Książki

Wybory Mistera Westeros i Essos: Północ i krainy za Murem

Byłem niesprawiedliwy. Kiedy 2 lata temu zorganizowałem Wybory Miss Westeros i Essos, nawet przez myśl mi nie przeszło przygotowanie podobnego plebiscytu dla westeroskich i essoskich mężczyzn. Otrzymany od jednej z czytelniczek Szalonych Teorii mail uświadomił mi, że kogoś w ten sposób dyskryminowałem. Nie mogliśmy wprawdzie dojść do tego, którą z płci dyskryminowałem, bo lawirowanie w labiryncie politycznej poprawności nie jest moją domeną, ale postanowiłem wyjść prośbie o naprawienie błędu naprzeciw. Może niekoniecznie w imię równouprawnienia, ale na pewno dla pewnej symetryczności i dobrej zabawy, powinniśmy porozmawiać o przystojnych samcach zaludniających wyobraźnię George’a R.R. Martina.

Problemem był oczywiście dobór kandydatów. Pieśń Lodu i Ognia ma – jako książka tocząca się w realiach feudalnej polityki i wojny – mniej więcej 3 do 4 razy więcej postaci męskich niż żeńskich. Na początku chciałem po prostu ograniczyć listę do tych osób, których imiona wymieniane są w aneksach. Szybko jednak zrozumiałem, że i to nie jest najlepszym pomysłem, bo aneksy w późniejszych książkach naprawdę wymieniają postaci hurtowo. A nie ma sensu podawanie imion, których 99% czytelników (w tym ja sam) nie kojarzy. Postanowiłem więc zaryzykować i okroić listę „na czuja”, samemu usuwając z niej wszystkie postaci czwartorzędne i większą rzecz trzeciorzędnych. Jeśli nie przypominam sobie, aby dana postać mówiła coś w książkach, albo była wymieniana z ważnego powodu – wylatuje. Wylatuje też większość niepełnoletnich (według standardów Westeros, gdzie o pełnoletności mówimy w wieku 18 lat), może z pojedynczymi wypadkami, gdy ktoś jest „na krawędzi”. Stosujemy podział terytorialny, ale nazwałbym go podziałem luźnym. Będę przypisywał mężczyzn do krain, z którymi są najczęściej kojarzeni (miejsce urodzenia albo kraina, w której „działają”). W przypadkach kontrowersyjnych zdecyduję arbitralnie. Aha, i bierzemy pod uwagę tylko mężczyzn, którzy żyli w czasie, gdy toczyła się akcja powieści (choćby przez jeden rozdział).

Jak zwykle bardzo pomocne będą Wasze wskazówki. Jeśli przegapiłem kogoś ważnego – piszcie o tym w komentarzach, a wstawię go do kolejnego odcinka. Kolejne tury będą odbywać się w soboty co dwa tygodnie. A na pierwszy rzut idą dżentelmeni z trzech miejsc w Westeros. Wybieramy Mistera Północy (i 4 wice-misterów), Mistera Nocnej Straży (i 4 wice-misterów) oraz Mistera Dzikich (i 1 wice-mistera). Różnica wynika z faktu, że poszczególne grupy nie są równej wielkości. Macie odpowiednio 5, 5 i 2 głosy. Oddajcie je rozważnie, bo to od Was zależy, kto wejdzie do półfinału! A zatem – kto jest najprzystojniejszy?

Mister Północy

[yop_poll id=”175″]

Mister Nocnej Straży

[yop_poll id=”176″]

Mister Dzikich

[yop_poll id=”177″]

Related Articles

Komentarzy: 16

 1. Pozdrawiam ludzi głosujących na Maestera Aemona, naprawdę potraficie docenić urodę dojrzałych ludzi 😂

  1. Podejrzewam, że zadziałał tu raczej brak przyzwoitej konkurencji 🙂 A targaryeńskie chłopaki są w końcu ładniejsze od ichnich dziewczyn, także ten 😉

 2. „A nie ma sensu podawanie imion, których 99% czytelników (w tym ja sam) nie kojarzy.”
  Nie kłam DaeLu. Kojarzysz wszystkie imiona z PLiO. Nawet te nie wymienione w ogóle 😉

 3. Robb oczywiście w czołówce, wcale mnie to nie dziwi 🙂 A chodzą paszkwile, że rudzi nie bywają ładni, co za bzdura.
  Serce by mnie zabolało, gdybym nie głosowała na Jarla 😉 A tak poważnie, to kiepsko z wyborem w pierwszym etapie, nie użyłam wszystkich głosów.

  Przewiduję, że wygra Jaime albo Jon. Pierwszy, bo faktycznie miał być przystojny, a drugi, bo książkowy też pewnie nie jest brzydki, skoro z Targaryenów. Pocieszam się, że Miss i Wicemiss zostały postaci książkowe, oby i tym razem serial nie popsuł zabawy (chociaż Yara na pewno zepsuła Ashy PR, ale cóż).

  1. A kto został wicemiss?
   A co do Robba to pewnie każdy widzi tego serialowego, który faktycznie był dość przystojny (tak przynajmniej mniemam). Książkowy chyba mniej.

 4. Za mało kobiet tu jest i głosy w większości dla jaj oddane przez facetów. Ja też głosowałem w ten sposob

 5. Ja się będę kierować jak zwykle serialem, więc tak:
  Mister Północy- Ned, Robb, Ramsay, Roose, Jory
  Mister Nocnej Straży- to oczywiście Jon według mnie on niema żadnych konkurentów którzy by mu poważnie zagrażali. Zaznaczyłam jeszcze Grenna, Rasta, Sama i Yorena (w serialu było dość przystojni)
  Mister Dzikich- tutaj według mnie jest tylko jeden godny kandydat a jest nim Tormund Zabójca Olbrzyma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button