Książki

Historia Lodu i Ognia: Pentos

Wolne Miasto Pentos zostało założone przez Valyrian jako placówka handlowa. Osadnicy byli kupcami, żeglarzami oraz rolnikami i chętnie mieszali swą krew z tubylcami. Podporządkowali sobie obszary dawnego Andalos – od Małej Rhoyne i Aksamitnych Wzgórz aż do morza. Niegdyś w mieście władał szlachetnie urodzony książę, obecnie Pentos zarządzane jest przez radę magistrów. Władza księcia ma czysto ceremonialny charakter, przewodniczy on ucztom, co rok rozprawicza dziewicę morza i dziewicę pól. Rytuał ten ma zapewnić miastu dobrobyt na lądzie i na morzu. W przypadku klęski głodu bądź przegranej wojny książę składany jest w ofierze bogom.

Stara legenda opowiadana w Pentos mówi, że Andalowie zabili łabędziewy wabiące wędrowców pośród Aksamitnych Wzgórz, położonych na wschód od Wolnego Miasta. Andalami władał wówczas bohater zwany przez pentoshijskich minstreli Hukkiem. Ponoć to właśnie on zabił siedem łabędzich panien, nie za ich zbrodnie, lecz jako ofiarę dla swych bogów.
– Świat Lodu i Ognia –

Przez setki lat, aż do założenia Braavos, w Pentos praktykowano niewolnictwo. Później rozpoczął się konflikt Braavosów i Pentoshijczyków o zaprzestanie handlu niewolnikami. W ciągu ostatnich dwóch stuleci miasta stoczyły ze sobą sześć wojen, z których cztery wygrali Braavosowie. 91 lat przed rozpoczęciem akcji “Gry o Tron” bękarcia córka Valyrii odniosła druzgocącą wygraną nad Pentos, które złożyło w ofierze aż czterech książąt w ciągu jednego roku. Piąty z kolei zdołał przekonać magistrów, by wystąpili z propozycją pokoju. Traktat podpisany z Braavos zakładał zniesienie niewolnictwa i wycofanie się z handlu żywym towarem. Wiele pentoshijskich statków omija zakaz handlu niewolnikami wciągając na maszt lyseńskie bądź myrijskie chorągwie. W samym Pentos żyją dziesiątki tysięcy “wolnych sług kontraktowych”, którzy noszą obroże i piętna, tak samo jak ich odpowiednicy w Lys, Myr i Tyrosh. Zgodnie z prawem mogą odmówić służby, pod warunkiem, iż nie są zadłużeni u swoich panów. W myśl postanowień traktatu pokojowego z Braavos, Pentos może posiadać najwyżej dwadzieścia okrętów wojennych, nie może wynajmować najemników, zawierać kontraktów z wolnymi kompaniami i utrzymywać armii. Jedynie straż miejska stanowi zbrojne zabezpieczenie miasta. Mimo potężnych murów, Pentos uważane jest za najbardziej bezbronne z Wolnych Miast. Z tego powodu magistrzy utrzymują dobre stosunki z pozostałymi Córami Valyrii i Dothrakami, obsypując khalów hojnymi darami, gdy tylko khalasary pojawią się na zachód od Rhoyne.

Pentoshijskie grzybki.

W czasie Stulecia Krwi Pentos poparło Tyrosh przeciwko Volantis. Pentoshijscy magistrzy i książę zwrócili się do Aegona Targaryena z prośbą o przyłączenie się do sojuszu przeciwko Volanteńczykom. Aegon dosiadł Baleriona i spalił w Lys volanteńską flotę wojenną. Jego syn, Maegor I Targaryen, w 40 roku od Podboju popłynął do Pentos na wygnanie, zabierając drugą żonę Alys Harroway, smoka Baleriona i miecz Blackfyre. Po śmierci Aenysa, Visenya poleciała do Pentos, skąd sprowadziła syna, by objął Żelazny Tron. Maegor rozpoczął panowanie od walki z Synami Wojownika. 28 dni po Próbie Walki do Królewskiej Przystani przypłynął pentoshijski statek, na pokładzie którego przybyła Alys Harroway z 600 najemnikami i Tyanną z Wieży. Podobno Tyanna była nieślubną córką jednego z pentoshijskich magistrów, konkubiną króla i królowej, tancerką, czarodziejką i trucicielką. Visenya odesłała maesterów i powierzyła nieprzytomnego syna opiece Tyanny. Następnego dnia o wschodzie słońca król przebudził się i w towarzystwie drugiej żony oraz Pentoshijki wyszedł na mury zamkowe. Tyanna z Pentos została trzecią żoną Maegora Okrutnego. Pentoshijka przyznała się do podtruwania pozostałych królowych. Maegor wyciął jej serce Blackfyrem i rzucił na pożarcie psom.

Tyanna z Wieży, trzecia żona Maegora I.

Przed Tańcem Smoków Daemon Targaryen i jego żona Laena Velaryon po ślubie udali się do Pentos, gdzie gościną podjął ich książę miasta. Po wizycie w kilku Wolnych Miastach smoczy jeźdźcy wrócili do Pentos i Laena zorientowała się, że jest w ciąży. Małżonkowie pozostali gośćmi pentoshijskiego magistra aż do narodzin córek, Rhaeny i Baelii, w 116 r. o. P. Po rozpoczęciu walk pomiędzy czarnymi i zielonymi Rhaenyra i Daemon postanowili wysłać Aegona Młodszego i jego brata Viserysa do pentoshijskiego księcia. Koga została zaatakowana na morzu, Viserysa pojmano i uprowadzono do Lys, a Aegon uciekł na swoim smoku na Smoczą Skałę. Sojusz Pentos, Braavos i Lorath pomógł w doprowadzeniu do upadku Królestwa Trzech Córek.

Obdarty Książę został za młodu wybrany przez magistrów Pentos na rytualnego władcę miasta po długotrwałej suszy i straceniu poprzedniego księcia w 262 r. o. P. Zamiast przyjąć ten zaszczyt, szlachcic uciekł z Pentos i nigdy do niego nie wrócił. Został najemnikiem, walczył na Spornych Ziemiach, aż w końcu założył Plewy na Wietrze, jedną z najnowszych wolnych kompanii na wschodzie.

Obdarty Książę w swoim charakterystycznym płaszczu.

Po śmierci Steffona Baratheona, Aerys II Targaryen sprowadził z Pentos eunucha Varysa, który służył mu jako główny szpieg. Pająk wykorzystał złoto Korony do stworzenia sieci informatorów. Wcześniej razem z Mopatisem tworzyli w Pentos siatkę “myszy”, które wykradały informacje. Obecnie Varys nazywa swoich agentów “małymi ptaszkami”. O tym, komu naprawdę służy Varys, pisał w swojej Szalonej Teorii DaeL.

Daenerys Targaryen i jej brat Viserys przez pół roku mieszkali w Pentos, w rezydencji Illyrio Mopatisa. Bram posiadłości pilnują Nieskalani, a magister podróżuje po Pentos w rzeźbionej lektyce.

Magister Illyrio zajmował się handlem przyprawami korzennymi, smocza kością oraz innymi, mniej szlachetnymi towarami. Podobno miał przyjaciół we wszystkich Dziewięciu Wolnych Miastach, a nawet jeszcze dalej, w Vaes Dothrak czy w legendarnych krainach za Jadeitowym Morzem. Mówiono też, że nie ma dla niego przyjaciela, którego by nie sprzedał z uśmiechem na ustach za odpowiednią cenę. Dany uważnie słuchała, co mówią ludzie na ulicach…
– Gra o Tron –

W domu pentoshijskiego magistra usługują niewolnice. Lysenka Doreah była kochanką zarówno Illyria, jak i Viserysa, a później brat podarował służącą księżniczce. W ciemnych zakamarkach Pentos brata Dany nazywano „Żebraczym Królem”. Daenerys oglądała z okien rezydencji magistra wody zatoki, słuchała śpiewów czerwonych kapłanów rozpalających nocne ognie i krzyków dzieci bawiących się za murami posiadłości.

Daenerys w Pentos.

Również dothraccy khalowie mają swoją siedzibę w Pentos. Pałac Drogo ma dziewięć wież i leży tuż nad zatoką. Wnętrze posiadłości khala wypełnia ciężka woń korzeni, wewnątrz znajduje się mozaika przedstawiająca Zagładę Valyrii. Bezpieczeństwa gości pilnują Nieskalani. Oprócz Pentoshijczyków Daenerys na przyjęciu spotkała przedstawicieli Wolnych Miast, Wysp Letnich, Dothraków, czerwonego kapłana oraz Joraha Mormonta.

Illyrio wyjaśnił im, że khal otrzymał go od kupców z Pentos. (…) – Nie boimy się tych barbarzyńców – opowiadał im Illyrio z uśmiechem na ustach. – Pan Światła zachowałby nasze miasta, nawet gdyby przyszło i milion Dothraków, tak przynajmniej utrzymują czerwoni kapłani… ale po co kusić los, kiedy ich przyjaźń jest nic niewarta?
– Gra o Tron –

Wesele Dany i khala Drogo odbyło się pod murami Pentos. Księżniczka aż do dnia ślubu mieszkała wraz z bratem w rezydencji khala. Magistrzy Pentos podwoili straże z powodu obecności hordy Dothraków pod miastem. Na weselnej uczcie serwowano pentoshijskie paszteciki. Wkrótce król Robert Baratheon otrzymuje w krainie kurhanów wieści od Varysa – ser Jorah Mormont przysłał z Pentos informacje o zamążpójściu Daenerys.

Magister Illyrio namawiał Viserysa, by ten pozostał w Pentos na czas wędrówki khalasaru na Morze Dothraków. Karawana z Pentos, Norvos i Qohoru pojawiła się na Zachodnim Targu po śmierci Viserysa Targaryena i wówczas handlarz winem próbował otruć Daenerys – jednakże Jorah dostał list z Pentos od Illyria, dzięki któremu zapobiegł morderstwu. Po upadku khala Drogo z konia, Jorah próbował namówić Daenerys, by uciekli do Asshai, skąd popłyną do Pentos.

Jorah Mormont.

W Qarth Daenerys zauważa, że pentoshijska rezydencja Illyrio Mopatisa wygląda w porównaniu z pałacem Xaro Xhoan Daxosa jak chlew. W rozmowie z Jorahem khaleesi podkreśla, że nie jest już przerażoną dziewczynką z Pentos. Dodaje, iż dobrze poznała Illyria Mopatisa.

Gdy w porcie Qarthu doszło do zamachu na Daenerys, uratował ją nieznajomy siwowłosy giermek. Jego towarzysz, niewolnik imieniem Silny Belwas, został sprzedany z Meereen do Qohoru, a później do Pentos, gdzie kupił go Illyrio. Mopatis przysłał eunucha i ser Barristana do Dany wraz z trzema pentoshijskimi statkami.

– Powiedzcie mi, czego chce ode mnie magister Illyrio, że przysłał was tu aż z Pentos?
– Przysłał nas po smoki – burknął Belwas – i po dziewczynę, która daje im życie. Przysłał nas po ciebie.
– Belwas mówi prawdę, Wasza Miłość – dodał Arstan. – Mamy cię odnaleźć i sprowadzić do Pentos. Siedem Królestw cię potrzebuje. Uzurpator Robert nie żyje, a królestwo krwawi.
– Starcie Królów –

Jorah Mormont ostrzegał Dany, że po powrocie do Pentos będzie w mocy magistra. Nazywa Illyria podstępnym człowiekiem – Mopatis za wszelką cenę chce, żeby Daenerys wróciła do Pentos. Mormont zaproponował kupno armii eunuchów i podróż drogą lądową ku Pentos. Dzięki tej sugestii Dany skierowała się do Zatoki Niewolniczej. Kapitan Groleo przewiózł Matkę Smoków i jej Dothraków na trzech statkach.

Kapitan Groleo był starym Pentoshijczykiem, podobnie jak jego pryncypał, Illyrio Mopatis. Z powodu obecności na pokładzie trzech smoków stał się nerwowy jak dziewica. Na nadburciach nadal wisiało pół setki wiader morskiej wody, na wypadek nagłego pożaru. Z początku Groleo chciał wsadzić smoki do klatek. Dany zgodziła się na to, by odsunąć jego obawy, lecz ich cierpienie było tak przejmujące, że szybko zmieniła zdanie i zażądała, by je uwolnić.
– Nawałnica Mieczy –

Smoki zostały bezpiecznie przetransportowane do Zatoki Niewolniczej. Drewno z rozebranych pentoshijskich statków posłużyło za budulec taranów w czasie kampanii przeciwko handlarzom niewolników. Gdy Groleo rozmawiał z Dany w Meereen o budowie statków, poirytowana królowa zwróciła się do kapitana tymi słowami: “Idź pomodlić się do swych pentoshijskich bogów o sztorm, który zatopi naszych wrogów.“ Groleo został zabity, gdy przebywał w obozie Yunkai jako jeniec.

Posąg Illyria w wieku młodzieńczym.

Po ucieczce z Królewskiej Przystani Tyrion został przewieziony do Pentos. Na pokładzie statku zapakowano go do beczki po winie. Po odbiciu wieka Krasnal spotkał Illyrio Mopatisa, którego porównał do zdechłej morskiej krowy.

Majaczył nad nim groteskowo otyły mężczyzna o rozwidlonej żółtej brodzie, trzymający w rękach drewniany młotek oraz żelazne dłuto. Jego szlafrok był tak obszerny, że mógłby służyć za turniejowy namiot. Luźno zaciągnięty pas rozwiązał się, odsłaniając wielkie białe brzuszysko oraz parę obwisłych piersi wyglądających jak worki łoju porośnięte szorstkimi żółtymi włosami.
– Taniec ze Smokami –

W ogrodach pentoshijskiej willi magistra rosną drzewa wiśniowe. Z okien Tyrion widział wieże, wielką czerwoną świątynię oraz odległą rezydencję wzniesioną na wzgórzu. W oddali głębokie morze błyszczało w blasku słońca, a jesienny wiatr niósł ze sobą woń niezwykłych przypraw. Illyrio często udaje się na narady do księcia Pentos. Tyrion rozmyślał o tym, że dla magnatów handlowych z Wolnych Miast liczą się wyłącznie korzyści finansowe. Krasnal zwiedził rezydencję i znalazł piwnicę pełną trunków, m.in. arborskich win.

Dar Mopatisa dla Młodego Gryfa – Blackfyre.

Po sesji rady pentoshijski magister rozmawiał z Tyrionem podczas kolacji i wspominał, że magistra Ordella otruto grzybami przed niespełna pół rokiem. Natomiast książę miasta trzyma w swojej menażerii całe stado lwów. Po pewnym czasie Illyrio i Tyrion opuścili Pentos przez Bramę Wschodzącego Słońca. Krasnal został członkiem orszaku Młodego Gryfa, który wraz ze Złotą Kompanią planował dołączyć do Daenerys. Po namowie Tyriona Aegon zmienił zdanie i, wbrew planom Illyria, popłynął do Westeros, wykorzystując niecierpliwość kapitanów kompanii.

– Który plan? – przerwał mu Tristan Rivers. – Plan grubasa? Ten, który zmienia się z każdym cyklem księżyca? Najpierw Viserys Targaryen miał do nas dołączyć z pięćdziesięcioma tysiącami dothrackich wyjców. Potem Żebraczy Król zginął i miała go zastąpić jego siostra, posłuszna młodociana królowa, która zmierzała już do Pentos z trzema świeżo wyklutymi smokami. Ale niespodziewanie dziewczyna zjawiła się w Zatoce Niewolniczej, zostawiając za sobą szereg spalonych miast, i tłuścioch zdecydował, że mamy się z nią spotkać w Volantis. A teraz ten plan również legł w gruzach. Mam już dość planów Illyria.
– Taniec ze Smokami –

Młody Gryf, czyli Aegon Blackfyre.

Wpływając do Królewskiej Przystani na pokładzie tyroshijskiej galery Catelyn Stark zauważyła w porcie pentoshijskie statki handlowe. Oprócz towarów na sprzedaż pentoshijskie jednostki oferują usługi przemytnicze.

Varys zrobił znak na pergaminie.
– Ser Horas i ser Hobber Redwyne przekupili strażnika, który pojutrze nocą miał ich wypuścić tylną bramą. Zamierzali popłynąć na pentoshijskiej galerze „Księżycowy Biegacz”, przebrani za wioślarzy.
– Starcie Królów –

Po odnalezieniu Davosa przez Lyseńczyków na Włóczni Króla Merlingów, Seaworth spotkał się z Salladhorem Saanem na pokładzie pentoshijskiej kogi należącej do Illyrio Mopatisa. Salla ze swoim eunuchem liczył towary, a Davos raczył się winem, które według Lyseńczyka jest marnej jakości.

– Illyrio Mopatis. To wieloryb z bokobrodami, możesz mi wierzyć. Te fotele wykonano na jego miarę, choć rzadko już rusza się z Pentos, by w nich zasiąść. Tak mi się zdaje, że grubi zawsze siedzą wygodnie, bo on wszędzie zabiera ze sobą poduszkę.
– Skąd u ciebie pentoshijski statek? – zainteresował się Davos. – Czyżbyś znowu został piratem, mój panie?
– Nawałnica Mieczy –

Na weselu króla Joffreya wystąpiła trupa pentoshijskich akrobatów, którzy kręcili młynki, stawali na rękach, utrzymując półmiski bosymi stopami oraz włazili na siebie, tworząc piramidę. Grosik wspomina, że w Pentos ją i jej brata zrekrutowali Kettleblackowie.

Cat znad kanałów próbowała sprzedać w Braavos sercówki i ostrygi pentoshijskim wioślarzom z dwóch sfatygowanych kog. Miły staruszek powtarzał Aryi, że musi nauczyć się dialektu Pentos.

Pentoshijskie kogi.

Maester Aemon w Pentos poprosił, by wyniesiono go na pokład “Cynamonowego Wichru”, żeby Sam mógł mu namalować słowami obraz miasta.

W Volantis Quentyn Martell widział statki handlowe z Pentos. Quentyn i jego towarzysze zaciągnęli się do kompanii Pentoshijczyka. Obdarty Książę poprowadził Plewy na wietrze z Volantis ku Astaporowi, Yunkai, aż do Meereen. Kapitan kompanii był obecny na targu niewolników pod murami Meereen, gdzie łowcy sprzedali karły oraz Mormonta Żółtemu Wielorybowi. Później Pentoshijczyk brał udział w weselu Daenerys. Po zaginięciu królowej Quentyn Martell negocjował z Plewami kradzież smoka. Jako cenę Obdarty Książę podał Pentos i prawdopodobnie podtrzymał stawkę, gdy Dornijczycy przysłani przez Barristana Selmy’ego negocjowali uwolnienie Daario Naharisa z obozu Yunkai pod murami Meereen.

W Pentos mawiamy: Nigdy nie pytaj, z czego zrobiono pasztet. Po prostu go jedz.
– Taniec ze Smokami –

Lai / Mya Stone

smokadom.blogspot.com

Related Articles

Komentarzy: 27

 1. zabrakowalo jakiegos zakonczenia, w stylu „czy pentos zostanie podbite przez deanerys dla obdartego ksiecia? przekonamy sie juz w wichrach zimy!” 😀

 2. Jak na moje oko to wcale nie jest żadna historia, tylko po prostu streszczenie tego co w książkach było o Pentos.
  Niestety, ale artykuł kompletnie do mnie nie przemawia. Tak jak lubię Lai Twoje artykuły z cyklu Historia Lodu i Ognia, tak ten niestety jest kompletnie słaby i jak dla mnie w ogóle nie w stylu cyklu.

  1. Nie chcę tutaj jakoś polemizować, bo w końcu każdy ma trochę inne gusta, i przyjmuję, że tekst mógł po prostu nie spełnić Twoich oczekiwań. Ale do jednej rzeczy muszę nawiązać. Otóż wszystkie dotychczasowe teksty z cyklu HLiO były niczym innym jak po prostu zebraniem do kupy informacji, które rozrzucone są po wielu książkach Martina. Taki jest po prostu pomysł na ten cykl. Jedyna różnica polega na tym, że pisząc o Pentos Lai przyjęła kryterium geograficzne, nie wiążąc tego z jakimś konkretnym wydarzeniem, tylko prezentując szerszy kontekst historyczny dotyczący jednego miejsca (chociaż tak gwoli ścisłości to podobnie w przypadku tekstów o rodzie Tarlych czy wielkich podróżnikach).
   Niewykluczone, że do tej pory trochę sami nastawiliśmy Was do oczekiwania po tym cyklu tekstów nieco innego typu… No cóż, mogę powiedzieć tylko tyle, że HLiO do samego końca będzie koncentrować się głównie na streszczaniu najistotniejszych wydarzeń historycznych. Ale wydaje mi się (może się mylę), że tego rodzaju teksty też są ważne i potrzebne.

   1. nieprawda, nie reaguj neurotycznie. kazdy moze miec slabszy tekst, a zarzut, ze ten przypomina napisany za pomocą ctrl+f „pentos” i ctrl+c: dwa zdania wokół jest po prostu celny. jako naprawde dobrze piszaca osoba powinnas cenic takie komentarze duzo bardziej niz nawet 10 typowego tutaj „łubudubu”. W koncu nie mają racji ci, którzy uważają, że zależy Ci głownie na atencji.

 3. „Pentos”
  Bardzo encyklopedyczny tekst, przez co jest mniej ciekawy, jest jakby odwrotnością ostatniej Historii, gdzie dużo było gdybania. Rozbiłbym to na trzy teksty, lub cztery teksty – o Ilyriu i Złotej Kompanii oraz Dance (Dael już chyba zrobił teoretyzując o Blackfyrach), o Obdartym Księciu, i o samym Pentos, mieście i historii, przy czym to gdzie pojawia się Pentos bym wypunktował, tak jak te „suche” informacje w Czytajach. Łatwiej i przyjemniej by się czytało.

  1. odnoszę wrażenie, że co by nie szło na fsgk, to Wam nie pasuje XD ale ok, wina wakacji chyba.

   1. Lai akurat co, jak co Twoje teksty z cyklu Historia Lodu i Ognia uwielbiam- wszystkie!, ale ten mi po prostu nie podszedł 🙁

    1. dzięki. no czasem tak bywa 🙂 przyjęłam do wiadomości, mniej suchej encyklopedii produkować.

 4. Czytając nie dalej jak wczoraj rozdział Danuty sprzed ślubu, pomyślałam, że fajnie byłoby mieć w jednym miejscu krótkie podsumowanie, co właściwie wiemy o mieszkańcach Pentos, Volantis, Myr itp., te wszystkie drobne wzmianki, które umykają, a o których mówi się w teoriach. Zważywszy na to, że raczej mały odsetek populacji czyta PLiO więcej niż raz, takie rzeczy są przydatne.
  Wchodzę dziś na fsgk, a tu właśnie coś takiego się pojawiło.

  Lai, przyznaj się, co Ci się wczoraj śniło. Bo jeżeli się nieświadomie wwargowałam po tych naszych rozwleczonych dyskusjach, to przepraszam :* Więcej nie będę.

  1. heh, miałam bardzo ciężką noc i prawie nie spałam, pewnie próbowałaś mnie zaczarować :)) ale pocieszyłam się dziś seansami filmowymi m.in. Aladynem.

 5. Ja tam lubię takie podsumowanie ludzi/miejsc/wydarzeń. Teraz mogłabyś zrobić coś o Mieczu Poranka/Frey’ach/Gwardii Królewskiej.

  1. Podpisuję się rękami i nogami pod prośbą o tekst o Gwardii Królewskiej! (Tęczowa też mogłaby się załapać)

  2. nie mogę obiecać na 100% zobaczymy jak się ułoży w trakcie pisania 🙂 tylko odwleką się trochę w czasie, bo teraz inne pomysły przerabiam, oki?

 6. kiedy chwalić zachcę – chwalę,
  kiedy zganić-ganię srodze
  zapatrzyło się cyganię
  na ten portal gdzieś przy drodze,

  jest jak miłość, nie zna prawa,
  więc gdy na zły kontent zerka,
  nie przejmuje go zasada
  konwenansu społecznego (nie ma rymu, łka tancerka!)

  Chłop na łódce szarpie suma
  Paqel o regresji duma
  logistyczna czy logiczna?
  Mina jego frenetyczna

  Szlachta na dwór patrzy z lękiem
  Chłop odpatrza się z ukosa
  W rękach jego na sztorc kosa
  Co dziś spadnie? Czy garść kłosa?

  Niechaj spada, co ma spadać
  prawda taka jest dziejowa,
  że jak w dawnych mitologiach,
  odrośnie i kłos i głowa

  nie zna praw i prawd cyganię,
  nie pozna ich nigdy, nigdy
  jednak kiedy spojrzysz na nię (te smutne czarne oczy)
  staraj się bardziej

 7. Względnie zrozumiałe wydaje się oburzenie redaktorów, gdy pojawia się komentarz negatywny nasączony jakimiś wyzwiskami i jadem dla jadu (względnie, bo nie wiem po co tak często i tak namiętnie tłumaczycie się niemerytorycznym trollom). Tutaj pojawia się kilka neutralnych komentarzy na zasadzie „nie przemawia do mnie, nie podoba się” i nagle jakieś obrażone odpowiedzi „ostatnio nic wam się nie podoba”, czy to Daelowe „przyjmuje, że się nie podoba, ale i tak nie masz racji, bo Historie zawsze takie były” 😐
  Jakoś kiedy był to projekt stricte hobbystyczny, teksty pojawiały się chaotycznie i jak popadnie to przyjemniej się czytało Wasze komentarze. Teraz większość wydaje się dość pretensjonalna i wymuszona. Zmęczenie materiału?
  Chłopaki od recenzji ciągle fajnie potrafią podyskutować, natomiast teksty odnośnie prozy Martina najpierw zaczęły ściągać całą mase trolli, a teraz też chyba Was zaczynają męczyć (nie wiem jak to inaczej wyjaśnić).
  Sam tekst ciężko nazwać złym – widać w nim dużo pracy i zbierania materiału. Natomiast czy jest wartościowy, ciekawy? Początkowo na pewno, ale kiedy zaczyna się wyliczanka bez jakiegoś większego widocznego sensu (Dany widziała dywan z Pentos, a Cat kwiaty, za to Arya ma się nauczyć języka – jakie to ma znaczenie dla samego Pentos?) to jak dla mnie ten sens się gubi. Być może komuś taka forma chaotycznego wrzucania nie tyle co informacji, a wzmianek jakiegoś wyrazu w Pieśni odpowiada, ale naprawdę trzeba dużo naiwności żeby sądzić, że spodoba się to każdemu. A publikując coś na forum trzeba się liczyć też z krytyką. Może powinniście przestać się tak rozczulać na komentarzami ewidentnych trolli, a częściej dyskutować z ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia, hmm? Ewentualnie zwolnijcie, bo strona umrze równie nagle co się rozbudowała, a szkoda by było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button