FilmyRecenzje Filmowe

Liga Sprawiedliwości

W tekście znajdziecie jeden spojler. Ostrzegam, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto jakimś cudem nie wiedział o tym, o czym wiedzieli wszyscy. I popsuł sobie przez spojler zabawę. Spojler dotyczy pojawienia się w filmie postaci, na temat której wytwórnia milczy w materiałach promocyjnych, na plakatach i w zwiastunach. Oczywiście cały świat od dawna wie, że ten ktoś się pojawi, bo można go znaleźć w obsadzie filmu. Ba, plotkowano nawet o sporym problemie z tą personą na pewnym etapie produkcji, ale jeśli jakimś cudem możesz nie wiedzieć o kogo chodzi – nie czytaj dalej.

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Aquaman wie, jak trzeba żyć.

Na temat burzliwych okoliczności powstawania „Justice League” można by nakręcić osobny film. Bardzo krytykowany za „Batman v Superman” Zack Snyder opuszcza plan po osobistej tragedii. Zastępuje go Joss Whedon, który po przejrzeniu materiału planuje dokręcić sporo materiału. Na szybko i w niesprzyjających okolicznościach. Nie dość, że czasu mało, pojawiają się inne problemy – chociażby to, że Henry Cavil grający Supermana ma… wąsy i przez kontrakt z inną wytwórnią (na produkcję „Mission Impossible 6”) nie może ich zgolić (do tego jeszcze wrócę). Mało? Ben Affleck toczy boje z WB o solowy film z Batmanem. Najpierw ma pisać scenariusz i reżyserować, potem jednak nie, a koniec końców nie wiadomo czy czasem „Liga Sprawiedliwości” to nie jest ostatni film w uniwersum DC z jego udziałem. Przepis na katastrofę? Nie do końca…

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Dzięki własnemu filmowi Wonder Woman nie jest postacią anonimową.

Przede wszystkim widać tu pracę dwóch reżyserów, z których każdy ma charakterystyczny styl. Przez to film tonalnie jest jedną długą sinusoidą. Raz żarty, raz poważnie. W jednej scenie bohaterowie się przekomarzają, a za chwilę są śmiertelnie poważni i sztywni jakby im ktoś kij wsadził w… kręgosłup. Nawet paleta barw nie jest spójna. Kilka scen ma zdecydowanie sznyt Snydera, są ciemne, z wyblakłymi kolorami, by nagle przejść w sceny kręcone za dnia, jasne, nasycone jaskrawym światłem. Kostium Supermana jest tu najlepszym dowodem. Zestawiając go z tym z filmów „Man of Steel” czy „Batman v Superman” zostaniem wręcz porażeni intensywnością barw.

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Nijakie paskudztwa na skrzydłach nie tworzą żadnego poczucia zagrożenia.

Bez zbędnego szczypania się: to nie jest dobry film. Fundamenty fabularne są tak słabe, że zrobiło mi się żal twórców w połowie seansu. Takiej biedy w tym aspekcie nie było od… napisałbym, że od dawna, ale to nieprawda. Od mniej więcej roku, czyli od premiery „Suicide Squad”. Zresztą „Liga Sprawiedliwości” to w zasadzie miks „Legionu Samobójców” i „Człowieka ze stali” z najbardziej sztampowym czarnym charakterem, jakiego można sobie wyobrazić. Steppenwolf to wielki, nudny, rogaty potwór/demon z kosmosu, który przybywa na Ziemię by znaleźć trzy ustrojstwa, połączyć je w jedno i zmienić naszą planetę w taką bardziej podobną do jego rodzimej. Brzmi znajomo? Gdzieś już widziałem podobny plan, tylko do przemiany użyto maszyny grającej dubstep (RIP generale Zod). Oczywiście należy tego strasznego Stepującego Wilka powstrzymać i pokonać zastępy jego siepaczy (potworki CGI z „Suicide Squad” w wersji „komar”, z dorobionymi skrzydłami). A dokonać tego może tylko grupka dzielnych bohaterów: Batman, Wonder Woman, Flash, Aquaman i Cyborg. Ale najpierw nasi herosi muszą sobie zaufać i nauczyć się współpracy. Brzmi ekscytująco? No właśnie…

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Prawdopodobnie najgorszy czarny charakter w historii kina

Nie mogę sobie tego darować, po prostu muszę poświęcić czarnemu charakterowi osobny akapit. Stepowy Wilk to postać tak żenująca, że chyba nawet pijana tancerka hula z „Legionu samobójców” była ciekawsza i bardziej charyzmatyczna. Nasz rogaty potwór pojawia się, gada długo, nie mówi nic ciekawego, macha toporem i znika. Za chwilę znów się pojawia, znów marudzi i znów znika. Aż do durnego finału nie robi i nie mówi nic ciekawego. Wygląda żenująco, to kolejny twór CGI, który sprawia wrażenie, jakby wyjęto go z gry wideo sprzed 10 lat. A najgorsze, że nie stwarza żadnego zagrożenia. Adaptacje komiksów bardzo często traktują czarne charaktery po macoszemu. Ale tu pobito rekord. Stephen Wolf jest tak nijaki, że zaczynam patrzeć na Enchantress czy innego Ultrona naprawdę łaskawszym okiem. Wytwórnia Warner Bros. bardzo chce dogonić Marvela. W kategorii nudnych czarnych charakterów można powiedzieć, że konkurenta przegoniła.

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Cyborg mnie zaciekawił i wbrew oczekiwaniom nie okazał się Hawkeyem.

Również efekty specjalne zaczynają być piętą achillesową produkcji ze stajni WB/DC. Coś zgrzytało już w „BvS”, a od tego czasu jest coraz gorzej. „Suicide Squad” i „Wonder Woman” miały – w porównaniu do produkcji Marvela (którym też zdarzały się wpadki) – bardzo słabe CGI. Nie inaczej jest w „Lidze Sprawiedliwości”. Step’n’wolf to jedno, ale chwilami nawet tła czy eksplozje wyglądają mizernie. No i kurde! Wąsy! Te cholerne wąsy. Ja wiem, że wielu ludzi nawet nie zwróci uwagi, ale mnie to poraziło. Henry Cavil dokręcił kilka scen zapuściwszy wąsy. I potem te wąsy usunięto komputerowo. W postprodukcji. I… to widać. Coś bardzo złego dzieje się w niektórych ujęciach z jego górną wargą. Nie dość, że trochę odstaje kolorem to jeszcze albo nie rusza się wcale podczas mówienia, albo rusza, jakby była zrobiona z galaretki. To jest prawie tak złe i rozpraszające jak Tarkin w „Rogue One”. Swoją drogą – ktoś w konkurencyjnym studiu musi być niezłym trollem. Zamiast użyć sztucznych wąsów kazał konkurencji wydać dziesiątki tysięcy zielonych na wymazywanie zarostu. Żeby jednak nie było samego marudzenia, to wspomnę o paru efektach specjalnych które wyszły nieźle. Sposób poruszania się Flasha i wyładowania, jakie pojawiają się wokół niego, są naprawdę ładnie zrobione i cieszą oko. Podobnie jak podwodne sceny z Aquamanem.

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Tak, taki kadr jest w filmie, proszę nie regulować odbiorników, górna warga Supermana rządzi…

Narzekam dużo, a przecież napisałem, że to niekoniecznie jest katastrofa. Co więc tu zagrało? Ludzie! Po raz kolejny odwołam się do „Suicide Squad” – tam mizerię scenariusza ratowali Margot Robbie, Will Smith, Amanda Waller i (o dziwo) Jay Courtney. Tutaj robią to Gal Gadot, Jason Momoa, Ray Fisher i Henry Cavil. Wonder Woman wypadła – tradycyjnie już – świetnie. Aquaman to twardziel, luzak i lekkoduch, przypomina gwiazdę rocka z lat osiemdziesiątych. Cyborg ma ciekawą historię i chętnie dowiedziałbym się o nim więcej, a Superman zaczyna przypominać nie obcego z „Człowieka ze stali”, ale bardziej klasycznego „niebieskiego harcerza” w stylu Christophera Reeve’a. Sam nie wiem czy to dobrze, bo ja za tą wersją Supermana nie przepadam, ale przynajmniej jego czerstwe teksty pasowały do idiotycznej, szczątkowej fabuły. Intrygująco zaprezentował się też Ezra Miller jako Flash. Wycofany, aspołeczny, pragnący mieć przyjaciół, ale niepotrafiący się przy nich powstrzymać od żenujących tekstów i od powodowania niezręcznych sytuacji. Z jednej strony to ciekawy pomysł na tę postać, z drugiej – ktoś tu przesadził. Albo sam Miller, albo scenarzyści. Na początku Flash bawi i wywołuje empatię, ale z czasem zaczyna irytować. Ktoś tu nie posłuchał rady Kirka Lazarusa.

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Syn Kryptona jest w tym filmie jedną z najmocniejszych stron.

Batman, najlepszy element poprzedniego filmu, tutaj prezentuje się najsłabiej. Nie wiem, czy to problemy produkcyjne, czy problemy osobiste, ale Affleck wygląda tak, jakby grał za karę. Całkiem jak Jennifer Lawrence w „X-Men: Apocalypse”. Wygłasza swoje kwestie albo z przesadną i sztuczną emfazą, albo od niechcenia. Raz jest smutnym, rozgoryczonym Brucem, jakiego poznaliśmy w „BvS”, a za chwilę rzuca dowcipami i one-linerami jak nietoperz z niesławnego „Batman Forever”. W niemal każdej scenie postać brzmi inaczej i w ciągu całego seansu po prostu nie ma w tym żadnej spójności. To chyba ostatni projekt Afflecka w tym uniwersum. Szkoda.

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Ben Affleck has left the building, I repeat, Ben Affleck has left…

Pozostałe postaci współgrają jednak bardzo dobrze i tu upatruję nadziei na lepsze jutro dla kolejnych produkcji. Oczywiście jeśli takowe powstaną. Pomimo wspomnianych wad i ich kalibru bawiłem się nie najgorzej! Głównie dzięki chemii między członkami Ligi i dzięki (najlepszej w filmie!) scenie pierwszej konfrontacji Flasha z Supermanem. Napisałbym, że lepiej by było, gdyby WB i DC zaserwowały nam najpierw jakieś ciekawe filmy poświęcone nowym superbohaterom, którzy pojawiają się w filmie, ale nie chcę się już znęcać nad wytwórniami, które przyjęły taką, a nie inną strategię.

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Flash zaczyna nieźle, ale z czasem zaczyna być irytujący.

Bo i powszechna krytyka kolejnych filmów osadzonych w uniwersum DC zaczyna przypominać kopanie leżącego. A to z kolei prowadzi producentów do coraz większej desperacji. Widać to nawet w muzyce do filmu. O ile się nie przesłyszałem, w (całkiem niezłą) ścieżkę dźwiękową Dany Elfman wplótł, nie wiadomo po co, klasyczne motywy „Supermana” (tego z Reevem) i „Batmana” (tego z 1989, od Burtona). Ktoś tu chyba zbyt dosłownie zrozumiał pojęcie nostalgicznych nut. Słuchajcie, to te motywy, które znacie i kochacie! Polubcie nas! Ten sam proces myślowy producentów widać przy pierwszym pojawieniu się Wonder Woman. Jest to kompletnie niepotrzebna scena, która niczego nie wnosi i dla całej historii nie ma żadnego znaczenia. Ale hej! Solowy film z Dianą Prince przyjęto dobrze, więc trzeba dać więcej tej bohaterki, nawet jeśli oryginalny scenariusz tego nie przewidział. Nasz klient, nasz pan!

Kadr z filmu "Liga sprawiedliwości"
Wbrew wszystkiemu – widzę przyszłość dla tej ekipy, nie wiem tylko czy z tym samym Batmanem.

Nie wiem, czy mogę z czystym sumieniem polecić seans w kinie. Szczególnie, że nadal można iść (drugi, trzeci raz) na „Thor: Ragnarok”. Może seans w tani wtorek? Półdarmową środę czy inny snickersowy czwartek? Nie żałuję poświęconego czasu i jestem szczerze zaskoczony, ile frajdy dała mi, mimo błędów, dziur i niedoróbek, „Liga Sprawiedliwości”. Ale to wynika z moich, może trochę dziwnych, preferencji. Za to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że „Liga Sprawiedliwości” dała mi też nadzieję. Nadzieję na to, że może w końcu coś się w tym uniwersum ruszy w dobrą stronę. Bo w niektórych miejscach widać (bardzo powolny) postęp. Być może któraś z kolejnych produkcji zdoła powtórzyć sukces „Wonder Woman”.

Liga sprawiedliwości
 • Ocena SithFroga - 6/10
  6/10

Related Articles

Komentarzy: 14

 1. Film widziałem raz i ie zwróciłem uwagi na to więc mam pytanie
  [spoiler] co się stało na koniec z Mother Boxami? wyparowały, ukryli je czy co?[/spoiler]

  1. Nie było o tym nawet pół słowa/sceny po wielkiej walce więc tak naprawdę kij wie 😉 Brawa (znów) dla scenariusza.

   Coś mi mówi, że w wersji na BR/DVD dostaniemy dobre 30 minut dodatkowego materiału, bo w kilku miejscach było czuć, że film jest pocięty.

   1. Podobno wycięto 50 minut z materiału już nakręconego przez Snydera.

    [spoiler]Synderowska Liga miała dużo retrospekcji. Cyborg pod koniec umierał. A Stępień Wolf miał inną motywację – całe to zbieranie matchboxów to było w ramach rywalizacji z Darkseidem (z którego ręki zresztą w końcówce ginie). Przynajmniej tyle donoszą źródła internetowe.[/spoiler]

    1. O rety, to brzmi naprawdę bardzo prawdopodobnie i snyderowsko, więcej postaci, więcej wątków, retrospekcje czyli bałagan jak w BvS. Ble.

 2. Na film poczekam, aż trafi na TV. Jako młody szczyl uwielbiałem Batmana i sentyment pozostał, ale od Aflecka w tej roli gorsi byli tylko Clooney i Kilmer. Po BvS odpuszczam to uniwersum.

 3. A mi się ten film podobał. Daje mu 7,5/10. I Affleck to dla mnie świetny Batman, zaraz po Bale’u. Kiepsko jak opuści to uniwersum, zdaje sobie sprawę, że są to gorsze filmy niż 2/3 filmów Marvela, ale wydaje mi się, że Marvel bije ich na głowę doświadczeniem. Z drugiej strony DC ma duuużo lepsze komiksy, tych Marvela nie da się czytać.

