KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #8: Wichry zimy w lipcu?

Podobno ilekroć artykuł prasowy ma w tytule pytanie, możemy śmiało założyć, że odpowiedź jest negatywna. Ale chyba nie tym razem. W ostatnim tygodniu pojawiło się kilka nowych przesłanek, które każą mi lekko zweryfikować pogląd wyrażony w poprzednim odcinku naszego cyklu. Wydaje mi się, że premiera w połowie roku jest bardzo prawdopodobna.

Ale po kolei. Jak zapewne pamiętacie, w Wieściach z Cytadeli #7 wspomniałem, że GRRM nadal – jak sam twierdzi – nie skończył książki. Dodałem też, że jedyną iskierką nadziei jest fakt, że pod koniec roku 2017 planowane jest wydanie antologii, w której znajdzie się opowiadanie George’a. Uznałem, że pisarz po prostu nie pozwoli sobie na takie PR-owe samobójstwo, jak wydanie kolejnej książki przed Wichrami zimy. Więcej – sądziłem, że sukces tej antologii zależy od tego, czy w lecie ukażą się Wichry. Kolejne przecieki wydają się potwierdzać tę wersję.

Premiera siódmego sezonu Gry o Tron

HBO nadal nie potwierdziło oficjalnie daty premiery nowego sezonu Gry o Tron. Postprodukcja dotychczasowych sezonów zajmowała zawsze trzy miesiące. Dlatego właśnie otrzymywaliśmy nowy sezon Gry o Tron na przełomie marca i kwietnia. W zeszłym roku sezon był opóźniony o trzy tygodnie i – jak wynikało z wypowiedzi GRRM-a – miało to związek z planem równoległej premiery książki i serialu. Oczywiście plany spaliły na panewce.

W tym roku zdjęcia do serialu trwały do początku lutego. Kierując się zasadą trzech miesięcy postprodukcji, powinniśmy oczekiwać premiery nowego sezonu w maju. Ale o wiele bardziej prawdopodobna jest premiera lipcowa. Właśnie na lipiec zaplanowana jest akcja promująca Grę o Tron we współpracy z MLB (amerykańską ligą baseballa). [źródło: deadline.com] Serial ma być promowany m.in. w trakcie meczu All-Stars, który zapowiedziany jest na 11 lipca.

Na pewno najbardziej zwiedzeni są ci, którzy liczyli na promocję GoT w Lotto Ekstraklasie.
Na pewno najbardziej zwiedzeni są ci, którzy liczyli na promocję GoT w Lotto Ekstraklasie.

Ale to nie wszystko. Wkrótce po informacji o akcji promocyjnej, farbę puścił również Liam Cunningham, aktor wcielający się w rolę Davosa. W rozmowie z dziennikiem Independent, Cunningham powiedział: „Zawiodłem ludzi na całym świecie, bo premiera miała mieć miejsce w kwietniu. A chyba stanęło na lipcu.” [źródło: Independent] Aktor dodał też, że na premierę planują „coś specjalnego”.

Kolejna opóźniona premiera może oznaczać – tak jak w zeszłym roku – chęć równoległej premiery książki i serialu. Niewykluczone, iż HBO musi dostosować się do harmonogramu Martina z powodu zobowiązań kontraktowych.

GRRM ma więcej czasu

Pod koniec zeszłego roku George R.R. Martin zapowiedział, że nie będzie przyjmował zaproszeń na konwenty dopóki nie skończy Wichrów zimy. I rzeczywiście, ostatni raz GRRM pojawił się na tego rodzaju imprezie w 2016. Ale teraz, po trzech miesiącach, coś zaczyna się zmieniać. Pisarz wprawdzie nie ogłosił, że pojawi się na którymś z wielkich, letnich konwentów (Comic-Con, Dragoncon, itd…), ale podał do wiadomości informację, że w kwietniu kilka razy wpadnie na poświęcone twórczości innych ludzi „wieczorki” organizowane w jego kinie w Santa Fe. Oczywiście wpaść na odczyt czy prelekcję do własnego kina to zupełnie inna sprawa niż pojawić się na konwencie na drugim końcu kontynentu. Tym niemniej ten nieco lżejszy stosunek do upływającego czasu może budzić podejrzenia. Tym bardziej, że – jak wiemy z dyskusji, które miały miejsce na początku zeszłego roku – sama publikacja książki GRRM-a jest dwa, a może nawet trzy razy szybsza niż w przypadku innych powieści. Gdyby pisarz skończył Wichry do końca marca, to lipcowa publikacja byłaby jak najbardziej prawdopodobna.

