KsiążkiSeriale

Wieści z Cytadeli #14: Trailer drugiego odcinka siódmego sezonu

Sezon serialowy w pełni, a co za tym idzie – mamy garść nowych wieści. Uprzedzam jednak, że możecie tu znaleźć również spoilery na temat kolejnych odcinków „Gry o Tron”, więc czytacie na własną odpowiedzialność. A zatem, nie przedłużając, pozwólcie, że przedstawię Wam to, czego dowiedzieliśmy się w ciągu ostatniego tygodnia.

Prequele

Pisząc o premierze nowego sezonu „Gry o Tron”, George R.R. Martin potwierdził, że wszystkie pięć pilotów nowych (potencjalnych) seriali umieszczonych w świecie PLiO, dzieją się przed wydarzeniami pokazywanymi w serialu. Innymi słowy – będą to wyłącznie prequele. I, jak wspominałem już wcześniej, z wypowiedzi zaangażowanych producentów można wydedukować, że przynajmniej jeden z seriali będzie toczyć się w czasie Tańca Smoków – wojny pomiędzy dwoma stronnictwami Targaryenów.

Pisarz wyklarował też, że choć jest mało prawdopodobne, aby wszystkie seriale trafiły do produkcji, to nie jest wykluczone, że HBO zdecyduje się na zakup więcej niż jednego z nich.

Upadek Valyrii

Na swoim blogu GRRM dokonał też nieco dziwacznego wpisu. Przedstawił jedną z ilustracji Valyrii ze „Świata Lodu i Ognia” i okrasił ją parafrazą biblijnego cytatu, w oryginale dotyczącego zagłady Babilonu. Spekulacji nie było końca. Jedni przypuszczali, że to zapowiedź zakończenia prac nad „Wichrami zimy”. Inni sądzili, że GRRM pracuje w tej chwili nad retrospekcją z Valyrii. Jeszcze inni sądzili, że cytat wskazuję na rychłą przeprowadzkę George’a z serwisu Livejournal na nowego bloga. Pisarz niczego nie wyjaśnił, a jedyną zmianą, jaka nastąpiła po wspomnianej notce, było wyłączenie komentarzy.

Mój nastrój: zaintrygowany.

Wzmiankowana grafika ze Świata Lodu i Ognia.
Irlandzki arras

Oficjalna strona Republiki Irlandii (gdzie realizowana jest znaczna część zdjęć do „Gry o Tron”) zaprezentowała fantastyczny arras, będący streszczeniem wszystkich dotychczasowych odcinków serialu. Warto go obejrzeć.

Zwiastun i zdjęcia promocyjne

HBO zaprezentowało zapowiedź drugiego odcinka siódmego sezonu „Gry o Tron”. Odcinek nosi tytuł „Zrodzona z burzy” (ang. „Stormborn”). Zwiastun znajdziecie poniżej.

Trailer wydaje się potwierdzać wszystko to, o czym pisałem w sprawozdaniu z wycieku scenariusza. Na początku mamy więc fragment narady w Winterfell (na Północy ludzie nie robią nic innego, tylko się naradzają). Yohn Royce mówi, że nie wolno ufać Targaryenom, możemy więc uznać, że istotnie w tym odcinku Jon i Davos wyruszą na Smoczą Skałę. Przecieki mówiły wprawdzie o wezwaniu lordów Westeros przez Daenerys (ciekawe jak to zrobi bez maestera i kruków – może pofruną Dothrakowie?), a ostatni odcinek wskazywałby raczej na to, że Jon wyruszy z własnej woli, aby uzyskać dostęp do obsydianu, ale niewykluczone jest, że te dwie okoliczności zajdą równocześnie.

Czy ten stół ma jakoś regulowaną wysokość?

W następnym ujęciu Cersei Lannister siedząc na tronie, wyjaśnia, że córka Szalonego Króla zniszczy królestwo. Nie wiem za bardzo do kogo wypowiada te słowa. Dwór w Królewskiej Przystani jest już kompletnie pozbawiony postaci drugoplanowych, a konwersacja ze statystami byłaby cokolwiek dziwna. Ale… być może ratunkiem jest tu Żelazny Bank. Wprawdzie zapomnieli upomnieć się o pieniądze w sezonie czwartym, ale może teraz taki pomysł przyszedł bankierom z Braavos do głowy.

Yara na Smoczej Skale proponuje natychmiastowy atak na Królewską Przystań. „Mamy armię, flotę i trzy smoki” – tłumaczy. Spoiler – po spotkaniu z wujkiem Euronem floty już nie będzie.

Następnie widzimy szybki montaż z kilku scen. Zbrojni wyjeżdżają z Winterfell. Arya spotyka wilka (Nymerię?) co prawdopodobnie skłoni ją do zawrócenia na Północ. Z kolei ta bardziej ludzka Nymeria (Nym Sand) z kimś walczy. Czyżby to wujek Euron? Sansa spogląda smętnym wzrokiem na odjeżdżającego Jona. Ellaria całuje się z Yarą. Dany na chwilę wchodzi w jeden kadr z Varysem. Jon ciska o ścianę Littlefingerem. No i pojawiają się napisy.

Smalljon Snow i Littlefinger w kryptach. To ich ostatnie spotkanie przed odjazdem Jona. Ciekawe co takiego powie Baelish, aby rozsierdzić króla? Aluzja dotycząca Lyanny? A może Sansy?

Trzymam się opinii, że moje streszczenie odcinka na podstawie przecieków było trafne, z jednym zastrzeżeniem – zdobycie Wysogrodu nastąpi chyba dopiero w odcinku trzecim. Dwie bitwy w jednym epizodzie to zbyt wiele.

HBO opublikowało też kilka fotek promocyjnych, ale jak widzicie, już je zamieściłem w tekście.

Ebook i gadżety

W ciągu tygodnia wyślemy (w końcu!) ebooki i gadżety naszym drogim darczyńcom. Mam nadzieję, że wybaczycie nam miesięczne opóźnienie. Chiński kontrahent się nie wywiązał w umówionym czasie. A swoją drogą, wprowadzanie poprawek do moich starych tekstów okazało się pochłaniać więcej czasu niż się spodziewałem. Ale po małych perturbacjach, niebawem wszystkie nagrody do Was trafią. By wynagrodzić Wam oczekiwanie, ebook będzie też zawierał pewną drobną niespodziankę.

A wszystkim, którzy dopytywali się o możliwość dalszego wspierania FSGK, odpowiadam – cierpliwości. Niebawem napiszemy na ten temat coś więcej. Ale najpierw musimy wywiązać się z dotychczasowych zobowiązań.

Related Articles

Komentarzy: 37

 1. Coś mi się poknociło podczas edytowania artykułu i wykasowałem trailer. Ale już jest z powrotem w tekście.

  1. Ja bym dodał włosy Jamie’ego i grzebanie trupów w drodze na Północ by… walczyć z umarlymi.

 2. DaeL, tak sobie myślę: Jak jest jakiś błąd w tym twoim zestawieniu na temat wydarzeń w poszczególnych odcinkach, to nie przyznawaj się. Edytuj błędy i zapisz artykuł w nowej, poprawnej postaci, a potem perfidnie podaj linka i pochwal się, że wszystko, co do punktu, znowu przewidziałeś 😀

  1. Przecież to był wyciek roboczej wersji scenariusza i każdy takie samo streszczenie miał wszystkich epizodów w październiku.
   Żadna zasługa Daela w tym przypadku.
   Sam trafiałem na miejsca, gdzie było opisane jeszcze więcej szczegółów dotyczących co będzie w każdym epizodzie. W tych skróconych opisach nie było na przykład spotkania w Smoczej jamie Jona, Daenerys, Tyriona, Cersei, Eurona, Ogara, Góry, Bronna, Jaimiego, którzy oglądają ożywione zwłoki. W tych dłuższych opisach już to było. W każdym razie w 3 epizodzie Bran będzie w Winterfell, a w 4 epizodzie Arya.

 3. Dael, będzie info jak dodasz aktualizacje do starszych teorii? Bo szczerze mówiąc już zapomniałem o które chodziło i kojarzę tylko coś o Plamie.

  1. Tak. Planuję do końca lipca uzupełnić kilka tekstów, na pewno dam o tym znać. Nie będą to jakieś kolosalne zmiany, ot gdzieś dorzucę cytat albo dwa-trzy akapity. Ale na pewno dam znać.

   1. Właśnie sobie zdałem sprawę z tego, że mamy już 20 lipca… więc mogę się nie wyrobić. No to powiedzmy, że do połowy sierpnia na pewno będzie to gotowe.

    1. Pisałeś kiedyś w teorii o Littlefingerze coś takiego „Tyrion Lannister analizując księgi Littlefingera był naprawdę blisko rozwiązania jego zagadki. Miał ją przed oczyma. Ba, posługując się w myślach metaforami, opisywał mechanizm, jakiego użył Baelish. A jednak, jako człowiek zakorzeniony w kulturze feudalnej, nie był w stanie go pojąć.”

     Byłbym wdzięczny gdybyś do tego dał cytat 🙂

     1. Chyba chodzi tutaj o pocieranie pieniądza o pieniądz i tworzenie w ten sposób trzeciego pieniądza.

 4. Gdzieś na reddicie był wyciek z całego drugiego odcinka i teraz spoilery:
  -Dwie żmije zginą(jedna będzie wisieć niczym Aeron) Ellaria, ta trzecia i Yara pojmane, Theon sie topi
  – w Cytadeli dowiedzą się że w sumie to szkoda im Quyburna bo mógłby wyleczyć Joraha, Sam zdrapuje niedzwiedziowi łuski
  – Jon ma kose na Fingera bo porównuje on swoja relację z nia do tej z Catelyn
  -decyzja o ataku na Casterly Rock
  – Arya spotyka Nymerie ale ta znowu jej ucieka
  -GORACA BULKA!!!
  – Jon sie w końcu decyduje na wyjazd do Danki motywowany listami od Tyriona i Sama
  -Melisandre spotka sie z Dany, Missandei palnie cos mądrego
  -Quyburn zademonstruje machine na smoki w lochach przy czachach smoków
  -Jaimie oferuje uwaga SPADEK TRONU PO CERSEI Randyllowi Tarlyemu za bycie generałem wojsk, dureń się zgadza

 5. Co do Upadku Valyrii, skłaniam się ku teorii, że Martin skończył pisanie Wichrów, a teraz trwa obróbka tekstu przez jego pomagierów. Jak sam Martin napisał: Obecny nastrój: tajemniczy. Tagi: pieśń lodu i ognia.

 6. W Grze o Tron w rozdziale Aryii możemy przeczytać rozmowę miedzy Varysem a Illyriem na temat Targaryenów. Wyraźnie wynika z niego że obaj im sprzyjają. Lecz jeśli teoria DaeLa jest prawdziwa – Varys jest Blackfyrem, podobnie jak Aegon. W takim razie Varys od dawna musiał wiedzieć o istnieniu innego przedstawiciela swojego rodu, dlaczego więc w takim razie bawił się w jakieś podchody z Viserysem i Dothrakami? Nie lepiej było zamknąć jak najszybciej ich temat i od początku zbierać armię dla Aegona?

  1. Według jednej z teorii, pierwotnym planem Varysa było wywołanie wojny pomiędzy wilkiem a lwem, następnie miała nastąpić inwazja Dothraków a na koniec miał pojawić się „cudownie uratowany” prawowity dziedzic, który uratuje Westeros i zaprowadzi pokój. Sama Złota Kompania nie miała by żadnych z szans z potęgą zjednoczonego Westeros, więc potrzeba było najpierw wywołać wojny domowe.

   1. Ryzyko jest takie, że Targaryenowie rzeczywiście mogliby odnieść sukces, jeśli mieliby po swojej stronie Dothraków, Dorne i być może Reach

    1. Viserys był od początku skazany na straty. Dany jako żona khala nie miała wpływów i znajomych w Westeros w przeciwieństwie do Pająka, który siedzi już tam ładny czas i cały czas powiększał swoją sieć. Według Szalonej Teorii – Przyjaciel z Reach, Aegon ma załatwione poparcie Randylla Tarly, a Dorne nie wiem kogo by poparło.

   2. Pierwotne założenie było takie, że Dany nienawidzi Dothracków za zamordowanie brata i morduje Drogo. Następnie inny dothracy chcą ją za to zabić.

 7. Wy o książce czy serialu? W serialu go nie ma więc Varys sprzyjał Viserysovi i Dany. Nie wiedząc że na północy też jest jeden smok. A że oni w rodzinie śluby brali to Jon i Dany to naturalny sojusz, do nich dołączy Dorne i jednak Dolina bo bliżej jej do Starówka niż Lanisterow, Palec może mieszać ale on jest na świeczniki u Starkow, Reach z Ollena nape wnosi nie staną za Lwami. Zostaje im Europy i śmiech że takie małe Zelazne wyspy mają tak duża flotę i tyłu ludzi a przecieże z Asha/Yarra też kilku popłynie. Nagle mała armia z wody podbije kontynent? Przesadzili. No ale serial jest przewidywalny a książka nie.

   1. Parę błędów mi się wkradło ze słownika w telefonie bo nie mam polskiego języka odnosiłem się do kilku komentarzy przede mną gdzie pojawia się wzmianka jak zrozumiałem Aegona czyli w książce to młody Gryf czyli Targarien, no chyba że źle zrozumiałem. Ogólnie serial jest dość nudny i przewidywalny. Są Lanisterowie i ma im sprzyjać Euron z wyolbrzymioną potęgą bo niby z małych żelaznych wysp taka armia. Reszta to wrogowie a już prawie zawarli sojusz tyle że Snow będzie sceptyczny bo najpierw biali wędrowcy, co 7 sezon pod mur nie dotarli a Snow w jednym sezone obskoczył wszystko za murem. Wracając do tematu, Snow dla obsydionu zgodzi się poprzeć Dany i wyjdzie na jaw że jest Targarienem i Danka rozwali Cersei to ruszy mu z pomocą. A w książce jest inna sytuacja, napięta i tak jednoznaczna.

     1. Tak się domyślałem jednak tu na forum plątają się wątki z serialu i ksiązki i łatwo coś pomylić, zresztą artykuł dotyczy serialu. Dla mnie największa wtopa zpominięciem Gryfa no i to co zrobiono z Martellow to farsa.

  1. Najwcześniej w poniedziałek. Przy okazji omówienia odcinka. Trochę mi zrobili psikusa, wypuszczając zwiastun już po Wieściach z Cytadeli. A na dodatek przez weekend będę poza domem.

   1. Wszys tko jasne
    😉
    oprócz faktu, że jest to trailer drugiego odcinka i plan omówienia go razem z odcinkiem jest raczej niepotrzebny

    1. Faktycznie. Obejrzałem jeszcze raz i rzeczywiście, tam są tylko sceny z następnego odcinka. No to nie będzie omówienia. No, może powiem tylko tyle, że w sali tronowej Cersei przyjmuje Randylla Tarly’ego, nie przedstawicieli Żelaznego Banku.

     1. Dealu a co on jest wart jak mu Sam miecz rodowy zakosil, taki kozak a tu taka marnować. Taki z niego uczestnik gry o tron jak i z braci krwi Kuala Drogo, przy szefie mocni a później, no bez wyrażeń.

 8. Szybka informacja – recenzja nowego odcinka będzie około 16-17. Nie zdążyłem go jeszcze w całości obejrzeć, a mam niestety dużo pracy na głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button