Wieści z Cytadeli #96: Wcale was nie robię w Jajo, chyba Wichry się zbliżają

Nareszcie! Nie ma nic bardziej irytującego, niż przeglądanie serwisów newsowych w poszukiwaniu strzępków informacji o książkach i serialach Martina, i odnajdywanie wyłącznie wiadomości o nowej fryzurze jakiejś drugoplanowej aktorki albo lokomotywie, którą nabył pisarz. Ale z tym już koniec. Bo znów zaczęły się dziać ciekawe rzeczy. A zatem – zaczynajmy!

Dunk i Jajo

To już potwierdzone! Rycerz Siedmiu Królestw doczeka się ekranizacji. A ściślej rzecz biorąc – ekranizacji doczeka się pierwsze opowiadanie wchodzące w skład tomiku – Wędrowny Rycerz – bo to właśnie udziałowi Dunka na turnieju w Ashford poświęcony będzie pierwszy sezon serialu. Cóż, mam nadzieję, że mowa o mini-sezonie, bo trudno mi sobie wyobrazić jak stosunkowo krótka i prosta historia może być rozciągnięta do ośmiu czy dziesięciu odcinków. Z drugiej strony znamy dwóch scenarzystów i nieźle rokują. To Ira Parker, który był jednym ze scenarzystów Rodu Smoka, oraz taki pisarz fantasy o inicjałach GRRM. Ponoć ten tym razem ogromną kontrolę kreatywną nad projektem. Czyżby w przeszłości się sparzył i nie chciał oddawać władzy obcym osobom? Któż to wie.

Poza wspomnianymi scenarzystami, poznaliśmy też nazwiska producentów – to Vince Gerardis i Ryan Condal. Obydwaj mają doświadczenia w pracy z Georgem R.R. Martinem.

A oto oficjalna notka prasowa od HBO:

Sto lat przed wydarzeniami z Gry o tron, po Westeros wędrowali dwaj niezwykli bohaterowie… młody, naiwny, ale odważny rycerz, Ser Duncan Wysoki, i jego drobny giermek, Jajo. Akcja toczy się w czasach, gdy ród Targaryenów wciąż zasiadał na Żelaznym Tronie, a pamięć o ostatnich smokach jeszcze nie wygasła. Wielkie przeznaczenie, potężni wrogowie i niebezpieczne przygody czekają na tę parę nietypowych przyjaciół.

No to my też czekamy. Najwcześniejsza możliwa data premiery to rok 2025, ale 2026 jest bardziej prawdopodobny.

Drugi sezon Rodu Smoka

Znacznie krócej będziemy czekać na drugi sezon Rodu smoka. Jak doniósł oficjalny profil serialu na twitterze, pierwszy klaps na planie zapadł na początku kwietnia. Zdjęcia potrwają co najmniej kilka miesięcy, a sezon swą premierę będzie miał w roku 2024. Ponoć na sezon trzeci nie będziemy czekać tak długo, bo HBO zadowolone z wyników Rodu smoka zdecydowało się wstępnie zamówić następne sezony. A ile ich będzie? Chyba cztery. Na to wskazuje informacja o skróceniu sezonów z 10 do 8 odcinków. Mimo wszystko trudno byłoby całą historię Tańca Smoków przedstawić w zaledwie 16 epizodach.

A skoro o Rodzie smoka mowa, to dodajmy, że do grona scenarzystów dołączył David Hancock, dotychczas pełniący rolę producenta serialu.

Wichry… niespokojne

No to pora na odrobinę spekulacji. Dzieje się coś bardzo interesującego. Jak pewnie wiecie, w ramach stworzonego przez George’a R.R. Martina świata, powstaje wiele tzw. “tie-in books”, to znaczy książek innych autorów, powiązanych z twórczością Martina, ale nie będących beletrystyką. Nie mówię tu oczywiście o pozycjach takich jak np. Świat Lodu i Ognia, ale raczej o wszystkich produkcjach w rodzaju książek kucharskich, artbooków, atlasów czy zbiorów cytatów. Co roku pojawiała się jedna albo dwie pozycje tego typu. Na przyszły rok też tego rodzaju książki były zaplanowane… dopóki GRRM nie poprosił o przesunięcie ich premiery.

No to teraz pytanie – dlaczego pisarz miałby oddalać premierę książek, z których czerpie opłatę licencyjną? Moim zdaniem możliwe odpowiedzi są trzy. Pierwsza – zrobiło mu się żal ludzi, którzy od lat kupują jego książki, licząc, że powstaną w końcu Wichry. To raczej z góry odrzucam. Druga – jest tak zapracowany, że nie znalazł nawet czasu na to, by przejrzeć treść tych książek i je zatwierdzić. Też wydaje mi się to mało prawdopodobne. No i trzecia – Martin je przesunął, bo ma na 2024 rok własne plany wydawnicze i nie chce kanibalizowania sprzedaży najważniejszej książki. Ale oczywiście to tylko spekulacja. Nieco obłąkana. Choć może wlewająca w serca odrobinę nadziei.


Czy wiecie, że możecie wesprzeć FSGK? Zorganizowaliśmy zbiórkę utrzymanie i przebudowę serwisu, na podobnych zasadach jak ostatnim razem (czyli 6 lat temu). Oznacza to, że:

 • Aby uzyskać informacje o wpłacie należy wysłać maila na adres redakcja@fsgk.pl lub dael@fsgk.pl wpisując w temacie “Zbiórka” albo “Wsparcie”.
 • Każdy, kto wpłaci co najmniej 15 złotych otrzyma w lipcu ebooka z wszystkimi Szalonymi Teoriami w formatach pdf, epub i mobi. Tym razem będzie trochę ładniejszy niż poprzednio, bo raz, że udało mi się wyłowić więcej błędów i poprawić formatowanie, a dwa, że dzięki cudom sztucznej inteligencji, tym razem będziemy mogli suchy tekst ładnie zilustrować.
 • Każdy, kto wpłaci co najmnie 60 złotych dostanie prezent – do wyboru broszkę Namiestnika albo metalowy breloczek ze smokiem Targaryenów.
 • Osoba, które wesprze nas najwyższą kwotą dostanie prezent-niespodziankę.

Czekam na Wasze maile i dziękuję wszystkim, którzy zechcą nas wesprzeć. Zapraszam też do zapoznania się z tekstem Porozmawiajmy o przyszłości FSGK, w którym piszę o trudnościach, jakie napotkał nasz serwis oraz planach na przyszłość. Znajdzie się tam również kilka słów o zbiórce oraz rozważania na temat ewentualnego uruchomienia w przyszłości Patronite’a. No i – co równie istotne – to dobre miejsce, by zaproponować własne pomysły na zmiany w FSGK. Z chęcią wysłuchamy Waszych opinii i sugestii.

-->

Kilka komentarzy do "Wieści z Cytadeli #96: Wcale was nie robię w Jajo, chyba Wichry się zbliżają"

 • 16 maja 2023 at 15:11
  Permalink

  wichy w 2024? don’t give me hope…

  Reply
  • 16 maja 2023 at 17:40
   Permalink

   wichry zimy część pierwsza w 2024, na drugą część poczekamy jeszcze z kilka lat 😀

   Reply
 • 16 maja 2023 at 17:02
  Permalink

  Myślenie życzeniowe.

  Reply
 • 16 maja 2023 at 17:56
  Permalink

  Pożywiom uwidim, jak mawiają orkowie. A może Martin chce w przyszłym roku wydać kolejną część OiM? Poprosiłby wtedy zapewne o to samo. Nie musi chodzić akurat o Wichry.

  Reply
  • 16 maja 2023 at 18:48
   Permalink

   Rzekomo Ogień i Krew cz. 2 miały wyjść po 7 tomie. Ale ja w zapewnienia GRRMa nie wierzę.

   Reply
  • DaeL
   16 maja 2023 at 18:58
   Permalink

   To prawda, jest takie niebezpieczeństwo.

   Reply
  • 16 maja 2023 at 19:55
   Permalink

   Obstawiam, że w Ogniu i Krwi 2 będzie coś, co mocno może spoilować książki. Sam osobiście czekam na bliższe spojrzenie na to co wydarzyło się w summerhall.

   Reply
   • 17 maja 2023 at 08:16
    Permalink

    Minęło 12 lat od momentu premiery 5 tomu. Serial skończył się 4 lata temu, spojlerując w jakiś sposób los kilku postaci. Wielu czytelników zaczęło rozbierać książki na czynniki pierwsze, szukając wskazówek itd. Jakoś nie sądzę aby Ogień i Krew vol. 2 miało bardzo przesądzić o spojlerach. Dodam jeszcze, że skoro serial o Dunku i Jaju jednak zostanie nakręcony (co sprawia że Martin tym bardziej jest krzywoprzysiężcą, bo zapierał się że serial tak ale dopiero gdy wyda nowele a tu takie coś) to warto byłoby mieć jakąś podkładkę książkową dla czytelników. Bo to oni są w dużej mierze pierwszym “targetem”. Nowelki są poboczne i nie każdy kto przeczytał książki z głównego cyklu sięgnie po nowelki. Nie ma co mu za bardzo wierzyć, bo, jak widać, zapewnienia sprzed wielu lat idą w łeb, gdy koniunktura się zmieniła.

    Reply
    • 17 maja 2023 at 16:28
     Permalink

     Czyli Martin ma coś z Freyów XDDD

     Reply
 • 16 maja 2023 at 19:27
  Permalink

  1. Serial o Duncu i Jajo – fajna wiadomość, chętnie obejrzę 🙂
  2. Drugi sezon Rodu Smoka – też spoko, może zdążę do tego czasu nadrobić pierwszy sezon.
  3. Wichry w 2024? Byłoby super, ale uwierzę jak zobaczę.

  Reply
 • 16 maja 2023 at 19:51
  Permalink

  Znając życie wydanie Wichrów w przyszłym roku raczej jest niemożliwe, nie wierzę w cuda 🙂 chociaż jak się pomylę, to nie będę miał pretensji.

  Reply
  • 17 maja 2023 at 08:22
   Permalink

   Bardzo mało prawdopodobne aby to był 6 tom. Jeśli nawet dzisiaj napisałby na Twitterze – skończyłem pisać Wichry Zimy – to minie wiele, bardzo wiele miesięcy zanim książka trafi w ręce czytelników. Cały proces wydawniczy, korekty, poprawki, tłumaczenia (tłumacze na bank kontaktowali by się z Martinem aby omówić pewne rzeczy)… Zresztą wydawnictwa mogłyby doprowadzić do kontrolowanego przecieku, aby napędzić sprzedaż (gdyby Martin już dziś miał skończone Wichry Zimy). Jeśli nie Wichry to albo Ogień i krew albo nowelki (coś za bardzo dużo szczegółów podawał o Winterfell, Dorne, wiosce). Nowelki miał wcześniej skończone a dodatkowo nie są tak wielkie jak książka. Łatwiej napisać.

   Reply
   • 17 maja 2023 at 08:28
    Permalink

    *nowelki miał wcześniej napisane ale nie skończone – urwało mi fragment 😉

    Reply
 • 16 maja 2023 at 20:59
  Permalink

  Dawno chyba nie było Wieści z Cytadeli bo o ogłoszeniu nowego serialu ze świata GoT wiem już od dobrego miesiąca wtedy właśnie ogłoszono że powstanie Rycerz Siedmiu Królestw. Teraz prace nad serialem i tak są wstrzymane przez strajk scenarzystów. Mnie osobiście wybór serialu mocno zaskoczył, chciałam nowy serial w świecie GoT ale zupełnie inny, moimi faworytami były podbój Aegona i dalsza historia Jona Snowa. Chyba mało kto obstawiał taki serial.
  Co do Rodu Smoka to prace trwają od ponad miesiąca, zamiast 10 to ma być tylko 8 odcinków.

  Reply
  • 17 maja 2023 at 08:26
   Permalink

   Podbój Aegona jest znany ale byłby nudny. Ot, kilka bitew, kilka razy użyty smok (lub smoki), jakieś bitwy przegrane. O czym tu opowiadać? Dla fanów na pewno ciekawe byłoby to, czy pokazano by rzekomą bezpłodność Aegona, list od Dorne, czary Visenyi. Ale coś więcej? Nie widzę powodu. Serial o losach Jona jak na razie rzadko się w mediach pojawia więc dla HBO nie jest priorytetem.

   Reply
   • 17 maja 2023 at 09:46
    Permalink

    Napisałam swoje typy co bym najchętniej zobaczyła, Rebelia Roberta też jest znana, ale to nie zmienia faktu żebym ją chętnie obejrzała jak i pewnie wielu innych fanów też. Trzeba też pamiętać o tym że nie każdy czytał książki i podbój Aegona mógłby być dla wielu ciekawy. Rycerz Siedmiu Królestw też się rzadko w mediach pojawiał a jednak HBO się na niego zdecydowało.

    Reply
   • 17 maja 2023 at 16:32
    Permalink

    A może nie serial, a film o podboju. Wiem, że HBO raczej w seriale leci, ale Netflix też zrobił film animowany o młodym Vesemirze, więc czemu nie.

    Reply
    • 17 maja 2023 at 17:57
     Permalink

     Czytałam niedawno o tym że miałby powstać serial i film, serial o Aegonie, a film miałby wprowadzać do tego serialu, ale to było zanim ogłosili Rycerza Siedmiu Królestw. Więc teraz nie wiadomo, dodatkowo strajk scenarzystów wszystko skomplikował.

     Reply
 • 16 maja 2023 at 22:03
  Permalink

  Potrzebowałam tej informacji dzisiaj, nawet jak trop się okaże złudny, to pozwala nadzieji przeżyć…

  Nie mogę się też doczekać historii Dunka i Jaja – mam nadzieję, że Martin zaangażowany w produkcję nie da zmarnować potencjału historii.

  Reply
 • 16 maja 2023 at 23:07
  Permalink

  z tym dunkiem i jajkiem nagrają 3 sezony a potem co? będą czekać aż martin dokonczy cykl? 🤣

  Reply
  • DaeL
   17 maja 2023 at 02:01
   Permalink

   Gdzieś czytałem (ale teraz nie jestem w stanie tego znaleźć), że pomysł jest taki, aby pierwszy sezon opierał się na pierwszym opowiadaniu, a drugi na drugim i trzecim. Ma to sens, bo drugie i trzecie opowiadanie mają wspólny mianownik – rebelię Blackfyre’ów. Ale oznaczałoby to także, że Martin ma jeszcze mniej czasu, by przygotować dalszy materiał.

   Reply
   • 17 maja 2023 at 03:32
    Permalink

    na pewno się wyrobi, jak zawsze…

    Reply
    • 17 maja 2023 at 08:31
     Permalink

     Ale sam widzisz DaeLu to, że nowele są krótkie. To zamiast serialu musiałby być mini-serial, tak z 4 odcinkowy. Sześć odcinków to minimum jakie dostaniemy (może) (ostatni sezon tyle miał). Scenarzyści musieliby ostro główkować czym wypełnić czas ekranowy (a patrząc na tendencje w serialach w ostatnich latach jest czego się obawiać).

     Reply
     • 17 maja 2023 at 20:23
      Permalink

      Książka Hobbit też jest krótka, a zrobiono z tego filmową trylogię więc jak widać w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe 😛

      Reply
      • 18 maja 2023 at 01:39
       Permalink

       Zrobiono i wszyscy, niestety, wiemy jak to się skończyło…

       Reply
  • 17 maja 2023 at 16:37
   Permalink

   Zawsze mogą dodać coś od siebie, mają w tym doświadczenie

   Reply
 • 17 maja 2023 at 08:30
  Permalink

  “A skoro o Rodzie smoka mowa, to dodajmy, że do grona scenarzystów dołączył David Hancock, dotychczas pełniący rolę producenta serialu.”
  Ta informacja mnie szczególnie niepokoi w kontekście strajku scenarzystów. Ogólnie brakuje mi informacji jak protest wpłynie na seriale?

  Reply
  • 18 maja 2023 at 01:41
   Permalink

   bo tego nie wiemy – jak pokazał poprzedni strajk scenarzystów w takim okresie firmy podejmują mocno chaotyczne decyzje (przynajmniej z punktu widzenia zwykłych widzów, którzy nie widzą tabelek i wykresów).

