KsiążkiSeriale

Wielki Turniej Westeros i Essos. 1/8 finału

Cóż to były za emocje! Zeszłotygodniowe pojedynki dostarczyły nam sporo niespodzianek. Barristan Selmy po rycersku rozprawił się z Victarionem Greyjoyem. Sprytny Bronn wykończył kulejącego Eddarda Starka. Silny Belwas pozwolił się zranić Randyllowi Tarly’emu, ale pojedynek – jak zawsze – wygrał. Khal Drogo nie przestraszył się płonącego miecza Thorosa z Myr, i pokazał swą wyższość. Greatjon Umber rozerwał na strzępy Ciemną Gwiazdę, a Beric Dondarrion z powodu Blackfisha znów musi zostać wskrzeszony. Czerwona Żmija z Dorne ukąsiła Qhorina Półrękiego, a zdradziecki Jorah Mormont zwyciężył Prawowitego Króla Westeros. Loras Tyrell zebrał cięzki od Eurona Greyjoya. Tormund zasłużył na swój przydomek pokonując dobrotliwego Wun Wuna. Brienne stała się przyczyną ostatecznego zaginięcia Benjena Starka. A Gregon Clegane zmiażdżył czaszkę Króla Za Murem. Tymczasem Jon Snow nadludzkim wysiłkiem woli wybił zeby Daario Naharisa, a Syrio Forel wytrącił broń ze zmarzniętych rąk Zimnorękiego. Ogar pożarł Człowieka Bez Twarzy ukrywającego się za maską Jaqena, a Areo Hotah nie okazał litości dla Młodego Wilka.

Pora na 1/8 finału!

Trudno uwierzyć, że to już 1/8 finału.
Trudno uwierzyć, że to już 1/8 finału.

Pojedynek 49

 • Ser Barristan Selmy (zwany Śmiałym) – jeden z najlepszych rycerzy swego pokolenia. Odznaczył się wyjątkowym męstwem podczas Wojny Dziewięciogroszowych Królów, buntu Duskendale i rebelii Balona Greyjoya. Był rycerzem Królewskiej Gwardii Aerysa II i Roberta Baratheona (jako Lord Dowódca), jak również pretendentki do tronu Daenerys Targaryen. Ma 63 lata.
 • Ser Bronn znad Czarnego Nurtu – najemnik, uratował życie Tyriona Lannistera pokonując ser Vardisa Egena, pasowany na rycerza po Bitwie nad Czarnym Nurtem.
[yop_poll id=”68″]

Pojedynek 50

 • Silny Belwas – potężny, ważący niemal 130 kg eunuch. Mistrz walk na arenach Meereen, twierdzi, że nie przegrał w życiu ani jednego pojedynku. Wsławił się zabiciem Oznaka zo Pahla – czempiona Meereen Jest ochroniarzem królowej Daenerys.
 • Khal Drogo – wybitny dothracki wojownik, wódz największego z khalasarów. Podbił khalasar Khala Ogo, własnoręcznie zabijając przeciwnika.
[yop_poll id=”69″]

Pojedynek 51

 • Greatjon Umber – według Jaime’go Lannistera jeden z najsilniejszych ludzi w Westeros, uczestnik bitwy pod Oxcross oraz ataku na kopalnie złota wokół Castamere. Pojmany podczas Krwawych Godów po tym jak gołymi rękami zabił jednego i ranił trzech innych ludzi Freyów.
 • Ser Brynden Tully – zwany Blackfishem. Powszechnie uważany za świetnego rycerza i doskonałego dowódcę. Zdobył sławę walcząc w Wojnie Dziewięciogroszowych Królów u boku Barristana Selmy’ego. Brał udział w Rebelii Roberta oraz Wojnie Pięciu Królów (jako doradca i dowódca armii Robba Starka). Dowodził grupą zbrojnych która wciągnęła Jaimego Lannistera w zasadzkę w Bitwie w Szepczącym Lesie, awangardą w Bitwie Obozów i zwiadem podczas kampanii w Krainach Zachodu. Ma 55 lat.
[yop_poll id=”70″]

Pojedynek 52

 • Oberyn Martell – zwany Czerwoną Żmiją. Niezrównany wojownik, poeta, uczony i truciciel. W wieku 16 lat użył trucizny by zabić (w pojedynku do pierwszej krwi) lorda Edgara Yronwooda. W młodości walczył jako najemnik w kompanii Drugich Synów (a następnie we własnej kompanii). Studiował w Cytadeli, wykuwając sześć ogniw łańcucha maestera. Walczył w obronie Tyriona Lannistera i zginął z ręki Gregora Clegane (zadając mu wszakże śmiertelną ranę).
 • Ser Jorah Mormont – pasowany na rycerza za odwagę podczas szturmu na twierdzę Pyke, zwycięzca turnieju w Lannisporcie, uciekł z Westeros przed karą za handel niewolnikami. Był najemnikiem w Lys i Volantis, a następnie rycerzem Daenerys Targaryen. Pokonał w walce Dothraka Qotho, przyczynił się do wszczęcia buntu niewolników w Meereen. Po wygnaniu z dworu Daenerys wpadł w ręce łowców niewolników. Przyłączył się do kompanii Drugich Synów. Ma 46 lat.
[yop_poll id=”71″]

Pojedynek 53

 • Euron Greyjoy – zwany Wronim Okiem. Żelazny Król. Lord Kosiarz Pyke. Kapitan Ciszy, bezwzględny pirat, którego imię budzi trwogę w Westeros i Essos. Autor planu złupienia Lannisportu i spalenia floty Tywina Lannistera w trakcie Rebelii Balona Greyjoya. Uczestnik niezliczonych napadów łupieżczych i potyczek.
 • Tormund Zabójca Olbrzyma – jeden z dowódców w armii Mance’a Raydera, cieszący się autorytetem wśród dzikich. Rzekomo zabił olbrzyma. W trakcie bitwy pod Murem dowodził jedną z nielicznych, poprawnie sformowanych formacji włóczników, który wszakże został rozbity po ataku z flanki. Po schwytaniu Mance’a, Tormund został przywódcą resztek jego armii.
[yop_poll id=”72″]

