Nauka i HistoriaRozkręcaj z LLotharem

Rozkręcaj z LLotharem: Ebola w 500 słowach

Jeśli chodzi o Ebolę to zasadniczo świat podzielił się na dwie grupy:

A – Ebola nas wszystkich zabije. Początek 2016 roku zaczniemy z miliardem ofiar!

B – Ebola jest niepotrzebnie rozdmuchana. HIV zabija pół miliona osób rocznie. Ebola na razie zabiła raptem 4500 osób. Inne problemy też są dużo większe.

Zasadniczo jedna i druga grupa ma rację. Ebola rozprzestrzenia się bardzo szybko. Liczba zgonów spowodowanych Ebolą podwaja się mniej więcej co miesiąc.

  • 4000 ofiar było około 8 października.
  • 2000 ofiar było po początku września.
  • 1000 to początek sierpnia.
  • 500 – lipiec.
  • 250 – 6 czerwca.

Dzięki tej prostej zależności niemalże na palcach można policzyć kiedy cały świat ogarnie ebola. Będzie to za 21 miesięcy. Ebola się rozkręca. Poniżej wykres z Wikipedii pokazujący ten pęd ku zagładzie.

Diseased_Ebola_2014

Czy Ebola jest jednak rozdmuchana? Owszem, ilość osób, które giną z innych przyczyn w Afryce jest dużo większa. Spójrzmy jednak ile osób ginie dziennie w trzech najbardziej zagrożonych Ebolą krajach. W Liberii Ebola obecnie zabija więcej osób niż Malaria i AIDS razem wzięte!

[table width=”100%” colalign=”center|center|center|center”] Ofiar dziennie,Malaria,AIDS,Ebola
Liberia,7.9,4.7,13.0
Gwinea,32.9,14.0,9.5
Sierra Leone,17.8,9.0,8.5
[/table]

Czeka nas zatem totalna zagłada…

… albo i nie. Dlaczego? Nigeria. 20 Lipca w Nigerii wylądował zarażony Ebolą Patrick Sawyer, przyleciał on z Liberii. Już na lotnisku poczuł się bardzo źle. W sumie to nawet zemdlał. Był już w tym stadium choroby, kiedy łatwo może zarażać innych, gdyż jego płyny ustrojowe zawierają duże ilości wirusa. Dlaczego zatem w Nigerii nie wybuchła epidemia i po 2 miesiącach od przybycia pacjenta zero nie ma już nowych zachorowań?

Bo Nigeria to bardzo bogaty kraj. Nigeria, licząc PKB na osobę, jest 6.5 razy bogatsza od Liberii, która jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Jak wygląda w tym zestawieniu Polska? Jesteśmy od Nigeryjczyków ponad 4 razy bogatsi. Tak więc myślę, że z epidemią Eboli powinniśmy sobie poradzić równie dobrze, jak nie 4 razy lepiej. Mieszkańcy USA mogą spać jeszcze spokojniej, bo są 4 razy bogatsi od nas, co zupełnie wyklucza jakiekolwiek problemy na większą skalę. Swoją drogą smutna refleksja – chcesz zobaczyć jak Amerykanin widzi Polskę? Jedź do Nigerii, zobaczysz taką samą różnicę…

Poniżej wizualizacja PKB poszczególnych krajów.
[visualizer id=”804″]

Nie ma co oczekiwać strasznej epidemii w Europie czy innych rozwiniętych krajach. Ebola zabija szybko i zaraża mało skutecznie. Aby kogoś zarazić trzeba mieć już symptomy choroby. Z HIV można żyć i nie mieć żadnych objawów przez 5 – 10 lat. Malaria z kolei rozprzestrzenia się za pomocą wszechobecnych w Afryce komarów. To są skuteczne choroby, nie Ebola.

Ebola to jednak nadal straszna choroba. Kiedy epidemia wybucha w najbiedniejszym zakątku ziemi naprawdę ma potencjał aby zniszczyć cały kraj. Śmiertelność wynosi obecnie 50% – 70%, tak więc w najgorszym przypadku właśnie taki procent populacji może zginąć, co cofnie w rozwoju te strasznie już zacofane kraje jeszcze bardziej.

O tym i o innych odcinkach Rozkręcaj z LLotharem możesz dyskutować na FORUM.

Źródła:
[1] HIV/AIDS 2012
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2157rank.html
[2] Malaria 2012
http://apps.who.int/gho/data/node.main.A1368?lang=en
[3] Ebola najnowsze dane
http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/136645/1/roadmapupdate17Oct14_eng.pdf?ua=1
[4] Ebola Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Ebola_virus_epidemic_in_West_Africa
[5] PKP per capita USD nominal
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

Related Articles

Back to top button