KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #5: Wiemy prawie wszystko

Ostatnie tygodnie przyniosły nam kolejne informacje potwierdzające październikowy mega-przeciek. Na tym etapie nie sposób już zaprzeczyć temu, że do internetu wyciekło ok. 90% fabuły nadchodzącego sezonu Gry o Tron. Nie znaczy to jednak, że najnowsze wiadomości z planu Gry o Tron nie wnoszą niczego nowego. Nim jednak przejdziemy do omawiania tych newsów, musimy wspomnieć o wydarzeniu bardzo przykrym.

Zmarł Peter Vaughan

6 grudnia około godziny 10:30 zmarł Peter Vaughan, brytyjski aktor teatralny i filmowy, zapamiętany z dziesiątek ról, ale nam – fanom Gry o Tron – znany przede wszystkim jako maester Aemon. Vaughan miał 93 lata, ale jeszcze rok temu pozostawał aktywny zawodowo, obchodząc 60 rocznicę swej twórczości aktorskiej. Na zawsze pozostanie z nami jako mądry i skromny Aemon Targaryen.

Peter Vaughan jako Aemon Targaryen.
Peter Vaughan jako Aemon Targaryen.

Przypiekanie

Jak zwykle na planie filmowym znaleźli się życzliwi ludzie ze smartfonami, którzy nie omieszkali zarejestrować jednej z ważniejszych scen. Na początku myślałem, że palonym mężczyzną jest Randyll Tarly albo jego syn Dickon. Ale po obejrzeniu tego ujęcia kilkukrotnie, sądzę, że może ono po prostu prezentować fragment bitwy. Podpalony mężczyzna najwyraźniej wypowiada kwestię: „Gods’ mercy! What sort of witchcraft is this?” czyli „Bogowie zmiłujcie się. Cóż to za czary?”.

Reklama HBO

Sieć HBO wypuściła krótki spot promujący ramówkę na rok 2017. Możemy w nim znaleźć trzy krótkie, ale nowe, ujęcia z Gry o Tron. Przedstawiają one Sansę na tle czardrzewa, Jona ze zwyczajowo smętnym spojrzeniem, oraz Aryę na koniu, ubraną w grube, zimowe ciuchy (a więc pewnie już w okolicach Winterfell).

Więcej zdjęć z bitwy Lannisterów i Dothraków

Trudno nazwać to szczególnie szokującym newsem, ale wyciekły kolejne zdjęcia z zasadzki zorganizowanej przez Daenerys.  Ot, kolejne informacje potwierdzające październikowy przeciek.

Pobojowisko.
Pobojowisko.

Conor McGregor w Grze o Tron

Jak donosi serwis WatchersontheWall.com, mistrz świata w mieszanych sztukach walki w wadze lekkiej Conor McGregor, otrzymał do odegrania niewielką rolę w siódmym sezonie Gry o Tron. McGregor będzie jednym z członków załogi Ciszy – statku Eurona Greyjoya. Jeśli twórcy serialu pozostaną wierni książkom, to nie będzie to raczej rola mówiona.

Conor McGregor
Conor McGregor

Euron w Królewskiej Przystani

A skoro o Euronie mowa, to widziano go w Królewskiej Przystani, prowadzącego zdobycz…

Euron i Yara (na sznurku).
Euron i Yara (na sznurku).

…a w zasadzie to kilka zdobyczy.

Ellaria i Nymeria - jeśli się nie mylę.
Ellaria i Nymeria – jeśli się nie mylę.

Możemy więc śmiało powiedzieć, że potwierdziły się informacje o bitwie morskiej, w której Euron miał pokonać Dornijczyków oraz ludzi Yary i Theona. Najwyraźniej trafne były również spekulacje na temat sojuszu Eurona z Cersei.

DaeL na Pyrkonie 2017

A na zakończenie miła informacja. Jakiś czas temu skontaktowali się ze mną organizatorzy Pyrkonu z pytaniem, czy nie miałbym ochoty wygłosić na konwencie prelekcji. Na ich nieszczęście – miałbym. W związku z tym na najbliższym Pyrkonie (28-30 kwietnia 2017) będziecie mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów poświęconych PLiO oraz GoT, jednego w języku polskim, a drugiego w mowie pana Trzęsidzidy (znanego w niektórych kręgach jako Shakespeare).

Uprzedzam – bardzo dużo tracę po bliższym poznaniu 😉

Więcej szczegółów już wkrótce. A już teraz możecie o Pyrkonie poczytać na oficjalnej stronie: www.pyrkon.pl.

Related Articles

Komentarzy: 24

   1. Chyba się jeszcze nie zdarzyło. Jest tajemnicą poliszynela, że żeby dostać bana, to trzeba naprawdę sporo nabroić. I to nawet nie tyle ze względu na moją tolerancję, co lenistwo. Po prostu banowanie użytkowników (tak, żeby na serio nie mogli wejść z tego samego IP) jest dość uciążliwe 🙂

 1. Trzeci, ale po to tu piszę. Ma pytanie do Ciebie Daelu i do reszty obecnych fanów. Co się stało z piechotą Krain Burzy? Bo mało prawdopodobne by poszli z Macem. Z SK jedyna informacja, że Randyll Tarly przejął tabory Renlego i wyrżnął wielu ludzi, głównie Florentów.

 2. Sporo z tych newsów już wiedziałem. Nowością właściwie jest Twoje wystąpienie na Pyrkonie 😀

 3. Wow, czyli jednak Pyrkon! Super, na pewno się przejdę 🙂 Na obydwie prelekcje, o ile uda się na nie dostać, rzecz jasna, bo pewnie pod salą będą koczować dzikie tłumy 😀

  A co do serialu, to mnie najbardziej zastanawia, jakim cudem Euron był w stanie pokonać sprzymierzone siły Dornijczyków i Yary z Theonem. Czym, skoro Yara gwizdnęła mu jego flotę? Aaa, byłbym zapomniał – przecież Euron zbudował sobie nową flotę. W końcu Żelazne Wyspy słyną z rosnących wszędzie drzew, a Euron miał do dyspozycji super drukarkę 3D więc nowe statki mógł zwodować bardzo szybko 😀
  Na tej samej zasadzie zabawny jest też fakt, że wyniszczone i mniej liczne siły Lannisterów pokonają bardziej liczebną i nie tak wyczerpaną wojną armię Tyrellów. No, ale wiadomo, że w serialu Cersei musi być górą, a jeśli fakty są sprzeczne z założeniami scenarzystów to tym gorzej dla faktów 🙂

  1. Yara ukradła jedynie część floty Eurona, nawet nie tą większą, a ja nie słyszałem, by flota Dorne była jakaś potężna.

   Jaime nie musiał rozbić wszystkich sił Tyrellów, a jedynie część, a w Reach według książek jest ponad 20 tysięcy ich wojsk, a weźmy pod uwage jescze to, że część lordów ma zdradzić, a Jaime może okazać sie geniuszem militarnym.

 4. Żmije zakładnikami? Ale, ale… jak? Samo Dorne powinno mieć większy potencjał militarny niż zjednoczone siły wymęczonych Lannisterów i wybrakowej floty Eurona.

   1. A widziałeś flotę Danerys? Poza tym według serialu Euron musiał zrobić armadę od zera.

    1. Nie musiał, powtórze sie,
     Yara ukradła część floty Eurona, nawet nie tą większą.
     A statki Daenerys nie muszą być statkami wojennymi, a zwyczajnymi, nienadającymi sie do prowadzenia wojny.
     Z resztą, bo to mało bitew morskich było, gdy znacznie mniejsza flota rozbijała te większą? Przykładem może być Salamina, a jestem pewien, że statki jakie ma Euron są znacznie lepsze od statków Daenerys.

 5. @Argotin, powtarzasz i powtarzasz, że Yara i Theon nie ukradli całej floty, ale ja nie jestem tego pewna. Czy to jest gdzieś powiedzane/pokazane? Jeśli tak, to przypomnij mi, proszę, gdzie.
  Bo ja nie pamiętam sceny w której Euron mówi: „okej, zabrali nam część floty, ale mamy jeszcze mnóstwo innych okrętów, więc sprowadźmy je i płyńmy ich zabić”, pamiętam za to Eurona mówiącego: „chcę, żeby wszyscy mężczyźni ścinali drzewa, a wszystkie kobiety tkały żagle”, co sugeruje, że w chwili obecnej potrzebuje nowych okrętów, a nie ludzi do obsadzania stanowisk na okrętach istniejących.

  1. Droga Lady, czy liczyłaś na „bądźcie płodni i rozmnażajcie się, bo potrzebuję załogi”? 😀

   Swoją drogą, byłby to niesamowicie szatański plan – ukraść Euronowi wszystkie okręty i pozostawić go na wyspie bez drewna! Uwięziony! 😀

   Euron mówi, by wybudować 20 tysięcy okrętów. Podobno tyle samo okrętów potrzebowała Daenerys do transportu. Z tego wynikałoby, iż tyle dostała od panny Greyjoy (chyba że dostała jakieś inne). Wydaje się zatem, iż uprowadzona została lwia część okrętów.

  2. Nawet według książek Asha ukradła część floty.
   Jak miałaby ukraść całą, skoro większość kapitanów poprała Eurona(z jakiegoś powodu został królem, przypominam – elekcja), także jak miałaby porwać reszte statków? Tak jak w książce popłynęli za nią ludzie wierni jej, a Euron nadal posiadał ogromną flotę.
   W serialu Euron mówi „Not enough to save them”, no i wystarczy spojrzeć na ilość statków.
   I w książce Euron też kazał ścinać drzewa, a na brak okrętów nie narzekał. Flota z Reach ma mu stawić czoło, a on jakoś nie za bardzo sie boi, także nie może mieć ich mało.
   Może dlatego, że po prostu lepiej jest ich mieć więcej niż mniej?
   Już widze, jak odpowiecie „To było w książce, nie w serialu”
   Cóż, zgadza sie to, że ukradziono Euronowi część floty, ale jak serial zrobi coś niezgodnego z książką, to „Boże, niszczą to”, lecz kiedy dzieje sie coś z nią zgodnego, to wielki ból, że to nie ma żadnej wartości.
   Bo skąd Yara miałaby wziąć ludzi by ukraść całą flote, podczas gdy większość kapitanów poparła Eurona?
   „NIEWAŻNE DEDEKI ZNISZCZYŁY FXNGBZGAKNGZALMAWR”

   1. „Pan ojciec dał jej trzydzieści drakkarów by zdobyła Deepwood. Zostały tylko cztery, wliczając jej „Czarny Wicher”, a jeden z nich należał do Trisa Botleya, który dołączył do Ashy wtedy, gdy wszyscy od niej uciekali.” – to przemyślenia Ashy w Deepwood po ucieczce z żelaznych wysp. 4 okręty to nawet nie „część” floty, sama Żelazna Flota podległa tylko Królowi składa się z 100 potężnych drakkarów, oprócz tego każdy lord ma na swój użytek określoną liczbę trochę mniejszych okrętów od floty królewskiej, razem będzie to dawało około 300 do 500 (nie pamiętam już ile) okrętów więc okręty Ashy to w najlepszym wypadku 1% floty. Odnośnie serialu polecam nie fantazjować i dać sobie spokój z jakimikolwiek liczbami bo jest całkowicie pozbawiony sensu i logiki. Jest to jedno z najlepszych widowisk jakie oglądałem. ale nawet do pięt książce nie dorasta i doszukiwanie się w nim sensu jest bezsensowne hehe.

    1. Odnośnie realiów książkowych to w chwili rozpoczęcia Gry o Tron liczącymi się flotami były: Żelazna, Paxter Redwyne i Stannisa Baratheona oraz mniejsza flota w Królewskiej przystani. W kolejnych częściach znikła flota staśka i ta z KP, a dobudowane zostały w białym porcie i częściowo odbudowana w KP która teraz jest zresztą flotyllą piracką jak ta Salladhora Saana. Według mnie Redwyne nie ma większych szans z Euronem, gościem który morduje braci, drwi z bogów, posiada ciekawe artefakty i jest ogólnie mega kozakiem. A po zwycięstwie Wronie Oko na morzu może powstrzymać chyba jedynie Flota Braavos bo ta z Volantis coś czuje że nie wyjdzie cało z bitwy pod Meereen.

   2. Ok, „not enough to save them” w miarę mnie przekonało, no i oczywiście sama się zastanawiałam, kto mógłby ukraść flotę, jeśli większość popierała Eurona*. Po prostu nie pamiętałam tego fragmentu, a jedyne co zwróciło moją uwagę to niesamowita wściekłość Eurona i jego rozkaz by budować okręty.

    W książce odczułam to całkiem inaczej, ponieważ tam bezradność i mała liczebność sił Ashy była mocno zaakcentowana, podczas gdy w serialu dumna Yara płynie by zaoferować swoją flotę smoczej królowej, praktycznie pewna że jej wujek nie stanowi zagrożenia.

    *przychodził mi do głowy rejs w stylu Jacka Sparrowa i Willa Turnera z pierwszych piratów

    1. Odnośnie serialowego Eurona to wydaje mi się on Eunuchem w porównaniu do tego z Książki który zasługuje na miano czarnego charakteru. Jedynie scena zabicia Balona nie była taka zła.

   3. Wystarczyłoby, że Yara wprowadziłaby swoich ludzi na te statki pod nieobecność ich kapitanów.
    Ale nawet zakładając, że nie ukradła ona całej floty Euronowi, a jedynie jej część to i tak musiała mocno nadwątlić siły Eurona, skoro każe on swoim ludziom budować nowe statki. I już nawet pomijając ten nieszczęsny aspekt braku drzew na żelaznych wyspach to sama budowa nowych statków musiałaby zająć naprawdę długie miesiące. Przypominam, że mówimy o potężnych wojennych drakkarach, a nie małych czółenkach wydrążonych w pojedynczych pniach 😉 Dlatego niestety w serialu wyglądać to będzie nieco absurdalnie, jeśli Euron w tak krótkim czasie zdołał odtworzyć flotę zdolną do pokonania zarówno Ashy jak i Dornijczyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button