Operacja Bracia (2019)

Pamiętacie oscarową “Operację Argo” Bena Afflecka? Polityczny thriller, oparty na faktach, trzymający w napięciu do końca, nawet tych znających historię – wiedzących, jaki będzie finał jeszcze przed seansem. Zamieńmy amerykańskich urzędników z ambasady w Teheranie na etiopskich Żydów uciekających przed ludobójstwem i głodem, Bena Afflecka aktora na Chrisa Evansa, Bena Afflecka reżysera na Gideona Raffa, a miejsce akcji z Iranu na Sudan. Co otrzymamy? Cóż, w dużym skrócie powiem tyle: Oscarów to ja bym się tu nie spodziewał…

Kadr z filmu "Operacja Bracia"
Wydarzenia, będące kanwą opowieści, zasłużyły na lepsze potraktowanie.

Akcja filmu obejmuje ciekawe i raczej nieznane szerszej grupie osób wydarzenia. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych Żydzi masowo uciekali z Etiopii m.in do Sudanu. Tam, w paskudnych warunkach, głodując, czekali na pomoc. Sudańczycy mając pieniądze od ONZ per uchodźcza capita, nie byli zainteresowani puszczeniem ich dalej. Grupa kreatywnych agentów Mossadu otworzyła więc kurort dla fanów nurkowania w Morzu Czerwonym (The Red Sea Diving Resort) w Sudanie, by użyć go jako przykrywki do przemieszczania droga morską swoich braci i sióstr do Izraela. Materiał na hit, prawda?

Prawda, ale nie dla Gideona Raffa, który nie tylko wyreżyserował film, ale także napisał scenariusz. Mogę więc od początku do końca winić go za taki, a nie inny efekt końcowy. A ten jest wybitnie słaby. Największą wadą jest właśnie reżyseria. Ton opowieści zmienia się tak szybko, że nie sposób nadążyć za akcją. Nie dlatego, że tyle się dzieje, ale właśnie przez połączenie ze sobą zupełnie niepasujących motywów.

Kadr z filmu "Operacja Bracia"
Pa pa-pa pa, pam pa ram – nic tylko dodać muzykę z “Drużyny A”.

Zaczyna się niemal jak “Krwawy diament”. Rajdy uzbrojonych band na wioski, mordowanie niewinnych cywilów tylko z uwagi na inną religię, gwałty i przemoc. Potem ucieczka z Etiopii przez bezdroża. Opowiedziana z biblijnym namaszczeniem i biblijną narracją, zbyt mocno i mało subtelnie stylizowana na marsz Żydów przez pustynię z Mojżeszem. Docieramy do Sudanu i… nagle robi się śmiesznie. Agent Mossadu pomagający w ucieczce, Ari Levinson (Chris Evans), wpada na szalony pomysł, montuje ekipę starych znajomych i leci otwierać hotel. Wszystko zrealizowane w stylistyce a’la “Ocean’s Eleven”. Komediowo, wesoło, agenci mają przednie humory, droczą się ze sobą, a w tle leci muzyka jak z “Drużyny A”. Nie powiem, ciekawy wybór w filmie, który ma traktować o ludobójstwie i jest oparty o prawdziwe wydarzenia.

Kadr z filmu "Operacja Bracia"
Lokalny sudański watażka został zagrany na takiej nucie, że bardziej śmieszy niż przestrasza.

Podobnie źle jest z dialogami. Bohaterowie nie mówią, oni przemawiają. Deklamują swoje wyniosłe hasła z takim nadęciem, że Christopher Nolan zgotowałby im owację na stojąco. Nie da się tego słuchać, a już na pewno brać na serio. Normalni ludzie tak nie rozmawiają. Kiedy nie ma podniosłych słów, są wypowiedzi napakowane taką ilością ekspozycji, że klękajcie narody. Nawet o tym, jacy są bohaterowie (niesubordynowani ryzykanci), dowiemy się z monologu jakiegoś ważniaka, któremu agenci podlegają (w tej roli Ben Kingsley). Nawet logika świata przedstawionego leży i błaga o litość. Ari w pewnym momencie prosi wątpiącego w powodzenie pewnej akcji przyjaciela, żeby mu w końcu zaufał. Mimo że ten zaufał mu w podbramkowych sytuacjach pokazanych wcześniej co najmniej dwa razy. Ręce nie mają gdzie opadać.

Jeśli miałbym na siłę szukać pozytywów, to wskazałbym realizację i aktorów. Miejsca i scenografie wyglądają przekonywająco, nie zdecydowano się na łatwiznę i CGI (albo wyłożono tyle, że tego nie widać). Chris Evans daje z siebie wszystko. Pozostali aktorzy, szczególnie Haley Bennett, też próbują wyciągnąć maksimum z tego, co im dano. Niestety nie mają za bardzo materiału, na którym da się pracować.

Kadr z filmu "Operacja Bracia"
Ari, bohater grany przez Evansa, jest super-turbo męski, odważny i ciągle improwizuje, przez co giną ludzie, ale i tak powinniśmy mu (zdaniem reżysera) kibicować.

“Operacja Bracia” to kolejny olbrzymi zawód po “Potrójnej granicy”. Nie znalazłem informacji o budżecie, ale jeśli udało się zaangażować Evansa i Kingsleya, to musiał być nielichy. Z takimi aktorami i taką kasą, z fascynującą historią opartą o fakty zrobić tak słaby film to jest w pewnym sensie sztuka. Beznadziejne dialogi, tona ekspozycji, brak wewnętrznej logiki wydarzeń, pomieszanie komediowego filmu akcji z tematem ludobójstwa, muzyka raz rodem z sitcomu, innym razem jak z niskobudżetowej produkcji o superbohaterach. Do tego dochodzi nierówne tempo, dziwaczne zderzenie ludobójstwa ze stylistyką komediową i – mimo tak poważnego tematu – brak wyczuwalnej stawki, o którą toczy się gra. Produkcja (chyba) miała ambicję bycia drugą Operacją Argo, ale najbliżej filmu Afflecka będzie dopiero jak Netflix ustawi je obok siebie w menu. Szkoda waszego czasu, zdecydowanie odradzam seans.

-->

Kilka komentarzy do "Operacja Bracia (2019)"

 • 10 września 2019 at 12:15
  Permalink

  “Akcja filmu obejmuje ciekawe i raczej nieznane szerszej grupie osób wydarzenia” – przecież to jedna z najbardziej znanych akcji Mossadu. Pojawia się w niezliczonej ilości artów o służbach specjalnych. Naprawdę nie trzeba być specjalnie zainteresowanym szpiegami czy Izraelem, żeby o niej nieraz usłyszeć 😉

  Reply
  • SithFrog
   10 września 2019 at 12:18
   Permalink

   No to wyszedłem na niedouczonego, ale naprawdę pierwszy raz słyszę o tych wydarzeniach. O operacji Argo czy podobnych wiem trochę z popkultury i historii. O Mossadzie pod kątem działań po Monachium 1972 czy zemście na oprawcach nazistowskich, ba! O akcji Entebbe nawet, a o tym epizodzie nic. Więc albo nie jest aż tak znany, albo jestem ignorantem 😉

   Reply
  • 10 września 2019 at 12:21
   Permalink

   Pierwsze słyszę.

   Reply
   • SithFrog
    10 września 2019 at 12:49
    Permalink

    Dzięki, poczytam. Przy okazji zobaczę na ile w filmie podkoloryzowali 🙂

    Reply
  • 10 września 2019 at 16:20
   Permalink

   Ja też wyjdę na ignoranta, ale wcześniej o tych wydarzeniach nie słyszałem.

   Reply
  • 10 września 2019 at 23:33
   Permalink

   Ja też nie słyszałem. Nie mierz wszystkich swoją miarą. Ty widać byłeś ponadprzeciętnie zainteresowany tematy, a my akurat nie.

   Reply
 • 10 września 2019 at 14:05
  Permalink

  Tak jak pisałem w filmach Netfliksa są duże nazwiska, ale bardzo małe zaangażowanie w grę. Nie wiem po co oni w ogóle robią filmy, zajęli by się serialami, choć i tutaj jak dla mnie nie są w czołówce stawki. Affleck, Bullock, Evans wszyscy grają bardzo na odwal się.

  Reply
  • SithFrog
   10 września 2019 at 17:04
   Permalink

   No właśnie nie jestem pewien czy małe zaangażowanie. W Operacji Bracia Chris Evans robi co może, widać, że chce tchnąć życie w tę postać, ale materiał jest tak biedny, że z piasku bicza nie ukręcisz.

   Reply
 • 10 września 2019 at 15:37
  Permalink

  Zgadzam się co do oceny. O operacji słyszałem, przy okazji konfliktu z Palestyna. Osobiście nie obejrzałem filmu do końca bo po prostu mnie znudził.

  Reply
  • SithFrog
   10 września 2019 at 17:03
   Permalink

   Zazdroszczę, ja domęczyłem, żeby nie pisać recenzji w oparciu o fragment, ale to był stracony czas.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków