KsiążkiSeriale

Historia Lodu i Ognia: Taniec Smoków

Przed Wami pierwszy tekst z nowego cyklu „Historia Lodu i Ognia”, będącego swoistym uzupełnieniem dla „Szalonych Teorii”. W cyklu tym chcielibyśmy przybliżyć Wam ważne wydarzenia oraz postaci, o których wspomina w swej prozie George R.R. Martin. Jesteśmy przekonani, że znajomość poruszanych przez nas tematów pozwoli nam wszystkim czerpać jeszcze więcej przyjemności z lektury „Pieśni Lodu i Ognia”.

Na pierwszy ogień idzie tzw. Taniec Smoków (nie mylić z „Tańcem ze Smokami”), czyli wojna domowa, która miała miejsce ok. 170 lat przed wydarzeniami znanymi nam z „Pieśni Lodu i Ognia”. Wojna ta miała ogromne znaczenie dla całego Westeros, walnie przyczyniając się do wyginięcia magicznych bestii Targaryenów. Niestety wiedza na temat „Tańca Smoków” jest szczątkowa i rozrzucona po wielu książkach. George R.R. Martin wspomina o „Tańcu” w „Pieśni Lodu i Ognia”, ale większość informacji znajdziemy wertując inne jego książki i opowiadania. Aby oszczędzić Wam nieco zachodu, Lai dokonała mrówczej pracy, wertując zarówno główną sagę Martina, jak i „Księżniczkę i Królową”, „Księcia Łotrzyka” oraz „Świat Lodu i Ognia”. Na podstawie tych książek udało jej się stworzyć fantastyczne kompendium Tańca Smoków. Ale kończę już i oddaję głos autorce.

DaeL


„Taniec Smoków” to górnolotna nazwa nadana gwałtownej bratobójczej wojnie o Żelazny Tron Westeros, stoczonej między dwiema konkurencyjnymi gałęziami rodu Targaryenów w latach 129 do 131 od Podboju. Przezwanie mrocznych, burzliwych i krwawych wydarzeń owego okresu „tańcem” wydaje się nam groteskowo nieadekwatne. Z pewnością ową frazę ukuł jakiś minstrel. Znacznie stosowniejsze byłoby określenie „Zagłada Smoków”, ale tradycja i czas wypaliły na kartach historii owo bardziej poetyckie sformułowanie, musimy więc tańczyć razem z resztą.
—fragment opowiadania „Księżniczka i Królowa” z antologii „Niebezpieczne kobiety”—

Podłoże konfliktu

Nie można opisać najkrwawszej wojny w historii Targaryenów bez omówienia sytuacji panującej na dworze w Królewskiej Przystani w poprzedzających ją latach. Po śmierci Jaehaerysa I na Żelaznym Tronie zasiadł jego wnuk, Viserys I Targaryen. Zgodnie z prawami regulującymi sukcesję ustanowionymi przez Wielką Radę roku 101 r. o. P. linia męska miała pierwszeństwo nad linią żeńską. Król nie akceptował tych zasad.

Viserys I po śmierci żony i drugiego syna wydaje w 105 r. o. P. dekret: Rhaenyra zostaje jego następczynią i księżniczką Smoczej Skały. Setki lordów składają jej hołd w Królewskiej Przystani.

W 106 r. o.P. za namową namiestnika Otto Hightowera, Viserys I bierze ślub z Alicent Hightower. Królowa wydaje na świat Aegona, Healenę, Aemonda i Daerona. Przez następne lata Rhaenyra i Alicent rywalizują o względy króla.

W 111 r. o. P. zostaje urządzony turniej z okazji 5. rocznicy ślubu króla z Alicent; księżniczka zakłada suknię czarną, a królowa zieloną.  Na turniej przybywa Daemon Targaryen i składa przed bratem koronę króla Stopni. Przez pół roku przebywa w stolicy, gdzie spędza czas z księżniczką. Podejrzewany o romans ze swą bratanicą, zostaje wygnany przez brata i wraca na Stopnie.

Rhaenyra w 114 r. o. P. bierze ślub z Laenorem Velaryonem; Daemon po śmierci pierwszej żony poślubia w 115 r. o. P. Laenę Velaryon, która rodzi mu dwie córki: Rhaenę i Baelę. Ze związku Rhaenyry z Harwinem Strongiem na świat przychodzi trzech chłopców: Jacaerys, Lucerys i Joffrey. Oficjalnie uznani są za synów Velaryona.

Drzewo genealogiczne Targaryenów w czasie Tańca Smoków.

120 r. o. P. Rok Krwawej Wiosny: Laena umiera w połogu, Laenor ginie w Spicetown. Na jego pogrzeb do Driftmarku przybywają oba stronnictwa ze swoimi smokami. Dochodzi do kłótni pomiędzy Aemondem Targaryenem a synami Rhaenyry, Aemond traci oko.

W pożarze w Harrenhal ginie namiestnik króla Lyonel Strong z synem. Rhaenyra i Daemon biorą ślub w 120.r. o. P.  Księżniczka rodzi stryjowi 2 synów: Aegona i Viserysa.

Dzieci króla Viserysa i Alicent, Aegon i Helaena zawierają małżeństwo w 122r. o. P. W kolejnych latach na świat przychodzą Jaehaerys, Jaehaera i Maelor. Podczas rozstrzygania sporu król rani się o Żelazny Tron. Od tej pory jest coraz słabszy. Próbował pogodzić stronnictwo Zielonych i Czarnych, niestety bezskutecznie.

Czarni i Zieloni

Rywalizacja, która zaczęła się w roku 111 o. P. z biegiem lat przybierała na sile. Alicent robiła wszystko, by jej syn Aegon poślubił Rhaenyrę. Król Viserys nie wyraża na to zgody. Skandale związane z rzekomym romansem pomiędzy Rhaenyrą a Daemonem oraz Rhaenyrą i ser Cristonem Colem dodatkowo podgrzewają atmosferę na dworze. Alicent pragnie, by jej syn był księciem Smoczej Skały i następcą, ale Viserys upiera się przy swoim postanowieniu. Ojciec królowej Alicent zostaje pozbawiony funkcji namiestnika, ale po śmierci Lyonela Stronga w pożarze w Harrenhal, Otto Hightower wraca na królewski dwór, by ponownie objąć urząd. Sytuacji nie poprawia również rywalizacja dzieci Alicent i Rhaenyry.

Stronnictwo Zielonych podczas Tańca Smoków.
Stronnictwo Czarnych podczas Tańca Smoków (Joff, Luke i Jace powinni mieć ciemne włosy!)
Smoki

Smoczy jeźdźcy i ich bestie to główni bohaterowie dramatycznego konfliktu, którego następstwem było wymarcie ogromnych smoków. Przed Tańcem Targaryenowie i Velaryonowie dysponowali znaczną liczbą smoków i jaj. Balerion Czarny Strach dokonał żywota jeszcze za czasów Jaehaerysa Starego Króla, ale Vhagar żyła i nadal miała się dobrze. Jej jeźdźcem była Laena Velaryon, druga żona Księcia Łotrzyka. Po śmierci Laeny w 120 r. o. P. jeźdźcem Vhagar został Aemond Jednooki.

Zwyczajem panującym w valyriańskich rodach było wkładanie do kołyski dziecka jaja, z którego najczęściej wykluwał się smok. Przez kolejne lata przyszły jeździec i bestia przyzwyczajali się do siebie. Jeśli Targaryenowie nie dysponowali jajami, ich potomkowie próbowali zdobyć smoki pozbawione jeźdźca, który uprzednio zmarł w mniej lub bardziej naturalnych okolicznościach.

Podczas Tańca miało też miejsce poszukiwanie tzw. smoczego nasienia – potomków Targaryenów bądź Velaryonów, którzy mieli dosiąść smoków, by wspomóc Rhaenyrę w walce z bratem o Żelazny Tron.

Drzewo genealogiczne z podziałem na stronnictwa, a także wykaz smoków i smoczych jeźdźców.

Stronnictwo Czarnych dysponowało łącznie dwunastoma smokami (wliczając w to smoki wyklute w trakcie Tańca oraz smoki powiązane ze smoczym nasieniem). Rhaenyra miała Syrax, Daemon – Caraxes. Synom Rhaenyry z Harwinem Strongiem smoki wykluły się w kołyskach, podobnie jak Aegonowi Młodszemu (jego bratu Viserysowi niestety z jaja smok się nie wykluł). Pisklę Rhaeny zmarło zaraz po wykluciu, ale Księżycowa Tancerka Baeli przeżyła.

Stronnictwo Zielonych dysponowało w trakcie całego konfliktu (po zmianie stron przez Hugh Młota i Ulfa Pijanicę) ośmioma smokami, choć nigdy nie władali taką liczbą jednocześnie. Aegon II dosiadał Sunfyre’a, a jego żona miała smoczycę zwaną Dreamfyre. Ich brat Aemond zdobył Vhagar w wieku 10 lat na pogrzebie w Drifmarku. Szlachetny Daeron dosiadał Tessarion, a dzieci Haeleny i jej brata miały dwójkę młodych smoków: Shrykos i Morghul.

Córka Aemona Targaryena – Rhaenys, żona Corlysa „Węża Morskiego” była kandydatką do Żelaznego Tronu podczas Wielkiej Rady roku 101. Dosiadała Meleys, Smoczej Królowej. Jej dzieci były skoligacone poprzez małżeństwo z Targaryenami. Bękarci synowie lorda Corlysa Velaryona mieli w przyszłości odegrać ogromną rolę: Addam z Hull jako smoczy jeździec na grzbiecie Morskiego Dymu, jego brat Oakenfist jako admirał Aegona III.

Taniec był wojną niepodobną do żadnej, jakie stoczono w długiej historii Siedmiu Królestw. Choć armie maszerowały i toczyły zacięte boje, znaczną część krwi przelano na wodzie i — zwłaszcza — w powietrzu, gdzie smoki walczyły ze sobą na zęby, szpony oraz płomienie. Owa wojna pełna przy tym by a podstępów, morderstw i zdrad, toczono ją w cieniach i na schodach, w salach obrad i na zamkowych dziedzińcach, posługując się sztyletami, kłamstwami oraz trucizną.
— fragment opowiadania „Księżniczka i Królowa” z antologii „Niebezpieczne kobiety”—

Podział ziem zajmowanych przez stronnictwa na początku wojny.

 

Przebieg wojny z podziałem na ruchy poszczególnych stron
 • Zieloni: Viserys I umiera 03. 03. 129 r. o. P. Królowa Alicent zwołuje zebranie Małej Rady, na którym zawiązuje się spisek, mający na celu osadzenie na tronie Aegona II. Ser Criston Cole Lord Dowódca Gwardii Królewskiej zabija starszego nad monetą Lyama Beesburyego, gdy ten sprzeciwia się tym planom. Stronnicy Czarnych zostają zatrzymani i uwięzieni w Królewskiej Przystani.
 • Zieloni: Aegon II odmawia uczestnictwa w planach matki, ale zmienia zdanie za namową ser Cristona. Podzielenie majątku Korony na 4 części.
 • Zieloni: Aemond Targaryen (Vhagar) rusza do Końca Burzy zdobyć poparcie Borrosa Baratheona.
 • Zieloni: Rozesłanie kruków do zaufanych lordów i chorążych. Ser Steffon Darklyn (GK) ucieka z Królewskiej Przystani z koroną Starego Króla.
 • Zieloni: 10. 03. 129 r. o. P uderzono w dzwony oficjalnie ogłaszając śmierć króla. W Smoczej Jamie ukoronowano Aegona II. Septon Eustace namaszcza króla w imieniu Wielkiego Septona.
 • Czarni: Na Smoczą Skałę docierają wieści o śmierci Viserysa I i koronacji Aegona II. Rhaenyra rodzi martwą córkę Visenyę. Zwołanie czarnej rady, plany wojenne, rozesłanie kruków do chorążych.
 • Czarni: Po przybyciu Darklyna następuje koronacja Rhaenyry na Smoczej Skale. Jacaerys Velaryon zostaje wysłany do Doliny Arrynów, Białego Portu i Winterfell. Lucerys Velaryon leci na Arrax do Końca Burzy.
 • Czarni: Flota Corlysa Velaryona blokuje Gardziel. Daemon Targaryen (Caraxes) leci nad Trident i zdobywa Harrenhal. Jacaerys Velaryon (Vermax) zdobywa poparcie Arrynów, Manderlych, lordów Sióstr i Starków. Do Harrenhal ściągają chorąży wierni Czarnym.
 • Aegon II dowiaduje się o koronacji siostry. Po obradach Małej Rady wielki maester Orwyle płynie na Smoczą Skałę negocjować z Rhaenyrą, ale warunki kapitulacji zostają przez nią odrzucone. Dochodzi do pojedynku pomiędzy dwoma Gwardzistami Królewskimi – ser Arrykiem i Errykiem Cargyllem.
 • Pierwsza walka smoków: W Końcu Burzy Lucerys Velaryon zastaje Aemonda Targaryena. Borros Baratheon odmawia poparcia Rhaenyry. Smoki „tańczą” po raz pierwszy. W trakcie burzy, w Zatoce Rozbitków Aemond Targaryen i Lucerys Velaryon walczą na swych smokach. Lucerys i jego smok Arrax giną.
Aemond Targaryen triumfuje nad Lucerysem Velaryonem.
 • Czarni: Rhaenyra dowiaduje się o śmierci syna. Daemon Targaryen wysyła do żony kruka z obietnicą zemsty. Na jego polecenie Mysaria zleca szczurołapowi z Czerwonej Twierdzy (znanemu jako Twaróg) i sierżantowi Złotych Płaszczy (nazywanemu Juchą) zabójstwo jednego z synów Aegona II.
 • Morderstwo Jaehaerysa: Jucha i Twaróg chwytają Alicent, Helaenę i jej trójkę dzieci. Dają królowej wybór. Ma wskazać na tego z synów, który zginie. Helaena wybiera Maelora. Jucha i Twaróg zabijają Jaehaerysa, pozwalając Maelorowi przeżyć ze świadomością, że matka chciała by to on umarł.
Twaróg i Maelor.
 • Porażki zielonych pod Płonącym Młynem i Kamiennym Płotem. Blackwoodowie pokonują Brackenów.
 • Zieloni:  Otto Hightower pisze do Triarchii, by przerwała blokadę Gardzieli. Aegon II dymisjonuje namiestnika i mianuje na jego miejsce ser Cristona.
 • Zieloni: Ser Criston Cole atakuje Rosby, Stokeworth i Duskendale. Ścina lorda Darklyna. Oblężenie Gawroniego Gniazda. Lord Staunton prosi czarnych o pomoc.
 • Rhaenys Niedoszła Królowa i Meleys przybywają na odsiecz i wpadają w pułapkę zastawioną przez Aegona II (Sunfyre) i Aemonda (Vhagar).
 • Śmierć Rhaenys i Czerwonej Królowej, okaleczenie Aegona II i jego smoka. Zdobycie zamku i ścięcie lorda. Sunfyre zostaje pozostawiony pod Gawronim Gniazdem.
 • Zieloni: Przewiezienie rannego króla, głowy lorda Stauntona i głowy smoczycy Meleys do Królewskiej Przystani. Tysiące prostaczków uciekają ze stolicy. Aemond Targaryen wkłada koronę ciężko rannego brata i zostaje protektorem królestwa.
 • Zieloni: Daeron (Tessarion) leci do Starego Miasta. Aemond Targaryen (Vhagar) i ser Criston Cole z zastępem 4. tys. ludzi ruszają do dorzecza.
 • Czarni: Z północy i z Doliny wyruszają zastępy, by przyłączyć się do czarnych w dorzeczu. Jacaerys Velaryon wraca na Smoczą Skałę. Corlys Wąż Morski obwinia Rhaenyrę o śmierć żony, ale Jace przekonuje go do powrotu do rady matki i wspólnie planują atak na stolicę.
 • Czarni: Joffrey Velaryon (Tyraxes) i Rhaena Targaryen zostają wysłani do Gulltown. Aegon Młodszy (Chmura) z bratem Viserysem płyną do Pentos z eskortą statków Velaryonów.
 • Czarni: Smocze nasienie próbuje okiełznać smoki. Ulf Pijanica zdobywa Srebrnoskrzydłą, Addam z Hull Morski Dym, Hugh Twardy Vermithora, a Nettles Owcokrada. Bękarci synowie Corlysa Morskiego Węża zostają Velaryonami.
 • Przełom 129/130r.o.P. atak Triarchii na eskortę Aegona Młodszego. Pojmanie księcia Viserysa. Aegon III dociera na Smoczą Skałę na Chmurze. Smok zdycha z powodu zadanych ran.
 • Bitwa w Gardzieli: Jacaerys atakuje lyseńskie galery w eskadrze 5 smoków. Ginie wraz ze swym smokiem Vermaxem. Triarchia plądruje Driftmark, spalenie Spicetown i Wysokiej Wody.
Wszystkie bitwy Tańca Smoków.
 • Ormund Hightower zostaje uwięziony pomiędzy 2 armiami nad Miodowiną. Daeron Targaryen przybywa z odsieczą na grzbiecie Tessarion. Pokonanie Rowana, Beesbury’ego, Tarly’ego i Costayne’a. Pasowanie Daerona.
 • Mooton, Crabb i Celtigar odbijają Gawronie Gniazdo. Walka z Sunfyrem, śmierć Mootona, zniknięcie rannego smoka (który wędruje po Szczypcowym Przylądku aż na Smoczą Skałę).
 • Czarni: Po tym, jak armia zachodu ruszyła do dorzecza, Czerwony Kraken atakuje w imieniu Rhaenyry zachodnie brzegi Westeros. Dalton Greyjoy napa na Lannisport, Kayce, Piękny Zamek.
 • Zieloni: Nad Czerwonymi Widłami Jason Lannister zostaje zabity przez Pate’a Długiego Liścia. Mimo to zastęp Lannisterów rozbija lordów dorzecza i maszeruje w kierunku Harrenhal.
 • Daemon na Caraxes omija armię Zielonych w dorzeczu i rusza na Królewską Przystań.
 • W stolicy spośród smoków Zielonych zostały tylko młode smoki i Dreamfyre. Ludzie Daemona wywołują rozruchy w Zapchlonym Tyłku, flota Corlysa Velaryona zamyka rzekę.
 • Złote płaszcze i 6 smoków pozwalają szybko zdobyć Królewską Przystań. Rhaenyra zasiada na Żelaznym Tronie.
 • Alicent i Mała Rada zostają postawieni przed królową. Aresztowanie wielkiego maestera Orwyle’a, tortury Tylanda Lannistera, ścięcie Otto Hightowera, Jaspera Wylde’a, lorda Rosby i Stokeworth.
 • Zieloni: Larys Szpotawa Stopa wykrada Aegona II i jego dzieci z Czerwonej Twierdzy. Król w przebraniu przewieziony zostaje na Smoczą Skałę, Jaehaerę wysłano do Końca Burzy, a Maelora do Starego Miasta.
 • Wilki Zimy i zastęp lordów dorzecza otacza armię zachodu. Karmienie Ryb – wojsko Lannisterów zostaje wycięte w pień, część tonie w Oku Boga.
 • Zieloni: Aemond i Criston Cole docierają do pustego Harrenhal. Rozdzielają się: Cole rusza na południe połączyć się z armią Hightowera i Daeronem. Ludzie z Dorzecza zatruwają studnie i palą lasy przed maszerującym zastępem Lorda Dowódcy Gwardii Królewskiej. Tymczasem Aemond i Vhagar palą dorzecze (m.in. Darry, Miasteczko Lorda Harrowaya).
 • Bal Rzeźnika: Dustin i lordowie dorzecza uwięzili armię Zielonych pomiędzy Okiem Boga a Czarnym Nurtem. Śmierć Cristona Cole’a i zdziesiątkowanie jego zastępu.
Miejsca śmierci smoków.
 • Czarni: Rhaenyra posyła po Aegona Młodszego i Joffrey’a. Królowa przesłuchuje stronników Zielonych, podnosi podatki.
 • Czarni: Z Gulltown i z Białego Portu wyrusza zastęp, by przyłączyć się do Czarnych.
 • W Dzień Dziewicy 130 r. o. P. z Cytadeli wylatuje 300 kruków – maesterowie ogłaszają początek zimy. Rozpad Triarchii za wąskim morzem.
 • Czarni: Daemon (Caraxes) i Nettles (Owcokrad) ruszają do dorzecza, by odnaleźć i pokonać Aemonda. Na bazę wypadową wybierają Staw Dziewic.
 • Zieloni: Księżniczka Jaehaera dociera do Końca Burzy. Książę Maelor i Gwardzista Królewski Rickard Thorne zostają zabici w Gorzkim Moście. Ormund Hightower zrównuje miasteczko z ziemią.
 • I Bitwa pod Tumbleton. Ulf Biały (Srebrnoskrzydła) i Hugh Młot (Vermithor) zdradzają Czarnych. Armia dorzecza zostaje pokonana przez zastęp Zielonych, Wilki Zimy przebijają się przez szyki liczniejszego wroga, śmierć Ormunda i Bryndona Hightowera.
 • Zieloni: Hobert Hightower nie panuje nad armią, dochodzi do dezercji. Grabieże i złupienie Tumbleton. Żądania dwóch zdrajców: Ulf chce Wysogrodu, a Hugh Młot korony.
 • Na Smoczej Skale Sunfyre zaatakował i zabił dzikiego smoka, ale ludzie Aegona II wmawiają volanteńskim kupcom, że to był Kanibal. Król zdobywa zamek dzięki pomocy prostaczków i garnizonu. Atak księżniczki Baeli, śmierć Księżycowej Tancerki.
 • Do Królewskiej Przystani docierają informacje o śmierci Szarego Ducha na Smoczej Skale. Na wieść o zdradzie w Tumbleton Rhaenyra nakazuje zamknięcie bram Królewskiej Przystani i aresztowanie Addama Velaryona. Corlys Wąż Morski ostrzega go i Addam z Morskim Dymem uciekają ze Smoczej Jamy. Corlys Velaryon trafia do lochu, jego ludzie opuszczają stolicę, w której narasta niezadowolenie od czasu zwiększenia podatków.
 • Czarni: Rhaenyra wysyła kruki do Winterfell i Doliny z prośbą o pomoc. Do Stawu Dziewic przysłano rozkaz zgładzenia Nettles z Gór. Daemon Targaryen nie wypełnia rozkazu, odsyła dziewczynę i Owcokrada, po czym rusza na Harrenhal. Lord Mooton zmienia chorągwie Czarnych na chorągiew Zielonych.
 • Bitwa nad Okiem Boga: 22. 05. 130 r. o. P. Aemond i Vhagar ścierają się w powietrzu z Daemonem i Caraxes. Oba smoki giną, szkielet Aemonda z wbitą Mroczną Siostrą prąd jeziora wyrzucił na brzeg po kilku latach. Ciała Daemona nie znaleziono.
Starcie nad Okiem Boga.
 • Królowa Helaena ginie nadziana na szpikulce suchej fosy Warowni Maegora. W Zapchlonym Tyłku wybuchają zamieszki i pożary. Perkin Pchła koronuje swojego giermka Trystane’a Truefyre’a na króla. Tłuszcza rabuje magazyny i nabrzeża.
 • 20 tys. ludzi pod wodzą Pasterza rusza na Smoczą Jamę. Joffrey Velaryon wbrew rozkazom matki próbuje ruszyć na grzbiecie Syrax na Wzgórze Rhaenys. Ginie zrzucony przez smoka. Śmierć 5 smoków: Shrykos, Morghula, Tyraxes, Dreamfyre i Syrax.
Szturm na Smoczą Jamę.
 • Czarni: Rhaenyra z Aegonem Młodszym, ocalałymi Gwardzistami i braćmi Manderly ucieka ze stolicy. W drodze do Duskendale jej orszak zostaje zaatakowany przez złamanych, złote płaszcze dezerterują i uciekają. W Duskendale Rhaenyra jest zmuszona sprzedać koronę, by dostać się na braavoski statek, który zawiezie ją na smoczą wyspę.
 • Zieloni: Do Daerona docierają wieści o śmierci Aemonda. W Tumbleton odbywa się koronacja Hugh Młota. Unwin Peake, Hobert Hightower i inni (Krucze Stopy) decydują o zgładzeniu dwóch zdrajców.
 • II Bitwa pod Tumbleton. Addam Velaryon (Morski Dym) wracając z wizyty na Wyspie Twarzy zebrał armię Czarnych z dorzecza i uderzył na Zielonych. John Roxton zabija Twardego Hugha. Ulf Biały przesypia bitwę. Podczas nocnego ataku ginie Daeron Targaryen.
 • Taniec Smoków: Tessarion i Morski Dym rozpoczynają taniec w powietrzu, do ataku włącza się Vermithor. Śmierć 3 smoków. Rzeź armii Hightowera. Tumbleton zamknęło bramy, a Czarni nie szturmowali murów. Zabrali wozy, zapasy i paszę i ruszyli do Królewskiej Przystani. Srebrnoskrzydła dziczeje i ucieka.
 • Zieloni: Hobert Hightower pije zatrute wino z Ulfem Białym. Po ich śmierci Unwin Peake decyduje o odwrocie.
 • Rhaenyra z Aegonem Młodszym zostaje pojmana przez garnizon Smoczej Skały i przyprowadzona na dziedziniec zamkowy, gdzie Aegon II skazuje ją na śmierć. Ranny Sunfyre pożera królową na oczach jej syna 22.10.130 r. o. P. Smok zdycha 19.12.130 r. o. P.
Śmierć Rhaenyry.
 • Księżyc 3 królów: W opuszczonej Czerwonej Twierdzy Perkin Pchła i król Trystane Truefyre wydają edykty i rządzą częścią miasta. Na szczycie Wzgórza Visenyi w Domu Pocałunków królem był 4-letni syn ladacznicy Gaemon Jasnowłosy, który wydawał edykty na wzór dornijskich praw. Trystane i matka Gaemona zostali zgładzeni na rozkaz Aegona II po jego powrocie do stolicy. Gaemon został domownikiem króla Aegona III.
 • Boros Baratheon wyrusza z zastępem z Końca Burzy. Przeciw niemu na królewskim trakcie armią czarnych dowodzi Kermit Tully i 11-letni Blackwood z siostrą. Śmierć Baratheona i rozbicie jego wojsk.
 • Uwolniony z lochów Corlys Velaryon doradza królowi poddanie się. Aegon II odmawia i grozi, że zrobi krzywdę siostrzeńcowi. Zostaje otruty. Na Królewską Przystań uderza Cregan Stark i Kermit Tully.
 • Godzina Wilka: Cregan Stark mści się na zdrajcach, którzy otruli Aegona II. Na tronie zasiada młodociany Aegon III, syn Rhaenyry. Rozpoczyna się okres regencji.

Taniec podzielił Siedem Królestw na dwie części. Lordowie, rycerze i prostaczkowie opowiadali się po jednej ze stron i chwytali za broń, by stanąć do bratobójczej walki. Nawet sam ród Targaryenów nie uniknął rozłamu. Do walk przyłączyli się krewni, powinowaci i dzieci obojga pretendentów. Dwa lata wojny przy niosły wielkim lordom Westeros straszliwe straty, podobnie jak ich chorążym, rycerzom oraz prostaczkom. Aczkolwiek dynastia przetrwała, po zakończeniu walk potęga Targaryenów była znacznie umniejszona, a liczebność ostatnich żyjących na świecie smoków drastycznie spadła.
—fragment opowiadania „Księżniczka i Królowa” z antologii „Niebezpieczne kobiety”—

Straty, jakie przyniósł Taniec Smoków trudno nawet oszacować. W czasie wojny niemal doszczętnie zniszczono dorzecze. Zginęło 16 smoków. Śmierć ponieśli pretendenci do tronu obu stronnictw. Złamane zostały kolejne tabu. W wojnie wykorzystywano skrytobójstwo i mordowano dzieci. Zdrada i występek zostały sowicie nagrodzone. Ostatecznie na tronie zasiadł syn Rhaenyry, ale nie można powiedzieć, aby zatriumfowało którekolwiek ze stronnictw. Przez kolejne lata Westeros mierzyło się z zimą i trudnym okresem regencji. Greyjoyowie łupili ziemie zachodu, a zimowa gorączka zabijała lordów i prostaczków. Smoki urodzone po wojnie były mniejsze i chorowite. Po dwudziestu latach, w 153 r. o. P. zdechł ostatni smok Targaryenów.

Na podstawie:
„Świat Lodu i Ognia”; „Księżniczka i Królowa albo Czarni i Zieloni”; „Książę Łotrzyk albo Królewski Brat” oraz Westeros.org

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 33

 1. O kur…de. Tyle czytania. Wspaniale!

  Chylę czoła [od tego schylania się już mi się grzywka wytarła].

 2. Świetna robota. Czy tylko mi się wydaje, że pewne podobieństwa co do wojny 5 króli i późniejszych wydarzeń zaistniały także i w tańcu smoków? Jak zwykle najbardziej oberwało Dorzecze, Greyjoyowie się zaatakowali bez uprzedzenia, wszyscy lordowie osłabli (no to akurat praktycznie przy każdej wojnie się dzieje), musieli zmagać się z konsekwencjami zimy, potężne osłabienie głównego rodu rządzącego. Można by tak jeszcze trochę powymieniać.

 3. Naprawdę wspaniałe kompendium, dużo informacji zawartych tutaj umknęło mi. Jednak chyba istotne byłoby opisanie Wielkiej rady z 101 roku o.P., stronnictwa jakie wtedy powstały (Viserys Targaryen oraz Leanor Velaryon) oraz poświęcenie większej uwagi roli księcia Daemona.

  1. Wiesz, smutno mi było skracać moje notatki, bo ja bym każdą bitwę opisała szczegółowo, a o Wielkiej Radzie i Daemonie i Targaryenach można kiedyś stworzyć tekst ze wskazaniem baboli tłumaczenia „Świata Lodu i Ognia”. Jeszcze więcej będzie do omówienia przy „Fire and blood” tom 1, który być może zobaczymy w przyszłym roku.

   1. Oczywiście nie mam zamiaru cie krytykować bo liczba szczegółów jakie i tak przytoczyłaś jest wręcz przytłaczająca. Zaprezentowanie pokrótce postanowień i przebiegu wielkiej rady z 101 r.o.P. pokazałoby swoisty background całego Tańca Smoków. Dla tych którzy niebyli zaznajomieni z wydarzeniami wielkiej rady być może późniejsze wydarzenia byłyby prostsze do zrozumienia. Jednak i tak jestem zachwycany ilością nowych informacji jakie dzięki tobie przyswoiłem oraz nie mogę się doczekać twoich kolejnych tekstów.

 4. „Rhaenyra z Aegonem Młodszym zostaje pojmana przez garnizon Smoczej Skały i przyprowadzona na dziedziniec zamkowy, gdzie Aegon II skazuje ją na śmierć. ”
  po co ona tam poleciala wgl? xD

  1. Jahaera, ale jej się zmarło wkrótce, zanim zdążył ją Aegon III poślubić.
   Lord Peake, który mieszał na dworze w czasach regencji.
   Tyland Lannister, ale też mu się wkrótce zeszło podczas zarazy zimowej.

 5. Re-we-la-cja.
  Bardzo chętnie poczytałbym takie kompendium na temat rebelii Roberta, Balona czy np. podbiciu Westeros przez Targaryenom. Fantastycznie się to czyta.
  Rewelacja 😀

   1. Nie działo, ale nikt nie mówi że każde takie kompendium to musi być kobyła. Ale taki spis chronologiczny wydarzeń + tło – why not? 😉

 6. Jesteście lordami. Połowa Waszych sąsiadów stanęła po stronie Czarnych a połowa po stronie Zielonych. Po czyjej stronie Wy staniecie?
  Ja wybrałbym Zielonych. Nie godzi się przecie, by władca wybierał sobie dziedzica. Dziedzicem ma być najstarszy męski potomek (pomijam inne przypadki, a męski potomek był). Tako rzecze Ja.

  Choć Czarni mieli fajniejszą ekipę. Pólnoc, Blackwoodow, Dorzecze, Turly’ch. Większość moich ulubionych rodów walczyło po stronie Czarnych 🙁

 7. Lai, ukłony! Genialne opracowanie. Nie dalej niż kilka dni przeszukiwałem sieć by poczytać o Tańcu coś więcej niż trzy zdania, ale nadaremnie. Dzięki tobie to nieaktualne.

 8. Mrówcza i dokładna praca, podziwiam i dziękuję. Jestem głównie zainteresowana doczytaniem, jeśli pisarz i czytelnicy, będą mieli to szczęście, sagi, opowiadania jakoś mnie nie ciągną, jednak z zainteresowaniem zapoznałam się z powyższym tekstem. Wypada podziękować za zebranie tych wszystkich informacji w jednym miejscu, ładnie uporządkowanych i przejrzyście podanych.

  Pozdrawiam

 9. Świetna robota! Zebrane i streszczone wszystko w bardzo przystępny sposób 🙂

  Chciałbym zwrócić uwagę, że w tym przypadku historii nie napisała strona, która wygrała – to przy imieniu uzurpatora znajduje się numer – Aegon II, a nie przy Rhaenyrze. Teraz można się zastanowić z jakich powodów (może przydałby się osobny artykuł o tej nurtującej mnie kwestii – może „debaty” albo „jakaś teoria”).

  Uwaga do posta użytkownika „ja”: Czarni to nie tylko „fajniejsza” ekipa – to rody, które przysięgły wierność Targaryenom „bez walki”, później poparły Czerwonego Smoka, miały do odegrania również dużą rolę w tym co miało się stać na turnieju w Harrenhal (a przynajmniej w planach Rhaegara), jak również to sojusznicy z koalicji przeciwko Aerysowi II. Zastanawiające prawda 😉 ?

  1. Ale tak naprawdę to czy ktoś tu wygrał? Większość smoków nie żyje, większość rodziny panującej też. To że ostatecznie syn Rhaenyry zasiadł na tronie jakoś nie przynosi ulgi w tej historii. To był kompletnie bezsensowny konflikt, którego dało się uniknąć.

   1. „Dało się uniknąć” – do wojny doprowadziły długoletnie knowania Hightowerów, więc nie jestem przekonany co do możliwości uniknięcia tej wojny. Szczególnie mając w pamięci wydarzenia zaraz po śmierci króla Viserysa.

    Nie chodziło mi o ocenę „czy ktoś rzeczywiście wygrał”, a sam fakt, że skutkiem było panowanie potomków Rhaenyry (szalona teoria: historia jest pisana przez maesterów, a ci nie chcą podpaść Hightowerom – swoim gospodarzom 🙂 ).

 10. Powiem szczerze, że z tego zrobiło się niezłe kakao i gdzieś w środku pogubiłem się kto z kim ;] Chylę czoła dla autorki 🙂 Kawał ciężkiej pracy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button