Debaty Małej Rady: Azor Ahai

Previously on “Debaty Małej Rady”: Coś nam się skopało z sondą, skutkiem czego skasowały się wyniki dotychczasowego głosowania. Lai miała chyba na ten temat pewną teorię, potwierdzoną ostatnim screenem, jaki udało jej się złapać, nim ankieta padła.

Dowód nr 1.

W każdym razie głosowanie zaczęliśmy w zeszłym tygodniu od nowa. Wszystkich Was zapraszam do ponownego oddania głosów na Waszych faworytów. Można to zrobić jeszcze przez tydzień pod tym adresem.

A w międzyczasie pora rozwiązać problem fundamentalny dla całej Pieśni Lodu i Ognia. Problem, który zarysowała nam Melisandre.

W starożytnych księgach Asshai napisane jest, że po długim lecie nadejdzie dzień, gdy gwiazdy spłyną krwią, a na świat spadnie ciężkie, zimne tchnienie ciemności. W owej straszliwej godzinie wojownik wyciągnie z ognia płonący miecz. A oręż ów będzie Światłonoścą, Czerwonym Mieczem Bohaterów, ten zaś, kto ujmie go w dłonie, będzie Azorem Ahai narodzonym na nowo i ciemność przed nim pierzchnie.
—Starcie królów—

Zatem – to pytanie do Was, moja Mała Rado – kim będzie Azor Ahai narodzony na nowo? Bierzemy pod uwagę te postaci, które spełniły przynajmniej jeden element przepowiedni związany z AA. Możecie zaznaczyć do trzech głów smoka… choć proponuję skupić się jednak na pojedynczej postaci.

This poll is closed! Poll activity:
Start date 21-06-2018 00:00:16
End date 04-07-2018 23:59:59
Poll Results:
Kim będzie Azor Ahai narodzonym na nowo?
-->

Kilka komentarzy do "Debaty Małej Rady: Azor Ahai"

 • 21 czerwca 2018 at 12:32
  Permalink

  A gdzie jest Danka? (Nie żebym na nią głosowała)

  Reply
  • DaeL
   21 czerwca 2018 at 12:52
   Permalink

   Już jest 😀

   Reply
 • 21 czerwca 2018 at 13:03
  Permalink

  Daelu skomentujesz ostatnie wieści z planu i potencjalne przecieki czy to znaczy żę nie doświadczymy już takich przecieków scenariusza jak w zeszłym roku ?

  Reply
  • DaeL
   21 czerwca 2018 at 13:18
   Permalink

   Myślę, że już nic mocnego nie będzie. Na pewno napiszę jakiś tekst o wszystkich plotkach gdy zakończą się oficjalnie zdjęcia (chyba trwają dokrętki do końca czerwca). Ale wielkich przecieków się nie spodziewam.

   Reply
  • 21 czerwca 2018 at 19:05
   Permalink

   Jakieś nowe małe przecieki są? Gdzie można przeczytać ale po polsku?

   Reply
   • 21 czerwca 2018 at 19:41
    Permalink

    podobno wyciekł scenariusz 1 odcinka 8 sezonu. widziałam na free folk (anglojęzyczny reddit). niestety, Stannis nie wraca ;] więc nic godnego uwagi

    Reply
 • 21 czerwca 2018 at 13:25
  Permalink

  Kiedy obstawiasz premiere ?

  Reply
  • DaeL
   21 czerwca 2018 at 14:55
   Permalink

   Serialu? Wiosna 2019. Wichrów zimy? Na greckie Kalendy 😉

   Reply
   • 23 czerwca 2018 at 18:51
    Permalink

    Miejmy nadzieję, że jednak dostaniemy Wichry szybciej, niż gotują się szparagi.

    Reply
 • 21 czerwca 2018 at 13:32
  Permalink

  cersei azorem wtf
  ta wiedzma z mlodosci jej przepowiedziala ze zdechnie, a o azorku nic nie wspominala 😀

  Reply
  • 21 czerwca 2018 at 16:00
   Permalink

   A sam jestem w stanie przyjąć, że może być. Jeśli uznajemy miecz jako metaforę to nawet by pasowało do Septu Baelora…

   Reply
   • 21 czerwca 2018 at 19:11
    Permalink

    przeciez sept baleora stoi i ma sie dobrze. wielkiemu wroblowi sie powodzi. nie wiem o co ci chodzi z tą metaforą xD

    Reply
 • 21 czerwca 2018 at 13:52
  Permalink

  Już miałem ochrzanić za brak Gorącej Bułki, ale jednak jest 😀

  Reply
 • 21 czerwca 2018 at 14:06
  Permalink

  A może nowy Światłonośca zostanie zahartowany nie miłością, ale nienawiścią, w piersi Gregora Clegane’a (oczywiście wbity tam przez jego brata). To niezbyt prawdopodobna, ale ciekawa opcja.

  Reply
 • 21 czerwca 2018 at 14:21
  Permalink

  Mam pytanie. Czy Gendry ma na nazwisko Waters? Gdzieś czytałem, że żeby mieć bękarcie nazwisko, trzeba być uznanym przez rodzica.

  Reply
  • DaeL
   21 czerwca 2018 at 15:00
   Permalink

   Uznanie przez rodzica nie jest konieczne, bo niektóre bękarty rodziły się pogrobowo, a dalej nosiły to nazwisko. Jedynym warunkiem jest szlachetne urodzenie jednego z rodziców oraz wiedza o tym fakcie wśród osób trzecich.

   Reply
 • 21 czerwca 2018 at 17:01
  Permalink

  Moim zdaniem nie będzie jednego Azora Ahai, ponieważ tak jak Nissa Nissa, jest to po prostu jeden z archetypów Świata Lodu i Ognia. Azorem Ahai lub jego aspektem może być jednocześnie Jon, Daenerys, Stannis, Beric, Krwawnikowy Cesarz, Daemon Targaryen (Król Wąskiego Morza władający z Krwawego Kamienia) czy jeszcze ktoś inny… ale jednocześnie jego rolę może pełnić jakiś płonący miecz albo valyriańska stal, albo smok, latarnia morska, czerwona kometa… Pozwolę sobie przytoczyć związany z tym tematem fragment eseju ‘Mitycznej Astronomii’:
  ————————————————————————————————–

  Ten smok to czas, Nie ma początku ani końca i dlatego wszystko zawsze powraca. – Uczta dla Wron, Arianne

  George stworzył mitologiczne archetypy dla swojego świata, oparte o kosmiczne wydarzenia takie jak ‘słońce-zabija-księżyc = Długa Noc’. Azor Ahai i Nissa Nissa to najsłynniesze przykłady, ich role w micie są oparte na słońcu i księżycu. Powszechnie dyskutuje się o tym kto będzie Azorem Ahai narodzonym na nowo. Moim zdaniem ‘Azor Ahai Odrodzony’ oznacza mniej więcej tyle że, Jon, Daenerys, lub jakaś inna postać wejdzie w rolę, pieśniowy archetyp Azora Ahai – solarnego króla-smoka. Te archetypy są jak powtarzający się wielokrotnie wzór – było wielu solarnych królów, posiadających dwie żony – dosłownie, i jeszcze więcej postaci, które czynią to samo symbolicznie.

  Wszystkie główne postacie tej historii działają tak, że wypełniają odpowiadający im archetyp z Ery Świtu. Kiedy widzimy kogoś z płonącym mieczem, na przykład Stannisa, Berica lub Jona (w jego śnie, gdzie włada płonącym czerwonym mieczem), możemy być pewni, że w tej metaforycznej scenie wcielają się w rolę Azora Ahai.
  Kiedy ktoś zakłada rogaty hełm – jak Robert czy Renly – możemy być pewni, że odgrywają fragment historii Gartha Zielonorękiego lub Świętego Zakonu Zielonych Ludzi – są ze sobą ściśle powiązani.
  Gdy Robb jest koronowany na Króla Północy, tak naprawdę daje nam informacje o starożytnych królach zimy. (Przeczytajcie pierwszy rozdział Catelyn w Starciu – wow!) Te przykłady są oczywiste, ale jest ich znacznie więcej.

  Warto zauważyć: wydaje się, że większość postaci posiada dwa archetypy, które zmieniają się lub przemieniają w trakcie książki i w różnych scenach, co samo w sobie jest fascynującym tematem. Na przykład: Dany rozpoczyna swoją podróż jako matka-księżyc, która rodzi smoka, ale potem sama zamienia się w solarnego króla dzierżącego Światłonoścę – w przypadku Daenerys smoki są jego manifestacją. Stannis posiada zwodnicze atrybuty Azora Ahai, ale wielu ludzi widzi w nim nowego Nocnego Króla – moim zdaniem mają rację.

  [LML w ‘George R.R. Martin pisze współczesną mitologię’, The Mythical Astronomy of Ice and Fire: Methodology, tłum. Bluetiger i Mou, 2016]

  Reply
  • 21 czerwca 2018 at 17:10
   Permalink

   Przy okazji, odkąd zobaczyłem, że od czasu do czasu w ‘Szalonych Teoriach’ są gościnnie publikowane teksty różnych autorów, zastanawiam się nad tym, czy istniałaby możliwość zamieszczenia w ten sposób artykułu (rozsądnej długości) lub innego tekstu poświęconego ‘Mitycznej Astronomii’ LMLa (który mógłbym dostarczyć w ciągu tygodnia)?

   W komentarzach i dyskusjach na FSGK często podnoszony jest temat MA, ale odnoszę wrażenie, że większość osób ma dość mgliste pojęcie o tej teorii – a szkoda, ponieważ jest to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się teorii, na dodatek oprócz samej kwestii ukrytych wskazówek i symboliki w PLIO teksty LMLa jest również źródłem wiedzy z dziedziny mitologii i astronomii z naszego świata. Poza tym z pewnością można ją nazwać ‘szaloną’.

   Będę bardzo wdzięczny za rozważenie przez redakcję takiej propozycji, oczywiście zrozumiem każdą odpowiedź.

   – Bluetiger

   Reply
   • DaeL
    21 czerwca 2018 at 19:10
    Permalink

    Jasne. Napisz mi coś więcej na dael@fsgk.pl, to dogadamy szczegóły.

    Reply
   • 22 czerwca 2018 at 08:59
    Permalink

    Bardzo dobry pomysł. Chętnie bym poczytał.

    Reply
 • 21 czerwca 2018 at 17:55
  Permalink

  Jon, Danka, Aria. Nic odkrywczego ale tak uważam

  Reply
  • 21 czerwca 2018 at 19:13
   Permalink

   o jedną babe za duzo

   Reply
   • 22 czerwca 2018 at 07:44
    Permalink

    Dobrze, to tylko Danka i Arya 😉

    Reply
 • 21 czerwca 2018 at 19:56
  Permalink

  Dobry pomysł z tą debatą ;), kwestia tożsamości Azora Ahai myślę wyjaśni się na początku Wichrów Zimy, choć na ostateczną pewność, czytaj zrealizowanie wszystkich elementów przepowiedni, przyjdzie nam poczekać. Miejmy nadzieję, że nie do ostatniej książki.

  Reply
 • 21 czerwca 2018 at 21:34
  Permalink

  Daelu, mam pytanie związane z wykładem “Ciemna strona Trójokiej Wrony” – Czy będziesz odwoływał się również do serialu czy tylko do książek?

  Reply
  • DaeL
   22 czerwca 2018 at 01:08
   Permalink

   Jestem właśnie w trakcie przygotowywania tej prelekcji. Na razie trzymam się książek. Nad serialem jeszcze się zastanowię. Ale wydaje mi się, że serial podważa niektóre fakty, które w książkach są dość jasne, więc to by mogło wprowadzić niepotrzebne zamieszanie.

   Reply
 • 21 czerwca 2018 at 21:46
  Permalink

  Azorem byl reghar targaryen a światłością jest jon snow i to on jest tym mieczem ktory pokona nk

  Reply
 • 22 czerwca 2018 at 00:22
  Permalink

  Patrząc na możliwe odpowiedzi uświadomiłan sobie jak wiele z tych osób pasowałoby na Azora Ahai. Naprawdę ciężko jest wybrać nawet trzy typy, bo w sumie prawie każda z tych postaci ma pewne cechy wskazunące na to, że może chodzić o nią, a przecież nie można też wykluczyć, że Azor Ahai nie pojawi się w ogóle albo, że parę osób przyczyni się do pokonania Innych i autor zostawi domysły nam czy któraś z nich była AA. Dlatego przedstawię postacie, które wg mnie na pewno AA nie są ani nie będą:
  Stannis Baratheon – ponieważ niedługo mu się zapewne zemrze, no i ten jego miecz nie dawał ciepła tylko światło
  Victarion Greyjoy – też pewnie niedługo zemrze
  Euron Greyjoy – on nawet nie jest dobry, AA powinien myślę wykazywać jakiekolwiek człowieczeństwo, a z cała sympatią dla niego Euronowi do tego daleko
  Cersei Lannister – nie ma w ogóle cech, które mogłyby ją kwalifikować do tej roli
  Gorąca Bułka- tego chyba nie muszę wyjaśniać

  Reply
 • 22 czerwca 2018 at 01:36
  Permalink

  Szkoda tej straconej ankiety nt Lorda Dowódcy, była niesamowicie zacięta i przez to ciekawa rywalizacja między Barristanem a Blackfishem, a w nowej ankiecie Blackfish ma już tak wyraźną przewagę, że już można ogłosić jego zwycięstwo. Widać też dużo mniejsze zainteresowanie nową sondą, głos oddała mniej niż połowa ludzi, którzy zagłosowali wcześniej. Myślałem, że machlojki przy głosowaniu skończyły się u nas w 2014 przy okazji wyborów samorządowych 😛 Jak dla mnie powinno się uznać wynik poprzedniej ankiety. Vox populi, vox Dei.

  A co do Azora, chciałbym, żeby był to Stannis (no, ewentualnie Gorąca Bułka ;)), ale wiem, że to niemożliwe i zdziwię się bardzo, jeśli Azorem okaże się ktoś inny niż Jon.

  Reply
 • 22 czerwca 2018 at 11:37
  Permalink

  A moze odrodzony Fetor po tych wszystkich upokorzeniach odrodzi sie na nowo. Zachartuje jak miecz w ogniu 🙂

  Reply
 • 22 czerwca 2018 at 12:33
  Permalink

  A skąd założenie, że Azor Ahaiem będzie jeden człowiek?

  Reply
  • 22 czerwca 2018 at 15:24
   Permalink

   przeciez mozna wybrac wiecej niz 1

   Reply
 • 23 czerwca 2018 at 18:54
  Permalink

  Azor=Pies=Ogar. To oczywiste 😀 !

  Reply
 • 26 czerwca 2018 at 17:58
  Permalink

  Głos oddany na Brana.

  Reply
 • 27 czerwca 2018 at 10:08
  Permalink

  U mnie Jon Snow i Daenerys Targaryen. Niestety – wszyscy się chyba zgodzimy – w serialu innej możliwości nie ma. A w książkach Azora Ahai w ogóle nie będzie, bo Martin nigdy ich nie dokończy.

  Reply
 • 27 czerwca 2018 at 20:38
  Permalink

  Azor Ahai zginął w nurcie Tridentu. Zdążył jednak wykonać swoje zdanie związane z Przynoszącym Światło.

  Reply
 • 29 czerwca 2018 at 22:53
  Permalink

  Odchodząc od tematu. Smoków faktycznie jest wiecej niz 3. Nie jaj, nie legend. Właśnie czytam GoT – chyba drugi rozdział Brana. Wrona pokazuje mu to, co się dzieje w czasie teraźniejszym. Od domuprzez wolne miasta po morze Dotraków az do Ashai w cieniu gdzie smoki zaczęły sie budzić w promieniach słońca. Czy może to jest przenośnia?

  Reply
 • 4 lipca 2018 at 15:16
  Permalink

  Gorąca Bułka, 100%. Nue widzę innej, mocniejszej kandydatury na te staniwisko. Jeszcze Jasiu miał jakieś szanse lecz umarł.

  Reply
 • 24 września 2018 at 15:39
  Permalink

  Azot Ahai będzie Jon, który zanurzy miecz Świt w sercu Danki by ponownie go obudzić. Zakończenie słodko gorzkie.

  Reply
 • 24 kwietnia 2019 at 00:56
  Permalink

  Witam. Dawno tu nikt nie pisał ale mam potrzebę podzielenia się moją teorią nt. tego kim jest Azor Ahai. Uważam, że Azor Ahai to 7 osób : Jon, Daenerys, Melisandre, Tyrion, Jaime, Sansa i Theon. Wywnioskowalam to po opisie nieba w książce. Jon Snow aka Aegon opowiada Ygritte o 7 wędrowcach na niebie, które nazywają się: LODOWY SMOK, CIENIOKOT, KSIEZYCOWA PANNA, MIECZ PORANKA, KRÓLEWSKA KORONA/KOŁYSKA, OGIER/ROGATE LORD i CZERWONY WĘDROWIEC/KOWAL/ZŁODZIEJ. Gwiazdy te są symbolicznie powiązane z wiarą w Siedmiu i nie jest to tajemnicą w Westeros. Bogom odpowiadają określone gwiazdy – OJCIEC= ogier, MATKA=królewska korona, DZIEWICA=ksiezycowa panna, STARUCHA=cieniokot, WOJOWNIK=miecz poranka, KOWAL=czerwony wędrowiec, NIEZNAJOMY=lodowy smok. Gdyby to połączyć z Azor Ahai wyglądałoby to tak: Jon – czerwony wędrowiec – Kowal, Daenerys – ksiezycowa panna – Dziewica, Melissandre – cieniokot – Starucha, Tyrion – ogier – Ojciec, Jaime – miecz poranka – Wojownik, Sansa – królewska korona – Matka, Theon – lodowy smok – Nieznajomy. Istnieje wiele przesłanek, które naprowadzily mnie na ten trop. Zainspirowała mnie biblia, a konkretnie Księga Rodzaju. Czytając ją pomyślałam, że nie da się tego zrozumieć odczytujac dosłownie bo wtedy nie ma sensu. To czysty symbolizm słów i liczb. I wtedy mnie oświeciło, że Gra o tron jest napisana w taki sam sposób. Martin musiał się inspirować biblia i mitologiami. A one z kolei mają wiele wspólnego z obserwacją nieba. Ponad to Światłonoścą nie jest przedmiot a 3 osoby smoczej krwi/trzygłowy smok- Jon/Aegon, Daenerys i Melissandre. Pierwsza dwójką to pewniak. Natomiast zgodnie z legendami trzecim smokiem musi być kobieta (słońce i 2 księżyce z których rodzą się smoki). Tak się składa, że jedyną żywą kobietą smoczej/Targaryenskiej krwi oprócz Daenerys jest właśnie Melissandre – córka dwojga Wielkich Bękartów Aegona IV Niegodnego: Shiery Morskiej Gwiazdy i Bloodravena. Jest jeszcze jedna osoba smoczej krwi ale to mężczyzna – Tyrion Lannister, owoc gwałtu Aerysa dokonanym na Joannie Lannister w 272r , gdy ta zawitała do Królewskiej Przystani przedstawić bliźnięta(Tyrion urodził się w 273r i miał ogon jak wielu Targayenow). Jeśli kogoś interesują szczegóły to proszę pytać. Pozdrawiam.

  Reply
  • 24 kwietnia 2019 at 02:30
   Permalink

   myślałm kiedys nad tym tylko w siedmiu umieściłam Gendrego i Arie wywaljąc sanse i Theona i troche inaczej rozpisałam role Aria była nieznajomym, jesli idzie o smoka , który ma trzy głowy to pominełam Melisandre a jako trzeciego zalozyłam ,ze młody gryf jest prawdziwy, pare lat temu to było , moze i tak być , mnie osobiscie cała sprawa magii ciekawi na tej planecie bo jest jeszcze utopiony bóg , nieumarli z domu niesmiertelnych, utopiony bób i pare innych, Cien który symbolizuje kutrure hindi wymarłą juz bardzo ciekawą i Yi -Ti , które symbolizuje imperium Chin, to wszystko musi sie łaczyc samiych siedmiu to troche mała to tylko jeden z tych aspektów , jest jeszcze dom czerni i bieli

   Reply
  • 8 sierpnia 2019 at 16:39
   Permalink

   Tyrion nie miał żadnego ogona, to tylko plotka i w tej plotce ogon miał być świński, nie smoczy, to była tylko plotka ludzi, mówili też, że miał lwie pazury (skąd niby u smoka miałby być świński ogon i lwie pazury?) i ogromne zęby, ale to wszystko było bzdurą, Tyrion nawet w najmniejszym stopniu nie przypomina smoków, w każdym calu jest 100% Lannisterem, jeśli ktoś jest już bękartem Aerysa to Jaime i Cersei, Joanna odwiedzała KP przed urodzeniem bliźniąt, rzadko, ale odwiedzała, do tego Cersei i Jaime nie raz w samej książce są porównywani przez GRRM do Targaryenów, Joffrey tym bardziej (Aerys III), Cersei jest porównywana przez różne postacie (Jaime, Sansa, Tyrion) do dzikiego ognia ,,oczy z dzikiego ognia- pomyślała Sansa”, sam Aerys groził ucinaniem języków, Cersei też od dziecka groziła ucinaniem języków i była okrutna wobec innych (zamordowała swoją przyjaciółkę w wieku chyba około 6 lat), Joffrey to samo, groził ucinaniem języków, a w młodości wyprół brzuch kota sztyletem, by sprawdzić czy faktycznie w brzuchu ma młode kocięta, Viserys to samo, ser Barristan wspomina, że od początku był ,,synem swego ojca”, okrutny, Aerys też ,,popełniał błędy” od samego początku, a z czasem tych ,,błędów” było coraz więcej, jak twierdził Barristan, smoki są w większości gwałtowne i gniewne, Jaime i Cersei są gwałtowni i gniewni, Tyrion jest spokojny, opanowany i ma zimną logikę, tak samo, jak Tywin, który też był zimny, opanowany i miał zimną logikę, dodatkowo oczywiście kazirodztwo rodzeństwa, które było ,,praktykowane” przez nich od dziecka, więc musieli mieć to we krwi, nie wspominając już o wizji Jaime’go, gdzie widzi Joannę, która pyta się to ,,Czy naprawdę znałeś swego ojca Jaime?” Tywina znał, więc skąd takie pytanie…, nie pisząc o Gennie, która powiedziała Jaimemu, że on nie jest synem Tywina, tylko Tyrion nim jest, a na koniec GRRM bierze inspirację z wielu rzeczy (choć nie wydaje mi się, żeby brał z Biblii, Biblia jest po prostu bardzo podobna do innych rzeczy, jak jakieś 99% religii na świecie), między innymi z mitologii nordyckiej, gdzie Bóg wojny Tyr, który stracił prawą rękę przez straszliwego wilka Fenrira, którego ,,uwięził” zabił króla, który był jego ojcem, Fenrir to oczywiście Bran, a Tyr to Jaime, natomiast Tyrion jest Fafnirem, Fafnir zabił swojego ojca, który był bogaczem i uciekł daleko z jego skarbami, wypisz wymaluj Tyrion zabijający Tywina i udający się do Essos, także nie ma najmniejszych podstaw, poza wyglądem (jedno czarne oko i część białych, a część czarnych włosów) sądzić, że Tyrion jest synem Aerysa, a jego nietypowy wygląd, przychylam się do teorii, że Cersei podtruwała swoją matkę, by nie urodził się voloquar (jak zamordowała swoją przyjaciółkę, to czemu tego nie miałaby zrobić) i prawdopodobmie to ona zabiła swoją matkę, a nie Tyrion. Ujmując Tyrion jest jedynym synem Tywina, a Cersei i Jaime to bękarty Aerysa.

   Reply
 • 24 kwietnia 2019 at 01:00
  Permalink

  A Tyrion tak naprawdę powinien się nazywać Tyrion Hill.

  Reply
 • 24 kwietnia 2019 at 01:06
  Permalink

  Co do Jon a i Daenerys to sądzę, że ją zabije ale nie mieczem w dosłownym znaczeniu – Daenerys umrze rodząc jego syna. Tak wygląda mitologia świata Martina – czas to koło i wszystko się powtarza, różni się tylko szczegółami.

  Reply
  • 24 kwietnia 2019 at 02:32
   Permalink

   o tym byłam przekonana dwa lata temu teraz juz taka pewna nie jestem ,ale kto wie?

   Reply
 • 24 kwietnia 2019 at 01:22
  Permalink

  Mam też pomysł na rolę Theona w zakończeniu. Mianowicie zabije on smoka -zombie Viseriona tak jak kiedyś Szary Król zabił wodnego smoka Naggę. Żeby wiedzieć co będzie trzeba spojrzeć wstecz bo w Westeros historia ciągle się powtarza. Jako ciekawostkę wskaże, że Theon ma wiele wspólnego ze “swoim” bogiem i patronem Nieznajomym/lodowym smokiem: “Nieznajomy – symbolizuje śmierć (co jest martwe nie może umrzecy-przypis), niewielu się do niego modli, nie ma płci. ” Powiem wam że chyba mam wspólna cechę z Martinem – nie wierzymy w przypadki 😉 .

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków