KsiążkiSeriale

Wybory Największego Łotra Westeros i Essos (Dolina, Dorzecze, Żelazne Wyspy)

Przed Wami kolejna część eliminacji w naszym plebiscycie na Największego Łotra Westeros i Essos. Tym razem wybieramy najstraszliwszego potwora, którego można znaleźć (pod koniec Tańca ze smokami) w Dolinie, Dorzeczu lub na Żelaznych Wyspach.

W poprzedniej rundzie uznaliście, że najgorsi są:

 1. Ramsay Bolton (26% czyli 758 głosów)
 2. Roose Bolton (15,23% czyli 444 głosy)
 3. Craster (13,93% czyli 406 głosów)
 4. Janos Slynt (8,71% czyli 254 głosy)

Jak będzie tym razem? Decyzja należy do Was.

Ale zanim przejdziemy do głosowania, chciałbym jeszcze wspomnieć o Maksie, bez którego zrealizowanie tej zabawy byłoby niemożliwe. To Max przygotował większość opisów. I to on wywierał na mnie presję psychiczną, zachęcając do zorganizowania tego plebiscytu. Więc jeszcze raz – dzięki Max!

A oto prawdziwi nikczemnicy, spośród których przyjdzie Wam wybierać.

 • Lysa Arryn – najmłodsza córka lorda Hostera Tully, wydana za lorda Orlego Gniazda Jona Arryna, któremu urodziła dziedzica Roberta. Otruła swojego męża, podając mu Łzy z Lys. Chciała niesprawiedliwe osądzić Tyriona Lannistera. Nie wspomogła swej rodziny w czasie Wojny Pięciu Królów, mimo że rycerze Doliny bardzo chcieli poprzeć sprawę Starków i Tullych. Całe życie zazdrosna o Petyra Baelisha, w gniewie zagroziła swojej siostrzenicy Sansie wyrzuceniem jej przez Księżycowe Drzwi. Nieodpowiedzialna matka karmiąca piersią ośmioletnie dziecko.
 • Robert Arryn – małoletni Lord Orlego Gniazda i syn Lysy Tully. Uwielbiał osądzać ludzi i skazywać ich na wyrzucenie przez Księżycowe Drzwi. Samolubny i rozpieszczony chłopak.
 • Petyr Baelish – prawnuk najemnika oraz syn mało znaczącego lorda Paluchuów. Sprawował funkcję starszego nad monetą w Małej Radzie i uzyskał takie tytuły jak lord Harrenhal, Najwyższy Lord Dorzecza oraz Lord Protektor Doliny. Zdobył je krocząc po trupach. To on namówił Lysę Arryn by otruła swego męża Jona Arryna i okłamała swoją siostrę, oskarżając o zbrodnię Lannisterów, co doprowadziło do Wojny Pięciu Królów. W Królewskiej Przystani zdradził Neda Starka. Zawiązał spisek mający na celu zamordowanie króla Joffreya Baratheona. Awans społeczny umożliwił mu poślubienie Lysy Arryn, którą zamordował. Autor wielu spisków i intryg, które mają mu umożliwić sięganie po kolejne szczeble na drabinie władzy.
 • Jonos Bracken – lord Kamiennego Płotu i głowa rodu Brackenów – chorążych Tullych. W czasie Wojny Pięciu Królów walczył po stronie Robba Starka. Po Krwawych Godach jako pierwszy z lordów Dorzecza przeszedł na stronę Lannisterów, mimo że w czasie wojny żołnierze Lannisterów spalili mu zamek i zgwałcili córkę. Uznał wyższość króla Tommena, by móc dostać ziemie, o które kłócił się z Blackwoodami. Zgodził się też oblegać siedzibę wiernego Starkom lorda Tytosa Blackwooda, lecz zamiast dokonania prób szturmu, chciał by jego odwieczny rywal skonał z głodu.
 • Chiswyck – człowiek Gregora Clegane’a. Stary żołnierz na służbie u Lannisterów. Twardą ręką pilnował jeńców w Harrenhal i często pomagał Łaskotkowi w mało subtelnych przesłuchaniach.
 • Czarny Walder Frey – prawnuk i imiennik Lorda Przeprawy. Swój przydomek otrzymał nie tylko ze względu na kolor włosów, ale także charakter. Czarny Walder jest skorym do gniewu okrutnikiem, siejącym postrach wśród całej rodziny. Spekuluje się, że sypia ze swymi kuzynkami, szwagierkami, a nawet, iż miał romans z siódmą żoną swego pradziadka. Brał udział w Krwawych Godach. Po śmierci Robba Starka, wyrusza do Seagardu i zaczyna oblężenie. Przymusza lorda Janosa Mallistera do poddania zamku groźbą zabicia jego syna Patreka pojmanego w czasie Krwawych Godów. Podejrzany o maczanie palców w śmierci swego ojca Rymana Freya, co pozwoliło mu wspiąć się w kolejce do dziedzictwa Bliźniaków.
 • Walder Frey – Pan Bliźniaków, Lord Przeprawy i łysa, cętkowana głowa rodu Frey. Dumny człowiek o niezbyt dumnej, łasicowatej fizjonomii. Pamiętliwy okrutnik. Zawsze szuka korzyści dla siebie i nigdy nie chce obrać przegranej strony. Hoster Tully nadał mu przydomek „Lord Spóźnialski”, gdy Frey za późno przyprowadził swe wojska (już zakończoną) na bitwę nad Tridentem. Nikt nie był pewny, którą stronę lord Walder chciał wesprzeć. Walder Frey nie udzielił też pomocy Tullym, gdy Riverrun było oblegane przez Lannisterów. Sojusznika swego seniora – Robba Starka przepuścił przez Bliźniaki dopiero, gdy ten obiecał poślubić jego córkę. A gdy Młody Wilk nie wypełnił obietnicy, Walder Frey sprzymierzył się z Lannisterami i Boltonami, po czym podstępnie zamordował Króla Północy łamiąc prawo gościnności.
 • Gorąca Bułka – wielki nikczemnik, okrutny łotr, zły człowiek. Przezywał Aryę. Upiekł też chleb tak gorący, że Arya się nim poparzyła.
 • Balon Greyjoy – lord Pyke i dziedzic Quellona Greyjoya. Dwukrotnie koronował się na Króla Żelaznych Wysp, by zaspokoić próżność i własne ambicje. Jego pierwszy bunt przyniósł na jego lud oraz wyspy zniszczenie i śmierć, w tym śmierć jego dwóch najstarszych synów – Rodrika i Marona. Jego najmłodszy syn Theon został zakładnikiem, gwarantującym, że Balon nie dopuści się kolejnych rebelii. A jednak gdy tylko Theon powrócił, Greyjoy ponownie ogłosił się królem. Wykorzystał zamieszanie w Westeros i nieobecność Robba Starka na Północy, najeżdżając ziemie Młodego Wilka, choć ten liczył na jego pomoc Żelaznych Ludzi w walce z Lannisterami.
 • Euron Greyjoy – kapitan Ciszy i Król Żelaznych Wysp, młodszy brat Balona Greyjoya. Znany jako bezlitosny szaleniec, w rzeczywistości przebiegły i inteligentny. Prawdopodobnie wykorzystywał seksualnie swoich młodszych braci – Aerona i Urrigona, kiedy ci byli jeszcze dziećmi. Uwiódł i zgwałcił żonę swego brata Victariona, za co został wygnany z Żelaznych Wysp. Wyruszył na wyprawy łupieżcze do Essos, w czasie których wykazywał się niebywałym okrucieństwem. Możliwe, że maczał palce w śmierci Balona Greyjoya. Gdy koronował się na Króla Żelaznych Wysp i nie uzyskał poparcia od lorda Baelora Blacktyde’a, uprowadził go i rozkazał podzielić jego ciało na siedem części, jako że był on wyznawcą Siedmiu. W wolnych chwilach wyrywa języki członkom swojej załogi.
 • Vargo Hoat – kapitan Dzielnych Kompanionów, znanych również jako Krwawi Komedianci. Sepleniący Kozioł lubuje się w obcinaniu dłoni lub stóp swoim ofiarom, o czym przekonał się Jaime Lannister. W początkowej fazie Wojny Pięciu Królów Vargo Hoat plądrował Dorzecze dla Tywina Lannistera, lecz później zdradził go i przeszedł na stronę Starków i Boltonów. Przebywając w Harrenhal, nocą wymordował większość stacjonujących tam żołnierzy Lannisterów, a ich dowódcę – ser Amory’ego Lorcha – wrzucił nagiego do klatki z niedźwiedziem. Rycerz został pożarty żywcem.
 • Amory Lorch – rycerz na usługach Lannisterów. Ser Amory wsławił się niechlubnym czynem już pod koniec Rebelii Roberta Baratheona, kiedy to w czasie plądrowania Królewskiej Przystani, zamordował trzyletnią córkę Rhaegara Targaryena – Rhaenys. Na początku Wojny Pięciu Królów siał spustoszenie w Dorzeczu, podobnie jak Gregor Clegane czy Vargo Hoat. To jego ludzie zaatakowali Yorena, który prowadził na północ rekrutów do Nocnej Straży.
 • Łaskotek – jeden z ludzi Gregora Clegane’a. W Harrenhal torturował więźniów w celu wydobycia informacji. Robił to w bestialski sposób, skazując przesłuchiwanych na ogromne męki. Nikt nie przeżył jego przesłuchania.
 • Polliver – kolejny żołdak Lannisterów z oddziału Armory’ego Lorcha. Również brał udział w ataku na rekrutów do Nocnej Straży, w czasie którego ukradł Igłę Aryi Stark. W Harrenhal terroryzował jeńców.
 • Raff Słodyczek – żołnierz na usługach Lannisterów, należący do oddziału ser Amory’ego Lorcha. Brał udział w ataku na rekrutów do Nocnej Straży prowadzonych przez Yorena. Zamordował towarzysza Aryi – Lommy’ego Zieloną Łapkę, mimo że ten wielokrotnie powtarzał, że się poddaje. W Harrenhal siał terror pośród więźniów. Rozbił czaszkę małemu chłopcu, który płakał za swoim ojcem, po czym zabił jego zrozpaczoną matkę.
 • Sybell Spicer – żona Gawena Westerlinga (lorda Turni) i matka Jeyne Westerling. Spiskowała z Tywinem Lannisterem przeciw Robbowi Starkowi, który był jej zięciem. Prawdopodobnie podała Młodemu Wilkowi eliksir miłosny, by zakochał się w jej córce i złamał obietnicę złożoną Freyom. Również wielce prawdopodobne jest, że swej córce podawała herbatę poronną, by nie zaszła w ciążę z Królem Północy. Po śmierci Starka na Krwawych Godach, zamiast wesprzeć Jeyne po utracie męża, pobiła ją gdy ta nie chciała oddać swej korony.
 • Weese – jeszcze jeden człowiek Gregora Clegane’a. W Harrenhal był zastępcą zarządcy w Jęczącej Wieży. Przymuszał do pracy wyczerpanych jeńców, a gdy zawodzili, brutalnie ich bił. Poszczuł psa na chłopca latrynowego. Suka wygryzła nieszczęśnikowi kawał mięsa z łydki, co bardzo rozbawiło żołdaka.

Pominęliśmy kogoś istotnego? Dajcie nam znać w komentarzach.

A teraz pora już głosować. Możecie zaznaczyć czterech największych nikczemników.

[yop_poll id=”108″]

Related Articles

Komentarzy: 46

 1. Euron wcale nie jest takim nikczemnikiem jak wielu innych tutaj, jest po prostu okrutnym piratem, a teraz do tego królem Żelaznych Ludzi. Prawdziwi nikczemnicy to:
  Petyr, Lysa, Walder i Vargo 🙂
  I jeszcze wielu innych, ale niestety trzeba wybrać tylko czterech co w wypadku tej śmietanki nikczemników GoT jest bardzo ciężkie 🙂

  1. Biorąc pod uwagę, że gwałcił w dzieciństwie swojego brata to faktycznie, nie jest taki zły :p

   1. a kto powiedział, że gwałcił swego brata? o ile mnie pamiec nie myli, byla mowa tylko o molestowaniu(euron sam byl wtedy dzieckiem, tyle ze troche starszym), czyz nie?

    1. No tak, w końcu molestowanie braci to taki tam zwykły wybryk, każde „trochę starsze” dziecko tak robi :v

 2. śmieszki śmieszkami, ale umieszczanie gorącej bułki i nazywanie go złym człowiekiem to już przesada. co do eurona, „w wolnych chwilach wyrywa języki członkom swojej załogi” jest kłamstwem xD przecież cała jego załoga nie ma języków i jest to jednorazowa czynnosc, więc ?
  i przydałoby się więcej info o ludziach ser gregora clegane, gdzie aktualnie są/jak zgineli itp.

  1. Co do wyżej wymienionych ludzi Góry wszystkich załatwiła Aryia. Na dwóch z nich wysłała Jaqena. Potem akcja z zupą łasicową i ginie kolejny. Polivera zabiła z pomocą Ogara. Raffa zabiła w Braavos podcinając mu tętnicę udową. Ciało wrzuciła do kanału.

  2. Gdzie aktualnie są lub jak zginęli ludzie Clegana ma się nijak do tego czy są „największymi łotrami” czy nie. Jedynie może bardziej rozpisać jak brutalne były tortury bo nie każdy może pamiętać np. czy Łaskotek był na takim poziomie torturowania jak Ramsay vs Theon czy był „grzeczniejszy” 🙂

 3. Można dodać jeszcze brata Sybell Spicer. Nie pamiętam jak się nazywa ale on również prawdopodobnie brał udział w Grwawych Godach. Myśle że Jaime Lannister też zalicza się w poczet łotrów, a o ile pamietam ostatnio widziano go pod Riverrun

 4. I może Rickard Karstark, który w akcie zemsty kazał zabić dwóch niczemu nie winnych chłopców tylko dlatego że byli Lannisterami

  1. Rickard nie żyje, poza tym, stracił dwóch synów przez Lannisterów, oskarżony działał pod wpływem emocji.

   1. Jeśli niezauważyłeś to nieżyjący też się zaliczają. A gdyby to co zrobił było w pożądku to nie zostałby skazany na śmierć

    1. Został skazany na śmierć, bo zabił. Życie za życie. Porównując do takiego Boltona albo Góry, którzy zasługują na coś o wiele gorszego to całkiem sprawiedliwa kara.

 5. W tej grupie jest tyle postaci, które nie wachają się przed żadnym okrucieństwem, że 4 głosy to za mało!

 6. Z brakujących postaci dodałbym Rorge autora m. in. masakry w Solankach. Z Doliny dodałbym jeszcze Lyna Corbraya wiadomo za co.

 7. Dodałbym jeszcze Lothara Freya i Waldera Bękarta. Odpowiedzialni głównie za Krwawe Gody.

 8. Silny zestaw. Po długim wahaniu głosy na Baelisha, lorda Waldera, Eurona i Hoata.

  Vargo pokonał konkurentów do 4 miejsca obleśnością i niesympatycznością. Lyse usprawiedliwiam. Przeżyła tyle, że mogło jej odbić. A Balon postępował niejako zgodnie z pirackimi zasadami swojego domu.

 9. „Zawiązał spisek mający na celu zamordowanie króla Joffreya Baratheona”

  Właśnie dlatego nie głosowałem na Baelisha ^^

 10. Euron, Petyr, Czarny Walder i Gorąca Bułka, a ostatni typ tylko dlatego, że nie było Harry’ego Dziedzica. Myślę, że w rozdziale Alayne, mieliśmy do wglądu jego charakter przez chwile, jeśli tylko ktoś umie czytać między wierszami.

  Kogo mi tutaj zabrakło? Przede wszystkim miliardów ludzi z bractwa. Kompletnie nikogo tu nie ma. Fakt, że czytelnicy lubią bractwo, bo takie fajne i zabijają Lannisterów i Freyów i trzeba ich lubić do mnie nie przemawia. Jeśli w poprzednim tekście był Stannis i Jon to sorry, ale coś jest już nie tak. Nie widzę tu również Jaimiego na co ktoś też zwrócił uwagę. W pewnym sensie można dorzucić Brienne, bo zdecydowanie bardziej zasługuje na uwzględnienie niż powiedzmy taki Robert. Ogar jak się nie mylę również jest/zginął w dorzeczu, niezależnie czy teoria o grabarzu jest prawdziwa. Kąsacz i Rouge. Jaquena mogę odpuścić, bo najprawdopodobniej siedzi w cytadeli, ale fakt, faktem pozostaje, że nie wiemy tego na pewno i oficjalnie ostatni raz był widziany w Dorzeczu.
  Z takich ciekawszych smaczków to mogliście dodać tego młodego Frey’a zaręczonego z Aryą. Pewnie mało kto pamięta, ale fajna była sytuacja w Harrenhall, gdy rozmawiał on właśnie z Aryą chwaląc się, że wyjdzie za księżniczkę, a Arya w całej swojej niewiedzy liczyła, że najlepiej będzie jej jego księżniczka umrze 😀
  Tak nawiasem mówiąc nie wiem co będzie w kolejnej edycji, ale jeśli w końcu pojawi się Wielki Wróbel, to tutaj powinien pojawić się też Aeron.

  1. Co do Harryego na razie wiemy, że jest gburem i chamem, no i to że ma nieślubne dziecko. Trochę za mało żeby zasłużyć na łotra.

  2. Jeśli chodzi o bractwo bez chorągwi z początku była to setka ludzi pod dowództwem Lorda Dondarriona, której namiestnik Ned Stark w imieniu króla Roberta nakazał wymierzyć sprawiedliwość bandom Gregora Clegeane pustoszącym Dorzecze. Po porażce nad brodem (i pierwszej śmierci Berica) ocaleli ludzie z jego oddziału (ok. 40) utworzyło trzon bractwa. Ich celem było chronić bezbronną ludność Dorzecza przed zewnętrznymi wrogami (w imieniu króla Roberta, którego miejsce zdążył już zająć Joffrey). Ludzie Berica po zmianie króla zostali wyjeci z pod prawa ale nadal kontynuowali swoją działalność. Członków bractwa wciąż przybywało głównie z cywilnej ludności Dorzecza. Lord Błyskawica słynął że śmiałych akcji partyzanckich. Wkrótce stał się jednym z najbardziej poszukiwanych osób w Westeros. Ludzie Lannisterów zabili go jeszcze 4 razy (raz nawet publicznie go stracili) ale Beric ciągle wracał dlatego wierzono, że ma sobowtórów. W momencie gdy spotyka go Aryia Beric jest już strzępem samego siebie. Każda śmierć odbierała mu część osobowości i wspomnienia. Lord Beric zapomniał m. In jak wygląda jego zamek i fakt, że ma narzeczoną, która na niego czeka. Później wiadomo jak się potoczyło. Próba walki Ogarem i kolejna śmierć i zmartwychwstanie. Dondarrion uznał, że nie chce tak dalej żyć i dał pocałunek życia
   martwej Catelyn wyłowionej w rzece sam przy tym ginąc. Za rządów ożywionej Catelyn Bractwo zamieniło się w coś na kształt organizacji terrorystycznej i przyjmowało w swe szeregi typów takich jak Rorge. W tej chwili nawet Thor os wątpi w dalszy sens istnienia bractwa.

 11. W sumie problemu nie miałem tylko z jednym, zwą go Bezlitosny Gorąca Bułka.
  Reszta to jacyś statyści pokroju Waldera, Eurona czy Petyra

 12. Tylko ten lewak Baelish! Mam nadzieję, że Dany jak najszybciej pojawi się w Westeros i tego nikczemnika upiecze ogniem Drogona.

 13. Nie ma dowodu, że zgwałcił. Powiedział tylko, że zostawia w krzyczących kobietach swoje nasienie ale biorąc pod uwagę jego powodzenie (bękarcica i żona Victariona) można przypuszczać, że krzyczały z innego powodu. Powtarzam jeszcze raz nie ma takiego dowodu. Jest nagroda 500.000 funtów dla człowieka, który wskaże choćby cień dowodu, że Euron zgwałcił kobietę. Po prostu nie zgwałcił. Zgwałcił albo nie zgwałcił. Ja nie wiem czy zgwałcił, ale jest duże prawdopodobieństwo że nie zgwałcił. Jest nawet taki fragment konferencji Martina w Wansee. I on tam wypowiada takie słynne zdanie: ” Zrobiłem coś strasznego, ale imię Eurona pozostanie nieskalane. Co może oznaczać, że nie zgwałcił. Więc uważam że Euron nie wiedział o holokauście. Dziękuję bardzo. Rozumiem, że Wronie Oko to Wronie Oko ale domniemanie niewinności.

 14. Gdybym mogla, to Littlefinger bylby oznaczony 4 razy. Bez niego Lysa nie zabilaby swojego meza, nie byloby wojny 5 krolow, Walder Frey nie zabilby Robba, bo ten nie musialby ratowac ojca, przez co nie poznalby swojej pozniejszej zony, ktorej matka tez nie mialaby jak wplatac sie w te cala kabale itp. Jedynie Euron dzialal sam niczym nieprzymuszony i dlatego tez dostal moj glos. A reszta to takie drobne obszczymurki;)

 15. Odświeżam pomysł zrobienia wyborów na najlepszego polityka/stratega Westeros, żebyśmy mogli pogłosować na Baelisha, Varysa, Dorana, Tywina, Olennę Tyrell, Tyriona…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button