KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #1

Cześć! Witam Was w pierwszym odcinku Wieści z Cytadeli. W tym cyklu cotygodniowych, krótkich tekstów będę się starał przybliżyć Wam wszystkie najnowsze spoilery i przecieki dotyczące Pieśni Lodu i Ognia oraz  Gry o Tron. Chciałbym, aby Wieści z Cytadeli dały Wam też okazję do dyskusji na tematy, które niekoniecznie pasują do Szalonych Teorii. Ale muszę tu poczynić uwagę – czytacie Wieści z Cytadeli na własną odpowiedzialność! Żeby potem nie było płaczu, że ktoś nie chciał poznawać wszystkich spoilerów.

Z założenia kolejne Wieści z Cytadeli będą ukazywać się w każdą niedzielę, ale zastrzegam sobie prawo do odejścia od tej formuły, gdyby nie pojawiały się żadne ciekawe newsy. I jeszcze jedno – WzC to przede wszystkim przegląd wiadomości zebranych przez innych, daleko bardziej pracowitych ode mnie ludzi. Dlatego też każdy news będzie zaopatrzony w odsyłacz do oryginalnego artykułu. I gorąco zachęcam Was do zapoznania się z tymi tekstami źródłowymi.

A jeśli sami znaleźliście informację, która – Waszym zdaniem – powinna trafić do następnego odcinka Wieści z Cytadeli, to piszcie na adres redakcja@fsgk.pl w tytule maila wpisując nazwę naszego cyklu.

Ale dość już wstępu, przejdźmy do ploteczek.

Nowa lokacja – Italica w Hiszpanii

Między 17 października a 11 listopada Italica – rzymskie miasteczko założone podczas wojen punickich, położone w pobliżu współczesnej Sewilii, będzie zamknięte dla turystów. Jak donosi blog WatchersOnTheWall.com powodem tej przerwy w funkcjonowaniu turystycznej atrakcji są zdjęcia do Gry o Tron. Spekuluje się, iż amfiteatr w Italice posłuży do sfilmowania scen toczących się w Smoczej Jamie. Tym z Was, którzy nie znają dogłębnie historii Westeros wyjaśniam, że Smocza Jama była ogromną budowlą położoną w Królewskiej Przystani, a pełniącą rolę swoistej stajni dla smoków. Wybudował ją jeszcze król Maegor, na ruinach Septu Pamięci. Podczas Tańca Smoków do Smoczej Jamy wtargnęli zbuntowani mieszkańcy stolicy, a wszystkie przykute łańcuchami smoki zostały przez nich wybite. Miejsce to jest zatem wyjątkowo symboliczne, bo wiąże się z wydarzeniem, które walnie przyczyniło się do zniknięcia wszystkich smoków.

Ruiny amfiteatru w Italice.
Ruiny amfiteatru w Italice.

Źródło: http://watchersonthewall.com/changes-underway-italica-game-thrones-filming/

Spotkanie w Smoczej Jamie

A skoro już wspomnieliśmy o Smoczej Jamie, to warto też napomknąć o przeciekach dotyczących rzekomej sceny toczącej się w Smoczej Jamie. Sceny oznaczającej bardzo nietypowe spotkanie. Kto ma się pojawić w Smoczej Jamie? Przede wszystkim Daenerys Targaryen i Missandei. Tym samym otrzymujemy potwierdzenie, iż Daenerys zdobędzie Królewską Przystań. Ale zaskakujące są kolejne dwie postaci, które mają tam zawitać. To Brienne z Tarthu i Davos Seaworth. Poselstwo od króla Jona? I czemu przyjęte akurat w Smoczej Jamie? Daenerys próbuje naszą nietypową parę zastraszyć smokami? A może Czerwona Twierdza i Żelazny Tron po prostu już nie istnieją?

Szturm na Smoczą Jamę.
Szturm na Smoczą Jamę.

Źródło: http://watchersonthewall.com/game-thrones-spoiler-report-surprising-meeting-new-location-details/

Arya na Północy?

Maisie Williams była widziana na planie zdjęciowym razem z resztą ekipy kręcącej sceny toczące się na Północy. To może jeszcze zbyt mało, by spekulować na temat spotkania Aryi z rodzeństwem. Ale widok stroju, jaki nosi Arya, na pewno da nam do myślenia…

Kaftanik po tacie?
Kaftanik po tacie?

Jeszcze więcej spotkań…

Jeśli wierzyć Hiszpanom (a ja mam pewne wątpliwości, za bardzo przypominają Dornijczyków) to w sezonie siódmym zobaczymy jeszcze dwa spotkania. Po pierwsze – Bran Stark zobaczy się z Eddem Cierpiętnikiem. To akurat szczególnie nie dziwi, w końcu Bran musi przejść na drugą stronę Muru. I choć mam w tej chwili lukę w pamięci dotyczącą serialowego ukazania Nocnego Fortu (czy pojawiła się sugestia, że brama otwiera się tylko dla członków Nocnej Straży?), to nie mam wątpliwości, że Bran tak czy siak zmierzałby prosto do Czarnego Zamku.

Ale to tylko pierwsze z dwóch spotkań. Drugie jest o wiele ciekawsze. Według tego samego, hiszpańskiego źródła, jeszcze w tym sezonie Jon spotka Theona. Co więcej spotkanie nie będzie miało miejsca na Północy. Chociaż głowy nie dam, czy Google Translate tu czegoś nie pokręcił 😉

Źródło: http://lossietereinos.com/mas-spoilers-sobre-reencuentros-de-la-septima-temporada-desde-irlanda-del-norte/

Daenerys na Północy? Jorah na Północy?

Emilia Clarke opublikowała na Instagramie krótki filmik prezentujący wietrzną pogodę w Irlandii Północnej. Zaraz-zaraz – powiecie pewnie. Czy w Irlandii Północnej nie kręci się przypadkiem scen toczących się na Północy? Owszem. Ale nie tylko. Nagrywana tam była większość scen toczących się we wnętrzach lub wymagających konstrukcji bardziej skomplikowanej scenografii, tak więc nie przywiązywałbym się za bardzo do tezy, że Dany dotrze na Północ już w tym sezonie. Chociaż może po tych latach w Meereen nagle polubiła podróże.

A video posted by @emilia_clarke on

Ciekawostką niech będzie, że w Belfaście wypatrzono też Iaina Glena, odtwórcę roli Jorah Mormonta. Nie wiadomo, czy podąża za Emilią w ramach odtwarzanej roli, czy prywatnie.  

A photo posted by Nial Daly (@nialdaly) on

Ile można wiosłować?

Na koniec wiadomość chyba najsympatyczniejsza. Aktor Joe Dempsie odtwarzający rolę Gendry’ego, został jeszcze w lipcu sfotografowany na lotnisku w Belfaście. Zbieg okoliczności? A może Gendry w końcu dopłynął do brzegu? Cóż pozostaje nam tylko liczyć na legitymizację wiosłującego bękarta. Smutno byłoby bez Baratheonów.

Gendry. W torbie ma dmuchany ponton.
Gendry. W torbie ma dmuchany ponton.

Related Articles

Komentarzy: 36

 1. DaeL nie może przeboleć, że ktoś inny ma tekst na najwyższym miejscu, więc dodaje swój 😀

 2. Spotkanie Davosa i Deanerys może być bardzo interesujące w szczególności temat Jedynego Prawdziwego Króla 😀

 3. „Nie wiadomo, czy podąża za Emilią w ramach odtwarzanej roli, czy prywatnie.”
  Jak ja lubię to poczucie humoru 😀

  Fajny przerywnik między Szalonymi Teoriami. Super pomysł na nowy cykl.

 4. Rewelacyjny pomysł na cykl 🙂 Właśnie czegoś takiego mi tu brakowało 🙂
  Rozwalił mnie ten „dmuchany ponton” w torbie Gendry’ego 😀

  No a skoro Wieści mają też dotyczyć książkowej sagi, to od razu zapytam: nie natknął się może ktoś z Was na jakiś przeciek/informację odnośnie premiery Wichrów Zimy? Nie liczę oczywiście na konkretną datę, ale chociaż jakiś orientacyjny termin czy to będzie rok 2017 czy raczej 2022? 😛 Martin coś ujawnił albo sugerował w ostatnim czasie? Albo chociaż wspomniał, ile mniej więcej ma napisane, a ile mu jeszcze zostało?

  1. Słyszałem, że Wichry mają już zarezerwowane numery ISBN czy jak one tam się zwały. Oczywiście zaraz podniosły się głosy, że to nie prawda oraz, że fakt ten jeszcze o niczym nie świadczy. Jak jest faktycznie ciężko mi powiedzieć, ale jeśli dobrze pamiętam zmartwychwstanie Jona też w tajemnicy trzymali, a nawet zapewniali, że umarł na dobre. Być może więc tutaj jest tak samo, a Wichry będą na wiosnę

   1. Jeśli dobrze pamiętam, wydawnictwa rezerwują te numery hurtowo i rzeczywiście może to o niczym nie świadczyć, ale nadzieja fana umiera ostatnia. Niestety nawet gdy Martin skończy książkę, musimy poczekać na redakcję, wydruk i kto wie, czy znowu nie będą chcieli wydać jej jednocześnie we wszystkich wersjach językowych. No ale czym jest te parę miesięcy w porównaniu do wyczekanych lat?

 5. Ja sądze że ksiąka ukaże się równo z serialem, tak jak Martin planował … z poprzednim sezonem

  1. Niech się ukazuje szybciej, bo DaeL’owi chyba powoli zaczyna brakować pomysłów na Szalone Teorie 😀

   1. Szalone teorie Daela to ponad 700 tysięcy znaków. Przyrównując to do standardowych wymogów prac magisterskich pisałby już czwartą. Doliczcie do tego komentarze, wybory miss, turniej rycerski, podcasty, analizy odcinków serialu oraz komentarze.
    Zrobione?
    A teraz zastanówcie się, jakim cudem ciągle brakuje mu czasu na nowe artykuły, skoro aż tak się obija?! Wstydziłbym się na jego miejscu niezmiernie i przeprosił wszystkich czytających! 😀

    1. tyle, że to jest hobby, interesuje go ta tematyka i teksty pisze z przyjemnością, nie jest to jakiś nudny temat, robiony na odwal, a więc tekst pisany przychodzi łatwiej, robi to z własnej, nieprzymuszonej woli, mógłby równie dobrze opuścić to miejsce i nigdy nie wrócić, ale wiadomo, że tego nie zrobi(no chyba, że doczekamy się snu o wiośnie), mam racje? 🙁

     1. Nie zdziwiłbym się, gdyby nawet po „Śnie o wiośnie” ukazywały się teorie. To byłoby coś w rodzaju pasztetu z Freyów albo zbroi Renlyego. Coś co działo się poniekąd na naszych oczach, a co przeoczyliśmy.

 6. Krótkie pytanie z serii #Dael_ufam_Tobie:
  Co sądzisz o tym, że AA może okazać się być bohaterem 'negatywnym’, być może swoistym spiritus movens Długiej Nocy?

  1. Ja tutaj obstawiałbym jako AA nawet Theona. Kwestia u Martina jest taka, że połowa postaci pasuje do przepowiedni i jeśli chcemy to na każdego coś byśmy znaleźć mogli. Mówiąc o AA jako bohatarze negatywnym masz na myśli kogoś paskudnego jak np. Euron czy raczej to, że sam AA zaszkodzi ludziom zamiast pomóc?

 7. Czy powrót Gendry’ego może potwierdzać, że Szalona Teoria o trzech smoczych głowach w wizji Dany z Domu Nieśmiertelnych jest prawdziwa?
  Chodzi mi oczywiście o fragment, w którym DaeL zauważa, że Dany jest matką smoków, Jon dziecięciem trojga, a jakiś potomek Baratheonów dzieckiem burzy.

  Podobno Martin zdradził scenarzystom trzy ważne elementy , z których dwa już się pojawiły w 5 i 6 sezonie. Trzecim elementem może więc być właśnie Gendry jako trzeci smoczy jeździec.

  1. Na wstępie chciałbym powiedzieć że wydaje mi się ze Dael trochę „przekombinował” z interpretacją tej przepowiedni. Wracając do tematu, nie zapominajmy że serialowy Gendry łączy w sobie wątki Gendry’ego i Edrica Storma nie mówiąc już o fantazji twórców. Doszukiwałbym się w jego powrocie do serialu raczej książkowego wątku Edrica, który znajduje się teraz w jednym z wolnych miast (Lys albo Braavos ?) i może się znaleźć na szlaku Dany do Westeros. Może stać się jej kandydatem na nowego Lorda Burzy. Stannis raczej nie wchodzi w grę, a los Shireen wydaje się być przesądzony. Edric jest jednym z lepszych wyborów jako że jest uznanym bękartem i synem byłego lorda. Z pewnością będzie łatwiejszy do zaakceptowania niż ktoś zupełnie obcy. Podsumowując, uważam że Gendry w serialu zostanie Lordem Burzy ale raczej nie dosiądze smoka 😀 Te zostawiam dla Jona i Tyriona.

  2. Marcinie – Gendry dopływający łódką do Braavos? Chcę to zobaczyć w serialu, są do tego zdolni! 😀

   @Lady Aguś – nie udowadniaj serialem swoich ulubionych teorii. Wiem, że zdesperowany człowiek chwyta się wszystkiego, sam czasem tak robię, ale serial już na tyle odbiegł od serii, że nie warto. 😛

   1. Trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi o to że w książce Edric się tam znajduje i w książkowej fabule może się znaleźć na szlaku Dany. Natomiast Gendry w serialu przejmie jego role jako sojusznika młodej królowej, ale niekoniecznie spotka się z nią w Braavos. Nie sądzę żeby dopłynął tam tą łódką chociaż tyle sezonów mogło by wystarczyć czasowo 😀

    1. @Lady Aguś
     Cieszę się, że ktoś jeszcze jest zwolennikiem tej teorii. ja rownież stawiam na Edrica Storma jako trzeciego smoczego jeźdźca.

     @Marcin
     Przewidywania człowieka mocno stąpającego po ziemi i dlatego bardzo możliwe w serialu!

 8. O ile mnie pamięć nie myli, trzeci ważny element fabuły, który Martin zdradził scenarzystom, miał być związany z finałem historii GoT i poznamy go dopiero pod koniec, czyli w 8 sezonie, a nie w 7. Mała szansa więc, by to miało coś wspólnego z Gendrym. Ja osobiście stawiałbym bardziej na śmierć jakiegoś bardzo ważnego dla fabuły bohatera (może któreś z młodych Starków?).
  Co do smoczych jeźdźców, nie zapominajmy, że jednego smoka przejmie zapewne Bran 😉 A i Euron ma na to spore szanse więc dla Dany zostanie już tylko jeden (chyba, że Bran przejmie smoka z rąk Eurona).

   1. Nie zapominajmy, że Szalona teoria DaeL’a jest tylko jego wymysłem, a nie kanonem książkowym. I wcale nie musi się potwierdzić choćby nie wiem jak przekonująco brzmiała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button