Książki

Debaty Małej Rady: Premiera „Wichrów zimy”

Dzisiaj bez wstępu, bo mamy aż cztery głosowania do podsumowania. Wszystko przez te urlopy. Zaczynamy od odcinka wakacyjnego. Zadałem Wam w nim aż trzy pytania. Zajmijmy się nimi po kolei.

„W której z krain Westeros chcielibyście spędzić letnie wakacje?” – pierwsze pytanie przed którym stanęliście. I nie da się ukryć, że ciepłe krainy miały stanowczą przewagę. Pierwsze miejsce zajęło Reach, drugie Dorne. Jako zwolennik górskich wycieczek jestem zadowolony z trzeciej lokaty Doliny.

 • W Reach 31.73% – ( 224 głosy )
 • W Dorne 26.91% – ( 190 głosów )
 • W Dolinie 10.06% – ( 71 głosów )
 • Za Murem 8.22% – ( 58 głosów )
 • Na Północy 7.22% – ( 51 głosów )
 • W Krainach Burzy 5.1% – ( 36 głosów )
 • W Dorzeczu 4.39% – ( 31 głosów )
 • W Krainach Zachodu 3.26% – ( 23 głosy )
 • W Krainach Korony 1.7% – ( 12 głosów )
 • Na Żelaznych Wyspach 1.42% – ( 10 głosów )

Następne w kolejce było pytanie o atrakcje turystyczne. „Który z Cudów Świata (i proponowanych cudów) chcielibyście zobaczyć na własne oczy?” Tym razem odpowiedzi były o wiele bardziej zaskakujące. Jak to możliwe, że tak niewielu z Was jest zainteresowanych piramidami Ghis albo murami Qarthu? Cóż, ja sam zagłosowałem na Pięć Fortów. Ale popularność Muru rozumiem.

 • Mur 42.63% – ( 292 głosy )
 • Pięć Fortów w Essos 12.26% – ( 84 głosy )
 • Harrenhal 9.78% – ( 67 głosów )
 • Tytan z Braavos 9.49% – ( 65 głosów )
 • Wysoka Wieża w Starym Mieście 7.45% – ( 51 głosów )
 • Pałac Tysiąca Pokoi w Sarnath 6.13% – ( 42 głosy )
 • Długi Most w Volantis 3.65% – ( 25 głosów )
 • Valyriańskie drogi 3.36% – ( 23 głosy )
 • Potrójne mury Qarth 3.07% – ( 21 głosów )
 • Wielka Piramida w Ghis 1.9% – ( 13 głosów )
 • Trzy dzwony z Norvos 0.29% – ( 2 głosy )

Ostatnie wakacyjne pytanie dotyczyło powrotu dawno niewidzianych postaci. „Która z „zaginionych” postaci jako pierwsza pojawi się w „Wichrach zimy”?” – tak dokładnie brzmiało pytanie. A Wasze odpowiedzi wydają się być całkiem prawdopodobne. Blackfish niewątpliwie coś kombinuje do spółki z Bractwem Bez Chorągwi. A GRRM zapowiedział, iż w prologu pojawi się Jeyne Westerling. Biorąc pod uwagę fakt, że w prologu ktoś musi umrzeć, możemy przyznać, że wizja ataku na konwój Lannisterów eskortujących Jeyne jest prawdopodobna. Aczkolwiek nie zdziwiłbym się, gdyby dość szybko pojawiły się inne „niespodziewane” postaci, takie jak Rickon Stark albo Loras Tyrell.

 • Blackfish 44.46% – ( 297 głosów )
 • Rickon Stark 13.47% – ( 90 głosów )
 • Benjen Stark 9.13% – ( 61 głosów )
 • Osha 6.74% – ( 45 głosów )
 • Ciemna Gwiazda 6.59% – ( 44 głosy )
 • Loras Tyrell 6.29% – ( 42 głosy )
 • Tyrek Lannister 3.29% – ( 22 głosy )
 • Aurane Waters 2.69% – ( 18 głosów )
 • Maege Mormont 2.4% – ( 16 głosów )
 • Edric Storm 1.8% – ( 12 głosów )
 • Quaithe 1.35% – ( 9 głosów )
 • Hallis Mollen (ten od kości Neda) 1.05% – ( 7 głosów )
 • Galbert Glover 0.75% – ( 5 głosów )

Pora przejść do zaległości z ostatniego odcinka Debat Małej Rady. Pytałem w nim o to,  czy obecność Melisandre nad Czarnym Nurtem zapewniłaby Stannisowi zwycięstwo. W komentarzach toczyła się zażarta dyskusja. Zwolennicy tezy, iż Melka byłaby w stanie zmienić (choć odrobinę, przerywając atak) przebieg bitwy podkreślali, że cieszyła się ogromnym autorytetem, a jej umiejętność przewidywania zagrożenia dla samej siebie działała w książce bezbłędnie. Przeciwnicy tej tezy wskazali na fakt, że Czerwona Kapłanka, tak jak Stannis, nie byłaby narażona na działanie dzikiego ognia. Z kolei wizję ataku sił Lannisterów i Tyrellów mogłaby uznać za powtórkę poprzedniej przepowiedni z Renlym. Poza tym król Stannis nie był w książkach aż tak podatny na manipulację kapłanki. A oto jak wyglądają wyniki głosowania:

 • Nie, nic by się nie zmieniło. 50.94% – ( 298 głosów )
 • Nie, ale Stannis wycofałby się wcześniej. 31.11% – ( 182 głosy )
 • Tak, Stannis by zwyciężył. 17.95% – ( 105 głosów )

No dobrze, powakacyjne porządki mamy już za sobą. Teraz proponuję pytanie mrożące krew w żyłach. Niemal pod każdym odcinkiem „Wieści z Cytadeli” dochodzi do dyskusji na ten temat, więc ustalmy sprawę raz na zawsze.

Kiedy George R.R. Martin opublikuje „Wichry zimy”?

Nie mówimy tu o tym kiedy pisarz ogłosi, że skończył pisanie, ale o fizycznej publikacji anglojęzycznej wersji książki. Głosujemy w przybliżeniu – podając rok oraz półrocze. Podzielcie się Waszymi typami w komentarzach (możecie też – jeśli chcecie – doprecyzować tam miesiąc). Być może ktoś trafi…

[yop_poll id=”147″]

Related Articles

Komentarzy: 41

 1. Zgodnie z tym co dzisiaj wystawiło Zysk i S-ka czyli przedsprzedażą Ognia i Krwi cz. I i zapowiedzią cz. II na styczeń 2019 to mam nadzieję że 2020 jest realny. Chyba, że rozpoczną prace nad prequelami i zaangażuja GRRM-a.

  1. Właśnie się zastanawiam, dlaczego wydawnictwo podzieliło polski przekład I tomu OiK na dwie części.

   Część druga w sprzedaży już w styczniu 2019 r.
   źródło

   1. Pewnie chcą dostać dodatkowe myto za prezenty pod choinkę ale nie zdążyliby z tłumaczeniem i korektą na czas, to jak zwykle Zysk i S-ka wpadł na „genialny” pomysł podzielić I tom na dwie części. W końcu hajs musi się zgadzać.

   1. wydawnictwo mówi że 1600 stron to za duża objętość na 1 tom dlatego podział na 2 części + większe zyski za dwie cześć zamiast 1

    1. I tom anglojęzycznej wersji ma 736 stron(choć widziałem także mniejsze liczby, odpowiednio 640 i 704), niemieckojęzyczna ma ich odpowiednio 896 a wymiarowo jest tylko 2 cm dłuższa i 1 cm szersza od naszej. Prawdopodobnie polskojęzyczne wydanie w całości byłoby bardzo zbliżone do „Łotrzyka” i „Niebezpiecznych kobiet”.

 2. Nigdy tego nie skończy. Dlatego był taki zdegustowany, że nie będzie 12 sezonów „Gry o Tron”. Przywołuje nieskończoną ostatnią książkę Dickensa, rzuca się w wir produkcji serialowych i pisania scenariuszy. Podejrzewam, że po prostu się pogubił, ilość wątków zaczęła go przerastać, a ich rozwiązanie, czy popchnięcie naprzód stało się niemożliwe bez zastosowania taniego, „serialowego” chwytu. Niestety obawiam, się że dopiero po jego śmierci, może poznamy jakieś tam zarysy tego, jak miały wyglądać ostatnie dwie części.

