Pomylone Analizy: Trailer ósmego sezonu Gry o Tron

Czekaliśmy, czekaliśmy, potem jeszcze trochę czekaliśmy i się doczekaliśmy. Zwiastun ósmego sezonu Gry o Tron pojawił się w internecie. Co za tym idzie – wyroiło się od ludzi, którzy z artefaktów kompresji wideo wyczytali już, że Jon będzie latał na smoku (bo w jednej klatce jest na smoku czarny kwadrat), że będą dwie Arye (bo przez ułamek sekundy widoczny jest artefakt przejścia między ujęciami), itd… Jestem koneserem tego typu hipotez, bo zawsze mnie bawi, gdy się nie sprawdzają. Ale dziś nie będziemy o nich rozmawiać. Dziś czeka nas wprawdzie niepoważne, ale wnikliwe omówienie tego, co naprawdę widać w trailerze.

Zanim zaczniemy – obejrzyjcie zwiastun.

Obejrzeliście? Na pewno? No dobrze, no to zaczynamy.

Trailer rozpoczyna się od ujęcia pokazującego ciężko oddychającą Aryę. Ewentualnie może to być nie Arya, a jakaś inna dziewczynka z opuchniętą twarzą.

Tak, to był żart na temat okrągłej twarzy Maisie Williams. Swoją drogą to czy Arya nie miała mieć bardzo pociągłych rysów?

Westeroski zorro-batman powiada: “Znam śmierć. Ma wiele twarzy. Z chęcią zobaczę i tę”. Co ma na myśli Arya? Prawdopodobnie spotkanie z Białymi Wędrowcami – ostatnie słowa wypowiada trzymając broń z obsydianowym ostrzem. Należy jednak pamiętać, że w zwiastunach wypowiedzi i ujęcia mogą być przemontowane w mylący sposób. Zwłaszcza, że w przebitkach Arya ucieka korytarzami… które wszelako nie wyglądają na Winterfell.

Winterfell czy Czerwona Twierdza?

Nie mam stuprocentowej pewności, bo wszystko dzieje się w mroku, ale gdybym miał obstawiać, powiedziałbym, że gonitwa ma miejsce w Czerwonej Twierdzy. Co zresztą byłoby ze strony twórców zabiegiem niegłupim – powrót postaci do sytuacji wyjściowej (jaką dla Aryi była ucieczka z Królewskiej Przystani w pierwszym sezonie), to sprytny chwyt fabularny pozwalający ładnie podkreślić zmiany, jakie zaszły w bohaterze.

Przebitki mają swoje własne przebitki. Na jednej z nich widzimy Davosa na murach Winterfell. Na drugiej Varysa kryjącego się w kryptach z kobietami i dziećmi. Co jest o tyle dziwne, że w świecie serialu nawet kobiety i dzieci nie kryją się z kobietami i dziećmi.

Czyli Varys powinien być tu sam. Nawiasem mówiąc w tle widać Goździk (po lewej) i – chyba – Sansę.

W następnym ujęciu widzimy flotę Greyjoyów i załadowaną na statki Złotą Kompanię, której – najwyraźniej – przewodzi dobrze zbudowany blondyn. Nim zakrzykniecie “Gryf!” albo “Młody Gryf!”, pozwólcie, że przypomnę Wam, iż mamy do czynienia z wizją Benioffa i Weissa. Dobrze zbudowany blondyn to ich wersja siwego i łysiejącego Harry’ego Stricklanda, dowódcy kompanii. Zbroję ma ten pan trochę dziwną, ale zbiera u mnie punkty za korzystanie z bułata zamiast miecza. Mam sentyment do zakrzywionej broni. Nawiasem mówiąc wydaje mi się, że statki, które widzimy w pierwszym ujęciu, nie są tymi samymi, które wiozą Złotą Kompanię. Jest ich za mało.

Złota Kompania.

“Wszystko co dotąd zrobiłeś/-aś, doprowadziło cię w to miejsce” – stwierdza Brandroid używając klasycznej kliszy trailerowej, słyszanej jeszcze w “Powrocie Króla”. W tym konkretnym ujęciu Brandroid stoi siedzi obok Sama, ale wątpliwe, aby niedoszły maester był adresatem tych słów. Chyba, że scena toczy się w spiżarni Winterfell.

“Widziałem cię jak wypróżniałeś nocniki w Cytadeli. Byłeś taki piękny…”

Brandroida więcej już w trailerze nie zobaczymy. Cóż, ponoć Jaime nie lubi pozostawiać niedokończonej roboty…

W przebitce widzimy Edda Cierpiętnika, Tormunda i Berica Dondarriona idących ciemnym korytarzem.

Jeśli kiedykolwiek będziecie iść ciemnym korytarzem z pochodnią/płonącym mieczem, to pamiętajcie, aby nie naśladować Berica i nie trzymać źródła światła przed sobą (to nie latarka, oślepi was), ale obok siebie.

Przenosimy się do Królewskiej Przystani. Cersei w swoim krótkim uczesaniu, Qyburn oraz Królewska Gwardia (z Górą na czele) patrzą na coś z murów. Pewnikiem na przybycie Złotej Kompanii.

Cersei Lannister.

Jakiś chłopiec obserwuje marsz Nieskalanych z Winterfell. Zaraz potem widzimy inną sytuację – tym razem to wymarsz wojska. Armią dowodzą Daenerys i Smalljon Snow.

Co ciekawe – w trailerze nie ma Ducha. Za to Daenerys nosi białe futerko. Hmmmm…

W przebitce możemy dostrzec ujęcie z Sansą Lannister-Bolton obserwującą smoki przelatujące nad murami. I znów – nie ma chronologicznej ciągłości, to raczej ujęcie z pierwszego odcinka, w którym armia przybywa do Winterfell. Sansa wygląda jakby nigdy w życiu smoka nie widziała.

Łooooo…

“Przybywają. Nasz wróg się nie męczy. Nie zatrzymuje. Nie czuje” – powiada Jon. Tempo inwazji w poprzednich sezonach wskazywałoby na coś dokładnie odwrotnego. Ale może Biali Wędrowcy naprawdę potrzebowali smoka? Może bez genialnego planu Jona naprawdę pozostaliby za Murem?

Jon stoi w kryptach Winterfell, prawdopodobnie przy grobie Lyanny. Smutasuje bardziej niż zwykle. Daenerys przychodzi go pocieszyć. Szykuje się powtórka sceny ze spotkania rodzeństwa Lannisterów przy ciele Joffreya?

“Bran powiedział, że w kryptach znajdę prawdę o moim pochodzeniu. To znaczy, że jestem… z Kryptona”.

W następnym ujęciu widzimy Gendry’ego w kuźniach.

Pewnie kryje się tu przed Szaloną Królową Daenerys.

W przebitce mamy odrobinę akcji. Przez ułamek sekundy widzimy ser Jorah Mormonta, a za nim Winterfell… w ogniu. Kolejne ujęcie pokazuje to, na co wszyscy czekali – scenę z Szarym Robakiem i Missandei. Ludzie, ile można?

Po chwili dostajemy króciutki wgląd w bitwę. Ktoś – najprawdopodobniej Jaime – walczy na zamkowych murach. Chwilę potem drze japę. W tle widać Podricka.

Myślałem, że to Jaime, ale teraz jestem skonfundowany. W której ręce trzyma miecz?

Przenosimy się znów do Królewskiej Przystani. Najpierw widzimy salę tronową (z Cersei, Górą, Qyburnem i – najprawdopodobniej – Euronem i Stricklandem). Tuż po tym widzimy ujęcie pochodzące – jak sądzę – z innej części serialu. Przyjrzyjcie się zmieniającej ekspresji Leny Headey. To wygląda na subtelnie zagraną… rozpacz.

Usta się uśmiechają, oczy płaczą. Pięknie zagrane.

Ale to nie koniec, bo muszą jeszcze pofruwać smoki, które Arya (eskortująca jakichś uchodźców do Helmowe… do Winterfell) widzi chyba po raz pierwszy. Uchodźcy nie mają wozów, bo Daenerys – zgodnie z obietnicą – złamała koła. “Obiecałem walczyć dla żywych” – powiada Jaime – “zamierzam dotrzymać obietnicy”. Na pewno wszyscy mu zaufają, bo czego jak czego, ale łamania przysiąg nikt mu nie zarzuci.

Kolejne przebitki – Szary Robak na czele Nieskalanych, Smalljon w bożym gaju i Ogar… pośród ognia. Ten ostatni pewnie będzie musiał zmierzyć się ze swoim największym lękiem.

Ogar unika ognia prawie tak bardzo, jak Daenerys unika ser Jorah Mormonta.

Jon, łuk, bieganie (chyba można rozpoznać rycerzy Doliny), kawaleria – to takie krótkie streszczenie tego, co dzieje się przez następne pół sekundy. W końcu zaś widzimy Jona i Daenerys idących w stronę smoków. I Sansę smutną, że ona nie ma smoka.

Mam wrażenie, że to ujęcie jest trochę sztuczne.

Arya walczy bronią przypominającą włócznię z obsydianowym grotem, Daenerys stoi smutna w komnacie, a Tyrion spogląda w górę. Na kogo patrzy? Nie wiadomo. On zawsze musi spoglądać w górę.

… chyba że rozmawia z Jonem.

Drogon zieje ogniem, widzimy zbierające się szyki Nieskalanych, Brienne, Podricka i Joraha Mormonta. I w ostatnim ujęciu – martwą końską nogę. Tadam!

Patataj, patataj!

Ogólne wrażenia? Dokładnie takiego trailera się spodziewałem. Wygląda na to, że zakończenie historii będzie stylizowane na epicką fantasy, ale bohaterowie będą musieli stawić czoła nie jednemu, a dwóm zagrożeniom. Jestem przekonany, że Cersei Lannister spełni rolę Sarumana i to ona dostarczy naszym bohaterom goryczy psującej nieco ostateczny triumf. Trailer nie pokazał nam kilku postaci, prawdopodobnie dlatego, że zbyt wiele by w ten sposób odsłonięto (np. kwestię losów Theona). Ale do emisji serialu zostało jeszcze pięć tygodni, więc niewykluczone, że dostaniemy jeszcze jeden zwiastun.

-->

Kilka komentarzy do "Pomylone Analizy: Trailer ósmego sezonu Gry o Tron"

 • 7 marca 2019 at 12:10
  Permalink

  Daelu, a co sądzisz o teorii, że Jorah dostanie od Sama Jad Serca? Wg teorii na ujęciu z Jorahem na koniu ktoś dopatrzył się, że jego miecz to właśnie Jad. Co o tym myślisz? I czy myślisz, że valyriańskim mieczom będzie poświęcone więcej czasu i czy oprócz tych nam znanych tj. Długi Pazur, Wdowi Płacz, Wierny Przysiędze, Jad Serca oraz sztylet Aryi pojawi się więcej mieczy?

  Reply
  • DaeL
   7 marca 2019 at 12:35
   Permalink

   Wątpię aby pojawiły się nowe miecze z valyriańskiej stali, bo fabuła będzie zasuwać na łeb na szyję i braknie czasu, by je “zaanonsować”. No, chyba, że zrobią to w sposób niemądry, to znaczy po prostu pojawi się nagle masa lordów z własnymi mieczami rodowymi. Ale bardzo wątpię w takie rozstrzygnięcie. Natomiast miecz Tarlych jest na miejscu, więc przeszkód nie ma, aby dostał go Jorah.

