KsiążkiSeriale

Siedem rzeczy, których nie wiecie o Grze o Tron

Pierwsze koty za płoty. Poniżej znajdziecie film pt. „Siedem rzeczy, których nie wiecie o Grze o Tron” – zbiór ciekawostek dotyczących świata stworzonego przez George’a R.R. Martina. Jak zawsze jestem ciekaw Waszych sugestii i opinii. Zapraszam Was do zapoznania się z filmem. A już jutro znajdziecie na naszej stronie następną, tradycyjną, tekstową Szaloną Teorię. Do zobaczenia!

Related Articles

Komentarzy: 34

  1. Dzięki.

   Była straszna masakra z tym filmem, przesłałem go dwa dni temu, ale youtube nie chciał skończyć go przetwarzać. No i musiałem go dziś zuploadować ponownie. Grunt, że już działa.

   Idealny może nie jest, ale posłużył mi do nauki. Następne będą lepsze 🙂

   1. Czy coś zaje*istego może być lepsze? Nie wiem. Ale nie byłoby komentarza bez narzekania:
    A kiedy teooria? 🙂

    1. Jutro. Całkiem na serio. Jest już napisana, mógłbym nawet dziś wrzucić, ale nie będę przesadzał 🙂

  1. Nie chłopaki, nie da rady. Raz, że nie chcę przykrywać filmiku, bo jak coś spada z góry strony, to nie ma oglądalności. A dwa, że zaraz wychodzę na piwo 🙂
   Ale jutro będzie, obiecuję.

   1. No, zrobię sobie autokorektę, bo już widzę, że nie dotrę do domu na 15.00 (korki). Ale postaram się wrzucić niebawem. Na pewno dzisiaj i na pewno wcześniej niż zwykle.

 1. Film świetny opłacało się czekać, ale chyba ktoś w Dolinie ma jeszcze Valyriański miecz – Smętną Damę czy jakoś tak 🙂 Jak dobrze pamiętam Corbayowie.

  1. Faktycznie, coś mi świta. Chyba nawet Lyn Corbray na naszych oczach ten miecz wyjął… No trudno, ta jedna rzecz mi umknęła. Ale nigdzie nie pisałem, że lista jest kompletna 🙂 Najistotniejsze jest to, że tych mieczy jest całkiem sporo.

 2. Powtórzę koment z YT: A w sumie co się stało z tym drugim księżycem? Przy zagładzie Valarii go szlag trafił? A co do Kermita i Elmo mam dziwne wrażenie, że martin przegrał jakiś zakład. 😀

  1. Już odpowiedziałem pod filmem. Co do księżyca – to się działo na pewno na długo przed zagładą Valyrii, a nawet przed pierwszą Długą Nocą. Niektóre legendy wiążą zniszczenie księżyca z pojawieniem się smoków.

   1. Widziałam tam odpowiedź. 🙂

    A co jeśli świat Westeros należał wpierw do smoków jak nasz do dinozaurów, a w wyniku kataklizmu związanego z księżycem szlag je trafił i ostały się resztki, które wpierw służyły Valyrii, a do „naszych” czasów dotrwały ledwie szczątki tych resztek? Lubie sobie pogdybać. 😉

    Swoją drogą ciekawe czy teorie z księżycem opracował sam Martin czy pomogli mu fani by wyjaśnić anomalie pogodowe.

    1. Myślę, że smoki to rezultat jakichś magicznych eksperymentów na innych, żyjących w świecie PLiO zwierzętach. Są bardzo podobne do wiwern (tylko większe), ale mają wiele cech ognistych czerwi (zianie ogniem, bezpłciowość). Tak więc chyba pojawiły się dopiero po ludziach.
     Co do teorii z księżycem – GRRM sam tego nigdy nie potwierdził (choć obiecał, że „wszystko się wyjaśni”), ale prawie na pewno zaplanował to od początku. Pierwsze wzmianki o drugim księżycu pochodzą już z Gry o tron. Poza tym taka koncepcja nieprzewidywalnych zmian klimatycznych na całej planecie bardzo pasuje do stylu pisania GRRM-a. Sprawia, że zobaczymy w Białych Wędrowcach nie jakieś ogromne zło, ale po prostu gatunek istot zmuszonych do migracji przez warunki zewnętrzne.

     1. Stale mówi się o bezpłciowości smoków. Czy słusznie? Przecież były zarówno smoki, jak i smoczyce (vide zestaw bestii z Tańca w ŚLiO). Właściwie nie wiem dlaczego Dany zaraz po wykluciu swej trójki, nadaje im imiona samców. Może jednak jakieś drugorzędne cechy płciowe? A i z jajami chyba nie do końca sprawa wyjaśniona… Skoro zaś obracam się w tym temacie, to wspomnę też o Białych Wędrowcach. Wiemy o nich bardzo mało – przemiana potomstwa Crastera to fakt, ale jednocześnie przynajmniej raz pojawia się też kobieta Innych, żona Nocnego Króla. Przy okazji: też uważam, że Inni nie są Złem samym w sobie, są tylko tak postrzegani – co zrozumiałe – z punktu widzenia odmiennej rasy.

 3. Faktycznie istnieje doskonałe wytłumaczenie zwariowanej astronomii. Super, jestem pd wrażeniam. Świetny filmik!

 4. Super! Bardzo się cieszę, że udało Ci się wreszcie wrzucić filmik na yt.
  Masz bardzo przyjemny głos, dobrze się go słucha;)
  Jestem przyzwyczajona do video po angielsku i odrobinę się obawiałam, że słuchanie o „Grze o tron” po polsku będzie dziwne i sztuczne, ale jest jak najbardziej pozytywnie!

 5. Ciekawy fakt o tym księżycu, dużo wyjaśnia. Tylko nie mogę sobie przypomnieć, czy było coś o tym napisane w którejś z książek. Gdzie znalazłeś te informacje?

  1. Pierwsza wzmianka jest w historii, którą Doreah opowiada Daenerys jeszcze w Grze o tron. Poza tym Świat Lodu i Ognia poświęcił tej legendzie kilka zdań.

 6. Mistrzu ty nasz Daelu czy spróbujesz kiedyś odkryć tajemnicę tego co jest za morzem zachodzącego słońca ???? 🙂

  1. Mi się wydaje, że Sothoryos, Essos czy inny tam kontynent. Ewentualnie nowy kontynent na którym sobie siedzi Gerion.

 7. „Ostatnim posiadaczem mrocznej siostry był Brynden Rivers” podczas gdy w tekście jest napisane, że Blackfyre. To jak to jest?

  1. Serio, tak ciężko zrozumieć zdanie złożone?

   Były dwa miecze valyriańskie należące do Targaryenów. Jeden to Mroczna Siostra, drugi to Blackfyre. Blackfyre najprawdopodobniej znajduje się poza Westeros, a ostatnim znanym posiadaczem Mroczej Siostry był właśnie Rivers a.k.a. Bloodraven.

 8. Co do tej valyriańskiej stali, to zdaje się, że ród Celtigar posiadał topór z ostrzem z tego metalu. Chyba wspominają o tym podczas omawiania z Davosem planów uderzenia na Szczypcową Wyspę Stannis i Axel

 9. znalazłem w „Księżniczce i Królowej” taki fragment:
  ” Pod koniec dnia lord Rowan wycofał się na północ z niedobitkami swych sił, Tom
  Flowers leżał martwy i spalony pośród trzcin, obaj Alanowie dostali się do niewoli, a lord
  Costayne konał powoli od rany zadanej czarnym mieczem Śmiałego Jona Roxtona, Twórcą
  Sierot.”
  To znaczy że mamy ósmy miecz – Twórcę Sierot – należący do rodu Roxtonów, gdyż z tego co pamiętam, tylko valyriańska stal była czarna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button