Oczywiście jeśli spekulacje te nie są bezpodstawne, to stoimy przed innym problemem. W takim wypadku możemy bowiem zapomnieć o równoczesnym wydaniu innych wersji językowych. Gdyby istniały takie plany, to dotarłyby już do nas przecieki od tłumaczy. Bardziej prawdopodobne jest takie samo opóźnienie, jakie miało miejsce przy okazji wydania Tańca ze smokami. Cóż, ja i mój wierny Kindle jesteśmy gotowi na żmudne czytanie wersji anglojęzycznej.

Wnętrze Cytadeli... bez związku z dzisiejszymi newsami. Po prostu ładnie wygląda.
Wnętrze Cytadeli… bez związku z dzisiejszymi newsami. Po prostu ładnie wygląda.

Scenariusz Bitwy Bękartów

Na stronie Emmy’s – amerykańskich nagród dla produkcji telewizyjnych – opublikowany został scenariusz Bitwy Bękartów, przedostatniego odcinka poprzedniego sezonu Gry o Tron. Scenariusz zdradza nam kilka sekretów kuchni GoT. Widzimy bowiem, że pomiędzy scenariuszem, a tym co ostatecznie zobaczyliśmy na ekranie, są pewne różnice. Ale przede wszystkim widzimy pisarskie zacięcie i dążenie do kontroli nad kierunkiem reżyserskim ze strony scenarzystów – Davida Benioffa i D. B. Weissa. Przejawia się to ogromnymi, jak na scenariusz filmowy, didaskaliami. Niestety same didaskalia pokazują nam jeszcze jedną rzecz. David i Dan są naprawdę kiepskimi pisarzami.

Jeśli ktoś ma ochotę przeczytać scenariusz samemu, to znajdzie go tutaj.

Przyszłość FSGK i Szalonych Teorii

Jakiś czas temu zapowiadałem, że FSGK i Szalone Teorie przejdą pewne zmiany. Rozważamy w tej chwili nowy layout, który pozwoli na czytelniejszy dostęp do materiałów i ogólnie nieco nas „sprofesjonalizuje”. Oczywiście tego typu przedsięwzięcia wymagają sporego nakładu pracy, a nawet – o zgrozo! – pieniędzy. Jak wiecie do tej pory byłem przeciwnikiem zamieszczania na stronie reklam, wychodząc z założenia, że oznaczają one (przy serwisie naszej wielkości) większą uciążliwość niż korzyść. Poza tym to zawsze był ( i jest!) projekt czysto hobbystyczny. Od swojego powstania, to znaczy od 2014, FSGK finansowało się poprzez zrzutki na serwer i domenę wśród ludzi, którzy pisali na stronie, lub byli aktywni na Forum (mam tu na myśli nie komentarze pod tekstami, ale to „Forum Głębokie”, na które wchodzi się po kliknięciu przycisku w menu po lewej).

Dzisiaj przyszła jednak pora przemyśleć ten model, bo wydatków będzie nieco więcej. I myślę, że Wieści z Cytadeli są niezłym miejscem, aby o tym porozmawiać. Jesteśmy tu w gronie znacznie bardziej kameralnym niż pod tekstami opisującymi Szalone Teorie, więc możemy rozmawiać swobodnie. Z chęcią usłyszałbym Wasze zdanie na temat reklam na stronie, koszulek „szalonoteoriowych” oraz ewentualnego crowdfundingu. Muszę też od razu zaznaczyć, że absolutnie wykluczam zakładanie konta na patreonie, patreonite, i innych tego rodzaju serwisach. Uważam, że byłoby po prostu nie fair domagać się de facto miesięcznej pensji za realizowanie własnego hobby. Chciałbym natomiast dowiedzieć się od Was czy bylibyście skłonni zrzucać się od czasu do czasu przez Paypala na jakieś konkretne cele związane z funkcjonowaniem strony. Przy pełnej świadomości, że jak zbierze się coś więcej, to niżej podpisany wyda to na piwo i karmę dla kota 😉

A zatem – zapraszam do udziału w ankietach i do wypowiedzi w komentarzach. Zaznaczam też, że w przypadku pytania o koszulki i gadżety kwota jest dość istotna. Poniżej 50 złotych można zejść tylko jeśli… zrezygnuje się z własnej marży. Jest to dość kontrproduktywne, jeśli celem jest zbieranie pieniędzy, ale jeśli celem jest wyłącznie zaspokojenie pewnej potrzeby czytelników, to możemy rozważyć i taką opcję.