Pojedynek 54

 • Brienne z Tarthu – zwana Ślicznotką. Jedyne dziecko Selwyna Tarth. Jest bardzo wysoka, ma blisko 190 cm wzrostu. Służyła w Tęczowej Gwardii Renly’ego Baratheona. Pokonała Lorasa Tyrella w turniejowym pojedynku. Na polecenie Catelyn Stark eskortowała Jaimego Lannistera do Królewskiej Przystani. Zabiła trzech Dzielnych Kompanionów – Pyga, Timeona i Shagwella. Wpadła w ręce Bractwa Bez Chorągwi. Włada Wiernym Przysiędze – valyriańskim mieczem powstałym z przetopienia Lodu.
 • Ser Gregor Clegane/Ser Robert Strong – zwany Górą Która Jeździ. Mierzący 240 cm i ważący 190 kilogramów, potężny i bezwzględny rycerz. Zaprzysiężony rodowi Lannisterów. Zażywa dużych ilości makowego mleka, by łagodzić nieustanny ból głowy. Zginął zatruty przez Oberyna Martella. Został wskrzeszony jako ser Robert Strong przez Qyburna.
[yop_poll id=”73″]

Pojedynek 55

 • Jon Snow – zwany Bękartem Winterfell. 998 Lord Dowódca Nocnej Straży. Warg. Od dziecka szkolony w walce przez Rodrika Cassela. Zabił wskrzeszonego przez Innych Othora. Włada Długim Pazurem – valyriańskim mieczem podarowanym mu przez Jeora Mormonta.
 • Syrio Forel – fechmistrz, wodny tancerz, poprzedni Pierwszy Miecz Braavos. Szkolił Aryę Stark. Pokonuje pięciu żołnierzy Lannisterów przy użyciu tępego miecza treningowego, ale ginie z ręki ser Meryna Tranta.
[yop_poll id=”74″]

Pojedynek 56

 • Sandor Clegane – zwany Ogarem. Młodszy brat Gregora Clegane. Jeden z największych wojowników Siedmiu Królestw. Porzuca służbę u Lannisterów po Bitwie nad Czarnym Nurtem. Podróżuje po królestwie z Aryą Stark, mordując przygodnie spotkanych złoczyńców. O jego wojowniczych przewagach długo by trzeba pisać. Obecnie jest grabarzem na Cichej Wyspie.
 • Areo Hotah – kapitan straży księcia Dorana Martella. Był szkolony przez Brodatych Kapłanów z Norvos. Zabił ser Arysa Oakhearta. Włada długim toporem.
[yop_poll id=”75″]

Related Articles

Komentarzy: 154

 1. Dość wyrównane niektóre walki teraz. Nie jestem pewien wyboru przy Khal Drogo-Silny Belwas, Ogar-Areo Hotah, Blackifish-Greatjon i Euron Tormund.

  1. Ale czemu? Przeszkadza Ci jakoś ta zabawa? Przecież to nikomu nie szkodzi.

   Co do samego turnieju, dziwi mnie nieco przewaga Tormunda nad Euronem, w końcu żaden z nich nie wsławił się konkretną bitwą/pojedynkiem, za to ten drugi zwiedził pół świata i złupił zapewne dziesiątki miast/osad.

    1. Coś jest albo złe, albo dobre. Nie można uznać kradzieży za dobrą, jeśli występuje w małych ilościach(żeby nie było, to nie ja zaspamowałem forum w nocy i nic mi to nie robi). Myślę, że Lord Stannis stosownie by zareagował na tego typu działalność.

     1. Masz dziewczynę? Zapytaj ją, co lubi – może jakieś delikatne klapsy albo inne smyranie. A potem rób to 24 godziny na dobę. W końcu coś jest albo złe, albo dobre. 😀

     2. Wystarczyło napisać, że palnąłeś głupotę albo że brak Ci argumentów, nie musisz chwalić się swoim gimnazjalnym poziomem. Którego zresztą podobno tak bardzo nienawidzisz. 😀

     3. Jedyną osobą plotącą głupoty, jesteś Ty. Możesz w ten sposób właściwy dla swojego poziomu zwracać się do swojej matki, ale nie będziesz obrażać mojej dziewczyny. Jesteś tu najbardziej prymitywnym trollem, jeśli już o tym mówimy. Teraz już wiadomo, kto spamuje na Forum z tym „pierwszy”, „ósmy”, itp.

     4. Taaak, z braku argumentów i tłumacząc swoje chamstwo zarzuć mi obrażanie – genialne! Tylko napisz, gdzie tam obraza. 😉
      Ad personam pozostawię bez rozpoznania, gdyż pokazuje to wyłącznie poziom używającego. 😛

     5. Dajcie spokój, to jest dziecinne zachowanie. Naprawdę. Najpierw jest po prostu różnica zdań, potem lekka uszczypliwość z łapaniem za słówka, potem riposta już z zamiarem „dopieprzenia”, a na koniec wszyscy poobrażani.
      Ja jestem – za przeproszeniem – dupa nie mediator, ale już któryś raz z rzędu widzę ten sam schemat i mnie to zaczyna irytować. Dajcie sobie spokój, nikt nikogo nie chciał obrazić, naprawdę nie ma powodu tego kontynuować.

  2. O, czyli ujawniła nam się tożsamość prowokatora – rzeczywiście, przedni trolling. xD

 2. Wszystkie pojedynki wydają się nietrudne do rozstrzygnięcia, jednak jako przedziwna jawi się dla mnie obecność na tym szczeblu Belwasa Silnego. Ktoś z tak dużą nadwagą nie byłby w stanie wytrzymać kondycyjnie tylu walk. Ponadto, jak wiemy z opisu, nie jest to czysta masa mięśniowa(która i tak wydolność bardzo by obniżyła), a spora warstwa tłuszczu. Ten człowiek musi mieć znacznie obniżony testosteron przez tę zawartość tłuszczu, a kto wie czy brak tego i owego też się na deficyt męskiego hormonu nie przekłada. Jakoś nigdy nie przekonałem się do kunsztu tego wojownika, stanowił bardziej taki cyrkowy dodatek i element odstraszający w kolorowej trupie Daenerys.
  Najcięższym do przewidzenia starciem jest spotkanie Bryndena i Greatjona, niemniej obstawiałbym tego drugiego. Z kolei postawiłem na Mormonta, bo lepiej radził sobie w ekstremalnych warunkach niż wiecznie odpicowany lord z Dorne. Ten drugi nawet walcząc w kompaniach najemniczych miał uprzywilejowaną pozycję.

  1. Mogę się mylić, ale wydaje mi się że Mormont też walczył w kompaniach najemniczych

   1. Ale nie walczył na z góry ustawionym kierowniczym stanowisku. Zawsze zaczynał od zera i znał trudy tułaczki oraz walki o przetrwanie.
    Nie działają mi zupełnie powiadomienia, a podałem już dwa e-maile.

    1. Pragnę tylko nadmienić, że ten „wiecznie odpicowany lord Dorne” pokonał Gregora „Górę” Clegane’a. Oczywiście zginął, ale tylko z braku ostrożności spowodowanym chęcią zemsty. Ja rozumiem całkowicie personalne sympatie, jednak żaden z Mormontów nie ma szans z Oberynem.

     1. Tak, to prawda. Co więcej, uważam, że Mormont by z Górą zapewne nie wygrał(ale nie skreślałbym go lekką ręką). Jednak czasem się tak układa, że ktoś przegra z jednym, a z teoretycznie lepszym wygra.
      Doceniam trudy życia Mormonta i biorę pod uwagę, że musiał się mocniej zahartować dzięki nim. Na pewno obaj wojownicy są znacznie bardziej wszechstronni niż Góra, który po prostu był taktykiem bardzo głupim. Nie był w stanie zupełnie zmienić swojej taktyki na walkę z Oberynem, nawet nie spróbował niczego.

  2. @Elf
   Fury – Kliczko. Czasem spory nadmiar tłuszczu wcale nie przeszkadza w walce. 😀

  3. Ah, a ten 'wiecznie odpicowany lord z Dorne’ był w stanie zabić Górę. Żeby tylko w naszym kraju było więcej takich odpicowanych kolesi w rurkach. 😛

  4. Wszystkie? Oj, nie wiem.
   Greatjon i Blackfish. Znamy jedynie opinie, ciężko jednoznacznie ocenić – ju ded, ju łiner. Chociaż też obstawiłabym Umbera – w końcu nie ma wielu postaci, których wróg powie – jesteś jednym z lepszych wojowników.
   Obernyn i Jorah (skoro przywołujesz), akurat przykład tego oczywistego. Widać, że Twoja opinia bazuje na serialu, bo Oberyn i te chłopcy, aj aj odpicowany. Chyba powinieneś przypomnieć sobie książkowego węża. Jak można w ogóle jakiekolwiek wątpliwości mieć kto wygra w tym pojedynku? Jorah nie był w stanie pokonać nawet jednego brata krwi Drogo bez odniesienia ran.. a chyba nie trzeba mieć dużo wyobraźni, by stwierdzić jaką truciznę zastosowałby Oberyn w takiej walce 😉
   Euron i Tormund – kolejna niewiadoma. Wronie Oko był w końcu Wielce Złym kapitanem, dziki wojownikiem. Skąd wiedzieć, który miał rzeczywiste umiejętności?
   Sandor i Aero. Niby mamy boskiego psa, ale ile tak naprawdę wiemy o panie Halabarda?
   Podsumowując, nie powiedziałabym, że wszystkie pojedynki są takie nietrudne do rozstrzygnięcia 😉

   PS. Obecność Belwasa nie jest aż tak dziwna. Skoro do tej pory nie miał sensownych przeciwników (wg użytkowników, ja tam się z tym nie całkiem zgadzam), to, co szokującego jego w tym, że się tutaj jakoś prześliznął 😛 ?

   1. Teraz przerzuciła się Pani na fascynację innym brunetem, jak mniemam? Otóż książę Oberyn prowadził żywot znacznie wygodniejszy niż Jorah Mormont i temu nie da się zaprzeczyć. Co by nie mówić, ten drugi cały czas daje radę, choć śmierci zaglądał w oczy niejednokrotnie, a elokwentny mężczyzna o południowej urodzie padł ofiarą własnej nonszalancji i brawury właściwej paniątkom. Równie dobrze i w tym pojedynku zachłysnąłby się paroma dobrymi wymianami i w mig straciłby całą przewagę.
    W starciu natomiast Eurona z Tormundem więcej wskazuje na przewagę tego drugiego. Całe życie jest nieustraszonym wojownikiem, dopiero w drugim rzędzie dowódcą. Na umiejętność fechtunku Eurona nie wskazuje nic. Dobry kapitan , dowódca nie musi wcale dobrze walczyć. Oczywiście znając specyfikę żelaznych ludzi, na pewno by szacunku nie zdobył osobiście nie włączając się w walkę razem z załogą, przynajmniej nie na początku. Niemniej należy pamiętać, że nie są to bohaterskie walki z dobrze wyszkolonymi przeciwnikami(np. wronami), a łajdackie wypady na nadmorskie i nadrzeczne mieściny, uderzenia na statki kupieckie. Tam liczy się umiejętność szybkiego zarżnięcia niewinnych ludzi i zebrania wszystkiego co wartościowe. Zapewne potem udało się jego flocie podejmować się większych skoków na kasę, ale nie znamy szczegółów.
    Zatem merytorycznie na pewno przewaga stoi po stronie Tormunda, a nie Pana „wbić im szybko ostrza w ciało i pozbierać błyskotki”. I już doprawdy, naprawdę we wszystkich innych przypadkach jestem skłonny Pani przyznać rację, jak zwykle to czynię zresztą, ale w tym nie pozwala mi na to chłodna kalkulacja.
    Zawsze jednak obstawiałbym Ogara, bo umiejętności miał nietuzinkowe, choć na pewno Hotah nie był byle kim. Ale jasne było do przewidzenia już przed głosowaniem, kogo wskażą czytelnicy.
    Ja tam w poprzedniej rundzie głosowałem przeciwko Belwasowi, choć nie pamiętam już z kim walczył.

 3. DaeL, jeśli dobrze pamiętam to Areo Hotah walczył halabardą. Pojedynek Euron vs Tormund stawiam na Greyjoy’a bo jest wyszkolonym łupieżcą, świetnym wojownikiem i raczek styl walki dzikich nie mógłby mu dorównać. Poza tym jeśli do\brze pamiętam to dziki nie miał chyba porządnej, stalowej broni. Zastanawiałem się jeszcze nad Barrinstanem a Bronnem, ostatecznie stawiłem na gwardzistę, bo jednak mimo wieku pamięć mięśniowa pozostała, a on wiąż trzyma formę.

  1. A jeśli pamiętasz, były jakieś konkrety na temat Eurona? Ja generalnie nie lubię tego wątku Pyke, a Euron kojarzy mi się tylko ze złowieszczym kapitanem statku. W ogóle nie pamiętam, czy pojawiły się jakieś konkretne opisy umiejętności jego walki, zdaje mi się, że było tylko o morskich podróżach i podbojach. A taki gość, który ze statkiem może wiele, w walce wręcz chyba nie jest w stanie bić się zbyt długo, bez względu na swoją mroczną opinie]ę.
   Ale mogę mieć amnezję przez moją niechęć 😛

 4. Dziwne, że Ogar z zakażoną raną tak dobrze radzi sobie z doświadczonym halabardzistą, który nic w świecie nie stawia ponad swoją broń 😉 Areo ftw!

  1. Ogar jest już zdrów, może nie w takiej formie jak kiedyś, ale religijny tryb życia robi swoje 🙂

   1. Spokojnie, nie czerpię przyjemności z nieszczęścia innych. 😀 Miłego oglądania jutro! 😉

    1. I to jest kulturalne podejście, brawa dla Ciebie i oby wszyscy zachowywali się w ten sposób. A sam zaczynam przekopywać internet 😉

     1. nie mogę się doczekać, aż więcej osób przekopie internet i obejrzy odcinek, w szczególności fandom związany z tą stroną jestem ciekaw jak zareaguje na półmetek serialu

  1. Mnie też to wzruszyło. Strasznie fajnie to wszystko zostało przedstawione, nie mogę się doczekać, żeby podzielić się jutro opiniami z reszta fandomu

  2. Wyciekł i obejrzałem (choć w podłej jakości). Zdecydowanie najlepszy odcinek w tym sezonie. Prawdopodobnie mega-spoiler dla czytelników książek.

   1. tak się zastanawiam są jakieś zasady na tej stronie odnośnie momentu, od którego można swobodnie dyskutować o odcinkach serialu?
    P.S. ktoś oprócz mnie też ma problemy z do the math, aby opublikować komentarz;p?

    1. Właściwie nie. Ale proponuje, jeśli dyskusja jest w temacie innym niż analiza odcinka, obwarować post byczastym napisem „spoiler”. Aha, i poczekajmy jednak z dyskusją do jutra.

    2. Ad PS. Ja mam. Hehe. Chociaż od czasu do czasu stronka się nade mną zlituje i zapoda łatwe równanie. Głupio tak kalkulatora używać do prostych obliczeń. 😉

   2. Czy zalecałbyś wstrzymać się z dalszym oglądaniem? To jest jakiś podły spoiler fabularny?

    1. Ciężko powiedzieć. Dowiadujemy się kilku rzeczy z przeszłości, z których jedna – skąd się wzięli Biali Wędrowcy – może być kanoniczna również dla książek.
     No i wątek Brana BAAAAAAARDZO przyspiesza, sądzę, że w sposób spoilerujący książkę.

     1. Obejrzałam. Było warto. Nie popłakałam się, ale było blisko. Nie mogę się doczekać analizy odcinka.

   3. W podłej? Ja znalazłem wersję 1080×1920, choć miejscami jakoś spada. Odcinek był bardzo emocjonujący i emocjonalny, szczególnie końcówka.
    Co do Waszego dylematu, sam wolę oglądać serial do końca, bo nikt nie wie, czy Martin w końcu dokończy książkę i czy to na pewno jest spoiler z niej.

 5. No ale Barristan z Bronnem?
  To jak walka z „Rocky Balboa” tylko z tą różnicą, że stanie się to co powinno mieć miejsce – stary nie da rady młodemu.

  1. Myślę, że zasługi ser Dziadka mówią same za siebie. I pewnie niejednego takiego Bronna zaorał na polu walki. To jest jednak nie byle kto, sprytem również nie ustępuje najemnikom i łotrzykom. Zresztą, Bronn nie porywał się na każdego. Jego dobra marka opiera się w dużej mierze na rozsądnym doborze przeciwników. Np. z Górą walki się nie podjął. Myślę, że z Barristanem też mógłby nie wyjść.

 6. Jak ktoś nie ma HBO to serdecznie polecam stronkę serialeonline odcinki można oglądać w bardzo dobrej jakości, dostępny lektor, napisy i eng, a pojawią się od razu w poniedziałek po premierze w niedziele 😀

  1. Oj… ja rozumiem, nie wszyscy mają HBO (choć szczerze mówiąc – warto mieć, to jedyny kanał, który od czasu do czasu oglądam). Jak najbardziej to rozumiem. Ale proszę, nie reklamujmy to źródeł pirackich. Niech to będzie słodką tajemnicą piracących.

   1. Cóż, ja bym naprawdę bardzo chętnie zapłaciła za możliwość obejrzenia Gry o Tron, ale nie będę dla jednego serialu zamawiać pakietu HBO, a bez tego niestety HBO GO jest niedostępne… swoją drogą, kiedy możemy spodziewać się analizy najnowszego odcinka? Bo obfitował w wiele istotnych wydarzeń i chętnie poznam twoją opinię na ten temat Daelu 🙂

   2. Dael dawaj tę analizę 5 odc, bo mnie diabli wezmą 🙂 Po finale mam dalej szczękę na podłodze. Albo jeszcze niżej. Czy ten finał z Hodorem zgodny jest z GRRM? I kim był czarownik z teorii o Varysie? I… tak dalej.

  1. Khem, khem. Oficjalnie oglądamy na HBO. Trochę tu przebija moja hipokryzja, bo akurat ten odcinek też „pożyczyłem” z internetu (trudno się było powstrzymać przy przecieku), ale przynajmniej nie róbmy z piracenia codzienności 🙂

 7. SPOILER
  SPOILER

  SPOILER…………Cześć, mam pytanie do tych, którzy już oglądali ep05s06. Chyba nie do końca rozumiem dlaczego Hodor postradał zmysły. Dlatego że Bran przejął nad nim kontrole gdy przenieśli się w czasie? To jest chyba bez sensu? Bardziej rozsądne wyjaśnienie podróży w czasie widziałem nawet w Dragon Ballu. No albo w ogóle nie ogarnąłem…

  SPOILER

  1. SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   Nie wiem, dziwne to było. Chyba chodzi o to, że Bran…
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   …przypadkiem wcielił się w Hodora w przeszłości, słysząc jednocześnie słowa Meery.
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

   1. SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

    moim zdaniem polegało to troche na czymś innym, gdyż trójoka wrona pokazywała coś Branowi,
    SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
    być może to, co ma zrobić jak jest w skórze Hodora w danej sytuacji z atakiem innych – poprzez pokazanie Branowi „przemiany”,
    SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
    żeby wiedział, że tak ma postapić i poświęcić przyjaciela,
    SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILERSPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
    tylko ja mam inne pytanie, to chwilowo przytrzyma inwazje, przeciez zaraz spokojnie potwory dogonią Brana niesionego, chyba że wsiądze na smoka?

     1. Dokładnie, nie ma się co martwić, Bran już pewnie skorzystał z teleportu :D. Pytanie tylko, czy truposze takiego też nie posiadają :/.

    1. spojler spojler
     Spojler
     (a może nie?)
     Kurczę, wydaje mi się, że tu właśnie pojawi się postać Zimnorękiego, albo Benjena (albo Dedeki połączą obie w jedną, chociaż nie powinni wg faktów z książek)
     Zastanawiam się jednak czy skoro Nocny Król zaczipował w Branie GPSa – istnieje jakakolwiek szansa, żeby Bran i Meera umknęli…?

     1. To nie jest szansa, po poświęceniu tylu osób zwyczajnie muszą uciec, poza tym przerwanie wątku Brana w tym momencie byłoby dość słabe pod względem fabularnym. Prawdopodobnie przekroczą Mur, który zostanie zaatakowany przez Innych tak czy inaczej.

     2. Coś czuję, że swoją ucieczką Bran znowu nabroi. Czy mur zatrzyma Innych po tym jak Bran Błękitnoręki go przekroczy? Może straci swoje magiczne właściwości? A może po prostu straci je wraz ze śmiercią Dzieci Lasu?

  2. Spoiler
   Spoiler

   Wg mnie hodor doznał ataku na skutek tego ze jego jaźń połączyła się z jaźnią z przeszłości dzięki branowi ktory stworzył most bedac wargiem. Mieliśmy tu do czynienia z rownoleglymi wymiarami. I zdarzenie to pokazuję ze występuje wpływ na przeszłość realny. Jednak hodor mowi hodor od początku więc albo to juz się wydarzyło wczesniej… albo zostalo odtworzone a bran byl teraz bloodravenem i hodor tym razem nie przeżył tej wersji wydarzeń a wcześniej kiedyś tak… albo dowiemy sie tego soon 😉

  3. SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   To nie jest takie bez sensu, jednak pod warunkiem, że nie postrzega się czasu liniowo, ale raczej jako kręgi, podobne tym jakie zostawiają kamienie rzucone na wodę.
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   Bran zamknąłby właśnie jeden z takich kręgów.
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   P.S. W Thorgalu nr 15 był podobny manewr 😉

   1. SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER
    Moim zdaniem akurat ten wątek wyszedł im świetnie, myślę że pokryje się z książkami. Hodor z przeszłości wskutek wwargowania się Brana będącego jednocześnie jakby w dwóch przeszłościach, odczuł to, co działo się z nim w przyszłości.
    SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER
    Pomijając traumatyczną sytuację w jakiej był, już sam fakt takiego manewrowania czasem mógł mu namieszać w głowie. No i nic dziwnego, że wryły mu się ostatnie słyszane słowa w pamięć.
    SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER
    I moim zdaniem Bloodraven zachęcił Brana do działania tak, żeby ta historia się zamknęła. Bardzo ciekawy temat do rozważań.
    SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER SPOJLER
    Swoją drogą, czy to nie dobry moment na wprowadzenie Zimnorękiego? No bo nie bardzo sobie wyobrażam, jak oni mogą sobie inaczej poradzić.
    KONIEC SPOJLERA

    Odcinek super, bardzo wzruszający, świetnie się go oglądało.

    1. SPOJLER SPOJLER SPOJLER
     *w dwóch rzeczywistościach miało być, szkoda że się nie da edytować 🙂

 8. spojler

  bardzo słabe wytłumaczenie jak dla mnie, przekombinowane, zawiodłem się
  btw. Czyżby wprowadzono Wielką Harpię? Niby trudno znaleźć innego kandydata, dobrze wpasowuję się to z niewprowadzaniem postaci Zielonej Gracji, ale trochę mi to nie pasuję do kapłanki R’holla. Cóż zobaczymy. I Jak myślicie, co zrobią Theon, Yara i ich flota? Dla mnie scena, wiecu była słaba. Zły dobór aktora dla postaci Eurona, kiepska przemowa i w dodatku gość przyznaję się, że zabił króla, prawi kilka banałów i zyskuję poklask. Potem na chwile odchodzi i dziwi się że bratankowie, których chciał zamordować uciekli… Mam tylko nadzieję, że nie będą walczyć w żadnym momencie po stronie Starków…
  Jeszcze nasz paluszek…wydaję mi się, że będzie tak jak w tym rzekomym wycieku scenariusza, który się nie sprawdził. W bitwie Boltonów, Jon i reszta zaczną przegrywać i nagle niczym Gandalf zza wzgórza wyskoczy Littlefinger ze swoją armią z Doliny i rozgromią Boltonów. Co Myślicie?

  1. SPOILER – ale mały
   Ja się zastanawiam, czy w Dolinie mają orły na tyle duże, żeby przenosić ludzi. Prawdopodobnie mają, ale tylko jednego, dlatego armia z Doliny została po rozsądnej stronie przesmyku, ale Petyr dotarł do Sansy.

   1. Orły to stary patent z Hobbita, tacy ludzie jak Petyr korzystają tylko z teleportów :).

    1. Gdyby to był teleport, to Petyrek zabrałby ze sobą paru ludzi albo i poczekał aż przejdzie cała armia, zależnie od przepustowości takiego teleportu.
     Fakt, że pojawił się sam jeden, zostawiając armię po drugiej stronie kontynentu, świadczy o tym, że użył orła.

     1. Jest to możliwe, ale moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest, że skorzystał z teleportu o słabej mocy, bo chciał tylko porozmawiać z Sansą. Wątpię, że był tak daleko na północy sam, po prostu jego ludzie nie zostali pokazani.

  2. SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
   Mnie zaś zastanawia jak ten Euron został królem, skoro aż tyle statków, i to dobrych, odpłynęło z Ashą/Yarą?
   SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER

   1. SPOILER SPOILER
    Szkoda, że do roli Eurona dobrali tak mało charyzmatycznego aktora. #badcasting 😛

 9. SPOJLER

  czy tylko mi szkoda Laty? Ostatnim czasem wilkory padają jak muchy.

  1. SPOILER SPOILER SPOILER

   Śmierć Laty też jest symboliczna. Zima nadchodzi etc, A sprawa Hodora przesunęła mnie na skraj fotela. Biedny. 🙁

  2. SPOILER SPOILER

   Jak Lato się rzucił na te zombie, to zaczęłam krzyczeć i płakać w głos…także ten. Było bardzo mi go szkoda. Ogólnie cała ostatnia scena była bardzo „intensywna”.

  1. Hah, oglądając scenę z Hodorem przypomniał mi się właśnie ten komentarz, jesteś zielonym jasnowidzem 🙂

  2. Potwierdziła się najbardziej szalona ze wszystkich teorii xD Teraz to już nawet Varys może okazać się królem merlingów, Jon synem Cat i Roberta, Gorąca bułka Azorem Ahai, a Margaery dziewicą. Nic mnie nie zadziwi. 😀

 10. S P O J L E R
  P
  O
  J
  L
  E
  R

  Poziom jaki prezentują wydarzenia na Pyke to jest poziom polskich seriali typu M jak Miłość czy Barwy Szczęścia. Człowiek przyznaje się, że zamordował, króla poddani mają to gdzieś nawet na ich twarzach gniewu nie widać. Yara czy jak jej tam z Theonem uciekają, a ludzie popierający Eurona nic sobie z tego nie robią. Totalny bezsens.
  Reszta co najmniej znośna. Ciekaw jestem co Peter na to, że jego ulubienica wolałaby go zabić niż przyjąć jego pomoc. Zastanawia mnie również, dlaczego Edd został Lordem Dowódcą bez żadnego głosowania, nikt się nie sprzeciwia ani nic. Pierwszy z 999(o ile dobrze pamiętam) Lord Dowódca wybrany sobie ot tak.

  Jednakże ten odcinek rodzi nadzieję, że druga połowa tego sezonu podtrzyma chociaż zbliżony poziom do 5 odcinka. Mnie on osobiście łba nie urwał, ale był najlepszy z tego sezonu i nie obraziłbym się gdyby inne były podobne, choć chciałoby się oczywiście więcej.

  1. Co do Muru – wydaje mi się, że po prostu Ci, którzy mieli największe przysłowiowe 'jaja’, by się sprzeciwić, zawisnęli. Aktualnie w szeregach Wron rzeczywiście zostali głównie rzezimieszki i wieśniacy. Zresztą nowy Lord Dowódca został wyznaczony przez boga Jona – to nawet lepsze namaszczenie niż głosowanie. 😀
   A Żelazne Wyspy wydają mi się być traktowane podobnie do Dorne – taki bardziej zapychacz czasu niż poważny wątek. Obym się mylił.

   1. Żelazne Wyspy chyba wprowadzono tylko dlatego, że wątek Danusi będzie potrzebował udziału żelazek

  2. Faktycznie słabo pokazane, ale akurat o to, że poddani mają to gdzieś to bym się nie przyczepił. Tak było np w Starożytnym Rzymie podczas tzw. Roku Czterech Cesarzy kiedy Othon zamordował Galbę( nie bezpośrednio) i został cesarzem. Publicznie było wiadomo, że Neron zamordował matkę i poddani ,i senatorowie, też byli w stanie zaakceptować taką sytuację. Po za tym patrzyli poprzez osobiste dobro dla siebie. Młodszy i energiczny Euron jest dla nich większą szansą na łupy niż stary Balon. Po za tym dobrze się to wpasowało do tego płacenia żelazem. Jeśli władca nie miał pozycji boga lub pomazańca bożego ,lub nie był zbytnio kochany to jego zabójstwo nie musiało wiązać się z jakimś większym buntem.
   A co do Eurono to wielka szkoda, że nie gra go Mads Mikkelsen.

  3. Problem z Euronem jest taki, że jego szaleństwo zostało przedstawione przez chęć wymordowania wszystkich i otwarte chwalenie się tym. Książkowy odpowiednik miał więcej charyzmy i dowodów na swoje zasługi, skrzynie pełne łupów, niemą i egzotyczną załogę oraz magiczny róg. Jestem w stanie zrozumieć przyznanie się do zabicia Balona, ale jaki sens miało opowiadanie, że teraz zabije Theona i Yarę?

   1. Rzeczywiście. Tutaj jest to zrobione na zasadzie- ciemny lud kupi wszystko.
    A co do tego wymordowania to wydaje mi się, że żelazne wyspy w serialu mają być przedstawione jako kraj dzikusów, sprzedawczyków i barbarzyńców. Po za tym nie może pozostawić przy życiu dziedziców poprzedniego władcy. Choć powinien to zrobić bardziej subtelnie.
    Zastanawiam czy Theon i Asha/Yara nie mają dołączyć do armii Jona.

     1. Może pojadą przed Euronem, żeby ostrzec Dankę i ugrać coś dla siebie. Takie ciut Victarionowe, a jednak inne 🙂

  4. Wiec był słaby…. w książce duzo lepiej to wypadło..tu splycono na maxa a wg serialu theona nie wzięli bo nie mial kuta$a

   1. Dla żelaznych ludzi to kluczowe. Myślę, że w książce byłoby podobnie gdyby też działały teleporty

 11. BROJLER BROJLER BROJLER BROJLER BROJLER
  Jeszcze nie oglądałem, więc nie mogę zaspoilerować. A nie chcę pozostać w tyle…
  BOJLER BOJLER BOJLER BOJLER BOJLER

 12. spojler
  narodziny hodora w serialu i w książce są spójne, sam martin o tym opowiedział twórcom. to chyba pierwszy oficjalnie potwierdzony spojler. co do powstania białych wędrowców – to również wydaję się być mega-prawdopodone

 13. Spoiler alert

  Dael wskazywał motywy przewodnie poszczególnych odcinków, ja znalazłem motyw przewodni sezonu: Teleporty rządzą! W następnym odcinku zobaczymy pewnie Brienne w Riverrun, a w jeszcze kolejnym z powrotem u boku Sansy. Swoją drogą Brienne jest chyba ostatnią osobą którą wysłałbym do Riverrun. Pewnie są tam ludzie którzy pamiętają, że to ona pomogła uciec Królobójcy i zabiła kilku żołnierzy Tullych przy okazji, jeśli mnie pamięć nie myli.
  Mam nadzieję, że w Essos też mają teleporty i Dany pofatyguje się w końcu do Westeros, skoro ma już armie i odchowane smoki. Jest nadzieja.
  Co do Nocnej straży to przeczuwam dlaczego twórcy serialu nie chcieli poświęcić czasu na pokazanie wyboru nowego dowódcy. Zapewne Nocna Straż nie będzie istniała wystarczająco długo żeby to się przydało. Jon i Tormund odjadą, a Inni pokonają z łatwością garstkę pozostałych strażników. Albo po prostu nie będą już pokazywać w tym sezonie Muru.

  1. Gdzieś w trailerach była przebitka która wyglądała na Zimnorękiego (albo Benjena, albo mix obu w jednym), więc przypuszczam, że Bran dotrze do muru. Nie wiadomo czy go przekroczy (jeśli tak to magia muru może przestac chronić Westeros podobnie, jak przestała chronić wnętrze drzewa) ale istnieje szansa, ze z pomocą Benjena/Zimnorękiego tam dotrze.

 14. SPOILER
  Pozamiatane pięknie z tym Hodorem myślałem nad innymi rzeczami co by mu się mogły przytrafić a tu proszę takie coś *szok*. Nie mogę się doczekać jak już na chłodno po tym jak uciekną Innym Bran zareaguje, że przez niego Hodor się taki stał (i możliwe, że nie tylko to ma na sumieniu, a coś na większą skalę :p)

 15. SPOILER
  Mnie w wątku Żelaznych wysp najbardziej zastanawia, kiedy żelaźni będą mieli tą wielką flotę. Po ucieczce Ashy/Yary i Theona z większością floty Euron nakazał tkać żagle i ścinać drzewa. Tkanie spoko, jeśli są w stanie zakupić/zebrać dość przędzy to proszę bardzo, ale co ze ściętym drzewami? Żeby przerobić je na drewno nadające się do budowy statku trzeba je sezonować i odpowiednio obrabiać. Nie wspominając o tym, że dobry (czyli taki nadający się na podróż na inny kontynent po smoki) okręt robi się z wielu różnych gatunków drewna. Czy na Żelaznych Wyspach, gdzie klimat jest beznadziejnie niesprzyjający rośnie coś poza sosnami? Sosny nadają się wspaniale na maszty, ale jeśli na wyspach nie mają dębów, lub jakiś innych rozsądnych zamienników, to marnie widzę przyszłość tej floty.

  1. Może mieszkańcy wysp sami zdębieją jak się dowiedzą, że uciekinierzy popłynęli dogadać się z Danką 😀

 16. SPOILER
  Mnie zastanawia co z Wieżą Radości po śmierci Bloodravena. Bran po paru wycieczkach już na tyle to ogarnął, żeby wykonać to sam?

  1. Wie, że ojciec Meery tam był.

   A jeszcze jeden aktor czeka na pojawienie się. Al Swearengen do boku@

  2. SPOILER

   Gdzieś widziałem post gościa, który zaspoilerował sporo ważnych wydarzeń w sezonie. Piszę on tam też, że SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER wydarzenia z wierzy radości mają być pokazane. SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER Oczywiście 100% pewności mieć nie można.

  3. SPOILER
   Widziałam gdzieś informację, że aktor grający młodego Neda pojawi się 3 razy – w 3, 6 i 10 odcinku. Jeśli to prawda, to wyjaśnienie L+R=J zapewne będzie w finale 🙂

 17. SPOiLER
  Drzwi zapadaja sie w głąb.

  Ziemia je z wierzchu kryje,

  Na nich rosną lilije,

  A rosną tak wysoko,

  Jak Hodor leżał głęboko. [*]

   1. Jak możesz mieć czelność pokazywać się tutaj po tym, co zrobiłeś Lacie i Hodorowi?!

    1. Obiektywnie rzecz biorąc za śmierć Hodora odpowiada Bran i Meera. Tak na zimno go poświęcili, nie?

     1. W żadnym wypadku, wtedy za 90% morderstw i gwałtów odpowiedzialne byłyby ofiary, bo przecież same nie chciały oddać portfela/prowokowały napaść/ubrały się zbyt wyzywająco. Za tę śmierć odpowiedzialni są Inni, Bran i Meera podjęli tylko logiczną, acz bezduszną, decyzję. Gdyby wszyscy próbowali się ratować, zapewne nie przeżyłaby cała grupa.

     2. Co miał zrobić Nocny Król i dlaczego żeby ich oszczędzić? NK nie zrobił nic niestosownego, a Bran?
      Swoją droga to stawiam że Nocny Król jest postacią bardziej o wiele bardziej pozytywną niż Starkowie

     3. Co miał zrobić? Może nie atakować jaskini i nie próbować zabić wszystkich w środku. I to nie tak, że go bronię czy cokolwiek, po prostu nie możemy mówić, że za czyjąś śmierć nie jest odpowiedzialny poczytalny morderca (lub jego miniony), tylko osoby trzecie, które temu nie zapobiegły lub nawet jakoś się do tego przyczyniły.

     4. Nie atakować jaskini? Nie atakował, dopóki Bran nie wtykał nosa w nie swoje sprawy. Lato i Hodor zginęli służąc Branowi, więc nie można obwiniać za to NK, bo to Stark zaczął. Bloodraven zamiast się poddać urządzał sobie pogawędki z Branem, czyli z punktu widzenia Innych mógł mu przekazywać niebezpieczne informacje.Winę za masakrę w jaskini ponosi Bran, a nie Inni

     5. Ja rozumiem, że u Martina nic nie jest czarno-białe, że Bran jest głupim gówniarzem, który „zaprosił” Innych do jaskini, ale po prostu nie mam słów na resztę.

     6. Raczej pośrednio. Pełna odpowiedzialność powinna spaść na Dzieci Lasu (według serialu przynajmniej).

    2. Ja zabiłem tylko Leśngo Dziadka a tak ogólnie proszę zwrócić uwagę na to, iż mój miecz spadł na jego lewę ramię, natomiast w wzji Brana tak jakby przecięło go od prawego ; -)

 18. SPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILER
  Czy tylko mi się wydaje ze ten pierwszy inny stworzony przez dzieci lasu mógłby być zimnorękim.
  Podczas oglądania tej wizji brana naszła mnie taka myśl.
  SPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILERSPOILER

  1. SPOILER
   Ten pierwszy jest serialowym Nocnym Królem. Jest nawet grany przez tego samego aktora.
   KONIEC SPOJLERA

 19. Tak przyglądam się tej drabince i przyszła mi myśl taka że jakby można było coś tutaj zagrać to obstawiłbym 100zł na finał Brienne vs Bronn 😉

 20. SPOILER
  Ciekawi mnie jak poradzi sobie tłumacz w Wichrach Zimy ze sławnym Hold the Door. W sumie to nie ma wyjścia i tłumacząc to na „Trzymaj drzwi” polski czytelnik będzie pozbawiony analogii do imienia Hodora

  1. Przypis. Nic więcej się z tym nie zrobi. I tak tak to będzie łatwiej zrozumieć polskiemu czytelnikowi niż takie przykładowe podróże w czasie. 😀

   1. Tłumacze odcinka zrobili to w ten sposób:
    Zahamuj martwych, na ile możesz!
    Zahamuj dwych, ile możesz!
    Hamujd, ile ożesz!
    Hamildeorzesz! Hamildeorzesz!
    Hodorze…

 21. DaeLu, analiza odcinka, proszę… Łeb mi już pęka, i pewnie nie tylko mi, od domysłów i teorii – tych co się sprawdzają i tych, które poszły… się rozpadają z dźwiękiem tłuczonego szkła w tle przez D&D… 😉

 22. Znalazłem ciekawy wpis
  TYRION JEST TRZECIM TARGARYEN’EM. Jeśli zakładamy że Jon jest drugim a Daenerys pierwszą. Wszystkie trzy głowy, tak jak na sztandarze. Każdy był 3 dzieckiem (Jon 3 Regała, Dany 3 Aerysa, Tyrion 3 Joanny). Każdemu matka zmarła przy połogu. Ponadto jeszcze obcowanie Tyriona ze smokami.

  1. To teoria stara jak gatki Melisandre, bardzo możliwe że też się potwierdzi, a raczej już się potwierdziła, w momencie kiedy smoki nie zeżarły karła/

   1. Ale niby jak on miałby byc Targaryenem? Wg ksiazki matka jego – joanna zmarła podczas porodu. Czy ktos sugeruje ze w jakis sposób Tywin stal sie posiadaczem dziecka z bliżej nieokreślonego z związku Targaryenow? I chował go w casterly rock i gardził nim dlatego ze byl to ktos krwi krola którego byl namiestnikiem.

    Nie chce mi sie w to wierzyc. Btw przy Dany caly czas jest sporo osob ktorych tez smoki nie zezarly takze jakos ten argument jest średni….

    1. Nie wieżę w to aby Tyrion był Targaryenem, lecz jest to możliwe ze względu na to, iż (o ile dobrze pamiętam) na prośbę Szalonego Króla, Tywin sprowadził Joannę do Królewskiej Przystani, a ta po roku wydała na świat Tyriona (będąc już w Casterly Rock).

    2. Aha i jeszcze ten ogon który Tyrion jakoby miał posiadać po urodzeniu, wśród Targarenów też słyszało się o takich przypadkach, ale to tylko pogłoski.

    3. @Victarion
     Jednak z drugiej strony nie ma postaci, która bardziej by pasowała na bycie dzieckiem Tywina. Każde rozwiązanie ojcostwa Tyriona pozostawia spory niedosyt po drugiej stronie.
     @Nocny Król
     Ten ogon, śluz i inne elementy obalił Oberyn swoją opowieścią. Tyrion był po prostu noworodkiemi karłem, stąd jego brzydota. 😀

     1. Jeżeli Tyrion faktycznie posiadał ogon, to został by usunięty szybko po narodzinach, więc Oberyn z siostrą nie mogli go zobaczyć, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę to że Cercei i Jamie nie chcieli pokazać małego przez kilka tygodni (Oberyn o tym wspominał).

     2. Brak blizny czy jakiegoś śladu po usuniętym ogonie? Nie wiem, na jakim poziomie stoi tam medycyna, ale ciężko mi w to uwierzyć. Można popytać innych bohaterów, sporo ich tam potraciło przeróżne części. 😀

    1. Tylko, że oni mieli więcej dzieci, ale one umierały w wieku niemowlęcym lub dziecięcym. Wkrótce okaże się,że Andrzej Duda jest Targaryenem ;p

 23. Wątpię żeby Tywin był dobrym ojcem i tak wychował Tyriona, ale mały Lannister mógł się wszystkiego nauczyć przyglądając się ojcu, a wśród Targaryenow też było paru mądrych spryciarzy np sam Aegon I Bloodraven, Regał, Młody Smok.

  1. Ale tu nie chodzi o spryt, tylko o ich wzajemne relacje ukazywane przez kilka tomów / sezonów. Moim zdaniem ich historie straciłyby wiele na wartości, gdyby okazało się, że Tywin nie był biologicznym ojcem Tyriona. Zresztą za dużo by było ukrytych Targaryenow, jeden Jon wystarczy 😉

 24. Ale i tak nie ma za bardzo postaci, która by nam mogła o tym powiedzieć. Chyba,że Aerys zwierzał się Gryfowi.

 25. Dael, kiedy opis odcinka? 16 k lajkujących westeros.pl już miało się okazję wypowiedzieć pod tamtejszymi newsami – a to na pewno dużo z Twoich komentujących. Czy w takiej sytuacji, nawet kilka nowych wniosków – którymi na pewno zaskoczysz – wygeneruje taką dyskusję, jaką generują samo zainteresowanie i chęć wypowiedzi „świeżo” po odcinku? Tracimy na intensywności dyskusji i uważam, że wielu czytelników szuka gorących dyskusji poza Waszym portalem. Szkoda, biorąc pod uwagę jakość, nawet tylko dwóch porównywanych, źródeł.

  1. Już jest. Problem rozumiem, ale jest generalnie nierozwiązywalny. Mam normalną (czy tam – quasi-normalną) pracę, poza pracą trzy inne projekty nad którymi pracuję, więc po prostu brakuje czasu. Fajnie byłoby siąść sobie w poniedziałek w południe i zacząć pisać analizę, ale to jest – przynajmniej na razie – technicznie niewykonalne. Może kiedyś, może już niedługo… Ale na razie nie.
   Poza tym nie bijemy się na popularność z westeros.pl, bo to portal z redakcją, a my jesteśmy czysto hobbystycznym blogiem, na którym kiedyś materiały się ukazywały w miesięcznych odstępach czasu 🙂
   To powiedziawszy – jeśli mi się przy tych następnych odcinkach uda wygospodarować jakieś wcześniejsze \”okienka\” na napisanie tekstu, to postaram się je wykorzystać.

   1. A nie pomyślałeś, żeby po prostu w niedziele wieczorem wrzucać pusty temat „Analiza odcinek x”, a jak już znajdziesz chwilkę żeby tekst napisać to posta zedytować i recenzje wrzucić? Po dyskusjach, które rozwijają się pod innymi, niezwiązanymi z odcinkami tekstami widać, że Twoi czytelnicy chcą rozmawiać i to tutaj, dlaczego więc nie dać im na to szansy w bardziej wskazanym miejscu, niż np. komentarze do turnieju 😉 ?

 26. Bronna chcieli nawe wysłać do walki z Górą, zobacz jak straszono nim Meryna. Bronn by go zjadł
  A Jorah zbiłby Oberyna, ale gdyby był 20 lat młodszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button