Książki

Czytamy Grę o Tron – podsumowanie

10 czerwca 2017 r. rozpoczęliśmy wspólnie z DaeLem projekt „Czytamy Pieśń Lodu i Ognia”. 34 tygodnie zaowocowały setkami stron omówienia „Gry o Tron”, które chcielibyśmy krótko podsumować. Jak mawia Quaithe od Cienia: „Żeby iść naprzód, należy się cofać”. Przed Wami fragment plotkarskiego dziennika znalezionego podczas sprzątania Cytadeli 😉 Enjoy!
Lai

 

Jon Snow
JON SNOW

(zdezerterował, ale przeżył)

Spod troskliwych ramion Catelyn Stark prosto na zimny Mur, gdzie nikt nie szanuje i nie docenia, a w dodatku jednoręcy kowale i targaryeńscy lojaliści dokuczają. Po ataku żywych trupów i śmierci Neda Starka bękart chciał uciec, ale powstrzymali go przyjaciele. Teraz szykuje się do wymarszu za Mur z zastępem Nocnej Straży.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: Duch, miecz z valyriańskiej stali, czarne rekawiczki z kreciej skórki, -10 do honoru.

Daenerys Targaryen
DAENERYS TARGARYEN

(morderczyni i szalona królowa)

Nikt nie spodziewał się, że taki będzie finał dothrackiego ślubu pod murami Pentos. Najpierw zginął Viserys III Targaryen, a po niedługim czasie również niepokonany khal Drogo. Krwawa Daenerys nie poprzestała na tym i dodatkowo spaliła lhazareńską kapłankę, ale dzięki temu wykluła smoki.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: 100 Dothraków, serce Joraha Mormonta, 3 baby dragons, spalone włosy, + 3 do uzbrojenia (rośnie wraz ze wzrostem smoków).

Tyrion Lannister
TYRION LANNISTER

(karzeł p.o. Hand of the King)

Przygody i podróże Krasnala mogłyby posłużyć za materiał na osobną książkę w stylu pamiętników Lomasa Obieżyświata. Z Winterfell na Mur, z Muru do Winterfell, z Winterfell do dorzecza, z dorzecza do Orlego Gniazda, z Orlego Gniazda w Góry Księżycowe, z Gór do dorzecza, w górę Zielonych Wideł i w dół, a na tym nie koniec! Dręczony, bity, zastraszany i niepoważany, Tyrion Lannister zdobył w końcu uznanie i szacunek pana ojca, dlatego zostaje wysłany do stolicy, by poskromić „słodkiego siostrzeńca”.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: wierność Morda i Bronna, nienawiść Lysy Arryn i Słowiczka, 150 górali, Shae, uznanie Tywina Lannistera, hełm bez czuba, pęknięty łokieć, +10 do respektu.

Catelyn Stark
CATELYN STARK

(porywaczka Krasnala)

Rywalizująca o tytuł „stratega roku” żona Eddarda Starka zaufała: własnej intuicji, siostrze, Petyrowi Baelishowi, instynktowi samozachowawczemu pana męża, Roose’owi Boltonowi oraz Walderowi Freyowi. Jedyny pożytek z wycieczki do Orlego Gniazda to pozyskanie Czarnej Ryby.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: szrama po valyriańskim sztylecie, trzeźwa opinia o Lysie Arryn, miłość do wilkorów, Blackfish w armii Robba, żałoba po Nedzie, -10 do wiary w ludzi.

Bran Stark
BRAN STARK

(poszukiwacz snarków w opuszczonych wieżach)

Kandydat na przewodniczącego drzewonetu i p.o. pana na Winterfell, Brandon Stark swoją ciekawość przypłacił władzą w nogach. Obecnie nie spodziewa się przyjazdu dwóch Freyów, za to próbuje poskromić Rickona i nie oszaleć przez sny od trójokiej wrony.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: brak władzy w nogach, Hodor, Lato, dziki Kudłacz z Rickonem szalejący po Winterfell, dziwne sny, Osha kąpiąca się w bożym gaju, -10 do mobliności.