[yop_poll id=”97″] [yop_poll id=”95″] [yop_poll id=”96″]

 

Dzięki za Wasze głosy. I pamiętajcie, że nie tylko Szalonymi Teoriami człowiek żyje. W wolnych chwilach warto też zajrzeć do innych tekstów. Na przykład o tym, jak w domowym zaciszu wyprodukować miód pitny. Tutaj znajdziecie pierwszą część tego tekstu. A tutaj część drugą. 😉

Related Articles

Komentarzy: 93

  1. Nie wiem czy tak o działa 😀 Wydaje mi się, że jak adblocka używasz i reklama się nie wyświetla to i hajsu nie będzie również.

  2. Tia… no więc właśnie adblock jest jednym z mocniejszych argumentów PRZECIWKO wrzucaniu reklam na stronę 🙂

   1. Wejdź na witrynę arrow24.net
    Fajnie to ogarnęli by wyskakiwało powiadomienie za każdym razem o wsparciu strony i wyłączeniu adblocka 🙂

    1. Do AdBlocka można dodać wyjątki. Wystarczy kliknąć na czerwoną ikonkę Adblocka w przeglądarce i wybrać opcję „Wyłącz blokowanie na fsgk.pl”. W zależności od tego jaką stronę aktualnie przeglądamy możemy AdBlocka na niej wyłączyć.
     Jeśli będą tutaj reklamy to sam tak też właśnie zrobię, bo mi nie wadzi to, że oglądam dodatkowe obrazki. Najgorsze są reklamy z głośnym dźwiękiem pojawiającym się praktycznie znikąd. Jeśli jednak dobrze orientuje się w temacie to takie reklamy od kilku lat są zakazane.

   2. Pewnie niewiele osób się ze mną zgodzi, ale uważam, że jest o wiele lepszy sposób walki z wkurzającymi reklamami niż adblock – wchodzenie tylko na strony na których reklamy są wyświetlane w przyzwoity sposób. 😉
    Sam nie korzystam z adblocka od dawna, gdy już na innej stronie rozgorzała tego typu dyskusja i dowiedziałem się, że adblock => 0 zł za reklamy. To była strona sportowa i wiele osób to zrozumiało, więc tutaj chyba tym bardziej powinni zrozumieć. 😀

 1. Daelu, podaj nr konta, napewno znajda sie tacy ktorym ta forma bedzie najbardziej opowiadac. Namietnie czytam Twoje artykuly i jezeli kilka zlotych smokow ma sie przyczynic do poprawy funkcjonalnosci to jestem jak najbardziej na tak. A jak sie zrobi pifna gorka to na zdrowie chlopie. W koncu pifko jest dobre, pifko pic trzeba, ten kto nie pije pifka ten niw idzie do nieba:)

  1. Jeśli zdecydujemy się na model z przyjmowaniem donacji, to raczej nie przez podanie numeru konta. Myślę, że najwygodniejszy byłby tu Paypal. Ale dzięki za deklarację 🙂

 2. Wcześniej nie zastanawiałem się nad okładką Wichrów Zimy, ale patrząc na tą tutaj przychodzi mi na myśl róg, który znalazł Jon z Duchem, a potem dał go Samowi. Mam od dłuższego czasu wrażenie, że to właśnie ten legendarny róg Joramunda. W każdym razie umieszczenie go na okładce samo w sobie sugeruje, że jest bardzo istotnym przedmiotem w nadchodzącym tomie.

 3. Mam nadzieję, że plany żeby Wichry ukazały się równo z premierą 7 sezonu jednak się spełnią 😉

  1. Jest jeszcze alternatywa w postaci płatności SMS-em. Dla użytkowników chyba najwygodniejsza, choć niestety prowizje operatorów takich usług są dość mordercze (40-50%).

   1. No wiem właśnie. Jakbyś założył jakieś darmowe konto po prostu jak nie chcesz swojego podawać to myślę że najwygodniejszy sposób dla ludzi by był

   2. Smsy wygodne, ale kto by chciał wspomagać operatorów i to za nic? 🙁 Na zakup koszulki już się zadeklarowałem jakiś czas temu, więc czekam niecierpliwie. Resztę zmian też mogę zaakceptować w tym i whiskas dla kota 🙂

   3. Ja też nie mam paypala i chętnie bym wpłacił. Smsy to najgorszy możliwy pomysł. Domyślam się, że problem jest z urzędem skarbowym w przypadku konta. Ale może ktoś z Was prowadzi działalność i można to podciągnąć pod to?

    1. Nie, to nie jest kwestia podatków. Chodzi bardziej o to, że wolę nie podawać publicznie numeru konta 😉
     Ale spoko, coś wymyślimy. Myślę nawet, że w tym tygodniu uda mi się zaprezentować pierwsze wzory koszulek, oraz metodę rzucenia nam napiwku 🙂

     1. W takim razie sprawa prosta – załóżcie osobne konto tylko na potrzeby fsgk i załatwione ; )

 4. ale płemieła serialu jest tak mocno opóźniona z tego powodu, że w serialu nadeszła w końcu zima i dlatego zdjęcia do serialu miały już być w scenerii zimowej(czy jak to tam sie nazywa xD)
  kto śledził wywiady i wypowiedzi twórców/hbo ten już o tym wiedział od ponad pół roku 🙂 chyba że westeros.pl kłamie ;>

  1. No, nie do końca. To znaczy jest prawdą, że zdjęcia trwały dłużej niż zwykle (bo zazwyczaj kończyli w połowie grudnia, a tym razem kręcenie trwało do początku lutego). I było to celowe – zależało im na zimowej pogodzie. Ale ja poruszam inną kwestię. Premiera serialu miała zawsze miejsce 3 miesiące po zakończeniu zdjęć. Teraz zapowiada się na premierę 5 miesięcy po zakończeniu zdjęć. Na dodatek w środku lata, gdy widownia jest zazwyczaj mniejsza (chociaż nie wiem, czy ma to przełożenie na HBO, zwłaszcza w sytuacji, gdy coraz popularniejsze są usługi takie jak HBO Go i HBO Now)

 5. Ciężko określić się co do zakupów fantów.
  Zależy czy te koszulki będą miały jakieś fajne nadruki etc Nikt nie kupi koszulki by ją wsadzić do szafy toć lepiej przelać 5 złotych smoków :p Z reklamami nie widzę problemu 🙂

 6. Daelu mam kilka pytań, nie chcę spamować pod poprzednią teorią, bo mało kto tam wchodzi, dlatego napiszę je tutaj.
  Jak uważasz, co wyprawia się obecnie z małą radą w KP? Gyles Rosby nie żyje, Aurane Waters zaiwanił statki i postanowił zostać piratem. Jak myślisz, Gyles umarł sam czy ktoś mu faktycznie pomógł? Aurane uciekł, bo taki miał kaprys czy współpracuje z kimś?
  I wreszcie na koniec najistotniejsze pytanie. Co się dzieje z Lorasem Tyrellem? Podobno zdobył Smoczą Skałę i kona w męczarniach, ale wciąż żyje. Czy faktycznie tak było? Wątpię. Jestem bardziej skłonny uwierzyć, że jak tylko przybył na Smoczą skałę wydał rozkaz odwrotu i ruszenia na flotę Eurona. Jeśli ktoś mi znowu zarzuci, że jestem trollem, idiotą albo, że mam dostać bana, bo komentarz dodałem to dodaje cytat potwierdzający, że coś z tą Smoczą skałą się nie zgadza. Dowiadujemy się tego od Myrandy Royce w rozdziale Alayne.

  „Wojna trwa wszędzie, tylko nie tutaj.
  Riverrun się poddało, lecz nad Smoczą Skałą i Końcem Burzy nadal powiewa chorągiew lorda
  Stannisa.” – Uczta dla Wron

  Według książki Smocza skała padła znacznie wcześniej niż Riverrun. Nie ma więc mowy o zachwianej chronologii lub tym, że wiadomość nie dotarła. Poproszę DaeLu o twoją opinię i być może jakieś krótkie spekulacje dalszych wydarzeń lub twoje przeczucia na ten temat.

  1. ” Jak myślisz, Gyles umarł sam czy ktoś mu faktycznie pomógł?”
   Czy ktoś pomógł czy nie, tego nie wiem na pewno. Ale gdybym musiał obstawiać którąś opcję, to powiedziałbym, że owszem, ktoś mu jednak pomógł zejść z tego łez padołu. Konkretnie to jego spadkobierca, który – jak zauważyła Cersei – nie jest z nim spokrewniony. Postać tego podopiecznego lorda Rosby’ego jest wspomniana kilkukrotnie, ale nigdy nie dowiadujemy się jak się ten koleś nazywa. Gdyby rzecz nie miała znaczenia, to by GRRM rzucił jakimś nazwiskiem. Może to Frey? A może któryś z bękartów Roberta? Cholera wie.

   „Aurane uciekł, bo taki miał kaprys czy współpracuje z kimś?”
   Myślę, że Aurane Waters jest kupiony. Aż takim durniem nie jest, żeby odrzucić małą radę dla kariery pirata.

   „Według książki Smocza skała padła znacznie wcześniej niż Riverrun. Nie ma więc mowy o zachwianej chronologii lub tym, że wiadomość nie dotarła. Poproszę DaeLu o twoją opinię i być może jakieś krótkie spekulacje dalszych wydarzeń lub twoje przeczucia na ten temat.”
   Jestem na 99% pewien, że obie twierdze padły prawie w tym samym czasie. I to chyba nawet Riverrun padło przed Smoczą Skałą (ale raptem kilka dni wcześniej). Więc moim zdaniem kolejność wydarzeń jest następująca (jeśli dobrze pamiętam): 1. Zdobycie Riverrun. 2. Zdobycie Smoczej Skały. 3. Wypowiedź Myrandy Royce. IMHO miała prawo nie wiedzieć o Smoczej Skale, bo wszystkie trzy wydarzenia mają miejsce w niewielkim odstępie czasowym.

   Natomiast zgadzam się, że coś w tej Smoczej Skale nie pasuje. Nie wykluczam, że Tyrellowie trochę podkoloryzowali kwestię obrażeń, jakich doznał Loras (na przykład po to, żeby Cersei nie uknuła przeciw niemu jakiegoś spisku).

   1. Akurat wydaje się że Aurane i tak straciłby miejsce w małej radzie. Swoją pozycję zawdzięczał tylko Cersei a Kevan, najłagodniej mówiąc, nie przepadał za nim i tak jak Qyburna wywaliłby go z rady.

   2. DaeL’u nie zgodzę się, że Riverrun padło wcześniej niż Smocza skała. Zgodzić się mogę tylko z tym, że Cersei wysłała Jaimiego przed ser Lorasem. Żeby się upewnić sprawdziłem to jeszcze raz w książce. Opisuję w punktach rozdziały następujące po sobie. Zaznaczyłem, także przewijające się w trakcie rozdziały innych osób, które do tych wydarzeń nic nie wnoszą i opisałem je tylko imieniem POVa:
    1. KP dowiaduje się o ataku Eurona. Loras prosi o możliwość zdobycia Smoczej skały dla Tommena.
    2. Jaime jest w zamku Darry, a potem dociera pod Riverrun.
    3. Arya
    4. Sam
    5. Cersei dostaje informacje o upadku Smoczej skały i losie Lorasa.
    6. Brienne
    7. Jaime informuje Edmura o tym co się wydarzy, gdy podda zamek oraz, gdy tego nie zrobi. Następnie wysyła go do zamku choć tego akurat nie widzimy na własne oczy.
    8. Cersei dowiaduje się, że Gyles Rosby nie żyje. Margery wciąż wierzy, że Loras nie umrze i modli się za niego.
    9. Arianne
    10. Sansa, dowiaduje się u upadku Riverrun i powiewających chorągwiach Stanissa nad Smoczą skałą i Końcem burzy.

    Możemy uznać, że rozdziały Sama, Aryi, Brienne i Arianne dzieją się w międzyczasie zdobywania Riverrun i Smoczej skały. Szybciej jednak dowiadujemy się o upadku tego drugiego zamku. Dodatkowo musimy założyć kilka dni w trakcie których Aurane Waters płynął ze Smoczej Skały do KP, aby przekazać wieści. Riverrun upada praktycznie na naszych oczach więc nie ma opóźnienia czasowego, ale i tak pada dopiero po Smoczej Skale.
    Jeżeli miałbym znaleźć jakąkolwiek przesłankę dlaczego Dolina wie o upadku Riverrun, a o Smoczej skale nie, to dlatego, że nie dostali wiadomości na ten temat, a o Riverrun dostali jako, że Petyr jest obecnie najwyższym lordem Dorzecza.

    1. Taku, nie wiem, czy na 100 % można się sugerować tym timelinem:
     https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ZsY3lcDDtTdBWp1Gx6mfkdtZT6-Gk0kdTGeSC_Dj7WM/edit#gid=8

     Wg niego przebiega to następująco:
     23 marca 300r. – Jaime 3 – opuszcza stolicę
     30 kwietnia – Victarion 2 – atak na Wyspy Tarczowe
     7 maja – Cersei 7 – Wieści o ataku Żelazek. Loras wysłany na Smoczą Skałę.
     8 maja – Jaime 5 – Jaime pod Riverrun.
     11 maja – Cersei 8 – Zdobycie Smoczej Skały.
     14 maja – Sansa 3 (Alayne 2) – Sansa opuszcza Orle Gniazdo. Myranda mówi, ze Riverrun poddało się, ale Smocza Skała nadal należy do Stannisa.

     1. Nie bardzo rozumiem jak to zostało wyliczone. Jeśli jednak nawet przyjmujemy takie założenie to pozwolę sobie tylko zauważyć to co zwykle odruchowo pomijamy.
      Jaime był pod Riverrun 8 maja i jak wyraził się w swoim rozdziale: chce spotkać się z Blackfishem rano. Czyli 9 maja.
      Smocza skała natomiast nie pada w rozdziale Cersei. W jej rozdziale dowiadujemy się o tym, ale sama smocza skała padła wcześniej. Zakładając, że Aurane zawinął żagle od razu po zdobyciu smoczej skały to jest to prawdopodobnie odstęp kilku dni. Natomiast powstaje tutaj pytanie na które nie znam odpowiedzi, a mianowicie ile płynie się ze smoczej skały do KP. Czy jest to dzień czy raczej trzy albo siedem dni?

     2. W Starciu Królów Salladhor Saan zasugerował, że droga morska ze Smoczej Skały do KP trwa około 2-3 dni. ” O ile wiatry będą pomyślne, król mógłby zasiąść na Żelaznym Tronie już jutro wieczorem”.

  2. Informację o ciężkim stanie Lorasa dostajemy w rozdziale Cersei, która dowiaduje się o tym od Aurane’a Watersa. Krótko potem Waters zdradził. Czy takiej osobie powinniśmy wierzyć na słowo?

   1. Waters tak jak mówili był uzależniony od królowej, po jej upadku nie mógł liczyć na utrzymaniu swojego statusu nie mówiąc już o jakimkolwiek zysku, moim zdaniem przyłączy się do stannisa a król piratów na stopniach to moim zdaniem sann albo nowa postać.

 7. Jeśli chodzi o reklamy to jestem w stanie wyłączyć adblocka na fsgk, jeśli nie będą na tyle inwazyjne aby przeszkadzać w czytaniu, względnie będzie je można wyłączyć po czasie.

  A z innej beczki, co się dzieję z grą na urządzenia mobilne?

  1. Na pół roku miałem przerwę w pracach. Ale niebawem podam trochę ciekawych informacji. Na chwilę obecną plan jest taki, żeby grę skończyć do czerwca.

 8. To i ja zadam DaeLowi pytanie. W jeden z wcześniejszych teorii zastanawiałeś się, czy Biali Wędrowcy potrzebują upadku Muru, aby dostać się na południe. Pisałeś, że mogą przejść po zamarzniętym morzu. Powiedz, dlaczego nie mogliby przejść przez góry, na zachód od Wieży Cieni i Zachodniej Strażnicy? Są tam góry zamieszkane przez górskie klany, które mogą w miarę skutecznie zwalczać dzikich, ale dla Innych raczej nie stanowiliby przeszkody.

  1. Dwa problemy – wydaje mi się, że góry (zarówno na północnym zachodzie jak i na południowym zachodzie od Muru) są po prostu zbyt wysokie, aby można było tamtędy przeprowadzić armię. Czy mogliby tamtędy przejść Biali Wędrowcy? Pewnie tak. Czy mogłaby tamtędy przejść armia ożywieńców? Wątpię. To problem numer jeden. A problem numer dwa jest taki, że wiemy gdzie w tej chwili są Biali Wędrowcy. W okolicach Hardhome, a więc na wschodnim wybrzeżu.

   1. Za to nie wiemy, czy wszyscy Biali Wędrowcy są w Hardhome. W sumie nie wiemy też ilu ich jest, ani jak się przemieszczają. Niewiele wiemy 😉

 9. Ok, przyjmijmy, że Wichry Zimy w lipcu. Kiedy, najwcześniej, jest szansa na polskie wydanie?

  1. Jeśli powtórzy się sytuacja z premiery Tańca ze smokami (anglojęzyczny oryginał wyszedł w lipcu 2011), to pewnie w listopadzie. Chyba, że tłumacze dostaną tekst z pewnym wyprzedzeniem. Choć to jest oczywiście pewien problem. Zawsze istnieje ryzyko, że tekst wycieknie.

   1. Do tej pory ukazało się ok. 10 rozdziałów z WZ. Jest to w przybliżeniu 1/5 całej książki. Uważasz, że te rozdziały mogły już zostać przetłumaczone przez polskiego wydawcę?

    1. Nie przypuszczam, aby stanowiły one aż 20% książki. Nieoficjalnie wichry będą najgrubszym dotychczasowym tomiskiem. A opublikowane rozdziały nie wiadomo, czy nie będą podlegać korekcie jeszcze, więc i tak trzeba będzie wszystko tłumaczyć po kolei.

 10. Widzę, że śpieszno wam do przeczytania Wichrów. Mi też. Jeśli mógłbym porównać to do innego znanego cyklu, a mianowicie do Harry’ego Pottera. Chodzi mi o ostatni tom, który ukazał się po polsku z około półrocznym wyprzedzeniem niż oficjalne wydanie. Jest więc szansa, że inne osoby znające język angielski szybciej dostarczą nam książkę niż profesjonalni tłumacze. I co najważniejsze, tłumaczenie było w idealne. Zmieniły się jedynie poszczególne słowa, np. Ostatnia Wola Dumbledora na Testament Dumbledora.
  Ja w każdym razie jeżeli coś znajdę to się podzielę jeśli ktoś jest chętny 😉

 11. Cześć, DaeL, jeśli już przebudowujecie stronę proponowałbym zmienić jej nazwę – nie za bardzo kojarzy się ze swoją tematyką, ciężko na nią trafić w wyszukiwarce, ogólnie taka sobie..

  1. Filmy – Seriale – Gry – Komiksy, nie wiem w czym się nie kojarzy 🙂 to że akurat Dael najwięcej się udziela i to głównie w temacie PLiO chyba nie znaczy że strona ma taką tematykę? 😉

    1. Forum 'Świata Gier Komputerowych’. Tłumaczenie nazwy strony. Założyli ją ludzie związani niegdyś z tym czasopismem i raczej nie sądzę, by zmiana nazwy im się spodobała 🙂

  2. Wiem, wiem. Ale jak słusznie zauważył Atos, to na początku w ogóle nie miała być pełnoprawna strona internetowa. To miało być wyłącznie forum dyskusyjne dla redaktorów, współpracowników i czytelników dawnego Świata Gier Komputerowych. Stąd – FŚGK (Forum Świata Gier Komputerowych). Taki był pierwotny zamysł. Potem powstała koncepcja, żeby dorobić tu bloga, na którego sporadycznie można by wrzucać jakąś recenzję gry albo filmu. I jakoś się to turlało, spełniając swą podstawową rolę. Aż pewnego dnia, jakieś dwa lata temu, strzelił mi do głowy pomysł, żeby napisać kim są rodzice Jona Snow. Reszta jest historią.
   Zmiana nazwy w tej chwili za bardzo nie ma sensu, bo jednak w paru miejscach w internecie nazwa FSGK stała się jako-tako rozpoznawalna. Chyba jedyną alternatywą byłaby nazwa SzaloneTeorie, ale ona z kolei wykluczałaby szereg innych artykułów, które – może niezbyt często – ale też się tutaj pokazują.
   Tak więc jedynym rozwiązaniem jest udawanie, że FSGK to Filmy, Seriale, Gry i Książki 😀

   1. ’ Aż pewnego dnia, jakieś dwa lata temu, strzelił mi do głowy pomysł, żeby napisać kim są rodzice Jona Snow. Reszta jest historią.’ :)) Aegon zdobywca wylądował na wybrzeżu Westeros. Reszta jest historią.

 12. Mam pytanie i oczekuje jakiejś logicznej odpowiedzi. Czy możemy z książki jakkolwiek wywnioskować z kim Margery Tyrell straciła dziewictwo ? Jest pewnikiem że już nią nie jest, a nie ma oficjalnie jakich kolwiek info o tym kto był adoratorem? Może była historia jak z złotymi bliźniakami? Ewentualnie Renly choć raz stanął na wysokości zadania. Z tym że jest poszlaka wskazująca że w dalszym ciągu utrzymuje z kimś stosunki bliższe niż by wypadało. Jakieś sugestie?

  1. Biorąc pod uwagę serial to z Tommenem. A tak całkiem serio to nie wiem czy możemy być czegokolwiek pewni z rozdziałów Cersei. Są bardzo stronnicze i niektóre informacje moim zdaniem mogą być nieprawdziwe.

  2. Wskazówek w książkach nie ma. Ale jedno, czego możemy być (prawie) pewni to to, że Margaery nie jest tak głupia, by mieć kochanka w Królewskiej Przystani. Przynajmniej tak długo, jak długo ma problem w postaci Cersei.

   1. A jak to było z tą „herbatką dzień po” o której mówił Pycelle? Czytałam książkę dosyć dawno, ale z tego co pamiętam, to Wielki Maester przyznał się Cersei niechętnie i z ociąganiem i królowa sama była tym, że Margeary o nią prosiła lekko zaskaczona

    1. Jest jeszcze możliwość że Margery prosiła o tą herbatkę dla zmyłki albo żeby sprawdzić czy Pycell będzie bardziej lojalny wobec starej czy nowej królowej.

    2. Z tą miesięczną herbatą jest zabawna sprawa, którą zrozumiałem dopiero gdy sięgnąłem po anglojęzycznego audiobooka.
     W wersji polskiej Pycelle mówi (bardzo niechętnie), że Margaery prosi o „miesięczną herbatę na…” – i w tym momencie Cersei mu przerywa.
     W angielskim oryginale Pycelle mówi, że Margaery prosi o „moon tea for…” – i Cersei przerywa, sądząc, że wie na co jest miesięczna herbata. Jest z tym jeden problem. Angielski przyimek „for” oznacza nie tyle „na” co „dla”. Cersei interpretuje to tak, że Pycelle chce wytłumaczyć dla jakiego celu jest używana herbata. Ale jest równie prawdopodobnym (a może nawet bardziej), że Pycelle chciał powiedzieć, iż Margaery prosi o herbatę DLA kogoś innego (na przykład swoich dwórek). Bo w sumie to dlaczego miałby tłumaczyć na co jest miesięczna herbata? Każda kobieta w Westeros to wie.
     Moim zdaniem to jest bardzo martinowski „myk”, który jednocześnie świetnie się komponuje z wszystkim tym co wiemy o Cersei (wyrabia sobie zdanie nim jeszcze wysłucha faktów).

     1. I tak dziwnym wydaje się że prosiła akurat wielkiego maestera o taką przysługę, przecież mieli choć by maestra Frankena służącego Readwynom.

     2. „Lord Tyrell loves me not,” Grand Maester Pycelle said in gloomy tones when the Hand had departed. „This matter of the moon tea … I would never have spoken of such, but the Queen Dowager commanded me! If it please the Lord Regent, I would sleep more soundly if you could lend me some of your guards.”
      Epilog TzS

 13. Dziś okaże się kiedy będzie premiera 7 sezonu Gry o Tron. Na żywo na facebooku bodajże o 14 czasu Wschodnio-amerykańskiego czyli w Polsce o 20.

 14. Czy wy również zauważyliście że klątwa Harrenhal nadal działa? Z wszystkich ludzi którzy zarządzali chociażby tytularnie tym zamkiem w trakcie wojny tylko dwoje uniknęło śmierci a są to lord Bolton i Littlefinger. Można by uznać to za kolejny dowód potwierdzający teorię o upadku Petyra.

  1. To zależy jak interpretujemy tę klątwę. Jeśli w tragicznych okolicznościach mieli ginąć wszyscy lordowie zamku, no to na pewno przepowiednia się nie sprawdziła. Niektóre rody utrzymywały Harrenhal przez dłuższy czas i nic się nie działo. Jeśli miały po pewnym czasie wymierać całe rody właścicieli zamku, to owszem, na początku klątwa działała (Qoherys, Harroway, Towers, Strong), ale potem przestała (Whentowie nadal żyją).
   Można też na to spojrzeć z innej strony. Harrenhal to ruina, o małej zdolności obronnej, ale wielkiej wartości strategicznej (leży w środku Siedmiu Królestw, przy ważnych szlakach komunikacyjnych) i gospodarczej (wiąże się z dużymi dochodami z podległych jej ziem). Innymi słowy – lord takiego zamku aż się prosi o kłopoty.
   Tak czy siak, rzeczywiście jest mało prawdopodobne, aby wspomnieni posiadacze Harrenhal mieli dobrze skończyć 🙂

   1. Akurat to nie los rodów rządzących Harrenhal przykuł moją uwagę tylko osób które władały tym zamkiem podczas wojny pięciu królów. Tywina zabił Tyrion, Janosa Slynta Jon, Vargo Hoata ser Gregor, którego zabił Żmija z Dorn. Co warto nadmienić tylko jedna z tych osób zginęła w Harrenhal.

    1. Hmmm… W sumie to masz rację. To znaczy męska linia padła. Żyje tylko Wynafrei Whent, no i żyje Edmure Tully (syn Minisy Whent). Ale nazwisko zaniknie.

  2. Roose Bolton w serialu już nie żyje, a jeśli wierzyć przeciekom scenariusza najnowszego sezonu to Littlefingier również zginie. Jednak nie skłaniałbym się tutaj do klątwy. Jest wojna i wielu ludzi zginęło. To naturalna kolej rzeczy

   1. Tyle że tylko jeden z owych zarządców zginą podczas działań wojennych. Reszta z nich ginęła w okolicznościach zdecydowanie nie wojennych. Dla przykładu Góra zginą po sądzie bożym a Janos Slynt został ścięty za bunt przeciwko lordowi dowódcy.

 15. Wiem, że kompletnie nie na temat…ale przyszedł mi do głowy intrygujący pomysł…mianowicie, co jeśli „valonqarem”, który przyczyni się do śmierci Cersei będzie Euron Greyjoy? W końcu jest młodszym bratem Balona Greyjoya…

  1. Tych młodszych braci to jest naprawdę sporo. Mógł to też być Stannis. Ale mimo wszystko stawiam na Jaimego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button