   Reply
   • 26 lipca 2023 at 22:29
    Permalink

    Śledzę trochę ten strajk scenarzystów. Ostatnio na negocjacjach padły słowa od jednego z producentów, że poczekają, poczekają, scenarzystom się w październiku skończą pieniądze, jak będą głodni i bezdomni to przyjdą pracować za grosze. W dodatku do scenarzystów dołączyli aktorzy drugo i trzecioplanowi, ponieważ przedstawiono im propozycję typu “śmiech na sali”…

    Więc dzieje się. Oj dzieje się…

    Reply
 • 17 maja 2023 at 09:48
  Permalink

  Obstawiam, że chodzi albo o Ogien i Krew, by mieć materiał na kolejne seriale. Ewentualnie ostatnia nowelka o Dunku…lub jakieś opracowanie o smokach w stylu Fantastyczne Zwierzęta. 😂 Wichry? Taaaa 😀 Po co to komu. Nikt nie pyta, nikt nie czeka 🙂

  Jakby chodziło o nowelkę, to bym się cieszył. Już dawno postawiłem kreskę na Martinie. Jego słowa to wiatr. Ewidentnie nie da rady zakończyć sagi i tyle. Ale jako pisarz specjalizujący się w nowelkach, tę o Dunku może zrobić sprawnie i w świetnym stylu. Uwielbiam tę serię i byłbym bardzo zadowolony. Z perspektywy serialu również jestem. Z tym, że weźcie pod uwagę iż zawsze mogą go skasować, jak ten o Długiej Nocy.

  Reply
 • 17 maja 2023 at 13:24
  Permalink

  A ja tam nieodmiennie czekam na Rebelię Blackfyre’ów. Choć pewnie nie ruszą tego, dopóki Martin nie opisze wydarzeń w którymś tam z kolei Ogniu i Krwi. Oby już w drugim.

  Reply
  • 17 maja 2023 at 13:59
   Permalink

   Zgodzę się. Ogólnie o panowaniu targaryeńskich królów po Tańcu Smoków wiemy całkiem niewiele, biorąc pod uwagę że niektórzy z nich panowali spokojnie ze 20 lat. A panowanie Aegona V to już naprawdę (jak dla mnie) tajemnica. Chyba tylko o panowaniu Aerysa Szalonego Króla mamy sporo informacji ale tak to to posucha…

   Reply
  • 17 maja 2023 at 20:33
   Permalink

   O tak, w pełni popieram, super by było zobaczyć serial o walce czerwonych i czarnych smoków 🙂 Dla mnie jeden z dwóch najbardziej interesujących materiałów na serial, nawet bardziej niż historia Dunca i Jajo (ale oczywiście na ten serial też się cieszę). A ten drugi materiał to rebelia Roberta (najlepiej z tymi samymi aktorami co w Got, ale to raczej niestety marzenie ściętej jak u Neda głowy).
   Ogólnie niezależnie od tego, którą z tych rebelii by zekranizowano, byłbym mega zadowolony, choć oczywiście idealnie byłoby obejrzeć obie 🙂

   Reply
   • 17 maja 2023 at 21:50
    Permalink

    Nie no, z tymi samymi aktorami byłoby trochę dziwnie. Wszak wszystkie postaci były wtedy młodsze o jakieś 15 lat. No, może Nocny Król się przez ten czas nie zmienił… 😉

    Reply
    • 17 maja 2023 at 23:16
     Permalink

     Oj tam, odpowiednia charakteryzacja lub trochę efektów specjalnych i wszystko da się zrobić 😛

     Reply
     • 18 maja 2023 at 17:51
      Permalink

      Taa, i ten Kit Harrington grający noworodka… 😁

      Reply
 • 17 maja 2023 at 18:51
  Permalink

  Elio Garcia na forum fanów kilka tygodni temu pisał, że Martin m.in kazał wstrzymać się od pracy nad pobocznymi seriami plus Elio pisze na forum jakie są plany po wyjściu Wichrów na inne książki. Nie da się w tych słowach zobaczyć braku nadziej, wręcz przeciwnie Elio wypowiada tak jakby dla niego wyjście TWOW było czymś zupełnie normalnym. Wydaje mi się, że to jest to. To się chyba dzieje xD

  Reply
  • 18 maja 2023 at 10:18
   Permalink

   Don’t do that. Don’t give me hope 😛

   Reply
  • 18 maja 2023 at 17:56
   Permalink

   Patrząc na to jak szło Martinowi przez lata pisanie TWOW to się zastanawiam, czy on w ogóle nie oddał prac nad główną serią Elio i Lindzie, sam przedstawiając tylko swoją wizję fabuły… Nawet się zastanawiam, czy takie dokończwnie zagi przez ghostwriterów nadzorowanych przez autora pierwowzoru nie byłoby lepsze niż nic.

   Reply
 • 17 maja 2023 at 20:57
  Permalink

  ,,Czyżby w przeszłości się sparzył i nie chciał oddawać władzy obcym osobom? Któż to wie.”
  Albo chce się tym zasłonić brakiem czasu na prace nad wichrami.

  No i trzecia – Martin je przesunął, bo ma na 2024 rok własne plany wydawnicze i nie chce kanibalizowania sprzedaży najważniejszej książki.

  Ale miejmy nadzieję że to to. 😀

  Reply
 • 17 maja 2023 at 20:58
  Permalink

  Proponuję ankietę z pytaniem co będzie pierwsze “Wichry zimy” czy przelot ludzi nad powierzchnią Księżyca. Misja Artemis 2 jest planowana na listopad 2024. Ewentualnie można dorzucić drugą taką ankietę ale z pytaniem o misję z lądowaniem :p

  Reply
  • 17 maja 2023 at 23:20
   Permalink

   Masz na myśli lądowanie na Marsie? 😉

   Reply
  • 18 maja 2023 at 01:43
   Permalink

   Najpierw tradycyjna ankieta, żebym mógł znowu zaznaczyć “nigdy” 😛

   Reply
    • 18 maja 2023 at 10:23
     Permalink

     A gdzie się podziewa użytkownik wichry zimy? Może nadejdzie taki moment że nie będzie już zmieniał nicku 😉

     Reply
     • 18 maja 2023 at 21:16
      Permalink

      Też o nim pomyślałem po przeczytaniu tego artykułu 😀

      Reply
     • 19 maja 2023 at 02:02
      Permalink

      już zwątpił i zapomniał

      Reply
 • 18 maja 2023 at 09:09
  Permalink

  Do Daela. Może warto zrobić ankietę o najlepszych graczach w PLiO(możliwe że była już kiedyś tu taka ankieta, ale mimo wszystko warto o tym podyskutować jeszcze raz). I wiem, że pewnie w głosowaniu wygrałby Paluch, lecz mi chodzi bardziej o dyskusję między fanami jak ostatnio o najgorszej bitwie w serialu. A w takiej konwersacji można poruszyć wiele ciekawych wątków i teorii, bo w książkach jest pełno świetnych graczy i intryg w innych intrygach a za to pokochałem książki ( no i jeszcze za to, że żaden bohater nie może czuć się bezpiecznie) a tego nie było w serialu. Bo gdzie w serialu są te północne spiski i Meereńskie intrygi? Gdzie tacy gracze jak Manderly, Golony Łeb czy Doran Martell ? No i proponuję rozpocząć dyskusję o tym co jeszcze mogą planować najlepsi z graczy a co nie jest takie oczywiste, jak mogą skończyć, no i jacy są najlepsi gracze.

  Reply
 • 18 maja 2023 at 13:10
  Permalink

  Jeśli Teoria się sprawdzi to ktoś tu juz nie będzie musiał zmieniać nazwy użytkownika:D

  Reply
 • 28 maja 2023 at 13:37
  Permalink

  PDM. Która postacią ze świata lodu i ognia jest R.R.Martin? ;D

  Reply
 • 28 maja 2023 at 13:44
  Permalink

  Mam nadzieje ze w końcu w książkach wskrzesi Jona i pociągnie jego historie tak by miała ona sensowna kontynuację w ewentualnym serialu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków