KsiążkiSeriale

Wybierz temat następnego odcinka cyklu Szalone Teorie (już po raz drugi!)

Szalone Teorie mają już 18 odcinków. Z tej okazji (a właściwie to bez okazji, bo przecież liczba nie jest okrągła) chciałbym po raz kolejny przekazać Wam stery naszego cyklu artykułów. Pod tym tekstem znajdziecie ankietę, która pozwoli Wam wybrać temat najbliższego odcinka Szalonych Teorii (przy pisaniu kolejnych odcinków też będę się – aczkolwiek nieco luźniej – sugerował ilością głosów oddanych na pozostałe tematy). Głosujemy przez cały tydzień, to znaczy do niedzieli 13 września).

Co za tym idzie najbliższa nowa Szalona Teoria zostanie opublikowana dopiero za jakieś 10-14 dni. Ale nie znaczy to, że powinniście przestać odwiedzać naszą stronę. W nadchodzącym tygodniu na fsgk.pl pojawią się dwa filmy będące niejako uzupełnieniem Szalonych Teorii. Poza tym, w najbliższym czasie będziecie też mogli przeczytać zaktualizowaną wersję teorii dotyczącej przepowiedni błazna Plamy. Warto odwiedzać stronę z indeksem Szalonych Teorii. Dzięki niej nie przegapicie żadnej aktualizacji starszych tekstów.

A teraz przejdźmy już do prezentacji moich propozycji na kolejną Szaloną Teorię.

1. Inwazja Białych Wędrowców – wszyscy czekamy na moment, w którym Biali Wędrowcy pokonają barierę oddzielającą ich od Siedmiu Królestw. Czekamy na upadek Muru, na wielkie bitwy i bohaterskie czyny. Ale czy to możliwe, abyśmy przez nieuwagę przeoczyli fragment książki, w którym – w sposób metaforyczny – George R.R. Martin wyjaśnił jak dojdzie do inwazji Innych? W tym eseju postaram się przedstawić Wam jak moim zdaniem wygląda geografia stworzonego przez GRRM-a świata, i jaką metodą posłużą się Biali Wędrowcy, by zaatakować Siedem Królestw.

2. Kim jest człowiek w kapturze? – podczas śnieżnej zawiei w Winterfell, Theon Greyjoy spotyka dziwną, zakapturzoną postać. Theon przypuszcza, że to właśnie zakapturzony mężczyzna jest odpowiedzialny za kolejne morderstwa ludzi Freyów i Boltonów. Czy ma rację? I kim naprawdę jest człowiek w kapturze?

3. Krwawe Gody 2 – jak słusznie zauważył król Stannis „wygląda na to, że wesela stały się bardziej niebezpieczne od bitew”. Wiele wskazuje na to, że najnowsza powieść GRRM-a – Wichry zimy – również nie zachęci nikogo do wyprawiania hucznych przyjęć weselnych. W tym artykule prześledzimy wszystkie poszlaki wskazujące na to, iż pewna żądna zemsty grupa ludzi szykuje kolejną kaźń weselną. Dowiemy się też kto nie doczeka nocy poślubnej.

4. Południowe ambicje – czy Aerys II był tylko paranoikiem? A może jego lęk był uzasadniony… Jakie plany rodziły się w głowach weteranów wojny z Dziewięciogroszowymi Królami? Czy Rickard Stark, Jon Arryn i Hoster Tully mieli „południowe ambicje”? W tym artykule poruszymy temat spisków poprzedzających Rebelię Roberta i rzucimy zupełnie nowe światło na turniej w Harrenhal.

5. Symbolika jedzenia – George R.R. Martin uwielbia jedzenie. Przeczytawszy ten tekst Wy też je polubicie. Jedzenie pozwoli Wam bowiem odgadnąć co czeka Wasze ulubione postaci. W tym tekście przyjrzymy się dokładnie symbolice określonych pokarmów. Dowiecie się zatem które potrawy symbolizują nadchodzące zagrożenie, które zapowiadają zdradę, a które wiążą się tylko z… pustymi kaloriami.

Czekam na Wasze głosy!

 

Related Articles

Komentarzy: 74

 1. Czy porzuciłes temat maestrów, Cytadeli i ich zapędów odnośnie kierowania światem? Pamietam, że w poprzedniej ankiecie był taki temat.

  1. Temat wróci, ale wolę najpierw opisać południowe ambicje, żeby mieć pewien punkt odniesienia. Pisanie od zera o maestrach to jednak nie najlepszy pomysł, bo temat jest zbyt obszerny.

   1. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak „Dornish Master Plan”. Tam każdy członek rodziny swoje własne master plany :). A te Dorana wcale nie są aż tak zaawansowane. Ot. po prostu zaręczył Arianne z Viserysem, a gdy Viserys „wziął i umar”, próbował powtórzyć manewr z Daenerys i Quentynem. Poza tym całe jego machinacje polegają na tym, żeby się trzymać z dala od wojen, dzięki czemu będzie mógł wesprzeć restauracje targaryeńską świeżymi armiami.
    Dlatego Dornish Master Plan nie kupuję i uważam za zbyt szalony nawet jak na moje gusta. Sorry, ale jak ktoś twierdzi np. że zabicie Amory’ego Lorcha było częścią planu Dorana, to dokonuje dwóch przeskoków intelektualnych. Po pierwsze uznaje, że psychopatyczny, niespełna rozumu błazen, który wepchnał Lorcha do tego niedźwiedzia, był częścią spisku. Po drugie zaś sądzi, iż Oberyn Martell założył akurat kompanię Dzielnych Kompanionów (na co dowodów nie ma, a kompanii najemniczych są w Essos dziesiątki). I to jest właśnie cały problem z Dornish Master Plan. Można od czasu do czasu robić pewne przeskoki w rozumowaniu i uzupełniać brak informacji korzystnymi dla teorii interpretacjami… Ale nie można tego robić na każdym kroku.
    Tak więc jeśli kiedyś będę opisywał DMP, to raczej w ramach tekstu pt. „Czego to ludziska nie wymyślą” 🙂
    Najwyżej będę miał spore zdziwienie na twarzy jeśli teoria okaże się prawdziwą 🙂

 2. To inaczej, po prostu mało jest przesłanek :p Z tego co pamiętam to DaeL nie podziela opinii autora youtubowych filmików z teoriami. Mi również się wydaje, że Dornijski Master Plan nie istnieje, bo za dużo rzeczy nie trzyma tam się kupy – np. brak wiedzy odnośnie Aegona.

  1. Ach ten Preston Jacobs. Modelowy przykład błędu konfirmacji – jeśli coś mu tylko przyjdzie do głowy, to zaraz szuka argumentów za, i ani na moment nie zastanowi się czy coś ten pomysł może wyklucza.

   Tak w skrócie to napiszę tylko tyle, że ja też nie sądzę, iż Biali Wędrowcy są z gruntu źli. Ba, myślę, że cała ta ich migracja na południe ma przyczyny natury klimatycznej – zresztą w filmiku, który właśnie przygotowuję będzie o tym kilka słów. Tylko co z tego? Jednym z motywów przewodnich książek GRRM-a jest właśnie to, że czasem obie strony mają trochę racji i są wierne zasadom. I właśnie dlatego muszą się pozabijać. Laif is brutal. Nierozwiązywalne konflikty interesów istnieją nawet pomiędzy ludźmi szlachetnymi. Gdyby było inaczej Ned i Howland Reed nie zabiliby Arthura Dayne’a.

   Poza tym GRRM już zapowiedział, że zakończenie będzie słodko-gorzkie. Także spokojnie, moim zdaniem będą wielkie bitwy, będą smoki, lodowe pająki, legiony żywych trupów i masa śmierci. Może kiedyś napiszę coś dłuższego na temat różnych pomysłów Prestona Jacobsa. Ale w tej chwili po prostu nie mam na to czasu. Na razie zaplanowałem sobie, że będę wrzucał miesięcznie dwie nowe Szalone Teorie i jeden film na youtube. Dopiero jak zacznie wysychać mi źródełko pomysłów, to zabiorę się za polemiki 🙂

 3. Spoilery: Czy będą teorie:
  – Meera i Jojen jako dzieci Howlanda i Ashary (czemu tyle tematu Ashary i Artura w PLIO?), czemu Ned i Howland się uratowali w wieży radości? Howland superwargiem czy szwagrem Artura?
  – prawdziwa tożsamość Ciemnej Gwiazdy (Doran uważa go za najniebezpieczniejszego człowieka) – teoria, że jest prawdziwym Aegonem. Czemy Varys mówi do Kevana, że ocalił Aegona? Po co miałby kłamać?
  – teorie spisku ludzi bez twarzy łączące z nimi m.in. Varysa (klucznik chyba (?) Rugen), Arye, Pate z cytadeli, śmierć Balona
  – Kim jest Daario? Euronem?
  – Prawdziwa tożsamość septy Lemore?
  – Kim był rycerz z opowieści Meery?

  1. Rycerz Roześmianego Drzewa na bank. Wydaje mi się, że wiem kim był. Septa Lemore też mi ciągle w głowie siedzi, ale tutaj takiej pewności nie mam. Aczkolwiek obydwu tym postaciom na pewno poświęce jakiś tekst. Rycerzowi chyba nawet niedługo.
   Co do knowań ludzi bez twarzy – część już opisałem (śmierć Balona, Pate) – w tekście „Więcej niż trzy smoki”. Związek ludzi bez twarzy z Varysem jest intrygujący, ale wydaje mi się, że nie ma na to dowodów.
   Dlaczego Varys mówi, że ocalił Aegona? Powody (poza „prawdziwością” Aegona) mogą być dwa. I obydwa wydają się bardziej prawdopodobne od cudownego ocalenia.
   Pierwszy jest taki, że nie byli przecież w tej komnacie sami. Przypominam, że byli tam też donosiciele Varysa – dzieci. Dlaczego miałby ryzykować wyjawienie przed nimi swego sekretu?
   Drugi powód jest bardziej psychologiczny. Poczucie wyższości moralnej nad postacią, którą właśnie zabiłeś. Przedstawiając się jako reprezentant prawdziwej, legalnej władzy, Varys zasadził Kevanowi na pożegnanie jeszcze jednego kopa. Gdyby przyznał się, że wprowadza na tron Blackfyre’a, to pewnie sam otrzymałby jeszcze od Kevana pełne pogardy spojrzenie.
   Co do reszty:
   1. Ciemna Gwiazda to chyba jednak po prostu Ciemna Gwiazda. Narcystyczny, młody człowiek urażony faktem, że uznano go za niegodnego by dzierżyć Świt. Jego plany to osobna kwestia… ale nie mamy póki co żadnych przesłanek, by o nich spekulować.
   2. Meera i Jojen jako dzieci Ashary – trochę to bez sensu. Nie ma w ich wyglądzie niczego, co by wskazywało na pokrewieństwo z Dayne’ami, nie noszą bękarckiego nazwiska, itd… Ludzie dopatrują się pewnych rzeczy na siłę.
   3. Kim jest Daario? Może Daariem? Nie powiem – bardzo mi się podobała hipoteza że Daario to Euron, ale, przy całym swoim uroku, zakładała ona raczej absurdalny bieg wydarzeń. Daario musiałby zostawiać swoją kompanię i popylać przez pół świata w tę i z powrotem :). Do tego w serialu mają ich grać dwie różne osoby… Tak więc wątpię.
   4. Czy Howland jest superwargiem? Może być. Ale chyba bardziej prawdopodobne jest to, że po prostu kiedy Arthur miał wykończyć Neda, Howland go dziabnął. Przy całym kunszcie Dayne’a, Whenta i Hightowera, nie zapominajmy, że walka zaczęła się w proporcjach 7 do 3, a kończyła się 2 do 1. Nawet najlepszy rycerz Siedmiu Królestw ma swoje limity.

    1. Pocieszeniem niech będzie to, że chyba zobaczymy ser Arthura w serialu. Ponoć mają być nowe retrospekcje, w tym jedna z młodszym Nedem i – to akurat sprawa pewna – poszukiwali do epizodycznej roli kogoś spośród najlepszych fechmistrzów z HEMAA. Tak więc myślę, że dostaniemy Wieżę Radości.

 4. Mistrzu, który otwierasz oczy na sprawy o których nie miałem pojęcia, powiedz czy zamierzasz gdzieś kiedyś w przyszłości odległej lub bliższej spróbować zająć się tajemniczym Zimnorękim i postacią, która mnie osobiście ciekawi czyli Lord Selwyn Tarth Gwiazda Wieczorna, jego przeszłość, dokonania itd. i dlaczego nosi taki przydomek. No ale Wichry Zimy przyniosą pewnie więcej odpowiedzi, a ja mam nadzieję, że zamierzasz kontynuować swoją pracę nad Pieśnią i że w końcu przyjdzie pora na wymienione przeze mnie postacie 🙂

  1. Hej!
   No to tak w skrócie:
   O Zimnorękim to jest ciężko cokolwiek powiedzieć. Pewnie każdy kto czytał książki miał w głowie to samo skojarzenie – Zimnoręki to Benjen. Ale niestety, ta opcja odpada. Jakiś czas temu światło dzienne ujrzały fragmenty manuskryptów wysyłanych przez GRRM-a do wydawcy, wraz z notatkami od redaktora do GRRM-a (i z powrotem). Stąd wiemy, że redaktor cyklu też przypuszczał, iż Zimnoręki to Benjen, ale GRRM zaprzeczył. Tak więc naprawdę nie ma tu niczego konkretnego do napisania, poza zgadywanką i wczytywaniem się w półsłówka.
   Selwyn Tarth – o tak, to jest ciekawy temat. Może nie tyle sam Selwyn, co historia jego rodu. Bo mają baaaardzo znanego przodka (w stosunkowo niedawnej przeszłości). Mają też historię – rzekomo – równie długą jak najstarsze rody Westeros – Dayne’owie czy Starkowie. Co do przydomka, to jest on nadawany każdemu kto jest aktualną głową rodu. Ponieważ – poza Brienne – wszystkie dzieci lorda Selwyna nie żyją, to w przewidywalnej przyszłości Gwiazdą Wieczorną będzie sama Brienne. I tu w sumie moglibyśmy wrócić do mojego tekstu o Światłonoścy, bo skojarzenia się same nasuwają 🙂 Ale cicho-sza, na razie tematu nie ruszam. Natomiast na pewno o tym niedawnym przodku Tarthów wkrótce coś skrobnę.
   W ogóle miałem kiedyś taki plan, żeby po skończeniu teorii zabrać się za eseje o mniej i bardziej znanych postaciach z książki. Ale chyba zanim skończę cykl to George wypuści Wichry Zimy, więc znowu zacznie nam w głowach mącić i zmuszać do wymyślania nowych teorii 🙂

   1. Więc czekam z niecierpliwością, tak samo jak na Wichry jak na kolejne odcinki Teorii i ich spin-offy! 😀

    1. No i jak zawsze GRRM zrobił wszystko na odwrót jak powiedział 😀 Mowa tu o Benjenie Starku. Tak teraz dopiero tutaj piszę, bo wczoraj zakończyłem oglądanie 6 sezonu.

  1. Ukaże („ż”, bo odmienia się na „ukazać”, nie „ukarać”) się pod koniec tygodnia. Ale we wtorek będzie na pewno inny materiał związany z PLiO.

 5. Siemanko Dael. Na początku składam Ci niziutki ukłon za twoje Teorie. Czytałem sagę PLiO 6 razy w ciągu ostatnich czterech lat, a mimo tego zaskoczyłeś mnie wieloma nowymi faktami, pomysłami i odpowiedziami na Westeroskie tajemnice. Podoba mi się, że na każdy swój argument przytaczasz konkretne fragmenty z książek (za wyjątkiem stwierdzenia, że książę Oberyn założył „Dzielnych kompanionów”-proszę o wyjaśnienie :)). To czy masz rację w swoich rozkminach czy też nie to już wie tylko Martin :). Cieszę się, że fani wybrali temat „Południowe ambicje”. Mam nadzieję, że rozwiejesz czarne chmury, które zasłoniły prawdziwy obraz sytuacji przed rebelią. Nie chcę się wtrącać, ale jeśli mogę Ci coś doradzić, to gdy będziesz opisywał bohaterów biorących udział w turnieju w Harrenhal, albo „ambitnych lordów” przy nazwiskach podaj ich wiek (może być w przybliżeniu) oraz info o małżonkach (z jakiego rodu pochodzili). Myślę, że to rozjaśni trochę bardziej sytuacje „układów” przed rebelią. W „Świecie Lodu i Ognia” była wzmianka, że młodsi lordowie popierali Rhaegara a starsi Aerysa. Miałeś coś wrzucić na yt 🙁 Czekamy z niecierpliwością. Może kiedyś wrzucisz filmik z przebiegiem rebelii Roberta i trasą jaką przebył on, inni bohaterowie oraz ich armie w jej trakcie. Możesz pokazać na filmiku mapkę i miejsca bitew ułożone chronologicznie, ruchy wojsk, siły obu stron itp. Planujesz opisać w przyszłości losy potomków Blackfyrów? To co się z nimi działo gdy ukrywali się w wolnych miastach, z czego żyli, jak wielu ich było itp? Jeszcze raz duży szacun za Twoje teorie 🙂 Pozdrawiam 🙂

  1. Pomysł z wiekiem fajny, „Ned Stark (34 l.)” . Podoba mi się. A na YT chyba jutro coś będzie, tak cosik zgaduje. 🙂

  2. „Siemanko Dael.”

   Siemanko!

   „Na początku składam Ci niziutki ukłon za twoje Teorie. Czytałem sagę PLiO 6 razy w ciągu ostatnich czterech lat, a mimo tego zaskoczyłeś mnie wieloma nowymi faktami, pomysłami i odpowiedziami na Westeroskie tajemnice.”

   Dzięki!

   „(za wyjątkiem stwierdzenia, że książę Oberyn założył „Dzielnych kompanionów”-proszę o wyjaśnienie :)”

   Brrr… Myślałem, że ten idiotyzm już gdzieś wyedytowałem. To taka nauczka dla mnie, żeby nie szlajać się po cudzych teoriach bez robienia własnego riserczu :). Utkwiła mi taka informacja z czyjejś teorii (chyba wspomnianego tu wcześniej Prestona Jacobsa) i ją w innych okolicznościach powtórzyłem. Ale oczywiście dowodów na to nie ma. To znaczy Oberyna założył jakąś kompanię najemniczą w Essos, ale że kompanii są tam dziesiątki (jedne mają po 10000 żołnierzy… inne po 100), to nie ma powodu by przyjąć, że byli to akurat Dzielni Kompanioni. Są nawet pewne argumenty przeciw, ale nie chcę już wchodzić w detale. W każdym razie gratuluję trafnego spostrzeżenia. Postaram się to w najbliższym czasie poprawić.

   „Cieszę się, że fani wybrali temat „Południowe ambicje”.”

   Oj, będzie to kontrowersyjne. Biali Wędrowcy mieli taką przewagę, że nie sprawdziłem jak to wygląda w niedzielę wieczorem. No, ale zakładam, że Południowe ambicje już wtedy prowadziły. Choroba, będę musiał obydwa teksty szybko wypuścić, bo inaczej mnie tu potraktują jak Cersei podczas spaceru z Septu Balora do Czerwonej Twierdzy.

   „Mam nadzieję, że rozwiejesz czarne chmury, które zasłoniły prawdziwy obraz sytuacji przed rebelią. Nie chcę się wtrącać, ale jeśli mogę Ci coś doradzić, to gdy będziesz opisywał bohaterów biorących udział w turnieju w Harrenhal, albo „ambitnych lordów” przy nazwiskach podaj ich wiek (może być w przybliżeniu) oraz info o małżonkach (z jakiego rodu pochodzili). Myślę, że to rozjaśni trochę bardziej sytuacje „układów” przed rebelią. W „Świecie Lodu i Ognia” była wzmianka, że młodsi lordowie popierali Rhaegara a starsi Aerysa.”

   O rany… z tym wiekiem to będą większe problemy niż się komukolwiek wydaje. Data urodzenia wielu postaci podawana jest na zasadzie „lato za panowania króla X” albo „jesień za panowania króla Y”. Problem polega na tym, że pora roku może trwać nawet kilkanaście lat. W najlepszym wypadku udaje się – łącząc kilka różnych informacji – zawęzić ten rozstrzał do powiedzmy 5 lat. Więc pewnie mogę napisać czy ktoś miał lat trzydzieści-kilka czy pięćdziesiąt-kilka. Ale dokładności Super Expressu nigdy nie osiągnę 🙂

   Co do małżeństw – jak najbardziej. To jest klucz do zrozumienia o co chodziło w Harrenhal. Przy czym nie chodzi nawet o małżeństwa samych spiskujących lordów (chociaż ich też – wystarczy spojrzeć na Jona Arryna), co o pakty małżeńskie zawarte pomiędzy ich dziećmi.

   „Miałeś coś wrzucić na yt 🙁 Czekamy z niecierpliwością.”

   Jutro mam pół dnia na edycję. Jeśli się sprężę, to film będzie wieczorem, jeśli nie, to w środę. Najprawdopodobniej się nie sprężę 🙂

   „Może kiedyś wrzucisz filmik z przebiegiem rebelii Roberta i trasą jaką przebył on, inni bohaterowie oraz ich armie w jej trakcie. Możesz pokazać na filmiku mapkę i miejsca bitew ułożone chronologicznie, ruchy wojsk, siły obu stron itp.”

   Planowałem swego czasu robienie tego „spin-offu” Szalonych Teorii, który miałby być charakterystyką różnych postaci, ich historii, charakteru, zwycięstw i porażek. Zacząłem od Neda, i nagle się okazało, że 3/4 tekstu to opowieść o Rebelii Roberta. Tak więc na pewno mam trochę opracowanego materiału, który mógłbym w przyszłości wykorzystać. Ale nie wiem czy czas pozwoli.

   „Planujesz opisać w przyszłości losy potomków Blackfyrów? To co się z nimi działo gdy ukrywali się w wolnych miastach, z czego żyli, jak wielu ich było itp?”

   To jest ciekawy temat, ale mam wrażenie, że nie ma co się wygłupiać z pisaniem go przed Wichrami Zimy. Aegon, Varys, Złota Kompania – czuję, że opowieści o historii Blackfyre’ów są dopiero przed nami.

   Dzięki za wszystkie sugestie. Postaram się przyspieszyć prace nad następnymi materiałami 😉

 6. Haha jak w trudnych sprawach 🙂 Z małym zastrzeżeniem, że Ned miał wtedy 19 lat 🙂 Policzyłem lata „znanych” bohaterów i różnie to wyszło z ich podziałem na rojalistów i buntowników. Taki podział na młodych i starych można zastosować do osób bezpośrednio towarzyszących Rhaegarowi i Aerysowi. Ale wiadomo, że „młodzi wilcy” (nie Starkowie 🙂 ) i „stare byki” myślą inaczej 🙂

 7. Dael kiedy wrzucisz zaktualizowaną wersję przepowiedni Plamy? Coś wspominałeś, że wyczaiłeś nowe ciekawostki 🙂

 8. Bardzo podobał mi się tekst o Światłonoścy. Zastanawia mnie też czy Długi Pazur Jona może mieć jakąś tajemnicę – bo jakoś nie chce mi się wierzyć że jest mieczem Mormontów.

  1. Dlaczego nie? Mormontowie jako stary ród północy jak najbardziej mogą mieć miecz. 🙂

  2. Chcąc nie chcąc serial (do którego nienawidzę się odwoływać) pokazał, że miecze z valyriańskiej stali „zabijają” Innych. W książce podczas rozmowy Jona z Samem o Innych, Snow wysuwa podobne przypuszczenie, że te rzadkie miecze mogą pokonać tego tajemniczego przeciwnika. Może jest tak, że walka z Innymi będzie polegała na pospolitym mordobiciu, z garstką bohaterów wyposażonych w broń z valyriańskiej stali, no i rzecz jasna będą mieć wsparcie smoków mojej cudownej Dany 🙂 A Światłonośca może oznaczać Nocną Straż albo konkretną osobę która „rozjaśni mroki”. Chyba nie powinniśmy w 100% zakładać, że chodzi o jakiś magiczny miecz.

  3. PS. Mistrz Dael wyjaśnił z czego zrobiony był Światłonośca a Długi Pazur jest ze stali valyriańskiej, więc chyba nie skrywa takiej tajemnicy jakiej sobie życzysz Krzysiu 🙂

 9. Niee, ja też uważam że jeśli Światłonośca jest rzeczywiście mieczem to jest nim Świt. W całej sprawie z Długim Pazurem dziwi mnie jedynie fakt, skąd tak ubogi ród jak Mormontowie miał miecz z valyriańskiej stali na 100 lat przed Starkami i jeszcze nawet zanim dostali od nich swoją wyspę. Tylko tyle…. Dael wyjaśniał przecież ile np się musieli wykosztować Lanisterowie na taki miecz

  1. Z drugiej strony po co szukać Światłonoścy? Martin podał przepis na jego wykucie 🙂 Jest tylko nieprzyjemny fragment o złożeniu ofiary… No ale jeśli się potwierdzi fakt, że wystarczy valyriańska stal na Innego, to cały mit o Światłonoścy pójdzie się… 🙂

 10. Ja właśnie myślę, że Jon już znalazł swój właściwy miecz (zwłaszcza że być może dopatrywał bym się jakiejś jego ukrytej tożsamości). Po co miałby zmieniać go na inny?. Ale w takim razie kto będzie dzierżył Światłonoścę? Jon wydawałby się najlepszym kandydatem ale chyba jednak stawiałbym na kogoś innego. A 3 głowy smoka rzeczywiście mogą mieć zaskakujący skład.

 11. I co z tym filmem? Miał być w środę najpóźniej?

  I pozdrowienia dla DaeLa. Świetny kawał roboty, naprawdę fajnie się to wszystko czyta. Nie mogę się doczekać wersji wideo Twoich „Szalonych teorii”.

  1. „I co z tym filmem? Miał być w środę najpóźniej?”
   Jestem mniej wiarygodny od Littlefingera :). Film będzie w ten weekend.

   „I pozdrowienia dla DaeLa. Świetny kawał roboty, naprawdę fajnie się to wszystko czyta. Nie mogę się doczekać wersji wideo Twoich „Szalonych teorii”.”
   Dzięki!

 12. Hej,
  Muszę przyznać, że masz mój podziw i ogromne zainteresowanie 😉 Chciałam zapytać, czy jest możliwość otrzymywania jakiegoś powiadomienia na adres mailowy o tym, że pojawiła się nowa część Szalonych teorii? Sprawdzanie strony po kilka razy dziennie mnie już trochę męczy, a nie chcę niczego przegapić.

  1. Hej.

   Odnośnie powiadomień – myślałem o zrobieniu jakiegoś newslettera… ale są jeszcze prostsze rozwiązania. Wystarczy, że będziesz nas śledziła na facebooku (link na górze, po lewej stronie) albo zasubskrybujesz nasz feed przez czytnik RSS (jeśli korzystasz – link jest też po lewej stronie, ale niżej, pod menu i archiwum)

 13. Hej DaeL, jak tam szalona teoria, która dziś ma się pojawić? Twoje świetne opracowane teorie są moim sposobem na przetrwanie oczekiwania na Wichry, więc mam nadzieję, że następna właśnie jest wrzucana na stronę!

 14. Mialem nadzieje, ze wroce do domu i juz sobie poczytam o poludniowych ambicjach, a tu nic 🙂

  1. No to mała korekta. Dzisiaj się już chyba nie wyrobię, bo miałem nieplanowaną wizytę u weterynarza. Ale tekst będzie jutro, około południa.

 15. Czas ustawic fsgk.pl na strone startowa 😉 Nie ma co Daela cisnac. Wiadomo ze kazdy nie moze sie doczekac bo gosc robi kawal dobrej roboty. Ale, trzeba tez pamietac o tym ze kazdy w swoim doroslym zyciu doswiadczyl jakich poslizgow przez wypadki losowe/brak motywacji/lenistwo etc., tym badziej ze Dael pisze to wszystko w czasie wolnym i za darmo.

  1. Dzięki za wyrozumiałość. To jest w dużej mierze problem wynikający z tego, że nie da się pewnych rzeczy oszacować. Na przykład czasem wydaje mi się, że mam już napisaną połowę tekstu, ale w trakcie szukania cytatów znajduję jakieś smaczki, i tekst rośnie dwukrotnie. A innym razem po prostu tych cholernych cytatów nie mogę znaleźć 🙂
   No i oczywiście dochodzi do tego fakt, że robię to hobbystycznie, po pracy. Więc czasem mam dwie godzinki na pisanie, a czasem tylko 10 minut. W zależności od innych obowiązków.
   Enyłej, w niedzielę, we wczesnych godzinach popołudniowych będzie na sto procent. Niech mnie Ramsey obedrze ze skóry jeśli kłamię 🙂

 16. Jasne że poślizgi się zdażają, ale mógłbyś napisać że będzie w poniedziałek i ludzie by się ucieszyli gdyby teoria pokazała się wcześniej a nie później.

  1. Będzie na poniedziałek. Ale tak naprawdę, to na sto procent będzie w niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Tekst już skończony, ale muszę go jeszcze raz przeczytać, posprawdzać błędy i wybrać obrazki. Tak więc jeśli w niedzielę do 15.00 nie będzie wisiał na stronie, to znaczy, że mnie ktoś porwał 😉

 17. Mam psa tropiącego po ręką, gotowego do pracy jakby co 😉 a tak szczerze to juz jest przesada, zebym wpadła do mamy na niedzielny obiad i zamiast rozmawiać z domownikami, gapię się w telefon i czekam na nową teorię 😀

 18. Mam kilka zacnych ostrzy ze stali valyriańskiej, a do tego doskonałe łuki ze smoczej kości. Niech no ktoś zdobędzie jakieś dzielne wierzchowce i parę psów/wilkorów tropiących i ruszajmy DaeLowi na odsiecz!

 19. On za dużo wiedział, stanowczo. Te teorie za wiele odkryły i G.R.R.M. postanowił się go pozbyć!

 20. Ufff… tekst już jest. Przypominam, że jak Hoster Tully wypominał Walderowi Freyowi spóźnienie, to się Walder bardzo zeźlił. Także ostrzegam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button