Arya Stark
ARYA STARK

(fanka grubasa z wąsami i czarnoksiężnika)

Próbowała ułożyć sobie relacje z siostrą i jej narzeczonym, ale niestety brak ogłady i opanowania doprowadził do śmierci Damy i intensyfikacji nienawiści Joffreya. W trakcie szkolenia u Syria Forella Arya zwiedziła podziemia Czerwonej Twierdzy i chciała ostrzec pana ojca o planowanym zamachu na jego życie. Niestety, nikt nie bierze na poważnie dziewięcioletnich dziewczynek. Po zabiciu stajennego i ucieczce z Czerwonej Twierdzy zajadała się gulaszem z psiny, surowymi gołębiami i innymi specjałami z Zapchlonego Tyłka. Obecnie przygotowuje się do roli chłopca wyznaczonej przez Yorena oraz do podróży na Mur.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: Nymeria (gdzieś w dorzeczu), Igła, drewniany miecz, odporny żołądek, stylowa fryzura, uliczny zasób słownictwa, -10 do czystości.

Sansa Stark
SANSA STARK

(donosicielka)

Tak się kończy słuchanie opowieści Starej Niani i niewłaściwa opieka matki. By zrealizować marzenia, które zbudowała na podstawie pieśni i bajek, Sansa za wszelką cenę stara się rozkochać w sobie Joffreya i zdobyć uznanie królowej. Mając w perspektywie utratę możliwości pozostania na dworze w Królewskiej Przystani, zdradza plany pana ojca Cersei Lannister. Po śmierci Neda bita i zastraszana, przepełniona żalem Sansa będzie się bać Ilyna Payne i dokuczać Ogarowi.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: śmierć Damy, zainteresowanie Sandora Clegane’a, właściwe spojrzenie na Joffreya, nienawiść do/od Aryi, suknia poplamiona sokiem z pomarańczy, brak możliwości ucieczki ze stolicy, -10 do uznania w oczach Cersei.

Eddard Stark
EDDARD STARK

(jedyny martwy POV)

Bywa i tak – próbujesz pomóc przyjacielowi rządzić krajem oraz odnaleźć morderców swojego przybranego ojca, a tracisz głowę. Nigdy byś nie powiedział, że los bywa złośliwy – ścinasz głowę dezerterowi, a rok później sam ją tracisz. Jon Arryn odszedł i Robert Baratheon też opuścił ten ziemski padół w niezbyt naturalnych okolicznościach. Zaufanie to podstawa, ale raczej nie okazuj go Pedofingerowi i Pająkowi, a tym bardziej maesterowi Pycelle’owi. Nie masz siły czekać na Stannisa, dogadaj się z Renlym, na bogów! Jedyne, co pozostało ci przed śmiercią, to wspominanie Rhaegara, Lyanny i Jona Snow. Ani słowa o Howlandzie Reedzie.

Zdobyte osiągnięcia/artefakty/bestie: doprowadzenie do przedwczesnego zgonu przyjaciela, zabicie wilkora córki, pojmanie i własna śmierć, uwięzienie córki i skazanie na tułaczkę drugiej, wojna w Siedmiu Królestwach, -1 do części ciała.


Jak przedstawia się sytuacja w Westeros na początku Wojny Pięciu Królów?
Za Murem.
Za Murem

Odkąd Waymar Royce i Will zginęli z rąk Innych za Murem, a Ned Stark ściął Gareda, przepadli kolejni zwiadowcy. Niewielkie grupki dzikich przedostają się na południe dzięki wspinaczce bądź przepłynięciu przez zatokę, ale większość gromadzi się w zastępie Mance’a Raydera, który ogłosił się Królem za Murem.

Inni nadchodzą!

Północ.
PÓŁNOC

(zimny kraj na północ od Przesmyku, gdzie Skagosów nikt nie szanuje)

Po wyjeździe Neda i Catelyn Stark do stolicy, panem na Winterfell został Robb Stark. W ataku dzikich omal nie zginął jego brat. Po pojmaniu lorda Eddarda większość chorążych Starków ruszyła do dorzecza, gdzie stawili czoła armii Lannisterów. Na Murze doszło do ataku chodzących trupów. Jeor Mormont postanawia poprowadzić zastęp na północ.

Nikt nie pomyślał zostawić sił na wypadek niespodziewanego ataku Żelazek albo dzikich.

Dolina Arrynów.
DOLINA ARRYNÓW

(dom jedynego prawdziwego Namiestnika Wschodu)

Od momentu śmierci pana męża Lysa Arryn zamknęła się w Orlim Gnieździe i zakazała swoim chorążym oraz rycerzom opuszczać domenę. Po perturbacjach z Krasnalem wdowa po namiestniku odcina się od siostry i niemal całkowicie izoluje Dolinę od świata zewnętrznego, ignorując listy od pana ojca i Robba Starka.

Silnej ręki pana męża brakuje Lysie.

Dorzecze.
DORZECZE

(płonąca kraina rzek i spustoszonych siół, która od setek lat jest miejscem zaciętych walk)

Najpierw ataki furażerów, następnie przemarsz armii i starcia. Płoną osady, zamki, giną setki prostaczków. Lordowie i rycerze tracą życie u Brodu Komedianta, w bitwie nad Zielonymi Widłami, w Szepczącym Lesie, pod Riverrun i Złotym Zębem.

Beric Dondarrion jest nie do pochwycenia dla psów Tywina.

Żelazne Wyspy.
ŻELAZNE WYSPY

(od rebelii Balona nikt nie bierze ich za poważne zagrożenie)

Balon knuje, Victarion żegluje, Aeron się modli, Eurona nie ma, Asha handluje na Stopniach, górnicy wydobywają żelazo, Rodrik Harlaw czyta, a kapitanowie tęsknią za dawnymi czasami. Dagmer ostrzy topór.

Żaden się nie spodziewa, co przyniesie przyszłość.

Krainy Zachodu.
KRAINY ZACHODU

(bogactwa nieprzemierzone, m.in. stada krów czekają na Młodego Wilka i Maege Mormont)

Po wystawieniu wielotysięcznej armii Tywin Lannister opuścił domenę i ruszył palić dorzecze. Klęska Jaimego pod Riverrun odcięła linię dostaw zaopatrzenia Lwa, zmuszając go do wycofania się ku Harrenhal. Forley Prester po dokonaniu taktycznego odwrotu w Bitwie Obozów wraca ku Lannisportowi.

Czekamy na Oxcross i Turnię.

Reach.
REACH

(a my mamy swojego króla)

Renly chciał podstawić królowi Robertowi siostrę ser Lorasa. Niestety, najstarszemu Baratheonowi się zmarło, a gdy lord Stark nie chciał pochwycić Cersei i jej dzieci, Renly wyjechał ze swoim giermkiem do Końca Burzy albo bezpośrednio do Wysogrodu, gdzie poślubił dziewiczą córkę Mace’a Tyrella i ogłosił się królem.

Stannis nie aprobuje tego.

Krainy Burzy.
KRAINY BURZY

(gdyby Stannis trzymał Koniec Burzy to… Loras nie byłby giermkiem Renly’ego)

Pełna mobilizacja po śmierci Roberta Baratheona, przygotowania do połączenia zastępów z armią prowadzoną z Reach przez króla Renly’ego.

Czy ktoś pilnuje Dornijczyków na przełęczach?

Krainy Korony.
KRAINY KORONY

(stolica versus Smocza Skała)

Cersei zamordowała Roberta po śmierci Jona Arryna i nikt się nie spodziewał, że zginie też prawy i honorowy Ned Stark. Arya uciekła, Sansa chodzi poobijana, Joff szaleje, tylko podstępnego karła brakuje na dokładkę. Stannis rozmyśla i blokuje port na Smoczej Skale.

Izolacja stolicy doprowadzi do głodu, ale i tak podziękujemy Tyrellom za odsiecz.

Dorne.
DORNE

(oficjalnie podlega władzy Żelaznego Tronu)

Doran milczy i od czasu śmierci Elii Martell, stara się poskormić Oberyna i zaaranżować małżeństwo Arianne Martell z Viserysem Targaryenem.

Nie przewidzieli płynnego złota z medalionów khala Drogo.

 

#takbyło

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 20

 1. No i z każdą kolejną częścią Jon Snow będzie miał kolejne -10 do honoru, Arya -10 di czystości, Daenerys będzie coraz bardziej krwawa i szalona, a Catelyn będzie się popisywała strategicznymi umiejętnościami i intuicją.

 2. Lai, DaeL, skoro podsumowujemy 1 tom, zapytam – wydaje się wam możliwe, że Wieża Radości to Summerhall?
  i jeszcze jedno: w polskiej wersji Eddard wspomina raz o „obietnicach” które złożył Lyannie. jest możliwe, że było ich kilka?, czy Lyanna mogłaby prosić o smocze jajo do kołyski dziecka?

  1. Szczerze wątpie by umierającej i zdesperowanej matce zależało najbardziej na tym, żeby jej syn z człowiekiem, który był największym wrogiem obecnego króla Westeros, otrzymał do kołyski symbol rodu jego ojca.

 3. Jajo już odpuściłem, o co prosiła Lyanna dowiemy się jeśli Martin kiedykolwiek to napisze. Ot wśród wielu teorii jest i ta która wskazuję Daenerys jako córkę Rheagara i Lyanny (wtedy mogłaby sobie wykluć smoczątko już 16 lat wcześniej, ale wątpię by Martin potrzebował w taki sposób ukrywać smoka w rękawie)
  bardziej mnie ciekawi Summerhall jako miejsce pobytu i śmierci Lyanny

  1. Summerhall? Przecież na początku Rebelii większość Krain Burzy poparła Roberta. Wiem, że potem Tyrellowie oblegali Koniec Burzy ale nie wydaje się wam, że umieszczenie swojej kochanki na tym terenie nie byłoby zbyt mądre? Ja na miejscu Rhaegara umieściłbym Lyannę w lojalnym Dorne lub Reach.

  2. Summerhall odpada po podczas wojny toczyły się tam bitwy. Ba nawet sam Robert tam uczestniczył i podejrzewam, że zauważył by gdyby w okolicy kręcił się Rheagar i trzech gwardzistów.

 4. Zawsze jak widzę te mapy ze Świata Lodu i Ognia zastanawiam się jak to jest z tymi Solankami. Według mapy Doliny należą do Doliny, a według mapy Dorzecza do Dorzecza. Wiem, że to mało istotne, ale mnie męczy.

  1. błąd kartografa, Solanki są raz na zachód od małej wysepki, raz na wschód, ale wydaje mi się, że należą do Doliny.

  2. Solanki są w Dorzeczu. Władza Orlego Gniazda kończy się na Księżycowych Górach. Gdyby Roger i Kąsacz wraz z ekipą Dzielnych Kompanionów wbiła na teren Doliny to lordowie nie pozostawili by tego bez odpowiedzi.

  3. Solanki na bank należą do Dorzecza, to jest jeden w wielu błędów „Świata Lodu i Ognia”

    1. Dyskutuję temat 🙂 może uda się ukleić posta, bo błędów ŚLiO i nowelek jest ze czterdzieści.

 5. Fajnie. Przydałby się też znacznik upływu czasu/ wiek bohaterów.

  1. Według tych wyliczeń

   https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZsY3lcDDtTdBWp1Gx6mfkdtZT6-Gk0kdTGeSC_Dj7WM/edit#gid=8

   prolog miał miejsce w czerwcu 297 r.o.P. natomiast ślub Dany pod koniec grudnia 297, a ucieczka Jona styczeń 299 r.o.P.

   Nie wiem, na ile te dane są wiarygodne. Kilkakrotnie Catelyn czy Bran myślą o upływie roku, więc możemy przyjąć, że początek GoT miał miejsce w 297, wtedy był ślub i kilka miesięcy później Daenerys zaszła w ciążę (załóżmy, że trwała ona 9 miesięcy), a bitwy w dorzeczu datujemy na koniec 298/początek 299 roku.

   Rok z okładem 🙂

   1. Jedno mi się mocno nie zgadza. Data urodzin Jona.
    Rozumiem że tam powinna być podana taka „oficjalna”, którą podał Ned.
    A w takim razie Jon nie może obchodzić urodzin miesiac wcześniej niż Robb..

    Chyba że autor próbował oszacować czas który by pasował gdyby Lyanna urodziła Jona w Wieży Radości, ale to ani nie jest potweirdzone, ani nawet chyba nie mamy jakiś satysfakcjonujących danych. Tylko że rebelia trwała około roku. No i Jon wtedy urodzin i tak nie obchodzi, więc to trochę bez sensu.
    Ned na pewno go odmłodził ile się dało, żeby wyszło że niby urodził się jak już Lya nie żyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button