KsiążkiSeriale

Wybory Największego Łotra Westeros i Essos (Krainy Burzy, Dorne, Essos)

To już ostatni etap eliminacji. Nie da się ukryć, że prezentujemy Wam dziś mały misz-masz. W grupie tej znajdziecie nie tylko postaci z Dorne, Krain Burzy i Essos, ale również całą masę złoczyńców, o których – aż wstyd się przyznać – zapomnieliśmy w poprzednich turach. Niniejszym naprawiamy więc nasze zaniedbanie.

Ale pozwólcie, że nim do tego dojdzie, podsumujemy jeszcze poprzedni etap.

Trzy tygodnie temu wybieraliście największego złoczyńcę, który swoją przygodę zakończył w Krainach Korony, Krainach Zachodu lub Reach. Oto czwórka, z którą zobaczymy się w finale:

 1. Gregor Clegane – 22.96% czyli 631 głosów
 2. Joffrey Baratheon – 22.13% czyli 608 głosów
 3. Cersei Lannister 15.83% czyli 435 głosów
 4. Tywin Lannister 11.68% czyli 321 głosów

A poniżej znajdziecie listę naszych dzisiejszych nikczemników, jak zwykle przygotowaną przy nieocenionej pomocy Maksa. Ale uwaga! Ze względu na większą liczbę kandydatów tym razem oddajemy aż sześć głosów!

 • Silny Belwas – eunuch o pokaźnych rozmiarach, który wsławił się walcząc na arenach w Meereen. Został przysłany przez Illyrio Mopatisa do Daenerys, jako jej ochroniarz. Jest waleczny, ale i brutalny. Pod murami Meereen odbył widowiskową walkę z czempionem miasta Oznakiem zo Pahlem. Nie oszczędził w pojedynku jego konia, a na końcu zbezcześcił zwłoki pokonanego wojownika, ozdabiając je swymi odchodami. Niekulturalny przy stole, zawinął swej królowej sprzed nosa miskę szarańczy.
 • Lyn Corbray – rycerz z rodu Corbrayów, posiadacz Smętnej Damy – miecza z valyriańskiej stali. Był jednym z Lordów Deklarantów pertraktujących z Lordem Protektorem Doliny Baelishem. W czasie spotkania obu stronnictw, zaczął grozić mu bronią. W rzeczywistości był to fortel, mający na celu umocnić pozycję Littlefingera. Ser Lyn lubuje się w pieniądzach i młodych chłopcach.
 • Dareon – zaprzysiężony brat z Nocnej Straży i były minstrel. Został wysłany przez Lorda Dowódcę Jona Snow do Cytadeli wraz z Samwellem Tarlym. Dareon zdradził swego towarzysza, jak i swoją przysięgę, gdy po drodze na południe, w Braavos zostawił Sama, złamał śluby i szlajał się po zamtuzach.
 • Gerold Dayne – zwany Ciemną Gwiazdą. Rycerz z młodszej gałęzi rodu Dayne. Uczestniczył w spisku mającym na celu koronowanie Myrcelli „Baratheon”, ale gdy spiskowcy zostali wykryci, postanowił zamordować księżniczkę. Udało mu się ją jedynie okaleczyć.
 • Khal Drogo – przywódca khalasaru z Morza Dothraków. Niepokonany wojownik. Plądrował miasta, zabijał i niewolił tysiące ludzi. Zezwalał swoim Dothrakom na gwałty i grabieże. Wstrzymywał się z obietnicą poparcia Viserysa Targaryena w walce o koronę, aż w końcu sam go ukoronował w dość przekręcony sposób – wylewając mu na głowę rozgrzane ciekłe złoto.
 • Galazza Galare – znana szerszej publiczności jako Zielona Gracja, kapłanka zamieszkująca Meereen. Prawdopodobnie to ona jest Harpią, która stoi za terrorystycznymi atakami Synów Harpii, mordujących Nieskalanych i wolnych ludzi. Wywierała nacisk polityczny i manipulowała Daenerys oraz jej doradcami. Podsunęła Matce Smoków pomysł na wzięcie na zakładników dzieci Wielkich Panów, a sama nadal planowała zamachy, narażając owe kilkanaście dzieci na śmierć.
 • Victarion Greyjoy – młodszy brat Balona i Eurona Greyjoyów. Dowódca Żelaznej Floty i kapitan Żelaznego Zwycięstwa. Zatłukł swoją żonę na śmierć, gdy ta dała się uwieść jego bratu Euronowi. Przeprowadził atak na Tarczowe Wyspy, przy okazji mordując sporą grupę żeglarzy. Wysłany przez brata do Essos, by przywiózł mu stamtąd narzeczoną – Daenerys Targaryen, zdecydował się zdradzić w zemście swojego króla i samemu uwieść Matkę Smoków.
 • Khal Jhaqo – niegdyś brat krwi khala Drogo. Gdy jego przywódca haniebnie spadł z konia, odszedł od niego i sam nazwał siebie nowym khalem. Zezwolił swoim sześciu Dothrakom zgwałcić i zamordować lhazareńską służkę Daenerys – Eroeh.
 • Pani Kamienne Serce – zmartwychwstała wersja Catelyn Tully, która straciła swój głos i wszystkie pozytywne cechy. Pała żądzą zemsty na ludziach, którzy brali udział w eksterminacji jej rodziny. Jako przywódczyni Bractwa Bez Chorągwi przeobraziła je w organizację terrorystyczną, przyozdabiającą lasy Dorzecza dyndającymi na konopnych sznurach ciałami Freyów i Lannisterów. Obarcza Jaimego Lannistera winą za śmierć jej syna. Skazuje na śmierć Brienne z Tarthu i Podricka Payne’a.
 • Shakaz mo Kandaq – zwany Golonym Łbem Ghisarczyk. Był dowódcą Mosiężnych Bestii. Pałał nienawiścią do rodu zo Loraqhów i chciał wymordować zakładników królowej, gdy Synowie Harpii atakowali. Chce doprowadzić do upadku meereeńskiej arystokracji. Prawdopodobnie to on zatruł szarańcze, zaserwowane na stole Daenerys Targaryen. Na szczęście skończyło się tylko paraliżem i biegunką Silnego Belwasa.
 • Arnolf Karstark – wuj lorda Rickarda, kasztelan Karholdu. Po śmierci lorda Rickarda próbował zmusić prawowitą dziedziczkę – Alys Karstark – do wyjścia za mąż za swego syna. Udaje poparcie dla Stannisa Baratheona, ale w rzeczywistości służy Boltonom i zamierza zdradzić króla.
 • Rickard Karstark – lord Karholdu i chorąży Starków. Pragnął zemsty na Lannisterach, obwiniając ich za śmierć jego dwóch synów w bitwie w Szepczącym Lesie. Zamordował będących jeszcze dziećmi zakładników- Willema Lannistera i Tyona Freya. Zdradził w ten sposób Robba Starka, którego przeklął, nim ten ściął mu głowę.
 • Kąsacz – więzień zrekrutowany do Nocnej Straży. Słynął z długiego na stopę, wyglądającego jak miecz języka. Wspólnie z Rorgem zaciągnął się do Dzielnych Kompanionów, a po ich rozbiciu, brał udział w ataku na Solanki. Zaatakował z Rorgem Brienne z Tarthu pod karczmą na rozstajach, chcąc okraść przebywające tam sieroty.
 • Tyrion Lannister – drugi syn Tywina Lannistera, zwany Krasnalem. Mimo wszelkich prób zachowania życiowej przyzwoitości, zdarzało mu się zachować niegrzecznie. Nienawidzi (z wzajemnością) własnej siostry. Po tym jak został oskarżony o królobójstwo, w akcie zemsty zamordował swoją kochankę Shae i ojca Tywina Lannistera. Spędza wolne chwile rozmyślając jak zamorduje pozostałych członków rodziny.
 • Mago – Dothrak z khalasaru khala Drogo. Skarżył się do swego przywódcy, że Daenerys nie pozwala mu posiąść swojej zdobyczy – pochodzącej z Lhazaru Eroeh. Gdy Drogo z powodu wycieńczenia i odniesionych ran spada z konia, Mago zdradza swojego dowódcę i przyłącza się do nowego khala Jhaqo i zostaje jego bratem krwi. Korzystając z okazji porywa i gwałci Eroeh, a później oddaje ją swemu nowemu przywódcy.
 • Wyman Manderly – lord Białego Portu i chorąży Starków, pieszczotliwie nazywany “Lordem Za Grubym, By Wsiąść Na Konia”. Na Krwawych Godach zdrajcy Króla Północy, zamordowali bądź uwięzili jego synów, więc postanowił zemścić się na Freyach. Rozkazał porwać i zamordować goszczących u niego wcześniej Jareda, Symonda i Rhaegara Freyów, których ciała przerobiono na pasztet i zaserwowano na weselu Ramsaya Boltona z “Aryą Stark” w Winterfell. Lord Wyman ochoczo częstował nim innych Freyów, zmuszając ich w ten sposób do aktu kanibalizmu na własnych krewnych, a sam również wepchnął w siebie sporą porcję tej smakowitej przystawki.
 • Mero – najemnik zwany Tytanem z Braavos, odnoszący się do Matki Smoków w mało dżentelmeński sposób. Był dowódcą Drugich Synów, lecz zbiegł z pola bitwy pod Yunkai, by później zakraść się do obozu Daenerys pod Meereen i spróbować ją zabić.
 • Mirri Maz Duur – pochodząca z Lhazaru kapłanka Wielkiego Pasterza, maegi, fascynująca się magią krwi. Oszukała Daenerys Targaryen, której obiecała, że zaopiekuje się jej mężem khalem Drogo. W rzeczywistości doprowadziła do jego wegetacji, przy okazji zabijając jego rumaka i nienarodzone dziecko, które khaleesi nosiła w łonie.
 • Illyrio Mopatis – kupiec i magister z Wolnego Miasta Pentos oraz przyjaciel Varysa. Uczestniczy w spisku mającym na celu doprowadzić do ekspansji Dothraków na Westeros i prawdopodobnie ustanowić nową dynastię królewską – Blackfyre’ów.
 • Jorah Mormont – syn Jeora Mormonta, byłego lorda Wyspy Niedźwiedziej, który zrzekł się tytułu na rzecz Joraha. Mimo że wsławił się wielkimi czynami w czasie Rebelii Balona Greyjoya, później splamił honor swój i swego rodu. Jorah, który poślubił Lynessę Hightower, spełniając zachcianki swej żony, doprowadził ród Mormontów do ruiny. Aby z niej wyjść, zdecydował się sprzedać pojmanych kłusowników handlarzom niewolników zamiast oddać ich Nocnej Straży, co przyniosło hańbę całej Północy. Jorah uciekł z Westeros przed królewską sprawiedliwością. Gdy żona go zostawiła, zapragnął otrzymać królewskie ułaskawienie i skontaktował się z Varysem, który zatrudnił go do szpiegowania Daenerys Targaryen. Współpraca Joraha z Pająkiem o mało nie doprowadziła do śmierci khaleesi. Narzuca się młodym dziewczętom.
 • Daario Naharis – Tyroshyjczyk o równie ekstrawaganckim wyglądzie, co charakterze. Jeden z dowódców Wron Burzy, zabił swoich towarzyszy broni Prendhala i Sallora, by objąć samodzielne dowództwo nad najemnikami i podlizać się Daenerys. Namawia Daenerys do przeprowadzenia własnej wersji Krwawych Godów.
 • Kranzys mo Nakloz – Dobry Pan z Astaporu, trudniący się handlem niewolnikami i Nieskalanymi. Znęcał się nad tymi żołnierzami, a w czasie wyprzedaży bił ich biczem lub odpiłowywał im brodawki sutkowe, by pochwalić się swym bogatym asortymentem przed zainteresowanymi zakupem. Jako jedyny potrafił powiedzieć Daenerys, gdzie jej miejsce, artykułując to w pełen inwektyw sposób.
 • Ben Plumm – dowódca najemniczej armii Drugich Synów. Mimo że służył Daenerys i walczył dla niej, gdy ta wysłała go by zaatakował wrogich jej Yunkai’i i Astaporczyków, zdradził ją i przeszedł na stronę wroga.
 • Płaczka – okryty niesławą Dziki. Znany z zabijania i okaleczania braci Nocnej Straży. Wydłubuje swym ofiarom oczy, a obcięte głowy pozostawia pozostawia na widoku, aby przerazić swych przeciwników. Wielokrotnie wyprawiał się za Mur, atakując górskie klany.
 • Khal Pono – były brat krwi khala Drogo. Gdy tylko Drogo okazał się w jego oczach słaby, odwrócił się od niego i założył własny khalasar.
 • Pyat Pree – czarnoksiężnik z Qarthu. Próbował oddać Daenerys Nieśmiertelnym, a gdy ta wyszła cało z opresji chciał ją zaatakować nożem. Gromadził czarnoksiężników do walki z Matką Smoków, ale na swoje nieszczęście spotkał Eurona Greyjoya.
 • Rorge – był jednym z więźniów z Królewskiej Przystani, których Yoren zrekrutował na Mur. Po ataku ser Armory’ego Lorcha na ich orszak, przyłączył się do Dzielnych Kompanionów i walczył najpierw po stronie Lannisterów, a potem Boltonów. Razem z Vargo Hoatem porwał Jaimego Lannistera, którego brutalnie bił, oraz jego towarzyszkę Brienne z Tarthu, którą próbował zgwałcić. Po śmierci Vargo Hoata i wypędzeniu Krwawych Komediantów z Harrenhall, zbiera resztki najemników i przypuszcza atak na Solanki, dokonując rzezi na miasteczku.
 • Tristan Rivers – bękart, bandyta grasujący po Dorzeczu, za swoje zbrodnie wygnany z Westeros. W Essos przyłączył się do Złotej Kompanii.
 • Rolph Spicer – rycerz z rodu Spicerów, brat lady Sybell Spicer i wuj Jeyne Westerling – królowej Północy. Brał udział w spisku przeciw Starkom i był współodpowiedzialny za Krwawe Gody, za co został nagrodzony przez Tywina Lannistera nową siedzibą – Castamere.
 • Arya Stark – druga córka Eddarda Starka i Catelyn Tully. Nazywana Aryą “Wszędobylską” lub “o końskim pysku”, sama, dosyć skromnie, nazywała siebie Nikim. Zawistne dziewczę, żądne zemsty na ludziach, którzy ją skrzywdzili. Sporządziła nawet ich niemałą listę. Zabiła między innymi Pollivera, Raffa Słodyczka (bezwstydnie kusząc go swą figurą) i Daerona. Zostawiła opiekującego się nią, rannego Sandora Clegane’a na pewną (?) śmierć.
 • Viserys Targaryen – drugi syn Szalonego Króla, Aerysa II Targaryena. Znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją młodszą siostrą Daenerys. Potraktował ją przedmiotowo, sprzedając siostrę Dothrakom. Groził zabiciem nienarodzonego dziecka Dany. Człowiek próżny i mściwy, ślepo pragnący korony.
[yop_poll id=”112″]

Related Articles

Komentarzy: 50

 1. „Jako przywódczyni Bractwa Bez Chorągwi przeobraziła je w organizację terrorystyczną, przyozdabiającą lasy Dorzecza dyndającymi na konopnych sznurach ciałami Freyów i Lannisterów”
  a niby wcześniej bractwo nie walczyło z nimi?

  1. Wcześniej przynajmniej zachowywali pozory, że robią to w honorowy sposób. Wcześniej Ogara, który w ich mniemaniu był sukinsynem, nie ważyli się zabić bez procesu. A po objęciu dowództwa przez Panią Kamienne Serce, R’hllorowi ducha winnego Podricka Payne’a od razu zaprowadzili pod drzewo.

 2. Kim jest Tristan Rivers i co tu robi?
  „Tristan Rivers – bękart, bandyta grasujący po Dorzeczu, za swoje zbrodnie wygnany z Westeros. W Essos przyłączył się do Złotej Kompanii.”
  Gdzie się pojawia? W której książce i w czyim rozdziale?

  1. W Tańcu ze smokami. W trakcie spotkania Jona Conningtona ze Złotą Kompanią. Postać raczej trzecioplanowa, ale chyba będzie miał jeszcze do odegrania jakąś rolę.

  1. O choroba. Chyba tak. No trudno, jeśli zbierze się jeszcze kilka zapomnianych, to zrobimy mini-rundkę z wyborem jedne postaci, która wejdzie do finału.

  2. Skoro o tym mowa to myślę że możnaby dodać paru Martellów. Raczej też nie byli nieskazitelni.

  3. Ja myślałem o Daenerys, ale w końcu się na nią nie zdecydowałem, bo bałem się obruszenia publicznego podobnego do tego, gdy dodałem do zestawienia Jona Snow. Przepraszam.

   1. Snow nie był aż tak śmiercionośny i powszechnie nienawidzony przez otoczenie co Daenerys.

  4. Też mi się to rzuciło w oczy, i aż szkoda, bo mam problem z wyborem sześciu łotrów.

   Max, nie przejmuj się, nikt nie poszczułby Cię za to smokami 🙂

 3. Ku mojemu zdziwieniu bardzo słaba ta lista. W dwóch poprzednich rundach brakowało mi głosów, a teraz brakuje chętnych. W finale dużo chętniej bym zobaczył kilku, którzy się „nie zmieścili” do najlepszej (choć może raczej najgorszej) czwórki, niż tych, na których zagłosowałem 🙁
  DaeLu, czy są przewidziane jakieś baraże/dzikie karty?

  1. Bo masz tutaj podrzędnych łotrzyków i żadnego rasowgo zabójcy zza biurka. Nie obrodziły inkryminowane krainy zielskiem łotrostwa, oj nie obrodziły 🙂

  1. Kawał łotra. Jak na razie uwięził tylko swoją córkę w wieży, żeby się uspokoiła. To ludność Dorne chce rozlewu krwi nie sam Doran. Mimo licznych nacisków Doran siedzi sobie wyluzowany (na tyle ile pozwala mu jego choroba) i ostrożnie realizuje swój plan.

 4. W wolnych kompaniach, aż roi się od oprychów. Weźmy np Ładną Meris z Plew na Wietrze, albo septona Utta z Krwawych Kompanionów (ogólnie wszystkich z tej kompanii można przypisać pod listę łotrów. Niemal każdy kto tam służył to niezły przypadek zwyrodnialca. Jak na razie na liście jest Vargo, Qyburn, Rorge) .

  1. W takim razie poproszę opisać każdego Krwawych Kompanionów w więcej niż trzech zdaniach 😀

   1. Każdego nie da rady ale można opisać wszystkich wymienionych z imienia.
    Vargo Hoat – dowódca kompanii. Lubi ucinać kończyny jeńcom i wrzucać rycerzy do dołów z niedźwiedziem, żeby zapewnić rozrywkę dla reszty kompanii.
    Qyburn – maester pozbawiony łańcucha za nie etyczne eksperymenty na ludziach. W kompanii medyk.
    Shagwell – brutalny błazen z makabrycznym poczuciem humoru.
    Septon Utt – kapłan pedofil dzieciobójca. Sam siebie kara za grzechy poprzez samobiczowanie.
    Iggo – Dothrak, który ścigał zbiegów z Harrenhall (Aryię, Gendryego, Gorącą Bułkę). Został zagryziony przez Nymerię, a Aryia widziała to wszystko we śnie.
    Zollo – gruby Dothrak, który uciął rękę Jaime.
    Wierny Urswyck – zastępca dowódcy. Widocznie nie taki wierny skoro uciekł z Harrenhall wraz z towarzyszami do Starego Miasta szukać najbliższego statku do Essos.
    Pyg i Timeon – Razem z Shagwellem po rozpadzie kompanii stali się pospolitymi bandytami i mieli pecha bo trafili na Brienne.
    Rorge i Kąsacz – dwóch zatwardziałych kryminalistów. Dołączyli do kompanii później. Są odpowiedzialni m.in. za masakrę w Solankach.

  1. W rozdziałach Victariona. Chyba w tych opublikowanych przez Martina fragmentach Wichrów.
   Euron chwali się więźniami-czarnoksiężnikami, z których jeden wydaje z siebie jęki brzmiące jak „Pree”.

    1. Zgadza się. Oprócz tego w pierwszym rozdziale Victariona w Uczcie dla Wron Euron wspomina o tych czarownikach. Rozdział Aerona z Wichrów Zimy tylko utwierdza w przekonaniu, że jednym z schwytanych był Pyat Pree.

  2. Euron w Uczcie dla Wron opowiadał o schwytaniu 4 quarteńskich czarnoksiężników w okolicach Pentos. Więził ich i torturował. Między innymi zmusił ich do jedzenia jednego z ich martwych kumpli. Dowiedział się od nich co nieco na temat Daenerys.
   Co do Daenerys po pobycie w Quarth (i nieudanym zamachu czarnoksiężników) miała płynąć właśnie do Pentos, jednak w ostatniej chwili zmieniła zdanie i kazała płynąć do Astaporu po Nieskalanych. Pyat Pree próbował dorwać Dany w Pentos nie wiedząc, że ta popłynęła do Zatoki Niewolniczej.

 5. Cóż, najwyraźniej trochę daliśmy w tym tygodniu ciała. I to głównie ja, bo Max wcześniej informował, że będzie potrzebował trochę pomocy z poprawkami i wyszukiwaniem postaci. Na swoje usprawiedliwienie mam dwie rzeczy. Po pierwsze – muszę się przygotować do DF-ów. Po drugie – mam od kilku dni złamane żebro (yaaaaay!). Innymi słowy poziom mojej koncentracji mocno szwankuje.
  Ale spokojnie, wygląda na to, że będą baraże i uzupełnienie braków.

 6. Ale bida!!! nie ma kogo wskazać. Po długim rozmyślaniu wskazałem zdrajców dla pieniędzy lub dóbr. Wielu zdradziło jednak później naprawiali swój wizerunek, taki epos bohatera jak Mormont. Inni brali rewanż za okrucienstwa jakich doznali, pani Kamienne serce jest martwa wiec nic jej nie rusza bo jej gardło podcieli! inna sprawa że zaplacila za glupotę swoją, swego męża i syna, fakt Martin nie ma litości dla Starków bo za każdy błąd lub nie posłuszenstwo płacą śmiercią, kalectwem lub wygnaniem. Dothrakow odpuszczam wychowali sie tak i tak zyli innego swiata nie mieli i nie znaliwiec co mieli wybierać? Kąsacz czy jego kumpel ok, sadysci i tyle, Tyrion? od małego kopany i nikczemnie traktowany wiec i on kopał jak mogl chociaż raz. Naprawdę te regiony dość spokojne, w porównaniu do Lanisterów którzy są całym złem i ich ambicje bo inne wielkie rody potrafiły się koncentrować na swoim życiu i zachowaniu autonomi. Bo Tyrelowie, Martelowie, rody z”doliny” władały częsciami królestwa i bez Lanisterow nie wchodzily by w konfikt poza sobą. Czasami lepiej wyeliminować rodzinę niż ogladać śmierć tysiecy. czekam na złoczynców chociaż już najwięksi byli.

 7. Zaskakująco słaba konkurencja, większość postaci albo ma swoje racje albo to płotki.

  Khal Drogo- zachowywał się jak normalny Dothrak, ale szło mu to lepiej niż innym. Czyli z perspektywy cywilów- gorzej
  Kraznys mo Nakloz- burak i pozer, jego śmierć to jeden z fajniejszych momentów Starcia królów
  Viserys- bardziej pasuje do turnieju na największego durnia sagi, ale i tak paskudny typ
  Rolph Spicer i Daario- za zdradę.
  Rorge- wygrał o włos z Kąsaczem, choć obaj źli i paskudni do szpiku kości.

  Lady Stonehart to nie łotr(zyca). Dokonuje słusznej zemsty, a na niewinnych (raczej) nie trafia.

 8. Brakuje Danki, głosował bym ! 😀 Swoją drogą jak ktokolwiek może głosować na biednego Viserysa? 🙁 Mający przekonanie o swojej krzywdzie chłopaczyna z problemem wyższości i prawdopodobnie chory psychicznie, zabity w bestialski sposób przez swojego szwagra, a w dodatku niespełna rozumu… Chyba nie chcecie obudzić smoka?! Ogólnie wybór trudny w tym zestawieniu bo brak wyraźnie parszywych typków pokroju Ramsay’a Sno.. Boltona ! Ogólnie to chciałbym, żeby z tego zestawienia na największego łotra wyszła na końcu sagi Arya, ma na taką potencjał. 😛

 9. Czemu nie ma tu Petyra Baelisha.
  Naj wiekszego przechuja calych siedmiu krolestw.
  Zmusil on pania riverrrun do otrucia swego meza. Potem ja zabil.
  Zdradzil starkow.
  Zdradzi kazdego gdy tylko bedzie mu to na reke.

 10. Autorze srsly??? Raz piszesz, że Euron zgwałcił a teraz „dała się uwieść”. Będzie głosowanie ws. najlepszych graczy w cyvase? Albo najlepszych dowódców?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button