KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #26: Pierwszy prequel „Gry o Tron”

Newsów cała masa, więc dzisiaj tekst będzie bez wstępu.

Długa Noc

HBO oficjalnie zamówiło pilota pierwszego z czterech proponowanych spin-offów „Gry o Tron”. Los pozostałych trzech seriali jest jeszcze nieznany, ale możemy przypuszczać, że – wzorem stacji AMC i serialu „The Walking Dead” – HBO podejmie się próby wyprodukowania równolegle kilku seriali umiejscowionych w tym samym świecie. Przynajmniej tak uważa GRRM.

Z tego co wiem, możemy nakręcić jeszcze jednego pilota, a może nawet więcej niż jeszcze jednego – w kolejnych latach.
—GRRM, Not a blog—

Ale wracając do ostatniego ogłoszenia – dowiedzieliśmy się o serialu całkiem sporo, a i sam George R.R. Martin poświęcił sprawie obszerną notkę na swoim blogu. Początkowo chciałem pogrupować informacje na pozytywne i budzące mój niepokój, ale prawda jest taka, że na wszystko, czego się dowiedzieliśmy można patrzeć z różnych perspektyw. A zatem omówmy informacje po kolei.

Po pierwsze – znamy showrunnera, a w zasadzie showrunnerkę. To Jane Goldman, doświadczona brytyjska scenarzystka z całkiem sporą listą kasowych sukcesów na swoim koncie. Goldman współtworzyła scenariusze m.in. do filmów Kick-Ass, X-Men: Pierwsza Klasa i obu części Kingsman. To fantastyczna wiadomość, ale warto wziąć pod uwagę słowo-klucz: „współtworzyła”. We wszystkich wspomnianych produkcjach pierwszym scenarzystą był Matthew Vaughn. Natomiast samodzielne projekty Goldman – „Kobieta w czerni” oraz „Osobliwy dom pani Peregrine” – zbierały raczej mieszane oceny. To powiedziawszy, mam wrażenie, iż Jane Goldman jest pod względem czystego warsztatu scenopisarskiego osobą dalece bardziej kompetentną od Benioffa i Weissa, którzy adaptowali tekst Martina zgrabnie, ale na własnych dialogach się potykali. Jeśli do tego jej entuzjazm wobec stworzonego przez Martina świata jest autentyczny, to może nas spotkać miła niespodzianka.

Jane Goldman.

Po drugie – znamy już „setting”. Akcja serialu toczyć się będzie w Westeros, pod koniec Ery Herosów, a więc przed Długą Nocą.

Nowy projekt opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce tysiące lat przed „Grą o Tron”, o tym jak ze złotej Ery Herosów świat pogrążył się w mroku. Jednego możemy być pewni: od przerażających tajemnic związanych z historią Westeros, przez prawdziwe początki Białych Wędrowców, aż po tajemnice Wschodu i legendarnych Starków… to opowieść, którą chcemy poznać.
—HBO, Oficjalna notatka prasowa—

GRRM proponował dla serialu tytuł „Długa Noc”, choć zastrzegł, że HBO prawdopodobnie wybierze tytuł nawiązujący do nazwy „Gra o Tron”. Ale oddajmy głos Martinowi, który chyba najlepiej opowie nam o tym, czego możemy się spodziewać po nowym serialu.

Tak, to prequel, nie sequel. Żadna z postaci oraz aktorów z „Gry o Tron” nie pojawi się w nowym serialu. Zresztą, jak wspomniałem wcześniej, wszystkie seriale nad którymi pracujemy są prequelami. Ale ten naprawdę zasługuje na przedrostek „pre” w „prequelu”. Nie toczy się 90 lat przed „Grą o Tron” (jak Dunk i Jajo), ani nawet kilkaset lat wcześniej, ale cofa nas aż o 10 tysięcy lat (zakładając że ustne podania Pierwszych Ludzi są dokładne, w końcu niektórzy maesterowie twierdzą, że minęła najwyżej połowa tego czasu). Nasza praca dopiero się zaczyna, pilot został właśnie zamówiony, nie mamy jeszcze reżysera, obsady, lokacji, ani nawet tytułu.
—GRRM, Not a blog—

I niestety mam trochę mieszane odczucia. Wbrew temu, co mówi notatka prasowa wypuszczona przez HBO, nie wiem, czy chciałbym poznać tę historię. Istnieją w końcu tajemnice i mity, które tracą swoją magię, gdy rzuci się na nie światło. Obawiam się też tego jak HBO potraktuje setting. Już „Gra o Tron” pozostawiała pod względem odwzorowania realiów sporo do życzenia. Mam to nieprzyjemne przeczucie, że w nowym serialu nie zobaczymy żadnej epoki brązu, tylko po prostu technologię i kulturę wczesnego średniowiecza. Ot, uzasadni się późniejszą zapaść technologiczną Długą Nocą. I problem z głowy. No i sprawa najistotniejsza – obawiam się, że serial znów będzie radosną twórczością scenarzystów i reżyserów, bo nie przypuszczam, żeby GRRM trzymał gdzieś za pazuchą kilkaset stron materiałów na temat wydarzeń z Epoki Herosów. Żałuję, bo – przy całym szacunku dla ludzi, którzy pracowali nad „Grą o Tron” – miałem nadzieję, że nowe seriale będą jednak bliższe kanonowi książkowemu. A na to się nie zanosi… I tak gładko przechodzimy do kwestii trzeciej.

Człowiek, który nie napisał jeszcze „Wichrów zimy”.

Po trzecie – George R.R. Martin będzie pełnił wyłącznie rolę konsultanta. Dlaczego?

Tak, jeszcze nim zapytacie wyjaśniam, że praca nad „Wichrami zimy” trwa i pozostaje moim priorytetem. Byłoby śmiesznym zakładać cokolwiek innego. Gdybym nie był zajęty „Wichrami”, to napisałbym scenariusz do pilotów samemu. W końcu pisałem w przeszłości dla telewizji…
—GRRM, Not a blog—

I to też wiadomość na którą można patrzeć z dwóch stron. Z jednej – trzeba się cieszyć, gdy George mówi, iż „Wichry” są jego priorytetem. Z drugiej – wolałbym, żeby powiedział, że popracuje nad scenariuszami w przyszłym roku, bo „Wichry” są na ostatniej prostej.

A jak Wy oceniacie umiejscowienie serialu w Erze Herosów?

[yop_poll id=”132″]

 

Dokrętki i ostatnie zdjęcia do ósmego sezonu

Dobiegają końca dni zdjęciowe na planie ósmego sezonu „Gry o Tron”. Ekipa wróciła na jeden dzień do lokacji w Północnej Irlandii, gdzie kręcono sceny na plaży i przy jaskiniach Smoczej Skały. Czyżbyśmy mieli zobaczyć dramatyczny finał o którym wspominały zeszłoroczne przecieki? Ojjjjj…

Na jeden z irlandzkich planów filmowych wrócili też Dothrakowie. Ale tym razem dokrętki związane były z brakującymi ujęciami do jednej z bitew. Zdjęcia trwały tylko jeden dzień. Oficjalnego komunikatu o zakończeniu prac filmowych nad ósmym sezonem jeszcze nie było, ale to już chyba kwestia dni.

Plan na który wróciła ekipa filmowa.
Poniedziałkowa Historia Lodu i Ognia

Przez małe zamieszanie, którego byłem nieintencjonalnym sprawcą, tekst poświęcony historii rebelii Tarbecków i Reyne’ów (dodajmy – rebelii zwieńczonej piosnką „Deszcze Castamere) trafił na stronę w dwóch wersjach. Tych wszystkich z Was, którzy zdążyli zapoznać się tylko i wyłącznie z moim pierwszym odcinkiem, zapraszam do lektury jeszcze raz. Pod tym samym adresem znajdziecie teraz cały tekst autorstwa Lai. Opisuje on historię Tarbecków i Reyne’ów od preludium konfliktu, aż do jego smutnego zakończenia.

Przepraszam za zamieszanie.

Dni Fantastyki 2018

Od 29 czerwca do 1 lipca Centrum Kultury Zamek będzie organizatorem jednej z najstarszych w Polsce imprez fantastycznych – wrocławskich Dni Fantastyki. W tym roku, tak jak w poprzednim, poprowadzę dwa punkty sobotniego (30.06) programu.

Będą to:

 • [WYKŁAD] Ciemna strona Trójokiej Wrony
  Prowadzący: DaeL
  Rozpoczęcie: 13:00
  Czas trwania: 55 min.
  Sala: 205
  Opis: Tematem prelekcji jest postać ostatniego zielonego jasnowidza z Pieśni Lodu i Ognia George’a R.R. Martina. Kim był w przeszłości mentor Brana Starka? I co jest jego prawdziwym celem?
 • [KONKURS] Westeroscy Milionerzy 2
  Prowadzący: DaeL
  Rozpoczęcie: 15:00
  Czas trwania: 55 min.
  Sala: 205
  Opis: Druga edycja humorystycznego konkursu wiedzy o Pieśni Lodu i Ognia oraz Grze o Tron. To rywalizacja w której pytania i odpowiedzi dostarczają jeszcze więcej radości od nagród.

Opis drugiego punktu na to nie wskazuje, ale nagrody mają być atrakcyjne.

Prawdziwym smaczkiem tegorocznych Dni Fantastyki ma być także udział w nich naszego niestrudzonego recenzenta filmowego – SithFroga, który wprawdzie nie zamierza poprowadzić żadnego punktu programu, ale rozważa pojawienie się w okolicach stoiska z kraftowym piwem. Oczywiście o ile negocjacje z organizatorami zakończą się sukcesem (z tego co słyszałem SithFrog żąda rozłożenia czerwonego dywanu). Obecność kolegi SithFroga nie jest jeszcze na sto procent potwierdzona, dlatego warto przekonać go do przybycia na DF-y w komentarzach pod jego tekstami 😉 Jeśli pojawicie się na DF-ach, to koniecznie nas tam odszukajcie!

Wybory nowego Lorda Dowódcy – poprawka

Wstrętne technologiczne chochliki skasowały wyniki ostatniej sondy przeprowadzonej w ramach Debat Małej Rady! Bardzo proszę wszystkich o ponowne oddanie głosów (przedłużamy czas trwania ankiety o tydzień)! To bardzo irytujące zważywszy na fakt, że głosy na dwie pierwsze postaci rozkładały się równomiernie i oglądanie tego wyścigu było niezwykle emocjonujące.

Mogę tylko zapewnić, że chochliki zostaną schwytane i przykładnie ukarane.

Ostatnia okazja by wesprzeć FSGK.pl

To już ostatni tydzień, w którym możecie wesprzeć FSGK finansowo. I postawmy sprawę jasno – to nie jest żaden wymóg. Nasze potrzeby są w tym roku znacznie mniejsze niż w zeszłym, bo nie przechodzimy gruntownej modernizacji, a umieszczone na stronie reklamy pokryły część kosztów działania. Tym niemniej istnieje cały szereg wydatków, z którymi możecie nam pomóc. Jeśli macie wolne środki – będzie nam bardzo miło. Zbiórka odbywa się na następujących zasadach:

 1. Wpłata powyżej 10 złotych daje dostęp do:
  – dwóch tomów ebooka z Szalonymi Teoriami, które ukazały się do tej pory
  – dwóch kolejnych tomów ebooka z Szalonymi Teoriami (zaplanowane na grudzień 2018 i maj-czerwiec 2019)
  – tomu z Historią Lodu i Ognia (w okolicach listopada 2018)
  – tomu z “erratą” do “Gry o tron”, to jest pełną listą błędów w tłumaczeniu, wraz z naszą propozycją poprawnego tłumaczenia (ebook można wygodnie przeglądać czytając powieść).
 2. Wpłata powyżej 50 złotych wiąże się z nagrodą w postaci gadżetu. Do wyboru broszka Namiestnika albo moneta Ludzi Bez Twarzy z Braavos.
 3. Trzy osoby, które wpłacą najwyższe kwoty otrzymają obydwa gadżety plus dodatkową niespodziankę.

Aby dowiedzieć się więcej piszcie na adres dael@fsgk.pl lub redakcja@fsgk.pl (w tytule maila podając słowo “zbiórka”).

Related Articles

Komentarzy: 36

 1. Nie mogę uwierzyć Martinowi, że Wichry są jego priorytetem.
  W pełni zgadzam się z tym, że Długa Noc powinna pozostać okresem legendarnym.

 2. „Po drugie – znamy już “setting”. Akcja serialu toczyć się będzie w Westeros, pod koniec Ery Herosów, a więc przed Długą Nocą.”

  Czy Era Herosów nie skończyła się wraz z inwazją Andalów, czyli całkiem długo po Długiej Nocy?

  Co do samego pomysłu, nie wydaje mi się, żeby kolejny serial opisujący walkę z Białymi Wędrowcami był potrzebny. Nie tak szybko. Mogliby na początek wybrać coś innego: taniec smoków, podbój (w tych dwóch przypadkach pewnie zniechęciło ich CGI), rebelię Roberta, a nawet podróże Lomasa Obieżyświata, jako pretekst do pokazania innych części Świata Lodu i Ognia. Inna sprawa, że bez obszernego materiału źródłowego trzeba się obawiać o spójność i logikę przedstawianych wydarzeń.

  1. Ja zawsze tak na to patrzyłem. W końcu po Długiej Nocy dalej mieliśmy całą masę legendarnych postaci (Bob Budowni… pardon… Brandon Budowniczy, itd…). Właściwie to mieliśmy ich więcej niż przed Długą Nocą. Ale najwyraźniej w tej chwili przyjmuje się, że najpierw była Era Świtu zakończona Paktem. Potem Era Herosów zakończona Długą Nocą. A potem nienazwana epoka zakończona inwazją Andalów.

   1. Z ŚLiO nie wynika wcale, że Era Herosów została zakończona DN. Choć dane są dość sprzeczne, mniej więcej można uznać, że Era Świtu zakończyła się ok. 7-11 tys. Lat temu, po Pakcie rozpoczęła się Era Herosów, gdzie DL i PL żyli ze sobą w pokoju i która trwała tysiąclecia. Długa noc wydarzyła się ok. 6-8 tys. Lat temu, więc podejrzewam, że było to po prostu częścią Ery Herosów, bo przecież Brandon Budowniczy teoretycznie po niej wybudował Mur i Winterfell, a przecież jest zaliczony do wielkich bohaterów z tej Ery.
    Skoro została określona erą, w której DL i PL żyli w zgodzie, to wydaje mi się, że powinno ją zakończyć przybycie Andalów- jako wielką migracja, ponowny pogrom DL, zaprowadzenie nowej religii… Ale nie znalazłam informacji, kiedy miało miejsce przybycie Andalów?
    Skoro Długa Noc nie została tak do końca uznana przez maestrów- ciągle wkłada się ją raczej do koszyka z bajkami i legendami- raczej nie zrobiliby z niej przełomowego wydarzenia.

 3. ” Jeśli pojawicie się na DF-ach, to koniecznie nas tam odszukajcie!”
  dlaczego koniecznie? xD

 4. To jasne, że HBO dobrze sprzedaje się „Nocny Król” – będzie można go jeszcze poeksploatować, korzystając z tyhc samych szablonów, które mamy w 7-ym i nadchodzącym 8-ym sezonie GoT 🙂

   1. Może pokażą jak zaczyna kuc łańcuch dla Viseriona – w sumieczas najwyższy, jeśli chce się wyrobić ?

 5. Szkoda że we Wrocławiu, dla mnie dość daleko. Mi osobiście pomysł długiej nocy się podoba. W przypadku wpadki zawsze mogę sobie uznać to za nie kanoniczne ;D

 6. „obawiam się, że serial znów będzie radosną twórczością scenarzystów i reżyserów”
  A ja się obawiam, że dokładnie dlatego wybrano akurat tę epokę. Poza paroma ogólnikami nie wiemy o niej nic, więc spokojnie można poupychać tu wszystkie głupie pomysły nowych dedeków. Zwłaszcza, że wbrew temu co się jeszcze parę dni temu mówiło udział Martina w tej produkcji będzie żaden. Pewnie nie bez znaczenia jest też fakt, że ekipa ma już doświadczenie w scenach z Innymi, a być może też jakieś niewykorzystane materiały i pomysły. Podsumowując – mogli nam pokazać dosłownie wszystko, a oglądać będziemy kolejnego Jona Snow użerającego się z kolejnym Nocnym Królem. Nie mówię z góry, że spin-off będzie do kitu, być może będzie całkiem udany, ale szkoda trochę straconej okazji. Czy naprawdę tak nas interesują wydarzenia o których istnieniu jeszcze nic nie wiemy? Ja osobiście miałem nadzieję na rebelię Blackfyre’ów. To historia z serialowym potencjałem. Mnóstwo ciekawych postaci, bizantyjskie intrygi – wszystko za co kochaliśmy wczesnego GoTa. A do tego dość niewielki koszt realizacji, bo nie trzeba by wiele CGI. Szkoda, że znowu poszli w tym samym kierunku, co w ostatnich sezonach GoT.

 7. Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na to pytanie ale zważywszy że to nowy artykuł to tutaj napisze. Mam pytanie do DaeL wiesz coś może na temat tego że premiera nowego sezonu ma się odbyć w sierpniu 2019 słyszałeś może coś na ten temat? chodzi mi konkretnie o miesiąc sierpień.

  1. Nic na ten temat nie słyszałem. W zeszłym roku premiera była letnia, bo zdjęcia trwały dłużej i twórcy nie mogli się wyrobić z wcześniejszą premierą. W tym roku tego problemu nie będzie, bo zdjęcia są już prawie skończone i na postprodukcję jest masa czasu. Więc obstawiam raczej wczesną wiosnę.

   Aczkolwiek HBO może sobie pozwolić na premierę kiedy chce, bo czasy tradycyjnych wiosennych i jesiennych ramówek już dawno minęły.

   1. DaeL dzięki za odpowiedz. Ja o tym sierpniu usłyszałam na jednej ze stron a kiedy zapytałam skąd mają takie informacje to chodz zaraz minie od tego pytania tydzień to jeszcze nie dostałam odpowiedzi, dlatego postanowiłam zapytać tutaj i proszę odpowiedz udzielona tego samego dnia. I za to DaeL szacun i dziękuję 🙂 . Sierpień to zbyt długo według mnie, tylko tym czekaniem mogą ludzi zniechęcić. Ja osobiście chciałabym w styczniu bo do kwietnia to też jeszcze kupa czasu.

    1. Ja też bym chciał oglądać GoT w styczniu, ale jako że jest sesja w lutym to chyba lepiej dla mnie będzie jak w marcu to puszczą XD.

 8. Hmm, wymowne jest, że GRRM napisał, że ŻADNA z postaci ani aktorów z GoT nie pojawi się w tym prequelu. To rzuca istotne światło na osobę Nocnego Króla i wskazywałoby, że przynajmniej wg GRRM żył on po Długiej Nocy (a różne są co do tego w społeczności koncepcje).

  1. Nocny Król (książkowy) jako dowódca organizacji powstałej po Długiej Nocy, też musiał żyć po Długiej Nocy 🙂

   1. Nie do końca. W ŚLiO jest napisane, że Nocna straż została utworzona podczas wojny z Innymi. Pierwsi członkowie Nocnej Straży brali udział w Bitwie Świtu. Pozostaje logiczna koncepa, że Nocny Król, czyli 13-ty Lord Dowódca dowodził Strażą podczas Długiej Nocy, a nie dopiero po (dlatego legł z Inną). W końcu nie byłoby dziwnym, że podczas takiej wojny poległo kilkunastu Lordów Dowódców. Przypomnę, że w czasie 30 minut szarży pod Somosierrą (200 polskich ułanów na 10.000 Hiszpanów i artylerię) było po kolei 4 dowódców. Sam mam pewne zastrzeżenia do tej teorii, ale ma ona jakiś sens. Natomiast wpis Martina zdaje się ją negować (o ile został popełniony z pełnym rozeznaniem).

    1. Jeśli dobrze pamiętam (internet to potwierdza), to Nocny Król zabrał Inną do Nocnego Fortu i stamtąd rządził Strażą, więc musiało to być już po stworzeniu muru. Po za tym w pokonaniu Króla miał udział jeden z królów za murem, więc myślę, że musiało to być sporo czasu po Długiej Nocy, skoro dzicy byli na tyle silni aby mieć króla i móc wystawić armię. Zresztą sam fakt, że nazywano go królem za murem o czymś świadczy. Choć może być też tak, że legendy z czasem uległy zniekształceniu, i większość informacji o tych czasach jest nieprawdziwa.

   1. Daelu co ty tak o tych zeszłorocznych przeciekach przecież ty i wielu innych uznało je za g…. to że wrócili do tych lokalizacji może znaczyć ze nagrywają sceny do epilogu przypominam że bitwa o orlie gniazdo się nie zapowiada 🙂

  2. Hmm to byłoby w sumie dziwne, jeśliby nie było tam Nocnego Króla ani tych Dzieci Lasu,które go stworzyły w GoT. Przecież to ma być coś związanego z Długą Nocą. Także myślę, że albo Dżordż się pomylił, albo HBO ma wywalone nawet na serialowy kanon.

   1. czemu dziwne? przeciez to byly jakies randmowe dzieci lasu a nie jacys aktorzy, raczej statysci

 9. W takim tempie „Wichry Zimy” ukażą się w 2021 roku a „Sny o Wiośnie” w 2115. Za to HBO nakręci w tym czasie 172 seriale, które złożą się na jeden wielki prequel „Gry o tron” przedstawiony w czasie rzeczywistym.

  1. „a “Sny o Wiośnie” w 2115”
   panie tyle to ja nie dozyje musieliby mnie zamrozic i obudzic w 2115
   a te 172 seriale nie ma opcji, juz 10 byloby ciezko wycisnac

   1. Tyle może nie powstanie, ale na 2-3 jest bardzo realna szansa.
    W każdym razie komercyjny sukces serialu Gra o tron spowodował, że dostaniemy niebawem wiele seriali fantasy z wysokim budżetem np:
    spin-offy Gry o tron od HBO, Wiedźmin od Netflix, Władca pierścieni od Amazon i jeszcze są pogłoski o Conan Barbarzyńca.

 10. Przez 100 lat moga zdązyć walnąc i 172 seriale. Chociaż to by wychodziło ponad jeden serial rocznie , ale koło setki jak się sprężą dadzą rade.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button