  1. Affleck tak czy siak niebawem pożegna się z tą rolą, bo uniwersum zmierza do rebootu. Niestety po średnim przyjęciu „Człowieka ze Stali” Snyder wpadł w lekką desperację i postanowił przedwcześnie sięgnąć po „mocne” historie z uniwersum DC – „Śmierć Supermana” i (co gorsza) „Powrót Mrocznego Rycerza”. To oznaczało, że całe uniwersum zostało bardzo sztucznie postarzone. Nie ma już za bardzo przestrzeni na robienie „origin stories” jak masz zbliżającego się do pięćdziesiątki Batmana. Przecież w filmowym świecie DC większość ciekawych historii została za nami. Kurczę, to jest uniwersum, w którym nie żyją już Robin i Jimmy Olsen. Więc została im właściwie tylko jedna rzecz do zrobienia. „Flashpoint”. Czyli reset związany z podróżami w czasie, alternatywnymi wszechświatami, itd…. I stawiam dolary przeciw orzechom, że w ramach resetu parę postaci zostanie obsadzonych przez innych aktorów.
   Chociaż moim zdaniem i tak największy skandal to sposób, w jaki wykorzystano Cavilla. Dopiero w Lidze Sprawiedliwości widać, że facet jest po prostu idealny do tej roli. Ale czuję, że zagra najwyżej w jeszcze jednym, góra dwóch filmach o Supermanie. A powinien już mieć za sobą trylogię solowych filmów.

  2. Mi się Batman w BvS bardzo podobał, ale tu już niekoniecznie. Affleck jest spoko, nie wiem czy ustawiłbym go za Bale’em bo Bale był dobry tylko w Begins, potem słabował. Za to Michael Keaton był rewelacyjny.

  1. No jak to? Napisałem, że [spoiler]Superman będzie w filmie[/spoiler], a są (wierz lub nie) ludzie, którzy nie wiedzieli 🙂

 4. Pamiętam twoją teorię z Batman v Superman o gościu, któremu pogubiły się scenariusze. Przy Lidze sprawiedliwości to pogubiły mu się więcej niż raz. Ja bardzo lubię BvS i teraz chyba rozumiem w czym rzecz. Postacie z BvS miały swoje podpórki, nie były potrzebne wstępy. Bodaj każdy wie co nieco o Batku, Supciu, Lexie i Lois. Z tej lub owej ekranizacji.

  Aquaman, Cyborg i Flash nie mają takiej podpórki i dlatego film z nimi jest 5 razy gorszy od BvS! Tu były potrzebne min dwa originy żeby to miało jakikolwiek sens!

  No i brakuje Snydera. Mroczny klimat, którego nigdy nie było w MCU to była jedyna przewaga DC. Zmieniając reżysera (i klimat) film stracił swój najważniejszy atut.

  4/10. Maliny mile widziane.

  1. Wiesz, problem w tym, że przy BvS mała grupa ludzi miała pełną kreatywną kontrolę, a tu wiadomo jak było. Snyder z powodów rodzinnych musiał zrezygnować i przyszedł Whedon z zupełnie inną wizją.

   „Postacie z BvS miały swoje podpórki, nie były potrzebne wstępy.”

   Niby tak, ale znów zaserwowano nam sto dwunastą wizję morderstwa Wayne’ów, a Wonder Woman nie zaprezentowano w ogóle, na tej samej zasadzie co nowych bohaterów w JL…

   Snydera mi nie brakuje ani trochę. Wręcz przeciwnie. On potrafi świetnie malować piękne i mroczne obrazy, ale nie umie opowiedzieć spójnej, zwartej i sensownej historii. Chyba, że materiał źródłowy jest gotowym scenariuszem (300, Watchmen). Dlatego nie tęsknię za mrokiem dla samego mroku ani za Snyderem. BvS miał mrok, ale nie miał sensu. Dobry mrok to jest właśnie w Watchmen albo dwóch pierwszych Nietoperzach Nolana.

 5. Specjalnie zwracałem uwagę na te wąsy/warge Supermana ale nic nie zauważyłem. Ani jednej sceny. Nawet na tym obrazku co wrzuciles nie wiem o co chodzi. Ogólnie obrazek dziwnie wygladzony. Warga się nie
  wyroznia

  1. Dla mnie się wyróżniała, bo niemal się… nie rusza, albo czasem rusza za bardzo. Ja nawet w pojedynczych scenach na yt widzę jak bardzo nienaturalnie wygląda kiedy on coś mówi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button