Wieści z Cytadeli #92: Toż to w głowie się nie mieści, jak długo nie było wieści.

Trzy miesiące. Z hakiem. Tyle czasu upłynęło od ostatniego odcinka Wieści z Cytadeli. To chyba najdłuższa z dotychczasowych przerw, ale nie ma się czemu dziwić – wiadomości z martinowskiego świata były naprawdę wyjątkowo rzadkie, a dopatrywanie się wskazówek na temat daty wydania Wichrów zimy w postach na temat futbolu amerykańskiego, jakie dość regularnie publikuje GRRM, to jest coś, co już chyba dawno przestało mnie i was interesować. Na szczęście wraz z przełomem roku pojawiła się garść newsów, głównie na temat nowych seriali. I to właśnie te informacje chciałbym naprędce podsumować.

Showrunner Dunka i Jaja

Jak donosi magazyn Variety, za wstępne przygotowania do realizacji serialu opartego na nowelkach George’a R.R. Martina o Duncanie Wysokim i Aegonie Targaryenie odpowiada Steve Conrad i to on będzie showrunnerem serii, jeśli projekt zostanie zrealizowany. A kim jest Steve Conrad? To główny scenarzysta dobrze ocenianego serialu Patriot, a także pomysłodawca i autor scenariuszy dla serialu Ultra City Smiths. Pracował też przy wielu innych produkcjach takich jak chociażby film Willa Smitha W pogoni za szczęściem. Wziąwszy pod uwagę fakt, że sprawdził się w roli showrunnera serialu Patriot, który jest mieszanką thrillera i czarnej komedii, faktycznie może być niezłym wyborem na producenta i scenarzystę ekranizacji Rycerza Siedmiu Królestw. Również w wypadku, gdyby serial miał być animacją (Ultra City Smith było animowane poklatkowo, więc Conrad ma pewne doświadczenie w realizacji produkcji, które nie korzystają z żywych aktorów).

Night of the Cooters

A co słychać u Martina? Otóż nasz ulubiony bloger futbolowy, zajmuje się w wolnym czasie produkcją filmową. A konkretnie – jest głównym producentem najnowszego krótkiego filmu w reżyserii Vincenta D’onofrio (to Kingpin z ostatniego serialu o Daredevilu) pod tytułem Night of the Cooters. Film jest oczywiście adaptacją opowiadania Howarda Waldropa o inwazji Marsjan na XIX-wieczny Teksas. Trailer produkcji znajdziecie poniżej:

 

Zdjęcia z Cáceres

Foteczki z planu zdjęciowego Rodu Smoka czasem są bardziej interesujące, czasem mniej, tym razem wyłuskałem trzy, które pokazują rzeczy całkiem ciekawe. Zacznijmy od karety (używamy tego słowa umownie, technicznie rzecz biorąc kareta powinna mieć zawieszenie na pasach skórzanych).

A kto się będzie takim wózkiem bujać? Alicent Hightower.

Kontynuując temat powozów – tutaj mamy następny, choć mniej wypasiony. Do kogo należy?

Jeśli mnie wzrok nie myli (a nie myli), to wóz jest oznakowany herbem rodu Strong.

A na koniec prawdziwy cymesik, czyli nowy wygląd Złotych Płaszczy. Bardzo interesujący (więcej rzucającego się w oczy złotego koloru), choć pewnie wzbudzi kontrowersje. Martin opisał ich zbroję jako “mail” co zazwyczaj interpretuje się jako “chain mail” czyli kolczugę, ale technicznie rzecz biorąc termin “mail” stosuje się również do zbroi płytkowych (lamelkowych) oraz łączących kolczugę z płytkami (takich jak bechter).

Ale jedno trzeba powiedzieć – wyglądają całkiem spoko. Daemon Targaryen by się ich nie wstydził.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że materiał do następnego odcinka uda się zebrać nieco szybciej!

-->

Kilka komentarzy do "Wieści z Cytadeli #92: Toż to w głowie się nie mieści, jak długo nie było wieści."

 • 27 stycznia 2022 at 13:30
  Permalink

  Strongowie zdobywali Dziki Zachód?
  Co zaś do zbroi to warto by się zastanowić po cholerę w ogóle formacji porządkowej, jaką jest Straż Miejska, zbroje? Ciężko w tym dogonić jakiegokolwiek przestępcę, a podczas pałowania prostaczków można się spocić. 😉

  Reply
  • 27 stycznia 2022 at 17:53
   Permalink

   Wydaje mi się, że Złote Płaszcze częściej od gonienia przestępców, raczej po prostu robią wjazdy do różnych przybytków i mają też służyć jako garnizon obronny miasta w przypadku wojny – czyli de facto armii.

   Reply
   • 27 stycznia 2022 at 18:57
    Permalink

    W ogóle nie wiem jaki sens ma utrzymywanie w mieście tak wielkiej i uzbrojonej po zęby formacji? Na wypadek wojny i oblężenia, które może nigdy nie nastąpić, czy raczej jako bat i straszak na przeciwników politycznych? Wydaje się, że Martin sięgnął tu po casus i nadał Złotym Płaszczom rolę, jaką sprawowały niegdyś Gwardia Pretoriańska i korpus janczarów w starożytnym Rzymie oraz Imperium Osmańskim. Żołdactwo byczyło się w koszarach, a prawdziwą władzę w państwie miał prefekt pretorianów i aga janczarów. :/

    Reply
   • 27 stycznia 2022 at 19:02
    Permalink

    Oczywiście “prawdziwą władzę” w tym sensie, że mogli wynosić i obalać cesarzy i sułtanów, a nie żeby chciało im się trudzić codziennym zapewnianiem dobrobytu i bezpieczeństwa obywatelom.

    Reply
 • 27 stycznia 2022 at 14:34
  Permalink

  Protestuję przeciw nazywaniu tej amerykańskiej abominacji futbolem!

  Reply
  • 27 stycznia 2022 at 16:57
   Permalink

   Ja tam lubię. Ale tylko mecze kobiet. 😉

   Reply
  • 5 lutego 2022 at 10:34
   Permalink

   Pasuje też mem z mamą z dziećmi w basenie i szkieletem na dnie.

   Reply
 • 28 stycznia 2022 at 03:26
  Permalink

  Nie no było dużo więcej newsów.
  Arya miała zginąć w 7 sezonie ,Martin widział już 1 odcinek HOTD czy pisarka od Outlander a a nawet jego agent mówiący, że zakończenie serialu jest niezgodne z wizją pisarza. To tylko tak na szybko.

  Reply
  • 28 stycznia 2022 at 21:09
   Permalink

   No i takie Wieści bym oglądnął, a nie zdjęcia powozów z serialu, który wszelkimi przeciekami zniechęca do oglądnięcia 😉

   Reply
 • 29 stycznia 2022 at 13:55
  Permalink

  Czy jakiś ekspert mógłby się wypowiedzieć na temat materiału karocy na pierwszym zdjęciu? Mi to wygląda na marmur/terakotę, ale jestem na 99,99% pewny, że z takich materiałów raczej nie buduje się powozów.

  Reply
  • 29 stycznia 2022 at 14:05
   Permalink

   Gdybym miał strzelać, to powiedziałbym, że to jakiś sztuczny materiał. Plastik, czy z czego tam robią teraz dekoracje do filmów, a kareta jest w stanie surowym. Tzn. będzie jeszcze pomalowana i ucharakteryzowana.

   Reply
  • 31 stycznia 2022 at 17:37
   Permalink

   Marmur?
   Zdajesz sobie sprawę z wagi takiego pojazdu? Już nie mówiąc o ilości materiałów i czasie budowy bo te elementy ktoś musiałby wyrzeźbić.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków