KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #46: Umarł Król, niech żyje król!

Zacznę od komentarza do 3 odcinka 8 sezonu Gry o Tron. Fakt, że nie oglądam ostatniej serii, wcale nie oznacza, że nie mogę wyrazić głębokiego żalu z powodu śmierci mojego faworyta. I choć moja czarna dusza została nakarmiona memami z freefolka, nadal nie mogę uwierzyć, że Nocny Król został zabity przez Wolverine (Aryę Stark). Wprowadzony do fabuły w 4 sezonie Gry o Tron, Nocny Król zapoczątkował swoją legendę od mrożenia rozwrzeszczanych noworodków produkcji Crastera. Jakiż był wtedy ruch na forach dyskusyjnych, fani spekulowali, czy Martin zdradził Dedekom informacje o Innych i ich celu. Kolejne lata i pogarszający się stan serialu pokazał, że GRRM oraz Pieśń Lodu i Ognia niewiele mają wspólnego z wizją fanfika emitowanego na kanale HBO. Naiwnie wierzyłam, że whorls dodane w 7 sezonie Gry o Tron oraz książki zabrane przez Samwella z Brudnego Hogwartu (Cytadeli) będą kluczowe do rozwiązania tajemnicy magii w uniwersum. Ale jak się przekonaliśmy, wszystko wzięło w łeb: przepowiednie, problemy z wieloletnimi zimami, oklejanie przez Sansę napierśników skórami, miłość Sandora do ptaszyny, czy noszenie czapek w klimacie arktycznym. I tylko artefakt pod postacią sztyletu z valyriańskiej stali, wygrany przez Palucha podczas turnieju w 12. dzień imienia dobrego króla księcia Joffreya, okazał się mieć jakiekolwiek znaczenie: nóż, który pociął Cat, stał się majchrem na villianów serii. Choć jak DaeL w Pomylonej Analizie zauważył, mrocznych lordów u Martina miało nie być, podobnie jak prostego podziału na dobro i zło, białe i czarne, latające nazgule zbawiciele versus Złota Kompania na usługach Lannisterów walcząca za złoto Żelaznego Banku, zdobyte na obrocie niewolnikami… Taaak, Nocny Król zginął. Niech żyje król Aegon Targaryen. No bo chyba nie kibicujecie Uzurpatorce (Dance)?

After reading last night’s post-episode discussion thread, I cobbled this together for y’all [GIF]
byu/DothrakiWhored infreefolk

Zapowiedź czwartego odcinka

To doprawdy dołujące, że musimy posługiwać się określeniem 'czwarty epizod’ zamiast tytułu. Zapowiedź możecie obejrzeć poniżej. A jeśli bardzo Wam zależy na spoilerach, to możecie sobie ustawić prędkość 0.25, dzięki której w trailerze dokładnie zobaczycie:

 • płonące stosy przed Winterfell
 • Cheryl (Cersei) w czerwonej sukience spoglądającą z okien Czerwonej Twierdzy na Złotą Kompanię, królowa za plecami ma uśmiechniętego DJEurovision (Eurona)
 • Sandrę (Sansę) patrzącą na wymarsz Nieskalanych z Winterfell, podczas gdy prostaczkowie noszą bale do odbudowy zamku
 • Sandrę w nowej fryzurze u boku Wolverine, za ich plecami Gendry i tłum ocalałych (oraz Sam albo Podrick), smutnego Aegona z podrapaną twarzą
 • Uzurpatorkę (w otoczeniu Missandei i VarysaMarxa) mówiącą: „Wygraliśmy Wielką Wojnę, teraz wygramy ostatnią wojnę”
 • Uzurpatorkę w czerwonej sukni wnoszącą toast na uczcie w Winterfell, skandujący biesiadnicy (w tym Tormund z rogiem mleka) wiwatują w Wielkiej Komnacie: widać Wolverine, Yohna Royce’a, lordów chorągiewki, kawałek Aegona oraz prawdopodobnie Davosa
 • Uzurpatorkę w białej sukni z czerwonym szaliczkiem, wyciągającą dłoń w czerwonej rękawiczce ku Drogonowi
 • Wolverine całującą Gendry’ego
 • podpalenie stosów przed Winterfell, pochodnie trzymają: Tormund, Aegon, Sandra, Wolverine, Uzurpatorka oraz Samwell; za ich plecami stoją ocalali: m.in. Tyrion, VarysMarx, Missandei, Branbot9000, Duch, Yohn Royce oraz Davos
 • smutną Uzurpatorkę w czerwonej sukience przemierzającą Winterfell?
 • Rhaegala lecącego nad flotą Targaryenów
 • Qyburna i Górę obserwujących oświadczyny DJEurovision, gdy klęka przed Cheryl
 • Sandrę kontemplującą fruwające nazgule zbawiciele
 • wyjazd Aegona i Davosa z Winterfell, za plecami mają Gilly
 • targaryeńską flotę
 • Uzurpatorkę przy Drogonie spoglądającą w górę
 • Uzurpatorkę mówiącą: „We’ll rip her out root and stem” z widokiem na Cheryl w czerwonej sukni z DJEurovision
 • brakuje Larry’ego (Jaimego Lannistera) oraz Zabójcy Stannisa (Brienne), być może Bronn i kusza zniszczyli przyszłość mojej ulubionej pary 🙁

 

Spinoff Cogmana w koszu

Info zapodał Sobieski na forum Ogień i Lód (dziękuję i pozdrawiam kolegę!). Jak zapewne pamiętacie, miało powstać pięć prequeli Gry o Tron. Jeden z nich był tworzony przez najlepszego scenarzystę, jaki pracował przy serialu bazującym na Pieśni Lodu i Ognia – mowa o Bryanie Cogmanie, który szanował książkowy materiał i w miarę możliwości ratował serię. HBO odrzuciło jego projekt, a my nadal nie wiemy, czy pracował przy Tańcu Smoków czy Podboju Aegona.

Jedynym prequelem, który otrzymał póki co zlecenie na realizację odcinka pilotowego, jest ten autorstwa Jane Goldman o roboczym tytule The Long Night. Trwa proces obsadzania ról. Angaż otrzymali już: Miranda Richardson, Jamie Campbell Bower, Toby Regbo, Georgie Henley, Alex Sharp i Naomi Ackie.
– źródło: filmweb

Nad innymi prequelami pracują: Max Borenstein, Brian Helgeland i Carly Wray.

(Ale nie przejmujcie się tak bardzo losem Bryana Cogmana, bo jak wieść gminna niesie, dostał angaż przy ekranizacji Koła Czasu Roberta Jordana – przyp. DaeL).

Mapa świata

Jeśli nadal jesteście zainteresowani czytaniem Świata Lodu i Ognia, ale brakuje Wam pełnowymiarowej mapy świata, to teraz możecie sobie wydrukować plakat A1 z The Lands of Ice and Fire. Na reddit asoiaf pojawiła się piękna wersja bez zagięć. Znajdziecie ją pod tym linkiem: klik.

Nagroda dla GRRM-a

W październiku tego roku George R. R. Martin zostanie uhonorowany Carl Sandburg Literary Award przez fundację pracującą przy bibliotece publicznej Chicago.

A 8 maja GRRM poprowadzi sesję Q&A o filmie Tolkien.
Aplikacja i Starcie Królów

A World of Ice and Fire na Androida i IOS doczekała się odświeżenia. Użytkownicy tej mobilnej encyklopedii wiedzą, że w środku znajdą ciekawe mapy oraz opublikowane przez George’a rozdziały z Wichrów Zimy.

Kto czeka na nową edycję Starcia Królów? Premiera 5 listopada 2019. Ilustruje Lauren K. Cannon.

Zakończenie Gry o Tron

Zapodana przez Wrathu playlista Game of Thrones: The End is Coming ma według Dedeków zawierać odpowiedź na pytanie o finał serii, która towarzyszy nam od 2011 roku. Ostatnim utworem jest Love is Blindness U2, czyżby nawiązywała do tego również Jenny of Oldstones? Całość możecie odsłuchać na spotify.

 

Wybór Księcia Ważek

Bardzo poruszył mnie utwór Florence + The Machine o Jenny ze Starych Kamieni z 2 odcinka 8 sezonu Gry o tron, który bazuje na książkowym materiale. Przedstawiam skrót ulubionej historii miłosnej Sansy i Arstana.

Książę Ważek kochał Jenny ze Starych Kamieni tak bardzo, że wyrzekł się dla niej korony i Westeros zapłaciło daninę w trupach.
– Taniec ze Smokami, tom 2 –

Aegon V, nazywany w młodości Jajem, miał trzech synów: Duncana (na cześć Dunka, czyli Lorda Dowódcy Gwardii Królewskiej Duncana Wysokiego), Jaehaerysa oraz Daerona. Najstarszym potomkiem Jaja był Duncan, dziedzic Żelaznego Tronu. Duncan Mały, bądź jak go nazywano: Książę Ważek, był zaręczony z panną z rodu Baratheonów. Ale gdy w 239 roku od Podboju udał się do dorzecza, zakochał się w pięknej i tajemniczej dziewczynie: Jenny ze Starych Kamieni. Wiodła ona życie pośród ruin, niegdysiejszej siedzibie rodu Mudd, królów Pierwszych Ludzi. Prostaczkowie z okolicy drwili z Jenny, którą uważali za wiedźmę. Mimo to Duncan oddał Jenny serce i postanowił się z nią ożenić.

Król Aegon, choć spędził młodość pośród prostaczków, nie chciał zatwierdzić małżeństwa księcia Smoczej Skały z nisko urodzoną dziewczyną o niepewnym pochodzeniu. Ani Aegonowi, ani Wielkiemu Septonowi nie udało się unieważnić małżeństwa Duncana. Książę nie tylko nie oddalił Jenny, ale zrzekł się praw do Żelaznego Tronu na rzecz brata, Jaehaerysa (dziadka Daenerys, Matki Smoków).

Nawet gdy Wielki Septon, wielki maester i mała rada wspólnie zażądali, by król Aegon zmusił syna do wyboru między Żelaznym Tronem a tą dziką kobietą z lasu, Duncan nie ustąpił. Zamiast odesłać Jenny, wyrzekł się praw do korony na rzecz brata, Jaehaerysa, i zrezygnował z tytułu księcia Smoczej Skały.
– Świat Lodu i Ognia –

Na wieść o tym Lyonel Baratheon wszczął krwawy, ale krótki bunt, zakończony pojedynkiem z Lordem Dowódcą Gwardii Królewskiej i zaręczynami młodszej córki Aegona V, księżniczki Rhaelle, z synem lorda Końca Burzy, Ormundem (dziadkiem Stannisa).

Wszyscy trzej synowie piątego Aegona ożenili się z miłości, sprzeciwiając się życzeniom ojca. A ponieważ ten niespodziewany monarcha sam posłuchał głosu serca, wybierając swą królową, pozwolił im postawić na swoim i w rezultacie zrobił sobie nieprzejednanych wrogów z tych, którzy mogli się stać jego szczerymi przyjaciółmi. Potem nastąpiły zdrady i zaburzenia, równie niezawodnie jak noc nadchodzi po dniu, i wszystko skończyło się w Summerhall czarami, ogniem i żałobą.
– Taniec ze Smokami, tom 2 –

Jenny ze Starych Kamieni zaakceptowano na dworze królewskim. Prostaczkowie Siedmiu Królestw darzyli ją szczególną miłością – romans Księcia Ważek stał się ulubionym tematem minstreli. Lady Jenny sprowadziła do Królewskiej Przystani karlicę, leśną wiedźmę, którą nazywała ostatnim dzieckiem lasu. Karlica powiedziała księciu Jaehaerysowi, że z jego linii narodzi się Książę, Którego Obiecano, dlatego przyszły władca rozkazał swoim dzieciom Aerysowi i Rhaelli, by wzięli ślub. Z ich związku narodzili się Rhaegar, Viserys oraz Daenerys.

– Byłem też na ślubie twoich rodziców – ciągnął stary rycerz. – Wybacz, ale oni się nie lubili i królestwo drogo za to zapłaciło, Wasza Miłość.
– Jeśli się nie kochali, dlaczego wzięli ślub?
– Tak rozkazał twój dziadek. Leśna wiedźma powiedziała mu, że z tej linii zrodzi się książę, którego obiecano.
– Taniec ze Smokami, tom 1 –

Jenny, Duncan Mały, Aegon V i jego żona oraz wielu ich krewnych i bliskich stracili życie w tragedii w Summerhall. Karlica, zwana leśną wiedźmą, też uważana była za ofiarę pożaru, ale gdy Arya podróżuje po dorzeczu, słyszy na Wysokim Sercu, jak duch-albinos-dziecko lasu (opis pasuje do karlicy Jenny) żąda od Toma Siedem Strun pieśni o Jenny.

Jenny i Książę Ważek, duchy oraz karlica z Wysokiego Serca.

Z legendą o Jenny wiążę się miejsce nazywane Starymi Kamieniami, gdzie Robb Stark rozmawiał z lady Catelyn o sukcesji po swojej śmierci – wówczas podjął decyzję, że jego spadkobiercą zostanie Jon Snow. Do Starych Kamieni wraca także Tom Siedem Strun w dniu egzekucji Freyów po Krwawych Godach.

Po ośmiu dniach nieustannego deszczu dotarli do Starych Kamieni i rozbili obóz na wzgórzu górującym nad Niebieskimi Widłami, w ruinach twierdzy starożytnych królów rzeki. (…) Tam właśnie Catelyn znalazła Robba. Jej syn stał z poważną miną w gęstniejącym mroku. Towarzyszył mu tylko Szary Wicher. Deszcz przestał na chwilę padać i Robb miał odkrytą głowę. (…)
– Jest taka piosenka – przypomniał sobie. – Jenny ze Starych Kamieni, co miała we włosach kwiaty.
– Wszyscy na koniec stajemy się piosenkami. Jeśli mieliśmy szczęście.
– Nawałnica Mieczy, tom 2 –

Król Robb Stark wybrał na swoją królową Jeyne Westerling wbrew przyrzeczeniom złożonym Freyom. Przypłacił swój wybór życiem. W wyniku zdrady doszło do rozpadu Królestwa Północy i Dorzecza. Robb uczynił swoim dziedzicem legitymizowanego Jona Snow, bękarta z Winterfell, w rzeczywistości syna Rhaegara Targaryena i Lyanny Stark.

Czy król zimy sięgnie po koronę Westeros i zasiądzie na Żelaznym Tronie? Czy jego pieśnią będzie Pieśń Lodu i Ognia, jak na Księcia, Którego Obiecano przystało? A może zrzeknie się tytułu i wybierze miłość nad obowiązkiem? Czy też będzie gonił za duchami do Krain Wiecznej Zimy jako nowy Nocny Król?

High in the halls of the kings who are gone
Jenny would dance with her ghosts
The ones she had lost and the ones she had found
And the ones who had loved her the most
The ones who’d been gone for so very long
She couldn’t remember their names
They spun her around on the damp old stones
Spun away all her sorrow and pain
And she never wanted to leave, never wanted to leave
Never wanted to leave, never wanted to leave
They danced through the day
And into the night through the snow that swept through the hall
From winter to summer then winter again
Til the walls did crumble and fall
And she never wanted to leave, never wanted to leave
Never wanted to leave, never wanted to leave
And she never wanted to leave, never wanted to leave
Never wanted to leave, never wanted to leave
High in the halls of the kings who are gone
Jenny would dance with her ghosts
The ones she had lost and the ones she had found
And the ones
Who had loved her the most
– Jenny Of Oldstones –

For the Throne

26 kwietnia miał swoją premierę album zatytułowany For the Throne. Na płycie znajdziecie utwory inspirowane serialem w wykonaniu m.in.  X Ambassadors czy SZA&The Weeknd&Travis Scott. Całość dostępna również na spotify:

 

Requiem dla Króla

Kącik muzyczny zakończymy postem podpatrzonym u zaprzyjaźnionej redakcji westerospl. Kanał WaterTower Music udostępnił utwór The Night King z soundtracku skomponowanego przez Ramina Djawadiego.

 

Garść zdjęć z czwartego odcinka

A na koniec – zdjęcia z czwartego odcinka, które przed chwilą opublikowało HBO. (Za podpisy proszę nie winić Lai, są moje – przyp. DaeL).

Palenie zwłok na wypadek, gdyby… gdyby co?
Zadowolona Dany.
Flota płynie na Królewską Przystań.
Od lewej: Sansa Lannister-Bolton, Azor Ahai, Trójoki Podglądacz Przechowujący Pamięć Ludzkości o Gwałtach.
Jon Snow.
Narada wojenna.
Dwójka najlepszych strategów w serialu.

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 40

 1. Odrzucenie propozycji Cogmana jest smutne. To jedyny spin-off na który czekałem.

 2. Ogólnie to widać Jaime’a i Brienne w tłumie w scenie, gdy niesione są pochodnie.

  A i skąd pewność, że Euron oświadcza się Cersei? W westeros nie było chyba zwyczaju klękania przy oświadczynach ( jak się mylę to mnie oświećcie)

    1. Popatrzcie dokładnie na zdjęcia promocyjne. Ja akurat natrafiłam na zdjęcia na stronie Westeros.pl, które są tam w trochę lepszej jakości i tam było ich wszystkich widać.

   1. Bardziej prawdopodobne, że chodzi tutaj o czarne słońce, będące herbem Karstarków. Natomiast na tym żetonie niemal na pewno nie mamy herbu Daltów tylko trzy złote czaszki będące godłem Złotej Kompanii.

 3. Dzięki za wyczerpujący wpis 🙂 Wiem, że niektórzy już mają dość obiecanej Martina, ale ostatnio w wywiadzie potwierdził spekulacje fanów, że w Wichrach Zimy przeczytamy o jednorożcach.

 4. Wyczuwam telepatyczne wpływy Sweetrobina.
  D&D nie próżnują, podobno pracują nad scenariuszem Silmariliona (Numenor) dla Netflixa. Na samą myśl o tym krew zamarza w żyłach.

  1. ano PJ fajnie ich nazywa, Jon to Kit 😀 a Uzurpatorka (zapożyczone od westerosów) to Emilia xD

   1. Oglądam serial już tylko po to aby później pośmiać się przy jego „recenzjach”, Chad Summerchild , Shadow of the Lamp i reszta ekipy 🙂

  1. W sumie trochę żal mi ludzi wymyślających wszystkie te teorie. Jedne głupie, drugie głupsze, a jeszcze inne całkiem do rzeczy (ta akurat należy do grupy pierwszej lub drugiej). Ddki nie wykazali się subtelnością ani logiką w prowadzeniu postaci i wątków, więc do końca czeka nas tylko rąbanka umysłowa, bo większość widzów nie zrozumie aluzji, cytatów, odnoszeń. Przecież nawet PLiO nie czytali. Ma być prosto- i będzie prosto. Bardzo prosto.

   1. Moze i teoria nieprawdziwa. Ale w banalnym zakonczeniu watku NK i pominieciu watku AA w filmie, czlowiek chwyta sie wszystkiego.

  1. To tak jak ja 🙂 tylko że już stara jestem jak węgiel, więc raczej już nie doczekam WW, a o SoW to nie wspomnę..

 5. To palenie zwłok albo ma coś na rzeczy albo zapchajdziura bo jedno dmuchnięcie smoka i sprawa załatwiona. A co do Dorne to nieźle wypatrzone, w końcu mimo wojen w Westeros jest nadal wiele rodów i takie krainy jak Dorne czy Wysogrod muszą być przez kogoś zarządzane bo życie nadal się tam toczy.

  1. „w końcu mimo wojen w Westeros jest nadal wiele rodów i takie krainy jak Dorne czy Wysogrod muszą być przez kogoś zarządzane bo życie nadal się tam toczy.”
   otóż nie xD

   1. A czemu nie? Gdzie się podziały pozostałe rody? Wszyscy byli tak oddani tym dominującym? Gdzie Hightowerowie? Gdzie Dynowie? Rozumiem że na potrzeby wyciętą pewne wątki jednak nawet w serialu sporo tych lordów się przewinęło i pewnie są tacy którzy powrócą i pewnie wspomogą którąś ze stron ze wskazaniem na smoki. Zapewne już kolejnym odcinku Edmure wyjdzie z piwnicy po tylu latach i dołączy do Północy a i Aryn podrósł i ojca będzie mścił.

 6. Jami nie ma i Brien ciekawe dlaczego i co moga robic hehe?
  Tak szczerze mowiąc to wydaje mnie sie ,ze Euron bardziej pasuje do Carcei jakby to powiedziec nadaja na tych samych falach .

 7. Night King zabijając Viseriona zdobył złoty medal olimpijski w rzucie oszczepem, więc teraz Arya zabiła Nocnego Króla bijąc przy okazji rekord świata w skoku w dal! To się wszystko „trzyma kupy” 😉

  1. Pewnie gdyby nie zeskoczyła znikąd, to nie miałbym takiej polewki z tego motywu.
   Przecież od poprzedniego sezonu można było się domyśleć po co D&D wprowadzili NK – to po prostu statek-matka, którego zniszczenie dezaktywuje wszystkie drony.

  2. Arya bardziej w trójskoku a jak wiemy to jedna z najbardziej emocjonujących dyscyplin. A może po prostu spadła z drzewa. Za dużą uwagę przykładach do teorii w które uwierzyliście. Czy jak w was w życiu spotka coś nie miłego, złego to czy poza własnym domysłem jest wytlumaczenie? Np. czy jak ktoś wam ukradł telefon to przyszedł się tłumaczyć dlaczego? Nie. Widać autorzy co mieli wytłumaczyć to powiedzieli w poprzednim odcinku a teraz idą na kolejną wojnę. A gdzie napisano że Azor czy obiecany książę będzie bohaterem w bezpośrednim starciu? Może wystarczy że zasiądzie na tronie i doprowadzi do pokoju? Czy to nie jest obiecany koniec?

  1. „DaeLu proszę, skończcie już z tymi przerysowanymi nadinterpretacjami. Ta strona ma poziom, a szalone teorie czy nawet obłąkane spekulacje trzymały się kupy i większość z nich można z powodzeniem uznać za spoilery kolejnych tomów. Nie zaniżajcie wartości tych serii, tylko dlatego, bo jakiś koleś postanowił tłumaczyć na język polski to zagraniczne ścierwo. To nie ma nic wspólnego z PLiO. Nie wiem jak mierne mają oni teorie i spekulacje, aby to uznawać za godne choćby przeczytania.”
   – AldE, 14 stycznia 2019

   „Nie no to jest chyba jakiś żart albo parodia. W poprzednim tygodniu w sobotę opublikowano na fsgk recenzję pierwszego odcinka. Co prawda recenzja ta była publikowana już w poniedziałek, ale sobota to dzień GoTa, więc czemu by nie. Tak się przyjęło, że poniedziałek, czwartek i sobota jest przeznaczona na PLiO i GoT, ale obecnie robicie z tego żenadę. Mam naprawdę wrażenie, że chyba się wypaliliście, albo wam się nie chce i wrzucacie byle co zrobione na odwal.”
   – AldE, 27 kwietnia 2019

   1. A jak inaczej nazwiesz to żałosne podmienianie imion? To miało być zabawne? Jeśli tak to Lai grubo chybiła. Poza tym nie oszukujmy się, rzeczowe argumenty nie trafiają do Lai. Dla niej krytyka/inne zdanie = trolling.

     1. To się nazywa własne (w tym przypadku odmienne) zdanie. Kogoś może rajcują te teksty, ale zestawiając je z takimi teoriami jak „Rodzice Jona”, „Komu służy Varys”, czy nawet chociaż o Missandei jako człowiek bez twarzy to naprawdę wypadają blado. Do tego są przydługie i po prostu nużące, a koniec końców nie wnoszą nic istotnego, ani – moim subiektywnym zdaniem – ciekawego.

      1. Zgoda, mogły być zbyt długie. Jednak wielu odwiedzającym FSGK się podobały. Trudno porównywać dociekania na temat mitologicznych inspiracji Martina z takimi „sensacyjnymi” (z braku lepszego określenia) teoriami jak R+L=J albo teorie o Varysie. Siłą rzeczy teorie o przyszłych wydarzeniach z „Wichrów” i „Snu” będą cieszyły się większą popularnością. Ale to nie znaczy – przynajmniej moim zdaniem – że nie warto badać historii i mitów świata PLIO, tego całego tła.

   2. Ja sie tylko dziwie, ze Ci wszyscy hejterzy od siedmiu bolesci w ogole jeszcze wchodza na fsgk.

    Strona notuje pewnie miliardy odslon ze wzgledu na ostatni sezon GoTa, wpisy puchna od komentarzy, a oni tak strasznie cierpia z powodu scierwiastych tekstow. Az im wspolczuje. Serio, iddzie uprawiac swoj shitposting gdzies indziej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button