Ale dość już o Mormoncie. Przejdźmy do dzisiejszego tematu. Chciałbym zapytać Was o to, które z tajemnic pozostawionych przez Martina w książkach, zostaną – Waszym zdaniem – w należyty sposób wyjaśnione przez Martina. Czy sądzicie, że pisarz ma dla nas w zanadrzu odpowiedzi? A może wyjaśnienie tajemnic byłoby ze szkodą dla opowiadanej historii i lepiej pozostać w sferze domysłów? W pierwszej części ankiety chciałbym poznać Wasze zdanie na temat najważniejszych zagadek historycznych, to znaczy poprzedzających wydarzenia z PLiO co najmniej o 200 lat. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że można byłoby skompilować listę pięć razy dłuższą, ale chyba warto skoncentrować się na tych elementach, które mogą mieć znaczenie dla sposobu odczytywania całej treści książek. Macie od 1 do 12 głosów. Czekam na Wasze odpowiedzi!

[yop_poll id=”288″]

Related Articles

Komentarzy: 22

 1. Aha, na wypadek, gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi z „wydłużonym czasem”. Określam w ten sposób problem o którym w książkach wspominano, a wynikający z nierealistycznie długich odstępów czasu w najstarszej historii Westeros.

 2. Oddałem głos na 4 pierwsze, bo moim zdaniem dostaniemy jakieś wskazówki i poszlaki dotyczące wątków „magicznych” – bo jeśli cykl jest niejako podzielony na 3 (wojna o tron, pokłosie i walka z Innymi) to te wątki dotyczące Białych Wędrowców prawdopodobnie będą eksplorowane – i to może nawet przez wizje Brana Starka. Ale nim nie dostaniemy do rąk „Wichrów Zimy” to sobie możemy pospekulować.

   1. Ironia…?
    Bo jest ;), jak kojarzę, w rozdziale Brana (?). Historia o trzynastym lordzie dowódcy NS i jego ukochanej białej zjawie-kobiecie.

 3. Przecież o nocnym królu wiadomo tyle ile trzeba w zakresie PLIO – co by to rozwinięcie miało wnieść?

 4. Ja wciąż sądzę, że Inni są powiązani z Krwawnikowym Cesarzem i jego świtą, którzy przekombinowali z mocą i walką o nieśmiertelność, są nieśmiertelni, ale przeklęci do formy Innych. W poszukiwaniu mocy zniszczyli przypadkowo/umyślnie księżyc, czym wywołali pyłową Dlugą Noc. Azor znalazł na nich jakiegoś haka i udało mu się ich przegonić z Essos, a potem przez całe Westerros, aż na daleką północ.

  1. Ale o tym dowiemy się nie z samego cyklu, a jakiegoś legendarium. Natomiast z PLiO dowiemy się tylko tyle, ile się już domyślamy, czyli celu budowy Muru.

  2. Podoba mi się ta teoria, choć raczej wątpię, że Martin zafunduje nam tak daleko posuniętą kosmologię świata PLiO.

 5. Dowiemy się wszystkiego związanego z Targami, ewentualnie Valyrią, może coś o budowie muru. Reszty nie, bo Martin nie napisze wichrów zimy, a jedynie kolejne książki związane z Targami i miejscem narodzin tej dynastii. Martin widocznie woli te „klimaty”.

  Tak, wolę się mylić i pozytywnie „rozczarować” niż ciągle naiwnie wierzyć w ukończenie pieśni lodu i ognia i pozwolić narastać frustracji związanej z nowymi wymówkami Martina.

  1. „Martin widocznie woli te “klimaty”

   Wichry ukończy, po czym natychmiast wkracza na front House of the Dragon co już zapowiedział.Wiec kolejne 5 lat bez „Dream of Spring” w plecy 😀

   1. To się pan Martin musi sprężać, bo za House of Dragon HBO chce się zabrać od kwietnia 😉 Chyba że postanowi zabrać się za robienie seriali (co już robił) niż pisanie kolejnego tomu 🙂

   2. „Wichry ukończy, po czym natychmiast wkracza na front House of the Dragon co już zapowiedział.Wiec kolejne 5 lat bez „Dream of Spring” w plecy 😀”

    Naprawdę tak zapowiedział? Przydałaby się szeroka akcja pod tytułem „Martin przeczytaj „Pracę głęboką” Cala Newporta”. Grubas się pogubił. Niech sobie przypomni jak pisał poprzednie książki. Także poświęcał im 3% swojego czasu rozpraszając się dziesiątkami innych zajęć?

    1. Zapowiedział aktywny udział jak przy GOT.Nawet scenariusz do 1 odcinka na sezon ma pisać

 6. Według mnie Martin nic nie wyjaśni, wszystkie te teorie pozostaną w sferze domysłów.

  1. Większość z tych teorii nadaje się na serial jak wiemy HBO chciało nas dosłownie zasrać Spin-offami .Trochę im przeszło po 8 sezonie ale i tak mam obawy

   1. Ja się zastanawiam, jaką kaszanę odwalono, że nawet dodatkowe pieniądze i dokrętki nie uratowały projektu Bloodmoon. Jeśli dobrze pamiętam, to pilot Gry o tron też wyszedł słabo, ale jakoś to odratowano, a w przypadku Naomi Watts nic.

    1. To było podobno AŻ tak słabe. Dodatkowo było tam tyle politycznej poprawności i lewicowej agitki , ze zrobiło to (negatywne) wrażenie nawet na szefostwie HBO.Nic dziwnego w końcu to Jane Goldman 😀 No i „who cares” o white Walkerach po 8 sezonie

 7. Wszystkie te odpowiedzi podzieliłbym na trzy kategorie: możliwe, o ile Martin da dobre wskazówki to fani rozwiążą i wątpliwe. I tak w kolejności:

  1) Inni – możliwe
  2) Mur – możliwe
  3) Tożsamość bohatera – Martin musi dać wskazówki (Wg mnie OB, AA, Hyrkoon Bohater, Eric Shadowcaster czy kobieta z małpim ogonem to jedna postać… – ale to opowieść na inną historię)
  4) Nocny Król – wątpliwe
  5) Wydłużony czas – Martin musi dać wskazówki
  6) Valyria – bardzo wątpliwe
  7) Istnienie bogów – bardzo wątpliwe (Martin przez 5 książek nie ruszał tego tematu, wątpię, aby w finale coś namieszał)
  8) WCŚ – Oddam prawą rękę i pół śledziony aby dowiedzieć się chociaż pół zdania więcej o historii tego kraju. To rozpatruje jako niemożliwe.
  9)Pochodzenie smoków – Możliwe
  10) Śmierć Rheanys – To chyba najbardziej pewne. W końcu to siostra Młodego Gryfa, więc ktoś ze świty może nawet naprowadzić nas na trop. I jeszcze pędzi do nich Arianne…
  11)Rasy pozaludzkie – Głębinowcy na Żelaznych Wyspach, Szary Król który zabija Naggę, autochtoni którzy zamieszkują Wyspę Ropuch i położony po drugiej stronnie Essos archipelag Tysiąca Wysp, Merlingowie i tron z drewna wyrzuconego na brzeg w Drifmarcie, Wielcy Przedwieczni zamieszkujący podziemia Wyspy Leng…
  Dobrze, że DaeL kroi jakąś Szaloną Teorie na ten temat, bo podobieństw jest za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Tego bym nawet nie rozpatrywał jako coś do ”rozpatrywania” – rasy te istnieją, ale nikt o nich nam nie mówi, bo są ważniejsze rzeczy do roboty.
  Przecież Inni też są ”nieludzcy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button