Dzień Czytania Tolkiena 2021

Dziś przypada Dzień Czytania Tolkiena. Data wydarzenia nawiązuje do 25. Rethe („marca”) roku 3019 Trzeciej Ery¹, gdy zniszczony został Jedyny Pierścień, potęga Saurona się załamała, a jego warownia, Barad-dûr, runęła w gruzy. Jak zauważa wybitny badacz twórczości J.R.R. Tolkiena, Tom Shippey, ta data nie jest bynajmniej przypadkowa – tego dnia obchodzona jest Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, zaś w tradycji anglosaskiej istniało przekonanie, że 25. marca miało miejsce Ukrzyżowanie Chrystusa. Podobnie, nie jest zbiegiem okoliczności, że Drużyna Pierścienia wyruszyła z Rivendell 25. grudnia. Dzień Czytania Tolkiena został po raz pierwszy zorganizowany przez The Tolkien Society w roku 2003. Na motyw przewodni tegorocznego wydarzenia towarzystwo wybrało Nadzieję i Odwagę. Zachęcam wszystkie Czytelniczki i wszystkich Czytelników FSGK do lektury dzieł Tolkiena – nie tylko dzisiaj. Jeśli chcecie, proszę, podzielcie się w komentarzach poniżej tym, na jakie rozdziały, fragmenty czy utwory padł Wasz wybór. O 17:00 pojawi się trzeci odcinek Tolkienowskiego Q&A, kończący piątą edycję tego cyklu. Na razie pozostawiam Was z cytatem z księgi VI Władcy Pierścieni, który przytoczyłem w pierwszej części piątej serii, a który znalazł się wśród fragmentów zaproponowanych przez The Tolkien Society. Pochodzi on z rozdziału, w którym Sam  i Frodo wędrują przez Mordor.

W oddali na zachodzie nad Ephel Dúath nocne niebo wciąż jeszcze szarzało blado. W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim, biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy [Sam] ją tak ujrzał, zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny płomień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie.
—Władca Pierścieni, Księga VI, Rozdział 2, „Kraina Cienia” (przeł. Maria Skibniewska)—

Asher Brown Durand (1796 – 1886), “Skaliste urwisko” (Wikimedia Commons). Obraz z dodanym napisem został wykorzystany jako obrazek wyróżniający tego wpisu.

¹ Choć jest to pewne uproszczenie – według jednego z możliwych przeliczeń pierwszy dzień roku w kalendarzu Shire’u odpowiada 25. grudnia w kalendarzu gregoriańskim, więc 25. Rethe to tak naprawdę 20. marca.

-->

Bluetiger

Zainteresowania: Legendarium J.R.R. Tolkiena; twórczość George'a R.R. Martina; historia i literatura - zwłaszcza średniowieczna - Wysp Brytyjskich i Skandynawii; mitologie i języki. Proszę o podchodzenie z rezerwą do informacji, którymi dzielę się w swoich tekstach, gdyż nie jestem ekspertem. Staram się, by przekazywane treści były poprawne, ale mogą wkraść się błędy.

Kilka komentarzy do "Dzień Czytania Tolkiena 2021"

 • 25 marca 2021 at 12:58
  Permalink

  To w końcu 20 marca czy 25 marca? Jest jakaś oficjalna data?

  Reply
  • 25 marca 2021 at 13:16
   Permalink

   The Tolkien Society w 2002 roku wybrało na Dzień Czytania Tolkiena 25. marca, a pierwsze obchody odbyły się w 2003 – po prostu dla ułatwienia przyjęto, że dana data w kalendarzu Shire’u = ta sama data w kalendarzu gregoriańskim. Jednak ściśle rzecz biorąc, pierwszy dzień roku w rachubie hobbitów to nie nasz 1 stycznia, tylko 25 grudnia (niektórzy przyjmują też, że 22. grudnia). Inną różnicą jest to, że w kalendarzu Shire’u każdy miesiąc ma trzydzieści dni. Jest też pięć dni, które nie należą do żadnego miesiąca: 2 Yule, czyli pierwszy dzień roku, trzy dni pomiedzy szóstym i siódmym miesiącem – kiedy świętowano Śródlecie oraz 1 Yule, czyli ostatni dzień roku, kiedy świętowano Śródzimie (w latach przestępnych dodawano dodatkowy dzień po Dniu Środka Roku).

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 pozostało znaków