KsiążkiOd RedakcjiSeriale

Wieści z Cytadeli #16: Prezenty, przecieki, pytania, plany

Wszystkich, którzy spodziewali się dziś wielkiego finału naszych wyborów największego łotra Westeros i Essos chciałbym uspokoić. Finał już za tydzień. A dzisiaj garść niecierpiących zwłoki newsów dotyczących książek, serialu, ale przede wszystkim – funkcjonowania serwisu.

Ebooki i inne gadżety

Wreszcie, po trzech miesiącach, udało nam się dopiąć na ostatni guzik kwestię ebooków i fizycznych gadżetów dla osób, które uczestniczyły w zbiórce. Wczoraj wieczorem wysłałem ostatnie maile. Bardzo proszę Was wszystkich o sprawdzenie skrzynek (w tym koszy na spam) i zapoznanie się z treścią maili. Część z Was otrzymała prośbę o podanie adresu do wysyłki fizycznej. To sprawa priorytetowa. Bez adresu nie możemy wysłać fizycznych gadżetów. Pozostali dostali maila z informacją dotyczącą formatów w jakich rozsyłamy ebooka i pytaniem o poprawność danych.

Jeśli jesteście pewni, że wpłaciliście jakąś kwotę na nasze konto lub naszego Paypala, a mimo tego nie macie w skrzynce maila, to bardzo proszę o wysłanie nam wiadomości na adres redakcja@fsgk.pl o temacie „BRAK MAILA”.

Rozsyłanie ebooków rozpoczniemy w niedzielę i będziemy – partiami – wysyłać je przez kolejne kilka dni. Do końca przyszłego tygodnia na pewno wszyscy darczyńcy będą je mieli już na swoich skrzynkach mailowych. Tiszerty zostaną rozesłane w najbliższy poniedziałek (w tym wypadku dostaliśmy już maile zwrotne z adresami). Broszki roześlemy gdy tylko napłyną do nas wszystkie maile z adresami. Przypuszczam, że to kwestia maksymalnie 2 tygodni. Ale będę Was o tym informować na bieżąco.

Osoby, które nadal będą chciały wspierać działalność FSGK.pl (i dostać ebooka), będą miały możliwość rzucenia nam drobnego napiwku. Napiszę o tym więcej we wrześniu.

Sklep

A skoro o fizycznych gadżetach mowa, to chciałbym Was z radością poinformować, iż udało nam się znaleźć partnera do prowadzenia sklepu internetowego. Dzięki temu w ciągu dwóch tygodni będziemy mogli zaoferować Wam koszulki, kubki i plakaty związane z Szalonymi Teoriami. I to w dość atrakcyjnej cenie. Yay!

Q&A

Jak zapewne wiecie w maju tego roku strona przeszła ogromne zmiany. Udało nam się zorganizować ją w sposób, dzięki któremu codziennie dostarczamy Wam nowe teksty. Zwiększyła się też ilość materiałów poświęconych „Pieśni Lodu i Ognia” oraz „Grze o Tron”. Niestety ma to również swoją cenę. Nie mogę już – tak jak kiedyś – uczestniczyć w każdej dyskusji w komentarzach pod moimi tekstami. Staram się wszystko czytać, ale czasami odkrywam, że ktoś zadał mi pytanie wiele tygodni po tym, jak pytanie owo padło. Na szczęście najczęściej jestem wyręczany przez innych czytelników, których wiedza na temat PLiO już mnie niejednokrotnie zaskoczyła. Tym niemniej zdaję sobie sprawę z tego, że wielu z Was mogło oczekiwać czegoś innego.

Dlatego też chciałbym zaproponować Wam rozwiązanie alternatywne. Co jakiś czas (najprawdopodobniej co dwa miesiące) będę organizował małe sesje Q&A (czyli pytań i odpowiedzi). Będą one miały formę filmików na youtube, w których postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania. Jeśli więc macie pytania, które nie są bezpośrednio związane z konkretną, napisaną już przeze mnie Szaloną Teorią i koniecznie chcecie usłyszeć moją odpowiedź, to możecie słać je na adres dael@fsgk.pl (najlepiej w tytule umieścić słowa „pytanie do DaeLa”).

Nie chciałbym wszakże, aby w jakikolwiek sposób ukróciło to Wasze dyskusje w komentarzach (będę też starał się w dyskusjach tych uczestniczyć). Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyście nadal zamieszczali pytania pod artykułami… ale podsyłali je również do mnie, jeśli chcecie poznać także moje zdanie. Pytania mogą być bardzo konkretne (np. „Czy Daenerys jest merlingiem?”) albo bardziej generalne („Czy merlingi w świecie Martina miałyby sens?”). Możecie pytać o moje osobiste preferencje („Kto wygląda bardziej merlingowato – Arya czy Sansa?”) i generalnie o wszystko, co wiąże się z FSGK i Szalonymi Teoriami („Czy pisząc swoje teksty nie czujesz się czasem jak merling w którego istnienie nikt nie wierzy?”).

Szalone Teorie i Pomylone Analizy

Jakiś czas temu wspomniałem, że będę chciał publikować jeden odcinek Szalonych Teorii tygodniowo. Przyznam, że kiedy czyniłem tę deklarację, byłem święcie przekonany, że „Wichry zimy” zobaczymy jeszcze w grudniu tego roku. Ostatnie słowa George’a R.R. Martina wskazują raczej na rok 2018. Powoduje to dla mnie pewien kłopot, bo książki są już dość mocno przewałkowane, lista pomysłów nie jest szczególnie długa, a bardzo nie chcę pisać o teoriach, którym sam nie daję wiary albo które uważam za naiwne. Zdarzyło mi się już w przeszłości wyrzucić w połowie napisany tekst do kosza, kiedy – w drodze analizy tekstu – przekonałem się, że moja hipoteza stoi na glinianych nogach.

Jednocześnie jestem przekonany, że dla wielu z Was teksty na FSGK stały się taką quasi-kroplówką, która pomaga Wam wytrzymać do premiery „Wichrów zimy”. Nie chciałbym więc Was od niej odłączać. Dlatego opracowałem plan alternatywny.

Oprócz klasycznych Szalonych Teorii, będę co jakiś czas publikował analizy już przedstawionych przez Martina rozdziałów „Wichrów zimy”. Korzystałem z tego materiału w kilku Szalonych Teoriach i uważam, że koniecznie należy go omówić. Do tej pory zwlekałem z realizacją tego pomysłu, sądząc, że premiera książki i tak jest za pasem. Ale skoro GRRM dał nam kolejny rok zwłoki, to postaram się przynajmniej raz w miesiącu dokonać gruntownej analizy rozdziału. Nie będzie to klasyczna Szalona Teoria, raczej coś przypominającego cykl „Czytamy Pieśń Lodu i Ognia” (który naturalnie polecam), ale z dużym naciskiem na wypełnianie luk i spekulacje co do treści pozostałych rozdziałów książki. Myślę, że Was to usatysfakcjonuje.

Mimo zbliżającego się końca siódmego sezonu „Gry o Tron” nie znikną też zupełnie Pomylone Analizy. Raz w miesiącu będę publikował analizy poświęcone poprzednim sezonom serialu. Każdy tekst będzie brał na warsztat kilka (najprawdopodobniej pięć) odcinków. Teksty będą trochę mniej prześmiewcze, bo postaram się skoncentrować na ogólnej ocenie serialu jako ekranizacji. Myślę, że będzie to również ciekawa okazja dla Was, by sięgnąć po starsze sezony i jeszcze raz przeżyć śmierć Neda albo bitwę nad Czarnym Nurtem.

Reasumując – w okresie czterech tygodni dostaniecie:

 • dwie klasyczne Szalone Teorie
 • jedną Szaloną Teorię będącą gruntowną analizą rozdziału z „Wichrów zimy” i spekulacją na temat treści książki
 • jedną Pomyloną Analizę poprzednich sezonów „Gry o Tron”

Wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie, ale ciekaw jestem Waszych opinii.

Przeciek

No i został nam na koniec temat, który poruszono w komentarzach pod ostatnią Pomyloną Analizą. Do internetu wyciekł szósty odcinek „Gry o Tron”. Tym razem – inaczej niż przy poprzednim przecieku – jest on dobrej jakości. I przyznam, że jest to problem, dla którego nie mam dobrego rozwiązania. Absolutnie nie mam zamiaru robić jakichkolwiek połajanek i sugerować, że oglądanie takich odcinków jest niemoralne. Tym bardziej, że byłbym hipokrytą. Sam dzisiaj „pękłem” i postanowiłem odcinek obejrzeć.

Nie zmienia to faktu, że przeciek jest elementem szantażu. To próba wyłudzenia od HBO ogromnego „okupu”. Każda kopia filmu ściągnięta na dysk albo obejrzana w streamie jest niestety argumentem za tym, aby stacja uległa szantażystom.

(Dopisek: Wygląda jednak na to, że HBO samo sobie strzeliło w stopę. Wyciek odcinka nie był tym razem następstwem ataku hackerskiego, ale skutkiem błędu hiszpańskiego oddziału HBO)

I to jeden aspekt problemu, nad którym powinniśmy się zastanowić. Ale jest też drugi. Wielu czytelników chce serial obejrzeć, kiedy najnowszy odcinek pojawi się na HBO, albo w usłudze HBO Go. To zupełnie zrozumiałe. Bardzo więc Was proszę, abyście w dyskusjach na temat odcinka starali się zachować ogromną ostrożność. Jeśli to możliwe nie podajcie detali fabuły i wyraźnie oznaczajcie posty zawierające spoilery.

Ja ze swojej strony postaram się sprawdzić, czy możliwa jest instalacja wtyczki, która pozwoliłaby ukrywać niektóre posty, jeśli zawierają niechciane spoilery. Przez „sprawdzę” mam na myśli „zapytam admina” 😉

Po konsultacjach z adminem, mamy już sposób na spoilery. Wystarczy użyć tagu spoiler. Jak to zrobić? Przed fragmentem zawierającym spoilery wpisujemy słówko „spoiler” wzięte w nawias kwadratowy. To samo robimy pod koniec tego fragmentu tekstu. Ale tym razem słowo „spoiler” poprzedzamy znakiem slash, czyli „/”.

A jeśli ktoś jest ciekaw mojego zdania na temat tego odcinka, to odpowiadam – był śmieszny, momentami idiotyczny, ale niewiarygodnie spektakularny. Analiza będzie w poniedziałek. W południe.

Related Articles

Komentarzy: 121

 1. skoro odcinek obejrzałeś, to znaczy że o 12-tej w poniedzialek ukaże się pełna analiza? hehe marzenia 😛

  1. chyba jednak dopiero po obejrzeniu w wersji polskiej dostaniemy analizę, tak aby Dael wychwycił wszystkie różnice w wersjach językowych.

   1. a co jesli to Arya jest zabójcą, który chciał zabić Brana,ma sztylet, umie zmieniać twarze, a Bran mógł ją wysłać w „przeszłość” żeby nie dopuścić się do tego iż stał się Trójoką wroną ?

 2. Hmm skoro w poniedziałki teorie i analizy to w czwartki co? Co tydzień Wieści? Może po łotrach jakaś inna rozgrywka (oczywiście nie chcemy Daelu obarczać Cię obowiązkami, na pewno Ci ktoś pomoże 🙂 )

  1. Myślę, że wyklarował się już w miarę czytelny podział
   Poniedziałki – Szalone Teorie i Pomylone Analizy
   Wtorki – recenzje filmowe
   Środy – recenzje starszych filmów, eseje, recenzje seriali
   Czwartki – Debaty Małej Rady, Wieści z Cytadeli i różne-różniaste plebiscyty
   Piątki – recenzje gier (wideo i planszowych), książek i audiobooków
   Soboty – Czytamy PLiO
   Niedziele – teksty popularno-naukowe

   To się już zasadniczo nie powinno zmienić.

 3. Admin poinformował mnie, że działa już tag „Spoiler”.
  Jak go użyć? To bardzo proste. Jeśli macie fragment tekstu zawierający spoiler, to musicie go otoczyć z dwóch stron. Na początku wpisując słowo „spoiler” wzięte w nawias kwadratowy, a na końcu to samo słowo ale poprzedzone slashem, czyli „/spoiler”, również wzięte w nawias kwadratowy.

  No to testujemy.

  [spoiler]Jon Snow jest merlingiem[/spoiler]

  Działa?

 4. To nie jest próba wyłudzenia okupu, ten wyciek to błąd HBO (Spain dokładnie), które puściło kolejny odcinek.

  1. Ou… myślałem, że to była kontynuacja tych ataków hackerskich, które miały miejsce dwa tygodnie temu. Hmmm… no to HBO wtopiło.

 5. Hej Dael, ale z tym odcinkiem to było inaczej. Został omyłkowo udostępniony przedwcześnie najpierw na HBO Spain, potem chyba na HBO Nordic. Tak jak rok temu z The Door. Żadni hakerzy i żaden szantaż (swoja drogą hakerzy, o których wspomniałeś to prawdziwe ścierwa, udostępnili dane osobowe pracowników, a nawet aktorów, mam nadzieję że FBI ich dorwie), tylko ktoś gdzieś nacisnął zły guzik.
  Oglądając ten odcinek poza platformą przyczyniamy się do tego, że HBO będzie musiało zapłacić… więcej swoim stażystom, za zmianę wewnętrznego systemu lub za szkolenia, którego guzika nie wolno naciskać przed niedzielną premierą 😀 Także nie musimy chyba mieć do siebie aż tak wielkich pretensji, w kwestii przecieków HBO udowodniło nie raz, że samo jest swoim największym wrogiem 😉

 6. Z doniesień medialnych i komunikatu HBO wynika, że „wyciek” odcinka nie jest następstwem ataku grupy hakerów i ich próbą szantażu, a najzwyczajniej w świecie ludzkim błędem. Ktoś z pracowników hiszpańskiego i skandynawskiego oddziału HBO wypuścił do emisji w telewizji i odpowiednim serwisie „on demand” szósty odcinek zamiast piątego przez pomyłkę. W następstwie tych nieszczęśliwych okoliczności ktoś nagrał odcinek, udostępnił go w sieci w jakości HD, a grupa pechowych ludzi straciła pracę w HBO.

 7. Drogi Daelu jeżeli skończą Ci się pomysły na szalone teorie zawsze możesz demaskować inne teorie ( a przy tym niszczyć konkurencje). Niech Stannis Cię prowadzi.

  1. Dobry pomysł. Fajnie byłoby zobaczyć miazgę z merlingów, czy Roose’a Nocnego Wędrowcy.

  2. Kiedyś już proponowałem, że mogę pisać krytycznie o teoriach z którymi się nie zgadzam, ale odzew był wówczas raczej negatywny. No, ale to było dawno temu. Tak, na pewno to jest jakieś wyjście awaryjne 🙂
   Ale miejmy nadzieję, że GRRM nie da ciała i Wichry wyjdą w pierwszej połowie 2018.

  1. Merlingi to najlepiej udokumentowana i najciekawsza teoria w świecie Plio. (i po wieloma względami nie jest to żart). Chodzi o to że pod wodą żyją merlingi które przed ludźmi stworzyły wysoko rozwiniętą cywilizację. Dowodami na to są tajemnicze budowle z czarnego kamienia, oraz opowięści z całego Westeros i Essos o wodnych istotach porywających kobiety. Wszystko to nawiązuje do Lovercrafta.

 8. Sprawdzamy czy działa, wycinek 6 odcinka poniżej.

  [spoiler] Nocny Król i jego rzut oszczepem w smoczka – miazga 😀 [/spoiler]

 9. DaeLu, czy nie lepiej zamiast analiz rozdziałów z Wichrów Zimy porobić podcasty? Ten ostatni (i chyba jedyny) był bardzo fajny.

  1. Problem polega na tym, że przygotowanie podcastu w takiej formie jak ten pierwszy odcinek, zabiera baaaaaardzo dużo czasu. Dużo więcej niż przypuszczałem. Dlatego niestety pomysł siadł. Kombinuję jeszcze jak do tego powrócić. Ale na pewno nie będę się już bawił w robienie słuchowisk.

 10. Genialnie, że udało się z tym sklepem! Czekam z niecierpliwością i obiecuje zakupy. Mam nadzieję na majtki z wizerunkiem światłonośćcy z przodu 😀

   1. I tak się składa, że przebywa w Orlim Gnieździe a Sansa po Hardyngu powinna poszukać jakiegoś Targaryena 😉

  1. No… w końcu tekst powstanie. Ale szczerze mówiąc muszę to jeszcze dokładnie przemyśleć. Bo pomysł mam, ale mam też związane z nim wątpliwości.

 11. Po tym, jak dowiedziałam się o przecieku, ograniczyłam do minimum wchodzenie na wszystkie strony o tematyce Gry o Tron, żeby nie zobaczyć gdzieś przypadkiem spoileru. Pech chciał, że najważniejszą śmierć odcinka zdradziła mi seria gifów, na którą przypadkiem nadziałam się na Tumblrze. Chyba jeszcze żaden spoiler nie bolał tak bardzo ._.

 12. „był śmieszny, momentami idiotyczny” – oj tak tak – prawdziwy teatr telewizji 😛
  i te niezgodności w dodawaniu postaci i niepostaci na ekranie 😀

 13. tak właściwie to po co to wszystko? przeciez gdyby biali wedrowcy zaatakowali westeros to i tak wyjdzie na to samo, nic nie trzeba nikomu udowadniac, a i tak to bedzie problem polnocy, przynajmniej poczatkowo

   1. Niby są szczegółowe opisy scen pierwszych trzech odcinków, ale nie daje głowy, że to się sprawdzi. W sumie rok temu też ludzie się nabijali z wycieków, które jak na razie w 100% się sprawdzają.

    1. Możesz kolego podesłać link albo stronkę gdzie znalazłeś te opisy może być priv z góry dzięki

      1. [spoiler] Wg tego Jon i Danka umrą ( ciało Danki zostanie obrzucone gównem), a Westeros będzie rządzić ich córka Lyanna przy pomocy Tyriona i Melki, którzy zostaną parą. Dorne dostanie Bronn, który ożeni się jedną z córek Oberyna, Winterfell Sansa z Gendrym, Reach Sam z Goździk. A wcześniej Arya zabije Cersei. Reszty nie chciało mi się czytać, bo strasznie to jest dziwne. Aha i na koniec sezonu ostatni WW ożywi Brana, więc jak to się sprawdzi to niezła komedia się zapowiada[/spoiler].

       1. [spoiler] Aha i jeszcze z ciekawych rzeczy. Jon, Jorah, Ogar i Jaimie wspólnie wybuchną w Smoczej Jamie. Wcześniej Jaimie dźgnie Eurona w plecy podczas jego walki z Euronem ( który koronował się po śmierci Cersei), a wtedy Euron mu powie, że i tak wszyscy maja przejebane.[/spoiler].

       2. [spoiler]Dla mnie trochę to niespójne ponieważ WW ożywia Brana a odcinek wcześniej widzimy jak nocny król ginie, więc jak to możliwe skoro dodarion w odcinku 6 sezon 7 stwierdza że jak zabija nocnego króla to wszyscy przemienieni zgina[/spoiler]

     1. Na yt musisz wpisać game of thrones season8 leaked script episode 1 itd (na razie jest do połowy 4 odcinka). W sumie nie jest to wrzucane przez 1 osobę, ale z różnych kont i także takich które nie wrzucały innych filmików.
      Mimo wszystko brzmi to bardzo prawdziwie. I z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki.

     2. Albo wpisz po prostu w Google game of thrones 8 season scrpit i to jeden z pierwszych linków, ale jak sie sprawdzi to co jest tam napisane to będzie GRUBO! 😀

    2. Nie w 100% 😀 Według spoilerów, [spoiler]ktoś powinien zginąć w 6 odcinku, a przeżył :D[/spoiler]

  1. Moim zdaniem to ściema. Do tej pory mieliśmy dwa typy przecieków. Pierwszy to przecieki szczegółowe i uporządkowane. Drugi to generalne i chaotyczne. Te niesamowicie szczegółowe były podparte skanami albo zdjęciami oryginalnych dokumentów z HBO. Bo pochodziły z kradzieży danych. Te bardziej generalne i chaotyczne były wyciekami od ludzi, którzy dokumenty produkcyjne widzieli tylko w kawałkach albo przez stosunkowo krótki czas. Więc spisywali z pamięci. I te przecieki nie były podparte żadnymi skanami.
   Teraz w necie wypływa rzekomo bardzo szczegółowy opis kolejnych odcinków. Z podziałem na sceny. Z uwzględnieniem wszystkich postaci, które biorą udział w kolejnych scenach, nawet, jeśli odgrywają rolę drugoplanową. To jest opis tak szczegółowy, że ktoś, kto go spisał musiał mieć przed oczami scenariusz. I to przez dłuższy czas. Skoro tak, to czemu nie zrobił fotki albo go nie zeskanował? Albo czemu nie przepisał całego scenariusza, tylko streszcza wszystko swoimi słowami?
   Nie, sorry, ale ja oceniam prawdopodobieństwo prawdziwości tych przecieków na jakieś 20%. I to głównie dlatego, że istotnie przedstawiona historia jest w stylu Dana i Dave’a. Czyli jest mieszanką bardzo fajnych momentów, oraz chwil, w których ewidentnie scenarzyści mają w nosie logikę i spójność serialu. Poza tym stylem w zasadzie nie ma ani jednego argumentu, który by przemawiał za prawdziwością przecieków.
   A żeby było weselej, to już po sieci krąży kilka diametralnie różnych wersji niektórych odcinków.
   Dodajmy jeszcze do tego, że o przecieku scenariusza sezonu 8 nie wspomniano na stronie, która prezentowała dane wykradzione przez hakerów.
   Tak więc polecam się trochę wyluzować i poczekać na rozpoczęcie zdjęć do sezonu 8. Wtedy zapewne dostaniemy pierwsze nieoficjalne informacje od ludzi pracujących na planie i będziemy mieli fotografie, pozwalające weryfikować te wszystkie streszczenia.

   1. Racja, już czytając te rzekome „przecieki” można trafić na ogromne niejasności w stylu: postać X ginie podczas bitwy, ale już z następnym odcinku ma scenę z Jonem. Albo w podsumowaniu postaci uśmierconych dość istotna osóbka Y jest wymieniona, lecz w opisach scen nie ma nic o jej śmierci. To jest po prostu z początku (1-2 odc. trochę wiarygodne) dobrze napisany fanfik 😀

 14. Może zrób serie w stylu „Pomylone Teorie” w których przedstawiasz plusy i minusy tych teorii w które nie wierzysz bądź są dość naiwne :d zawsze coś, a może w Wichrach znajdzie się brakujący element układanki. Każdy chyba zna teorię którą serio lubi mimo że nie ma sensu

 15. Oczywiście, że możesz przecież poznęcać się nad mniej czy bardziej pokręconymi teoriami:
  – Ned żyje (zginął za niego Syrio, który przybrał jego postać)
  – Gorąca Bułka jest człowiekiem Littlefingera
  – Ned nie żyje ale dopóki żył był sterowany przez Białych Wędrowców (likwidował ludzi, którzy im uciekli i mogli przed nimi ostrzegać). Joffrey uratował więc swoją decyzją Westeros.
  – Jon Snow wcale nie jest żadnym tam synem Rhaegara, tylko Tyriona, dlatego tak sobie od razu przypadli do gustu
  i tak dalej i tak dalej.

   1. Nie tak dawno była mowa o (nomen omen) podrośniętej już możliwej córce Tyriona.
    To mógłby właśnie ukrywać Ned przed światem. 😀

  1. Raczej Littlefinger jest człowiekiem Gorącej Bułki, a Złota Kompania posadzi go na Żelaznym Tronie.

 16. Piękna logika Jona Snowa:
  [spoiler]D: Klęknij
  J: Nie klęknę
  D: Klęknij to Ci pomogę
  J: No mówiłem, że nie klęknę, moi ludzie tego nie zaakceptują
  D: No weź…
  J: Nie. Nara, jadę sobie na samobójczą misję.

  D: No dobra, pieprzyć to, nie musisz klękać i tak Ci pomogę
  J: A nie, jak tak, to klęknę
  D: Ale mówiłeś że twoi ludzie..
  J: A pieprzyć ich (ale potrzymaj mnie jeszcze za rączkę) [/spoiler]

  W rozmowie Danki z Tyrionem to Danka trochę hipokrytka.
  [spoiler]Najpierw sama akceptuje ten durny pomysł Tyriona z chwytaniem umarlaka, a potem mówi, że Jon i Jorah to są głupi, bo się na to zgłosili.
  Czyli Ci którzy wymyślili i zaakceptowali ten durny plan są mądrzy, a głupi są tylko ci, którzy zgodzili się go wykonać? Ciekawe podejście.
  A potem jeszcze późniejsza gadka Tyriona o tym, że Jon Snow jest w niej „zakochany” i wodzi za nią oczyma…
  Kit Harington jest aż tak słabym aktorem, że nawet wodzenia oczyma nie potrafi zagrać? Bo ja to widziałam, że uciekał z tej wyspy z dala od niej, że się kurzyło i nawet się nie odwrócił, ale ok… 😛
  Tekst „He’s too little for me” ? Wuut, ona na obcasach wciąż jest z 10 cm niższa od niego, raczej jej to nie przeszkadza 😀

  Coś za dużo w całym odcinku tej gadki o dzieciach… Przewinęło się to X razy.
  Czyli widzę, możemy się spodziewać, ze Danka, która twierdzi, że nie może mieć dzieci i smoki są jej jedynymi dziećmi, zajdzie w ciążę? Generalnie to dwa Targaryeny, wiec urodzi się „smok” 😀

  Wątek Aryi i Sansy przemilczę. Wiem, że Paluszek już odpowie za swoje winy, więc próbowałam się nie wkurzać i po prostu przeczekać do następnego odcinka. [/spoiler]

  Mam jedno pytanie co do Białych Wędrowców :
  [spoiler] Czy nie było mówione, że to właśnie oni przynoszą zimno, mróz? Jak to w końcu jest? Przecież z ich przybyciem to jezioro czy co to tam było, powinno właśnie zamarznąć… A siedzieli tam i czekali aż łaskawie przyjdą przymrozki

  I mogliby się jakoś twórcy zdecydować… Jak przy swoim pierwszym umarlaku w Czarnym Zamku Jon Snow zatopił w nim ostrze, to ten jako nieumarły sobie je po chwili prostu wyciągnął i nic mu nie zrobiło. teraz nagle umarlaki padają od każdego cięcia i nie wstają. [/spoiler]

  A w ogóle to po tym epickim Dream Teamie spodziewałam się jeszcze lepszych dialogów choć nie było źle 🙂 zwłaszcza przy każdym wypowiedzianym przez Tormunda słowie 😀

  A no i jeszcze jedno
  [spoiler] Skąd Nocny Król wynalazł te wielkie lśniące nowością łańcuchy??!! xD [/spoiler]

  1. Wszyscy się właśnie zastanawiają, a mój brat znalazł rozwiązanie, otóż jak to pięknie ujął [spoiler] „z dupy”[/spoiler].

 17. Mam dwa pytanka do Daela i innych także bo mi się apropos obejrzenia tego odcinka przypomniało.
  1) Jak myślicie czy W książce Martin tak samo jak w serialu uczyni Edda Cierpietnia (jedną z lepszych postaci) dowódcą nocnej straż i czy zostanie POV? Czy moze wraz z odejsciem Jona prestanie istnieć straz? (W sumie to szkoda że tak mało Edda pokazali w tym sezonie).
  2) Czy myślicie, że inni wskrzeszają zmarłych na podobnych zasadach co kapłani R’holla. Tylko, ze po prostu mają większą wiarę w Wielkiego Innego i on ich wysłuchuje?

  1. To wskrzeszanie powoduje, że tak naprawdę mam trochę problemów z klasyfikacją wskrzeszonych. No bo można ich z grubsza podzielić na 3 grupy:
   – wskrzeszeni całkiem z zachowaniem swojej osobowości (w książce Beric Dondarrion i wskrzeszani w imię Utopionego Boga tak mają + Jon Snow w serialu)
   – wskrzeszeni z zachowaniem niepełnej osobowości (Lady Stoneheart)
   – wskrzeszeni pozostający upiorami pod kontrolą kogoś innego (wygląda na to, że Inni inaczej nie potrafią wskrzeszać).
   Jak widać, nie jest tak łatwo umrzeć w Westeros i w dodatku nie wszyscy powstają ze zmarłych w ten sam sposób. Być może istnieją jeszcze inne warianty (np. wwargowanie się w zwierzę po własnej śmierci albo rozpłynięcie się w czardrzewnym internecie).

   1. Lady Stoneheart zakwalifikowałabym do tej pierwszej grupy, ona po prostu została wskrzeszona dopiero po jakichś 3 dniach chyba, kiedy jej ciało wrzucone do wody zaczęło się rozkładać, więc został w niej tylko gniew i nienawiść do Freyów i Lannisterów które towarzyszyły jej w ostatnich chwilach życia.

   2. Polemizowałbym z tym zachowaniem osobowości. Beric jest całkiem inną osobą. Aeron, który wcześniej był największym moczymordą Żelaznych Wysp, teraz jest, jakby to ujął wiedźmin Lambert, sztywny jak księgowy w gipsie. A Jon też na pewno nie wróci taki naiwny i milutki.

   3. Moim zdaniem trochę błędnie myślicie jeśli chodzi o żelazne wyspy. Nie ma czegoś takiego jak wskrzeszanie na rzecz utopionego boga, przynajmniej nie jest to wskrzeszenie w tym rozumieniu jak robią to czerwoni kapłani czy inni. Na żelaznych wyspach taki „chust wiary”, inaczej podtopienie, zalanie płuc wodą, leczą kapłani najzwyklejszą reanimacją znaną w naszym świecie. A zmiana w charakterze Aerona to nic innego jak zwykła trauma po rozbiciu się na morzu i po tym, że był bardzo bliski śmierci. Najzwyklejszy szok pourazowy! Jeśli chodzi o zmiany w Berricu i LSH to ten pierwszy był przywracany zbyt dużo razy, a ta druga była już zbyt podgniła. Z Jonem może być zupełnie inaczej bo ma specjalne i dogodne okoliczności do wskrzeszenia i polecam tu jedną z szalonych teorii na ten temat. Inni zaś to całkowicie inny rodzaj magii o którym tak naprawdę niewiele możemy powiedzieć bo nie ma na tyle informacji w książkach. I jeszcze na koniec, życie po śmierci wargów, trzy rzeczy. Po pierwsze teoria z Jonem, po drugie rozdział Brana z rozmową z 3oką Wroną/BR i najważniejsze po 3 prolog Tańca !!! Ludzie przeczytajcie te książki więcej niż raz. 😀

  2. 1. Nie mam pojęcia. Ale mam przeczucie, że lordów dowódców ostatecznie będzie 1000 🙂
   2. To jest bardzo ciekawe pytanie. Wskrzeszanie przez R’hllora odbiera cześć wspomnień i osobowości. Ale jednak dużo z człowieka zostaje. Z kolei wskrzeszani przez Innych wydają się czystymi zombiakami, ale przykład Othora dowiódł, że mają jakieś przebłyski wspomnień dawnej osoby (Othor wiedział jak odnaleźć Mormonta). Więc możliwe, że mechanizm jest podobny.

 18. [spoiler] Dlaczego oni powiedzieli, że Gendry jest najszybszy. Po prostu chcieli się go pozbyć i wziąć ten jego młot pewnie. I dlaczego jak zabili Innego to rozpadły się wszystkie trupy oprócz jednego. Rozumiem że musieli go schwytać ale mogli to lepiej wymyślić. Dany super wyglądała w tej białej kiecce. No i szkoda ze Tormund nie uda się na naradę do KP. W końcu będzie tam przecież Wielka Kobieta.[/spoiler].

  1. [spoiler] Jon przy rozmowie z Jorahem spekulował że to dlatego że tamci byli ożywieni przez właśnie tego Innego na co Beric sugerował zabicie Nocnego Króla, który stworzył praktycznie wszystkie upiory. W takiej sytuacji ten jeden co się ostał to byłaby taka czujka by NK wiedział co się dzieje w każdej grupie (nie przemawia do mnie wrzask trupa przywabiający całą armię). [/spoiler]

  2. [„spoiler]No właśnie. Jeżeli jazdo konno zajęła by mu tyle czasu co wiosłowanie to by się nie za dobrze dla nich skończyło.[„/spoiler”]

 19. [spoiler] W momencie gdy zobaczyłem futerko Daenerys, do głowy przyszła mi makabryczna myśl, co mogło stać się z Duchem xd [/spoiler]

 20. Odcinek pod względem rozmachu i akcji jak najbardziej świetny, ale…tutaj wytknęła moja żona kapitalnie ten serial: to było bardzo przewidywalne. Mówiła to osoba, która nie czytała książek, żadnych spoilerów i w ogóle nie siedzi w temacie jak my wszyscy, którzy się rajcujemy 24/7.
  Nie sposób się nie zgodzić, bo akcja już od jakiegoś czasu jest bardzo przewidywalna i jakby gdzieś już to widzieliśmy.
  Odkąd serial przestał brać scenariusz z książki, to chyba te problemy zaistniały. Pod tym względem poleciało to ostro w dół i nadrabiane jest efektami. Taka Bitwa Bękartów czy to co dziś widzieliśmy, gdzie grupa tych dobrych przegrywa z kretesem i czeka na pomoc zza pagórka (Dolina -> Eomer pod Helmowym Jarem) czy z [spoiler] z niebios (smoki -> Orły pod Mordorem czy w Bitwie Pięciu Armii)[/spoiler]
  A w ogóle już najgorsze co zrobiono to… zdradzono jak ta wojna z Nocnym Królem i umarłymi się zakończy !!
  [spoiler] Ostateczna bitwa, ludzkość przegrywa z kretesem, a bohater Jon w indywidualnej walce zabija Nocnego Króla i cała armia wroga znika. Coś jak pozbycie się Saurona i zapadnięcie wszystkich orków pod ziemie w Mordorze[/spoiler]
  Mocny zawód w tym temacie.

  P.S. Poczytałbym Wichry…

  P.S.2 Dael może jeszcze dodać edycje posta? Fajna opcja z ukrywaniem spoilerów, ale wystarczy jeden zły klik i nie da się naprawić.

  1. Edycja byłaby możliwa, ale trzeba byłoby wprowadzić rejestrację użytkowników, z czego wynikłoby – moim zdaniem – więcej problemów niż korzyści.

   1. Dlaczego więcej problemów niż korzyści? Jakby można się było logować to może można by dodać opcję wyszukiwania swoich komentarzy? Jak zadaję pytanie a komentarzy sie bardzo dużo uzbiera to potem nie mogę znaleźć swojego pytania by sprawdzić czy ktoś mi odpisał. A już kłopotliwe jest sprawdzać co jakiś czas

   2. O, ja byłbym jak najbardziej za taką rejestracją użytkowników! Marudziłem już na ten temat kilka razy, ale skoro ktoś inny też jest za to się podepnę jeszcze raz 🙂 Jeśli masz na myśli problemy techniczne (Admin mówi: trudna misja) to zrozumiem.

    Ale jeśli nie… Może warto by założyć osobny temat dotyczący tej kwestii albo rozpisać jakąś prostą ankietę i sprawdzić co na to inni starzy znajomi. To ułatwiłoby dyskusje, mogłoby odsiać trolli i ew. multikonta.

    1. Rejestracja to świetny pomysł. Łatwiej zapanować nad komentującymi, a i nam łatwiej odnaleźć to czego szukamy w gąszczu odpowiedzi. Jestem za 😀

     1. OK, skoro odzew jest dość pozytywny, to spróbujemy się przyjrzeć jak by to mogło wyglądać od strony technicznej.

 21. Daelu, w obliczu tego co widzieliśmy w nowym odcinku, jak się zapatrujesz na teorie o której kiedyś wspomniałem?
  [spoiler] W ŚLiO wspomniano o lodowych smokach na dalekiej północy Morza Dreszczy, które mają błękitne oczy i zioną lodem. Pisałem, że pachnie mi to inwazją umarlaków na Essos [/spoiler].

  1. Tak, kojarzę ten argument. Ale nadal mam wrażenie, że to by był trochę tani chwyt ze smokiem lodowym. Jeśli Inni mają mieć jakieś bestie, to wolałbym, żeby były czymś zupełnie nowym.
   Natomiast utwierdzam się w przekonaniu, że Dany przynajmniej jednego smoka straci.

 22. Właśnie sobie czytałem o AA i:
  Gdy popłynie krew czerwonej gwiazdy i zbiorą się ciemności, Azor Ahai narodzi się ponownie pośród soli i dymu, by obudzić śpiące w kamieniu smoki.
  [spoiler] Śmierć Viseriona mocno kojarzy mi się ze spadającą, zakrwawioną gwiazdą.Zebranie ciemności mogłoby być wskrzeszeniem smoka przez NK oraz cała armia NK, a Azorem Ahai byłoby dziecko Dany i Jona poczęte na statku wśród soli. Dym/para symbolizowałoby zbliżenie Jona (lodu) i Dany (ognia). Z drugiej strony pozostałoby trochę mało czasu aby to dziecko mogło dorosnąć, dlatego jest też opcja, że Azor Ahai to duet Jona i Dany (sama nazwa jest też dwuczłonowa) połączony uczuciem, ze wspólnym celem zniszczenia Nocnego Króla, gdzie Dany zadeklarowała się do walki z NK właśnie na statku 🙂 [/spoiler]
  Z góry przepraszam za nieskładne zdania 🙂

 23. Nie czytam spojlerów ani nie oglądam odcinka przed czasem (nie po to płacę ciężką kasę za HBO :D). Ale wiecie co mnie drażni w tym sezonie (i po części w poprzednim). Główni bohaterowie mają za łatwo. O ile Martin szokował publiczność zabiciem Starków i innych lubianych postaci (np. Czerwonej Żmii), o tyle Dedekowie tak się zaprzyjaźnili z lubianymi przez widzów aktorami, że nijak ich nie mogą poświęcić. Owszem, zabili Stannisa ale zrobili wcześniej z niego potwora i jego córkę też, zabili Rickona (któż o nim pamięta) i parę mniej popularnych postaci przy okazji wysadzania Wielkiego Septu. Ale główny trzon bohaterów przetrwał bez większych uszczerbków a niektórzy (np. Jorah) mają się wręcz lepiej niż wcześniej. Może coś się jeszcze wydarzy, ale doprawdy nie możemy już liczyć na szok w rodzaju tego, co fundował nam Martin.
  Danka nie spadnie ze smoka łamiąc sobie kark, Jaime nie został przez smoka spopielony a Tyrion nie został otruty przez Cersei. Wszyscy są cali i zdrowi, nic tylko wykończyć Eurona i Cersei a potem Nocnego Króla i publiczność odetchnie z ulgą.

  1. główne postacie muszą żyć, bo przecież nowych nie bedo wprowadzac, a kto wie, może pod koniec 8 sezonu z połowa postaci pójdzie na odstawke

  2. Za bardzo się wszyscy przyzwyczaili do tego, że Valar Morghulis. Niestety boję się tego, że Martin jak i twórcy serialu przyzwyczaili nas do pewnego schematu, a tu się książki kończą (za 100 lat) i serial i jednak zła karta musi się odwrócić od bohaterów i pewne postacie muszą przeżyć, żebyśmy mieli co czytać/oglądać. Widać to już teraz jak ludzie zaczynają kręcić nosem i wydziwiać, że nikt nie ginie. Serio chcieli byście, żeby główni bohaterowie byli regularnie co odcinek wybijani i kogo będzie oglądać z czyjej perspektywy będziecie śledzić fabułę? Może na 6 odcinków do końca warto by wprowadzić do serialu grupę „ludzi bez twarzy”. Totalnie nie rozumiem tego narzekania. Poza tym nawet jakby na siłę ubijali główne postacie już teraz, to i tak by ludzie byli niezadowoleni bo zwyczajnie każdy kibicuje innym postaciom. Przyszedł czas, że główne postacie muszą ciągnąć fabułę i to szybko, nie ma czasu na nowych bohaterów, a na koniec i tak pewnie większość zostanie uśmiercona.. Naprawdę chcielibyście, żeby saga/serial zakończyły się tym, że inni wygrywają i koniec, nie ma nic, totalny bezsens jak dla mnie. Ja też nie chce cukierkowego zakończenia jak z bajki, dlatego podoba mi się to co zapowiedział Martin słodko-gorzkie zakończenie, co jest najlepszym wyjściem. Już widzę narzekania, jak Martin nie będzie zabijał głównych bohaterów w 7 tomie, aczkolwiek tam to powinno wyjść łagodniej dla osób niezadowolonych bo w sadze mamy cały worek bohaterów drugoplanowych do zabicia.

   1. Kiedyś chyba słyszałem (może i błędnie), że Martin wspominał o zakończeniu podobnym jak we Władcy Pierścieni.. Tam z drużyny pierścienia zginął tylko Boromir. Reszta się rozeszła i ok, to może byś słodko-gorzkie ale czy ja wiem..
    W PLiO myślę że tych głównych bohaterów umrze więcej, oczywiście są postacie jak np. Sansa, która myślę, że przeżyje no bo kto jej teraz może zagrozić? Z drugiej strony Arya, jej foreshadowing itd.
    Z duetu Dany i Jon myślę, że tylko jedno przeżyje.. Słodko-gorzkie hoolywoodzkie zakończenie? Dany przeżywa z dzieckiem, którego ojcem jest Jon a on sam umiera.

    1. We Włady Pierścieni słodko-gorzkie zakończenie nie polega na tym, że Boromir ginie. Chodzi bardziej o to, że Froda wraca do Shire, ale już nie potrafi odnaleźć w nim domu, stał się wyobcowany, ciągle żyje wyprawą ( rana się wciąż nie zagoiła). Na koniec też hobbici muszą się rozstać, Sam zostaje w Shire, a Frodo odpływa do Amanu. Po za tym wcześńiej hobbici musieli pokonać Sarumana i Gadzi Język po tym jak zniewolili oni hobbitów w Shire.

   2. Tak, to jest kwestia pewnego przyzwyczajenia. Ale właśnie dlatego ludzie pokochali książki i dlatego świetnie się sprzedawał serial: nie było taryfy ulgowej dla głównych bohaterów. A teraz w serialu od dłuższego czasu (odkąd odeszli od książki), głównym bohaterom jest za łatwo. I właśnie dlatego wszyscy oczekują, że Dany z Jonem, że Tyrion, że Sansa, że Arya pozabija tych złych i tak dalej i na końcu Nocny Król spektakularnie zginie. Tyle tylko, że skoro tak ma być, to brakuje mi napięcia, tej nieprzewidywalności, którą gwarantował Martin. Z góry wiadomo, że nawet jak zginie jeszcze kilka postaci, to już raczej te złe w komplecie a dobrym nic wielkiego się nie stanie. Stąd narzekanie. 🙂

   3. W nosie mam ile bohaterów zginie. Tu chodzi o rozwiązania fabularne, które są tanie, naiwne i przewidywalne. Otoczona armia czeka na pomoc Gandalfa/Sansy lub orłów/ smoków, a bramy Winterfell/Isengard rozwala Ent/Wun Wun.
    Skoro osoby nie interesujące się saga i spoilerami to widzą, to oznacza jakiś problem. Scenariusz leży, a reżyser zdradza już rozwiązanie ostatecznej walki z Nocnym Królem.

   4. Nie chodzi o ubijanie bohaterów na siłę, wręcz przeciwnie, chodzi o konsekwencję.

    Śmierć Neda albo Robba była niespodziewana dla nas, czytelników przyzwyczajonych do tego, że główny bohater z wszystkiego wychodzi cało, ale z perspektywy wewnętrznej świata przedstawionego, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że człowiek który od przybycia do stolicy daje sobą manipulować, próbuje obalić osobę, którą uważa się za prawowitego następcę, a przedtem zwierza się ze swoich planów wrogowi, raczej nie wyjdzie na tym zbyt dobrze. Albo nie powinno nikogo dziwić, że bohater walczący aby uniewinnić niesłusznie oskarżonego oraz o prawdę i sprawiedliwość dla swojej zamordowanej siostry i siostrzeńców, może jednak zginąć.
    Takie rzeczy nas zaskakują, chociaż są absolutnie prawdopodobne.

    Ale przecież w ostatnim odcinku nikt nie spodziewał się, że rycerz który wpadł do zaskakująco głębokiej wody w pełnej zbroi może nie przeżyć. Albo w tym odcinku [spoiler] Jon wpadł do lodowatej wody, jakoś się wydostał i przejechał konno odcinek, którego przebycie zajęło Gendry’emu cały dzień, w przesiąkniętym wodą, zamarzającym ubraniu [/spoiler]
    Hipotermia? Nie ma szans! A może ktoś spodziewa się, że pierwszą sceną następnego odcinka będzie jakiś maester mówiący bohaterowi: Masz odmrożone palce. Trzeba je będzie odciąć. Koniec machania mieczem.

    Serial całkowicie pomija konsekwencje, jeśli mogłyby negatywnie wpłynąć na historię bohaterów. To normalne w wielu książkach i filmach, ale tym właśnie odróżniała się Gra o Tron od pozostałych.

    1. Takie jest też moje zdanie. Przy całej fantastycznej otoczce, zachowania bohaterów i ich konsekwencje cechowało zarówno psychologiczna wiarygodność jak i podleganie prawom fizyki, socjologii i czego tam jeszcze. Był to pewien realizm, który pozwalał uniknąć PLiO stoczenia się w kolejną bajkę, gdzie dobro zawsze zwycięża. To dosyć rzadkie zjawisko w literaturze fantastycznej (choć pamiętam „Triumf Endymiona” Simmonsa, gdzie główny bohater w samym środku intrygi i misji ratowania Wszechświata pada ofiarą ataku kamicy nerkowej)
     Ale w serialu to się skończyło.

  3. Sądzę, że dedeki w 8 sezonie uśmiercą Eurona, Cersei, Jaimiego, Daenerys, Aryę i NK. Resztę głównych postaci zostawią przy życiu – Jon, Tyrion, Sansa, Bran.

 24. [spoiler]zapewne gdy nocny król zginie to wszystkie martwiaki razem z nim, jak sądzicie? :D[/spoiler]

  1. Według mnie nie wszystkie ale większość, widzieliśmy w końcu (przynajmniej w serialu),że nie tylko nocny król a również pozostali biali wędrowcy ( tak w zasadzie to ktoś wie ile ich jest? ) są w stanie wskrzeszać.

   Swoją drogą zastanawiam się po co wyciągali tego smoka tymi łańcuchami, jakoś w Hardhome nocny król nie biegał po plaży i nie dotykał wszystkich po kolei, wystarczyło tylko,że podniósł ręce a’la Tede i już wszyscy wstają, więc czemu nie mógł tak zrobić ze smokiem. Wyglądało by to nawet lepiej jak w ostatnim ujęciu odcinka ujrzelibyśmy jak smok wyskakuje z sadzawki i bum ! Co sądzicie ?

 25. Przez info o wycieku odcinka poszedłem spać dość późno, ale warto było. [spoiler] ciekawe czy smok niebieskooki będzie miał jeźdźca [/spoiler]

 26. to jest najlepsze podsumowanie odcinka [spoiler] „Gdzieś daleko stąd złoty zamek, złoty krąg
  Wstążek cichy szum, niewidzialnych gości tłum
  (…), już nas woła świateł tysiąc, tysiąc barw
  Co tam smoki, co tam kryształowe łzy
  Damy sobie radę — ja i ty
  Pamiętaj, gdy mi rękę dasz
  Popłyniemy razem tam, gdzie oczy gwiazd
  Przez bajkowe niebo, przez bajkowy las
  Gdy mi tylko rękę dasz (…) [/spoiler].

 27. Skoro tematy do Szalonych Teorii się kończą, to może przeprowadzisz analizę teoryj na temat Maegora Aerionowicz, jest ich całkiem sporo. Od tego, że po prostu padł w dzieciństwie, do tego, że jest dziadkiem Aegona VI. Z chęcią dowiem się, która jest według Ciebie najbardziej prawdopodobna.
  Pozdrawiam.

  1. Czemu nie. Zanotuję sobie na karteczce. Przy czym przez kończą mam na myśli „przy normalnym tempie publikacji (4-5 teorii miesięcznie), materiału starczyłoby na 3-4 miesiące. Jeśli przyjmiemy, że klasyczna Szalona Teoria jest co 2 tygodnie (a w przerwach są analizy GoT oraz opublikowanych rozdziałów z Wichrów, to nie jest tak źle :).

 28. Spokojnie w połowie 2018 roku pojawią się „Wichry zimy” i będziesz Deal miał pole do popisu na lata. Do tego zweryfikowane zostanie co się sprawdziło z teorii twoich, a co nie. Przeczuwam wiele satysfakcji albo choć w wielu kwestiach możesz być blisko.

 29. [spoiler] czy ktoś wie może, gdzie się podział Theon Greyjoy aka Reek? Danka zamiast pić wino i narzekać, może by z nim pogadała, bo biedak czeka na plaży :> po drugie drużyna Avengers mogła pitolić na każde możliwe tematy, ale to, że 5/7 osób znało Aryę to już nikt nie pamięta :/ [/spoiler]

 30. Jaki final? A jakeis fazy pucharowe? Przeciez ich tam bedzi od groma w tym finale

 31. [spoiler] Czy mógłbyś poddać analizie teorię że Jon Snow zginie z ręki Eurona Greyjoya. Mowa tu o trzech sytuacjach w serialu 1. Euron sam się określa mianem Utopionego Boga 2. Wg wycieku Jon ma na imię Aegon 3. Rozmowa Sama Tarlego z arcymaestrami dot listu Brana i wspomnieniu w tym miejscu przepowiedni Lodosa o tym że utopiony Bóg zniszy Aegona, bo po co by o nim wogole wspomniano. Dzięki za ciekawe teorie [/spoiler]

 32. Nie mogę doczekać się sklepu, na pewno coś kupię 🙂 (marzy mi się koszulka The North Remembers, liczę, że będzie :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button