Diabelska histeria w dwumiesięczniku Świat Wiedzy HISTORIA

Od tygodnia w kioskach i salonikach prasowych można nabyć najnowszy numer dwumiesięcznika “Świat Wiedzy HISTORIA” (luty-marzec 2019). W środku znajdziecie między innymi mój tekst pt. “Diabelska histeria”. Na sześciu kolejnych stronach opowiadam o współczesnym polowaniu na czarownice, jakie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Wszystko zaczęło się od Lawrence’a Pazdera, psychiatry, a zarazem zwolennika nieortodoksyjnych metod “odzyskiwania” wypartych wspomnień. W toku hipnoterapii wspieranej środkami farmakologicznymi psychiatra zaszczepił w jednej ze swych pacjentek fałszywe wspomnienia dotyczące okultystycznych rytuałów. Opublikowana później książka, a także cyniczne zachowanie mediów, walnie przyczyniły się do wybuchu autentycznej paniki, której skutkiem były m.in. prześladowania i groźby pod adresem kompletnie niewinnych osób, a także najdłuższy i najdroższy proces sądowy w historii Stanów Zjednoczonych.

Okładka dwumiesięcznika Świat Wiedzy HISTORIA.

W artykule poruszam też poboczne aspekty sprawy – na przykład histerię wokół gier role-playing, będącą pokłosiem tego współczesnego polowania na czarownice.

Jeśli temat ten Was interesuje, to zapraszam do lektury.

-->

Kilka komentarzy do "Diabelska histeria w dwumiesięczniku Świat Wiedzy HISTORIA"

 • 8 lutego 2019 at 23:59
  Permalink

  Dobra ta gazeta chociaż? Wiarygodna? Do tej pory preferuję ‘Focusa Historię’. Ale może czas rozszerzyć krąg do czegoś nowego.

  Reply
  • 9 lutego 2019 at 00:05
   Permalink

   gdyby byla zła, to dael by dla nich nie pisał, he he

   Reply
  • DaeL
   9 lutego 2019 at 01:06
   Permalink

   Czy wiarygodna? Tak. Jest konsultant historyczny, a gdy naczelny mi zlecał tekst, to dostałem prośbę o wskazanie źródeł, żeby można było sprawdzić, czy coś mi się nie pokiełbasiło.
   Pod względem rodzaju tekstów, to powiedziałbym, że to jest właśnie coś w typie Focus Historia. Czyli w większości lekkie, ładnie ilustrowane teksty, typowo popularno-naukowe. Zresztą podobne pisma teraz wydają wszyscy – w szczególności tygodniki opinii (od lewicy do prawicy). Jeśli szukasz czegoś do szybkiej lektury, fajnych ciekawostek, o których mógłbyś sobie ewentualnie doczytać w innych źródłach, to jest w sam raz. Jeśli szukasz bardziej mięsistych, wnikliwych opracowań, no to chyba na polskim rynku masz tylko Mówią Wieki, biuletyny IPN-u i pisma akademickie. Poza tym jest posucha.
   W każdym razie 8 złotych nie majątek, możesz wziąć jeden numer “na spróbowanie”. Lepiej teraz, bo następny mój tekst idzie dopiero po przerwie, do numeru czerwiec-lipiec 😉

   Reply
   • 9 lutego 2019 at 12:32
    Permalink

    Wiarygodność miałem na myśli także tą polityczną. Focus wydaje mi się obiektywny, a niektóre pisma dobierają artykuły i ich sens pod panującą w gazecie bazę polityczną.

    Zachęciłeś mnie, chyba spróbuję 🙂

    Reply
    • 10 lutego 2019 at 18:11
     Permalink

     Focus politycznie obiektywny? nie ma czegoś takiego jak obiektywnosc – po prostu akurat oni podpadaja pod Twoja linie ideowa.

     Reply
 • 9 lutego 2019 at 13:22
  Permalink

  Zaciekawiłeś mnie. Z chęcią bym przeczytała ale nie ma mnie w Polsce i nie kupię :-/

  Reply
 • 9 lutego 2019 at 19:04
  Permalink

  Kupiłem. Przynajmniej już wiem skąd się wziął twój nick 🙂

  Reply
  • DaeL
   9 lutego 2019 at 19:15
   Permalink

   Tak, to wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z martinowskimi postaciami. Po prostu skrócona wersja imienia i nazwiska. Nie chciało mi się wymyślać niczego bardziej skomplikowanego 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków