Od RedakcjiRóżne

Porozmawiajmy o przyszłości FSGK

FSGK.pl będzie niebawem obchodzić swoje dziewiąte urodziny. Myślę, że to dobry moment na kilka podsumowań, ale także na podzielenie się zarówno obawami, jak i nadziejami na przyszłość. Zacznijmy jednak od podsumowań.

9 lat pisania

Na dniach dobijemy do dziewięciu lat działalności. W tym czasie opublikowaliśmy 1972 artykuły (w tym 764 teksty poświęcone książkom George’a R.R. Martina i ich adaptacjom oraz 474 recenzje filmowe). To daje nam średnią ok. 220 artykułów rocznie. Niezły wynik, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że pierwsze dwa lata i ostatni rok działalności serwisu nie należały do najpłodniejszych i mocno zaniżają średnią. Przez dość długi czas starałem się, aby regułą było, iż każdego dnia na FSGK pojawia się nowy artykuł. Był to zamiar ambitny, z którego niestety po pewnym czasie musiałem zrezygnować. Cóż, moce przerobowe są ograniczone, bo – jak zawsze podkreślałem – FSGK, to projekt robiony hobbystycznie, w większości przez ludzi, którzy pracują zawodowo. No i przez jednego, znanego i lubianego studenta, który mierzy się z dwoma fakultetami jednocześnie. To istotne ograniczenie, do którego jeszcze wrócę.

Siedziba redakcji FSGK. Koloryzowane.

Na przestrzeni lat, odwiedziły nas dziesiątki tysięcy osób. W absolutnym szczycie popularności (który przypadał na czas emisji dwóch ostatnich sezonów Gry o tron) serwis miał ponad 300 tysięcy wyświetleń w jednym miesiącu. Przez większą część jego funkcjonowania było jednak trochę gorzej – od 60 do 120 tysięcy odsłon miesięcznie. To też niezłe liczby, choć można tu chyba mówić o „pułapce średniego wzrostu”. Jesteśmy zbyt duzi, by FSGK mogło funkcjonować jak maleńki blog opierający się na darmowych rozwiązaniach informatycznych, ale zbyt mali, by funkcjonować jak profesjonalny serwis. Do tego problemu też jeszcze wrócę.

Wcześniej chciałbym jednak wspomnieć o trzeciej, równie istotnej kwestii, z której jestem prawdziwie dumny. FSGK dorobiło się fantastycznej społeczności. Ta blisko setka powtarzających się w komentarzach nicków (i świadomość, że jest też kilka setek stałych czytelników, którzy nie komentują) nieustannie daje nam energię do działania i sprawia, że wiemy, iż jesteście z nami i odwiedzacie nas, nawet gdy serwis nie funkcjonuje tak, jak powinien. FSGK stało się dla wielu z was jeśli nie drugim, internetowym domem, to przynajmniej takim internetowym skwerkiem, na który lubicie wpadać, choć na kilka minut, by nas poczytać, a czasem również pochwalić, zganić, podrzucić pomysł albo potrollować. Jesteśmy Wam za to niezmiernie wdzięczni. Tak, za trollowanie też. Ba, jedyne czego bym sobie życzył, to nieco mniej negatywnych emocji w dyskusjach pomiędzy samymi czytelnikami. Ale cóż, taka jest natura internetu, niewiele tu mogę poradzić.

Dalsze funkcjonowanie FSGK

No to miłe kwestie za nami, przechodzimy do problemów. A istnieją trzy – technologiczny, finansowy i czasowy. Zacznijmy więc od pierwszego, bo to najłatwiejsze do ujęcia w kilku zdaniach.

Zmiana silnika

Jak zapewne zauważyliście, nie wszystko na FSGK działa tak jak powinno. Wielokrotnie zgłaszaliście zastrzeżenia do systemu komentarzy. A ja stwierdzałem, że pracujemy nad tym. Cóż, rzeczywiście pracowaliśmy, ale konkluzja była dość jednoznaczna – można wiele zdziałać, ale wymaga to zmiany rozwiązania informatycznego, na którym działa serwis. Na pozór – sprawa prosta, no bo cóż to za filozofia zrobić update wordpressa, dograć kilka wtyczek, itd… W praktyce to sprawa trochę trudniejsza, jeśli nie chcemy po drodze „zgubić” połowy artykułów, komentarzy czy obrazków i nie zaliczyć straty funkcjonalności związanej z kompatybilnością niektórych wtyczek. Innymi słowy – jest to praca na kilka dni dla osób o mocnych nerwach i dobrym refleksie. Ale chcemy to zrobić.

Tak samo, jak chcemy dokonać pewnych zmian w layoucie, uporządkować tagi i kategorie, naprawić ten – wybaczcie sformułowanie – cholerny bug, który sprawia, że na niektórych przeglądarkach pierwszy banner z „karuzeli” jest nieklikalny. Jest dużo roboty, którą chcemy się zająć. I jesteśmy gotowi przyjąć kolejne sugestie. Jeśli macie własne pomysły na to jak zmienić FSGK od strony wizualno-technicznej – to najwłaściwszy moment, by je podać w komentarzach. Oczywiście nie teraz, ale za momencik, gdy skończycie czytać ten tekst.

Mamona

Przejdźmy zatem do problemu równie skomplikowanego. Być może część z Was pamięta, że na samym początku FSGK nie miało reklam. Bo i nie miało zbyt wielu czytelników, i mogliśmy funkcjonować na najtańszych rozwiązaniach oferowanych przez sprzedawców przestrzeni serwerowej. Potem pojawiły się Szalone Teorie, a wraz z nimi musieliśmy przenieść się na rozwiązania droższe. W 2017 i 2018 zorganizowaliśmy wśród czytelników zbiórki – każda z nich zapewniła nam funkcjonowanie przez rok. W 2018 po raz pierwszy umieściliśmy też na stronie reklamy, które od tego czasu z grubsza pokrywały nasze potrzeby. Ale ten czas dobiega końca.

Na przełomie 2021 i 2022 stało się jasne, że jedziemy na deficycie. Nie wynika to nawet ze spadku liczby odwiedzających stronę (a przynajmniej nie jest to główny powód tych problemów), lecz z przyczyn innej natury – większej liczby blokowanych reklam i obniżenia stawek za kliknięcie. (Nie będę tu nikogo ganił za korzystanie z adblocka – samemu mi się zdarza go uruchamiać na niektórych stronach). No i oczywiście z rosnących kosztów hostingu, domeny, odnawiania certyfikatu SSL, itd…

Fortuna.

Ten problem miał przynajmniej dwa potencjalne rozwiązania. Pierwszym było zwiększenie liczby reklam i pójście w clickbait. Z oczywistych względów pomysł ten odrzuciłem. Drugie rozwiązanie też odpadło, bo wymagało sprzedania duszy. Dostawaliśmy bowiem (i nadal dostajemy) szereg propozycji publikowania artykułów sponsorowanych. W najlepszym wypadku oznaczałoby to pojawienie się na stronie mało wartościowych tekstów, które odciągałyby uwagę od tego, co jest serwisu esencją. Ale mówimy tu o naprawdę najlepszych wypadkach, bo większość propozycji dotyczyła reklamowania produktów dziwacznych i potencjalnie szkodliwych (kremów do wybielania różnych części ciała, cudownych suplementów, etc…) albo znów w samej treści propozycji kryło się coś, co kazało mi przypuszczać, że dane firmy nie są zainteresowane rzetelnym oznaczeniem danego materiału jako tekst sponsorowany. Więc siłą rzeczy takie rozwiązania też odrzuciliśmy.