 3. Tu nie ma co zakładać lub się domyślać ani kalkulować tu trzeba czarować. Zapytać Melki, Maggi Żaby i jeszcze tych czarnoksieżników z Essos a i nawet w Asshai podpytać mimo to pewności nie będzie.

 4. Wydaję mi się, że będzie trzeba jeszcze trochę poczekać, tym bardziej, że nawet kiedy Martin teoretycznie ukończy pisanie WoW to zajmie mu jeszcze pewnie parę miesięcy żeby wszystko popoprawiać. A niestety nie wygląda to tak jakby Martin był na ostatniej prostej. Już prędzej jest gdzieś w połowie i nie pisze, tylko kombinuje jak połączyć ze sobą wątki, co wyraźnie mu nie wychodzi. Chcę wierzyć, że kiedyś ujrzymy Wichry Zimy, ale już Sen o Wiośnie pewnie się nie pojawi, no chyba, źe jakimś cudem okaże się, że najbardziej problematyczne wątki były w Wichrach i jak już je napisze to będzie miał łatwiej ze Snem, ale na to też bym raczej nie liczyła, bo dla niego wszystkie wątki zdają się być problematyczne…
  Optymistycznie zaznaczyłam styczeń-czerwiec 2020, ale chyba sama w to nie wierzę.

  1. Przeczytałam i tak na pierwszy rzut oka widzę niezgodności ze ŚLiO i PLiO. Serio, George, serio?
   [spoiler]
   1. Nocna Straż rezydowała wówczas w Nocnym Forcie. W tym fragmencie siedzą w Czarnym Zamku. A to właśnie Alysanne zasugerowała, by porzucili Nocny Fort, który był kosztowny w utrzymaniu.
   2. „This is the North, and winter is coming.” Fajnie Alaric Stark wita królową XD
   3. Dlaczego Srebrnoskrzydła nie dała radę przelecieć ponad Murem? Zaklęcia, zimno czy ki pieron?
   [/spoiler]

   1. Z tej Alysanne to była królowa, nie to co Cersei, czy inna Margery. Starkowie już tacy są – przez pięć tysięcy lat trzęśli Północą, a Targaryenowie w Westeros mają krótszą historię niż Freyowie. Chyba magiczne stworzenia, takie jak smoki, czy łosie nie mogą przekroczyć muru.

   2. Niezgodności są, bo informacje pochodzą od arcymaestera Gyldayna. W ŚLiO mieliśmy traktat jakiegoś innego maestera (też na G), a w sadze to jest zatrzęsienie źródeł, więc rozbieżności są i będą – wiadoma rzecz.

    1. Ślio pisał Yandel, a Gyldayn stanowił jego główne źródło informacji.

     Mnie to denerwuje, że na wiki jest co innego o Nocnym Forcie, w PLiO Bran mówi, że został opuszczony 200 lat temu, a okazuje się (podobno za Benjenem, nie sprawdziłam skąd Elio to wziął), że Nocny Fort przestał być siedzibą Lorda Dowódcy 600 lat temu. To po co Alysanne – według Brana i Starej Niani – sugerowała, by go porzucić?

     Skąd się wziął Alaric Stark, skoro lordem był wówczas Ellard? Jonquil Darke to taka wariacja na temat Joanny d’Arc? Dlaczego dzicy przekazali pochwyconą dziewczynkę Manderlym, a nie umieścili jej w Mole’s Town? Czy to wprowadzenie Mormontów ma służyć nawiązaniu do Wichrów i ich roli?

     1. Panowanie Jaehaerysa było długie, Ellard Stark może być jednym z wspomnianych synów Alarica… O Ellardzie wiemy, że żył jeszcze w roku 101, podczas Wielkiej Rady w Harrenhal.

     2. Nocny Fort nie był siedzibą Lorda Dowódcy od przynajmniej 600 lat.
      Z 'Nawałnicy’:

      „The first time he had seen Castle Black with his own eyes, Jon had wondered why anyone would be so foolish as to build a castle without walls. How could it be defended?
      „It can’t,” his uncle told him. „That is the point. The Night’s Watch is pledged to take no part in the quarrels of the realm. Yet over the centuries certain Lords Commander, more proud than wise, forgot their vows and near destroyed us all with their ambitions. Lord Commander Runcel Hightower tried to bequeathe the Watch to his bastard son. Lord Commander Rodrik Flint thought to make himself King-beyond-the-Wall. Tristan Mudd, Mad Marq Rankenfell, Robin Hill . . . did you know that six hundred years ago, the commanders at Snowgate and the Nightfort went to war against each other? And when the Lord Commander tried to stop them, they joined forces to murder him? The Stark in Winterfell had to take a hand . . . and both their heads. Which he did easily, because their strongholds were not defensible. The Night’s Watch had nine hundred and ninety-six Lords Commander before Jeor Mormont, most of them men of courage and honor . . . but we have had cowards and fools as well, our tyrants and our madmen”

      1. Mhm, a w rozdziale Brana z Nawałnicy mamy, że wyszli z Nocnego Fortu 200 lat temu. Może to oznacza, że tylko go używali, a siedzibę LC(LD) przenieśli wcześniej.

       A Storm of Swords – Bran IV
       „This seems an old place,” Jojen said as they walked down a gallery where the sunlight fell in dusty shafts through empty windows.
       „Twice as old as Castle Black,” Bran said, remembering. „It was the first castle on the Wall, and the largest.” But it had also been the first abandoned, all the way back in the time of the Old King. Even then it had been three-quarters empty and too costly to maintain. Good Queen Alysanne had suggested that the Watch replace it with a smaller, newer castle at a spot only seven miles east, where the Wall curved along the shore of a beautiful green lake. Deep Lake had been paid for by the queen’s jewels and built by the men the Old King had sent north, and the black brothers had abandoned the Nightfort to the rats.
       That was two centuries past, though. Now Deep Lake stood as empty as the castle it had replaced, and the Nightfort . . .

       Co do Ellarda: https://asoiaf.westeros.org/index.php?/topic/119534-twoiaf-spoilers-inconsistency-or-intentional/&page=26&tab=comments#comment-6483268

 5. A czy GRRM mówił w jakim czasie w Westeros skończy się I tom? Nie kojarzę takiej informacji.

 6. pomiędzy wydaniem nawałnicy mieczy a uczty dla wron minęło 5 lat, pomiędzy wydaniem uczty dla wron a tańcem smoków minęło 6 lat.Więc szkoda że martin nie wpasował się w tworzony przez siebie trend 😛

 7. Pomyśleć że swoją przygodę z saga zacząłem z premierą tańca ze smokami, zdążyłem przeczytać ja dwukrotnie, a ciągle nie ma kolejnej części.

  Wydaje mi się że nie ma szans na 2019, a że jestem optymista to celowalbym w pierwsza połowę 2020 roku.
  Gdyby Martin faktycznie koło października za rok oddał książkę do wydawcy, to w marcu 2020 mogłaby być premiera.

 8. Zaznaczyłem „lipiec – grudzień 2019”, ale tak sobie teraz myślę, że chyba trochę przeszarżowałem i znając życie, Wichrów w 2019 nie będzie 😛
  No ale nic, zobaczymy jak będzie. Może Martin nas pozytywnie zaskoczy (tja, jasne…) 😉

 9. Jesień 2019 wydaje się bardzo prawdopodobną datą. Chciałoby się powiedzieć – At last George 🙂

 10. ’Ogień i krew’ zapewne mają dać czekającym i narzekającym zajęcie a Martinowi oddech przy blokadzie twórczej związanej z 'Wichrami’. Także nie sądzę, że doczekamy się nowej części w 2019, w 2020 sprawy mogłyby teoretycznie nabrać tempa, jeśli Martin dobrze spożytkuje poprzedni rok. Także Gwiazdka 2020 to IMHO optymistyczny wariant. O nieoptymistycznym nie chcę nawet myśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button