Książki

Historia Lodu i Ognia: Książę i Łotr (część 1 – Król na Stopniach)

Życie Daemona Targaryena mogłoby posłużyć za materiał na wspaniały serial. To fascynująca postać, niestety czasem – przez zbieżność imion – mylona z późniejszym uzurpatorem Daemonem Blackfyrem. Jeśli ktoś z Was nie czytał jeszcze opowiadań o Daemonie i Rhaenyrze – mam nadzieję, że niniejszy tekst zachęci Was do zagłębienia się w historię smoczego rodu. 

Był wnukiem króla, bratem króla i mężem królowej. Dwóch jego synów i trzech wnuków miało zasiąść na Żelaznym Tronie (…) W ciągu stuleci ród Targaryenów wydał ludzi zarówno wielkich, jak i monstrualnych. Książę Daemon był i jednym, i drugim. W jego epoce w całym Westeros nie było człowieka otaczanego równie wielkim podziwem i miłością, lecz zarazem nienawiścią. Stworzono go w równej mierze ze światła i z ciemności. Dla niektórych był bohaterem, dla innych zaś najczarniejszym z łotrów.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

Dramatis personæ
 • Daemon Targaryen, książę łotrzyk
 • król Viserys I Targaryen, starszy brat Daemona
 • Rhea Royce, “spiżowa suka”, pierwsza żona Daemona, pani Runestone
 • Otto Hightower, królewski namiestnik dwóch kadencji
 • Alicent Hightower, druga żona Viserysa I
 • Rhaenyra Targaryen, córka Viserysa I, bratanica i trzecia żona Daemona
 • Corlys Velaryon, Wąż Morski, sojusznik i teść Daemona
 • Laena Velaryon, druga żona Daemona, matka jego dwóch córek: Rhaeny i Baeli
 • Mysaria, lyseńska tancerka, kochanka Daemona i jego szpieg w stolicy
 • Criston Cole, Królewski Gwardzista, niegdyś obrońca Rhaenyry, później królowej Alicent
 • Aegon III (Młodszy) i Viserys II, synowie Daemona z Rhaenyrą
 • Aemond Jednooki, brat króla Aegona II, bratanek Daemona
 • Nettles z Gór, jeździec Owcokrada i smocze nasienie, kochanka Daemona
 • Czarni – stronnictwo księżniczki Rhaenyry
 • Zieloni – stronnictwo królowej Alicent
Wnuk króla

Daemon Targaryen przyszedł na świat w 81 roku od Podboju. Był drugim z trzech synów księcia Baelona i jego siostry-żony, Alyssy Targaryen. Jego ojciec, Baelon Odważny był drugim synem króla Jaehaerysa, po śmierci swojego brata Aemona w 92 roku od Podboju został dziedzicem Żelaznego Tronu i księciem Smoczej Skały.

Wnuk Starego Króla Jaehaerysa został pasowany w wieku 16 lat. Daemon otrzymał z rąk dziadka valyriański miecz – Mroczną Siostrę, oręż należący niegdyś do królowej Visenyi Targaryen. W tym samym roku Daemon poślubił panią Runestone, ale ich małżeństwo było nieudane i bezpłodne. Dolina Arrynów nudziła księcia, który wkrótce poczuł antypatię do pani żony – nazywał ją “spiżową suką”.

Na młodość Daemona przypada rozkwit dynastii Targaryenów – dziewięcioro z trzynastu dzieci Starego Króla dożyło wieku dorosłego, kilkoro z nich doczekało się własnego potomstwa, a nad Westeros nigdy nie widziano więcej smoków. To właśnie kwestia dziedziczenia (po śmierci Baelona) była przyczyną zwołania Wielkiej Rady w 101 roku od Podboju, gdzie zdecydowano o nadaniu tytułu księcia Smoczej Skały Viserysowi, bratu Daemona.