Jak zatem kłopot ten możemy rozwiązać? Chyba tylko wracając do zrzutek. Oczywiście o ile będziecie tym zainteresowani. Informację o metodzie wsparcia znajdziecie na samym dole tego tekstu. Ale nie scrollujcie jeszcze, bo musimy porozmawiać o kolejnej kwestii, która częściowo wiąże się z finansami.

Czas ucieka

W ostatnich kilku miesiącach częstotliwość publikowania tekstów na FSGK spadła dość dramatycznie. I nawet nie trzeba się tu jakoś szczególnie wysilać, szukając uzasadnienia dla tego stanu rzeczy. W sytuacji gdy większość autorów piszących na FSGK pracuje zawodowo, czas na tworzenie tekstów czy recenzji udaje się nam znaleźć zazwyczaj w wieczory i weekendy. A nie zawsze umysł jest wówczas wystarczająco klarowny, by dużo pisać. W moim przypadku problem wiąże się też z faktem, że piszę do kilku różnych miejsc, zarówno w prasie drukowanej, jak i internecie. FSGK jest jedynym miejscem, w którym robię to za darmo, i najzwyczajniej na etapie planowania mojej pracy, wszystkie martinowskie teksty schodzą na plan dalszy. Nie chcę się tu żalić – sytuacja wygląda tak samo od jakichś pięciu lat, wtedy się na to pisałem, piszę się też dzisiaj. I pod żadnym pozorem nie zamierzam odpuszczać tworzenia Szalonych Teorii, recenzji czy innych tekstów publicystycznych.

To powiedziawszy, miałem okazję ostatnio przeprowadzić eksperyment. W zeszłym tygodniu poświęciłem na pisanie połowę wolnego dnia, odkładając obowiązki zawodowe na plan dalszy. Zaskutkowało to czterema tekstami – Szaloną Teorią, Obłąkaną Spekulacją, odcinkiem Debat Małej Rady i pierwszą częścią opracowania martinowskich znalezisk z Biblioteki Cushinga (nawiasem mówiąc, jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to bardzo ten artykuł polecam). I to – wraz z pewnym komentarzem kolegi grzybka (cytuję: „jak ty taki chytry na hajs, to zróbcie jakieś donejty i czytelnicy bedo wpłacać złotówki, żeby materiały się szybciej pojawiały czy coś”), skłoniło mnie do tego, żeby rzucić pomysł Patronite’a, lub innego stałego crowdfundingu, który zmieniłby działalność czysto hobbystyczną w coś, co pokrywałoby przynajmniej w jakimś ułamku czas pracy włożony w powstawanie nowych tekstów.

Zadowolony rzymski patron i jego klient.

Tu powinienem wyjaśnić kilka fundamentalnych kwestii:

 • Patronite to rozmowa o przyszłości serwisu, nie planuję wprowadzić tego rozwiązania w tym półroczu. A tak naprawdę, to chciałbym rozeznać grunt, poznać Wasze zdanie, ocenić potencjalne korzyści i straty wynikające z takiego rozwiązania. Zbiórka o której wspomniałem wcześniej to rozwiązanie doraźne, które pomogłoby nam z przeniesieniem serwisu na nowe rozwiązania informatyczne, naprawieniem błędów i opłaceniem rachunków. Patronite pomógłby z problemem czasu (chociaż jego część poszłaby również na domenę, serwer, itd…). Innymi słowy – pozwoliłby mi przeznaczyć jeden dzień w tygodniu, w którym zazwyczaj zajmuję się pracą zarobkową, na pisanie tekstów na FSGK.
 • To nie jest szantaż emocjonalny :). Nie mówimy tu o sytuacji, w której „albo dajecie kasę, albo FSGK nie działa”. Przeciwnie, ja ze swojej strony deklaruję się, że wzmogę wysiłki, by powstawało więcej tekstów martinowskich niż w ostatnich kilku miesiącach. I to nawet jeśli nie uruchomilibyśmy crowdfundingu. Na ewentualną zbiórkę należałoby patrzeć bardziej jak na możliwość wykorzystania nowych szans. Myślę, że moglibyśmy osiągnąć cel, jakim jest regularne, powtarzalne co tydzień ukazywanie się serii tekstów, które lubicie.
 • Patronite byłby ściśle związany z moimi tekstami. Natomiast ze względu na swoją przejrzystość, pozwoliłby rozliczać się z wszystkimi Patronami, a także przeznaczać dodatkowe środki na niektóre potrzeby innych autorów. Detale musimy jeszcze uzgodnić między sobą, ale tak się z grubsza kształtuje redakcyjny konsensus. Ponadto każdy z Patronów mógłby wycofać się ze wsparcia gdyby uznał, że nie wywiązuję się z dżentelmeńskiej umowy.

Co Patroni otrzymywaliby w zamian? Przede wszystkim dużą liczbę tekstów martinowskich. Szacuję, że będąc w stanie poświęcić na pracę przy FSGK jeden dzień w tygodniu, mógłbym zagwarantować, że co tydzień pojawi się Szalona Teoria (albo tekst poświęcony obalaniu krążących w necie teorii z którymi się nie zgadzam), odcinek Czytamy Pieśń Lodu i Ognia, odcinek Pytań do maesterów, a także tekstu innego rodzaju (Debaty Małej Rady, Wieści z Cytadeli, Obłąkane Spekulacje, Demaskuj z DaeLem, Niedzielne Fiszki, czy – przynajmniej przez jakiś czas – opracowania archiwów z Biblioteki Cushinga). To by nam dało – całkiem realnie – jakieś 5-6 tekstów każdego tygodnia, uzupełnianych oczywiście przez treści publikowane przez innych autorów.

Oprócz tego Patroni otrzymaliby także pewne drobne prezenty innego rodzaju. Na przykład specjalne rangi w nowym systemie komentarzy, nieco przyspieszony dostęp do PdM (choć to będzie technicznie trochę trudniejsze i pewnie wykonalne dopiero gdy nadgonimy zaległości), być może opcję rozegrania wspólnie jakiegoś multiplayerowej gierki. Potencjalnie, w przyszłości, moglibyśmy też pomyśleć o robieniu streamów, podcastów, czy filmów – ale nie chcę tutaj niczego obiecywać, to luźne pomysły, które krążą mi po głowie, a zależą od tuzina różnych czynników. I oczywiście jestem otwarty na Wasze pomysły – co chcielibyście zobaczyć w takiej formule. Chociaż jedną rzecz odrzucam z góry – teksty ekskluzywne albo czasowo ekskluzywne. Bo to miałoby trochę mniej wspólnego ze wsparciem, a więcej z szantażem – zwłaszcza po wielu latach udostępniania tekstów za darmo.

Natomiast chciałbym w tej chwili zadać Wam pytanie – czy bylibyście skłonni w przyszłości wspierać FSGK w takiej formie, mając świadomość, że oznacza to wpłacanie niewielkich kwot co miesiąc. Bardzo proszę Was też o to, abyście starannie przemyśleli tę odpowiedź. Wiem, że wielu spośród czytelników jest studentami czy uczniami, i może nie dysponować własnym regularnym przychodem, albo po prostu nie mieć konta czy paypala. Inni mogą napotkać na różnego rodzaju sytuacje, przez które nawet ta dyszka czy dwie miesięcznie okażą się jednak pewną przeszkodą. Jeszcze inni mogą uznać – i całkowicie to rozumiem – że odpowiada im nieco wolniejsze tempo publikacji, a nowy tekst każdego dnia to mała przesada. Proszę weźcie to pod uwagę, i dajcie mi znać w ankiecie, czy bylibyście skłonni uczestniczyć w crowdundingu na Patronite.

Podsumowanie

OK, podsumujmy więc wszystko, czego dowiedzieliśmy się z dzisiejszego tekstu.

 • Po pierwsze – FSGK ma bogatą historię.
 • Po drugie – FSGK musi się zmienić. Przynajmniej od strony technologicznej.
 • Po trzecie – FSGK potrzebuje Waszych sugestii jak się zmieniać. Napiszcie w komentarzach czego potrzebujecie od poprawionej wersji strony.
 • Po czwarte – FSGK potrzebuje Waszej pomocy teraz. Pomocy doraźnej, w celu zmian w layoucie, opłacenia rachunków, naprawienia błędów. Informacje jak udzielić tej pomocy znajdziecie poniżej
 • Po piąte – Ostatatnie miesiące działalności FSGK były raczej odstępstwem od normy. Postaramy się zapewnić Wam więcej rozrywki i informacji. Będziecie to mogli obserwować już niebawem.
 • Po szóste – Ja mogę zaangażować się w prace nad FSGK nie tylko w stopniu większym, ale ZNACZNIE większym. Nie dam jednak rady zrobić tego nie poświęcając czasu, który jest przeznaczony na moje obowiązki zawodowe. A do tego potrzebuję Patronite’a.
 • Po siódme – Musicie rozważyć nie tylko wsparcie doraźne, ale również to, czy w drugiej połowie roku bylibyście skłonni zadeklarować się z cyklicznym wsparciem. Dlatego chciałbym, abyście odpowiedzieli mi na pytanie w ankiecie. A także dali znać czego oczekiwalibyście w zamian za ewentualne wsparcie.

Jasne? No to przechodzimy do ankiety. A jeszcze niżej znajdziecie informację o zbiórce doraźnej.

Pytanie o Patronite
[yop_poll id=”351″]

 

Zbiórka

No i last, but not least – kwestia zbiórki doraźnej, na rachunki i modyfikacje strony. Pomyślałem, że zorganizujemy to na podobnych zasadach jak 6 lat temu. Oznacza to, że:

 • Aby uzyskać informacje o wpłacie należy wysłać maila na adres redakcja@fsgk.pl lub dael@fsgk.pl wpisując w temacie „Zbiórka” albo „Wsparcie”.
 • Każdy, kto wpłaci co najmniej 15 złotych otrzyma w lipcu ebooka z wszystkimi Szalonymi Teoriami w formatach pdf, epub i mobi. Tym razem będzie trochę ładniejszy niż poprzednio, bo raz, że udało mi się wyłowić więcej błędów i poprawić formatowanie, a dwa, że dzięki cudom sztucznej inteligencji, tym razem będziemy mogli suchy tekst ładnie zilustrować.
 • Każdy, kto wpłaci co najmnie 60 złotych dostanie prezent – do wyboru broszkę Namiestnika albo metalowy breloczek ze smokiem Targaryenów.
 • Osoba, które wesprze nas najwyższą kwotą dostanie prezent-niespodziankę.

Czekam na Wasze maile i dziękuję wszystkim, którzy zechcą nas wesprzeć.

A zatem – otwieram dyskusję. Sugestie, rady, pochwały i ochrzan – wszystko jest mile widziane.

Related Articles

Komentarzy: 95

 1. Z chęcią wesprze fgsk za to ile czasu tu spędziłem, mam jednak pewna uwagę. Zdecydowanie jestem przeciwny podchodzeniu do sprawy w sposób wypełniania norm: jedna szalona teoria tygodniowo itp. To poskutkuje spadkiem jakości, odebraniem pasji, nie chciałbym czegoś takiego. Więc sugeruje to przemyśleć 🙂 a wesprzeć z chęcią wespre, ale to inna sprawa

  1. Dzięki. Przemyślę sprawę liczby tekstów, ale powiem tak – zawsze do tej pory pracowałem nad tekstami wieczorami. Jestem przekonany, że w momencie, gdybym był w stanie poświęcić jeden cały dzień w tygodniu (no i parę godzin w weekend – to wiadomo), to produktywność by wzrosła, a jakość nie zmalała. Poza tym lubię narzucić sobie jakiś wyraźny cel. Nawet jak nie uda się zrealizować, to przynajmniej mam pewną motywację. Ale uwagi rozważę.

 2. 9 lat hobbystycznego prowadzenia strony to wielki sukces, gratulacje!

  Popieram pomysł Patronite, wspieranie twórców to ważna sprawa.

  Wydaje mi się, że 1 tekst dziennie to za dużo – ucierpi na tym ich jakość. Czy naprawdę, w sytuacji braku nowego materiału źródłowego, wymyślisz 50 CIEKAWYCH teorii w rok?
  Jak na moje gusta wystarczy 1 tekst związany z Western tygodniowo 🙂

  1. Na razie, po zebraniu wszystkich pomysłów, mam plan na napisanie kilkunastu teorii związanych z PLiO. No i kilku związanych z innymi filmami/serialami/książkami. Poza tym myślałem też o nowym cyklu, który mógłby przeplatać się z ST. Mam na myśli obalanie popularnych teorii nt. książek Martina, które krążą w necie, a często nie są dobrze przemyślane. I tu jest materiału na chyba setkę tekstów.

  2. „Wydaje mi się, że 1 tekst dziennie to za dużo – ucierpi na tym ich jakość.”
   przez wiele lat fsgk tak funkcjonowało i co, teksty były słabej jakości? xD

    1. Autorzy nadal są, tylko z różnych powodów ostatni rok był… dziwny i na FSGK nie starczyło czasu, energii lub jednego i drugiego. Potrzeba resetu i zaczynamy mieć plan, jak to zrobić. Co może pójść nie tak? 😀

 3. Od kilku lat regularnie odwiedzam FSGK, prze tyle lat przeczytałem i dowiedziałem się tylu ciekawych informacji. Teraz nadszedł czas aby sie zarejestrować na forum i oznajmić iż chętnie dołożę swoją cegiełkę odnośnie programu Patronite – chociażby w podzięce za te lata.
  Nie oczekuje codziennych artykułów, oczekuje aby były one na jak najwyższym poziome i jak zawsze interesujące.
  Powodzenia życzę 😁

 4. Nie lubię comiesięcznych wpłat, regularnych zobowiązań niezaleznie czy to czynsz czy hobby. Wolę opcje typu wpłać X monet żeby odczytać tekst premium lub więcej ciekawostek na dany temat. Opcje nawet częstsze ale bez żadnych „abonamentow”. Mam na to alergie 😀 niemniej zdecydowanie powinniście otrzymywać hajsy za tyle świetnej pracy.

  1. Rozumiem. Ja mam problem np. z tymi zbiórkami organizowanymi przez WWF. To znaczy zawsze chcę wpłacać na zwierzaki, ale nie pasuje mi podawanie numeru karty kredytowej jakimś wolontariuszom. Patronite jest oczywiście bezpieczniejszy, ale kapuję, że też można mieć obawy przed stałością takiego zobowiązania. No, ale w takim razie zapraszam do wsparcia „zbiórki doraźnej” na nasze rachunki. Tym bardziej, że z Patronitem to sprawa jeszcze nie jest przesądzona. Po prostu chciałbym zebrać Wasze opinie i podjąć decyzję za kilka miesięcy.

 5. „I to – wraz z pewnym komentarzem kolegi grzybka, skłoniło mnie do tego, żeby rzucić pomysł Patronite’a”
  nie dziękujcie koledzy i koleżanki

  btw mam propozycje pierwszej zmiany:
  MOŻLIWOŚĆ WŁĄCZENIA TRYBU NOCNEGO NA STRONIE, ABY W NOCY SIĘ DAŁO CZYTAĆ

  1. O! To jest bardzo dobry pomysł. Wrzucam na listę rzeczy do załatwienia wraz z nowym layoutem.

   1. Myślałam że już to zrobiliście:D Cyba najczęściej wam o to marudziłam. Mam tryb ciemny ale to chyba nie przez fsgk a przez nowa przeglądarkę kivi

 6. 1. Ja osobiście korzystam czasem z rubryki „Najnowsze Komentarze”, aby sprawdzić czy coś nowego się pojawiło niezależnie od artykułu. Obecne trzeba scrollować dość długo. Czy naprawdę potrzebne jest rozwinięte w całości archiwum?
  2. Komentarze na telefonie to masakra. Często było to wspominane, ale myślę, że i tak warto przypomnieć.
  3. Jak już przy komentarzach jesteśmy to kwestia edycji lub kasowania. Niekiedy zdarzało się odpowiedź dodać na końcu jako nowy komentarz, a nie jako odpowiedź.
  4. Pole z gwiazdką, czasem zapomni się je zaznaczyć i komentarz leci out. Trzeba od nowa pisać. Rozwiązaniem mogłoby być domyślne zaznaczenie tego pola.
  5. Jeśli starczy sił to ewentualnie coś w rodzaju oceny komentarzy. Zamiast lajków złote smoki xD
  6. Na YT jest coś takiego jak ankiety na jaki temat robić kolejny film. Jeśli masz tak wiele pomysłów jak mówisz to mogłoby przyciągnąć ludzi, bo z reguły lubimy mieć własne zdanie. Nie wrzucałbym tego jednak w osobny artykuł, ale jeśli nowy silnik pozwoli zrobił coś w rodzaju przypiętej ankiety to tak bym to rozwiązał. Dodałbym ją może tylko na stronie głównej, a może w panelu bocznym, ale tak by była ogólnie dostępna i powiedzmy 3-5 tematów do wyboru. Jeśli chcesz robić ok 5 tekstów na tydzień to np. jeden mógłby być wybierany w ankiecie.
  7. Grzybek wspomniał o dark mode, ja jestem jak najbardziej za.

  1. rozsądne propozycje, ale na punkt 4 na pewno się nie zgodzi włodarz. bo musisz wyrazić zgodę, to ma być twój wybór xd poza tym, sprawdziłem na 2 przeglądarkach, i wiadomość pisana nie przepada, jeśli nie zaznaczę zgody czy tam nie wypełnie innego pola z gwiazdką. można cofnąć i normalnie komentarz jest, nic nie jest usuwane. a opcja 3 wymaga zarejestrowania konta, z pisaniem jako anonim nie przejdzie.

   btw pierwszy raz zobaczyłem fsgk z reklamami:
   https://images92.fotosik.pl/664/0f305d37e15a853b.jpg
   może jednak warto wyłączyć adblocka dla fsgk hihi

   1. Ja kilka razy przepisywałem od nowa komentarz i z reguły była to jakaś obszerniejsza wypowiedź. Nie wiem od czego to zależy. Co do zaznaczonego pola mam na myśli coś podobnego jak w przypadku menadżerów instalacji (bodajże ze strony instalki). Tam zawsze jak szybko przeklikasz, to albo toolbary do przeglądarki się instalują albo opera. Po prostu domyślnie jest pole zaznaczone, ale można z niego zrezygnować

   2. Wiesz, ta reklama jest w dużej mierze uzależniona od tego, co ostatnio przeglądałeś. No, nie zawsze, bo zdarzało mi się dostać jakieś reklamy kompletnie z kosmosu, ale na ogół opiera się na czymś, czego szukałeś albo oglądałeś. 😀

    1. no ale to akurat były reklamy na czystej przeglądarce, której nie używam. poza tym, nigdy nie chodziłem po jakichś sklepach z damką bielizną xdd

   3. Pisana wiadomość przepada przy różnych dziwnych powodach – od jakiegoś czasu na FSGK kopiuje komentarz przed wysłaniem, bo już wiele poleciało w próżnie…

    1. Ja też zawsze kopiuję dłuższy komentarz zanim go wyślę, aczkolwiek nauczyły mnie już tego wcześniej inne fora, bo też się zdarzało, że po kliknięciu „wyślij” taki post przepadał i nie dało się go odzyskać. Polecam robienie kopii długich komentarzy i zapisywanie ich choćby na chwilę np. do notatnika i to nie tylko przy korzystaniu z FSGK 😉

  2. 1- Odnotowane.
   2- Tak, o tym już wiem od jakiegoś czasu. Cały system komentarzy wymaga zmian.
   3- To może być troszkę trudniejsze z wielu względów. Przypuszczam, że ktoś może to wykorzystać do omijania filtrów antyspamowych.
   4- Pomyślimy, aczkolwiek to prosty sposób, by załatwić kwestię zgody na przetwarzanie danych. Pozwolę sobie też zauważyć, że jak dasz „cofnij” w przeglądarce, to komentarz powinien ciągle siedzieć w polu tekstowym.
   5- Odnotowane.
   6- Odnotowane
   7- Jasna sprawa, to jest priorytet.

 7. Popieram pomysł z Patronite. Czytam Was praktycznie od początku cyklu Szalonych Teorii i comiesięczne opłacanie „abonamentu” wydaje mi się jak najbardziej słusznym pomysłem.
  I oczywiście serdecznie gratuluję tych 9 lat wspaniałej pracy!

 8. @Dael, planujesz, aby FSGK docelowo było za x lat Twoim głównym źródłem utrzymania i dochodu? Co by się wiązało z rozwojem serwisu oczywiście.

  1. Nie. To raczej niemożliwe. Zajmuję się zawodowo innymi rzeczami (między innymi pisaniem) i wiem, że prawdopodobieństwo, iż Patronite dla FSGK.pl kiedykolwiek by to zastąpił, jest znikome. Cała zbiórka to raczej próba wyjęcia jednego dnia pracy w tygodniu i przekierowania tych sił na FSGK bez dużej straty finansowej.

 9. Szczerze mówiąc to nawet nie wiem co to jest ten patronite. 🙂 Jednak myślę, że dałbym radę wysupłać co miesiąc jakąś drobną sumkę na działanie strony. Do doraźnej zbiórki też się dołożę.
  Z moich propozycji:
  1. Liczba tekstów nie musi być jakoś drastycznie zwiększona. Lepiej za to zwiększyć jakość. Więcej pytań do maesterów, bo to prowokuje do dyskusji. Gdzie czytaje? W każdym razie iść w tym kierunku, bo szczerze mówiąc mnie tam jakieś behindy universum to nigdy nie interesowały. Przydałoby się za to więcej recenzji filmów oraz tekstów o książkach i grach.
  2. Zgadzam się z „takiem”. Po cholerę nam tu takie długie archiwum? Piszę tu już parę lat, a jeszcze chyba nie zdarzyło mi się z tej listy skorzystać. Jeżeli już czegoś szukam to używam wyszukiwarki (też nie zaszkodziłoby jej poprawić). Lepiej już wydłużyć zakładkę „najnowsze komentarze”, bo ciekawe posty przechodzą niezauważone.
  3. Nie wiem czy znaleźliby się chętni mający coś do powiedzenia, ale powinniście pomyśleć nad zwiększeniem liczby autorów. Nawet takich, którzy zajmowaliby się tylko jedną wąską dziedziną, ale za to dobrze im znaną. Każdy jest w czymś dobry, jeden w angielskim średniowieczu, drugi w jakimś gatunku mangi, a trzeci w Counter Strike’u. 🙂

  1. 1. Ostatnio to kulało jedno i drugie. Ja z tą ilością to też nie wyskoczyłem dla zwabienia chętnych… Po prostu wydaje mi się, że potrzebuję sobie narzucić pewien cel, nawet zanadto ambitny.
   2. Załatwimy to.
   3. Jasne.

 10. Daelu, a moze po wyczerpaniu materialu od Martina warto sprobowac z innym uniwersum? Mysle ze Sanderson to pewniak jesli chodzi o material, sporo foreshedowingu i nawiazan wzajemnych w roznych ksiazkach i – przede wszystkim – plodnosc i systematycznosc w pisaniu 😉

  1. Lubię Sandersona. Jeszcze bardzo lubię wszystko, co warhammerowe (a tam przestrzeń do snucia teorii jest obłędnie wielka). Ale te rzeczy jednak znam trochę mniej niż książki GRRM-a, i wydaje mi się, że popularność mają mniejszą. No, tym niemniej powolutku inne tematy też eksploruję. Natomiast nie sądzę, że należy stawiać kreskę na GRRM-ie. Zwłaszcza, że seriale dostarczą sporo nowego materiału.

   1. Zgadzam się z DaeLem. Mnie osobiści przyciągnęło tu PLiO. Jak jest inny materiał raczej nawet go nie przeglądam. Może czasem jakaś recenzja filmu, który kojarzę i chcę zobaczyć opinie innych lub tekst o Władcy pierścieni, ale to uniwersum jak dla mnie jest średnie. Ot inny gust. Przechodząc do Sandersona może i byłoby dużo materiału, ale nie dla mnie. Prawdę mówiąc nawet nie wiem kto to jest. Nie chodzi o to, żeby teraz ustawiać materiały na stronie pod moją osobę, ale raczej, że na GRRM strona się wybiła i być może wiele osób straci zainteresowanie, gdyby tych artykułów zabrakło. Nie mówię, że tak będzie, ale uważam, że jest to na tyle prawdopodobne, że nie powinno się pomijać tego aspektu.

 11. Patronite to super pomysł, ja na pewno się dołożę, bo czytam Was od lat. co do częstotliwości to raz lub dwa razy w tygodniu byłoby super, ale jak będą teksty codziennie to nie będę narzekać 😉

 12. W kwestii dotacji, preferuję blikiem co jakiś czas wpłacać jakieś kwoty.

  Ps. A co do strony jestem z siebie dumny że pytając się co jakiś czas o wojny klonów, wkońcu zrecenzowaliście to ❤

  Teraz liczę jeszcze kiedyś na Battlestargalacticę i będę spełniony 😀

    1. A lata 90 nie były 10 lat temu. Już ja znam te wasze „teorie”. 😉

     Fajne to były czasy, kiedy robiło się maratony z kolejnymi sezonami BSG, ale teraz nie dałbym rady wszystkiego powtórzyć.

     1. Chętnie bym taki maraton sobie zrobił. Pod warunkiem, że zakończyłby się po miniserii i pierwszym, góra drugim sezonie. Bo im dalej, tym bardziej jasne było, że Cyloni może i mieli plan, ale scenarzyści niekoniecznie.

      1. Skończyłem niedawno powtórkę wszystkiego po kolei i naprawdę źle było dopiero pod koniec, wcześniej to się nadal bardzo kleiło. Wątek polityczny faktycznie padł po drugim sezonie, ale mesjanistyczny/religijny cały czas fajnie się rozwijał aż do rozczarowującego finału.

       Poza tym na początku oglądnąłem (po raz pierwszy) Galactiki z lat 70. i 80. Ilość (i jakość) nawiązań w nowej wersji robi wrażenie!

  1. Ja też głosuję na blika. I na sklepik.

   Nie czuję tych metod abonamentowych. To nie znaczy że są złe i że trzeba z nich rezygnować, po prostu może warto uzupełnić je innymi metodami, dla takich starszej daty fanów którzy wolno się uczą nowych sztuczek.

 13. Czytam fsgk od czasu teorii o Światłonoścy. Potem czytałem praktycznie wszystko aż do czasu Rodu smoka, bo wciąż nie obejrzałem serialu (ale nadrobię te teksty). Więc patrząc ile to już lat, to chętnie dorzucę się finansowo.
  Też nie chciałbym abyś Dael nakładał na siebie jakieś konkretne kwoty, bo to grozi szybkim wypaleniem, a tego by nikt nie chciał. Lepiej podejść na spokojnie i obiecać mniej, a najwyżej później pisać więcej, niż na odwrót.
  Co do Patronite, to chętnie bym coś wpłacał regularnie, ale mam jedno pytanie. Czy to będzie patronite Deala czy FSGK? W sensie czy inni stali twórcy też coś z tego dostaną po opłaceniu kosztów strony? Bo bez obrazy, ale ostatnimi czasy bardziej czekam na recenzje Sithfroga czy Pquelim niż na rzeczy związane z PLiO.

  1. Wstępna propozycja jest taka, żeby Patronite był mój, i żeby z niego szedł pewien procent na resztę serwisu i autorów. Powód takiego rozwiązania jest następujący – cały pomysł wziął się stąd, że chciałem przeznaczyć jeden cały dzień w tygodniu na tworzenie nowych artykułów, co powinno zapewnić większą część publikowanej treści. Ale tak jak pisałem – to są na razie wstępne pomysły, sam Patronite nie jest jeszcze przesądzony, wiele może się zmienić.

 14. Hej Dael, pomysł fajny. Ale osobiście tak jak ktoś pisał wyżej, nie lubię abonamentów, bo różnie bywa. Raczej jednorazowe wrzuty, na Twitterze u niektórych twórców, popularny jest https://buycoffee.to/ może to będzie dobre rozwiązanie. Nie wczytywałem się w szczegóły, ale może warto to rozważyć. Co do zrzutki jednorazowej zaraz wysyłam maila.

 15. O tak, obalanie krążących teorii to coś, na co liczyłam 🙂 Czekam na niespodzianki, bo sama nie mam wiele czasu na przemierzanie internetu w ich poszukiwaniu, a czasami czytam w komentarzach aluzje do czegoś, co jest mi zupełnie obce. Później zapominam, gdzie była ta rozmowa i czy pojawiło się jakieś wyjaśnienie 😉 A przy niedosycie, jaki zapewnia nam GRRM, każda okruszyna się liczy 🙂

  Dobry pomysł z dofinansowaniem. Wszyscy korzystamy z pracy Redakcji, czasami od wielu lat, raz na jakiś czas można się odwdzięczyć.
  Uważam też, że trzeba dać ludziom wybór – udostępnić zarówno patronite, jak i opcję wpłaty w dowolnym momencie. Każdy ma swoje preferencje, doświadczenia i możliwości, i każdy wybierze taki sposób, jaki mu pasuje. Albo nie 😉

  Jeśli chodzi o odświeżenie strony, to ja tak szybciutko, bo jedna rzecz od dawna mnie razi. Czy dałoby się schować gdzieś to boczne archiwum albo przesunąć je na sam dół? Nie wiem jak uważają inni, ale mnie bardziej interesują najnowsze komentarze niż długaśna lista miesięcy, w których było coś publikowane. Jak ktoś chce znaleźć jakiś artykuł, to są indeksy, tagi, wyszukiwarka, i wszystko elegancko na górze. Nie widzę powodu, dla którego archiwum powinno być aż tak wyeksponowane.

  Na koniec gratuluję kolejnej rocznicy. Życzę całej redakcji mnóstwa pomysłów i czasu na ich realizację, pomyślności w przedsięwzięciach wszelakich oraz kolejnych części PLiO jeszcze w tej dekadzie 😀

 16. Gratulacje z powodu tych 9 lat 🙂 Cieszę się, że ta strona przetrwała tyle lat, zwłaszcza, że jestem z Wami od 2014 roku, trafiłem tu kilka miesięcy po opublikowaniu pierwszej Szalonej Teorii i tak się wciągnąłem, że zostałem aż do dziś 🙂 Robicie kawał dobrej roboty i jeśli chodzi o mnie to chętnie wezmę udział w Patronite i myślę, że te dwie dyszki miesięcznie mógłbym dorzucać, dorzucę się też do obecnej zbiórki tak jak to zrobiłem kiedyś, bo uważam, że skoro poświęcacie (zwłaszcza DaeL) tyle swojego prywatnego czasu na nowe artykuły i miałoby się to odbyć kosztem Waszych obowiązków zawodowych to powinniście otrzymywać za to jakąś rekompensatę.
  Myślę, że dużym Waszym sukcesem jest też społeczność, która się tu wytworzyła i regularnie komentuje artykuły, bo to też buduje klimat tej strony, a dyskusje pod niektórymi artykułami bywają naprawdę bardzo interesujące i niejednokrotnie samemu dowiedziałem się z nich sporo ciekawego na temat np. historii, filmów czy świata PLiO.

  Co do pomysłów, podobają mi się uwagi przedmówców, zwłaszcza użytkownika „Tak” i Roberta Snowa i od siebie dorzucę tylko:
  1. Liczba tekstów – jak dla mnie nie musi być codziennie nowy tekst, bo też uważam, że lepiej iść w jakość niż ilość więc jeśli tygodniowo by były powiedzmy 2 teksty związane z PLiO to dla mnie i tak już będzie spoko. Przy czym moim zdaniem warto by było obok fajnych, ale jednak czasochłonnych dla autora tekstów z PLiO (jak np. Szalone Teorie) dawać też coś, co nie wymaga od autora zbyt wielu czasu, a potrafi wywołać fajną dyskusję. Idealnym przykładem są odkurzone w zeszłym tygodniu Debaty Małej Rady – bodajże Tak podrzucił pomysł o dyskusji na najgłupszą walkę/bitwę w serialu, Dael tylko zadał to pytanie na forum, a resztę zrobili czytelnicy 🙂 I wywiązała się fajna dyskusja na kilkadziesiąt komentarzy. To samo zawsze było z Pytaniami do Measterów, które też generowały duży ruch i świetne dyskusje, choć sam cykl pewnie wymagał już od Daela i Bluetigera trochę więcej poświęconego czasu.
  Kiedyś były też ciekawe cykle „turniejowe” typu najlepszy wojownik Westeros czy Miss Westeros, co też dostarczało materiału na wiele tekstów. Może jakiś powrót do tej formuły? Albo urządzenie czegoś podobnego np. w realiach Tolkienowskiego Śródziemia? Typu najlepszy wojownik Śródziemia, Miss Śródziemia albo jeszcze coś innego? Wszak Władcę Pierścieni zna chyba każdy 😉
  Oczywiście to tylko sugestie z mojej strony 🙂
  2. Kwestie techniczne – archiwum moim zdaniem też można by „obciąć” i dać w zamian większy panel z najnowszymi komentarzami (bardzo przydatna sprawa). Do tego koniecznie do poprawy kwestia komentarzy na telefonie, żeby dało się je czytać. Ja bym też zwiększył limit znaków dla jednej wiadomości, bo często mam problem, żeby się w nim zmieścić, nawet w tym poście tak jest 😀
  Powinna być też opcja edycji komentarzy, choćby przez kilka minut po napisaniu posta, tak jak to jest np. na wykopie.
  Popieram też pomysł z plusowaniem komentarzy, to by motywowało do dyskusji

  1. „Typu najlepszy wojownik Śródziemia, Miss Śródziemia albo jeszcze coś innego?”

   Popieram. Dobry pomysł.

   1. Ja chętnie przeczytałbym taki artykuł odnośnie najlepszego wojownika westeros etc.
    Wiem, że były wybory, ale według mnie bardziej adekwatna nazwa byłaby najpopularniejszy lub najbardziej lubiany wojownik. Prawda jest taka, że wiele dobrych szermierzy odpadało tylko dlatego, bo nikt ich nie kojarzył. Wysoko zachodzili natomiast ci, którzy często przewijali się w książkach lub serialu. Można powiedzieć, że to kwestia tego, że o tamtych mnie znanych jest zbyt mało informacji, ale niektóre wyniki były naprawdę absurdalne. Mały przykład, który teraz mi przychodzi do głowy. W miss Westeros i Essos w pierwszej 10 znalazła się bodajże Ygritte. Kobieta urodą nie grzeszyła, miała mocno krzywe zęby itd. No raczej nikt z głosujących nie zainteresowałby się nią na żywo, ale jest całkiem znana w uniwersum, więc głosik leci. Takich kwiatków było więcej. Wiem, że wygląd to często kwestia gustu, ale z reguły jakiś ogólny kanon kulturowy mamy zbliżony.
    Jeśli jednak artykuł o najlepszych wojownikach byłby zbyt skomplikowany (sam nie wiem jak to można by rozstrzygnąć. Nie każde postaci krzyżowały z sobą miecze), to może coś o zamkach w Westeros. Chyba nawet padła kiedyś ta propozycja.

    Dorzucę jeszcze jeden pomysł, o który staram się od kilku lat i na który niekiedy dostałem kilka słów odpowiedzi, ale wciąż czuję niedosyt. Jednak z racji kurczącego się materiału, myślę, że jaka miniseria z tego może powstać. Mam na myśli „ślepe uliczki”, czyli teorie, które fani mieli o PLiO, a które okazały się błędne. Często mówi się o sukcesach i potwierdzonych spekulacjach. Taką teorią była m.in ta, że Bloodraven = Brynden Rivers. Uważam jednak, że równie ciekawe i pouczające może być spojrzenie jak Martin wodził nas za nos. I teoria, która miała sensowną argumentację np. w trakcie „Nawałnicy”, została obalona po opublikowaniu Tańca”

    Zostawiam w razie W #PDM

 17. Moim zdaniem wątek polityczny się trzymał. 3 sezon to kolaboracja Baltara na Nowej Caprice i rozliczenia za kolaborację. W 4 sezonie mamy już defacto pełzający autorytaryzm ze strony Roslin-Adamy.

  A co do rozczarowań
  [spoiler] to nie powinni uleczyć Roslin w 2 sezonie. Ona defacto aż do 4 sezonu nie miała porządnej roli do odegrania.
  [/spoiler]
  [spoiler]
  No i z finałową 5 cylonów przesadzili. Tight może i dobrze to gra, ale walczył w pierwszej wojnie z cylonami więc to naciągane że jest cylonem.

  Najpierw zrobili z Tyrola cyclona, a potem się skapli że ma syna. Więc na szybko wymyślili że ten syn nie jest jego xd
  [/spoiler]

 18. Wchodziłem na stronę, wchodzę i dalej będę wchodzil niezależnie od ilości nowych tekstów.
  Z mojej strony na abonament nie ma co liczyć, ale na jednorazowe zbiórki na konkretny cel już tak.
  Moje propozycje (jeżeli mogę sobie na nie pozwolić)
  -Wiyncyj Gwiezdnych Wojen,
  – żadnych podcastów bo nie mam ich kiedy słuchać,
  -zaproszenie GRRM do pisania tekstów na stronę
  Pozdrawiam, robisz (robicie) super robotę.

 19. W 2019 i 2020 powstawało po 30 tekstów miesięcznie. 25 powstało od początku roku 2023.
  Ewidentnie potrzebujecie nowych felietonistów.

 20. Patronite nie lubię, lubię „buycoffe”, a już zwłaszcza wtedy gdy twórca tylko zamieszcza link, bez tracenia mojego czasu na tłumaczenie, ze ucieszyłby sie gdyby ktoś wpłacił, albo ze czułby się doceniony. Dla mnie sprawa jest jasna, ktoś coś tworzy, wstawia link umożliwiający dobrowolna wpłatę, wiec jeśli mi się podoba wpłacam. Po co tłumaczyć obecność linku do wpłaty? To tak jakby tłumaczyć kasjerce w sklepie na dzień dobry, ze przyszło się na zakupy. Chociaż zgaduje, ze skoro większość YT niemalże błaga o subskrypcje, najzwyczajniej w świecie to się kalkuluje. Czekam na na link do „buycoffe”

  Odnośnie sugestii:
  – podoba mi się szefie, ze narzuciłeś sobie cel, widać ze podchodzisz do tematu nie tylko z zapałem, ale również planem
  – przypadałoby się forum z prawdziwego zdarzenia, przy dłuższych wątkach ciężko coś odnaleźć, na telefonach sytuacja jest tragiczna
  – może dacie jakieś rangi na forum dla użytkowników?
  – może jeden dzień w tygodniu, albo raz na dwa tygodnie opublikujecie tekst nadesłany przez Waszego odbiorcę? Robert Snow Coś pisze jeśli dobrze pamietam, myśle ze znalazłoby się kilka osob, które coś by naskrobaly -> strona ma spora społeczność, która wykazuje się małą toksycznością, także gdybyście powiedzmy co piątek publikowali tekst nadesłany przez czytelnika (z zastrzeżeniem, ze aby zostać czytelnikiem trzeba się na stronie zarejestrować)
  Myśle ze sporo osób zaciekawiłoby się FSGK właśnie ze względu na możliwość publikacji oraz posłuchania opinii. Sam chętnie przeczytałbym powiedzmy recenzje Illuvatara, albo jakiś zgaduje ze dziwaczny artykuł „tak”. Najpewniej dostalibyście więcej tekstów niż jeden tygodniowo, wiec dzień publikacji, byłby zawsze wielka, angażująca społeczność niewidoma: o czym będzie tekst? Może opublikują moj?
  – ktoś pisał o zwiększeniu liczby redaktorów, dopływie świeżej krwi, zgadzam się i uważam ze to co napisałem wyżej w pewien sposób rozwiązałoby problem
  – powrót czytajów
  – więcej o grach, nie tylko recenzje, czy gameplay, chętnie poczytałbym o motywach literackich w grach, o budowaniu postaci w rpg w oparciu o wyboru moralne, dlaczego złe postacie maja gorzej w grach etc etc

  Gratuluje 9 lat i życzę kolejnych 9 i wielkiej hucznej imprezy na 18stke!

 21. Pozdrawiam serdecznie, z tej strony właśnie taka osoba, która czyta Was regularnie, ale praktycznie nigdy się nie udziela.
  Bardzo się cieszę, że pojawiła się jakaś komunikacja, bo regularnie sprawdzałem FSGK i przykro było widzieć przerwy długości prawie miesiąca (chyba tak było na początku roku?) i zastanawiałem się z czego to wynika i czy się to zmieni.
  Podoba mi się przedstawiona przez Ciebie propozycja, na pewno coś od siebie wrzucę na wspomnianego Patronite. Natomiast w związku z tym, chciałem zapytać czy takie „odrodzenie” (z braku lepszego słowa) obejmują także artykuły SithFroga i Crowleya – pytam tu przede wszystkim o recenzje czy analizy filmowe (np. uniwersum Marvela), bo bardzo lubię je czytać, a jest ich ostatnio niezwykle mało – np. rozczarował mnie brak recenzji filmu D&D, której się spodziewałem. Bardzo chętnie przyjmę artykuły Martinowe, szczególnie ciekawie brzmi obalanie cudzych teorii, ale chłopaków (panów?) też bym chętnie poczytał. 😀

  1. W imieniu swoim i SithFroga odpowiadam, że plotki o naszej śmierci są z lekka przesadzone. Co prawda życie ostatnio płata różne figle, ale nie zostawimy DaeLa w potrzebie – ktoś musi się grzać w blasku sławy autora Szalonych teorii. 😉

 22. Co do propozycji zmian, to może jakieś ułatwienie (albo umożliwienie 😀 ) dodawania własnego obrazka do tych, co założyli konto. Pozwalałoby to na jakieś rozróżnianie użytkowników od siebie nie tylko po nazwie ale i po obrazku. Zresztą, SI całkiem nieźle sobie radzi i jestem ciekaw, co by wygenerowała związanego ze światem Lodu i Ognia. A przelew już poszedł 😉

  1. Ah, i może jeszcze opcja „cytuj wypowiedź” albo coś takiego? Niekoniecznie musi być ale tak tylko podrzucam pomysł 😉

   1. Cały system komentarzy jest do kapitalnego remontu, również w kwestii cytowania i identyfikacji użytkowników.

 23. Ja tam jestem za Patronite, wolę właśnie takie abonamenty, „wpisać” się raz i nie musieć pamiętać by za miesiąc znowu przelewać jakiś pieniążek, niech samo leci 😉
  A chętnie udzielę takiego wsparcia, jeśli ma Wam to pomóc stanąć na nogi i zaowocować większą ilością artykułów.
  Wasza strona, wszystkie teorie, artykuły itp. tak podbiły mi zainteresowanie PLiO, że w końcu sam sięgnąłem po książki. Więc kontynuujcie!

  1. hosting i domena za rok (rozliczenia są roczne, nie miesięczne), to – zgaduje – około 3-4 tysiące przy dzisiejszych stawkach, ilości adsense i historii wyświetleń i wyszukiwań strony w Google. ciekawe czy jestem blisko 😉

   oczywiscie przy usprawnieniach planowanych, zmianie silnika i projektu layout, koszty pewnie wzrosną, a przynajmniej na samo wdrożenie tych updejtów będzie kosztowało całkiem sporo. chyba, że chłopaki własnym sumptem wszystko ogarną, to wtedy kwestia inwestycji w czas własny.

   1. To są bardzo trafne intuicje :). Dodam jeszcze, że po stronie kosztów są takie rzeczy jak coroczne odnawianie certyfikatu SSL, itd…

 24. Z pewnością będę was wspierać, zasługujecie na to, spędzam tu ogromną ilość czasu (w sumie jesteście moją ulubioną stroną, na którą wchodzę codziennie) i za każdym razem świetnie się bawię – jestem Wam coś winna 🙂

 25. Również bardzo lubię stronę FSGK i chętnie ją odwiedza. Z wielką przyjemnością dołożę się do kosztów utrzymania strony. I życzę Wam co najmniej kolejnych 9 lat dalszej działalności 🙂

 26. Widzę, że część zmian już wprowadzono 😀
  Teraz przyszło mi na myśl, gdyby w sekcji ostatnich komentarzy pojawiała się też informacja, kiedy został dodany. Z pewnością łatwiej byłoby wtedy ogarnąć, których jeszcze nie przeczytaliśmy.

  1. Te zmiany to w sumie w ramach testu, żeby pokesperymentować co się da wycisnąć z layoutu. Jeśli niewiele, to zrobimy jakiś nowy. Ale parę rzeczy (takich jak zwinięcie archiwum) mogliśmy zrobić już teraz, no bo nie ma na co czekać.
   Uwaga o komentarzach bardzo słuszna, odnotowałem.

 27. Może zwrócicie się o jakiś datek do pfizera, albo innej moderny, ewentualnie WEF i herr Schwaba. W końcu zeszmaciliście się całkowicie podczas pandemii naganiając za darmochę na „szczepionke”, coś sie wam za to należy. Osobiście życzę wam za to jak najgorzej.

   1. Po prostu nie zapomniałem kto wtedy stanął po której stronie, co miało swoje konsekwencje, niestety również liczone w ludzkich życiach, upadkiem systemu demokratycznego i wolności obywatelskich. Dla mnie to ważne sprawy i nie zamierzam udawać, że nic się nie stało. Możesz nazywać to obsesją jeśli chcesz.

  1. naprawde myślisz, że ktoś, kto nie chciał sie szczepić, zaszczepił sie po przeczytaniu artykułu na fsgk? xD

   btw róbta co chceta, nikt nikogo do niczego nie zmusza. jedni sobie robią tatuaże w różnych dziwnych miejscach i szpecą swoje ciało i myślą że są fajni, a inni się szczepią pseudo szczepionką na pseudo grypkę xd

   1. Jak ktoś kiedyś powiedział „If I were to remain silent, I’d be guilty of complicity.”

    1. idąc tym tokiem rozumowania to powinieneś zbojkotować tę stronę i więcej tu nie zaglądać

  2. Sądząc po nicku i bzdurach, które wygadujesz – konfederata? To wszystko wyjaśnia. A więc słuchaj, kolego od Brauna i onucowej spółki – ja się zaszczepiłem. I to dwiema dawkami. A co, wolno mi. A jak zechcę to pójdę do szeptuchy i każę się okadzić wilczą jagodą. A ty pocałuj mnie w dupę. Zresztą, nie chcecie płacić podatków, to nie macie prawa otwierać tego, gdzie normalni ludzie mają usta.

   1. to jest w ogóle kolejna rozkoszna sprawa, jak te wszystkie szury i antyszczepy teraz wydzierają mordy (efuemistycznie – aparaturę oralną) że to wszystko było niepotrzebne. elementarna biologia, elementarna wiedza o budowaniu odpornosci populacyjnej – wszystko było wiadomo od początku, albo się szczepimy albo czekamy dwa – trzy sezony na odporność stadną. świat poszedł pierwszą drogą, ale oni dzisiaj dalej krzyczą te same frazesy w przekonaniu, że mieli racje. wykastrowane rozumy nieskalane głębszą refleksją.

 28. O, antyszczepionkowcy się ujawnili, jeszcze czekamy na płaskoziemców i będzie komplet.

 29. Patronite nie lubię, ale mógłbym coś tam wpłacić. Fsgk pozostaje jedną z niewielu już stron w starym stylu, bardzo mi takich brakuje w obecnym internecie. Te fejsbuki wszelkie…meh. Wydaje mi się, że stronie przydałby się jakiś stały temat zastępczy za GoT

 30. Jestem za wsparciem finansowym. Wydaje mi się, że 1-2 porządne teksty na tydzień, to wystarczająca ilość:)) Proszę tylko o recenzje SithFroga!

 31. Gratuluję 9 lat prowadzenia strony, wielki sukces i życzę kolejnych tylu.
  Szczerze mówiąc to pierwszy raz słyszę o Patronite, ale do zbiórki chętnie się dorzucę. Jeśli chodzi o moje jakieś sugestie to uważam że codzienna publikacja nowych teksów jest nie potrzeba, nowy tekst codziennie to po prostu za dużo. Dwa teksty w tygodniu plus 1 lub 2 recenzje może by wystarczyły, lub inaczej(kiedyś tu chyba tak było) przykładowo wybrać sobie jakiś dzień tygodnia np. piątek wieści z cytadeli, 1 raz w tygodniu lub co 2 tygodnie, inny dzień na debaty małej rady, a jeszcze inny na szalone teorie, chodzi tu bardziej o regularność, żeby przykładowo dany materiał pojawiał się w dany dzień co 2 tygodnie. Już widzę teraz drobne zmiany, zwinięte archiwum, dłuższa lista nowych komentarzy. Mnie akurat archiwum nie przeszkadzało, dobrze mi się z niego korzystało, mogę wybrać dany miesiąc i rok, dla kogoś takiego jak ja, kto nie jest tu od początku działania strony to dość przydatne, bo mam sporo zaległości do nadrobienia, dobrze chociaż ze ono całkowicie nie zniknęło tylko zostało zwinięte. Co jeszcze, myślę że teksty o Pieśni Lodu i Ognia nie powinny zniknąć ze strony, powinny cały czas być priorytetem, nie chodzi mi tylko o książki, ale także o serial. Strona na tym temacie się przebiła do ludzi, to jest jej znak rozpoznawczy, nie powinno się z tego rezygnować.
  Ja sama na fsgk pojawiłam się właśnie ze względu na Grę o Tron.
  „W absolutnym szczycie popularności (który przypadał na czas emisji dwóch ostatnich sezonów Gry o tron) serwis miał ponad 300 tysięcy wyświetleń w jednym miesiącu. Przez większą część jego funkcjonowania było jednak trochę gorzej – od 60 do 120 tysięcy odsłon miesięcznie.”
  To zdanie najlepiej świadczy właśnie o tym co tutaj ludzi najbardziej przyciągało. Ktoś powie ale GoT się skończyło, no i co z tego, zawsze można do tego jakoś wrócić, albo stworzyć jakiś nowy cykl pisany na stronie, dodatkowo jest przecież nowy serial Ród Smoka. Chodzi mi o to żeby nie rezygnować z tego z czego strona zasłynęła. Ja osobiście jeszcze bardzo bym chciała żeby na stronie pojawiało się więcej recenzji seriali( nic nie poradzę na to że wole seriale niż filmy), bo według mnie bardzo rzadko się pojawiają zwłaszcza ostatnio, kiedyś pojawiały się częściej. Seriali jest mnóstwo, nie muszą być to tylko nowe tytuły, ale też takie które już są zakończone.

 32. Bardzo fajne miejsce i czuję, że zostanę z Wami na dłużej 🙂 Pasji do pisania Wam nie brakuje, poza tym macie mnóstwo świetnych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button