KsiążkiSeriale

Wielki Turniej Westeros i Essos. Grupy I i J.

W zeszłotygodniowych rozgrywkach turniejowych nie zabrakło kilku bardzo znaczących niespodzianek. A przecież największe szaleństwa dopiero przed nami. Zbliżamy się wielkimi krokami do końca fazy grupowej…

Ale po kolei, zacznijmy od podsumowania wyników walk z ubiegłego tygodnia. Z grupy G awansowali: Jon Snow, Qhorin Półręki, Robert Baratheon, Mors Umber i Asha Greyjoy. Do baraży przeszli Roose Bolton i Arnolf Karstark. Myślę, że największym zaskoczeniem była bardzo mocna pozycja Roberta Baratheona, który zupełnie zdeklasował i pozbawił możliwości awansu kilku niezłych rycerzy. Cóż, geny Baratheonów działają mimo sporego brzuszyska…

W grupie H również nie obyło się bez pewnych kontrowersji. Awansowali: Sandor Clegane, Stannis Baratheon, Zimnoręki, Randyll Tarly i Howland Reed. W brażach zobaczymy Ilyna Payne’a i Nestora Royce’a. Miejsca brakło jednakże dla Marwyna, Meery Reed, a nawet potężnego Hugo Wulla.

Czy dzisiejsze grupy też zgotują nam taką niespodziankę? Sprawdźmy kto będzie walczył!

Grupa I

1. Jeyne Westerling – żona Robba Starka
2. Brienne z Tarthu – zwana Ślicznotką.
3. Ser Hosteen Frey – rycerz, jeden z dowódców wojsk Freyów.
4. Jon Umber – zwany Smalljonem, dziedzic Greatjona zabity podczas Krwawych Godów.
5. Ser Loras Tyrell – Rycerz Kwiatów.
6. Fetor – oryginalny, nie ta nowa podróbka.
7. Robert Arryn – młody lord Doliny.
8. Shae – dziewica bardziej urodą, niźli obyczajem słynna.
9. Timett – syn Timetta, przywódca klanu Spalonych.
10. Varamyr – zwany Sześć Skór, zmiennoskóry.
11. Bronn – najemnik.
12. Ser Clayton Suggs – rycerz królowej Selyse.
13. Othor – członek Nocnej Straży, wskrzeszony jako Istota.
14. Vargo Hoat – dowódca Krwawych Komediantów.
15. Stevron Frey – dziedzic Bliźniaków.
16. Wendel Manderly – jeden z synów lorda Wymana, zabity podczas Krwawych Godów.
17. Mace Tyrell – legendarny wódz i wojownik 😉
18. Utt – były septon, porucznik w kompanii Krwawych Komediantów.
19. Tytos Blackwood – lord podległy rodowi Tullych, jeden z dowódców armii Dorzecza.
20. Rickon Stark – najmłodszy syn Eddarda Starka.

[yop_poll id=”10″]

 

Grupa J

1. Ser Brynden Tully – zwany Blackfishem, rycerz i generał Robba Starka.
2. Robb Stark – król Północy.
3. Rodrik Harlaw – zwany Czytaczem, lord Harlaw i Dziesięciu Wież, stronnik Ashy Greyjoy.
4. Ser Richard Horpe – rycerz, generał armii Stannisa Baratheona.
5. Mord – strażnik więzienny w Orlim Gnieździe.
6. Ser Daven Lannister – rycerz, młody kuzyn lorda Tywina.
7. Lyanna Mormont – najmłodsza córka Maege Mormont.
8. Tom z Siedmiu Strumieni – członek Bractwa Bez Chorągwi.
9. Shagga – syn Dolfa, przywódca klanu Kamiennych Wron.
10. Gared – członek Nocnej Straży ścięty przez Eddarda Starka (w serialu nastąpiło odwrócenie ról z Willem).
11. Alys Karstark – córka lorda Rickarda Karstarka.
12. Shireen Baratheon – córka króla Stannisa.
13. Varys – zwany Pająkiem, eunuch.
14. Ser Rolph Spicer – rycerz Westerlingów, z niewyjaśnionych przyczyn obdarowany przez Lannisterów dochodami z Castamere 🙂
15. Dagmer Rozcięta Gęba – kapitan drakkara o nazwie „Pijący Pianę”.
16. Ser Orton Merryweather – rycerz Tyrellów, mąż Taeny z Myr.
17. Obdarty Książę – założyciel i dowódca kompanii Plewy na Wietrze.
18. Pani Kamienne Serce – utopiec dawniej znany jako Catelyn Tully.
19. Stara Niania – najmądrzejsza osoba w Westeros.
20. Atłas – chłopak z Nocnej Straży usługujący Jonowi Snow.

[yop_poll id=”11″]

Related Articles

Komentarzy: 67

  1. Taka mnie naszła myśl, czy lordowie zimy tak z sami z siebie postanowili się odseparować, czy może ktoś podsunął im ten pomysł, przewidując, że to może się dla nich źle skończyć? Można ich było teraz przedstawić jako separatystów, a nie ludzi walczących o sprawiedliwość.

  2. Szczerze mówiąc, to jakby Greatjon zamknął jadaczkę, to po kilku dniach chłopaki dostaliby list od Stannisa (ten z informacją, że Joffrey jest bękartem i Stannis ogłasza się królem). No i by było pozamiatane.

    1. Pewnie chodzi o to, że mając prawowitego króla, którego można poprzeć i który jeszcze niczym nie zdążył Północy podpaść, właśnie tak północni Lordowie by postąpili. Stannis bez listu wydawał się być samozwańczy, a Lannisterowie dali wystarczający powód do wojny.

 1. Loras na pierwszym miejscu? Owszem, wygrywa turnieje rycerskie, ale myślę, że w walce na arenie taki Bronn rozłożyłby go jednym ciosem.
  Czy w książkach było opisane jakieś jego doświadczenia w walkach pozaturniejowych? Nie licząc podsmażania na tłuszczu w Tańcu ze Smokami.

  1. Nie jestem pewny, ale o Lorasie zrobiło się głośno po uratowaniu Królewskiej Przystani przed Stannisem. Wsławił się walcząc w zbroi Renly’ego. Myślę, że Bronn by go pokonał, jednak Rycerz Kwiatów byłby dla niego trudnym przeciwnikiem. Moim faworytem tej grupy jest natomiast Brienne.

   1. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale z tego co pamiętam to na kartach powieści sam Loras przyznaje, że to Garlan a nie on ubrał się w zbroję Renly’ego. Jemu samemu – co przyznał z goryczą – brakowało bodaj wzrostu. Bronn to najemnik (tak tak, jestem wychowany w pogardzie dla najemników), a jeżeli chodzi o Breinne to też bym się jakoś specjalnie nie rozpędzał bo kobieta jest co prawda silna i bystra ale już nie wybitna na tle innych wojowników (troska lordów o jej bezpieczeństwo, obawy przed gwałtem, wygłodzony Lannister w okowach nie był dla niej prostym przeciwnikiem). Także ten: keep calm and konkludujta z rozwagą :v

    1. Zdajesz sobie sprawę, że bardzo często ludzie wychowani w pogardzie dla najemników giną właśnie z ich ręki? 😀

     1. to może być jeden z powodów dla których staram się nie zadawać z najemnikami. To, no i pewnie też pogarda dla najemników ^^

    2. Z tego co pamiętam Brienne sprała Kwiatuszka na turnieju u Renly’ego, za co przyjęto ją do Tęczowej Gwardii.
     Loras jest niezły, w każdym razie w turniejach, ale z tego co pamiętam zajmuje nawet na nich drugie miejsca (i to dzięki sztuczce w walce z Górą). Do białych płaszczy też przyjęli go ze względu na politykę, a nie wybitne zasługi wojenne.

     1. No nie róbmy z niego takiego kaleki, też obstawiam, że taki Bronn by sobie z nim poradził, ale to wciąż prawdopodobnie najlepszy rycerz Reach

  2. Gdy zginął Renly, Loras w gniewie zabił (chyba) dwóch rycerzy z tęczowej gwardi, w tym jakiegoś Royca z Doliny uznawanego za świetnego wojownika. Więc można śmiało powiedzieć, że młody Tyrell nie był dobry tylko na arenach.

  1. To proste. Po Krwawych Godach Spicer dostaje od Lannisterów dochody z kopalni wokół Castamere. Nie jest to nigdzie powiedziane wprost, ale musiał odegrać dużą rolę w planowaniu tego eventu 🙂

  2. Teściowa Robba Starka pochodziła z rodu Spicer. Ów ród do niedawna był zwykłą rodziną handlarzy przyprawami, później dopiero dostali prawa szlacheckie. A po Krwawych Godach dostali od Tywina ruiny Castamere.
   Z tego co pamiętam dawna siedziba Reynów jest urządzona w ich kopalni złota. Podziemne komnaty itd. Podczas masakry Reynów Tywin kazał zmienić bieg rzeki / strumienia i zalać wodą wszystkich, którzy byli w środku.

  3. Dodałbym jeszcze, że pani Spicer (matka Jayne Westerling) to raczej chciwa i podstępna baba.

 2. Hail Stannis!

  Słabe grupy. Według mojego postrzegania to w „I” na głos zasłużyli tylko Jon Umber i Loras. W grupie „J” również chciałem zobaczyć wyniki więc ocena powędrowała „z braku laku” dla młodzieniaszka Robba.

  #teamwojownicy

  1. Nie powiedział bym, że były to słabe grupy. W grupie „I” Bronn jest niezłym wojownikiem, nie zapominajmy, że zabił rycerza w pełnej zbroi w Dolinie walcząc dla Tyriona, a także dzielnie walczył nad Czarnym Nurtem. A z kolei Ślicznotka zabiła w walce trzech Dzielnych Kompanionów poszukując Sansy Stark, pokonała także Jamiego Lannistera który mimo roku w łańcuchach na pewno nie zapomniał jak się walczy mieczem, a także pokonała Lorasa na turnieju.

 3. Obrażam się na was. 🙂 Takie dobre wyniki dla postaci głównych, a postacie takie jak Hosteen Frey czy Daven Lannister nie przekraczają 5%?

  1. Hosteen Frey to akurat rozumiem, bo ma opinię niezbyt inteligentnego. Ale Daven Lannister zasługuje na lepszy wynik. To samo zresztą dotyczy paru innych postaci, takich jak Tytos Blackwood, Rodrik Harlaw albo Othor w swej wskrzeszonej formie (zabicie go było niemałym problemem dla Jona). Moim zdaniem obie grupy mają po 9-10 postaci, które by mogły awansować.

 4. Jak dla mnie, to Loras jest przez was niedoceniany.
  Jest rycerzem, który pokonał Górę, a co zrobił na Smoczej Skale to nie jest byle co.

  1. Gdyby Góra nie miał problemów z koniem, zmiażdżyłby Kwiatuszka. W sumie to i tak by go zmiażdżył, gdyby nie Sandor.
   Nie pamiętam dokładnie co jest powiedziane o Smoczej Skale, poza tym, że Loras przybył, przejął dowodzenie, nakazał szturm i w czasie szturmu dał się oblać olejem. Olej lano z góry, z murów, albo może z dziury w suficie nad bramą (coś takiego mi się kojarzy) więc pewnie w czasie tego szturmu nie zdążył zmierzyć się z żadnym z obrońców.

   1. Z tego co pamiętam Loras mimo wszystkich ran jakie odniósł, a było i ich bardzo wiele, walczył w pierwszej lini do zakończenia walk prowadząc ludzi do zwycięstwa, taką wersję poznaliśmy w książcę, lecz nie mam pewności co do jej całkowitej zgodności z prawdą jako, że opowiedziała ją nasza kochana Cersei „pocieszając” Margaery Tyrell.

    1. Tak? Kurczę, wszystko mi się już myli jeśli chodzi o Lorasa i Smoczą Skałę… Chyba czas przeczytać Pieśń po raz kolejny.

  2. Loras prawdopodobnie jest najlepszy na kopie w całym Westeros. Turniej zakłada jednak, że wojownicy walczą pieszo.
   Loras dostał baty od Brienne w walce turniejowej, choć wcześniej pokonał wielu innych tak, że tylko on i Brienne pozostali na placu boju. Zabił też dwóch gwardzistów Renlyego (Ser Robar Royce i Ser Emmon Cuy), którzy byli przed namiotem gdy Renly ginął. Loras musiał mieć wtedy niezły kop adrenaliny, wszak Renly znaczył dla niego wiele. Według mnie Loras świetnie się zapowiada (albo zapowiadał), ale wątpię czy poradziłby sobie z urodzonym zabójcą jak np Ogar.
   Co do Brienne w książce jest bardzo dobra, ale to dopiero serial zrobił z niej terminatora. Ksiązkowa walka ze skutym i osłabionym Jaime była bardzo wyrównana. W pewnym momencie Jaime niemal uciąłby jej nogę. Gdyby nie był skuty Brienne nie przeżyłaby tego starcia.
   Najlepsza akcja Brienne w książce to zabicie 3 Krwawych Komediantów na raz (Pyg, Shagwell, Timeon). Na pewno ułatwił jej to valyriański miecz od Jaime i Pod, który trafił Shagwella kamieniem w głowę.
   Brienne zabiła też Rorge, ten popełnił podstawowy błąd, uznał że łatwo pokona kobietę dlatego nie uważał w trakcie walki.

 5. Dlaczego Varys jest tak nisko? Bo nie ma jaj
  Bardziej serio, nie rozumiem pozycji Lyanny Mormont, załapała się do wilczej gwardii wiec chyba umiała machać maczugą, czy czym tam walczyła.

  1. To była Maege Mormont. Lyanna Mormont jest jeszcze dzieckiem. Walecznym i pyskatym, ale dzieckiem 🙂

 6. Pytanie o „Wichry Zimy”, jak myślicie, które z postaci, których nie poznaliśmy jeszcze na kartach powieści, a które były wymienione w dialogach, pojawią się w WZ? Chodzi mi np. o takiego dziedzica Wysogrodu, itp.

  1. Z wielkich nieobecnych ciekawi mnie lord Leyton Hightower. Jak by nie było głowa jednego z potężniejszych rodów w Westeros. Od 10 lat siedzi w wieży w Starym Mieście i studiuje wiedzę tajemną. Ciekawe czy pojawi się w Wichrach.

    1. Tak jak wspomniał Avaranche – jeszcze dwie grupy. No i dodatkowy tydzień na grupę barażową. Tak więc właściwe rozgrywki pucharowe zaczną się w maju.

 7. Martwi mnie niska ocena Starej Niani – może się zdarzyć, że cała PLiO to po prostu jej opowieść. Niania musi więc przeżyć.

  1. Zakończenie PLiO
   „- Tak właśnie zakończyła się Pieśń Lodu i Ognia, mały lordzie – Stara Niania przymknęła oczy i jakby usnęła. Dla Brana to nic nowego. Po cichu wyskoczył z komnaty, gdzie znalazł wiernego stajennego.
   – Hodorze, zabierz Starą Nianię, tylko jej nie zbudź – szepnął.
   – Hodor – odpowiedział wierny sługa.
   Bran nie miał na co czekać, zeskoczył ze schodów, po czym popędził przez dziedziniec, gdzie dołączył do niego Lato. Chłopiec stanął przed murem, by chwile potem wskoczyć na niego i wspiąć się na sam szczyt – Król jedzie! Z całą świtą! – krzyknął do matki, która właśnie wyszła zza bramy”

   1. Dobre zakończenie, ale lepiej, żeby nie było Laty. Zamiast tego lepiej jakby było, że „A teraz idź już spać Branie, jutro zobaczysz po raz pierwszy egzekucję.” 😛

    1. Takie zakończenie nie jest dobre. Takie zakończenia stosuje zazwyczaj \”ałtorzy\”, którzy nie wiedzą jak zakończyć 😉

  1. Grupy – dzisiaj.
   Teoria – tylko R’hllor wie na pewno, ale postaram się, żeby była jutro. W najgorszym wypadku będzie na poniedziałek.

    1. Najpewniej będzie jednak parę minut po północy. Ostatnie grupy są najgorsze, bo muszę przejrzeć spisy postaci w powieści, żeby się upewnić, że nie pominąłem nikogo ważnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button