   Reply
   • 7 marca 2019 at 19:00
    Permalink

    Z drugiej strony w Świecie Lodu i Ognia jest napisane że w Westeros znajduję się około 200 mieczy ze smoczej stali. Tylko że na kartach powieści z nazwy poznajemy chyba 14 mieczy, w tym połowa ma status zaginionych.

    Reply
    • 7 marca 2019 at 19:18
     Permalink

     Według arcymaestera Thurgooda jest ich 227 (z tym, że Thurgood wlicza też te zaginione, na przykład Jasny Ryk Lannisterów). Podejrzewam, że GRRM wymienia tylko kilkanaście z braku czasu i miejsca. Podobnie, znamy jakieś 400-kilka rodów Westeros, chociaż w rzeczywistości jest ich przynajmniej kilka tysięcy.

     Reply
 • 7 marca 2019 at 12:10
  Permalink

  Czy tylko ja mam wrażenie, że smoki są jakieś małe na tych ujęciach?

  Reply
  • DaeL
   7 marca 2019 at 23:06
   Permalink

   Wydaje mi się, że już w poprzednich sezonach rozmiar był uzależniony od tego co akurat chcieli pokazać w danej scenie. Także ta niekoherentność nie jest niczym nowym.

   Reply
 • 7 marca 2019 at 12:13
  Permalink

  A gdzie tu analiza? To zwykłe streszczenie okraszone złośliwościami średniej jakości.

  Reply
   • 7 marca 2019 at 13:13
    Permalink

    Daelu jedno pytanie dotyczące nocnego króla jeśli sposobem na pokonanie innych jest zabicie nocnego króla to rozumiem że w czasie pierwszej długiej nocy pierwsi ludzie go zabili a co by znaczyło że obecny jest nocnym królem drugim tego imienia to znaczy że po jego śmierci będzie i trzeci ?

    Reply
    • 7 marca 2019 at 13:31
     Permalink

     nocny krol to byl 13 lord dowodca i nie jego krótkie panowanie zaczelo sie dlugo po zakonczeniu dlugiej nocy.

     przynajmniej w ksiazce, bo w serialu mozliwe ze nikogo takiego nie bylo i mamy pierwszego nocnego króla

     Reply
     • 7 marca 2019 at 13:50
      Permalink

      Ja rozumiem, że oglądanie serialu było dla niektórych tak traumatycznym zdarzeniem, że wyparli jego istnienie z pamięci, tylko w takim razie po co te osoby wchodzą na newsy dotyczące serialu?

      Reply
      • 7 marca 2019 at 13:55
       Permalink

       bo mogą? bo go oglądają? a jeśli pytasz o to konkretnie mnie, to posada naczelnego korektora zobowiązuje do czytania wszystkich newsów, chociaż ten bym przeczytał nawet jakbym jej nie miał 😀

       Reply
   • 7 marca 2019 at 13:51
    Permalink

    jakosci wysokiej niczym smalljon hehe

    Reply
   • 7 marca 2019 at 13:52
    Permalink

    Dowcipy że wzrostu Tyriona i Jona to jest wysoka jakość?

    Reply
    • DaeL
     7 marca 2019 at 23:11
     Permalink

     Chciałem prezentować humor na poziomie Tyriona. Zapomniałem, że to oznacza bicie poniżej pasa.

     Reply
     • 8 marca 2019 at 09:55
      Permalink

      Chcieć nie zawsze znaczy móc. Sporo musisz jeszcze popracować by dorównać Tyrionowi poczuciem humoru. A tak przy okazji: jakim Ty wzrostem możesz się pochwalić? Bardzo jestem tego ciekaw, bo z doświadczenia wiem, że tylko ludzi o średnim wzroście bawią dowcipy o karłach. Uprzedzając ewentualne Twoje pytanie o mój wzrost odpowiadam: mam 191 cm.

      Reply
      • DaeL
       8 marca 2019 at 12:05
       Permalink

       Dwa i pół metra. I to mimo, że się garbię.

       Reply
       • 8 marca 2019 at 13:56
        Permalink

        Nie wątpię, że Twoje Ego ma tyle właśnie, Wodzu.

        Reply
        • 8 marca 2019 at 20:12
         Permalink

         on jest ostatnim z olbrzymów gościu

   • 7 marca 2019 at 15:59
    Permalink

    Serio bardzo słabe. Dodatkowo jest parę błędów, wymieniać?

    Reply
   • 7 marca 2019 at 18:36
    Permalink

    Dnooo!dnooo! Zakrakal kruk mormonta. Na dnie morza,Dael śmieszy żartami, dorzucił Plama.

    Reply
 • 7 marca 2019 at 12:19
  Permalink

  Missandei i Szary Robak. Tyle istniejących i potencjalnych romansów, a scenarzyści wyhodowali takie coś…

  Reply
  • 7 marca 2019 at 13:34
   Permalink

   ile tych romansow? jon i danka? brienne i tormund? chyba wiecej ni ma

   Reply
   • 7 marca 2019 at 13:46
    Permalink

    Pominąłeś choćby ten, wokół którego rozkręciła się cała fabuła PLiO. Cersei i Jaime.

    Reply
    • 7 marca 2019 at 13:48
     Permalink

     mają się kochac na odleglosc? zreszta oni juz sie nie lubia 🙁

     Reply
   • 7 marca 2019 at 15:09
    Permalink

    Źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że w książkowym pierwowzorze była masa wątków romantycznych, które twórcy serialu mogliby pokazać, a wybrali romans dziecka i kastrata. Od razu widać, że postarzenie Missandei miało na celu tylko i wyłącznie jej udział w groteskowym i absolutnie zbytecznym love story.

    Reply
   • 7 marca 2019 at 23:57
    Permalink

    Rozumiem to, że wyrzuciłeś z pamięci scenę z Missandei i Szarym Robakiem. Mi też nie przypadła do gustu.

    Reply
 • 7 marca 2019 at 12:52
  Permalink

  Co do Aryi i jej początku mam jakąś dziwną satysfakcję. Mówi że zna śmierć choć jedyne co robiła to myła trupy i odcinała im twarze. ( nie piszę, że to źle zabijała i podszkoliła się w walce, lecz można powiedzieć to o każdym rycerzu czy giermku) jeśli ucieka przed umarłymi ( wersja w Winterfell ) albo przed martwą górą (wersja królewskiej przystani) będę szczęśliwy gdyż tylko dwie osoby naprawdę znają znaczenie śmierci Niecny Król i Qubryn ( Sorki jeśli źle napisałem 😛 ) i tylko widok żywych umarlaków można nazwać spotkaniem ze śmiercią.

  Ogólnie trailer podoba mi się jest ciężki klimat (pomińmy Missandei i Szarego ) sezon temu każda z królowych walczyła o siebie teraz całe Show zabiera nocny król. (pewnie są ciągle smutne że to znowu jakiś mężczyzna jest górą) Troszkę za dużo smoków i nikt się nie uśmiecha (oprócz Cersei ona jest urocza)

  Mam również cichę nadzieje na powrót Quaith i większą rolę czerwonych kapłanów z wolnych miast ale to już dalekie marzenie jak zimowe wichry

  Reply
  • 7 marca 2019 at 14:00
   Permalink

   no arya tez zlikwidowala caly rod freyow po drodze do winterfell wiec tyle jej wystarczy

   Reply
   • 7 marca 2019 at 14:06
    Permalink

    Arya przejęła wątek LS z książek.

    Reply
    • 7 marca 2019 at 15:37
     Permalink

     Te Wasze sztubackie skrótowce. LOTR, LS, SLD…

     Reply
     • 8 marca 2019 at 00:00
      Permalink

      LSD, THC, MDMA, alfaPVP ehh tylko jedno w głowie młodzieży w tych czasach :<

      Reply
 • 7 marca 2019 at 12:53
  Permalink

  Na początku myślałem może głupio, że Arya ucieka przed swoim mentorem z Domu Czerni i Bieli. A zbroje Złotej Kompanii chyba żywcem zabrane Elfom Wysokiego Rodu z Władcy pierścieni. Ciekawi mnie też gdzie idzie wesoła kompania z Berickiem Dondarionem na czele, obstawiałem przez chwilę ZaMurze, ale w sumie to poco, co było tam do schrzanienia to już schrzanili [Gdyby nie wierciło im w dupach to Inni jeszcze tysiące lat zbieraliby armię za murem (przynajmniej wedle logiki serialu)]

  Reply
 • 7 marca 2019 at 13:04
  Permalink

  To był plan Tyriona (jak większość tych genialnych z 7 sezonu) nie Jona.
  Na murach to na 99% Bienne.
  Dlaczego mieliby mu nie zaufać? Nie jest tuzem podstępów i intryg, a przybył sam i to do ludzi, wobec których jego rodzina (Cersei) złamała zawieszenie broni, obietnice wsparcia militarnego.
  Nie zauważyliście, że Jorah pozyskał nowego sponsora w kwestii uzbrojenia? A myślałem, że tym szczęśliwcem będzie Ogar, bo pasowałby do niego taki miecz 😉
  Jak myślicie, kiedy zostanie użyta Złota Kompania? Przed bitwą z Zimą (zakrzywiony mix Helmowego Jaru i Bitwy Pięciu Armii), do wyrżnięcia niedobitków z Winterfell, gdzieś pod Riverrun czy w okolicach/ obrębie KP?

  Reply
  • 7 marca 2019 at 13:46
   Permalink

   a czy to ważne gdzie? może się odbyc gdziekolwiek w westeros, w blizej nieokreslonym miejscu

   Reply
  • 7 marca 2019 at 14:20
   Permalink

   Na 100% będzie starcie w Królewskiej przystani. Sala tronowa będzie bez dachu jak w wizji Dany/Brana.

   Reply
   • 7 marca 2019 at 15:40
    Permalink

    A w konarach czardrzewa czaił się będzie Lato, odszczekujący się prześladowcom z pańskiego dworu.

    Reply
    • DaeL
     7 marca 2019 at 23:13
     Permalink

     Ona jest bardzo dobra, ta koncepcja.

     Reply
 • 7 marca 2019 at 13:14
  Permalink

  raczej obrona królewskiej przystani może bedzie jakaś szybka ofensywa cercei a potem odwrót i okopanie się w czerwonej twierdzy gdzie rozegra się ostatnia bitwa

  Reply
 • 7 marca 2019 at 13:31
  Permalink

  O rany! 😀

  “Bran powiedział, że w kryptach znajdę prawdę o moim pochodzeniu. To znaczy, że jestem… z Kryptona”.

  Padłem 😀

  Reply
 • 7 marca 2019 at 13:54
  Permalink

  Porównania do LOTR są idealne, bo właśnie tym tropem to zmierza od dwóch sezonów.
  Jon to nieśmiertelny Aragorn, Smoki to Orły, ludzie kryją się w kryptach, a Cersei to Saruman 😀 Komuś trzeba Gandalfa jeszcze przypisać…
  Szkoda, że korzystanie z tych klisz, uproszczeń i zaprzepaszczenie motywu wędrówki doprowadziło świetny serial do totalnej mizerii… ehh.

  Reply
  • 7 marca 2019 at 15:04
   Permalink

   John to też taki trochę Gandalf. Zabili go i uciekł, a potem wrócił… Cały na biało 😀

   Reply
 • 7 marca 2019 at 14:02
  Permalink

  Ciekawe czy będzie wyjaśnione z jakiego powodu NK maszeruje na południe. Po sieci krąży pewna teoria z lukami, że idzie rzekomo po noworodka z cząstką lodu i ognia, który byłby jego następcą i jemu przekazałby swą moc. Jako, że jest zielonym jasnowidzem przewidział wszystko, że zdobędzie smoka i następnie Jon i Danka spłodzą potomka. Wcześniej nie mógł iść, gdy Jon był noworodkiem, bo nie było Długiej Nocy i nie miał też jak przekroczyć mur. W każdym razie dla mnie ta teoria jest raczej słaba i powód migracji NK jest inny. Ale czy dowiemy się z serialu jaki to powód to szczerze wątpię. Prędzej w “Sen o wiośnie” o ile doczekamy się za kilka lat.

  Reply
  • 7 marca 2019 at 14:36
   Permalink

   Idą na południe bo na północy im za zimno

   Reply
   • 7 marca 2019 at 17:16
    Permalink

    przeciez w westeros tez juz zima 😀

    Reply
    • 7 marca 2019 at 22:25
     Permalink

     Ale nie aż taka. A w takim Dorne to jest cieplutko i milutko. Jak Inni tam dojdą to będą się w końcu mogli wygrzać do woli.
     Tylko wredni ludzie im jakieś mury stawiają na drodze :/

     Reply
  • 7 marca 2019 at 14:49
   Permalink

   Optymista! 🙂 (“Sen o Wiośnie”) 🙂

   Reply
  • 8 marca 2019 at 08:48
   Permalink

   Inni uciekają przed inną hordą armią czerwoną xd

   Reply
  • 8 marca 2019 at 12:14
   Permalink

   Ciekawa teoria i jak dla mnie ma ona sens. Kilka rzeczy z serialu świadczy o tym ze właśnie mogła by się sprawdzić. DaeLu a co Ty myślisz o powyższej teorii? którą napisał Paweł

   Reply
 • 7 marca 2019 at 14:49
  Permalink

  Trailer całkiem efektowny, acz mocno przewidywalny. Czeka nas teraz finałowy sezon pod znakiem walki “wszyscy zjednoczeni bohaterzy vs umarlaki” + Cersei jako V kolumna.
  No i szykuje się też masowa rzeź postaci, którym dedeki już dawno popsuli wątki (czyli prawie wszystkich) i nie wiedzą, co z nimi zrobić więc po prostu będą ich uśmiercać przy pomocy Innych. Ja już i tak od końcówki 5 sezonu zacząłem kibicować Innym więc mam nadzieję, że NK zrobi teraz niezłą rozróbę 😛 No jeszcze miło by było, gdyby Ogar przeżył.
  A najważniejsze i tak, że znów zobaczymy wątek miłosny Missandei i Szarego Robaka, bez tego ten serial nie byłby taki sam…

  Reply
 • 7 marca 2019 at 14:50
  Permalink

  Gdzieś mi się obiło o uszy że ten trailer to tylko odcinki od 1 do 3… czy to prawda?

  Reply
  • 7 marca 2019 at 15:24
   Permalink

   Raczej to prawda. Choć niekoniecznie. Ujęcie, gdy jest pokazana Cersei i pije wino ma łzy w oczach. Możliwe, że to dlatego, że poroniła lub przyszła wieść, że Jaimie nie żyje.

   Reply
  • DaeL
   7 marca 2019 at 23:16
   Permalink

   Cały sezon będzie mieć 6 odcinków, więc niewykluczone. Choć zgadzam się z Pawłem, że niektóre sceny z KP wyglądają na późniejsze.

   Reply
 • 7 marca 2019 at 15:35
  Permalink

  Właśnie czytałem szaloną wizje że Arya ucieka przed wskrzeszonymi przodkami a dokładnie Catlyn i tak pojawia Lady Stoneheart. Mina Cersai to chyba moment kiedy następuje jej koniec z rąk Jaimiego. I jak wszyscy tęskniłem za romansem Robaka i Misandei. Może sobie doszyje coś od umarlaka więc wiecznie będzie na baczności.

  Reply
  • 8 marca 2019 at 00:20
   Permalink

   Tak to dobra teoria,że kończy jak babciaOlena a Jami podał jej wino.

   Reply
 • 7 marca 2019 at 17:07
  Permalink

  Może tych kilka statków Greyjoyów nie wiezie Złotej Kompanii? Mogą przecież należeć do Theona, który zamierza przecież odbić swoją siostrę.
  Ciekawi mnie grobowiec, przy którym zebrały się kobiety z dziećmi. Czyżby cenotaf Robba?
  No i czyje mogą być te kości? Niektórzy przypuszczają że smoki spaliły i zjadły swojego (nie)umarłego brata.

  Reply
  • DaeL
   7 marca 2019 at 23:18
   Permalink

   Tak, wydaje mi się, że te trzy statki Greyjoyów nie należą do Eurona. Jest ich za mało by wiozły Złotą Kompanię. Poza tym Cisza ma charakterystyczne i idiotyczne żagle z boku kadłuba, a tu takiego okrętu nie było. Tym niemniej w następnym ujęciu ZK jest na statku Greyjoyów. Wydaje mi się, że po prostu połączyli dwie różne sceny z różnymi statkami.

   Reply
 • 7 marca 2019 at 18:45
  Permalink

  Zajebisty, świetny i piękny zwiastun do tego klimatyczny i emocjonujący, ciary są, ale nie mogło być inaczej przecież to GoT. Oprócz tego jest tez smutek ze to już koniec a ten zwiastun jakoś to potęguje, to chyba przez tą muzykę. Arya uciekająca przed czymś przerazona tego się nie spodziewałam i jestem tym zaskoczona. Według mnie ona ucieka korytarzami Winterfell. Ogólnie zwiastun robi mega wrażenie a mną chyba najbardziej wstrząsnęła właśnie ta scena z Aryą jej przerażenie i strach.

  Reply
 • 7 marca 2019 at 18:50
  Permalink

  Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że w 17 sekundzie trailera widać na końcu korytarza najprawdopodobniej wpadające do środka światło słoneczne, czyli scena z uciekającą Arya dzieje się po nocnej bitwie z umarłymi. Arya została sama w Winterfell po przegranej bitwie, czy coś innego poszło nie tak? Gdy Jon biegnie do bramy Winterfell, mało się co jeszcze pali, później w scenach walki na murach pali się już więcej, dodatkowo widzimy najpierw Brienne stojącą w szyku do walki na otwartym teranie, później to najprawdopodobniej ona walczy już na murach Winterfell. Więc może po klęsce w otwartej bitwie Dany z Jonem postanowią spalić Winterfell razem z żywymi i umarłymi? Ludzie schowani w kryptach przeżyją pożar tak samo jak kiedyś Bran gdy młody Bolton podpalił zamek.

  Reply
 • 7 marca 2019 at 18:50
  Permalink

  Oj tam Oj tam z tym wątkiem robaczka z Missandei. Gdyby nie on to nie byłoby rozbieranej scenki :P. Teraz wszyscy tak narzekacie a jak płonęła Margery to było szkoda że nie było marszu wstydu part 2

  Reply
 • 7 marca 2019 at 18:53
  Permalink

  Ja stawiam, że Arya ucieka korytarzami Czerwonej twierdzy przed Górą 🙂 Muzyka z trailera klimatyczna. Chciałbym, żeby pojawiła się w finałowym sezonie.

  Reply
 • 7 marca 2019 at 19:03
  Permalink

  Na YouTube pojawiły się rozjaśnione wersje zwiastuna (np. na kanale Grey Area : https://www.youtube.com/watch?v=TumEFLhVqho ). Dzięki temu można dostrzec kilka ciekawych szczegółów:

  Spoiler! Pokaż
  Reply
  • 7 marca 2019 at 19:05
   Permalink

   Przy okazji, na twitterowym profilu prequela “Władcy Pierścieni” od Amazona pojawiły się ciekawe mapy, zdradzające pewne informacje dotyczące fabuły i okresu w którym rozgrywać się będzie akcja serialu.

   Spoiler! Pokaż
   Reply
  • 7 marca 2019 at 22:26
   Permalink

   Dael, tak to jest pomylona analiza. Wiele osób czekało na Twoją a dajesz g*wniane streszczenie. Rozbujane ego przeszkadza w myśleniu.

   Reply
   • DaeL
    7 marca 2019 at 23:25
    Permalink

    W taki sposób pisałem o poprzednim sezonie, tak też opisywałem poprzednie trailery. Przetykając pojedyncze spostrzeżenia żartami. Nie miałem jak dotąd wielu skarg. Ale jeśli oczekujesz czegoś innego, to odpuść sobie czytanie tych tekstów, bo spotka Cię tylko i wyłącznie rozczarowanie.

    Reply
    • 8 marca 2019 at 07:35
     Permalink

     Ja tam np. jestem tu tylko, żeby poczytać wysokiej jakości złośliwości DaeLa, a nie słuchać jakiś durnych serialowych teorii wyciągniętych na podstawie tego, że ktoś ma 0,5 cm dłuższe włosy więc na pewno to wizja przyszłości Brana albo nie pojawia się na jednym ujęciu z Nocnym Królem, więc na 100% sam nim jest, no xd.
     Doszukiwanje się głębszego sensu w czymś stworzonym przez dedeki ma mniej więcej tyle sensu co nasza nadzieja, że ktoś w końcu zrobi nam wszystkim przysługę i uśmierci Missandei i Szarego Robaka.

     Reply
  • 9 marca 2019 at 20:46
   Permalink

   Odnotowuję zatem poważne zaniedbanie. Brak min przeciwpiechotnych ze smoczego szkła. To by było coś.

   Reply
 • 7 marca 2019 at 20:56
  Permalink

  Cześć, ja tak trochę z innej bańki, powie mi ktoś gdzie mogę znaleźć informacje o smokach takich jak Kanibal i Owcokrad (chodzi mi o jakąś stronę internetową) bo zastanawiałem się co się z nimi stało po tańcu za smokami.

  Reply
  • 7 marca 2019 at 21:46
   Permalink

   Najlepszym źródłem będzie tutaj A Wiki of Ice and Fire ( https://awoiaf.westeros.org/index.php/Cannibal_(dragon) https://awoiaf.westeros.org/index.php/Sheepstealer )

   Według “Świata Lodu i Ognia” Kanibal zniknął w tajemniczych okolicznościach pod koniec Tańca Smoków. Los Owcokrada poznajmy w “Ogniu i krwi”. W 134 roku, po śmierci Lady Jeyne Arryn, w Dolinie wybuchła wojna domowa pomiędzy Ser Joffreyem Arrynem (jej kuzynem czwartego stopnia, którego w testamencie wyznaczyła na następcę), Ser Eldrikiem Arrynem (synem kuzyna lady Jeyne, Ser Arnolda, zwanego Szalonym Dziedzicem, który dwukrotnie wzniecił bunt przeciwko lady Jeyne i został za to uwięziony w Podniebnych Celach, gdzie oszalał) oraz niezwykle bogatym dalekim krewnym Isembardem Arrynem, zwanym Pozłacanym Sokołem, głową rodu Arrynów z Gulltown.

   Regent króla Aegona III, Ser Corwyn Corbray, wydał dekret w którym stwierdzał, że testament lady Jeyne musi zostać wypełniony – Ser Joffrey został uznany za nowego Lorda Arryna. Isembard Arryn i jego synowie zostali aresztowani, zaś Ser Eldric (dowodzący buntownikami w imieniu swojego niepoczytalnego ojca) został ścięty. W zamieszaniu Ser Arnold zbiegł z Orlego Gniazda, uciekł przed ścigającym go Ser Corwynem i schronił się za murami Runestone. Gdy Ser Corwyn i pościg dotarli na miejsce, Lord Regent został trafiony bełtem przez kusznika stojącego na murach. Ser Corwyn Corbray zmarł i w Dolinie na nowo rozgorzała wojna. Ser Arnold zdobył poparcie Royce’ów, Templetonów, Coldwaterów, Duttonów i Tollettów, podobnie jak lordowie Trzech Sióstr.

   W odpowiedzi Królewski Namiestnik, Lord Thaddeus Rowan, wysłał do Doliny armię i flotę. Siłami lądowymi dowodzili jego syn, Ser Robert Rowan oraz lord Benjicot “Ben” Blackwood, zaśekspedycją morską lord Alyn Velaryon. Oakenfist rozgromił flotę najemników opłacanych przez Isembarda i zajął Gulltown, zmuszając ród Arrynów z tego miasta i wspierających ich Graftonów do kapitulacji. Tymczasem zastęp Ser Roberta Rowana i lorda Blackwooda nadciągał od zachodu, wspinając się w górę Wysokiego Traktu. W atakach górskich klanów królewska armia poniosła znacznie starty. Wielu żołnierzy zmarło z wycieńczenia lub wychłodzenia (wysokie przełęcze były zasypane śniegiem). Pewnego dnia Ser Robert i jego ludzie zauważyli w pobliżu traktu jaskinię. Gdy próbowali się w niej schronić, przybadkiem natknęli się na smoka. Spłoszony Owcokrad przebił się przez żołnierzy Rowana i odlecił w nieznane. Według relacji świadków na jego grzbiecie siedziała Nettles. Nigdy więcej nie widziano ich w Westeros.

   Reply
 • 7 marca 2019 at 21:58
  Permalink

  Ok, dzięki za odpowiedź

  Reply
 • 7 marca 2019 at 23:50
  Permalink

  “Arya walczy bronią przypominającą włócznię z obsydianowym grotem, Daernerys stoi smutna w komnacie, a Tyrion spogląda w górę. Na kogo patrzy? Nie wiadomo. On zawsze musi spoglądać w górę.”

  “Chyba, że rozmawia z Jonem.”

  Haha, mistrzostwo 😀

  Reply
 • 8 marca 2019 at 00:36
  Permalink

  A o Bronie i jego zamku ani słowa kuźwa nosz!!! Aria ucieka i boi się ciekawe czy to jej ostatnia scena w serialu i zginie jak mówiła aktorka ? Cercei , Qybryn, Euronet, Góra razem jak widać psychole trzymają się razem swój na swego trafi. A ? ki raz małe raz duże w tym serialu, czasem za małe,ale co tam .Dilu poczucie humoru w mój gust trafiło hehe.

  Reply
  • 8 marca 2019 at 00:40
   Permalink

   To znaczy nie mówiła ,że zginie tylko,że w swojej ostatniej scenie Aria jest samotna i przerażona,opuszczona przez wszystkich. Okolinisci opuszczenia znane nie są czy przypadkowe czy celowe. Płacząca Cercei kończy jak babciaOlena Olena w GOT to norma?

   Reply
 • 8 marca 2019 at 00:41
  Permalink

  To znaczy nie mówiła ,że zginie tylko,że w swojej ostatniej scenie Aria jest samotna i przerażona,opuszczona przez wszystkich. Okolinisci opuszczenia znane nie są czy przypadkowe czy celowe. Płacząca Cercei kończy jak babcia Olena w GOT to norma? Edward tak skończył uciął łeb i jemu ucięto.

  Reply
 • 8 marca 2019 at 00:46
  Permalink

  Czy zwróciliście uwagę, że w opublikowanym zwiastunie zabrakło sceny z Dothrakami? Pokazano Nieskalanych (i to w więcej niż w jednej scenie). Pokazano też wojska z Doliny Arrynów. A na Dothraków (w zimowej scenerii) zabrakło miejsca.

  Reply
  • 8 marca 2019 at 13:10
   Permalink

   Dothrakowie są w scenie, gdy jest pokazany Jorah. Są jak najbardziej.

   Reply
 • 8 marca 2019 at 07:44
  Permalink

  Jadą do nas wozy kolorowe, z parówkami
  Gaje, Lole, Kłantalupy z Shao Khanami
  z drugiej strony dużo więcej jest ohydy,
  czy obleńce, czy wawrzyńce i tak grzyby

  Jeszcze chwila, a zaleje nas hołota,
  co ma robić więc redaktor, co ma robić, co

  Może wiele, bardzo wiele, lecz w sam raz, dwa, trzy
  Wciągnąć glany, oklepany walnąć żart
  Potem nas pognić pałą,
  by się grono zaśmiewało
  a jak nie to uciekało (lub nawet szybciej)
  bo nie będzie tu nic dla nich, nic a nic, nic a nic!

  Reply
  • 8 marca 2019 at 12:08
   Permalink

   Marny minstrel Z Ciebie. Skończysz na wyrwaniu języka.

   Reply
 • 8 marca 2019 at 11:10
  Permalink

  Futro z Ducha… Inspirujące. Z mojego kota byłaby fajna czapka 🙂

  DaeL twój humor jest o wiele bardziej błyskotliwy niż pomysły DeDeków. Coraz bardziej żałuje, że oni tak chcieli to przyspieszyć. Bez sensu, przecież serial na siebie zarabiał, mógł mieć więcej sezonów!

  Jon będzie latał na smoku. To jedyna istotna informacja ukazana w zwiastunie.

  Reply
  • 8 marca 2019 at 12:52
   Permalink

   Zgadzam się do co do tego ze serial mógł mieć więcej sezonów nawet powinien ponieważ GoT ma wszystko co jest potrzebne do dalszej kontynułacij jest bardzo popularny, oglądalność z sezonu na sezon rośnie, zarabia na siebie i HBO chciało więcej sezonów tylko twórcy nie chcieli i to mnie najbardziej wkurza. Jeszcze inna rzecz która mnie mega wnerwia to to ze zamiast zrobić po 10 odc to skrócili 7 i 8 sezon.
   ps. martwię się o twojego kota 🙁

   Reply
  • 8 marca 2019 at 13:12
   Permalink

   To się ciesz, że jest 8 sezonów, a nie 7. Dedeki celowali w 7 sezonów, a tylko dzięki naciskowi HBO podzielili ten ostatni finałowy sezon na dwa skrócone sezony 7 i 8.
   Miałbyś 10 odcinków, a tak masz 13 z 7 i 8 sezonu.

   Reply
 • 8 marca 2019 at 12:15
  Permalink

  “Obiecałem walczyć dla żywych” – powiada Jaime – “zamierzam dotrzymać obietnicy”. Na pewno wszyscy mu zaufają, bo czego jak czego, ale łamania przysiąg nikt mu nie zarzuci.

  xD

  Reply
  • 9 marca 2019 at 12:16
   Permalink

   Brienne i Tyrion za niego poręczą. Zresztą ten ostatni mówił już Daenerys dlaczego jego brat zabił jej ojca.

   Reply
 • 8 marca 2019 at 20:06
  Permalink

  Brawo jak zwykle na wysokim poziomie.Uwielbiam Cie czytac, no i podoba mi sie Twoj dystans, do tych zawistnych ludzi.Rob tak dalej, bo jestes w tym najlepszy.Pozdrawiam i czekam na kolejny artykuł;)

  Reply
 • 9 marca 2019 at 00:20
  Permalink

  Jak komuś humor autora nie pasuje to może o tym oczywiście powiedzieć jednak najlepiej jakby poprostu opuścił ten portal.

  Reply
  • 9 marca 2019 at 01:26
   Permalink

   Głównie myślę, ze nie chodzi o humor tylko niby analizę, która nie została przeprowadzona, a jedynie streszczenie. Konstruktywna krytyka chyba nikomu nie przeszkadza. Czy powinnismy wystawiać laurki, a jak ktoś nie ma ochoty to najlepiej niech opuści portal? Słabe.

   Reply
   • 9 marca 2019 at 11:47
    Permalink

    jaką analize? chcesz analizowac pojedyncze kadry? kazdy widzi co tam jest, mozna tylko pospekulowac, a tworzenie na ich podstawie calych teorii na kiju możesz latwo znalezc chocby na yt, jest tego pelno. a tutaj chcemy tylko high quality contentu, jakim jest ten artykuł. dziekuje dobranoc 😀

    Reply
   • 10 marca 2019 at 23:25
    Permalink

    Mamy doczynienia z trailerem który ma kilkadziesiąt sekund i teoretycznie stanowi splot wydarzeń z kilkunastu godzin produkcji. I stacja chce pokazać jak najmniej a ty oczekujesz że autor przedstawi Ci jakąś analizę lub rozwinie nie wiadome jaka teorie? Konstrukcji w twojej krytyce nie dostrzegam i raczej nikt inny również. Chcesz krytykuj albo daruj sobie takie marne wpisy.

    Reply
    • 11 marca 2019 at 08:12
     Permalink

     @kłantalupo @Lolo – autorowi komentarza raczej chodziło o wsadzenie streszczenia trailera przez Daela do worka “Pomylonych Analiz”, co sugerowałoby, że trailer zostanie poddany analizie (obojętnie jakiej). Sam tekst miło się czyta, analizowanie każdego kadru jest głupotą (widziałam “analizę”, w której autorzy uznali, że na statkach ze Złotą Kompanią stoi Jamie, więc pewnie ukradł najemników i jedzie z nimi na północ 😀 ), ale faktem jest, że nazywanie streszczenia analizami jest mylące. Tylko tyle i aż tyle.

     Reply
     • 11 marca 2019 at 16:01
      Permalink

      Dokładnie. Sceny z trailera dają malutkie pole do popisu. Każdy miałby tu ograniczone pole manewru. Jakieś tam ukryte smaczki idzie wychwycić też z trailera puszczając w zwolnionym tempie np: pojawienie się wilkorów czy dwie postacie, które gonią Aryę. I to by było na tyle. Reszta jest czytelna. Na statku oczywiście jest na 100% dowódca złotej kompanii, a nie Jaimie.

      Reply
 • 11 marca 2019 at 22:05
  Permalink

  Cześć wszystkim!!! Wg mnie w 8 sezonie dowiemy się, że Janek Śnieg ma siostrę bliźniaczkę Meere Reed!!! Skąd to wymyśliłam? W odcinku, w którym Bran jest w domu Castera jeden z czarnych braci opowiada, że Meera jest na pewno wysoko urodzona i zachwala jej urodę, dziewczyna jest bardzo odważna, silna, szlachetna, świetnie walczy ( tu scena z Dziką w lesie) pozatym w ogóle nie jest podobna do swojego „brata” za to bardzo pasuje do niej właśnie Janek. A na koniec wychowała się u Reedów hmmm (bardzo chciałabym zobaczyć ich „dom”!!! )

  Reply
 • 14 marca 2019 at 15:38
  Permalink

  Od koncepcji to jesteś tu Ty.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków