Wieści z Cytadeli #55: Wszyscy wiemy, że to Taniec Smoków

Od ostatniego odcinka Wieści z Cytadeli minął już blisko miesiąc. Przez ten czas panowała kompletna newsowa posucha… aż tu nagle huknęło. Będzie drugi spin-off Gry o Tron!

Nowy serial!

Magazyn Entertainment Weekly poinformował o rozpoczęciu bardzo wczesnej fazy pre-produkcji drugiego prequela dla Gry o Tron. Wkrótce potem informację doprecyzował sam George R.R. Martin. Czego dowiedzieliśmy się o serialu? Kluczowe są dwie informacje.

Po pierwsze – showrunnerem (czyli głównym scenarzystą i producentem, być może również reżyserem) prequela jest Ryan J. Condal, człowiek odpowiedzialny za scenariusz niedawnego blockbustera Rampage oraz serialu Colony. Przyznam, że nie zapoznałem się z żadną z tych produkcji, ale z tego co czytałem, Rampage to typowy głupi, ale wesoły film akcji, a recenzje Colony są stosunkowo pozytywne. Na starcie na pewno są to referencje lepsze niż te, z którymi pojawił się David Benioff. Więc ostrożny optymizm jest uprawniony.

A tu znajdziemy streszczenie serialu.

Po drugie – i to chyba nawet ważniejsze – tym razem twórcy dostaną więcej materiału źródłowego, bo serial będzie bazował na Ogniu i Krwi. Na jakiej części tej książki? – zapytacie. Otóż GRRM dwoi się i troi, by tego nie powiedzieć. Dodaje też, że wiedząc o czym jest serial, można byłoby oczekiwać pewnego charakterystycznego tytułu. Ale ostatecznie produkcja ukaże się pod inną nazwą. Moim zdaniem to wskazówka, że serial opowie o Tańcu Smoków – targaryeńskiej wojnie domowej. Ma to sens zważywszy na pozostałe deklaracje – Martin obiecał, że zobaczymy smoki. No i wiemy, że HBO nie chciało, aby nowe seriale wykorzystywały tytuły, które pojawiły się jako nazwy odcinków w Grze o Tron (zapewne by uniknąć zamieszania przy wyszukiwaniu epizodów w usłudze streamingowej) – z tego samego powodu Krwawy Księżyc nie będzie Długą Nocą. Łyżką dziegciu w beczce miodu powinna być wszakże świadomość, że materiału źródłowego nie ma aż tak wiele. I choć historia Tańca Smoków jest fascynująca, pełna intryg i zdrad, to jednak luk w narracji jest tak wiele, że twórcy będą musieli wykazać się sporą inwencją.

Na koniec warto odnotować, że decyzja o sfilmowaniu pilota nie została jeszcze podjęta. W tej chwili HBO zamówiło po prostu pierwszy scenariusz oraz “biblię serialu”, czyli obszerną księgę zawierającą konspekt fabuły oraz materiały koncepcyjne, na podstawie których ustalony zostanie (albo i nie) budżet. Aha, jeszcze jedno – wbrew plotkom, które krążą w polskim internecie, zamówienie nowego serialu nie oznacza, że show Jane Goodman (roboczo zwany Krwawym Księżycem) nie wypalił.

Dziesięć nagród Emmy

Rozdanie nagród Emmy jeszcze przed nami – ceremonia odbędzie się dopiero w niedzielę. Ale znani są już zwycięzcy kategorii “technicznych”. Gra o Tron skasowała 10 nagród w kategoriach:

 • Najlepsze kostiumy w produkcji sci-fi i fantasy
 • Najlepsza oryginalna kompozycja muzyczna
 • Najlepszy montaż dźwięku w komedii lub dramacie
 • Najlepszy casting
 • Najlepsze udźwiękowienie
 • Najlepsze efekty specjalne
 • Najlepsza koordynacja kaskaderska w serialu dramatycznym, miniserii lub filmie
 • Najlepszy montaż w serialu dramatycznym korzystającym z pojedynczej jednostki zdjęciowej
 • Najlepsze kostiumy w produkcji sci-fi i fantasy
 • Najlepsza charakteryzacja bez wykorzystania protetyki
 • Najlepsza sekwencja tytułowa

I przegrała tylko w pięciu kategoriach, w których była nominowana. Ciekawe, czy to zapowiedź zgarnięcia większości nagród w niedzielę?

Jak zrobić smoka?

A skoro o kategoriach technicznych mowa, to gorąco polecam zapoznanie się z krótkim filmem na temat projektowania trójki sympatycznych gadów z Gry o Tron. Parę razy narzekałem na ich wygląd (szczególnie w ostatnich sezonach, gdy Dany wylądowała w Westeros), ale muszę uczciwie powiedzieć, że graficy odwalili przy Drogonie i spółce masę pracy.

 

Wywiad na Worldconie

Światowe tournee Martina dobiegło końca, ale podczas pobytu w Irlandii zdołał wziąć udział w jeszcze jednej sesji Q&A – podczas prezentacji Zapomnianej Planety (jednego z jego ulubionych filmów) na Worldconie. W rozmowie nie znajdziecie zbyt wielu informacji na temat książki, ale i tak rzecz jest warta obejrzenia.

 

 

-->

Kilka komentarzy do "Wieści z Cytadeli #55: Wszyscy wiemy, że to Taniec Smoków"

 • 19 września 2019 at 12:16
  Permalink

  A może chodzi o podbój Westeros przez Aegona, to była moja pierwsza myśl gdy usłyszałem, że robią serial na podstawie Ognia i Krwi.

  PS. No i tytuł który od razu wszystkim przychodzi do głowy to “Podbój Aegona” 😀

  Reply
  • DaeL
   19 września 2019 at 14:50
   Permalink

   Teoretycznie tak. Ale chyba tam jest za dużo bitew a za mało intrygi.

   Reply
   • 19 września 2019 at 15:01
    Permalink

    zawsze tam mogą wziąć większy okres czasowy, pokazując skrótowo takie wydarzenia jak właśnie wspomniany podbój xd

    Reply
  • DaeL
   19 września 2019 at 14:55
   Permalink

   Trochę nie na temat pytanie, ale żaden problem. Osgreyowie na 99% wymarli wraz ze śmiercią Eustace’a. W przypadku Webberów to nie takie proste. Rohanne wyszła za lorda Gerolda Lannistera (więc jest babką Tywina), ale niewykluczone, że gdzieś tam jest jeszcze jakaś boczna męska gałąź Webberów (jeden z najemników z Plewów na Wietrze nazywa się Webber).

   Reply
   • 19 września 2019 at 15:01
    Permalink

    Rohanne miała przynajmniej jednego kuzyna, ser Wendella, który według testamentu jej ojca otrzymałby włości rodu, gdyby lady Webber nie wyszła za mąż przed upływem dwóch lat od jego śmierci. Możliwe, że po jej zniknięciu Wendell lub jacyś jego potmkowie otrzymali lordostwo.
    Teoretycznie największe prawa miałby Gerold Lannister, ale GRRM najwyraźniej zdecydował, że westeroscy lordowie mogą mieć ziemie tylko w jednym królestwie na raz (nie ma to zbyt wiele sensu, ale cóż).

    Reply
 • 19 września 2019 at 15:04
  Permalink

  Z ziemiami Osgreyów było tak, że gdyby ser Eustace umarł “nie zostawiwszy dziedzica z własnego ciała”, jego włości wrócą pod kontrolę Korony. To element kary za jego udział w rebelii Daemona Blackfyre’a – Osgreyowi zostawiono tylko rozpadającą się wieżę, i ludzi którzy by go pochowali.

  Reply
 • 19 września 2019 at 18:28
  Permalink

  Ja bym wolał żeby skupili się na losach Jaeharysa. Tam jest wszystko. Intrygi, walki, dramaty i ciekawi bohaterowie.

  Reply
  • 19 września 2019 at 18:34
   Permalink

   Biorąc pod uwagę, że w oryginale jest to “The Forbidden Planet” jakoś mnie to nie dziwi 😉

   Reply
 • 19 września 2019 at 22:11
  Permalink

  Hej Dael
  wspomniales o lukach narracyjnych w ogien i krew . czy moglbys rozwinac ???

  ps1. kiedys pytalem na fb – nie planujesz wydac szalonych teorii itp w formie pdf ? : )
  ps2. (ignorant) – czy sa w PL jakies zjazdy fanow Gry o Tron ? (jesli, a pewnie, tak to gdzie o tym mozna przeczytac ?)

  serdeczne pozdorwienia
  jeske

  Reply
  • DaeL
   20 września 2019 at 11:28
   Permalink

   Czołem!

   Z lukami narracyjnymi chodziło mi o to, że OiK pisany jest jak kronika historyczna, nie powieść. Bardzo rzadko mamy okazję “posłuchać” rozmowy, prawie nigdy nie dowiadujemy się co ktoś sobie myślał. Większość wydarzeń, które w książce mogłyby mieć własne rozdziały, jest streszczona w kilku zdaniach. Dlatego zrobienie z tego scenariusza jest trudniejsze od adaptacji gotowej powieści.

   Co się tyczy Szalonych Teorii w pdfie – rozdawaliśmy je przy okazji zbiórki na serwer. Jeśli jeszcze jakaś zbiórka będzie, to pewnie przymuszę się, żeby przeredagować teksty i wydać trzeci tom (i poprzednie dwa w wersji poprawionej). Ale nie mogę Ci powiedzieć kiedy to nastąpi, bo po prostu nie wiem.

   A w kwestii zjazdów – wiesz co, chyba są jakieś konwencje poświęcone samemu serialowi/książce. Ale nie ręczę głową, że ktoś organizuje je teraz, gdy GoT już dobiegła końca. Natomiast co roku organizowane są duże imprezy w rodzaju Pyrkonu czy Wrocławskich Dni Fantastyki, na których GoT i PLiO odgrywają dużą rolę – są prelekcje, warsztaty, cosplay i te sprawy.

   Reply
 • 19 września 2019 at 23:54
  Permalink

  Filmik o powstawaniu smoków świetny, widać ile pracy i umiejętności to wymaga. To jest korzystanie z technologi. A co do serialu to pytanie czy stać ich na tą część? Przecież tam smoków jest cała masa i co chwilę walczą ze sobą.
  Może rzeczywiście zaskoczą i będzie podbój Aegona lub Jeherys. Intrygi w zasadzie cały czas są w książkach tylko że nie są aż tak dobrze opisane a to pozwala na szerokie możliwości dla twórców. Ważne żeby kręcili i jak najszybciej wydawali 😉 bo nuda bez GOTa i podobnych.

  Reply
 • 20 września 2019 at 19:11
  Permalink

  Kur… zapiał. Znowu te cholerne smoki. :/ Znowu będą się chwalić, jaki to pierdyliard kasy wydali na efekty, a fabułę jak zwykle oleją. Liczyłem na Rebelię Blackfyre’ów.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 pozostało znaków