KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #13: Garść newsów serialowych

Z nieba leje się żar, lokalna lodziarnia zamknięta, a kot sam szuka maszynki do strzyżenia futra. W takie dni z utęsknieniem wypatrujemy „Wichrów Zimy”. A tymczasem nasz ulubiony pisarz milczy zupełnie jak majtek na statku Eurona Greyjoya. Jedyny ratunek w bryzie nowych wiadomości związanych z „Grą o Tron” oraz nową, niezimową książką Martina.

Trailer

To była prawdziwa niespodzianka. Chyba mało kto przypuszczał, że HBO zaserwuje nam jeszcze jeden zwiastun „Gry o Tron”. I trzeba jasno powiedzieć, że tym razem zapowiedź była naprawdę dobra. Jeśli chcecie zapoznać się z moją analizą przedstawionego materiału, to zapraszam Was do ostatniego odcinka Pomylonych Analiz.

Długość odcinków

Wiadomość o skróceniu dwóch ostatnich sezonów „Gry o Tron” była przyjęta negatywnie przez większość fanów serialu. Wygląda jednak na to, że nasz krytycyzm był – przynajmniej częściowo – przedwczesny. Sezon siódmy i ósmy będą miały wprawdzie mniej odcinków, ale same odcinki są rekordowo długie. Magazyn Entertainment Weekly podał oficjalny czas trwania każdego z epizodów.

 • Odcinek 1: 59 minut
 • Odcinek 2: 59 minut
 • Odcinek 3: 63 minuty
 • Odcinek 4: 50 minut
 • Odcinek 5: 59 minut
 • Odcinek 6: 71 minut
 • Odcinek 7: 81 minut

Dla porównania najdłuższy dotąd odcinek (finał sezonu szóstego) trwał 68 minut.

To wbrew pozorom nie jest scena z Dextera. To kadr promujący nowy sezon „Gry o Tron”.
Sezon ósmy w… 2019

Casey Bloys, dyrektor ds. programowych HBO ostudził za to nasz zapał związany zarówno z nowymi serialami na podstawie prozy Martina, jak i z sezonem ósmym „Gry o Tron”. Wstępne prace nad serialami istotnie trwają, projektów jest nawet więcej niż początkowo zapowiadano (pięć zamiast czterech), ale nie jest powiedziane, że wszystkie trafią do produkcji. A nawet jeśli któryś z projektów zostanie zatwierdzony, to nie należy się spodziewać rozpoczęcia produkcji szybciej niż za 3 lata.

Również ósmy sezon „Gry o Tron” nie pojawi się tak szybko jak tego byśmy chcieli. Winne jest opóźnienie sezonu siódmego oraz konieczność realizacji zdjęć na śniegu. Na chwilę obecną mówi się o premierze w pierwszej połowie roku 2019. Czyli pewnie równo z premierą „Wichrów”… Wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać.

Taniec smoków

Skoro już wspomniałem o nowych serialach, to dodajmy jeszcze jedną rzecz, którą udało mi się (mimo upału) wydedukować. George R.R. Martin zaprzeczył, jakoby którykolwiek z seriali opowiadał o Dunku i Jaju. Z kolei Casey Bloys wspomniał, że jeden z seriali jest adaptacją materiału literackiego (w domyśle – już gotowego). Możemy więc na 90% stwierdzić, że któryś z seriali ma podejmować temat Tańca Smoków – opisanej w kilku nowelkach wojny sukcesyjnej pomiędzy pretendentami z dynastii Targaryenów.

Promocja w Ikei

Jeśli ktoś z Was planuje remont łazienki/ubikacji, to myślę, że warto pójść w tym kierunku.

Tylko żeby Was tron nie odrzucił.
Księga Mieczy

„Księga Mieczy” doczekała się projektu okładki i daty publikacji. Tym z Was, którzy nie słyszeli o „Księdze…” śpieszę donieść, że jest to zbiór opowiadań, w którym znajdzie się krótka nowelka George’a R.R. Martina. Jej tytuł to „Synowie Smoka”, a opowiadać ma ona o dwóch synach Aegona Zdobywcy – Aenysie i Maegorze. Wydawca potwierdził, że książka ukaże się 10 października 2017 roku.

„Księga Mieczy”, a w niej nowelka „Synowie Smoka”. Nadal mam nadzieję, że polski wydawca przetłumaczy to jako „Smoczesyny”.
Gadżety

Pod koniec przyszłego tygodnia rozpoczynamy wysyłkę prezentów dla wszystkich, którzy wspomogli nas w zbiórce na serwer. Bardzo prosimy, abyście od czasu do czasu sprawdzali adresy e-mail podane podczas zbiórki. Możliwe, że będziemy chcieli potwierdzić jakieś szczegóły, dopytać o adres, itd…

Chciałbym przy tej okazji wszystkim Wam jeszcze raz serdecznie podziękować. Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni ze sposobu w jaki – dzięki Waszemu wsparciu – funkcjonuje obecnie FSGK.

Dziękuję też osobom, które deklarowały chęć wsparcia nas już po zakończeniu zbiórki. Do tej pory bardzo konsekwentnie odmawiałem przyjęcia takich datków, ponieważ nie mieliśmy żadnych palących potrzeb. Poza tym przyjmowanie takiego wsparcia przed rozliczeniem się z poprzedniej zbiórki byłoby nieeleganckie. Teraz jednak mogę już śmiało powiedzieć, że w najbliższych tygodniach umożliwimy chętnym osobom rzucenie drobnego napiwku, które redakcja przeznaczy w pierwszej kolejności na zaspokojenie potrzeb redakcyjnych kotów. A w dalszej być może na finansowanie moich wojaży po konwentach, tudzież na piwo i paluszki solone.

A na koniec, żeby się lekko sfrustrować…

George R.R. Martin napisał wreszcie coś na swoim blogu. Stwierdził, że był ostatnio bardzo zajęty. A potem zapowiedział, że będzie jednym z gości na warsztatach pisarskich. I zamieścił swoją fotkę.

GRRM i jego Tesla.

O „Wichrach…” niestety nic nie wspomniał.

 

Related Articles

Komentarzy: 16

 1. „Trailer

  To była prawdziwa niespodzianka. Chyba mało kto przypuszczał, że HBO zaserwuje nam jeszcze jeden zwiastun “Gry o Tron”. I trzeba jasno powiedzieć, że tym razem zapowiedź była naprawdę dobra.”

  to miał być sarkazm? xD

  1. Nie, napisałem to całkiem serio. Pierwszy trailer był zapowiedziany, natomiast drugi spadł zupełnie nagle.

   1. To nie było zaskoczenie, a pewnik. Zawsze są 2 trailery w ostatnich latach do każdego sezonu. Pytanie było tylko czy wypuszczą drugi na 2, 3 czy 4 tygodnie przed premierą.

 2. Odnośnie promozdjęcia Sama
  Ktoś dopatrzył się podobieństwa w teksturze ściany i pewnego elementu na niej na tym zdjęciu i ujecia ręki Joraha z pierwszego trailera
  Zapo wiada się spotkanko

  1. A, tak, to jest prawie na 100% pewne. Przecieki z planu mówiły, że Sam pomoże wyleczyć Mormonta.

   1. Czy moglibyście wy wszystko, do hooya pana, nie spojlerować!!!!!!!!! Zróbcie jakiś tag [spojler] i tam piszcie wszystkiego rodzaju spojlera a nie denerwujcie ludzi zdradzajac fabule serialu!!!!!

 3. Mały update. Teoria może się trochę spóźnić. Postaram się zdążyć na 12.00, ale umówmy się, że 13.00 to deadline ;))

  1. ty nie możesz tych teorii pisać kilka dni wcześniej, żeby potem mieć gotowe na czas? 🙁

   1. W weekend byłem niestety zajęty. A w tygodniu pracuję. Dobra, tekst napisany, jeszcze uzupełniam obrazki. Więc będzie do 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button