Książki

Czytamy Grę o Tron #15: Eddard IX, Daenerys IV

Eddard IX [35]

Miejsce akcji: Królewska Przystań

W burdelu Chatayi Ned oznajmia, że załatwił już wszystkie sprawy i rozkazuje swoim gwardzistom sprowadzenie koni. Petyr Baelish żartuje na temat natury spraw, które namiestnik załatwiał za króla, po czym żegna się w właścicielką przybytku i grupa Neda rusza w kierunku Czerwonej Twierdzy w strugach padającego deszczu.

Ned rozmyśla o rozmowie, którą odbył chwilę temu. Lord Eddard przybył do burdelu Chatayi by porozmawiać z młodą dziewczyną, matką bękarciej córki króla. Dziewczyna jest naiwna, wydaje się jej, że król wie o dziecku i się nim interesuje. Ned obiecał, że zapewni córce Roberta – dziewczynka ma na imię Barra – godną przyszłość. Dziecko ma ciemne, gęste włosy po ojcu. Przypomina też córkę Roberta, która przyszła na świat w Dolinie Arrynów 18 lat temu.

Petyr opowiada o planach kupienia burdelu Chatayi, a Stark spoglądając na opustoszałe ulice coraz bardziej pogrąża się w swoich myślach. Wspomina siostrę i jej opinię o Robercie, a także obietnice, które złożył przed laty. Widzi twarz Jona Snow tak podobną do jego własnej i uznaje, że Rhaegar Targaryen raczej nie odwiedzał przybytków rozkoszy. Ned pyta Littlefingera o liczbę dzieci spłodzonych przez króla. Petyr powtarza opowieść Renly’ego o Edricu Stormie i plotki o bliźniakach Roberta w Casterly Rock, rzekomo zamordowanych na polecenie Cersei. Lord Eddard zastanawia się dlaczego wiedza na temat bękartów miałaby zgubić Jona Arryna, a Littlefinger ironizuje, wskazując na fakt, że o bękartach wiedzą prawie wszyscy.

Nagle zostają otoczeni przez dwudziestu zbrojnych w czerwonych płaszczach Lannisterów. Jaime pozwala Petyrowi odjechać i wypytuje Starka o swojego brata. Ned odpowiada, że Tyrion został pojmany na jego polecenie. Grozi też Jaimemu. Jeśli ten zabije Starka, to los Tyriona będzie przesądzony. Królobójca ustępuje, wydając swoim ludziom rozkaz odeskortowania lorda Eddarda do Czerwonej Twierdzy. Ale przedtem postanawia dać Starkowi nauczkę. Odjeżdżając nakazuje zabić jego ludzi. W trakcie potyczki koń Ned ślizga się i pada na ziemię, przygniatając mu nogę. Straż Miejska znajduje lorda Eddarda trzymającego w objęciach ciało Jory’ego Cassela.

Po przeniesieniu na zamek wielki maester podaje Nedowi makowe mleko i zajmuje się jego pogruchotaną nogą.

Eddard Stark zatrzymany przez ludzi Lannisterów.

Postaci występujące w rozdziale:

 • Eddard Stark
 • Petyr Baelish
 • Jaime Lannister
 • Jory Cassel
 • Chataya i jej dziewczyny
 • Heward i Wyl
 • wielki maester Pycelle
 • 20 zbrojnych Lannisterów
 • Straż Miejska

Postaci wspomniane w rozdziale:

 • Robert Baratheon
 • Barra i jej matka
 • Lyanna Stark
 • Rickard Stark
 • Mya Stone
 • Jon Snow
 • Edric Storm
 • Delena Florent
 • Stannis Baratheon
 • Selyse Florent
 • Renly Baratheon
 • bękarty-bliźniaki i ich matka z Casterly Rock
 • Cersei Lannister
 • Tywin Lannister
 • Jon Arryn
 • Rhaegar Targaryen
 • Tyrion Lannister
 • Catelyn Stark
 • Aerys II Targaryen

Kto zmarł w rozdziale?

 • Jory Cassel, Heward i Wyl
 • kilku zbrojnych Lannisterów (jeden zginie później, od odniesionych ran – zostanie to potwierdzone w następnym rozdziale Eddarda)
Starcie.

Czego się dowiedzieliśmy?

 1. Baelish wydaje się być w dobrej komitywie z Chatayą.
 2. Namiestnik śni snami króla, przemawia jego głosem i rządzi jego mieczem.
 3. Littlefinger chce kupić przybytek Chatayi, gdyż w niepewnych czasach burdele stanowią lepszą inwestycję niż statki.
 4. Lyanna Stark dostrzegała prawdziwą naturę Roberta Baratheona.
 5. Matka Barry jest bardzo młodą dziewczyną, która żywi nadzieję na odwiedziny króla.
 6. Najmłodsze z dzieci Roberta bardzo przypomina Nedowi Myę Stone w wieku niemowlęcym. Obie dziewczynki były podobne do ojca.
 7. Przekleństwem Neda było dotrzymywanie obietnic. Stanowi on w tym względzie przeciwieństwo Roberta Baratheona. Eddard Stark zapłacił ogromną cenę za dotrzymanie obietnic złożonych umierającej siostrze.
 8. Rozmyślając o obietnicach i bękartach Stark miał przed oczyma oblicze Jona Snow.
 9. Edrick Storm został poczęty podczas ślubu Stannisa i Selyse w łożu małżeńskim przed pokładzinami pary młodej. Stannis uznał to za afront.
 10. Matką Edricka była Delena Florent, więc nie można było tej ciąży zatuszować. Robert musiał uznać syna. Po narodzinach dziecka Stannis odesłał je do Końca Burzy.
 11. Varys co roku przesyłał do Końca Burzy prezenty dla chłopca, rzekomo pochodzące od ojca.
 12. Według Littlefingera trzy lata temu Robert Baratheon spłodził bliźniaki ze służącą w Casterly Rock podczas turnieju lorda Tywina. Cersei rozkazała zamordować dzieci, a ich matkę sprzedała handlarzowi niewolników.
 13. Ned zastanawia się, czy król przymknąłby oczy na morderstwo z rozkazu żony.
 14. Ned uznał, że książę Rhaegar nie odwiedzał burdeli. Prawdopodobnie nigdy nie myślał i nie postrzegał syna Aerysa II w negatywny sposób.
 15. Wygląda na to, że Jaime bardzo łatwo odnalazł Neda i jego ludzi. Zupełnie jakby ktoś powiedział mu gdzie będzie Stark…
 16. Littlefinger ucieka, zapowiadając, że sprowadzi straż miejską.
 17. Tywin Lannister był wściekły gdy usłyszał o pojmaniu Krasnala.
 18. Lord Eddard skłamał, mówiąc, że pojmanie Tyriona odbyło się na jego polecenie.
 19. Królobójca zabił Aerysa II pozłacanym mieczem, który przykłada też do piersi byłego namiestnika.
 20. Stark liczył na to, że Jory’emu uda się uciec.
Ned i Jory.

Cytat/foreshadowing

 • Stare grzechy Neda?

Deszcz wygnał wszystkich pod dachy i ulice Królewska Przystań opustoszały. Padał nieustannie na głowę Neda, ciepły jak krew i natarczywy jak stare grzechy. Po jego twarzy spływały grube krople.

 • Lyanna nie miała złudzeń co do charakteru Roberta Baratheona.

– Robert nigdy nie wytrzyma w jednym łóżku – Lyanna powiedziała mu to pewnej nocy w Winterfell, dawno temu, kiedy ich ojciec obiecał jej rękę młodemu Lordowi z Końca Burzy. – Podobno ma już dziecko z jakąś dziewczyną z Doliny. – Ned trzymał w ramionach Myę, więc nie mógł zaprzeczyć, nie potrafił kłamać przed siostrą. Ale zapewnił ją, że nie liczyły się czyny Roberta przed zaręczynami, że jest on dobrym człowiekiem i że będzie ją kochał całym sercem. Wtedy Lyanna uśmiechnęła się tylko. – Miłość jest słodka, najdroższy Nedzie, ale nie potrafi zmienić natury człowieka.

 • Obietnice Neda

– Powiem – obiecał jej Ned. To było jego przekleństwo. Robert potrafił obiecać dozgonną miłość, a wieczorem już niczego nie pamiętał, lecz Ned Stark dotrzymywał obietnic. Przypomniał sobie obietnice, które złożył Lyannie, zanim umarła, i cenę, jaką zapłacił za ich dotrzymanie.

 • Opinia Neda o Rhaegarze

W odpowiedzi Ned zmarszczył tylko czoło. Po raz pierwszy od lat pomyślał o Rhaegarze Targaryenie. Zastanawiał się, czy Rhaegar odwiedzał burdele; nie wiadomo dlaczego, ale uznał, że nie.

Szalona Teoria

Błędy w tłumaczeniu:

 • Oryginał: Littlefinger shook the rain from his hair and laughed. “Now I see. Lord Arryn learned that His Grace had filled the bellies of some whores and fishwives, and for that he had to be silenced. Small wonder. Allow a man like that to live, and next he’s like to blurt out that the sun rises in the east.”
  Tłumaczenie: Littlefinger strząsnął deszcz z włosów i roześmiał się. – Teraz rozumiem. Lord Arryn dowiedział się, że Jego Miłość zrobił brzuchy kilku dziwkom i żonom rybaków, więc trzeba było go uciszyć. Pewnie. Wystarczy pozwolić takiemu pożyć, a następnego dnia wygada, że słońce wschodzi.
  Na czym polega błąd? W drwinie Baelisha brakuje końcówki zdania: „wygada, że słońce wschodzi na wschodzie”.
 • Oryginał: Somewhere the gold cloaks found a litter, but the trip back to the castle was a blur of agony, and Ned lost consciousness more than once. He remembered seeing the Red Keep looming ahead of him in the first grey light of dawn. The rain had darkened the pale pink stone of the massive walls to the color of blood.
  Tłumaczenie: Przyniesiono nosze, lecz mimo to podróż do zamku była nie do zniesienia i Ned ponownie stracił przytomność. Pamiętał, że widział jeszcze majaczącą Czerwoną Twierdzę. Jej ściany z jasnoróżowego kamienia pociemniały w deszczu i teraz przybrały kolor krwi.
  Na czym polega błąd? Brakuje kilku wzmianek: Ned stracił przytomność więcej niż raz. Czerwona Twierdza w świetle świtu przybrała barwę krwi.
Eddard Stark opuszcza przybytek Chatayi.
Daenerys IV [36]

Miejsce akcji: Vaes Dothrak

Khalasar mija łuk końskiej bramy Vaes Dothrak. Dany w towarzystwie ser Joraha i brata przygląda się figurom bogów i bohaterów, zagrabionym przez Dothraków i ustawionym po obu stronach drogi. Viserys pogardliwie wyraża się o Dothrakach, którzy jego zdaniem przez setki lat potrafili jedynie zabijać i kraść posągi, by zawlec je pod Matkę Gór. Brat Daenerys nie zdaje sobie sprawy z tego, że sam jest obiektem kpin Dothraków, zwłaszcza po tym, gdy podróżował wozem jak kaleka.

Gdy Viserys odjeżdża, by przyjrzeć się kobiecie z sześcioma piersiami i głową fretki, Daenerys rozmawia z Mormontem o szansach podboju Siedmiu Królestw przy użyciu dothrackich wyjców. Mormont stwierdza, że Viserys nie rozumie sensu umowy z khalem Drogo. Daenerys była prezentem. Drogo może się prezentem zrewanżować. Ale nie można go do tego nakłaniać. Rycerz jest też sceptyczny co do szans podboju Siedmiu Królestw przez samego Viserysa. Nie znaczy to, że wątpi w umiejętności samych Dothraków. Ser Jorah wspomina bitwę nad Tridentem, porównuje sposoby walki wojowników z Westeros i Dothraków. Uważa, że ludzie zachodu mogliby zwyciężyć Dothraków, jeśli zdecydowaliby się walczyć defensywnie, zza murów swoich zamków. Według Joraha, taką strategię chcieliby obrać Tywin Lannister, Stannis Baratheon i Eddard Stark. Ale dodaje też, że Robert Baratheon na pewno ruszyłby w pole przeciwko khalowi.

Po przejechaniu ogromnego Zachodniego Bazaru Dany widzi opustoszałe budynki. Mormont tłumaczy jej, że ich różnorodność wynika z faktu, iż wznosili je pojmani niewolnicy. Khalasar zatrzymuje się przed ogromną drewnianą salą biesiadną przy Wschodnim Targu. Brat krwi khala informuje Dany, że Drogo musi wejść na Matkę Gór. Khaleesi cieszy się, że tej nocy będzie mogła wypocząć. Bierze kąpiel i nakazuje przygotować kolację dla brata, któremu chce ofiarować dothracki strój. Posyła po Viserysa Doreah, a sama wyjmuje ubranie i medalionowy pas z brązu. Wściekły Viserys wlecze pobitą służącą i krzyczy na Daenerys, że nie ma prawa rozkazywać swojemu królowi. Dany próbuje wyjaśnić sytuację i mówi o prezentach dla brata. Viserys ogląda ubrania i orzeka, że śmiedzi ono gnojem. Chwyta khaleesi za ramię i grozi jej „przebudzeniem smoka”. Dany uderza go medalionowym pasem, raniąc w twarz. Viserys rzuca groźbami i opuszcza pagórek. Khaleesi poleca służącym zjeść bez niej i kładzie się z jajem o ciemnozielonej skorupie. Gdy gładzi łuski, dziecko w jej brzuchu porusza się po raz pierwszy.

Końska Brama.

Postaci występujące w rozdziale:

 • Daenerys Targaryen
 • Viserys Targaryen
 • Jorah Mormont
 • khal Drogo
 • Aggo, Rakharo
 • Cohollo
 • Irri, Jhiqui, Doreah

Postaci wspomniane w rozdziale:

 • Rhaegar Targaryen
 • Robert Baratheon
 • Stannis Baratheon
 • Tywin Lannister
 • Eddard Stark
 • Haggo, Qotho
 • Aerys II Targaryen
 • Jaime Lannister
 • Barristan Selmy
 • Illyrio Mopatis

Czego się dowiedzieliśmy?

 1. Vaes Dothrak jest pozbawione murów, ale przed miastem stoi monumentalna końska brama.
 2. Łańcuch górski widoczny w oddali ma fioletową barwę.
 3. Viserys III jest nazywany przez Dothraków Khal Rhae Mhar (Kuśtykającym Królem) oraz Khal Rhaggat (Wózkowym Królem). Khal Drogo zakpił z brata Dany, oferując mu miejsce na wozie.
 4. Za posągami dwóch ogromnych rumaków z brązu ustawiono w trawie posągi bogów i bohaterów przywleczone przez władców koni ze wszystkich stron świata.
 5. Vaes Dothrak leży pod Matką Gór nad jeziorem zwanym Macicą Świata.
 6. Viserys gardzi dzikusami i jest zniecierpliwiony oczekiwaniem na armię, którą ma otrzymać od khala Drogo.
 7. Zgodnie ze zwyczajem khaleesi ma zostać przedstawiona dosh khaleen, które wygłoszą przepowiednię dla jej nienarodzonego dziecka.
 8. Brat Dany ma dość końskiego mięsa. W kulturze Dothraków konina jest powiązana z męstwem.
 9. Na Zachodnim Targu handlują kupcy z Wolnych Miast.
 10. Jorah Mormont uważa, że Viserys powinien był zostać w Pentos. Plan inwazji Dothraków na Westeros może nie wypalić, jeśli brat Dany podpadnie khalowi Drogo.
 11. Podobno khal Drogo obiecał Viserysowi 10 tys. wojowników i złotą koronę. Jorah ostrzega Dany, że Dothrakowie postrzegają pewne kwestie inaczej niż ludzie z zachodu. Władcy koni to nie handlarze. Nie można domagać się prezentu od khala.
 12. Jorah nadal uważa Viserysa za nieudolnego władcę i nie prorokuje mu sukcesów w odzyskiwaniu tronu ojca.
 13. Mormont początkowo nie doceniał siły bojowej Dothraków. Obecnie uważa ich za lepszych w jeździe konnej i łucznictwie od ludzi z Westeros. Ponadto siłą Dothraków jest ilość wojowników zaprawionych w walce.
 14. W khalasarze Drogo jest 40 tys. wojowników. Tak samo liczna była armia Rhaegara pod Tridentem, ale tylko 4 tys. spośród jego ludzi było rycerzami. Resztę armii Targaryenów stanowili łucznicy, wolni i piesi, którzy nie mieliby szans w starciu z Dothrakami.
 15. W momencie śmierci smoczego księcia wielu stronników smoka porzuciło broń i uciekło z pola walki.
 16. Mormont zastanawia się, czy armia złożona w dużej części z pospólstwa byłaby w stanie odeprzeć atak dothrackich wyjców.
 17. Dothrakowie nie przepadają za oblężeniami. W razie inwazji taktyką lordów Siedmiu Królestw powinno być unikanie starcia na otwartej przestrzeni.
 18. Jorah Mormont uważa, że doradcy króla – Stannis Baratheon, Tywin Lannister i Eddard Stark – dążyliby do wojny defensywnej. Ale sam król mógłby ich nie usłuchać.
 19. Robert Baratheon odnalazłby się w dothrackiej społeczności: walka, wino, kobiety i nieustanne konne wędrówki.
 20. Jorah Mormont nienawidzi Eddarda Starka za aferę z kłusownikami.
 21. Vaes Dothrak rozciąga się na obszarze około dziesięciokrotnie większym niż Pentos. Domy stoją w znacznej odległości od siebie, a szerokie ulice porośnięte są trawą i dzikimi kwiatami.
 22. W mieście znajdują się budynki różnego typu: pawilony rzeźbione z kamienia, budowle z plecionej trawy, drewniane wieże, piramidy z marmurowymi schodami i długie budynki z bali.
 23. Vaes Dothrak w całości zostało zbudowane przez niewolników ze wszystkich stron świata, jako że Dothrakowie nie kształcą murarzy, cieśli itd. Od tysiąclecia mieszkają w ziemiankach.
 24. W świętym mieście na stałe mieszkają tylko staruchy dosh khaleen z niewolnikami i służącymi. Budynki wydają się opuszczone, gwar słychać jedynie na targach.
 25. Na Wschodnim Targu handlują karawany z YiTi, Asshai i Krainy Cieni.
 26. Pałac khala Drogo to w rzeczywistości ogromna drewniana sala biesiadna, wokół której znajdują się wybiegi dla koni, paleniska i setki usypanych z ziemi okrągłych domów. Przypominają one miniaturowe trawiaste pagórki – Shire; zapewne Drogo planuje dać synowi na imię Frodo 😉
 27. W Vaes Dothrak nie wolno nosić broni ani rozlewać krwi wolnego człowieka.
 28. Zgodnie z pradawną tradycją, gdy umierał khal, jego bracia krwi umierali razem z nim, by towarzyszyć mu w krainie nocy. Jeśli khal ginął z rąk nieprzyjaciela, bracia krwi żyli do momentu, aż pomścili jego śmierć, a później podążali za khalem do grobu.
 29. W niektórych khalasarach khal dzielił z braćmi krwi wino, żony i namiot. Dany cieszy się, że jej mąż nie hołduje wszystkim tradycjom.
 30. Drogo musi nocą wejść na Matkę Gór, by złożyć bogom ofiary za szczęśliwy powrót. Tylko mężczyźni mogą wchodzić na tą górę.
 31. Viserys przejawia zachowanie typowe dla jego ojca. Planował odesłać Dany głowę Doreah.
 32. Brat Daenerys prawdopodobnie dręczył ją i bił wielokrotnie, gdy była dzieckiem. Nazywał to „budzeniem smoka”.
 33. Viserys boi się khala Drogo.
Matka smoków.

Cytat/foreshadowing

 • Wydarzenie, które zobaczymy w „Wichrach zimy”?

– W świętym mieście na stałe mieszkają tylko staruchy dosh khaleen wraz z niewolnikami i służącymi – odparł ser Jorah – chociaż w Vaes Dothrak jest dość miejsca, by pomieścić khalasary wszystkich khalów, nawet gdyby powrócili jednocześnie do swojej Matki. Staruchy przepowiedziały, że kiedyś nadejdzie taki dzień, dlatego Vaes Dothrak musi być gotowe na przyjęcie wszystkich dzieci.

 • Dziecko Dany jest smokiem.

Kiedy tak leżała, tuląc jajo, poczuła, że dziecko poruszyło się… jakby wyciągało rękę, brat do brata, krew do krwi.
– Ty jesteś smokiem – wyszeptała – prawdziwym smokiem. Wiem to. Wiem. – Zasnęła z uśmiechem na twarzy i pogrążyła się we śnie o domu.

Błędy w tłumaczeniu:

 • Oryginał: They are better riders than any knight, utterly fearless, and their bows outrange ours.
  Tłumaczenie: Na koniu jeżdżą lepiej od najlepszego rycerza, są nieustraszeni i lepiej strzelają z łuku.
  Na czym polega błąd? Jorah mówi: „ich łuki mają większy zasięg od naszych”.
 • Oryginał: When her son sat the Iron Throne, she would see that he had bloodriders of his own to protect him against treachery in his Kingsguard.
  Tłumaczenie: Kiedy jej syn zasiądzie na tronie, dopilnuje, żeby miał swoich braci krwi, którzy ustrzegą go przed zdradą.
  Na czym polega błąd? Brakuje końcówki zdania: „ustrzegą go przed zdradą w Gwardii Królewskiej”.

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 30

 1. Mała przypominajka – jeśli ktoś miał dostać ebooka, a do dziś jeszcze go nie dostał, to proszę o maila na adres redakcyjny.

 2. Wyłapałam parę błędów. W rozdziale Neda punkt 17 powinno być chyba Tywin, a nie Tywina, a w rozdziale Dany w punkcie 23 to miało być chyba murarzy, a nie murzy. No i jeszcze w punkcie 25 jest handulą zamiast handlują… ale poza tym post świetny 😉

    1. A tak w ogóle to powinno być z Doliny. Niestety tłumaczenie nazw geograficznych w poszczególnych wydaniach nie jest spójne.

 3. Kto zmarł w rozdziale?
  Jory Cassel, Heward i Wyl
  siedmiu zbrojnych Lannisterów (ósmy zmarł od ran – zostanie to potwierdzone w następnym rozdziale Eddarda)

  Nie wiadomo tego dokładnie, Robert mówi o ludziach (Nie mówi czyich)
  Możliwe że suma ośmiu ludzi jest równa wszystkim zmarłym po obu stronach 🙂

 4. A, zapomniałbym. Lai zauważyła, że nie tylko te pagórki nawiązują do tolkienowskiego Shire. Otóż imię naszego ulubionego khala – Drogo – to również imię ojca Froda z Władcy Pierścieni.

  1. to nie tyle moja zasługa, co znalezisko internetów 😉 easter eggów jest sporo w PLiO 🙂

 5. Tak trochę nie w temacie dzisiejszego rozdziału, ale może mi ktoś wytłumaczyć czemu Lolys po zgwałceniu podczas zamieszek nie usunęła ciąży? Raczej wątpliwe, aby taki ród chciał mieć takiego potomka. A jak wiemy usunięcie ciąży nie nastręcza problemów. Czyżby po prostu błąd Martina?

  1. Może bali się o stan psychiczny Lolys bo było z trudno dogadać po zamieszkach a co po usunięciu dziecka jej stan pogorszył to był nikt wtedy niechciał :). Bo jak dobrze pamiętam to matka albo siostra mocno się starały o męża dla niej

 6. Co do armii Dothraków, to lekka jazda oraz konni łucznicy.
  Armia Lordów to ciężka i lekka jazda, a na dodatek ciężka piechota, łucznicy, kusznicy, włócznicy oraz pewnie piknierzy.
  Gdyby zaatakowali przed wojną, to tacy dowódcy jak Stannis, Tywin oraz Randyll mogliby łatwo rozbić Dothraków.

  1. Wiesz doświadczenie dowódcy a strach żołnierza to drugie. Ale masz po części racje lekka jazda słabo by sobie poradziła z ciężką piechotą. Ale też nie wiadomo co by chciał zrobić Robert czy ruszyć do boju czy dowodzić albo i zostać w stolicy ale stawiam na to pierwsze .

 7. Nie wiem czy się komuś przyda, ale jest promocja na książki Martina na stronie taniaksiazka.pl. Jak ktoś się na coś czaił, teraz może zaoszczędzić trochę. A tak poza tym, może ktoś wie gdzie dostać fizyczną wersje „Rycerza Siedmiu Królestw”, bo wszędzie jest niedostępna, są tylko ebooki.

   1. W sieciowych ksiegarniach prozno szukac. Natomiast jakis czas temu bylem w jednej z ksiegarni w Gdyni (zapominalem nazwy) i Pani powiedziala, ze na magazynie u dostawcy jest i chetnie to sprowadzi, skoro to G.R.R Martin. A tak to sam szukalem dluuugo 🙂

   2. To ja też z takim „książkowym” zapytaniem a kto mi na nie odpowie lepiej niż wy. Swego czasu wyszły powieści ilustrowane/komiksy „Gra o tron”. Ukazały się na pewno 2 tomy. Nie wiecie czy następnie ten projekt upadł czy o co chodzi? Bo już kolejnych części w Internecie nie odnalazłem.

    1. Powieść ilustrowana i komiks (czy jak kto woli – powieść graficzna) to dwie różne rzeczy. Powieść ilustrowana to po prostu powieść z dużą ilością prac graficznych, wyszła na polskim rynku niedawno, jest prześliczna, niestety korzysta z dotychczasowego tłumaczenia. Zastanawiam się nad zrecenzowaniem jej, bo mam to wydanie w domu, tylko na razie trochę brak mi czasu.
     Powieść graficzna (czyli komiks) wyszła bodaj w 2012. To dwa tomy, obejmujące całą „Grę o tron”. Przyznam, że jeszcze nie czytałem, choć chyba sobie ją zamówię w internecie (bo w księgarniach się nie natknąłem). Planowane są następne dwa tomy, tym razem opowiadające fabułę „Starcia królów”. Przypuszczam, że zanim ostatni tom sagi ujrzy światło dzienne w formie komiksu, to ja już będę na emeryturze.

      1. W Stanach po prostu wydawali to w formie małych zeszytów, a u nas wyszły duże zbiorcze tomiki. To samo się zresztą u nas praktykuje z innymi komiksami. Ale sama zawartość jest taka sama. Kupując te dwa tomiki dostajemy całą „Grę o tron”.

 8. Chodziło mi o powieść graficzną/komiks ;). Po prostu źle się wyraziłem ;). Znalazłem w internecie ostatnio właśnie te dwa tomy, które oczywiście z ciekawości zamówiłem. Sęk w tym, że tom 2 kończy się właśnie w momencie napadu Lannisterów na Neda i jego strażników, czyli dokładnie w tym miejscu, które omawiacie w tym artykule 🙂 Tak jak DaeL wspominałeś, te komiksy ukazały się już sporo czasu temu, dlatego zastanawiałem się czy po wypuszczeniu tych dwóch części polski wydawca dał sobie spokój czy o co w tym wszystkim chodzi? Bo aż mi się nie chce wierzyć, że jest taki rozstrzał czasowy pomiędzy kolejnymi tomami. Nie sądzę, żeby miały się jeszcze ukazać, a szkoda… Dla fanów PLiO nie lada gratka 🙂

 9. Może się czepiam, ale z rozdziału Eddarda, zarówno w wersji polskiej, jak i oryginalnej dowiadujemy się, że Delena Florent jest siostrzenicą lady Selyse, tymczasem z drzewa genealogicznego Florentów wynika, że jest jej kuzynką, a ściśle: siostrą stryjeczną. Błąd GRRMa?

 10. Złożone obietnice? W liczbie mnogiej? Robi się ciekawie.
  Nedzie Starku, jak ja cię nie cierpię… Wszystko wie, a myśli tak enigmatycznie, że nic wstręciuch nie zdradza… A potem weźmie i umrze, nic nie zdradzając.

  Ned wcale nie musiał mieć o Rhaegarze dobrej opinii, by uznać 'nie wiadomo dlaczego’, że ten nie chodził do burdelów. Wystarczyło przeanalizować jego zwyczaje. Najpierw miał głowę pełną książek, a później przepowiedni. Akurat mu były w głowie przyziemne rozkosze 😉 Poza tym następca tronu to w ich realiach taki trochę celebryta, nie wierzę, żeby plotki o jego prowadzeniu się nie docierały do Orlego Gniazda. A Jon Arryn zapewne bywał ze swoimi wychowankami i w stolicy, i na turniejach, więc mieli więcej okazji, by przyjrzeć się księciu panu. Na pewno więcej, niż Lyanna.

  Jaime nazywa Catelyn panieńskim nazwiskiem, choć nie znał jej w dzieciństwie. Chyba jednak reguły Martina co do nazwisk małżonek nie są takie znowu sztywne. Albo Jaime po prostu podąża za szablonem wyznaczonym przez jego siostrę, zwolenniczkę teorii, że kobieta należy przede wszystkim do rodu ojca, nie rodu męża. W sumie wcale jej się nie dziwię.

  1. Jaime bywał w Riverrun jeszcze jako giermek. Widział Lysę i Cat, ale głównie zainteresowany był Blackfishem.

   Te złożone obietnice od razu przypomniały mi cytat z rozdziału Brana w SK „Starkowie zawsze dotrzymują danego słowa”.

   1. Dobrze wiedzieć 🙂 Czyli teoria o nazwiskach zamężnych dam pozostaje podtrzymana.

    Ned Stark na pewno, niech go Inni porwą… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button