Seriale

Wieści z Cytadeli #97: Pewnie nie byłoby tej frustracji, gdyby nie draka na koronacji

No cóż, to była spory błąd z mojej strony, może nawet kompromitacja. A winę mogę zwalić tylko na mój mózg. Otóż przeczytawszy o strajku scenarzystów, zakonotował on sobie informację, aby nie sprawdzać postępów w pracach nad kolejnym sezonem „Rodu Smoka”. Wszak bez scenariusza, to tylko Benioff i Weiss potrafią kręcić seriale. Niestety nie odnotowałem faktu, że scenariusz „Rodu Smoka” to akurat ukończony został, a jedyne problemy, jakich produkcja doświadcza, wiążą się z niemożnością wprowadzenia do niego ewentualnych poprawek. Innymi słowy – trwają zdjęcia. Bardzo dziękuję kathrin8, która zwróciła mi na to uwagę. I już się dłużej nie obijam, ale serwuję Wam wiadomości z planu, jakie wyciekły przez ostatni miesiąc.

Nowe herby

W okresie Tańca Smoków Aegon II i Rhaenyra Targaryen przyjęli osobiste herby. Aegon wybrał złotego smoka na czarnym tle, nawiązując tym samym do swojej bestii – Sunfyre. Rhaenyra zdecydowała się na tarczę czwórdzielną, w której znalazły się dwa pola z tradycyjną figurą heraldyczną Targaryenów, a także pole Arrynów (po matce) i pole Velaryonów (po koledze który udawał jej męża). W serialu czeka nas wszakże niespodzianka, bo herby te będą wyglądać inaczej. Jak wynika z przecieków z planu filmowego, nowy herb Aegona to oczywiście złoty smok, ale na polu zielonym (symboliki objaśniać chyba nie muszę), nie czarnym. Nieco więcej kłopotu mamy ze zidentyfikowaniem herbu Rhaenyry. Na pewno w odstawkę poszła tarcza czwórdzielna, ale ze względu na daleki od idealnego oświetlenie i kiepską rozdzielczość zdjęć szpiegowskich (robionych z dużej odległości), możemy tylko spekulować co do koloru tarczy. Moim zdaniem na niektórych zdjęciach jest niebieska, ale są też fotografie dostarczone przez Redański Wywiad na portalu X, na których smok jest umieszczony na tle… półprzezroczystym. Dziwne to wszystko. Na szczęście kwestia smoka nie pozostawia wątpliwości. Bestia jest czarna.

Nominacje do nagród Emmy

Sześć. Tyle statuetek Emmy ma szanse zdobyć pierwszy sezon „Rodu Smoka”. Kategorie, w których nominowano serial to:

 • Najlepsze zdjęcia – za odcinek „Lord Przypływów”
 • Kostiumy sci-fi lub fantasy
 • Charakteryzacja nieprotetyczna w serialu historycznym lub fantasy
 • Charakteryzacja protetyczna
 • Scenografia
 • Montaż dźwiękowy
 • Efekty specjalne
 • Najlepszy serial dramatyczny

Czego brakuje? Moim zdaniem nominacji za scenariusz, reżyserię i wyśmienite kreacje aktorskie. No, ale z Emmy już tak bywa. Musimy poczekać jeszcze trochę, aż serial zacznie obniżać loty. Wtedy statuetki się posypią. I tak jestem pod wrażeniem dwóch nominacji w kategoriach nietechnicznych.

Znamy tytuł!

Poznaliśmy tytuł jednego z odcinków następnego sezonu „Rodu Smoka”. To „Taniec smoków”. Proszę nie mylić z „Tańcem smoków” z „Gry o Tron”. Na serio, nie złamano tu zasady niepowtarzania tytułów, którą narzuciło HBO (zapewne by ułatwić wyszukiwanie epizodów w usłudze MAX). Po angielsku odcinek „Rodu Smoka” zwie się bowiem „A Dance of Dragons”, podczas gdy w „Grze o Tron” mieliśmy „The Dance of the Dragons”. Ach te cudowne, angielskie przedimki. Co byśmy bez nich zrobili?

Nocna Straż

Niezrównany Redański Wywiad (czyli profil Redanian Intelligence na portalu X) zamieścił fragment nagrania pokazujące braci Nocnej Straży na planie drugiego sezonu. Co takiego mogą tam robić. Ciężko powiedzieć. Chociaż mam pewne przeczucia. Ale o nich za chwilę. Na razie przeczytajcie sobie tweeta.

Nieumarli

No to pora na hipotezę. Spójrzcie na poniższe zdjęcie. Przedstawia ono fotel do charakteryzacji na planie „Rodu Smoka”. Teraz spójrzcie na tablicę za nim. To tzw. „reference board”, czyli pomoc dla charakteryzatora, który oglądając ją wie jaki efekt ma uzyskać. A czyje zdjęcia mamy na tejże „reference board”. No nie trzeba się specjalnie wysilać, bo tablica jest podpisana. Undead, czyli nieumarli, żywe trupy.

A moja hipoteza? No, będziemy mieli w „Rodzie Smoka” powrót Białych Wędrowców, a przynajmniej ich truposzowatych pomagierów. Nocna Straż pewnie pędzi na południe, by zameldować o problemie komu trzeba. Ot, taki wąteczek, którego u Martina nie było.

Bitwa

Zakończyły się zdjęcia do bitwy, która ma mieć miejsce w czwartym odcinku sezonu. Świadkowie opowiadali o płomiennym przemówieniu wygłoszonym przez Cristona Cole’a, które brzmieć miało mniej więcej tak:

Zbrojni, dołączył do was król! Nie lękajcie się, nie odchodźcie od zmysłów. Siedmiu pobłogosławiło tę armię walczącą w zbożnym celu. Za jedynego prawowitego króla! Za Aegona! Naprzód!

Biorąc pod uwagę okoliczności przyrody, umiejscowienie geograficzne (Krainy Burzy) i moment w jakim znajdujemy się w opowieści, stawiam złote smoki przeciw orzechom, że to oblężenie Gawroniego Gniazda, które próbowała przerwać Rhaenys na swym smoku. I oczywiście domyślacie się, co to oznacza.

Spoiler

Rhaenys dostanie bęcki za przeszkadzanie w koronacji Aegona II. A my otrzymamy prawdziwe starcie smoków – Melys kontra Sunfyre i Vhaghar. No i Aegon II już się sprawnością fizyczną nie nacieszy.

[collapse]

I to na dzisiaj tyle. Będę dalej śledził wieści z planu i o wszystkim Wam raportował.

Related Articles

Komentarzy: 17

 1. Po finalnym sezonie GoT szczerze nie rozumiem, po co znowu ruszać wątek Innych, skoro w oryginale nic o tym nie było, a Nocna Straż nie pełniła podczas Tańca żadnej roli? Zapewne chodzi o przyciągnięcie mniej wymagających widzów, dla których serial bez zombiaków, wypełniony jakimiś spiskami i polityką, to nudy na pudy. Dla mnie wątek z przepowiednią i sztyletem z pierwszego sezonu był zbędny i tylko przypominał o zakończeniu GoT, a co dopiero to, co teraz planują.

  1. Dokładnie po to to jest. Dla niektórych zombie to był najlepszy wątek i główny dla którego oglądali Got od 5 sezonu (slynne Hardhome)

  2. W dodatku zmienia to cały odbiór GoT. Przecież ilInnych nie było od tysięcy lat. A tu cyk jednak nocna straz wiedziała i nie powiedziała a to było tak xD nie przetrwały informacje i ślady albo pogłoski o tym, że inni jednak istnieją. Wtf .

 2. Paddy powinien dostać nominacje, chociaż statuetka jest zarezerwowana dla Kierana Culkina. Inni aktorzy Rodu raczej nie zagrali aż tak wybitnie.

 3. Miejmy nadzieję, że Ci Nieumarli to tylko takie mrugnięcie w stronę oglądających na zasadzie „Hej! już tu jesteśmy, mamy się dobrze, do zobaczenia za 200 lat” a bracia z Nocnej Straży to zwiadowcy przez nich „pożarci”, czyli jakaś zaginiona grupa wysłana za mur. Może Cregan będzie miał zagwozdkę czy jechać na południe czy zająć się zaginięciem zwiadowców i dlatego spóźni się na Taniec 😜

 4. Każda produkcja fantasy musi się teraz uczepić jakiegoś durnego wątku wydumanego przez tych „scenarzystów” (strajków im się zachciewa nieudacznikom) i musi to holować za sobą przez cały serial. Jak te nieszczęsne monolity w „Wiedźminie”. Pewnie Rhaenyra będzie miała jakieś wizje przyszłości, albo jakieś inne bzdury mające podkręcić ten głupi pomysł z przepowiednią Aegona. Wiadomo, że pirogi z HBO będą za wszelką cenę starały się popsuć co się da z materiału źródłowego. I teraz tylko pytanie na ile im się to uda? „Wiedźmina” raczej nie pobiją, więc mimo wszystko czekam na kolejny sezon z niecierpliwością (choć po sezonie 1 już bez jakichś wielkich oczekiwań).

  1. Oby nie wpadli na to, że mlody Strong/Velaryon/Targeryan poleci na (o zgrozo za) mur i zobaczy zombiaki. Ale jakimś cudem tej informacji nie przekaże.

   1. Nie no, stawiałbym raczej na jakąś wizję. Gdyby już pokazali zombiaki to niby jak? Czekały potem dwieście lat niezauważone, żeby ruszyć na Mur? Zamurze wbrew pozorom nie jest zupełnym pustkowiem, nie da się tak długo ukrywać. A gdyby ktoś je widywał przez te dwieście lat, to Mance Rayder wiedziałby o tym.

   1. AI było niezwykle łaskawe. 🙂 Jednak za dużo tych fioletowych aplikacji, wygląda jak postać z mangi. Powinny być czerwone. Wtedy wyglądałaby jak Targaryen, a nie jakaś Haruka. 😉

 5. „Biorąc pod uwagę okoliczności przyrody, umiejscowienie geograficzne (Krainy Burzy)”

  Może wypaczyło mi percepcję maniaczenie w CK2 AGOT, ale czy Rook’s Rest nie leży u podstawy Cracklaw’s Pointy, a więc w Krainach Korony?

  1. Na różnych stronach podają że to ma być lato 2024, jeśli tak by faktycznie było to rzeczywiście dwa lata po premierze 1 sezonu. HBO jeszcze nie podało oficjalnej daty premiery. Zdjęcia mają potrwać do końca września. Ja to sobie tak myślę że może będzie wcześniej niż latem, może wiosna ale to są takie moje, bardzo ostrożne przypuszczenia.

 6. Mnie tam nie przeszkadzaja nawiazania do GoT, w końcu to ten sam świat. Nawiązanie w 1 sezonie z przepowiednią i sztyletem bardzo mi się podobało. Może to jest dla ludzi mniej zorientowanych żeby wiedzieli w jakim świecie serial sie rozgrywa, a inna bardziej prawdopodobna opcja to to że to miała być podbudowa pod inny spin-off prawdopodobnie ten z Jonem. Inna sprawa to nagrody Emmy, mnie też tutaj bardzo brakuje nominacji aktorskich np. dla Matta Smitha czy Milly Alcock. Cały czas myślałam że zdjęcia potrwają do grudnia, a dopiero niedawno wyczytałam że do końca września.

 7. W sumie Jace pojawi się w Winterfell może tam wyskoczy wątek Nocnej Straży i truposzczaków? Niezbyt mi to leży, ale scenarzyści różne dziwne decyzje podejmują…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button