Książki

Czekamy na Wichry Zimy #5: Victarion

Uwaga! W tekście występują spoilery związane z “Wichrami Zimy”! Czytacie na własną odpowiedzialność.
Tłumaczenie wykonane zostało na podstawie transkrypcji z odczytania rozdziału przez George’a R. R. Martina podczas TIFF Bell Lightbox.

Poprzednio u Victariona: Greyjoy został ranny w bitwie morskiej o Wyspy Tarczowe, a po uczcie zwycięzców Euron proponował bratu wypicie cienia wieczoru, ale Żelazny Kapitan odmówił. Król wysłał dowódcę Żelaznej Floty do Zatoki Niewolniczej po smoczą królową. Podzieliwszy jednostki na trzy eskadry, Victarion wysłał część statków do Lys, by kapitanowie sprzedali pojmanych niewolników, a później mieli skierować się w okolice Wyspy Cedrów. Miecz Talberta Serry’ego zadał Victarionowi paskudną ranę. Maester i smagła kobieta przemywali rękę Vicka, aż pewnego dnia Żelaźni Ludzie wyłowili z morza Moqorro, czerwonego kapłana, który kierował się do Meereen razem z Tyrionem Lannisterem, Jorahem Mormontem i Grosik. Moqorro nie tylko uzdrowił rękę Victariona, ale też przegnał małpy uprzykrzające życie marynarzy. Victarion Greyjoy rozkazał utopić maestera, a gdy zgodnie ze wskazówkami Moqorro pochwycił kolejne statki, złożył w ofierze Panu Światła piękne kurtyzany. Żelazny Kapitan pokazał czerwonemu kapłanowi smoczy róg, który dostał od Eurona. Wówczas Moqorro odczytał inskrypcję, która zdobi obręcze artefaktu:

Czarny kapłan wskazał na jedną ze złotych obręczy. – Tutaj widzimy imię rogu. „Jestem Władcą Smoków” (…) Moqorro obrócił róg w dłoniach, czytając litery na drugiej złotej obręczy. – Tu jest napisane: „Każdy śmiertelnik, który we mnie zadmie, przypłaci to życiem”. (…) Twój brat nie zadął w róg osobiście. Ty również nie możesz tego uczynić. – Moqorro wskazał na stalową obręcz. – Tutaj. „Krew za ogień, ogień za krew”. Nieważne, kto dmie w piekielny róg. Smoki przybędą do pana rogu. Musisz nim zawładnąć. To będzie wymagało krwi.

 

Victarion

Skrócona wersja odcinka: Żelazny Kapitan próbuje uniknąć śmierci po zadęciu w smoczy róg. Czy Moqorro „zapomniał” przetłumaczyć którąś z inskrypcji?

Postaci:

 • Victarion Greyjoy
 • Jednouchy Wulfe
 • Longwater Pyke
 • Moqorro
 • smagła kobieta
 • trzej wioślarze
 • załogi statków

Statki:

 • Żelazne Zwycięstwo
 • Szlachetna Dama
 • Lament
 • Krogulec
 • Pajęczy Pocałunek
 • kogi, karaki i galery kupieckie
 • Żelazna Flota
Valyria, Wyspa Cedrów i Zatoka Niewolnicza.

W Zatoce Niewolniczej flota Victariona powiększa się o kolejne łupy: kogi, karaki, galery handlowe i kutry rybackie.

Była to flota tłusta i słaba zarazem, wielce obiecująca, jeśli szło o wino, wełnę i inne dobra handlowe, jednak niezbyt niebezpieczna. Victarion przekazał dowództwo nad nią Jednouchemu Wulfe’owi.

Żelazny Kapitan ma nadzieję, że uda mu się zmylić handlarzy niewolników. Rozkazuje Wulfe’owi, by jego ludzie udawali rybaków i kupców, a gdy potomkowie Ghiscarczyków zbliżą się do statków, Żelaźni Ludzie mają dokonać abordażu. Marynarze cieszą się z obietnicy powrotu do domu po pokonaniu Yunkijczyków. Victarion przekazał Wulfe’owi najlepszych wojowników. Załoga “Żelaznego Zwycięstwa” podnosi na duchu ludzi Jednouchego.

(…) twarze pierwszych wrogów, których zabił, wróciły z powrotem do Victariona Greyjoya. Myślał o swym pierwszym statku, swej pierwszej kobiecie. Była w nim niecierpliwość, pragnienie świtu i rzeczy, których ten dzień ma przynieść. Śmierć lub chwałę, będę miał dzisiaj swoją część obu.

Greyjoy uważa, że Tron z Morskiego Kamienia powinien należeć do niego, a nie do Eurona. Victarion stracił przez brata również żonę, dlatego planuje zemstę – dzięki rogowi zdobędzie smoki, a później najpiękniejszą kobietę świata, Matkę Smoków.

— Kapitanie? — Głos należał do Longwatera Pyke’a. — Wioślarze czekają na twe przybycie. Trzech. Silnych.
— Przyślij ich do mej kabiny. Chcę też tam widzieć kapłana.

Longwater Pyke wybrał dla Victariona trzech wioślarzy, którzy wyróżniają się siłą i wzrostem. Mężczyźni są poddanymi, dlatego Greyjoy nie zawraca sobie głowy zapamiętaniem ich imion.

— Pokażcie im róg — zarządził, kiedy wprowadzono ich do kabiny. Moqorro poprowadził ich naprzód, a smagła kobieta podniosła lampę, by mogli się przyjrzeć. W chybotliwym świetle lampy róg zdawał się wić i wykręcać w rękach kapłana, niczym wąż walczący o ucieczkę.

W rękach Moqorro, który również jest słusznego wzrostu i obwodu w pasie, smoczy róg z Valyrii wygląda monstrualnie.

— Mój brat znalazł to w Valyrii — oznajmił Victarion poddanym. — Pomyślcie jak wielki musiał być smok, by nosić dwa takie na swym łbie. Większy niż Vhagar czy Meraxes. Większy niż Balerion Czarny Strach.

Victarion wspomina królewski wiec i śmierć Cragorna, który zadął w smoczy róg. Dźwięk palił uszy obecnych na Starej Wyk, a niemowa Eurona zmarł nazajutrz. Odgłos wydawany przez smoczy róg jest tak charakterystyczny, że żaden człowiek nie może go zapomnieć.

Po tym wszystkim róg zaczął dymić. Niemowa miał pęcherze na ustach, a wytatuowany ptak na jego klatce piersiowej krwawił. Zmarł następnego dnia. Kiedy go rozcięto, jego płuca były czarne.
— Róg jest więc przeklęty — rzekł bękart bękarta.
— To smoczy róg z Valyrii — odparł Victarion. — Tak, jest przeklęty. Nigdy nie powiedziałem, że nie jest.

Znaki na obręczach z czerwonego złota kuszą Victariona. Przez chwilę Greyjoy ma ochotę samodzielnie zadąć w róg. Vickowi wydaje się, że Euron popełnił błąd, powierzając bratu artefakt, dzięki któremu może sięgnąć po tron.

Victarion nieczęsto wybaczał poddanemu, gdy odzywał się niepytany, lecz chłopak był młody, miał nie więcej niż dwadzieścia lat, w dodatku wkrótce miał umrzeć. Odpuścił mu.

Żelazny Kapitan obiecuje trzem wioślarzom wolność, ziemię, statki i własnych poddanych – o ile przeżyją koncert na piekielnym instrumencie i walkę Żelaznej Floty z marynarzami Yunkai.

Jeśli wierząc, że mają jakiś wybór, staną się odważniejsi, niech się tego trzymają. Victarion niezbyt martwił się o to, w co wierzą. To byli tylko poddani.
— Popłyniecie ze mną na „Żelaznym Zwycięstwie” — powiedział im.

Vicatrion wybiera najmłodszego z mężczyzn jako pierwszego solistę. Chce, by dźwięk rogu przestraszył wrogów smoczej królowej, a także małpy na Wyspie Cedrów. Później pozostali wioślarze mają przejąć instrument i zadąć w niego. Gdy poddani opuszczają kajutę, Moqorro chce zabrać róg. Victarion nie pozwala kapłanowi na przejęcie artefaktu.

— Jak rozkażesz. Chcesz bym upuścił ci krwi?
Victarion pochwycił smagłą kobietę za nadgarstek i przyciągnął do siebie.
— Ona to zrobi. Idź módl się do swego czerwonego boga. Rozpal swój ogień i powiedz mi, co widzisz.
Ciemne oczy Moqorra zdawały się błyszczeć.
— Widzę smoki.

I see fire… inside Meereen.

Szalone Teorie i inne teksty:

Kraken, Lew i Czarny Płomień już czyhają na młodą królową z dynastii Targaryenów. W Domu Nieśmiertelnych Daenerys widziała trupa na dziobie statku, który uśmiechał się szarymi ustami (Greyjoya?). Na zakończenie zagadka zoologiczna: którego kapitana Theon określa mianem „tępy jak wół”?

Dałem ci ten palankin z hebanu i złota oraz parę wołów, które go ciągną. Jeden jest biały jak kość słoniowa, a drugi czarny jak gagat, rogi zaś mają inkrustowane klejnotami.
– Tak – zgodziła się Dany. – Ale prosiłam o żołnierzy i okręty.
– Czyż nie dałem ci też armii, najsłodsza z kobiet? (…)
– Tysiąc pięknych rycerzy – przyznała. – Ale moi wrogowie nie muszą się ich bać. A woły nie przeniosą mnie przez wodę…

Lai

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 6

 1. Istotne przy Victarionie jest także to, że współżyje z kobietą podarowaną mu przez Eurona. W pierwszych rozdziałach z nią jest powiedziane, że Victarion chciał ją wyrzucić do morza, jednak z czasem rośnie jego zależność od niej (byłem tym tak samo zdumiony, jak przy Cersei i Teanie Merryweather), a jak wiemy z pewnej teorii, kobieta stanowi przekaźnik Eurona. Jednocześnie jak zostało tu wspomniane, Victarion ma nawet „genialny” pomysł, aby samemu zadąć w róg. Tak jakby Euron coraz bardziej zdobywał nad nim władzę. Na dodatek, w końcówce rozdziału widzimy, że to ta kobieta upuszcza krwi Victarionowi. Więc rzeczywiście wychodzi na to, że nawet jeżeli Moqorro przeprowadzi swoje eksperymenty z krwią Victariona, to wskutek podstępu Eurona w rzeczywistości doprowadzi do związania rogu, a w konsekwencji smoków/a, z Euronem. Warto na koniec także wspomnieć sen Daenerys, gdy bodajże przed ślubem z Hizdrahem śnił jej się stosunek z trupem/osobą o szarych ustach.

 2. „Każdy śmiertelnik, który we mnie zadmie, przypłaci to życiem”. (…) Twój brat nie zadął w róg osobiście. Ty również nie możesz tego uczynić. – Moqorro wskazał na stalową obręcz. – Tutaj. „Krew za ogień, ogień za krew”. Nieważne, kto dmie w piekielny róg. Smoki przybędą do pana rogu. Musisz nim zawładnąć. To będzie wymagało krwi.
  Póki co martwy jest Jon, Danderys, Aria i Bran chyba też a i Beric mogą dmąc do woli w to cholerswtwo jak dostaną szanse na spotkanie z tym czymś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button