Przed Wielką Radą Daemon zaliczał się do najgłośniejszych zwolenników Viserysa, zgromadził nawet niewielką armię zbrojnych oraz zaprzysiężonych mieczy, gdy rozeszły się wieści, że Corlys Velaryon zbiera flotę mającą wesprzeć prawa jego syna, Laenora. Król Jaehaerys uniknął rozlewu krwi, ale wielu zapamiętało fakt, że Daemon gotów był uciec się do przemocy, by ostatecznie rozstrzygnąć sprawę.
– Świat Lodu i Ognia –

Brat króla

Viserys I zasiadł na Żelaznym Tronie po śmierci dziadka w 103 roku od Podboju. Od dwóch lat królewskim namiestnikiem był Otto Hightower, który sprowadził na dwór swoją żonę i dzieci, m.in. 15-letnią córkę, Alicent. Była ona obiektem zainteresowania Daemona – piękna lordowska córka, która czytała do snu Staremu Królowi. Podobno Daemon odebrał Alicent dziewictwo – takie plotki rozpowszechniał nadworny błazen imieniem Grzyb.

W początkowych latach rządów Viserysa I życie najbardziej utrudniał mu rodzony brat, książę Daemon Targaryen. Daemon miał zmienny temperament i łatwo go było urazić, był też jednak przystojny, śmiały i niebezpieczny.
– Świat Lodu i Ognia –

Viserys odmówił bratu unieważnienia małżeństwa z Rheą Royce. Mianował za to Daemona starszym nad monetą, a później starszym nad prawami. Król trzymał brata blisko siebie, podobnie jak Rhaenyrę, swoją córkę i jedyne żyjące dziecko. A Daemon rozpieszczał bratanicę.

Księżniczka Rhaenyra również pokochała stryja, albowiem Daemon zawsze poświęcał jej wiele uwagi. Gdy tylko leciał na swej smoczycy za wąskie morze, zawsze przywoził księżniczce jakiś egzotyczny podarunek.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

Jako członek Małej Rady Daemon był ambitny i porywczy. Rywalizował z królewskim namiestnikiem o wpływy i pozycję. Podobno to zainteresowania łotrzyka córką Otto Hightowera – Alicent – było podłożem konfliktu. W 104 roku od Podboju za namową Otto Hightowera król Viserys usunął księcia ze stanowiska i powierzył mu dowództwo nad Strażą Miejską.

Złote Płaszcze Daemona.
Książę miasta

Mimo degradacji, Daemon sprawnie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Książę udoskonalił uzbrojenie i szkolenie strażników, dał im też złote płaszcze, którym zawdzięczają noszoną obecnie nazwę. Daemon często patrolował Królewską Przystań ze swymi ludźmi, znali go kupcy i ulicznicy, bywalcy spelunek i klienci burdeli – zyskał wówczas przydomek “Lord Zapchlonego Tyłka”. Podobno za darmo kosztował wina i prostytutek, uwielbiał też wymierzać surowe kary.

Nikt nie mógł wątpić, że uczynił miasto bardziej bezpiecznym, ale dyscyplina, którą zaprowadził, była brutalna. Zachwycało go ucinanie rąk kieszonkowcom, kastrowanie gwałcicieli i nacinanie nosów złodziejom. W ciągu pierwszego roku służby zabił w ulicznych bijatykach trzech ludzi.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

W jednym z burdeli znalazł sobie faworytę – lyseńską tancerkę imieniem Mysaria, przez złośliwych nazywaną Mizerią albo Białym Robakiem (w późniejszych latach kochanka służyła Daemonowi jako szpieg). Lord Zapchlonego Tyłka uważał się za następcę króla, który wybaczał mu liczne występki. Gdy Viserys nie zgodził się, by jego brat nosił miano księcia Smoczej Skały, Daemon zaczął być nazywany “księciem miasta”.

Po śmierci Baleriona król Viserys nigdy już nie dosiadł innego smoka, nie przepadał też zbytnio za turniejami, polowaniami i szermierką, podczas gdy książę Daemon brylował we wszystkich tych dziedzinach. Zdawał się posiadać wszystkie cechy, których brakowało jego bratu: szczupły i muskularny, sławny wojownik, przystojny, śmiały i z pewnością też niebezpieczny.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

Daemon na patrolu.

Gdy pierwsza żona króla Viserysa zmarła w połogu w 105 roku od Podboju, Viserys ogłosił swoją córkę Rhaenyrę dziedziczką Żelaznego Tronu i księżniczką Smoczej Skały (wbrew ustaleniom Wielkiej Rady roku 101). Daemon, który miał nadzieję zostać dziedzicem brata, poleciał z Mysarią na Smoczą Skałę. Wkrótce Mysaria zaszła w ciążę i otrzymała od Daemona smocze jajo, co rozjuszyło króla Viserysa I. Nakazał bratu zwrot jaja, oddalenie faworyty i powrót do żony w Runestone, w przeciwnym razie zostanie uznany za zdrajcę. Mysaria poroniła podczas rejsu do Lys, co pogłębiło niechęć Daemona do brata.

W Dolinie książę łotrzyk otrzymał wieści o planowanym ślubie Viserysa z Alicent Hightower. Daemon wściekł się i kazał wychłostać sługę, który przyniósł mu wiadomość. Równie niezadowolony był Corlys Velaryon. Miał nadzieję, że król poślubi jego córkę Laenę, co zakończyłoby rozłam pomiędzy Driftmarkiem a Żelaznym Tronem (powstały w czasach Wielkiej Rady). Wąż Morski zaprosił Daemona na naradę wojenną.

Książę nie był już w stanie dłużej znosić Doliny Arrynów, Runestone i swej pani żony.
— Mroczną Siostrę wykuto do zadań szlachetniejszych niż zarzynanie owiec — rzekł ponoć Lordowi Przypływów. — Ona łaknie krwi.
Książę łotrzyk nie miał jednak na myśli buntu. Dostrzegał inną drogę prowadzącą do władzy.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

Król

Stryj Daemona zginął w 92 roku od Podboju z rąk myrijskich piratów nieopodal Tarthu. Cztery lata po tym wydarzeniu powstała Triarchia, zwana Królestwem Trzech Córek. Sojusz Myr, Lys i Tyrosh zawiązany w 96 roku od Podboju dokonał inwazji na Stopnie, by wyprzeć stamtąd piratów napadających na kupieckie statki. Wkrótce Triarchia nałożyła ogromne cła na jednostki przepływające przez Stopnie, co zwróciło przeciwko niej mieszkańców Westeros i pozostałych Wolnych Miast. Jednym ze znaczących jej wrogów był Corlys Velaryon, lord Przypływów, pan Driftmarku.

W 106 roku od Podboju książę Daemon wraz z flotą Węża Morskiego poprowadził kompanię Drugich Synów i rycerzy bez włości na Stopnie. Daemon był jeźdźcem Caraxes, Czerwonej Żmii. Talenty dowódcze i wojskowe księcia łotrzyka pozwoliły mu na odniesienie serii zwycięstw – własnoręcznie zabił księcia-admirała Karmiciela Krabów (Craghasa Drahara).

Król Viserys, z pewnością zadowolony z tego, że uwolnił się od kłopotliwego brata, regularnie wspierał jego wysiłki złotem. W roku 109 o.P. Daemon Targaryen wraz ze swą armią najemników i zbirów panował już nad wszystkimi wyspami poza tylko dwiema, a floty Węża Morskiego sprawowały kontrolę nad dzielącymi je od siebie wodami.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

Daemon ogłosił się królem Stopni – zdobył je stalą, krwią i smoczym ogniem. Ukoronował go lord Corlys Velaryon. Wkrótce Triarchia wysłała nową flotę i zawiązała sojusz z Dorne, które uderzyło w 110 roku. Książę Qoren Martell poprowadził swoje siły przeciwko Daemonowi.

Kochanek księżniczki

Pomiędzy królową Alicent a Rhaenryą zaostrzała się rywalizacja o względy Viserysa i wpływy na dworze. Otto Hightower naciskał na króla, by zmienił decyzję odnośnie dziedziczenia, przez co stracił urząd. Podczas turnieju z okazji pięciolecia małżeństwa króla i Alicent, zatriumfował ser Criston Cole, zaprzysiężony obrońca Rhaenyry. Ale turniej roku 111 był pamiętny również z innego powodu – Daemon wylądował na Caraxes na polu turniejowym i złożył przed bratem koronę króla Stopni na znak hołdu. Viserys zwrócił mu koronę, podniósł z klęczek i ucałował.

Daemon składa hołd swemu bratu.

Najbardziej z powrotu stryja cieszyła się księżniczka Rhaenyra, czternastoletnia panna niezwykłej urody, dziedziczka ojca i przyszła królowa.

Daemon spędzał w jej towarzystwie wiele godzin, czarując ją opowieściami o swych podróżach i bitwach. Podarował jej perły, jedwabie i księgi, a nawet nefrytową tiarę, która ponoć należała ongiś do cesarzowej Leng, czytał jej wiersze, spożywał z nią posiłki, polował z sokołami i pływał łódką, rozśmieszał ją drwinami z dworzan należących do stronnictwa zielonych, „lizusów” zabiegających o względy królowej Alicent i jej dzieci. Wychwalał jej urodę, zwąc ją najpiękniejszą panną w całych Siedmiu Królestwach. Stry j i bratanica niemal codziennie latali razem na smokach, Caraxes i Syrax ścigały się ze sobą do Smoczej Skały i z powrotem.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

Po sześciu miesiącach Daemon został wygnany z Królewskiej Przystani. Relacja septona Eustace’a zakłada, że Daemona i Rhaenryę przyłapano w łóżku, a na wieść o romansie brata i córki król Viserys wściekł się i wypędził Daemona. Z zapisków Grzyba wynika następująca wersja wydarzeń – stryj miał uczyć księżniczkę sztuki miłosnej, by ta mogła zdobyć ukochanego, ser Cristona Cole’a. Daemon był gotów poślubić Rhaenyrę, gdy ta została odtrącona przez Królewskiego Gwardzistę. Viserys nie zgodził się na to i zakazał Daemonowi powrotu do Westeros pod groźbą śmierci. Książę wrócił do walki na Stopniach.

Rhaenyra, bratanica Daemona.
Wygnaniec

W roku 115 od Podboju “spiżowa suka” zmarła na polowaniu. Daemon próbował przejąć majątek i dochody po żonie, ale zamek Runestone oddano bratankowi lady Rhei. Apelacja złożona do Orlego Gniazda nie pomogła – lady Jeyne Arryn ostrzegła ksiecia, że nie jest pożądanym gościem w Dolinie. Po porzuceniu Stopni, Daemon mógł udać się tylko w jedno miejsce. Do Driftmarku i swojego sojusznika, Węża Morskiego.

Wysoka Woda była jednym z nielicznych miejsc w Siedmiu Królestwach, gdzie królewski brat mógł być pewien miłego przywitania. Tam w oko wpadła mu córka lorda Corlysa, Laena — dwudziestodwuletnia panna, wysoka, smukła i wyjątkowo urodziwa (nawet Grzyb zachwycił się nią, pisząc, że „była prawie tak samo ładna, jak jej brat”). Miała bujną grzywę srebrnozłotych loków, opadającą poniżej talii.
– Książę Łotrzyk albo Królewski Brat –

Książę poprosił o rękę córkę Lorda Przypływów. Laena przez prawie dziesięć lat była zaręczona z synem byłego morskiego lorda Braavos. Daemon sprowokował Braavosa tak brutalnie, że ten wyzwał go na pojedynek. Mroczna Siostra zakończyła żywot braavoskiego narzeczonego.

Laena Velaryon, druga żona Daemona.

Wkrótce po ślubie małżeństwo udało się w podróż po Wolnych Miastach – Daemon na grzbiecie Caraxes, a Laena na smoku Visenyi, Vhagar. Odwiedzili Pentos, Stare Volantis, Qohor, Norvos. Po powrocie do domu pentoshijskiego magistra Laena zorientowała się, że jest w ciąży. W Pentos powiła bliźniaczki: Rhaenę i Baelę. Wkrótce małżeństwo wróciło do Driftmarku i z Wysokiej Wody Daemon wysłał list do króla.

Narodziny pierwszych dzieci brata skłoniły Viserysa I do zaproszenia wygnańca do Królewskiej Przystani. Daemon w 117 roku od Podboju zaprezentował córki na królewskim dworze. Miał wówczas 36 lat, drugą żonę i dwoje dzieci, smoka i kampanię wojenną za sobą. Zdobył tytuł księcia miasta i króla Stopni, ale to był dopiero początek…

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 21

 1. Bardzo ciekawe i świetnie się czyta. Acz: „Daemon sprowokował Braavosa tak brutalnie, że ten wyzwał go na pojedynek.” „Braavosaninia” chyba jak już, bo to nie było imię tego biednego młodzieńca, prawda?

  A poza tym czekam na kolejne części!

 2. Ktoś mi streści co obecnie dzieję się z rodem Velaryon ? Po rebelii Roberta stracili na znaczeniu czy trzymają którąś z stron ? Nie pamiętam osobiście z sagi nic na ten temat.

  1. Poparli Stannisa, a po bitwie nad Czarnym Nurtem głową rodu jest kilkuletni Monterys. Po bitwie bękart z tego rodu, Aurane Waters otrzymał przebaczenie od Joffreya, a potem został starszym nad okrętami. W czasie zamieszania z Wiarą odpłynął ze swoją flotą w nieznanym kierunku.

    1. Niekoniecznie jeżeli sugerujesz Stannisa. Co prawda to sensowniejsze rozwiązanie fabularne, ale w książkach był fragment mówiący o nowym królu piratów (na pewno nie Salador Saan), który dysponuje potężnymi okrętami. Także kariera pirata jak to sugerował Pycelle wydaje się bardziej prawidłowa, ale pewności nie ma. Jak znajdę ten fragment to go wkleję.

 3. Kto wie, może zobaczymy Daemona w jednym z zapowiadanych spin off’ów? Mnie również zaintrygował i chętnie bym go zobaczył. Inną postacią której historię chciałbym obejrzeć jest Aemon Smoczy Rycerz.

  1. Taniec Smoków jest raczej pewnikiem jeśli chodzi o ekranizacje HBO. Oby tylko nie zabierali się za to Davida Benioff i D.B. Weiss, bo wyjdzie masakracja w stylu Dorne. Niechaj ktoś ogarnięty weźmie to w swoje łapska i ogarnie konkretny budżet na krwawe walki smoki.

   1. Wydaje sie pewniakiem ale problems moze byc budżet bo należałoby stworzyć kilka smoków i kilka wielkich bitew a to już duże koszty. Może to być ujęte w innej części np w formie wspomnień np w/w księcia z małymi ujęciami bitew.

 4. W całej Historii Lodu i Ognia jedną rzecz która czasami przeszkadza to powtarzalność Imion o ile w przypadku mężczyzn mają oni swoje pseudonimy lub tytuły I,II itp o tyle w przypadku kobiet a szczególnie u Targaryenow podobieństwa imion czasami wprowadzają mnie w błąd gdy staram się szybko skojarzyć drzewo genealogiczne i przodków danej postaci.

  1. Z tym że żeńska część rodu nie miała aż tak istotnego wpływu na historie, czekać tylko jak danka zrozumie znaczenie „Ogień i Krew”, potem już będzie z górki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button