KsiążkiSeriale

Wybory Największego Łotra Westeros i Essos (Finał)

Kiedy trzy miesiące temu rozpoczynaliśmy nasz plebiscyt na największego łotra Westeros i Essos, nie spodziewałem się, że skutkiem ubocznym tych wyborów będzie wykrycie tak wielu niecnych uczynków. Okazało się, że nawet uważane za pozytywnych bohaterów postacie miały co nieco na sumieniu. Ale nie będziemy się nimi zajmować. Dzięki Waszym głosom udało nam się oddzielić ziarna od plew i wyłonić śmietankę największych nikczemników.

W barażach uznaliście, że szansę na udział w finale powinny dostać jeszcze cztery postacie. Byli to: Amory Lorch, Łaskotek, Qyburn i Daenerys Targaryen. Dołączają oni zatem do wyłonionych w czterech rundach finalistów.

Przed Wami najwięksi nikczemnicy Westeros i Essos. Przypominam jeszcze raz, że tworząc opisy postaci kierowaliśmy się najbardziej negatywną możliwą interpretacją ich zachowania! 😉

 • Petyr Baelish – prawnuk najemnika oraz syn mało znaczącego lorda Paluchów. Sprawował funkcję starszego nad monetą w Małej Radzie i uzyskał takie tytuły jak lord Harrenhal, Najwyższy Lord Dorzecza oraz Lord Protektor Doliny. Zdobył je krocząc po trupach. To on namówił Lysę Arryn by otruła swego męża Jona Arryna i okłamała swoją siostrę, oskarżając o zbrodnię Lannisterów, co doprowadziło do Wojny Pięciu Królów. W Królewskiej Przystani zdradził Neda Starka. Zawiązał spisek mający na celu zamordowanie króla Joffreya Baratheona. Awans społeczny umożliwił mu poślubienie Lysy Arryn, którą zamordował. Autor wielu spisków i intryg, które mają mu umożliwić sięganie po kolejne szczeble na drabinie władzy.
 • Joffrey Baratheon – Król Westeros, bękart z kazirodczego związku Cersei i Jaimego Lannisterów. Arogancki, próżny i zepsuty chłopak. Już jako kilkuletnie dziecko wykazał się okrucieństwem rozpruwając brzuch ciężarnej kocicy. Zlecił morderstwo leżącego w śpiączce Brana Starka. Kłamał w sprawie incydentu nad Rubinowym Brodem, co doprowadziło do śmierci wilkora Sansy – Damy. Rozkazał ściąć Eddarda Starka, mimo danej wcześnie obietnicy ułaskawienia. Znęcał się nad swoją narzeczoną Sansą Stark i wujem Tyrionem Lannisterem. Wykorzystywał swą władzę, wymierzając surowe kary poddanym, między innymi kazał wyrwać język minstrelowi, który ułożył o jego rodzinie prześmiewczy kuplet.
 • Ramsay Bolton – bardzo wrażliwy na punkcie swojego nazwiska bękart, a zarazem lubujący się w torturach sadysta. Zabił swojego przyrodniego brata Domerica, by móc zająć jego miejsce, jako dziedzic rodu Boltonów. Zmusił do ślubu starszą od siebie wdowę – lady Hornwood, by później skazać ją na męczarnie głodowe, zamykając ją w areszcie w wieży. Biedna kobieta odgryzła sobie palce przed skonaniem. Ramsay uniknął sprawiedliwości za ten czyn podszywając się pod swego sługę Fetora. Pod przykrywką Fetora, Ramsay podjudził Theona Greyjoya do zamordowania niewinnych synów młynarza, a potem pozabijał świadków owego zdarzenia. Wkrótce zdradził Theona, podobnie jak całą Północ, jako że kazał zabić obrońców Winterfell na czele z Rodrickiem Casselem, a sam zamek spalić. Porwał ze sobą Greyjoya do Dreadfort, gdzie torturował go, obdzierał ze skóry, obcinał palce i głodził. Odbił Fosę Callin z rąk Żelaznych Ludzi, obiecując im wolność i przebaczenie, a w rzeczywistości ich wymordował. Bił, gwałcił i prześladował psychicznie swoją drugą żonę, Jeyne Poole (udającą Aryę Stark).
 • Roose Bolton – lord Dreadfort jest człowiekiem zimnym i okrutnym. Lord Pijawka w grę o tron gra ostrożnie, ale i bardzo nikczemnie. Obejmując dowództwo nad piechotą swego seniora i nie będąc pewnym jego sytuacji, rozkazał swoim łucznikom strzelać na oślep w czasie bitwy nad Zielonymi Widłami, tak by strzały dosięgały zarówno lwów, jak i wilków. Potem zdradził Młodego Wilka i ród Starków wielokrotnie, wysyłając siły Króla Północy na samobójczą wyprawę na Duskendale, nie powstrzymując przed ucieczką Jaimego Lannistera oraz ostatecznie sprzymierzając się z Lannisterami i Freyami, by zamordować Robba Starka i wybić jego armię w zamian za tytuł Namiestnika Północy.
 • Gregor Clegane – Rycerz, zwany Górą Która Jeździ. Prawdopodobnie największy człowiek w Westeros. Sadysta. Jako dziecko oszpecił twarz swojego brata, Sandora, dotykając jego głową do rozgrzanych węgli. Zabijał członków swojej służby za drobne przewinienia, możliwe, że zabił też swego ojca. Brutalnie zgwałcił i zamordował Elię Martell. Zabił jej będącego jeszcze niemowlęciem syna, Aegona, rozłupując mu czaszkę. Na turnieju namiestnika, gdy został pokonany przez ser Lorasa Tyrella, zabił swojego wierzchowca i zaatakował przeciwnika. Siał spustoszenie w Dorzeczu, dopuszczając się gwałtów, mordów i tortur.
 • Craster – zamieszkujący za Murem w swojej ubogiej Twierdzy dziki. Od lat dopuszcza się plugawych aktów kazirodztwa, poślubiając, płodząc i często gwałcąc własne córki. Człowiek, dla którego nie ma żadnej świętości, czuje się lepszym od Nocnej Straży oraz od innych Dzikich. Prawdopodobnie przekazuje swoich synów Białym Wędrowcom.
 • Walder Frey – Pan Bliźniaków, Lord Przeprawy i łysa, cętkowana głowa rodu Frey. Dumny człowiek o niezbyt dumnej, łasicowatej fizjonomii. Pamiętliwy okrutnik. Zawsze szuka korzyści dla siebie i nigdy nie chce obrać przegranej strony. Hoster Tully nadał mu przydomek “Lord Spóźnialski”, gdy Frey za późno przyprowadził swe wojska (już zakończoną) na bitwę nad Tridentem. Nikt nie był pewny, którą stronę lord Walder chciał wesprzeć. Walder Frey nie udzielił też pomocy Tullym, gdy Riverrun było oblegane przez Lannisterów. Sojusznika swego seniora – Robba Starka przepuścił przez Bliźniaki dopiero, gdy ten obiecał poślubić jego córkę. A gdy Młody Wilk nie wypełnił obietnicy, Walder Frey sprzymierzył się z Lannisterami i Boltonami, po czym podstępnie zamordował Króla Północy łamiąc prawo gościnności.
 • Galazza Galare – znana szerszej publiczności jako Zielona Gracja, kapłanka zamieszkująca Meereen. Prawdopodobnie to ona jest Harpią, która stoi za terrorystycznymi atakami Synów Harpii, mordujących Nieskalanych i wolnych ludzi. Wywierała nacisk polityczny i manipulowała Daenerys oraz jej doradcami. Podsunęła Matce Smoków pomysł na wzięcie na zakładników dzieci Wielkich Panów, a sama nadal planowała zamachy, narażając owe kilkanaście dzieci na śmierć.
 • Euron Greyjoy – kapitan Ciszy i Król Żelaznych Wysp, młodszy brat Balona Greyjoya. Znany jako bezlitosny szaleniec, w rzeczywistości przebiegły i inteligentny. Prawdopodobnie wykorzystywał seksualnie swoich młodszych braci – Aerona i Urrigona, kiedy ci byli jeszcze dziećmi. Uwiódł i zgwałcił żonę swego brata Victariona, za co został wygnany z Żelaznych Wysp. Wyruszył na wyprawy łupieżcze do Essos, w czasie których wykazywał się niebywałym okrucieństwem. Możliwe, że maczał palce w śmierci Balona Greyjoya. Gdy koronował się na Króla Żelaznych Wysp i nie uzyskał poparcia od lorda Baelora Blacktyde’a, uprowadził go i rozkazał podzielić jego ciało na siedem części, jako że był on wyznawcą Siedmiu. W wolnych chwilach wyrywa języki członkom swojej załogi.
 • Victarion Greyjoy – młodszy brat Balona i Eurona Greyjoyów. Dowódca Żelaznej Floty i kapitan Żelaznego Zwycięstwa. Zatłukł swoją żonę na śmierć, gdy ta dała się uwieść jego bratu Euronowi. Przeprowadził atak na Tarczowe Wyspy, przy okazji mordując sporą grupę żeglarzy. Wysłany przez brata do Essos, by przywiózł mu stamtąd narzeczoną – Daenerys Targaryen, zdecydował się zdradzić w zemście swojego króla i samemu uwieść Matkę Smoków.
 • Vargo Hoat – kapitan Dzielnych Kompanionów, znanych również jako Krwawi Komedianci. Sepleniący Kozioł lubuje się w obcinaniu dłoni lub stóp swoim ofiarom, o czym przekonał się Jaime Lannister. W początkowej fazie Wojny Pięciu Królów Vargo Hoat plądrował Dorzecze dla Tywina Lannistera, lecz później zdradził go i przeszedł na stronę Starków i Boltonów. Przebywając w Harrenhal, nocą wymordował większość stacjonujących tam żołnierzy Lannisterów, a ich dowódcę – ser Amory’ego Lorcha – wrzucił nagiego do klatki z niedźwiedziem. Rycerz został pożarty żywcem.
 • Kąsacz – więzień zrekrutowany do Nocnej Straży. Słynął z długiego na stopę, wyglądającego jak miecz języka. Wspólnie z Rorgem zaciągnął się do Dzielnych Kompanionów, a po ich rozbiciu, brał udział w ataku na Solanki. Zaatakował z Rorgem Brienne z Tarthu pod karczmą na rozstajach, chcąc okraść przebywające tam sieroty.
 • Cersei Lannister – Królowa Regentka. Zdradzała swojego męża z własnym bratem-bliźniakiem. Doprowadziła do śmierci swego męża, każąc go upić w czasie polowania. Okrutna i żądna władzy, spiskowała przeciw swojemu bratu Tyrionowi i synowej Margaery. Kazała zamordować wielu ludzi, między innymi Wielkiego Septona. Skazała na męki Falyse Stokeworth i Błękitnego Barda. Jej nieudolne rządy regentki doprowadziły do podziałów i bałaganu w królestwie. Była złą i nadopiekuńczą matką.
 • Tywin Lannister – Patriarcha Lannisterów, lord Casterly Rock, Namiestnik Zachodu oraz wielokrotny Namiestnik Króla (dla Aerysa II, Joffreya i Tommena). W wieku szesnastu lat brutalnie rozprawił się z krnąbrnymi chorążymi jego rodu – Tarbeckami i Reyne’ami, których kazał utopić w ich własnych kopalniach. Skonfliktowany z przyjacielem z młodości Aerysem II, chciał obalić króla i zastąpić go księciem Rhaegarem. Pod koniec Rebelii Roberta podstępem wszedł do Królewskiej Przystanii na czele 12 tysięcy żołnierzy, zdobywając stolicę i dokonując rzeź na jej mieszkańcach. Wydał rozkaz zamordowania dzieci księcia Rhaegara. Gdy jego syn Tyrion poślubił Tyshę, Tywin rozkazał swoim ludziom ją wielokrotnie zgwałcić. Najechał Dorzecze, siejąc tam spustoszenie. Wojnę Pięciu Królów prowadził bardzo okrutnie. Był odpowiedzialny za Krwawe Gody.
 • Amory Lorch – rycerz na usługach Lannisterów. Ser Amory wsławił się niechlubnym czynem już pod koniec Rebelii Roberta Baratheona, kiedy to w czasie plądrowania Królewskiej Przystani, zamordował trzyletnią córkę Rhaegara Targaryena – Rhaenys. Na początku Wojny Pięciu Królów siał spustoszenie w Dorzeczu, podobnie jak Gregor Clegane czy Vargo Hoat. To jego ludzie zaatakowali Yorena, który prowadził na północ rekrutów do Nocnej Straży.
 • Łaskotek – jeden z ludzi Gregora Clegane’a. W Harrenhal torturował więźniów w celu wydobycia informacji. Robił to w bestialski sposób, skazując przesłuchiwanych na ogromne męki. Nikt nie przeżył jego przesłuchania.
 • Płaczka – okryty niesławą Dziki. Znany z zabijania i okaleczania braci Nocnej Straży. Wydłubuje swym ofiarom oczy, a obcięte głowy pozostawia pozostawia na widoku, aby przerazić swych przeciwników. Wielokrotnie wyprawiał się za Mur, atakując górskie klany.
 • Qyburn – Były measter, wyrzucony z Cytadeli za paranie się czarną magią i przeprowadzanie wiwisekcji. Będąc na służbie u królowej Cersei, przeprowadzał nieludzkie eksperymenty na jej więźniach i wrogach. Zabawił się w doktora Frankensteina i ożywił umierającego (lub już martwego) Gregora Clegane.
 • Rorge – był jednym z więźniów z Królewskiej Przystani, których Yoren zrekrutował na Mur. Po ataku ser Armory’ego Lorcha na ich orszak, przyłączył się do Dzielnych Kompanionów i walczył najpierw po stronie Lannisterów, a potem Boltonów. Razem z Vargo Hoatem porwał Jaimego Lannistera, którego brutalnie bił, oraz jego towarzyszkę Brienne z Tarthu, którą próbował zgwałcić. Po śmierci Vargo Hoata i wypędzeniu Krwawych Komediantów z Harrenhall, zbiera resztki najemników i przypuszcza atak na Solanki, dokonując rzezi na miasteczku.
 • Janos Slynt – były dowódca Złotych Płaszczy w Królewskiej Przystanii. Zdradził Eddarda Starka, każąc swym ludziom wymordować straż namiestnika. Zezwolił swym ludziom wykonać królewski rozkaz wybicia co do jednego wszystkich bękartów Roberta Baratheona, wśród których były też niemowlęta. Zesłany na Mur przez Tyriona Lannistera, mimo braku kompetencji i doświadczenia próbował zostać Lordem Dowódcą. Nie potrafił uznać komendy Jona Snowa i zlekceważył rozkazy swego dowódcy, za co został ukarany śmiercią.
 • Daenerys Targaryen – Obłąkana Królowa Meereen nazywana też Zrodzoną z Burzy lub Matką Smoków. Chce sprowadzić na Westeros niewolnicze armie Nieskalanych, krwiożerczych Dothraków i pozbawionych honoru najemników. Przyglądała się zabójstwu swego brata. Uczestniczyła w rytuałach czarnej magii, które doprowadziły do śmierci jej dziecka. Udusiła swojego pierwszego męża poduszką. Narkotyzowała się w Qarth. Okradła i zamordowała Dobrych Panów z Astaporu. Ukrzyżowała stu sześćdziesięciu trzech Wielkich Panów z Meereen. Wyrażała zgodę na torturowanie dzieci. Pozwoliła też pożerać dzieci jednemu ze swych smoków. Odrzuciła miłość westeroskiego rycerza i młodego księcia Dorne, jednocześnie zdradzała swego męża z bezwzględnym najemnikiem. Jej rządy doprowadziły do szerzenia się chorób zakaźnych, zapaści gospodarczej i wojny.
 • Viserys Targaryen – drugi syn Szalonego Króla, Aerysa II Targaryena. Znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją młodszą siostrą Daenerys. Potraktował ją przedmiotowo, sprzedając siostrę Dothrakom. Groził zabiciem nienarodzonego dziecka Dany. Człowiek próżny i mściwy, ślepo pragnący korony.

Kto z nich uzyska tytuł największego łotra Westeros i Essos? Wybór jak zwykle należy do Was. Tym razem zmieniamy jednak nieco metodę głosowania. Możecie oddać od jednego do trzech głosów. Jeśli macie absolutnie jednoznacznego faworyta – wtedy głos jest jeden. Jeśli nie możecie się zdecydować – przysługują Wam dwa lub trzy głosy. Zastanówcie się dobrze, bo głosowania nie będziemy powtarzać.

Chciałem też przy okazji podziękować Maksowi za pomoc w przygotowanie plebiscytu.

I jeszcze jedno – ilość głosów oddanych na poszczególne postaci pozostanie tajna aż do momentu ogłoszenia oficjalnych wyników. Miłej zabawy!

[yop_poll id=”114″]

Related Articles

Komentarzy: 51

  1. Na 99%. GRRM powiedział, że tajemnica została wyjaśniona w Nawałnicy mieczy. I w Nawałnicy mieczy mamy wszystkie poszlaki wskazujące na Joffreya.

   1. Okej, w serialu chyba uznali, że zlecenie wyszło od Jaime’a. Sugeruje to rozmowa Jaime’a z Cersei w pierwszym sezonie. Ale rozumiem, że skupiamy się głównie na PLiO.

    1. Nie, w książce też była ta rozmowa. Z tego co pamiętam w serialu też zasugerowano Joffreya, chociaż w mniej jednoznaczny sposób. Nie wolno też pominąć roli Littlefingera w tym wszystkim.

     1. Jak wyjaśnisz cwaniaczku użycie akurat tego sztyletu i przeczekanie tyle czasu od upadku do zamachu? Nie, to zrobił Mance albo człowiek Petyra. I po co człowiek Petyra użył Joffa???? Jedyne wyjaśnienie to że skąpił hajsu dla sztyleciarza. Polecam przeczytać wywód Tyriona na ten temat. Widać ewidentne błedy np. Joff powiedział wyślę psa by zabił psa a on se myślał, że to było wyślę psa by zabił wilka. Bo Joff chwalił Brana, że chwacko umiera a wkurzał go Lato. I mamy jeszcze słowo Królowej.

 1. Przepraszam bardzo, ale znowu mamy do czynienia z kłamstwem! W artykule jest napisane, że Craster „prawdopodobnie przekazuje swoich synów Białym Wędrowcom”. Jakie są na to dowody? Pytam się. Jakie ma pan na to dowody? W całej sadze nie ma nawet wzmianki o tym!

  1. „Chłopców oddaje bogom. Robi to, kiedy nadchodzi białe zimno, a ostatnio nadchodzi coraz częściej. Dlatego zaczął dawać im owce, chociaż lubi baraninę. Ale owiec już zabrakło. Potem pójdą psy, aż do chwili… Spuściła wzrok i pogłaskała się po brzuchu.
   – Jakim bogom? Jon przypomniał sobie, że nie widział w Twierdzy Crastera żadnych chłopców ani mężczyzn poza samym Crasterem.
   – Zimnym – wyjaśniła. – Tym, którzy przychodzą nocą. Białym cieniom.”

   „Ale dzicy czczą okrutniejszych bogów niż ty czy ja. Craster składa tych chłopców w ofierze. Można powiedzieć, że to jego modlitwy.”

   Starcie Królów.

   I to jest właśnie wzmianka o tym

   1. Drogi panie,
    ładnie to pan zacytował. Muszę przyznać, że pana wpis mnie przekonał i dowód uznaje za znaleziony! Chylę czoła przed pańską wiedzą na temat powieści. Gdyby ludzie od gospodarki działali tak jak pan i ja, to mielibyśmy wielki rozwój w naszej krainie. Czołem Wielkiemu Westeros!

  2. Dlaczego Craster mieszkał tylko z córkami? I dlaczego Inni omijali jego domostwo nie robiąc mu krzywdy?

 2. Odseparowałem postacie które działały może i okrutnie, ale racjonalnie, np. Tywina, czy Paluszka. Z tych popapranych wyszła mi trójka: Euron, Ramsay i Góra.

   1. A ile mamy czasu na głosowanie? 2 tyg czyli do ogłoszenia wyników, czy dużo krócej? Zdecydowanie potrzebuję czasu na podjęcie decyzji, jest tyle możliwości a niemal każda kusząca. Jak tu np. wybierać między Petyrem a Ramsayem? Dzielni Kompanioni czy Walder Frey też są mocnymi kandydatami. Wybór nie jest tak prosty jak w przypadku wyborów miss.

  1. I to rozumiem! Petyr to prawdziwy Łotr! Razem z Varysem i Tywinem, a nie cholera Góra czy Joffrey tylko dlatego, że byli brutalni… To jest niesamowite jak ludzie mają bardzo płytki pogląd na to kim jest Łotr 🙂

  1. Dany zgodziła się, aby Golony Łeb torturował córki handlarza winem na oczach ich ojca. Handlarz miał – rzekomo – mieć jakieś informacje na temat Synów Harpii.

 3. Gdyby Viserys mial wiecej czasu „ksiazkowego” to by to wygral w cuglach… ale nie bylo nam dane poznac calosci jego mozliwosci.

  1. Nie rozumiem dlaczego się uwziąłeś na Viserysa – młody mężczyzna osierocony w dzieciństwie, zmuszony do ucieczki z ojczyzny i zajęcia się młodszą siostrą po śmierci ich opiekuna. W krytycznej dla obojga sytuacji musiał sprzedać ostatni symbol dawnej świetności ich rodziny, koronę matki. Nikt go nie nauczył jak zajmować się dziećmi, stąd ostre, czasami wręcz przesadne zachowanie względem Daenerys. To jednak nie zmienia faktu, że troszczył się o nią, wychowywał w duchu patriotycznym i nie porzucił, choć tak pewnie byłoby prościej. Prawdopodobnie wmówiono mu, że ktoś (tzw.,,psy uzurpatora”) czyha na życie jego i siostry, co każdego wpędziłoby w paranoję. Jako człowiek wychowany na dworze, książę, doskonale zdawał sobie sprawę, że po śmierci dzieci Rhaegara i jego samego, to on powinien odziedziczyć tron i władać królestwem i to prawdopodobnie wpajał mu ser Darry, stąd wzięła się ta jego obsesyjna a wręcz chęć powrotu do Westeros. Sprzedał Dany, to fakt. Ale przecież w społeczeństwie w którym się wychował robiono to samo, tylko nazywano to zawieraniem sojuszy przez małżeństwo. Nie miał pojęcia o pakcie z Dorne, więc skorzystał z pierwszej okazji na zdobycie wojsk, jaka mu się nadarzyła i to jest moim zdaniem w pełni logiczne. Khal Drogo nie chciał dotrzymać warunków umowy, więc nie dziwota, że to wzbudziło w Viserysie gniew. Nie był głupcem, zaatakowanie khala było równoznaczne ze śmiercią, więc skupił się na siostrze, która od momentu stania się khaleesi, zaczęła traktować brata jak kogoś gorszego a potem tak po prostu pozwoliła go zamordować. Będę szczery – nie mam pojęcia co on robi w tym zestawieniu.

 4. DaeL, wiem, że jesteś ograniczony czasowo. Jaki masz w planach kolejny plebiscyt po „Wyborach Największego Łotra”? Zróbmy może wybory najlepszego gracza (nie lubię tego określenia, ale chyba dobrze oddaje zamysł), np. w formie, którą miał „Wielki Turniej Westeros i Essos”. Każdy na pewno z chęcią poczyta o tych wszystkich intrygach itd.. Gracze byliby oceniani np. za zdolności manipulacji, polityczne, strategiczne, dowódcze.

  Co sądzicie?

  1. Przez ostatnie kilka miesięcy padało wiele różnych pomysłów. M.in. ten wspomniany przez Ciebie. Myślę, że po finale zrobimy sobie parę tygodni przerwy, ale potem na pewno zaserwuję Wam jakiś plebiscyt 🙂

   1. Dyplomatyczna odpowiedź. Mam wrażenie, że z tym akurat plebiscytem mógłbym pomóc. 🙂

     1. Bo widzicie, to oczywiste, ale w finale takiego plebiscytu nie miałaby szans się znaleźć połowa z wymienionych wyżej, gdyż są oni zaledwie okrutnymi narzędziami innych. Nie mamy rozważań nad tym, czy dane czyny były sensowne i opłacalne (pomijam, czy były złe z moralnego punktu widzenia), czyli tak naprawdę nie dyskutujemy o tym, o co tak naprawdę chodzi w grze o tron. Jako przykład podam obecnych na tej liście Tywina i sposób prowadzenia przez niego rodu podczas wojen czy Baelisha i projektowanie wydarzeń, które umożliwiają mu wzrost.

  2. Z wyborami na najlepszego gracza fajny pomysł.
   Moim zdaniem ciekawy mógłby też być plebiscyt na największego naiwniaka/przegranego w grze o tron. Kogoś, kto miał w swoim ręku możliwość zaszachowania przeciwnika, ale popełnił błąd, czy to przez naiwność, brak doświadczenia czy też nadmierną pewność siebie i ostatecznie skończyło się to źle dla niego samego/jego rodziny/rodu itp.

      1. No i sami widzicie, niby wynik z góry przesądzony, a już mamy 3 kandydatów 🙂 A ja dołożę czwartego: Renly. Mógł poprzeć Stannisa i przeważyć szalę zwycięstwa na stronę Baratheonów bo Lannisterowie mając przeciwko sobie wojska i flotę Stannisa oraz Reach, nie mieliby szans. Renly zostałby namiestnikiem Stannisa oraz jego prawdopodobnym następcą bo Shireen jest słabego zdrowia i tak czy siak by długo nie pociągnęła, a innych potomków Stannis nie ma i wątpliwe, że by się jakiegoś doczekał. Renly miał więc na wyciągnięcie ręki całkiem realną władzę jako namiestnik w bliskiej przyszłości i możliwość zostania królem w dalszej perspektywie. Ale on, zamiast poprzeć starszego brata, prawowitego następcę tronu, wolał samemu ogłosić się królem, nie mając do tego żadnych praw. Pycha i ambicja zwyciężyła z lojalnością wobec rodziny i ze zdrowym rozsądkiem. Co skończyło się dla Renly’ego tragicznie.

  1. Uważam podobnie. Tywin i Roose to arcyłotry. Tyle, że trzeci głos oddałem na degenerata zza muru.

    1. Obu Boltonów charakteryzuje ta sama perfidia. Obrońcom Fosy Cailin Ramsay obiecuje ustami Theona biezpieczeństwo. Ale w liście do nich, jak się domyślamy, stoi czarno na białym, że żaden z Żelaznych Ludzi nie wywinie się od kary. Po prostu Ramsay słusznie założył, że nikt z oblężonych nie posiadł umiejętności pisania i czytania. Podobnie Roose obiecuje łaskę tym poddanym Starków, którzy zdecydują się pomóc przy odbudowie Winterfell. Po zakończeniu prac, wszyscy trafiają na szubienice, a łaska oznacza tylko tyle, że prostaczkom oszczędzono oskórowania. Dlaczego Craster, a nie Ramsay? Ujmę to tak: bo okrucieństwo tego drugiego dotyczyło wrogów (inna sprawa,że również urojonych) domu Boltonów, ludzi których interes bywał sprzeczny z interesem panów na Dreadfort. A ofiary Crastera? Jego własne dzieci, jego własna rodzina. Boltonowie mieli swoje priorytety (choćby ród), a Craster? Wyłącznie egoizm.

   1. Jeśli chodzi o Tywina trzeba wziąć też pod uwagę to ile dobrego uczynił dla królestwa jako długoletni namiestnik, lub jego rycerską karierę. Oczywiście dla swoich wrogów był bezwzględny. Równał ich z ziemią. Często też stawiał dobro Lannisterów wyżej niż dobro królestwa. Jeśli chodzi o Boltona to po prostu człowiek bez sumienia. Zły i zimny do szpiku kości.

 5. Ramsay, Euron i Craster. 3/4 charakter + 1/4 skala na jaką działali, tym się kierowałem

 6. Uważam, że należy rozdzielić postacie, które są złe, przekraczające normy lub też okrutne dążąc do określonego celu od tych, które są szalone i chore z natury. Tym sposobem głosy oddałem na Joffrey’a, który po prostu bawił się zadawaniem bólu; Górę, który był po prostu chorym skurczybykiem i zabił Oberyna [*]; a na końcu została Daenerys, będąca ucieleśnieniem zła i szaleństwa. O włos minęła Ramseya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button