Debaty Małej Rady: Rozliczenie Szalonych Teorii (część 2)

Na początek przypomnienie o co chodzi w naszej zabawie. Robimy sobie mały oddech od klasycznych debat, w których poruszamy alternatywne scenariusze, wróżymy z fusów czy dopytujemy o preferencje czytelników PLiO. Zamiast tego, bierzemy się za rozliczenia. Ściślej rzecz biorąc – rozliczenia Szalonych Teorii. Zebrało się tych tekstów naprawdę sporo, myślę, że prędzej czy później większość z nich zostanie zweryfikowana przez Martina. Ale ciekaw jestem także Waszego zdania. Które z nich mają szanse na spełnienie? A gdzie – według Was – trafiłem kulą w płot. Tydzień temu rozliczyliśmy pierwsze trzy teorie, dziś pora na kolejne… z jednym wyjątkiem. Przeskakujemy kwestię przepowiedni Plamy, która może być jeszcze rozwinięta w kolejnym tekście (a na pewno będzie wymagała postawienia większej ilości “składowych” pytań). Odstawiamy więc – tymczasowo – ten tekst na boczny tor. To znaczy, że dziś rozważamy kwestie następujące:

Pasztet z Freyów

Szaloną Teorię znajdziecie tutaj. Stawiam w niej tezę, że w akcie zemsty Wyman Manderly zamordował trzech goszczących u niego Freyów: Jareda, Symonda i Rhaegara. Następnie zaś przerobił ich na pasztet mięsny, którym częstował gości Roose’a Boltona w Winterfell.

This poll is closed! Poll activity:
Start date 18-06-2020 00:00:16
End date 01-07-2020 01:00:00
Poll Results:
Czy Wyman Manderly przygotował pasztet z Freyów?

 

Tożsamość Trójokiej Wrony

Szaloną Teorię znajdziecie tutaj. Przekonuję w niej, że Trójoka Wrona, ostatni zielony jasnowidz to tak naprawdę Brynden Rivers, zwany Bloodravenem. A zatem bękarci syn Aegona IV Niegodnego, czarnoksiężnik, były Namiestnik królów Aerysa I i Maekara I, a w końcu Lord Dowódca Nocnej Straży, zesłany na Mur przez Aegona V.

This poll is closed! Poll activity:
Start date 18-06-2020 00:00:16
End date 01-07-2020 01:00:00
Poll Results:
Czy Trójoka Wrona to Bryden Rivers?

 

Tożsamość Melisandre z Asshai

Szaloną Teorię znajdziecie tutaj. W tekście argumentuję, że Melisandre z Asshai, pomimo młodego wyglądu jest tak naprawdę ponad stuletnią kobietą, córką Shiery Morskiej Gwiazdy i Bloodravena, która dzieciństwo spędziła jako niewolnica w Lys lub Volantis.

This poll is closed! Poll activity:
Start date 18-06-2020 00:00:16
End date 01-07-2020 01:00:00
Poll Results:
Czy Melisandre to córka Shiery i Bloodravena?
-->

Kilka komentarzy do "Debaty Małej Rady: Rozliczenie Szalonych Teorii (część 2)"

 • 18 czerwca 2020 at 12:21
  Permalink

  Ja się już przyzwyczaiłem traktować teorie DaeLa jako część kanonu, więc ciężko kliknąć NIE przy których z tych teorii 😉

  Reply
 • 18 czerwca 2020 at 12:22
  Permalink

  Pasztet został potwierdzony przez serial, Bloodraven jako Trójoka Wrona to teoria zbyt wiarygodna i pasująca do innych klocków, żeby to mógł być przypadek (podobnie jak R+L=J i tożsamość Młodego Gryfa). Co do Melissandre to moim zdaniem na ten moment jest za mało przesłanek, by jednoznacznie przyjąć lub odrzucić tę teorię, ale zastosowałem na tak, bo wierzę że się potwierdzi.

  Reply
  • 20 czerwca 2020 at 10:28
   Permalink

   To, że serial potwierdził jakąś teorię wcale nie rozstrzyga o jej prawdziwości. Na przykład w sprawie Cold-handa mamy pewność, że to nie Benjen…

   Reply
 • 18 czerwca 2020 at 14:41
  Permalink

  Dealu może warto zwiększyć liczbę teorii w debatach małej rady? I może sam mógłbyś napisać do każdej swoje wnioski po upływie tych kilku lat. W obecnej formie to trochę wieje tu nudą 🙂

  Reply
 • 18 czerwca 2020 at 16:56
  Permalink

  Melisandre powinna już się pakować i zapierdzielać za mur na spotkanie z ojcem a nie siedzi na tym zamku i siedzi czy w warowni raczej hehe.

  Reply
 • 18 czerwca 2020 at 17:02
  Permalink

  W sumie ona i Jon Snow to też rodzina można rzec jeśli to prawda😉.
  Ja się zastanawiam natomiast nad rolą Kamiennej Lady, w którą się pani Starkowa zamieniła.
  Ma odegrać wa, na rolę podobno jeszcze. Jak wiemy jest cięta na Jona coś tam sobie ubzdurała już po swej śmierci na jego temat. Czy ona ona, przypadkiem nie wyruszyła już go zabić, ale jak dojedzie to Jon będzie w głębokiej lodówce nieżywy, ona jakoś ostatnim odruchem człowieczeństwa poczuje żal pocałuje go w czółko Jon wstanie i pójdzie a ona zemrze naprawdę.

  Reply
  • 18 czerwca 2020 at 23:14
   Permalink

   Tego bym się nie spodziewał 😮 Ale bardzo ciekawa teoria 😁

   Reply
 • 18 czerwca 2020 at 18:02
  Permalink

  A co sobie ubzdurala? Nie przypominam sobie z książki momentu, w którym wspomina Jona. Pamiętam tylko wypowiedź Czarnej Ryby do Jaimiego kiedy ten zaproponował mu Czarną Straż. Nie pamiętam dosłownie: W jego wyborze tez maczał palce Twój ojciec. Z tego co pamiętam Cat nigdy mu nie ufala.

  Reply
  • 18 czerwca 2020 at 19:16
   Permalink

   Było, że zaczęła go obwiniać o wszysykow jednym momencie. Jeszcze na Brien się cięła. Dokładnie nie pamiętam gdzie, ale było takie zdanie, że na Jona się u wzięła. Teraz n u e sprawdzę bo nie mam dostępu do książek.

   Reply
   • 18 czerwca 2020 at 19:35
    Permalink

    Do sprawnej klawiatury chyba też nie 😏

    Reply
    • 18 czerwca 2020 at 19:39
     Permalink

     No nie z telefonu pisze w tej chwili. Klawiatura to marzenie dostępna za jakieś 3 tygodnie.

     Reply
 • 18 czerwca 2020 at 18:03
  Permalink

  Oczywiście *Nocna 😉

  Reply
 • 18 czerwca 2020 at 23:58
  Permalink

  Tak-tak i Nie. Za dużo było by tego no i jak narazie mało o tym wiemy a i postawa Melisandre raczej była by inna. Pytanie jest ile z tych wszystkich teorii zostanie szansę na potwierdzenie lub obalenie.

  Reply
 • 19 czerwca 2020 at 00:59
  Permalink

  Wszystkie teorie są bardzo ale to bardzo prawdopodobne. Uwielbiam Daela. Ale mam jedno pytanie. Może nie powinno znaleźć się tutaj, ale nie wiem gdzie go umieścić. Mianowicie: Sansa i Ogar. Czytałam teorię o nich obojga, teorię o 5 małżeństwach, i oczywiście o cleganebowle (jeśli chodzi o ścisłość to czytałam wszystkie Szalone teorie) 😁. Moim zdaniem Sansa po wszystkich doświadczeniach, dojdzie do wniosku, że Ogar to mąż którego nie tylko potrzebuje, ale wręcz kocha. Miała męża przystojnego, ale okrutnego. Brzydkiego ale dobrego. Jeśli poślubi Hardynga to będzie mąż przystojny, ale niezbyt wierny (oczywiście Litelfingera rozgryzie) Może zapragnie kogoś, kto zawsze jej bronił. Nie mam pod ręką książki, więc cytatów nie wsypie, ale nawet czytając udostępnione Wichry… Myślę ze Sansa pragnie prawdziwego Rycerza. Wiem ze Sandor nie jest namaszczonym rycerzem, ale jego zachowanie w stosunku do Sansy zawsze było rycerskie. Jak dla mnie nie ulega wątpliwości że Sandor Sansę kocha. A ona nawet długo po ucieczce myśli o pocałunku którego nie było. Może w książkach (w odróżnieniu od serialu) ktoś znajdzie szczescie…

  Reply
 • 19 czerwca 2020 at 01:39
  Permalink

  1. to możliwe, choć wątpię, żeby w książce Martin wyjaśnił ten wątek.
  2. raczej tak, bardzo prawdopodobne.
  3. nie sądzę. w ogóle skąd ten pomysł?!

  Reply
 • 19 czerwca 2020 at 15:02
  Permalink

  3x tak.
  Teoria o pasztecie bardzo prawdopodobna.

  Teoria o Bloodravenie praktycznie potwierdzona w książkach, nie dosłownie ale wszystko wskazuje na to (Trójoka Wrona osobiście wspomina Branowi, że kochał kiedyś kobietę, a w Opowieści z Siedmiu Królestw jest dużo o Bloodravenie + krąży kluczowy moim zdaniem cytat “ile oczu ma Bloodraven? Tysiąc i jedno.”).

  Melisandre sama nie wiem, ale bliżej mi to odpowiedzi tak. Mam nadzieję, że jej pochodzenie się wyjaśni na łamach powieści 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków