Od RedakcjiRóżne

Zmiany, zmiany, zmiany

Jak się pewnie domyślacie, ostatnie tygodnie były dla nas niezwykle pracowite. Migracja serwisu na nowy layout zakończyła się (mimo nieodłącznych problemów technicznych) sukcesem. Dziękujemy Wam za wsparcie, za porady i za zrozumienie, że pewne rzeczy muszą ulec „dotarciu”. W najbliższych tygodniach będziemy kontynuować pracę nad layoutem tak, aby był on jeszcze bardziej czytelny i wygodny w przeglądaniu. A na początku czerwca – zgodnie z obietnicą – postaram się rozesłać upominki dla wszystkich, którzy pomogli nam zebrać fundusze na funkcjonowanie FSGK.

A skoro mowa o sukcesach, to niewątpliwie sukcesem zakończył się również Pyrkon. Relację z tego wydarzenia zdam Wam w najbliższych Wieściach z Cytadeli. Wiele wskazuje na to, że to nie będzie mój ostatni konwent w tym roku.

Najważniejsze jest jednak to, co przed nami. Chciałbym więc wykorzystać tę okazję, aby opowiedzieć Wam o zmianach, jakie zamierzamy wprowadzić w serwisie. Myślę, że się Wam spodobają.

Stałe terminy publikacji tekstów

Począwszy od przyszłego tygodnia, będziecie mogli oczekiwać nowych tekstów w stałych terminach. Nową Szaloną Teorię przeczytacie w każdy poniedziałek (z wyjątkiem okresu emisji siódmego sezonu Gry o Tron). W każdy czwartek będziecie mogli wziąć udział w Debatach Małej Rady. Ponadto, w różne dni tygodnia będziemy publikować inne teksty i zabawy związane z Pieśnią Lodu i Ognia, takie jak chociażby Wieści z Cytadeli. I – to chyba najważniejsza zmiana – teksty będą ukazywać się zawsze o godzinie 12.00. W samo południe. Koniec z nieprzespanymi nocami, w oczekiwaniu na nową Szaloną Teorię. No, chyba że chcecie zafundować sobie takie doznania na własną rękę.

Nowi autorzy, nowe teksty

W ciągu ostatnich trzech lat FSGK zostało absolutnie zdominowane przez Grę o Tron oraz Pieśń Lodu i Ognia. Nie było to naszym zamysłem gdy tworzyliśmy tego bloga, ale stało się to faktem, któremu nie da się zaprzeczyć. Moja pasja do Pieśni Lodu i Ognia przyciągnęła bardzo dużą grupę czytelników, którzy swoim entuzjazmem i okazjonalnymi pogróżkami zmuszają mnie do wytężonej pracy. Dzięki temu teksty poświęcone twórczości GRRM-a ukazywały się często. Ale inne artykuły zanikły.

W najbliższych tygodniach będziecie mogli zaobserwować mały renesans FSGK. Na blogu pojawią się przynajmniej trzej regularnie piszący autorzy. I – jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli – kilku autorów piszących rzadziej, ale równie ciekawie. Będziecie więc mieli okazję zapoznać się z recenzjami książek, filmów i seriali, z tekstami o grach wideo i grach planszowych, a także z artykułami poruszającymi inne tematy związane z (bardzo szeroko rozumianą) geek-kulturą.

Chciałbym też podkreślić, że w żaden sposób nie odbije się to na ilości tekstów poświęconych Pieśni Lodu i Ognia. Wprost przeciwnie. Nie dość, że Szalone Teorie będą ukazywać się znacznie częściej, to jeszcze Wasz apetyt na wszystko co westeroskie zostanie zaspokojony przez innych autorów. Przykładowo – ja sam nie byłbym w stanie opisać w sposób wiarygodny gier planszowych albo karcianych rozgrywających się w stworzonym przez Martina świecie. Ale znalazłem kogoś, kto może to zrobić.

Reasumując – materiałów związanych z Pieśnią Lodu i Ognia będzie więcej niż do tej pory, ale zamiast stanowić 90% treści dostępnych na naszym blogu, będą zajmować jego połowę. Muszę jednak podkreślić jeszcze jedną rzecz. Ponieważ teksty będą ukazywać się codziennie (albo prawie codziennie), warto, abyście odwiedzali nas każdego dnia. Zawsze możecie trafić na coś, co Was zainteresuje. A dzięki codziennym odwiedzinom na pewno nie przegapicie niczego, co wiąże się z PLiO.

I bardzo liczę na to, że zgotujecie nowym/starym autorom ciepłe przyjęcie!

Media społecznościowe

Aby być na bieżąco z wszystkim co dzieje się na FSGK, warto też śledzić nas w mediach społecznościowych. Zapraszamy Was do lajkowania naszego profilu na facebooku. A jeśli już nas na facebooku śledzicie, to nie omieszkajcie polubić i udostępniać swoim znajomym naszych tekstów. Możecie robić to samo na Twitterze. Jeśli nie dla nas, to zróbcie to dla Bąbla. Mój kot uwielbia, gdy rośnie liczba czytelników.

A jeśli perspektywa sprawienia radości Bąblowi nie rozgrzała Waszych zimnych serc, to odwiedzajcie i lajkujcie nasz profil facebookowy we własnym, egoistycznym interesie. Niebawem przedstawimy tam konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.

Niech się niesie wieść o FSGK

Zapytacie pewnie – a tak właściwie to czemu chcecie mieć więcej czytelników? Powodów jest kilka. Przede wszystkim – świadomość tego, że nasza praca trafia do dużej grupy ludzi jest po prostu przyjemna i dostarcza pozytywnej motywacji. Oczywiście każdy kij ma dwa końce, i jeśli popełnimy jakiś poważny błąd, to spotkamy się ze znacznie większą krytyką. Ale gra jest warta świeczki. Dla mnie obserwowanie wzrostu FSGK przez ostatnie lata, i kolejnych setek, a potem tysięcy czytelników, którzy odkrywali Szalone Teorie, było wprost niewiarygodnie przyjemnym doświadczeniem. Jestem Wam niezmiernie wdzięczny za to, że wnikliwie analizujecie moje teksty. Dziękuję Wam za każdą pochwałę, i za prawie każdą krytykę 🙂 Myślę jednak, że fanów PLiO jest jeszcze w Polsce bardzo dużo. I musimy dotrzeć do wszystkich. A potem musimy dotrzeć do wszystkich miłośników filmów, seriali, gier, książek… A nim ta dekada dobiegnie końca będziemy władać światem przy pomocy żelaznej, ale delikatnej, kociej łapy.

Ale to nie wszystko. Chcielibyśmy też docierać do Was z zupełnie nowymi materiałami. Chcielibyśmy przeprowadzać wywiady z ludźmi związanymi z Grą o Tron. Chcielibyśmy prezentować Wam recenzje książek, filmów i gier jeszcze przed ich oficjalną publikacją. Chcielibyśmy organizować dla Was konkursy z nagrodami. Wszystko to wymaga współpracy z dużymi firmami, które są zainteresowane zasięgiem danej publikacji. Jak już wcześniej wspomniałem, jestem dumny ze sposobu w jaki rozrosła się społeczność FSGK w ostatnich latach, ale jak zawsze w takich sytuacjach – od przybytku głowa nie boli.

Dlatego też, jeśli macie wśród przyjaciół fanów prozy Martina, to dajcie im znać o Szalonych Teoriach. Być może w najbliższym czasie znajdziecie też na FSGK inne treści, które spodobają się Waszym znajomym. Będziemy przecież prezentować teksty, które przypadną do gustu fanom gier wideo i gier planszowych, kinomaniakom i molom książkowym, bimbrownikom i miłośnikom grzebania śrubokrętem w urządzeniach elektrycznych. W tych sześciu grupach zawierają się wszyscy ludzie, z którymi utrzymuję kontakty towarzyskie. I większa część rodziny. I Bąbel.

To samo tyczy się innych społeczności online. Nie namawiamy Was do spamowania linkami do FSGK, ale jeśli istnieją w sieci miejsca, w których czujecie się swobodnie i które pozwalają na szerzenie „dobrej nowiny” o ciekawych materiałach znalezionych w internecie, to nie wahajcie się i szepnijcie o nas dobre słowo.

Reklamy

Przed rozpoczęciem zbiórki na serwer, domenę i layout, wspominałem, że rozważamy wprowadzenie na FSGK reklam. Ku mojemu zaskoczeniu spotkało się to z pozytywnym odzewem z Waszej strony. Nie mówię, że spodziewałem się spontanicznego formowania grup czytelników pragnących mnie zlinczować, ale myślałem, że przyjmiecie to niechętnie. Myliłem się. Postawiliście wszakże w komentarzach pewne warunki, które można streścić następująco: „żeby nas tylko te reklamy nie wkurzały”. Chciałem Was więc zapewnić, że będziemy w najbliższych miesiącach testować różne rozwiązania związane z reklamami na stronie, ale naszym fundamentalnym warunkiem dla reklamodawców jest nieinwazyjność. Nie pozwolimy, aby reklamy w jakikolwiek sposób przeszkadzały w odbiorze treści na naszym blogu. Dzięki Waszej hojności w trakcie niedawnej zbiórki nie musimy poszukiwać reklam za wszelką cenę, ani wrzucać ich w każde możliwe miejsce. Daję więc słowo, że reklamy będą minimalne, albo nie będzie ich wcale.

Koszulki i gadżety

Już niebawem… 😉

Dzięki za uwagę i do usłyszenia już wkrótce!

DaeL,
redaktor naczelny FSGK.pl

PS. „Redaktor naczelny bloga” brzmi jak „Prezes zarządu warzywniaka”.

 

 

Related Articles

Komentarzy: 40

 1. Good news
  i tak zaglądam tu przynajmniej raz dziennie, teraz będzie o tyle fajniej że zawsze coś będzie można nowego poczytać
  GL&HF

 2. Kurcze, serce rośnie od czytania takich słów 🙂 Ależ się ta strona rozwinęła! I to oddolnie, dzięki fanom i pasjonatom! Mi nie musisz mówić o sprawdzaniu fsgk codziennie, robię to od dawna 🙂

 3. Wszystko ładnie i pięknie ale nie wierzę w teorię co poniedziałek do konkretnej godziny 🙂
  Ale trzymam kciuki żeby tak było 😉

  1. ja też nie wierze, a poza tym Dael coś mówił, że już pomysły mu się powoli kończą

   1. Niewierne Tomasze! Mówiłem, że jeśli GRRM nie wyda Wichrów do końca roku, to będzie problem. Ale spoko, na kilka najbliższych miesięcy to jeszcze mam materiał.

    1. Hmm… z odpowiedzi wnioskuję, że wiesz o czymś o czym my nie wiemy mianowicie, że Wichry Zimy na pewno wyjdą w tym roku ;D

 4. DaeL,
  Czy jest możliwość że, udostępnisz lub odtworzysz w jakiejkolwiek formie swój wykład z Pyrkon’u? Byłoby super 😀

  1. Tak. Postaram się w czerwcu przerobić moje slajdy na filmiki, które wrzucę na youtube’a wraz z narracją.

 5. Dołączam do #bojowkaNiewiernychTomaszy a co do reklam to również uważam, że wprowadzenie ich to dobry pomysł, ale błagam bez żadnych pop-upów. Bannery mogą być nawet duże byle w stałych niezmieniających się miejscach i bez dźwięków.

  1. Jako wydawca tego bloga (to z kolei brzmi jak „dyrektor kuwety”) obiecuje, że dźwięku ani polipów tutaj nigdy nie będzie. Samograjacego wideo też nigdy nigdy.

 6. Ja wolałem chyba jednak brak systematyczności 😀
  Wraca człowiek z imprezy i o 3 rano nowa teoria, lewe oko przymykane i jazda 😀 Będzie tęskno 🙁

  1. Mam w domu pewną tajemniczą kartkę, na której co jakiś czas dopisuję pomysły na ST. I z której wykreślam pomysły już zrealizowane. Aktualnie jest na niej 16 pozycji. To nie znaczy, że będzie jeszcze tylko 16 teorii. To znaczy, że będzie co najmniej 16 teorii. Jak wspomniałem – od czasu do czasu dopisuję na kartce coś nowego 🙂

   1. Pomyśleć, że jeszcze kilka dni temu myślałem o tym , że czas ST dobiega końca a tu całkiem spore zasoby

    1. Wszystko w rękach GRRM-a. Jeśli doczekamy się w końcu Wichrów Zimy, to pewnie ST będą miały paliwo na następny rok albo dwa 🙂

     1. Myślisz, że w Wichrach będzie jeszcze jakieś pole do popisu w ST? Jak dla mnie ten tom to czas najwyższy na wyjaśnianie zagadek, zamiast tworzenia nowych

     2. martin nie byłby sobą gdyby nie tworzył nowych xD w końcu cos musi byc ciekawego w snu o wiosnie

     3. @Raf @kłantalupa
      Pamiętajmy że:
      1. GRRM nie zamierza dopiąć wszystkiego na ostatni guzik. Na pewno pozostawi nam kilka nierozwiązanych tajemnic. A im bardziej wchodzimy w klimaty magiczne, tym więcej tych tajemnic będzie.
      2. Poza PLiO mamy też zapowiedziane kolejne książki o Dunku i Jaju oraz parę opowiadań dotyczących innych ważnych wydarzeń z historii dynastii Targaryenów.

 7. Przydałoby się coś zrobić z czcionką w CSS, bo niektórych przeglądarkach, np. na Internet Explorerze/Edge’u, polskie znaki różnie wyglądają 🙂

 8. Gratuluję rozwoju. Czekam na nowe teksty. I obiecuję, że nie będę marudzić jak nie będą ukazywać się o dokładnie o 12 🙂

 9. DaeL, Llothar – nie myśleliście o przetłumaczeniu teorii na angielski i wrzuceniu na specjalną podstronę np. o takim samym wyglądzie jak tutaj? Przy ogromnej popularności sagi GRRM-a na świecie myślę, że w krótkim czasie wygenerowałoby się Wam mnóstwo odsłon. Obstawicie to mało inwazyjnymi reklamami google, dorzucicie przycisk Donate poprzez PayPal-a i krótkim czasie projekt zacznie przynosić godziwe dochody.

  1. Za dużo roboty. Dużo za dużo roboty. Szalone Teorie to cała masa tekstu i cytatów. Tego się nie da po prostu przetłumaczyć „z palca”. Musiałbym zawiesić pisanie innych tekstów na kilka miesięcy.
   Poza tym sądzę, że w anglojęzycznym internecie jest bardzo wiele podobnych stron i kanałów youtube’owych. Wprawdzie wielu ludzi daje się trochę za bardzo ponieść wyobraźni (khem, Preston Jacobs), ale są też naprawdę wnikliwi i błyskotliwi obserwatorzy prozy Martina, którym do pięt nie dorastam (na przykład Elio Garcia i Linda Antonsson, którzy współpracowali z GRRM-em przy Świecie Lodu i Ognia). Więc Szalone Teorie nie byłyby w internecie anglojęzycznym tak samo świeże i oryginalne jak na naszym poletku. Od czasu do czasu zdarza mi się napisać jakiś krótki tekst poświęcony moim odkryciom na reddicie. Ale przełożenie na język angielski całych Szalonych Teorii nie wchodzi w gre.

 10. A kto mówi, że Ty masz tłumaczyć? 🙂 Można to zlecić profesjonaliście, a potem tylko sprawdzić, czy dobrze zrobił swoją pracę i wrzucić na stronę. Nie mówię tego czysto teoretycznie. Przerobiłem to na swoim poletku. Też miałem stronę tylko po polsku, ale za namową życzliwych ludzi, zaczęliśmy to przerzucać na angielski i teraz zarabia i na tłumacza i na serwery i jeszcze zostaje.

  Poza tym jesteś zbyt skromny. Twoje teksty są naprawdę dobre i wcale nie mają czego się wstydzić nawet na tle najlepszych anglojęzycznych dokonań.

  1. No cóż, serdeczne dzięki za miłe słowa. Temat przemyślę, choć mimo wszystko jestem do tego pomysłu nastawiony dość sceptycznie.

 11. Dael a co sie stalo z tym gosciem co chcial tu napisac swoją wlasną szaloną teorie? będzie to publikowane? 😛

  1. Wiele osób podsyła mi swoje teksty. Jak dotąd zawsze odmawiałem, z różnych powodów (choć zanosi się na pierwsze odstępstwo od tej reguły). Teksty nie zawsze są złe, czasem po prostu nie zgadzają się z profilem strony, albo wymagają intensywnego przeredagowania i poprawienia, na co nie mam czasu.
   Wydaje mi się, że kojarzę o którym tekście w tej chwili wspominasz. I nie, nie zostanie on opublikowany. Jeśli dobrze pamiętam, to nie była to klasyczna Szalona Teoria, a raczej spekulacja na temat następnego sezonu GoT. Powodami odmowy podzieliłem się z autorem i mam nadzieję, że się nie zniechęci do pisania, bo pasja i bogata wyobraźnia to bardzo dobre podstawy na których można zbudować wiele ciekawych rzeczy.

 12. Bardzo pozytywny post. Jestem niezmiernie szczęśliwy z tak dynamicznego rozwoju bloga. Już teraz jesteście najlepszą stroną dla fanów PLiO w polskim internecie, a jeśli wszystkie plany będą skutecznie realizowane to nie będzie dla was żadnej konkurencji 🙂 Takie Westeros.pl może się schować. FSGK to nieprzeciętnie angażująca rozrywka.

 13. „Na blogu pojawią się przynajmniej trzej regularnie piszący autorzy”
  Obstawiam 3:1 na możliwość pozyskania Sitha/Pquelima do filmów, Lllo do rozkręcania i DW/Razora do planszówek.

  1. Całkiem niezłe strzały. Sith do filmów, LLo do rozkręcania i Razor do planszówek i gier wideo. Parę innych osób też zapowiedziało, że będzie pisać, ale nieco rzadziej. Tak czy siak jest ekipa 🙂

 14. Cieszę się, że Wasza strona tak bardzo się rozwinęła i życzę kolejnych tysięcy wiernych czytelników 🙂 I szczególne słowa uznania dla DaeLa, którego wkład w tę stronę był i jest ogromny!
  A jeszcze do tego ta informacja, że co poniedziałek będzie nowa Szalona Teoria… Bardzo miła niespodzianka 🙂

 15. Skoro w trakcie 7.sezonu GoT nie będzie teorii to znaczy (i na to liczę) że będą recenzje jak w zeszłym roku ?????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button