KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #30: Wywiad z GRRMpirem

W dzisiejszym odcinku Wieści z Cytadeli mam dla Was tylko dwa newsy. Ale jakość góruje nad ilością! Przyjrzymy się zatem odpowiedziom, jakich George R.R. Martin udzielał fanom w trakcie tegorocznego konwentu WorldCon. A drugi news… cóż, nie wątpię, że wzbudzi w Was dość ekstremalne odczucia. A na koniec dostaniecie niespodziankę od Lai! Ale nie uprzedzajmy faktów. Zacznijmy od sesji Q&A z udziałem Martina.

GRRM na WorldConie

Przyznam szczerze, że nie ekscytują mnie wywiady udzielane przez George’a R.R. Martina. Pisarz dostaje zazwyczaj ten sam zestaw sztampowych pytań dotyczących najbardziej banalnych aspektów tworzenia książek. Resztę rozmowy wypełniają peany na cześć jego talentu, tudzież żarty nawiązujące do opóźnienia „Wichrów zimy”. Nic w tych wywiadach nie iskrzy, żaden temat nie jest potraktowany dogłębnie. Z tym większym zaskoczeniem zapoznałem się ze skrótem sesji Q&A jaka miała miejsce podczas tegorocznego WorldConu. Jak się okazuje, do mikrofonów dorwali się tym razem ludzie z konkretną wiedzą na temat książek. Z pomocą Lai, a także Twittera oraz strony westeros.org, udało mi się odtworzyć większość pytań i udzielanych przez pisarza odpowiedzi. I z radością prezentuję Wam co ciekawsze z nich.

Zacznijmy od części spotkania, w której Martin rozmawiał z moderatorem. Już na samym początku George R.R. Martin zapewnił, że pracuje nad „Wichrami zimy”. To dobrze,że nie traci poczucia humoru. Pisarz powiedział też kilka słów na temat prequeli. Tak jak wcześniej spekulowaliśmy, poza „Długą Nocą” możliwa jest realizacja jeszcze pięciu innych projektów. A przynajmniej tyle propozycji GRRM złożył HBO. Jak stwierdził autor te proponowane prequele oparte są na fragmentach „Ognia i Krwi”, a w jednym wypadku cała fabuła nawiązuje do… jednego zdania ze „Świata Lodu i Ognia”. Czy ktoś ma pomysł o które zdanie może chodzić?

George R.R. Martin zdradził też pewne szczegóły związane z „Ogniem i Krwią”. Dowiedzieliśmy się m.in., że w książce znajdzie się aż 75 stron ilustracji. Ponadto GRRM stwierdził, że to wydawca nalegał na przyspieszenie prac nad tym tytułem, właśnie dlatego, że na książce bazować będą prequele. Brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale faktycznie nie wykluczałbym takiej ewentualności. Martin zapewnił też, że drugi tom „Ognia i Krwi” powstanie dopiero po zakończeniu „Pieśni Lodu i Ognia”. Czyli nigdy. To akurat moja opinia.

Zapytany o serial „Wędrowcy”, George stwierdził, że nie ma „kontroli twórczej”, to znaczy decydującego wpływu na kształt serialu. Przyznał, że zawsze próbuje to wynegocjować, ale producenci wolą zapłacić więcej, niż zgodzić się na swoiste prawo weta dla autora książki.

Następnie przeszliśmy dość gładko do sesji Q&A, podczas której publiczność zadała następujące pytania.

Czy matka Dorana i Oberyna miała na imię Loreza? Takie imię Oberyn nadał jednej ze swoich córek.

George stwierdził, że się nad tym nie zastanawiał.

Kto zastąpi zmarłego Roya Dotrice’a przy nagraniu audiobookowej wersji „Wichrów zimy”?

George powiedział, że rozważana jest forma słuchowiska radiowego z wieloma aktorami, ale pisarz nie ma na to decydującego wpływu.

Jak George nazwałby swoją córkę?

Martin stwierdził, że raczej nie Daenerys.

Co było inspiracją dla stworzenia postaci Davosa Seawortha?

GRRM wyjaśnił, że potrzebował punktu widzenia w obozie Stannisa, a nie chciał, aby był nim król. Pierwotnie rolę tę pełnił Cressen, ale pisarz w pewnym momencie postanowił uśmiercić go już w prologu.

Czy Bloodraven zabrał Mroczną Siostrę na Mur?

Tak. (nareszcie ktoś zadaje ważne pytania!)

Czy więcej czasu zajęła budowa świata, czy rozwój postaci? I jak to się zmieniało w trakcie pisania?

GRRM w odpowiedzi parę rzeczy poplątał. I zapomniał tytułów pierwotnej wersji trylogii PLiO. Opisał okoliczności w jakich powstawał pierwszy rozdział Brana i zaznaczył, że czasem niektóre postacie same prowadzą go w ślepe zaułki albo mroczne miejsca.

Na jakim etapie kariery pisarskiej Martin uznał, że jest gotowy do spisania tak ogromnej historii jak GoT?

Pisarz wspomniał, że przez sześć lat pisał opowiadania, potem zajął się nowelkami, a dopiero na końcu był w stanie tworzyć powieści. W Hollywood zawsze mówiono mu, że jego dzieła (nawet te krótkie) są zbyt rozbudowane, by je zekranizować. Musiał je przycinać. Pisanie „Pieśni Lodu i Ognia” było swoistą reakcją na lata spędzone na okrajaniu własnych historii.

Co czytelnicy powinni wynieść z Pieśni Lodu i Ognia? Postawę antywojenną? Sprzeciw wobec primogenitury (dziedziczenia najstarszego syna)?

Martin oznajmił, że nie myśli o książkach w ten sposób. Porusza wiele istotnych tematów oraz motywów i nie mógłby streścić przesłania w jednym zdaniu.

Które z ostatecznie usuniętych z książki historii były dla Martina ulubionymi?

Rozdział Tyriona w „Tańcu ze smokami”, który kończył się (dosłownie) na bagnie i nie dawał możliwości sprowadzenia akcji na właściwe tory. Więc został wycięty. Martin nie powiedział tego wprost, ale chodzi o spotkanie z Zawoalowanym Lordem.

Czy Bittersteel miał dzieci?

Raczej nie. (następne świetne i konkretne pytanie)

Co stało się z siostrą Gregora i Sandora Clegane’ów? I czy czerwona kometa powróci?

Martin odmówił odpowiedzi.

Czy Joseph Campbell wywarł na twórczość Martina duży wpływ?

George stwierdził, że zrobił to raczej John W. Campbell. (Joseph Campbell to religioznawca, autor „Bohatera o tysiącu twarzy”. John W. Campbell to jeden z najważniejszych pisarzy science-fiction)

Czy można traktować serialową „Grę o Tron” jako swoisty szkic tego, co zobaczymy w dwóch ostatnich książkach cyklu?

Nie. Ponadto GRRM zaznaczył, że w serialu umarły postaci, które dożyją do samego końca książek. George powiedział też w sposób bardzo jasny, iż spodziewał się, że serial będzie miał o dwa sezony więcej.

Ulubiony kolor?

Purpurowy.

Jeśli myślicie, że dialogi były najsłabszym aspektem scenariusza ostatniego odcinka… to zaraz zmienicie zdanie.
Scenariusz ostatniego odcinka siódmego sezonu

Aby nie zostawiać Was w zbyt dobrym humorze, chciałbym przedstawić Wam scenariusz odcinka „Smok i wilk”, a więc finału ubiegłego sezonu „Gry o Tron”. W związku z nominacją odcinka do Nagrody Emmy, scenariusz został upubliczniony. Można przeczytać go TUTAJ. I zapłakać.

Nie chcę wyjść tutaj na osobę, która pozjadała wszystkie rozumy. Nie jestem ani pisarzem, ani scenarzystą, a moje opinie pewnie wiele nie znaczą… Ale trudno mi powstrzymać się przed oczywistym stwierdzeniem. Ten scenariusz to jedna z najbardziej żenujących rzeczy, jakie kiedykolwiek czytałem. Didaskalia (wskazówki odnośnie sposobu odgrywania scen) sprawiają wrażenie napisanych przez 12-latków z zespołem Tourette’a (w niczym nie ujmując osobom dotkniętym tą przypadłością – pisarzami ani mówcami to oni nie zostają). Wartość literacka tych wtrąceń Dana i Davida jest niemal zerowa. Zdania są niekoherentne, styl żenujący, i człowiekowi aż robi się przykro, gdy myśli, że z tego typu materiałem pracowali aktorzy tacy jak Sean Bean, Stephen Dillane czy Lena Headey.

Pozwólcie, że zacytuję mój ulubiony fragment. To wskazówki dotyczące odegrania sceny, w której Daenerys oznajmia Jorahowi, że popłynie na Północ statkiem.

Jorah nods in deference. But he’s not smiling at all. Fucking punkass little shitburger stole my khaleesi!

Powtarzam – to nie jest fanfiction.

Poza brakiem talentu pisarskiego showrunnerów, scenariusz potwierdził też, że Beric Dondarrion i Tormund Zabójca Olbrzyma przetrwali atak na Mur. I tym optymistycznym akcentem kończymy dzisiejszy odcinek Wieści z Cytadeli… No dobrze, tak naprawdę, to jeszcze nie kończymy.

Egzamin do Cytadeli

Na koniec chciałbym przedstawić Wam pierwszą część przygotowanego przez Lai Egzaminu do Cytadeli. Gotowi by sprawdzić swoją wiedzę nt. Pieśni Lodu i Ognia? Koniecznie dajcie nam znać jak Wam poszło!

Related Articles

Komentarzy: 26

   1. DAELU jeśli taki jest poziom scenariusza to teraz jestem pewien że godzinę klaskanie aktorów kiedy czytali scenariusz finałowego sezonu to propaganda. To że płakali ale z zażenowania i rozpaczy nad poziomem i jakością scenariusza to jest pewne. OJ będzie kiepsko

    1. Ale sam finał serialowy kto wygra grę o tron oraz kto przeżyje z głównych postaci, a kto nie będzie raczej według wytycznych G.R.R.Martina. Więc powinno być takie samo. Natomiast sama droga jest zupełnie inna już o 5 sezonu. Showrunnerzy serialu zawiedli w sezonach 5,6,7 pod względem scenariusza, dialogów, spójności postaci. Im mniej książkowego materiału tym gorsze oblicze serialu.
     8 sezon to będzie już tylko pewnie jazda bez trzymanki. Epickie sceny oraz wzruszające śmierci wielu postaci. A scenariusz i dialogi będą proste jak budowa cepa 🙂

 1. Wynik quizu 15/20
  Skopałam pytania o strażników Olenny, płaszcz Ogara, bunt Chetta na Pięści Pierwszych ludzi, Żółtego Wieloryba i… ostatniego błędu nie pamiętam. Na usprawiedliwienie mam tylko to, że sagę czytałam rok temu prawie, a i same odpowiedzi były do siebie zbliżone 🙂

 2. 19/20 w końcu porządny quiz !
  A jeśli Bittersteel nie miał dzieci, to zostają tylko hipotetyczne córki czarnego smoka jako przodkowie Aegona VI

 3. Oto relacja LMLa z Mitycznej Astronomii Lodu i Ognia ze spotkania z GRRMem na WorldConie:
  (Zebrane z mnóstwa tweetów, więc nieco chaotyczne, ale chyba po kolei. Tłumaczenie robione 'na szybko’).

  Cześć I:

  No dobrze, wróciłem do domu i jestem gotów, by streścić ten wieczór. Po pierwsza, moja (niespodziewana) szansa zadania George’owi pytania. Nie sądziłem, że to będzie łatwe, ale po 90 minutach wywiadu z Picacio [przyp. BT: John Picacio to znany ilustrator sci-fi, podczas WorldConu jednym z paneli była jego rozmowa z Georgem] GRRM zrobił przerwę, a potem zrobił całą sesję poświęconą tylko pytaniom publiczności. Łącznie 2.5 godziny!

  To, w połączeniu z jego oczywistą energią i entuzjazmem, jest dobrym znakiem. Jakiekolwiek gadki o tym, że stracił zainteresowanie [PLIO] i jest stary i zmęczony to bzdury. On nadal jest pełnym energii, rozwijającym się autorem. Opowiadał o każdym nawet najdrobniejszym aspekcie konwentu i branży i o autorach, starych i nowych… to gość, który robi to co kocha. Widać po nim, że to lubi – dwukrotnie opowiedział o tym, jak jego kariera prawie runęła, dwa razy, przed tym jak napisał ‘Grę’, co było fascynujące i inspirujące.

  Ale… moje pytanie.

  O co zapytać? On nie komentuje teorii, więc to raczej nie najlepszy pomysł zawierać w tym pytaniu ‘księżycowe meteory’ [śmiech]. Rzecz w tym, że to mityczne paralele poprzez archetypy i symbole są tym co jest dla mnie NAPRAWDĘ ważne, nie tylko księżycowe meteory (choć tak bardzo je kocham). Więc zapytałem…

  … o coś bardziej ogólnego, żeby George mógł zrobić z tym co zechce. Tak naprawdę chciałem po prostu poruszyć temat tworzenia ‘wewnętrznego folkloru’ [mitów, legend, historii], który stanowi paralelę głownej akcji [PLIO] – i zobaczyć co będzie miał do powiedzenia, i chciałem bezpośrednio wspomnieć o micie z Qarthu [o dwóch księżycach, który Doreach opowiada Dany]…

  … i jego odpowiedniku w scenie alchemicznych godów, gdzie Daenerys wykluwa smoki. Udało mi się zmieścić w dwóch zdaniach (wykorzytałem czas, gdy czekałem w kolejce na doszlifowanie mojego pytania). Chciałem nie tylko poruszyć ten temat, ale również zakomunikować George’owi, przynajmniej trochę, że depczemy mu po piętach [odkrywając mityczną astronomię PLIO]. ?

  1. Część II:

   Właśnie to naprawdę mnie ekscytowało – wydaje mi się, że rozpoznał moje pytanie jako coś przemyślanego i spojrzał prosto na mnie i udzielił bardzo przemyślanej odpowiedzi… Nie czułem się zbyty albo poklepany po głowie…

   I pozwólcie, że to powiem: George udzielił mnóstwa przemyślanych odpowiedzi, i zawsze wydawał się szczery. Więc sporo z tego [odczuć LMLa po spotkaniu z GRRMem] to po prostu George bądący ciepłą osobą, która potrafi to pokazać nawet przez audytorium. Ale jednak, udzielił mi naprawdę długiej odpowiedzi i poruszył kilka tematów. Takich jak…

   Zaczął od tego o czym wspomniał już @clintw: czegoś w stylu ‘oczywiście, nie wynalazłem paraleli i foreshadowingu itd.’ i stwierdził, że jego zdaniem w gruncie rzeczy powinny być podstawą dobrego pisarstwa. Takiej odpowiedzi się po nim spodziwałem, i sam zawsze powtarzam, że sporo z tego co robi George [technik jakich używa]…

   … powinno być standardem. Niepewny narrator – powinien być standardem. Wartwy symboliki i metafory – powinny być standardem. GRRM prawdopodobnie myśli o sobie jak o ‘dostatecznym/znośnym’ pisarzu, czy coś w tym stylu. Znów, właśnie takiego sposobu myślenia się po nim spodziewałem.

   Potem George zaczął opowiadać o tym jak fajnie mieć sny i przepowiednie, i że lubi, gdy okazują się prawdziwe w niespodziewany sposób – w tym momencie wydawał się nawiązywać do mitu o księżycu z Qarthu i tego jak stanowi paralelę wyklucia smoków, jak przed chwilą wspomniałem.

   Następnie mówił trochę o tym, że w prawdziwym świecie większość snów jakie ma człowiek nie ma sensu – w tym momencie jakby z rękawa wyciągnął jakąś komiczną historię o absurdalnym śnie jaki miał. To będzie naprawdę zabawne, jak dostaniemy nagranie audio [z WorldConu]. Nie pamiętam dokładnie co mówił, więc nie będę próbował Wam tego zacytować.

   Potem – z szelmowskim błyskiem w oku – zaczął opowiadać o tym, że czasem na poksuę, żeby napisać książkę, gdzie wszystkie sny nic nie znaczą, a ludzie [czytelnicy] męczyli by je i przekopywali w szale, szukając znaczenia. Kontynuował ten wątek przez jakieś 60-90 sekund.

   A POTEM…

   … i to jest najważniejsza część, powiedział:’ale jeszcze nie uległem tej pokusie’.

   To oznacza, że cała symbolika i gry słowne są prawdziwe, że wszystkie moje teorie są prawdziwe, a gdy widzimy migoczącą klingę Innych, ze skierowanym w naszą stronę ostrzem [edge-on], to JEST nawiązanie do Eddarda i Jona, i AEG-ON [Egon znaczy ‘ostrze miecza’, edge of the sword].

   [LML, jak widać, był wyraźnie podekscytowany o spotkaniu z GRRMem]

   1. Część III:

    Aha, i George mówi ‘Deh-nair-iss’ (buu!) i ‘Stah-nis’ jak ‘stop’ bez ‘p’. (LOL, @PoorQunetyn, @BryndenBFish)

    To właśnie było moje pytanie. Żałuję, że nie zapamiętałem wszystkiego co powiedział słowo w słowo, ale za niedługo dostaniemy nagrania. To była niespodziewana przyjemność. Jednakże, coś innego było chyba jeszcze lepsze…

    … możliwość podziękowania George’owi w imieniu nas, autorów podcastów i YouTuberów. @AzorAhype stanął przede mną i mikrofon był tak słaby, że musiał powtarzać swoje pytanie i sporo uciekło. W swoich pierwszych słowach podziękował George’owi za to, że pomógł mu zacząć tworzyć. Niestety to uciekło. Po tym jak odszedł, powiedziali [organizatorzy], żeby nie używać mikrofonu i po prostu głośno mówić do George’a, i właśnie tak zrobiłem. Gdy przyszła moja kolej, powtórzyłem zdanie Kyle’a i powiedziałem, że ostatnie trzy osoby[zadające pytania] (w tym Aziz) były podcasterami i YouTuberami…

    … i że wszyscy jesteśmy mu bardzo wdzięczni za umożliwnienie tego. Usłyszenie jak George mówi ‘Nie ma za co’ było niesamowicie satysfakcjonujące. To mała rzecz ale to naprawdę świetne uczucie powiedzieć mu ‘dziękuję’ twarzą w twarz i zobaczyć jak to przyjmuje. To znaczy dla mnie tak wiele, że nawet nie mogę o tym myśleć.

    Pozostała część nocy miała mnóstwo atrakcji. Wspominałem opowieść George’a o tym jak dwukrotnie odnosił porażkę – pierwszym razem, opublikował cztery książki o rosnącej popularności i wyglądało na to, że czuł, że jest zaje*****. A potem jego piąta książka, Rockowy Armageddon, nie wypaliła, i był załamany.

    Nie dostawał żadnych odpowiedzi [od wydawców], ani żadnych umów, i wrócił do Hollywood, gdzie zajął się pisaniem scenariuszy i innych rzeczy. ‘To było niezrozumałe! Jeśli publikowałem książki, które odnosiły sukcest, myślałem, że jestem zaje****. Jeden niewypał, i nikt nie chce sie z tobą zadawać. To ciężkie!’

    Gdy nie udało mu się po raz drugi z Hollywood, spłacił wszystkie swoje długi [/zobowiązania], i dzięki temu mógł spokojne iść naprzód i zacząć pisać ‘Grę o tron’, względnie beztroski i wolny od obaw.

    https://theambercompendium.wordpress.com/2018/08/16/relacja-lmla-ze-spotkania-z-georgem/

 4. Quiz 15/20, sporo błędów po wykluczeniu 2 odpowiedzi. Niestety gdyby nie było podanych odpowiedzi to prawdopodobnie miałbym jakieś 1/2 punkty. Pytanie o liczbę buntowników mnie rozwaliło, ukłony dla wszystkich, którzy to pamiętali.

 5. Te didaskalia wyglądają, jakby autorzy otrzymali dialogi i dopisali swoje przemyślenia na temat niektórych z nich. Bo jak inaczej wytłumaczyć 'hm’ albo 'point taken’? Sami to napisali, czemu tu się dziwić?
  A ludzie są zaskoczeni, że serial wyszedł, jak wyszedł.

  Z sesji pytań i odpowiedzi najbardziej cieszy mnie potwierdzenie, że serialu nie należy traktować jako przedsmaku książki. Na pewno coś się potwierdzi, ale na tym etapie on nadal może pozmieniać uprzednio zaplanowane zakończenia. Hej, przecież w oryginale Arya i Jon mieli się w sobie zakochać 😀
  Ogólnie rzecz biorąc, nawet jeśli zakończenia będą podobne, martinowska wersja na pewno okaże się bardziej strawna.
  Powiedział 'raczej nie’, a nie 'zdecydowanie nie’. Nadal są szanse. A odmowa odpowiedzi właściwie potwierdza, że siostra Cleagane nadal żyje, i najprawdopodobniej odegra jakąś rolę.

  W teście punktów 17. I to tylko dlatego, że za szybko kliknęłam w ostatnim pytaniu. Nieźle jak na mnie.

  1. Jeśli chodzi o siostrę Clegane to brak odpowiedzi GRRM może równie dobrze oznaczać, że faktycznie nie żyje, ale tajemnica jej śmierci zostanie rozwiana po wydaniu „Wichrów”. Moim zdaniem George odmówił odpowiedzi, ponieważ obecnie w książce nie ma podstaw do tego, by kontynuować wątek rodziny Clegane – przecież Sandor i Gregor oficjalnie nie żyją.

   Czuję w kościach, że to, jaki los spotkał ich siostrę poznamy mniej więcej w okolicach Próby Walki w procesie Cersei, jeśli okaże się, że Cleganebowl dojdzie do skutku. Niestety znając opowieści o okrucieństwie i wrodzonym sadyzmie Góry wydaje mi się, że Ogar nie był jedyną osobą z rodu, która została przez niego skrzywdzona.

   1. Tak też może być, ale jednak liczę na Harmę 🙂 Najbardziej zainteresowani mogliby nigdy nie poznać prawdy (nie pierwszy raz), a Góra chyba w ogóle nie byłby w stanie nic opowiedzieć.

  2. Część scen co była w serialu znajdzie się w książce, ale na szczęście nieliczne, a po drugie to właśnie te sceny, które były najlepsze. One zazwyczaj w jakiś przedziwny sposób z tej papki się wyłaniały i były w miarę ciekawe, np stara Mellissandre, ślub Rheagara itp.

 6. Ha! Mam zadatki na akolitę, nie tak źle jak na przeczytanie sagi raz 3 lata temu. Lai dobra robota, w końcu test na poziomie 😉

  Czy co tydzień możemy spodziewać się innego słówka w waszych tekstach? 😀 Czytelnicy mogliby rozbudować swoje słownictwo dzięki temu.

 7. 16/20 w quizie; mogło być lepiej

  Według mnie pytania nie są zbalansowane – obok halabardy Areo Hoata jest liczba buntowników z prologu. Jakby to uśrednić, quiz byłby wspaniały.

 8. W pytaniu z Hotahem prawidłowa odpowiedź jest błędna

  [spoiler]Pewnie przez błąd tłumacza. W przekładzie nie wiedzieć czemu ogromny topór dwuręczny tgz longaxe Jakuszewski przetłumaczył jako halabardę.[/spoiler]

  1. zostawię tak jak jest, bo czytelnicy z Polski znający tylko polską wersję językową będą zaznaczać tę odpowiedź jako poprawną, tj. występującą w książce wydanej nakładem wyd. zysk

 9. „a w jednym wypadku cała fabuła nawiązuje do… jednego zdania ze “Świata Lodu i Ognia”. Czy ktoś ma pomysł o które zdanie może chodzić?”
  summerhall

 10. Martin ukończy 'Ogień i krew’. Przerwie pisanie 'Wichrów’, by napisać 2 część 'OiK’ 🙁

 11. W quizie kiepsko, 11/20. Nie podobał mi się stopień trudności. Pytania banalne mieszają się z trudnymi, a to o liczbę buntowników Chetta (12, 13, 14, 15) to już przegięcie.

 12. 15/20 2m49s

  Pomyliłem imię żółtego wieloryba, nie wiedziałem że gdzieś powiedziano iż to Garlan najlepiej włada mieczem. Pytanie o buntowników Chetta hardkorowe. Tak samo machnąłem się z tańcem na weselu Alys.
  Ogólnie bardzo fajny quiz 😉

  Co do newsów -> jak na zapowiedź DaeLa, że Q/A z Martinem lepsze niż zwykle to… niewiele żeśmy się dowiedzieli. Nie chcę wiedzieć jak wyglądają typowe odpytywania Martina.

 13. Jedno zdanie ze ŚLiO to jest nawet chyba o lodowych smokach. O Lonely Light i tym, co za nim też pewnie coś lakonicznego i tajemniczego znajdzie 🙂

 14. 17/20, nie jest źle, ale gdyby nie były podane odpowiedzi do wyboru byłoby bardzo słabo ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button