KsiążkiSeriale

Szalone Teorie: Kim jest Cytrynowy Płaszcz?

Na pierwszy rzut oka Cytryn, zwany też Cytrynowym Płaszczem, to po prostu ciekawa postać drugoplanowa, przez którą dane jest czytelnikowi lepiej poznać Bractwo Bez Chorągwi. Cytryn jest wielki, dość gburowaty i niezwykle zdeterminowany w swej misji zaprowadzania królewskiej sprawieliwości w Dorzeczu. Mimo, iż król, w którego imieniu walczy, od dawna nie żyje. Wydaje się więc Cytryn być modelowym członkiem bractwa, kimś kto uosabia wszystkie jego idee… i niczym więcej.

A jednak w toku lektury odnajdujemy dziwne słowa i sytuacje, które każą spojrzeć na Cytryna z innej perspektywy. W dzisiejszym odcinku Szalonych Teorii przyjrzymy się bliżej temu, kim naprawdę jest Cytryn. Odkryjemy ogromną tragedię i tajemnicę skrytą pod Cytrynowym Płaszczem.

Tajemniczy rycerz

Naszą analizę powinniśmy rozpocząć od wyglądu zewnętrznego Cytryna. Mężczyzna znacznie przewyższa wzrostem pozostałych członków bractwa, jako jeden z nielicznych naprawdę przypomina żołnierza.

Stojący obok niego mężczyzna był o dobrą stopę wyższy i wyglądał na żołnierza. U jego wysadzanego ćwiekami pasa wisiały miecz i sztylet, w koszulę miał wszyte szeregi zachodzących na siebie żelaznych pierścieni, a na głowie nosił czarny, żelazny półhełm o kształcie stożka. Miał zepsute zęby i krzaczastą, brązową brodę, najbardziej jednak przyciągał wzrok jego żółty płaszcz z kapturem. Ciężki i gruby, pokryty plamami od trawy i krwi, wystrzępiony na dole i załatany na prawym barku kawałkiem jeleniej skóry, nadawał właścicielowi wygląd ogromnego, żółtego ptaka.
—Nawałnica mieczy—

Oczywiście w oczy najbardziej rzuca nam się charakterystyczny żółty płaszcz Cytryna. I rzeczywiście, powinniśmy zwracać na niego uwagę. Ale warto zapamiętać całą „kolorystykę” tego mężczyzny. Jaskrawożółty płaszcz kontrastuje z czarną, żelazną zbroją lamelkową.

Cytryn. Na szczęście na obrazku się nie uśmiecha.
Cytryn. Na szczęście na obrazku się nie uśmiecha.

Na tym jednak charakterystyczne, wyróżniające Cytryna z tłumu cechy się nie kończą. Cytrynowy Płaszcz okazuje się mieć całkiem rozległą wiedzę na temat szczegółów rebelii Roberta.

– Synowie lorda Lychestera zginęli podczas buntu Roberta – mruknął Cytryn. – Niektórzy walczyli po jednej stronie, a inni po drugiej. Od tej pory ma źle w głowie. Żadna cholerna pieśń nic na to nie pomoże.
—Nawałnica mieczy—

To, w połączeniu z bardzo konkretnym, bezpośrednim, żołnierskim stylem bycia, każe przypuszczać, że Cytryn sam był kiedyś rycerzem. Jego historia nie jest nam jednak znana, możemy co najwyżej domyślać się jej elementów z półsłówek wypowiadanych przez niektórych z jego towarzyszy.

– Gdybym wam podała kubek zupy, w której pływa mnóstwo zdechłych much, to czy byście ją wypili?
– Arry by wypiła – wyrwał się Gorąca Bułka. – To znaczy Gołąbek.
– Cytryn też – wtrącił Anguy z chytrym uśmiechem.
—Nawałnica mieczy—

 

A tak wygląda uśmiechnięty...
A tak wygląda uśmiechnięty…

Pocałunki i kości

Arya Stark byłą dwukrotnie świadkiem spotkania Bractwa z tajemniczą wieszczką zwaną Duchem z Wysokiego Serca. Ta fascynująca postać sama zasługuje na osobny tekst, tutaj wspomnijmy tylko, iż jej talent do przewidywania przyszłości jest autentyczny, a jej przeszłość… zastanawiająca.

Tom Siedem Strun wyjaśnił jej, że Wysokie Serce było świętym miejscem dzieci lasu i utrzymują się tu jeszcze resztki ich magii.
– Temu, kto tu śpi, nie może się stać nic złego – oznajmił minstrel. Arya pomyślała, że to z pewnością prawda. Wzgórze było bardzo wysokie, a otaczająca je okolica zupełnie płaska. Żaden wróg nie zdołałby zbliżyć się do niego niepostrzeżenie.
Tom mówił też, że miejscowi prostaczkowie unikają wzgórza, gdyż podobno straszą na nim duchy dzieci lasu, które zginęły tu, gdy andalski król zwany Erregiem Zabójcą Krewnych ściął gaj. Arya wiedziała co nieco o dzieciach lasu i o Andalach, nie bała się jednak duchów.
—Nawałnica mieczy—

Tym dziwniejsze wydaje się zainteresowanie, jakim Duch obdarza Cytryna. Jako zapłaty za wieszczenie i przekazywanie wiadomości, domaga się między innymi pocałunku od – raczej mało urodziwego – Cytrynowego Płaszcza.

– Nie zjem srebrnego jelenia ani nie zdołam go dosiąść. Bukłak wina za moje sny, a za wieści pocałunek tego wielkiego głąba w żółtym płaszczu. – Zachichotała. – Wilgotny pocałunek, z języczkiem. Czekałam już zbyt długo, zbyt długo. Jego usta będą smakowały cytrynami, a moje kośćmi. Jestem za stara.
—Nawałnica mieczy—

Dziwne? Nie, jeśli zdamy sobie sprawę z prawdziwej intencji wieszczki. Staruszka w tych kilku zdaniach oznajmiła, iż zna prawdziwą tożsamość Cytryna.

Ten „wielki głąb”, noszący kolory czarno-cytrynowe kolory, ten weteran rebelii Roberta, to nikt inny jak rycerz pocałunków i kości. Ser Richard Lonmouth. Giermek i towarzysz Rhaegara Targaryena.

Herb rodu Lonmouth
Herb rodu Lonmouth

Rhaegar i Robert

Przypomniana przez Cytryna historia lorda Lychestera w pewien sposób koresponduje z tym, co wydarzyło się w życiu ser Richarda. W młodości Cytrynowy Płaszcz był giermkiem Rhaegara Targaryena, przez niego też został pasowany na rycerza. Przez ten czas zdążył się z młodym księciem zaprzyjaźnić.

– Giermkiem księcia Rhaegara był Myles Mooton, a po nim Richard Lonmouth. Kiedy zdobyli ostrogi, pasował ich osobiście, i od tej pory zostali jego bliskimi towarzyszami. Młody lord Connington również był drogi księciu, ale jego najstarszym przyjacielem był Arthur Dayne.
—Nawałnica mieczy—

Wiemy też, iż ser Richard Lonmouth otwarcie wspierał księcia Rhaegara i jego koncepcję reformy królestwa.

Księcia Rhaegara popierali młodsi dworzanie, tacy jak lord Jon Connington, ser Myles Mooton ze Stawu Dziewic oraz ser Richard Lonmouth.
—Świat Lodu i Ognia—

Ale podczas turnieju w Harrenhal, kiedy śpiew, gra na harfie i odwaga księcia Rhaegara uwodziły narzeczoną Roberta Baratheona – Lyannę Stark, uwiedziony został ktoś jeszcze. Rubaszność, otwartość, prostolinijność i mocna głowa Roberta Baratheona, na swój sposób uwiodły ser Richarda.

Smoczy książę zaśpiewał pieśń tak smutną, że wilcza dziewczyna pociągała nosem, ale kiedy jej najmłodszy brat zaczął się z niej wyśmiewać, że płacze, wylała mu wino na głowę. Przemówił czarny brat, który prosił rycerzy, by wstępowali do Nocnej Straży. Lord burzy przepił rycerza od czaszek i pocałunków w pojedynku na puchary wina.
—Nawałnica mieczy—

Niefortunne zakończenie turnieju w Harrenhal.
Niefortunne zakończenie turnieju w Harrenhal.

Nowi przyjaciele – Robert i Richard – chcieli nawet wspólnie zdemaskować tajemniczego Rycerza Roześmianego Drzewa.

– Nocą w wielkim zamku lord burzy oraz rycerz od czaszek i pocałunków przysięgli, że go zdemaskują. Król namawiał też innych rycerzy, by rzucili mu wyzwanie, ogłaszając, że ten, kto kryje twarz pod tym hełmem, nie jest mu przyjacielem. Rankiem jednak, gdy heroldzi zadęli w trąby, a król zasiadł na swym miejscu, pojawiło się tylko dwóch zwycięzców. Rycerz Roześmianego Drzewa zniknął. Król bardzo się gniewał i wysłał nawet na poszukiwania swego syna, smoczego księcia, znaleziono jednak jedynie wiszącą na drzewie pomalowaną tarczę. W turnieju zwyciężył ostatecznie smoczy książę.
—Nawałnica mieczy—

Rok później miało się okazać, iż wszystkie wydarzenia turnieju, zwycięstwo Rhaegara, ucieczka Rycerza Roześmianego Drzewa, pijackie zawody i w końcu korona królowej miłości i piękna wręczona Lyannie – miały postawić ser Richarda przed najtrudniejszym wyborem w życiu. Wyborem pomiędzy Rhaegarem, a Robertem. Inaczej niż Lyanna, ser Richard wybrał Roberta.

Upadek rycerza

Późniejszych jego losów możemy się domyślać z licznych licznych półsłówek i nie do końca jasnych fragmentów tekstu. Kiedy Ruta, karczmarka z burdelu „Pod brzoskwinią”, żartuje sobie z „płaszcza Gwardii Królewskiej”, jej żart może mieć drugie dno. W czasie rebelii, ranny Robert ukrywał się w tej właśnie, dość szczególnej gospodzie, ser Richard musiał mu wówczas towarzyszyć, a sama Ruta, jako kobieta w średnim wieku, mogła to doskonale pamiętać.

– Cytryn, czy to ty? Wciąż nosisz ten swój nędzny płaszcz? Wiem, dlaczego nigdy go nie pierzesz. Boisz się, że szczyny się spiorą i przekonamy się, że w rzeczywistości jesteś rycerzem Gwardii Królewskiej!
—Nawałnica mieczy—

Bractwo bez Chorągwi. Od lewej: Gendry, Arya, Anguy, Cytryn, Beric Dondarrion, Thoros z Myr, Edric Dayne, Tom z Siedmiu Strumieni, Harwin.
Bractwo bez Chorągwi. Od lewej: Gendry, Arya, Anguy, Cytryn, Beric Dondarrion, Thoros z Myr, Edric Dayne, Tom z Siedmiu Strumieni, Harwin.

Nie jest też trudno odgadnąć los rodziny Cytryna i przyczynę jego nienawiści do Lannisterów. Powód, wydaje się oczywisty, gdy spojrzymy na konfrontację pomiędzy Cytrynem (noszącym hełm Ogara), a Brienne.

– Podrick nie zrobił wam żadnej krzywdy. Mój ojciec zapłaci za niego okup. Tarth zwą szafirową wyspą. Wyślijcie chłopaka z moimi kośćmi do Wieczornego Dworu, a dostaniecie szafiry, srebro, co tylko zechcecie.
– Ja chcę odzyskać żonę i córkę – odparł Ogar. – Czy twój ojciec może mi je oddać? Jeśli nie, mam go w dupie. Chłopak zgnije razem z tobą. Wasze kości ogryzą wilki.
– Masz zamiar powiesić tę sukę, Cytryn? – zapytał Jednooki. – Czy może postanowiłeś zagadać ją na śmierć?
—Uczta dla wron—

Jako dworzanin, ser Richard sprowadził swoją żonę i dziecko do Królewskiej Przystani. Rzeź miasta, urządzana przez Tywina Lannistera nie pozostawia wątpliwości co do losu, jaki ich spotkał.

Tak oto umarł ser Richard Lonmouth, przyjaciel Rhaegara Targaryena i Roberta Baratheona, a narodził się nienawidzący Lannisterów Cytryn, skrywający pod swym żółtym płaszczem cały szereg tajemnic. A przecież nie wszystkie udało nam się jeszcze odkryć. Czy rycerz kości i pocałunków wie o tym co naprawdę łączyło Rhaegara i Lyannę? Czy przebywając w jednym miejscu z Edrikiem Dayne, zaczął domyślać się tożsamości Jona Snow? Kto wie, być może na niektóre z tych pytań już wkrótce otrzymamy odpowiedzi. A póki co, pozostaje nam niecierpliwie czekać na konfrontację Cytrynowego Płaszcza z pierwszą postacią, która może go zdemaskować. Wszak Pani Kamienne Serce zażyczyła sobie, aby Brienne sprowadziła do niej Jaimego Lannistera…

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button