Dzień Czytania Tolkiena 2021

Dziś przypada Dzień Czytania Tolkiena. Data wydarzenia nawiązuje do 25. Rethe („marca”) roku 3019 Trzeciej Ery¹, gdy zniszczony został Jedyny Pierścień, potęga Saurona się załamała, a jego warownia, Barad-dûr, runęła w gruzy. Jak zauważa wybitny badacz twórczości J.R.R. Tolkiena, Tom Shippey, ta data nie jest bynajmniej przypadkowa – tego dnia obchodzona jest Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, zaś w tradycji anglosaskiej istniało przekonanie, że 25. marca miało miejsce Ukrzyżowanie Chrystusa. Podobnie, nie jest zbiegiem okoliczności, że Drużyna Pierścienia wyruszyła z Rivendell 25. grudnia. Dzień Czytania Tolkiena został po raz pierwszy zorganizowany przez The Tolkien Society w roku 2003. Na motyw przewodni tegorocznego wydarzenia towarzystwo wybrało Nadzieję i Odwagę. Zachęcam wszystkie Czytelniczki i wszystkich Czytelników FSGK do lektury dzieł Tolkiena – nie tylko dzisiaj. Jeśli chcecie, proszę, podzielcie się w komentarzach poniżej tym, na jakie rozdziały, fragmenty czy utwory padł Wasz wybór. O 17:00 pojawi się trzeci odcinek Tolkienowskiego Q&A, kończący piątą edycję tego cyklu. Na razie pozostawiam Was z cytatem z księgi VI Władcy Pierścieni, który przytoczyłem w pierwszej części piątej serii, a który znalazł się wśród fragmentów zaproponowanych przez The Tolkien Society. Pochodzi on z rozdziału, w którym Sam  i Frodo wędrują przez Mordor.

W oddali na zachodzie nad Ephel Dúath nocne niebo wciąż jeszcze szarzało blado. W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim, biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy [Sam] ją tak ujrzał, zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny płomień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie.
—Władca Pierścieni, Księga VI, Rozdział 2, „Kraina Cienia” (przeł. Maria Skibniewska)—

Asher Brown Durand (1796 – 1886), “Skaliste urwisko” (Wikimedia Commons). Obraz z dodanym napisem został wykorzystany jako obrazek wyróżniający tego wpisu.

¹ Choć jest to pewne uproszczenie – według jednego z możliwych przeliczeń pierwszy dzień roku w kalendarzu Shire’u odpowiada 25. grudnia w kalendarzu gregoriańskim, więc 25. Rethe to tak naprawdę 20. marca.

-->

Bluetiger

Zainteresowania: Legendarium J.R.R. Tolkiena; twórczość George'a R.R. Martina; historia i literatura - zwłaszcza średniowieczna - Wysp Brytyjskich i Skandynawii; mitologie i języki. Proszę o podchodzenie z rezerwą do informacji, którymi dzielę się w swoich tekstach, gdyż nie jestem ekspertem. Staram się, by przekazywane treści były poprawne, ale mogą wkraść się błędy.

Kilka komentarzy do "Dzień Czytania Tolkiena 2021"

 • 25 marca 2021 at 12:58
  Permalink

  To w końcu 20 marca czy 25 marca? Jest jakaś oficjalna data?

  Reply
  • 25 marca 2021 at 13:16
   Permalink

   The Tolkien Society w 2002 roku wybrało na Dzień Czytania Tolkiena 25. marca, a pierwsze obchody odbyły się w 2003 – po prostu dla ułatwienia przyjęto, że dana data w kalendarzu Shire’u = ta sama data w kalendarzu gregoriańskim. Jednak ściśle rzecz biorąc, pierwszy dzień roku w rachubie hobbitów to nie nasz 1 stycznia, tylko 25 grudnia (niektórzy przyjmują też, że 22. grudnia). Inną różnicą jest to, że w kalendarzu Shire’u każdy miesiąc ma trzydzieści dni. Jest też pięć dni, które nie należą do żadnego miesiąca: 2 Yule, czyli pierwszy dzień roku, trzy dni pomiedzy szóstym i siódmym miesiącem – kiedy świętowano Śródlecie oraz 1 Yule, czyli ostatni dzień roku, kiedy świętowano Śródzimie (w latach przestępnych dodawano dodatkowy dzień po Dniu Środka Roku).

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków