-->

Kilka komentarzy do "Podcast Szalone Teorie #02: Pytania i odpowiedzi"

 • 3 stycznia 2019 at 23:05
  Permalink

  Błagam zrób tutorial ściągnięcia tego moda, na jakiej wersji, jakich dlc trzeba itd.

  Reply
 • 3 stycznia 2019 at 23:22
  Permalink

  Po przesłuchaniu – masz bardzo przyjemny głos i ciekawie się ciebie słucha, myślałem, że będzie więcej pytań dotyczących twojej prywatnej pracy nad tekstami, ale może za 10 lat będzie następne Q&A i wtedy będzie okazja by o tym posłuchać ;). Mam też propozycję : może spróbowałbyś zrobić kolejną recenzję lub szaloną teorię w formie wideo ?

  Reply
  • 6 stycznia 2019 at 18:30
   Permalink

   Wolał bym wersję pisaną. zawsze lubię wrzucić jakiś artykuł na czytnik i przeczytać go przed snem.
   Filmiki są dłuższe i dłużej się je robi.

   Reply
 • 3 stycznia 2019 at 23:30
  Permalink

  Muszę powiedzieć, że masz DaeLu niesamowicie klimatyczny głos, więc cieszę się, że będą kolejne sesje Q&A.
  Dzięki za odpowiedzi na pytania. Czekałam długo, ale było warto i sorry za złośliwe komentarza z mojej strony na temat przesuwanego terminu Q&A, ale naprawdę nie mogłam się doczekać.

  Reply
  • 4 stycznia 2019 at 22:30
   Permalink

   Nevado, daj znać, czy wcieliłaś w życie radę Wujka DaeLa. I jak zapatruje się na to Twój kot 🙂
   DaeLu, świetna rada. Bardzo dobra rada! Wyobrażam sobie jego minę! 😉

   Reply
 • 3 stycznia 2019 at 23:40
  Permalink

  Z Końcem Burzy to nie było przypadkiem tak, że zapasy były na wyczerpaniu ze względu na to, iż dopiero zaczęła się już “prawdziwa” wiosna? z tego co wiem dawniej najgorzej z jedzeniem było zawsze na początku wiosny, dopóki coś nie zdążyło wyrosnąć nadającego się do spożycia a przecież w PLiO zimy trwają dużo dłużej a przechowywanie zapasów u niektórych zamkach wygląda bardzo różnie(był rozdział Brana w SK, gdzie lepiej była przedstawiona ta kwestia, chyba nawet w którymś czytaju są przytaczane dokładniejsze rozkazy Rodricka).

  Reply
 • 3 stycznia 2019 at 23:42
  Permalink

  Zabieram się za oglądanie 😀

  Reply
 • 4 stycznia 2019 at 01:00
  Permalink

  Będę oglądał dwa razy : raz dla pytań, drugi dla gry.
  BTW : może reaktywujesz kanał na YT z ck2?
  Nigdzie nie ma sensownego poradnika, a więcej dodatków już nie będzie (Paradox nie będzie wspierał już ck2 – wypuści ck3 za kilka lat) Ty, nawet przy graniu by wygrać, a nie historycznie i tak objaśniałbyś co i jak.

  Reply
 • 4 stycznia 2019 at 01:49
  Permalink

  Bardzo fajny odcinek Q&A, zostało poruszonych kilka ciekawych kwestii więc słuchało się naprawdę przyjemnie. Czekam na kolejne Q&A 🙂

  Fajnie, że padło pytanie o to, czy Littlefinger wiedział o prawdziwych rodzicach Jona. Z jednej strony dziwne by było, gdyby ktoś tak inteligentny i dobrze poinformowany jak Paluch, o tym nie wiedział… Ale z drugiej strony, gdyby wiedział to na pewno w jakiś sposób zrobiłby z tej wiedzy użytek, a przynajmniej starałby się przechwycić Jona czy choćby mieć na niego jakikolwiek wpływ. A nie widać w sadze, żeby Baelish jakoś szczególnie się interesował Jonem. Więc chyba jednak nie zna prawdy.

  Mnie cały czas nurtuje jeszcze kwestia, czy Littlefinger zdaje sobie sprawę z zagrożenia ze strony Innych. Bo można sobie planować precyzyjnie krok po kroku zdobywanie coraz większej władzy w Westeros, tylko co z tego, kiedy na koniec i tak pojawi się armia umarlaków i wybije do nogi wszystkich żywych 😛 A za Murem Paluch raczej szpiegów nie ma. Varys zresztą też nie.
  Co o tym myślisz, Daelu? Najważniejsi gracze Westeros biorą w ogóle taki scenariusz pod uwagę, czy też kalkulują jedynie, jak ograć się nawzajem, a Innych traktują jak bajki dla dzieci rodem z opowieści Starej Niani? 😛

  Reply
  • 7 stycznia 2019 at 22:20
   Permalink

   Chyba Varys powiedział o LF-ie, że zniszczył by wszystko, jeśli mógłby zostać królem popiołów. Czy jakoś tak, nie mam książki po ręką. Więc przynajmniej w przypadku Littlefingera mamy odpowiedź. 😉 jeśli oczywiście założymy, że Varys to zna wystarczająco dobrze, by głosić takie sądy.

   Reply
   • 7 stycznia 2019 at 22:21
    Permalink

    Że Varys go* zna, ach ta autokorekta..

    Reply
 • 4 stycznia 2019 at 08:34
  Permalink

  Świetny odcinek, więcej takich.
  Chciałbym się odnieść się do prośby Karola dotyczącej rozmowy z duchem na wysokim sercu. Mianowicie chodzi o to, że to nie był duch, a zielony jasnowidz.

  Arya opisuje ją tak:
  “Rozmawiali z maleńką kobietą, o stopę niższą od Aryi i starszą od Starej Niani. Była przygarbiona i pokryta zmarszczkami, a wspierała się na czarnej, sękatej lasce. Jej białe włosy były tak długie, że niemal sięgały ziemi. Gdy targał nimi wiatr, otaczały jej głowę delikatnym obłokiem. Skóra staruszki była jeszcze bielsza, koloru mleka, a oczy wydawały się Aryi czerwone, choć patrząc z krzaków, nie mogła być tego pewna.”
  Teraz opis trójokiej wrony:
  “Skóra trupiego lorda była zupełnie biała, pomijając tylko krwawe znamię, przechodzące z szyi na policzek. Również białe włosy, cienkie i delikatne jak witki wyrastające z korzeni, były tak długie, że opadały na ziemię.” oraz “Trójoka wrona powinna mieć troje oczu, a on ma tylko jedno i to czerwone.”

  Karolu, jak jesteś zaciekawiony, daj znać to podeślę Ci całość rozłożoną na czynniki pierwsze. Pozdrawiam.

  Reply
  • 5 stycznia 2019 at 09:28
   Permalink

   Dziękuję Kajko chętnie skorzystam z propozycji
   I tak wiem, że to był zielony jasnowidz, najprawdopodobniej ten sam który był na dworze AegonaV sprowadzony przez Jean z Starych Kamieni i wygłosił przepowiednię o księciu którego obiecano, tylko przyjąłem nazwę którą posługuje się o ile dobrze pamiętam Bractwo bez Chorągwi

   Reply
 • 4 stycznia 2019 at 09:58
  Permalink

  Jeżeli już pada pytanie o to czego nie lubisz i odpowiadasz, że sytuacji gdzie postać zachowuje się niezgodnie ze swoim charakterem, to ja bym chętnie dowiedział się na konkretnym przykładzie jaką sytuację masz na myśli. Rozwijanie takich odpowiedzi byłoby wg mnie bardzo fajne (tak jak to zrobiłeś przy pytaniu o LF i momenty, w których miał dużo farta).

  A tak w ogóle to ten podcast króóóótki… powinien trwać 200 minut zamiast 20 😉

  Reply
  • 4 stycznia 2019 at 10:36
   Permalink

   również mi tego zabrakło, aż się prosiło, żeby podać przykłady takiego zachowania.
   Jak dla mnie to zawsze grzeczna Sansa podążająca savoir-vivre dla dam, publicznie podważa zdanie Jona Snowa, jej lorda i suwerena.

   Reply
   • 4 stycznia 2019 at 15:01
    Permalink

    Postacie ewoluują, charakter się zmienia (bardziej u młodych niż starszych) pod wpływem doświadczeń. Sansa “coś tam” przeżyła i być może to ukształtowało jej charakter. Podobnie może być w przypadku innych bohaterów. To że ktoś się zachowuje inaczej niż dotychczas tylko podkreśla ludzką naturę. Takie jest moje zdanie ?

    Reply
 • 4 stycznia 2019 at 13:33
  Permalink

  Świetny materiał. Także uwielbiam grać w CKII z tym modem lub z innym świetnym modem, “The Witcher Kings”. Czekam z niecierpliwością na dalsze szalone teorie, inne materiały i podcasty.
  Pozdrawiam.

  Reply
 • 4 stycznia 2019 at 13:51
  Permalink

  Planowałem kiedyś zapytać Daela, który z modów do CK2 (AGOT czy The Seven Kingdoms) jego zdaniem jest bardziej wart uwagi. Tło podłożone do Q&A już mi w jakimś tam stopniu wyklarowało sytuację 😀

  Pozostaje druga ważna kwestia: M&B Warband z modem AWOIAF czy ACOK?

  Reply
 • 4 stycznia 2019 at 17:47
  Permalink

  Przeczytałem w Internecie, że w Ogniu i Krwi są podobno fragmenty mówiące z jednej strony o tym, że smoki nie mogły przekroczyć Muru (chodziło chyba o Alysanne), a drugiej Viserys I miał podobno opowiadać historię, że jego prapradziadek miał walczyć z dzikimi i olbrzymami za Murem? Czy to jakiś błąd czy ewentualnie podstawa do następnych teorii? Co do pytań i odpowiedzi- masz pewność, że Smoki wykluwały się poprzez wsadzenie jaj do kołysek dzieci? Część oczywiście tak, ale wydaje mi się, że w pewnym momencie smoków (wyklutych) było więcej niż dzieci.

  Reply
  • 4 stycznia 2019 at 18:02
   Permalink

   Viserys opowiadał swoim wnukom bajki, to jest wyraźnie podkreślone. Po prostu podkoloryzował dzieje Jaehaerysa i Alysanne.

   Reply
  • 4 stycznia 2019 at 18:03
   Permalink

   Smok którego kontrolowała Alysanne odmawiał przelotu poza Mur i zawracał, więc nie tyle nie mógł co bardzo nie chciał

   Reply
   • 4 stycznia 2019 at 19:43
    Permalink

    – Smoku, lecimy za mur.
    – Nie.

    Reply
 • 4 stycznia 2019 at 22:06
  Permalink

  A jakies inne przykłady na temat Palucha, że miał szczescie? Bo te dwa co podałeś mnie nie przekonują

  Reply
 • 4 stycznia 2019 at 22:23
  Permalink

  Bardzo radiowy głos DaeLu, bardzo przyjemnie się słucha. Co do serialu to bardzo irytował mnie sposób w jakich twórcy przeprowadzają ewolucję bohaterów. Po prostu za szybko się to wszystko odbywa, przez co staje się mało wiarygodne. Przykładowo – “trening” Aryi trwający 1,5 sezonu, polegający na okładaniu się kijami sprawia, że zmienia się w terminatora, którego scenarzyści traktują jak jakiegoś boga wojny. To samo z Sansą – w odróżnieniu od książek, w serialu ona nie miała nawet okazji do nauki od LF czy kogokolwiek innego, była przez wszystkich wykorzystywana i poniewierana, ale że scenarzystom się zapragnęło mieć silną i niezależną Sansę no to z dnia na dzień sobie ją tak zaczęli pisać i mamy uwierzyć, że to zasługa rozwoju jej postaci na przestrzeni całego serialu, co w ogóle nie miało miejsca.

  Reply
  • 4 stycznia 2019 at 22:24
   Permalink

   A w kontraście mamy takie Jona, który jest dokładnie taką samą postacią co w 1 sezonie.

   Reply
 • 5 stycznia 2019 at 18:10
  Permalink

  Masz mega przyjemny głos. Więcej filmów prosimy!

  Reply
 • 6 stycznia 2019 at 01:53
  Permalink

  Małe sprostowanie co do smoczyvh jaj? dopiero bodajże Alysanne zapoczątkowała zwyczaj wkładania jaj do kołyski, i w zasadzie nie zawsze tak czyniono, bo podczas panowania Viserysa I stało się to tradycją.
  I mnie osobiście zaskoczyła ilość jaj w trakcie panowania Starego Króla, gdzie podobno kilka smoczyc regularnie je znosiło. A jednak szybko się jakoś wytracily…

  Reply
  • 6 stycznia 2019 at 21:00
   Permalink

   Alysanne spopularyzowała ten zwyczaj, ale zaczęła go jej starsza siostra, Rhaena 🙂

   Uszczegółowienie tego zapewne dostaniemy w drugiej części Ognia i Krwi, mającej się skupić na Tańcu i Zgubie Smoków. Ale tak na szybko, po panowaniu Aegona III zostało prawdopodobnie osiem jaj. Siedem zawędrowało do Summerhall, a jedno do Ashford, skąd zwinął je Bloodraven. Możliwe, że dziewiąte miał Euron. Co się stało z tymi siedmioma, nie wiemy, liczę, że odpowie na to WoW lub DoS, a F&B2 doprecyzuje sprawę – jest raczej mało prawdopodobne, by to euronowe było jednym z nich.
   A cała reszta… po prostu smoki się wykluły, a tych było jednak sporo. Duże i małe, nazwane i nie. Jak wspomniałam – za niecały miesiąc powinniśmy to wiedzieć (a część pewnie już wie, bo czytała wersję oryginalną ;))

   Osobiście czekam na dalsze losy jaj Danki, jak przewędrowały z Braavos do Pentos. Bo to na pewno są te same jaja, bez powodu by o nich nie mówiono.

   Reply
 • 7 stycznia 2019 at 22:47
  Permalink

  Witam! Na początek, DaeL-u, przyłączam się do prośby o więcej filmów, masz naprawdę świetny głos. 😛
  Zaintrygowała mnie jedna twoja wypowiedź – mianowicie stwierdziłeś, że wkładanie jaj do kołysek młodych Targaryenów pomaga w ich wykluciu. Czemu w takim razie z jaja włożonego w 122 o.P. Viserysowi przez jego rodziców, Rhenyrę i Daemona nic się nie wykluło?
  Pozdro.

  Reply
 • Pingback: Indeks Szalonych Teorii – FSGK.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków